Notaris BACKX Aanbesteding Beurtschip en Veer. BOELHUIS Levensmiddelen. ALKMAARSCHE COURANT. Amsterdamsche Brieven. Nederland. Advertentiên. l&oedijk. te Heerhugowaard. Notaris M. GOUVERNE, Bijzonder puik VEE, aan te besteden Koloniale en Grutterswaren, Brood BoterVetVleesch Holl. Spek en Petroleum No. 187. Honderd en derde Jaargang. 1901. Zondag 17 November 1901. Derde blad. XXIII. In de Amsterdamsche journalistieke wereld heerscht een periode van zeldzame stilte. De politieke hartstochten zijn uitgewoedwerkstakingen zijn er, o wonder, in geen enkelen tak van bedrijfbelangrijke vergaderingen komen niet dan sporadisch voorinderdaad is het stiller dan in den zoo beruohten komkommertijd. Men ziet de reporters op straat wandelen met hun ziel onder den arm en met de vraag op hun gezicht, waar zij zich nu eens nattig zouden kunnen maken. Alleen in de kunstwereld ban men bemerken, dat de volle season er is. Van de week hadden wij een der culminatie-punten, een uitvoering van de Wagner-vereeniging. Onder de mnziekvrienden geldt zij als het neusje van den zalm. Enorme sommen worden aan zulk een uitvoering ten koste gelegd. Om te beginnen wordt de Stadsschouwburg afgehuurd voor den tijd van een week, waar dan 's middags en 's avonds gerepeteerd wordt door het orkest van het Concertgebouw onder Willem Mengelberg, dat derhalve in die week ook niet optreedt. Vervolgens worden de allerbeste krachten van Bayreuth geëngageerd, die hunne talenten alleen tegen hoog honorarium ter beschikking stellen. Eindelijk geschiedt de decoratie met de meeste zorg en het ontwerpen van de costuums en de wapenrustingen, waarmee in den laatsten tijd Autoon Molkenboer is belast, vordert maanden van stadie en voorbereiding. De contributie voor het lidmaatschap is zeer hoog en wordt nog ieder jaar hooger, maar toch is 't nog een toer om onder de leden te worden opgenomen. De ruimte in den Stadsschouwburg is beperkt en er mogen niet meer kaarten worden uitgegeven dan er plaatsen zijn. Bedankt nu een lid of sterft er een, dan zijn er dadelijk tientalion om zijn plaats in te nemenmen heeft daarvoor zelfs lijsten moeten aanleggen. Toch zou ondanks dit alies de Wagner-vereeniging haar taak vrijwat enger moeten opvattenwanneer zjj niet wistdat er achter haar Maecenassen stonden wier eerbied voor den grooten mnziek-dramaturg zoo ver gaat, dat zij gaarne elk tekort voor hunne rekening nemen. Mr. Viotta, de directeur en de ziel van de Vereeniging, is dus wel onder zeer gunstige omstandigheden geplaatstmaar het artistieke gebruik, dat hij hiervan maakt, zou wellicht geen toonkunstenaar in Nederland hem kunnen nadoen. Voor hem heeft Wagner geen geheimen meer, hij kent diens intentiën tot in de fijnste schakeeringen en tot in de kleinste bijzonderheden doordringt hij do uitvoerenden van den geest van den meester. Of hij daarmee ook bereikt de harten van allen, die al om 6 uur naar den Stadsschouwburg opgaan om dezen eerst tegen twaalven te verlaten Natuurlijk niet. Wanneer men geheel onder den indruk verkeerde van het gehoorde en het geziene, dan zou in de halve uren pauze tusschen elk bedrijf Diet zulk een druk gebruik gemaakt worden van de buffetten in de gangen, waar champagne en sandwiches de voornaamste lekkernijen vormen. De uitvoeringen der Wagner-vereeniging zijn geworden het rendez-vous van de menschen, die in de wereld meetellen en meer nog van hen, dio or graag willen meetellen. De dames komen er in haar mooiste, gedecolleteerde toiletten en de heeron verschijnen er in rok dit komt in Amsterdam zoo zelden voor, dat men daarvoor alleen reeds de helft van de contributie over heeft. Doch, al zal niemand dit tegenspreken, toch blijft 't een merkwaardig feit, dat door de energie van mr. Viotta te Amsterdam opvoeringen van Wagner's werken mogelijk zijn, zooals men ze nergens beter kan te zien krjjgen. Over het geheel laat de hoofdstad zich trouwens van haar besten kant kennen, zoodra 't de muziek geldt. Zij is de subtiele kunst, waarbjj hare zuster, het tooneel, het