No. 137. Tweede blad. Honderd en derde jaargang. Zondag 17 Nov. 190L Zitting van den Gemeenteraad op Woensdag 13 November 1901, ukumrscih: coijravr. VAST ALKIHAAR, 's namiddags 1 nar. Uitgaven, ©emeentebegrootlng, dienst 191)2. Vervolg. Art. 2. Wegen en voetpaden. De le sectie vraagt of de geprojecteerde 3s M straat op den Geestersingel zal aanslniten aan het trottoir en wat de kosten zonden zijn van een geheele bestrating tot M. van de boemen en of het niet mogelijk is de verhooging van de post ïiolen (art. 5) ad f 1500 bij nadere missive door B. en W. voorgesteld, aan te wenden tot verbetering van den Stationweg. De 2e sectie stelt voor de breedte v»n de straat op den Geestersingel te bepalen op 4 M., terwijl de 3e sectie vraagt op welke wijze een verbeterden toegang is te ver krijgen tot de woningen aan de Wilhelminalaan en die aan de Oostzijde van den Kennemerstraatweg tnsscben Beiersbof en Emmastraat. B. en W. lichten toe, dat een bestrating van den Gees tersingel tot 4 M. breedte pl.rn. f 500 meer zal kosten en een bestrating tot 5 M. van de boomen pl.rn. f 2000 meer, dan het uitgetrokken bedrag ad f 3250. De verhooging van de pos voor riolen zonden B. en W. gaarne daarvoor behoudeD. Omtrent de verbetering van den toegang tot de buizen van de Wilhelminalaan deelen zij mede, dat zij eerst willen afwachten of de ver betering van het paardenpad voldoende zal zijn. Een voetpad aan den Kennemerstraatweg zal op den dnnr noodig blijken de kosten znllen pl.rn. f 900 bedragen. De Voorzitter wijst er nadrukkelijk op, dat B. en W. van oordeel zijn, dat de verhooging van de post riolen dringend noodig is. De beer de Groot zegt het in dat opzicht met B. en W. volmaakt eens te zijn. Verder deelt de Voorzitter mede, dat bij, wat de bestrating van den Gresiersingel betreft, van meening is, dat de straat zal aanslniten aan het voetpad. De beer Vonk zegt, dat door hem in de sectie de opmerking is gemaakt, dat de Singel gemiddeld 5 M. breed is. Maakt men in bet midden een straat van 3Vi M. breedto dan blijft er aan weerszijden 75 dnim over hij zon willen vragen of dat pad voldoende bah ird kan worden. Zoo ja, dtn is de aansluiting aan bet voetpad misschien nit te stellen tot een volgende begrooting. De heer Stoel meent, dat men de straat aan de zijden desnoods met afval kan aanvullen, de kanten heb ben weinig te lijden. De heer van den Bosch acht de aansluiting aan het trottoir zeer gewenscht. Bij dit punt bracht bij in de sectie ook ter sprake den toestand van den weg naar het Station en do Ka naalkade, doch in verband met den aanleg van de tram besloot men dc bespreking tot dien tijd uit te stellen De laatste dagen hebben hem er echter van overtuigd, dat de toestand vooral van de Kanaalkade tnsscbjn Doe lenstraat en Tesaelsehe hek onhoudbaar is. Hij zon wen- schen, dat daarin spoedig werd voorzien, en beveelt een verleggen van den weg aan, dat met zand 20 ct. per M2 kan kosten. Hij maakt daarvan geen bepaald voorstel doch beveelt B. en W. dringend aan de aandacht op dezen toegangsweg van de stad gevestigd te hou len. De heer de Wit deelt dit gevoelen, wat de Ka naalkade betreft, de weg naar bet station is echter niet zoo urgent, de verplaatsing djr goederenloods van den spoorweg maakt, dat men veel meer langs den Bjrgerweg daarhsen rjjdt. De heer B o s m a n4heeft bezwaar er tegen thans den Helderschen weg te verleggen met het oog op den tram- aanleg den Singel zon hij willen voorzien van een straat van 4 M. breedte. De heer Stoel meent, dat aansluiting aan het trottoir van de straat op den Geesterslngel niet zoo gemakkeljjk gaat: het trottoir ligt dieper. Voor de plannen van den heer van den Bosch, meent hij, is er thans geen geld De heer Kraakman is van oordeel, dat de raad de post voor de bestrating van den Geestersingel voor een straat van 4 M. kan verhoogen doch verder geen voorschriften moet geven. Aan B. en moet de uitvoering worden overgelaten. Wat de heer van den Bosch heeft besproken, beschouwt hij als wenschen voor de toekomst: een verandering zal er ter bedoelder plaatse, Kanaalkade en Heldersche weg, eenmaal moeten komen. Op ditoogenblik zon hij willen aanbevelen daar een fl nk paardenpad te maken, evenals destjjds is geschied op Varnebroek, De heer van den Bosch verklaart da zaak alleen ter sprake te hebben gebracht, om er de aandacht op vestigen. Wat de financieele zij de der zaak betreft meent hijdat men ter wille van deze verbetering vau een belangrijken toegangsweg tot de stad, zelfs niet t gen een leening daarvoor behoort op te zien. Hij hoopt echter, dat de kwestie aanleiding zal geven tot een voorstel tot verbetering, liefst binnen niet te langen tijd. De Voorzitter merkt op dat in deze dagen ook op andere plaatsen de toeBtand minder aangenaam is, wat den heer Janssen aanleiding geelt den Voorzitter tot een bezoek aan de Kanaalkade in het bijzonder nit te noodigen Nadat nog de heer van den Bosch heeft aanbovolen bp hot plaatsen van brandkranen ook te denkeu aan de toegangswegen der stad opdat die daarmede behoorlgk kannen worden gereinigd, sluit de Voorzitter de discussie over deze kwestie. De heer Cohen Stuart zegt naar aanleiding van de opmerking in de le sectie gemaakt met betrekking tot den Stationsweg, dat deze weg dringend verbetering behoeft, ofschoon bij niets wil afdoen aan de urgentie van de verbetering en vernieuwing van riolen. Zelfs al is het onmogeljjk de post riolen met f 1500 te vermindei en dan zon hij toch in overweging geven tot verbetering vau den Stationsweg te besluiten. De heer Bosman ondersteunt dit denkbeeldHij meent ook dat het plan reeds heeft bestaan om de tram buiten de hoornen te doen leggen en een regel boomen weg te nemen. De heer Cohen Stuart merkt nog od, dat dp post voor riolen bij nadere missive is verhoogd met f 1500 en oorspronkelijk was vastgesteld op f 3328,50, De heer de Sonnaville (wethouder) zegt, dat eerst na ernstige overweging de Stationsweg niet op de begrooting is geplaatst; het is de eenige urgente post die er van moest worden afgevoerd. Mogelijk acht hij het, dat de post voor riolen wat verminderd kan worden, wat de Voorzitter dot opmerken, dat voor ver nieuwing van riolen slechts f 1000 was uitgetrokken, dat er straten zijn die zeer groote behoefte hebben aan een riool, om alleen maar te nemen het Pnidsen en dat men met f 2500 nog niet eens zoo heel veel doet. De heer d e G r o o t ontraadt ook sterk de riolen te verminderen. In de laatste jaren is de rioleering zeer zeker h'er en daar veel verbeterd, doch behalve vele open goten zijn er nog verscheidene riolen, die in slechten toestand verkeeren hij zon er eerder voor zyn de post te verhoogen dan te verlagen. De Stationsweg is twee, drie jaren achtereen ook in de commissie van bijstand behandeld steeds is de urgentie van de verbetering beaamd, doch blijkbaar heeft men op deze begrooting er ook de gelden niet voor kunnen vinden. De heer de Sonnaville is bij nader inzien over tuigd, dat het bedrag voor de rioleering moet worden gehandhaafd. De heer Uitenbosch gaat mee met hetgeen de heer de Groot heeft gezegd. Rioleering is zeker dringend nood zakelijk, zoolang er zooals aan den Westerweg woningen staan, die volstrekt geen gelegenheid hebben tot afvoer van vuil water. De heer Cohen Stuart hoort zoo van alle kanten de noodzakelpkheid betoogen van de rioleering, dat hij niet langer over vermindering met f 1500 zal spreken, doch hij blijft vragen om verbetering van den Stationsweg, ook met het oog op de aanstaande Landbouwfeesten, als wanneer de stad veel en hoog bezoek, ja zelfs zeer hoog bezoek zon kannen verwachten, hij meent dat bij zoo'n gelegenheid de toegangsweg van de stad wel beter mag zijn, dan die thans is. Daarom zon hij willen voorstellen alsnog een post op de begrooting daarvoor nit te trekken en er desnoods voor te leenen. De heer Glinderman beveelt aan de boomen aan één kant weg te nemen en te probeeren of daardoor reeds niet eenige verbetering wordt aangebracht. De weg zal er zeker droger door worden. De heer Cohen Stnart meent, dat dat niet zal strekken tot verfraa'ïog van d.r weg. De Voorzitter merkt opdat, gesteld dat de Stationsweg wordt verbeterd en verfraaid, het Scharloo weer zal tegenvallen, ook daarmede dient zeker rekening te worden gehouden. De heer