verre moet afleggen. Getroffen te worden door een toonkunstenaar geldt als bewijs voor een fijnbesnaard ontvankelijk gemoed wie wordt aangedaan door hetgeen er op de planken wordt vertoond wordt uitgelachen en beschouwd als ietwat groen, als iemand die nog niet veel in zjjn leven heeft gezien. Daarom moet 't al een heel bijzondere ster aan den tooneelhemel zijn en dan nog liefst een Franschman, wanneer hij zal kunnen rekenen op een met een gedistingeerd publiek gevulde zaal. Dezen winter hebben wjj 't weer gezien^' in ongewoon groot aantal zijn tot ons artisten van Europeesche beroemdheid gekomen, maar de meesten hebben niet veel van Steinreich Holland bemerkt. Men is uu bezig met toebereidselen voor het jubilé van Louis Bouwmeester, 't Is te hopen, dat bij die gelegenheid zal blijken, dat men vaderlandsche artisten weet te waardeeren. Bouwmeester is zeker wel de eerste tooneelspeler van Nederlander mogen er zjjn van meer ontwikkeling en meer verbeelding, maar er is niemand, die als hij zooveel stukken »draagt." Hij is de geroutineerde bij uitnemendheid, hij heeft zijn kunst niet geleerd, maar zij zit hem in 't bloed. Wanneer Bouwmeester goed op dreef is, brengt hij een gansche zaal onweerstaanbaar onder zjjne bekoring. Het Nederlandsch Tooneel stelt hem dan ook op hoogen prjjs en dikwijls heeft de Raad van Beheer eigen inzichten moeten prijs geven om hem niet te verliezen. Duizenden en nog eens duizenden heeft Bouwmeester in den loop der jaren getroffen, geschokt, geamuseerdnu is 't aan die allen om te toonea, dat zij hem een goed hart toedragen. Een 25-jarig jubilé is een oase in het lang niet altijd gemakkelijk bestaan van den kunstenaar en wat hij in die oase vindt, zal jaren achtereen moeten strekken op zijn verdere reis door de woestijn. Dat men dit beseft late men aan de commissie «voor de Bouwmeester-hulde blijken. Terwijl Amsterdam zich als geschetst 's avonds vermaakt in concertzalenaen schouwburgen, confereeren de transport arbeiders met vakvereenigingen en particulieren om den door hen ontworpen boycot van Engelsche schepen op een zoo goed mogelijke leest te schoeien. Een voor de zaak zeer heuglijke gebeurtenis is, dat het comité weerstand blijft bieden aan sommiger pogen om de mensehlievende beweging ten goede te doen komen aan de socialistische propaganda. De mannen van het initiatief laten zich de leiding niet uit handen nemen en zij zoeken daarvoor steun bij alle politieke partijen. Ja, zij streven er zooveel mogelijk naar, datQ in, commissies ook anti revolutionaire en katholieke leden worden opgenomen om toch goed te doen uitkomen, dat hier van een partij zaak in 't geheel geen sprake is. Trouwensiu het comité zelf hebben ook eenige leden zitting, die vierkant staan tegenover alles wat socialistisch is getint. Eigenaardig is wel, dat hoe meer het plan doorwerkt de tegenstand afneemt. De grootsche onderneming is den meesten blijkbaar al te onverwacht op het dak gevallen, men kon aanvankelijk de portée nog in bet geheel niet overzien en zoodra toen gesproken werd van onuitvoerbaarheid heeft menigeen zich daarbij aangesloten. Nu echter de zaak van verschillende kanten is bekeken komen steeds meer mannen van autoriteit den werklieden hun steun aanbieden, die ter wille van het grootsche doel genegen ziju enkele schaduwzijden voor lief te nemen. Veel zal afhangen van het bedrag, dat wordt toegezegd in het bijstandsfonds te storten, zoodra de boycot doorgaat, want dat zal op het eerlang te houden internationale congres van transport-arbeiders de stem der aarzelenden bepalen. Er wordt wel gezegd, dat, als de zaak maar eenmaal is aangepakt, de Nederlanders zieh niet onbetuigd zullen laten, doch de arbeiders zullen weinig lust hebben, en terecht, om op zulk een vage verzekering in zee te gaan. 't Is niet te vergen, dat zij alles alleen doen en de vermogende Boeren-vrienden zich het genoegen geven van toe te kijken. Ben moedige daad. Het stoomschip »Broawer" van de Koninklijke Packetvaart-Maatschappij en zijne equipage zijn in den nacht van 6 op 7 October 11. in de Indische wateren aan een groot gevaar ontkomen door de moedige daad van dan machinist N. Bolijn, die, toen door de onvoor zichtigheid van een inlandschen stoker brand was ontstaan in de machinekamerzich door da vlammen snelde ten «'inde de afvoerbuis te kunnen sluiten wat hem gelukte, maarr waardoor hij zoodanige brandwonden be kwam, dat hij iu het hospitaal te Singapore moest worden opgenomen. Beu nieuwe partij f Het sU. D.'' bevestigt het bericht van »Het Cen trum", dat er sprake is van een nieuwe partij of bond op uitsluitend protestantschea grondslag. Deze bond zou bestaan uit hen, die behooren tot de fractie Van Leeuwen- Bronsveld, en die zich niet kon vereenigen met de nieuwe richting van den Chris.-Histor. Kiezersbond. Over den naam is men het nog niet eens. De namen Willem de Zwijger" of »de Jonge Geuzenbond" worden genoemd. Vermist. Te Arr^iem wordt sinds den II de aan de Oude kraan wonende lantaarnopsteker L. vermist. Hij heeft dien avond wel de lantaarns opgestoken en is om 9 uur van huis gegaan hij woonde bij zijn ouders en staat als een oppassend jongmensch bekend maar om elf uur dien avond zijn niet, zooals dat voorgeschreven is, do lantaarns om de andere uitgedraaid. Er is geen reden te bedenken, waarom L. zich vrij willig, zónder waarschuwen, zou hebben verwijderd. Ben loos gerucht. Te Amsterdam liep het gerucht dat door de politie een verdachte zou zijn gearresteerd in zake den voor ongeveer 8 jaar gepleegden moord op den slager Schut aan de Ceintuurbaan aldaar. Het Hdbld. weet echter mee te deelen, dat dit gerucht onjuist is. Wel is een der toen als verdaoht aangehoudenen door do politie ge arresteerd in zijne woning aan de Spuistraat, maar dit is geschied omdat hij nog een andere rekening had te vereffenen met de justitie. De maatschappij „Hennemerland". De boekhouder der Maatschappij »Kennomerland", te KJmulden, is verdwenen. Men spreekt van f 16,000 te kort in de boeken. Nader schrijft men De geschiedenis van het tekort in de kas der Mij. »Kennemerland" te IJmuiden is een zonderlinge. De boekhouder der Maatschappij, de heer F. V., schijnt zich in den loop van een paar jaar meester gemaakt te heb ben van een bankdepot groot f 12,000, benevens van f 4000 uit de gewone kas. Dit werd eerst dezer dagen ontdekt, na het overlijden van den directeur van »Kenne- merland." Den 13 was V. nog in Haarlen, en onthaalde hjj de gasten in een bodega. Het is nog niet bekend of tegen hem een bevel van aanhouding is uitgevaardigd. De heer V. was een stil en bedaard ambtenaar, zoodat het geheele geval moeilijk te verklaren is." Van 't oorlogster rel ii terug. De heer H. A. Corneliasen te Monnikendam, die aan de zijde der Boeren 18 maanden had meegestreden en ongeveer 5 maanden in de kampen t« Irene en Pie tersburg is gevangen geweest, kwam onlangs wel wat haveloos, doch gezond in de ouderlijke woning terug. Bij aankomst werd hij door een groot aantal inwoners aller hartelijkst ontvangen, hier en daar werd hij met hoera's begroet, terwijl, voor het ouderlijk huis, een aantal belang stellenden zich haddon verzameld, om hem de hand te drukken en te verwelkomen. Wanneer hij eerst wat be komen is van de reis, zal hjj lezingen over het leven in de kampen houden. Ben ramp, Omstreeks vijf uur in den ochtend van den 14 is de stoomvrachtboot vJeanaette", van de firma H. Braak man en Co., te Rotterdam, varende op Antwerpen en geladen met stukgoederen en vaten jenever, onder IJsel- monde tegenover het Kralingscheveer gezonken. Op die hoogte trachtte kapitein A. van der Kreeken, van de »Jeannotte" tusschen een voor anker liggend kaanschip en het aankomende stoomschip Johanna", door te varen. Dit mislukte, de »Jeannette" liep op het voor anker liggerd vaartuig, kreeg een groot gat in den boeg, en zonk bijna onmiddelijk. De vrouw van kapitein Van der Kreeken, met de overige bemanning over boord geraakt, verdronk voor de oogen van haar echtgenoot, die haar te vergeefs een stuk goed toewierp om zich aan vast te grijpen. De overigen werden gered. Veel goedoren, als kisten mot manufacturen enz., drijven rond op de plaats waar het ongeluk gebeurde. Menig stuk is reeds opge- vischt en voorloopig opgeslagen. zal publiek verkoopen te Alkmaar, op Donder dagen 31 November 1901bij inzet, en 88 No vember d. a. v., bij afslag en eindtoewijzing telkens des avonds 7 nnr, in het logement van den hoer 0. v. 