Uitenbosch meent, dat het hoog bezoek, waarover de heer Cohen Sfuart heeft gesproken, niet in de eerste plaats het motief moet zijn tot verbetering van den weg waarop de heer Cohen Stuart ant' woordt, dat hy dit ook niet als voornaamste beweegreden heeft aangevoerd. De heer van den Bosch geeft het idee aan de hand om het trottoirdat thans op eenigen afstand d r halzen ligt, langs de huizen te verleggen, dan kan men krijgen een fl.nken rijweg en een weg voor de tram Mocht dit de uitgaven verhoogen met bgv. f 1000, dan zou hij meenen dat daarmede desnoods de leening voor de Bergerbrug zou kunnen wordjn verhoogd. De Voorzitter zon het op dit oogenblik het meest gewenscht achten dat B. en W. worden nitgenoodigd te zijner tijd voorstellen te doon tot verbetering van den Stationsweg. De heer Kraakman ondersteunt dat denkbeeld gaarne en beveelt aan zulks te doen na overleg mat de commissie van bgstaud en die der plantsoenen. Dit voorstel wordt aangenomen waarna de heer Bosman nog opmerktdat hij met het oog op de landbouwfeesten die voorstellen graag spoedig tegemoet zag Op voorstel van den heer Kraakman wordt de behandeling der begrooting gestaakt, de openbare verga dering geschorst tot des avonds half acht en gaat men over in een zitting met gesloten deuren. te AVOXDZITflJiO. Tegenwoordig allo leden. De Voorzitter heropent de zitting, waarna de behandeling van de gemeente begrooting wordt voortgezet Art. 3. 11 andelplaatsenen plantsoenen. Een lid der le sectie en eenige leden der 3e sectie zouden het loon der werklieden gaarne van f 8.50 op f 9 per week zien gebracht, terwijl door de le sectie wordt voorgesteld een bedrag uit te trekken voor beloo ning van een deskundige, die voortdurend van bgstand en advies kan dienen. Hot voorstel om gelden nit te trekken voor een deS' kundige wordt door B. en W. overgenomen, zij vragen daarom te mogen beschikken over f 100. De Voorzitter deelt mededat B. en W. h voorstel van een lid der le sectie en eenige leden der 3e sectieom het loon der werklieden van 8,50 op 9 per week te brengen, gaarne overnemen, zoodat uit dien hoofde de post met 182 moet worden verhoogd. De heer Uitenbosch vereenigt zich volkomen met dit idé) en dankt B. en W. voor hun gunstige beschikking De heer Kraakman waardeert ook ten volle d goede bedoeling van B. en W.; hij voegt er echter bij dat de verhooging van loon zeer zeker wordt toegekend in de stellige verwachting, dat deze arbeiders dat zullen waardeeren dat zij ijverig znllen zgn in den arbeid en in dier voegedat indien hnn taak eventueel moeht worden verzwaard door een andere inrichting van hun werk bjjv., zij zich dan niet daarover zullen beklagen en niet terstond weer om verhooging komen vragen. De post wordt goedgekeurd, evenals die tot een be drag van f 100 voor een deskundige. Volgens toelichting van dan Voorzitter is het de bedoeling over die f 100 te kannen beschikken ten einde gedurig overleg te kunnen plegen met een deskundige, die ook meermalen de gemeente zal moeten bezoeken. Art. 4. Bruggen en overzetveren, geraamd op f 11213. Onder de buitengewone werken komt voor: Verven van bruggen, verbreeding van de Bergerbrug f 7000, vernieuwing van de Rootorensbrug f 657, idem van de brng bij de Stadswerf f 1330, van de brug bij de Hof straat, de Halvemaansbrng bij de Breelaan, de Boom- poortsbrug en het brugje over de Nieuwlandersingel. De sectiën vereenigen zich allen met het plan tot ver- breeding van de Bergerbrug, een lid der le sectie geeft in overweging of het ook wenschelijk zou zijn bij de verbreeding de tramrails langs de zuidzijde te doen leg gen. De sectie meent eenparig, dat de brug over de Oudegracht bij de Zilverstraat vrijwel onbruikbaar is en stellen B. en W. voor een post uit te trekken voor het doen aanbrengen van noodig blijkende veranderingen. Twee leden de 2e sectie meenen, dat een geldieening f 7000 voor de verbreeding van de Bergerbrug kan komen te vervallen door de post voor pompen en riolen niet te verhoogen met f 1500, de onvoorziene uitgaven te verminderen met f 3500 en den hoofdeigken omslag in plaats van op f 50000 te brengen op f 52000. Ean lid der sectie merkt op, dat de tarieven bg de begrooting der gemeentewerken in den regel te hoog worden genomen. Ia de 3e sectie is opgemerkt dat het wenschelgk is meer eenheid te brengen in het schilderen der bruggen; meerdere leden vinden de afwisselende kleuren groen, grgs, groen der dit jaar vernieuwde bruggen minder schoon. Nog is men van oordeeldat de Bergerbrug 3£ 4 M. moet bedragen. B. en W. deelen mededat bij de overlegging der plannen voor de Bergerbrug met de gemaakte opmer kingen rekening kan worden gehouden de ligging der tramrails, die aan de zuidzijde worden gevonden, kan dan ook ter sprake komen. Omtrent de verbetering van de brng bij de Zilver straat hebben onderhandelingen plaats met den fabrikant. Het voorstel der 2e sectie wordt door B. en W. ont raden. De opmerking van een der leden omtrent de hooge tarievenrekening znllen zg gaarne nader toegelicht zien. De heer Stoel ve klaart, dat de Bargerbrng af is, men z il haar moeten herstellen en breeder maken; maar, vraagt hij, gaat het aan daarvoor een leaning te sluiten. Hg voor zich is daar tegen en zou desnoods ter bestrijding van deze uitgaaf den hoofdelijken omslag willen ver hoogen. Zeer goed zou net naar hij meent kunnen, dat die brug in 2 j rar werd betaald; leenen stnit tegen zija ideedaarom heeft hg in de sectie ook voorgesteld de gelden op een andere wgze te vinden. De Voorzitter merkt den heer S oei op dat vol gens die berekening de post voor onvoorziene uitgaven ver minderd wordt tot ongeveer J 600, wat, zeer zeker veel te laag is. Aangaande de verhooging ♦an den hoofdelijken omslag is hij van meening dat men bij de vaststelling van o ie post straks weer allerlei bezwaren zal hooren. Laat ons dan zegt de heer Stoel, de reserve van f 400J aanspreken van de marktgelden. Do Voorzitter is van oordeel dat men op die meerdere opbrengst van 4000 niet mag rekenen als het een slecht, jaar is zou de rekening immers falen. De heer Janssen verklaart het met den heer Stoel volmaakt eens te zgn. Da heer Kraakman heeft wel met eenige verwon dering den heer Stoei voor de eerste maal een verhooging van den hooflelij kan omslag hooren aanprijzen. Hg wil dalrop echter niet verde, ingaan, Alvorens over deze zaak een beslissing te nemen moot men zich eerst al- vragen of we de uitgave noodzakelijk moeten doen, of we nu reeds daartoe moeten besluiten. Aan den heer Stoel zon hij daarom willen vragen of het niet mogelyk is het bedrag van 7000 te verminderen. Hij meent dat de heer Stoel vroeger al eens een ander plan heeft aan de hand gedaan namelyk om de vleugels der brng te verbroeden wat vrij wat minder zou kosten. In de tweede plaats merkt hg op, dat in de le sectie de wenschelijkheid is uitgesproken dat B. en W. de plannen zullen overleggen aan den raad. Als het collage dat aanvaardt dan kan men bij die plannen ook de be- noodigde uitgaven aanwijzenwat is er das tegen om met deze brug te handelen als vanmorgen met den Stationsweg is gedaan, en B. en W. nit te noodigen zoodanige voorstellen te doen dat de twee werken de brng en de Stationsweg, in één leening worden samengevat. De Voorzitter meent dat de raad dan toch in principe tot de verbetering van de brng moet beslniten. De heer Stoel wil ook thans beslniten bet werk nit te voeren en zon thans da zaak willen afdoen, waarmede de Voorzitter zich heel goed kan veieenigen. De heer van den Bosch is van gevoelen dat het voorstel-Kraakman wel door B. en W. kan worden overgenomen. Toen de zaak in de sectie werd behandeld, heeft hij gezegd, dat de gemeente niet al te gemakkeljjk tot een leening moest besluiten, evenwel te groote angst valligheid is in deze ook niet gewenscht. Elk jaar toch moet er op de begrooting worden beknibbeld waardoor noodzakelgke werken moeten worden uitgestelddat blijft sukkelendaarom heeft hg geen bezwaar om te beslniten zooals de heer Kiaakman bedoelt. De heer de Groot is het met den vorigen spreker volkomen eens; hg geeft B. en W. echter in overweging niet te lang mei de zaak te wachten de herstelling van do brug is zeer urgent. De heer Boelmans ter Spill (weth.) gelooft,

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 5