't Hullenaar aan de Langestraat 1.Een Winkelhuis en Swee Woonhuizen en Brven te Alkmaar aan de Forestusstraat op den hoek van do van Teijlingenstraat, kadaster sectie O Nos. 15301531 en 1532samen groot 2 aren 84 centiaren. Verhuurd het Winkelhuis voor f 2,75 per week en de Woonhuizen voor 2,50 per week en per stuk. 2. Een perceel Bouwterrein te Alkmaar aan de vau Teijlingenstraatkadaster sectie C Nos. 1527 groot 138 centiaren. Eigendom van den heer N. J. OBDAM. 3. en twee Woonhuizen en Ervente Alkmaar, aan het Groot Nienwland in hot Hofjekadaster sectie B Nos. 2213 en 2214, samen groot 68 centiaren. Verhuurd voor f 1,20 per week en per stuk. Eigendom van den heer H. VAN DUIST. De Notaris B. VAN DER VEEN te Schoorldam, zal op Dinsdag 86 November 1901, voormiddags 10 uur, in de herberg van W. IVANGH, aldaar, in het openbaar verkoopen 1. De Schuit DE JONGE JAN, varende tusschen Schoorldam en Amsterdam, met staand en loopend WantINVENTARIS PRAAM BOEIER en verder toobehoorenalsmede Vergunning van het Veer. 2. De Schnnr te Schoorldam, gemeente Warmeuhuizen, soGtie D, No. 565, groot 90 ellen bij de ligplaats der schuit. Inlichtingen te Schoorldam. De Notaris B. VAN DER VEEN te Schoorldam, zal op Woensdagen 27 November 1901 bij opbod en 4 December d.a.v. bij afslag, telkens vootmiddags 10 nur in de herberg van A. BAKverkoopen 1. HuismanswoningSchuur en Weiland in de gemeente Bergen, sectie O, Nos. 298, 299, 300, 300a, sectie B Nos. 11 12 15, 360 en 361, samen groot 13 bunders 85 roeden 10 ellen in 9 perceelen. 2. Welland in de gemeente Oudkarspel sectie B, No. 317, groot 3 bunders, 68 roeden, 70 ellen. Eerst afzonderlijk en dan in vereenigingen. In de billetten breeder omschreven. Eigendom der heeren Jan Jonker c.s. te ALKMAAR, zal verkoopen op Woensdag 3 7 November 1901, 's morgens 9 nur, ten sterf huize van den Heer P. APELDOORN Sr., te Heerhngowaard aan den Hnigendijk, bij de Watermachine als: 14 Kalf koeien, 3 Geldekoeien, 8 Vaarzen, 6 Gras- kalveren, 33 Ganzen, 1 Zeng, 1 zwarte Merrie van l'/j jaar, en 1 dito van 3 jaar, 1 zwart Rninpaard, bijzonder mak. RIJTUIGEN als: 1 Tilbury, 1 Jachtwagen, 1 Boerenwagen op voeren, 2 driewielde Karren en Ierbak. Tuigen, Boerengoed en Gereedschap, 1 partjj Koemest, pl. m. 62000 kilo Hooi en eenig Huisraad. N.B. Op de plaats niet uit te spannen. VAN De DIRECTEUR der PRINS HENDRIK-STICHTING wenscht, behoudens de goedkeuring van het Dageljjksch bestuur, de leverantiën van benoodigd gedurende het jaar 1902 en daartoe inschrij vingen te ontvangen. De bevolking bedraagt 200 personen. Gegadigden voor deze leverantiën worden opmerkzaam gemaakt, dat de gunningen in overeens'emming van kwaliteit en prijs geschieden en dus niet aan den laagsten inschrijver worden toegewezen. De voorwaarden van aanbesteding zijn met de be- schrijvingslijsten voor f 0.25 te verkrijgen en worden op franco aanvraag, met bijvoeging van f 0.35 in postzegels, franco toegezonden. De op zegel geschreven biljetten moeten vóór of op 33 November e.k. franco zijn ingekomen aan het adres van den Directeur, voorzien van het opschrift „INSCJHHIJ VINOSBlIiJBï" doch kannen ook gestoken worden in de daartoe bij den Portier aanwezige gesloten bns. Op biljetten, bij monsters ingepakt, kan geen regard worden geslagen. Monsters worden niet teruggezonden en moeten met de inschrijvingsoiljetten vau een zelfde merkteeken voor zien zijn. De uitslag der vergelijking van de monsters met de prijzen zal zoo spoedig mogelijk aan belangheb benden worden medegedeeld. De Directeur voornoemd, G. E. A. VAN HALL.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 9