Onderwijzer, No. 141. Honderd en derde jaargang, 1901 WOENSDAG 27 NOVEMBER. Adjunct-Directeur der Gemeente-Reiniging. Buitenland. Laatste Berichten. Hoe een Engelsche dame over den oorlog in Zuid-Arika denkt. De Oorlog in Zuid-Afrika. ALKMAARSCHÜ COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het gebeele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentiën Per regel f O,IS. Groote letters^naar plaatsruimte.J Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONYoordam C 9. Telefoonnummer 3. Naar de betrekking van Adjunct-Directeur der Gemeente-Reinigingwaaraan verbonden is eene jaarwedde van f SOO, worden sollicitanten opgeroepen, niet ouder dan dertig jaar. Eenige administratieve kennis is vereischte. Eigenhandig geschrev n adres (op zegel) in te zenden aan het Gemeentebestuur van Alkmaar, vóór of op 16 December a.s. Aan de EERSTE GEMEENTESCHOOL te ALKMAAR (hoofd de heer H. van den Berg) wordt gevraagd een bevoegd tot het geven van onder wijs in vak j. De jaarwedde bedraagt f GOO, die na 2, 4 en 9 dienst jaren telkens met f ÖO kan worden verhoogd, terwijl het bezit der hoofdakte aanspraak geeft op eene ver hooging met f ÏOO. Stukkon (adres op zegel) in te zenden aan het Ge meentebestuur voor 11 December a. s. DUITSCHIjASTD. Terwijl de betoogingen tegen Chamberlain's aantijging voortdurend in omvang en aantal toenemen, wijst de Daitsche pers er met nadruk op, dat men deze gerechtvaardigde uiting van verontwaardiging geenszins moet toeschrijven aan een algemeene haat tegen het Engelsche volk. Niet tegen Engeland, doch tegen Chamberlain is de beweging gekant. Zoo zegt o.a. de vVoss. Zeit." »Het is nog niet zoo ver met ons gekomen, dat het Dnitsche volk zwijgend de toegeworpen beleedigingen zal opnemen. Indien de Engelsche pers en de openbare mee ning in Engeland dat eischen, dan zou-het een teeken zij n dat zij de beleedigende uitingen van Chamberlain bil lijkten en de verantwoording er voor op zich namen. Het is niei de plicht van Daitschland om ie zwijgen het is de plicht van Chamberlain om zijn ongepaste uiting onomwonden torng te nemen." De Kamer van Koophandel te Berlijn heeft een, ook voor Nederland belangrijk, onderzoek ingesteld naar de waarschijnlijke gevolgen van het voorgestelde tarief- ontwerp op levend vee. Thans wordt van elk rund 30 mark geheven, wat neerkomt op ruim 9 mark per 100 kilo vleesch. Volgens het nieuwe tarief zal geheven worden 13 mark meer dan thans. Voor ander vee be draagt het nadeelig verschil tusschen 3 mark (jonge kal veren) tot 7.50 mark (varkens). Vermoedelijk zullen, als het ontwerp wet wordt, de vleeschprijzen, ook van binnen landseh vee, met deze verschillen stijgen. Nu bedraagt het gemiddeld vleesehgebruik te Berlijn jaarlijks onge veer 75 kilo per hoofd der bevolking. Bij da onvermogen den, die meestal varkensvleesch eten, zal daardoor op een gezin van 5 personen, een extra belasting van 28 mark Overgenomen uit het Handelsblad.) Aan de Redactie Eene Engelsche dame, die uitdrukkelijk verzocht haar naam niet te noemen (haar vader is bankier te Londen) deed mij door bemiddeling van den heer G. J. Holyoake, den onden en onvermoeiden strijder »voor vrijheid en voor recht", het hierby gevoegde schetsje toekomen, den noodkreet van eene in haar rechtvaar digheidsgevoel beleedigde vrouwenziel. Ik veroorloof mij de vrijheid het aan de voornaamste bladen in Nederland ter plaatsing aan te bieden, in de overtuiging dat het goed zal doen aan ons, Nederlanders, te weten, dat er Engeischen 7.ijndie zeker evenveel af schuw gevoelen als wjj voor de wijze, waarop door 't Engelsche Rijk de oorlog gevoerd wordt. Met alle achting, Mr. A, SLOTEMAKER. Den Haag, 15 Nov. 1901. De moderne wildeman." *De qualificatie Wildeman Savage") werd den Boeren toebedeeld door de Lon- densche Standard Te midden van onafzienbare velden lag eene boeren hoeve, een aardig huisje, laag van dak en wit ge kalkt, een bloementuin lag er naast de weiden en de golvende heuvelen strekten zich uit, zoo ver het oog maar zien kon. Wat iag het daar vredig en aardig, dat huisje van den vwildeman", van Piet en Piot z'n vrouw, Piet's twee jongens en Piet's jeugdig dochtertje. Ze hadden vootspoed, ze waren gelukkig, 't Gedruisch van de wereld was vèr wèg wat hadden zij er meê van doen Ze hadden hun vee ze hadden hun vogels ze had den hun »Boek", ze hadden hunne vrienden ze hadden elkander ze hadden hun God, dat was meer dan de wereld in onze dagen van zich zelf durft te verklaren per jaar worden gelegd. Daze belangrijke gegevens zijn door de Kamer van Koophandel ter kennis van de regee ring gebracht. KNGHLAIVD. Ook de Engelsche pers houdt zich nog steeds bezig met hetgeen er in Duitschland voorvalt. De Daily Mail" meent dan ook, dat het noodzakelijk geworden is voor Chamberlain te verklaren, dat hij bij zijn vergelijking tusschen het optreden der Duitsehe's in Frankrijk en dat der Engelsehen in Zuid-Afrika niet het voornemen heeft gehad, om Duitschland te beleedigen. De Morning Post" zegt, dat de opgewonden stemming in Daitschland een ernstig gevaar oplevert, waarvoor Engeland op zijn hoede moet zijn. De Standard" meent echter, dat er geen ernstigen grond bestaat om de normale betrekkingen tusschen de beide landen te doen veranderen. Lord Spencer heeft den 21 een redevoering te Newport gehouden, en het kabinet aangevallen wegens zijn houding in de Zuid-Afrikaansche aangelegenheden de eritiek, die nu op de regeering werd geoefend was even gerechtvaardigd als die welke gedurende den Ameri- kaanschen onafhankelijkheidsoorlog had geklonken. De spreker veroordeelde de eischen der regeering van onvoorwaardelijke overgave van een dapperen vijand; al kon men den Boeren geen onafhankelijkheid geven, men diende ze dan toch zoo spoedig mogelijk autonomie onder Engelsche vlag toe te staan. Lord Spencer liet ten slotte zijn protest hooren tegen de politiek van brandstichting, tegen de concentratie kampen en den staat van beleg in de Kaapkolonie. Zoowel in het belang van En.'elands binnen- als buitenlandsehe politiek diende eon einde aan den oorlog gemaakt te worden. De Regeering heeft aan alle beschikbare manschappen van zeven Britscne regimenten bevel gegeven zieh tegen 15 December in gereedheid te houden voor vertrek naar Zuid-Afrika. Omstreeks den 25an November vertrokken 2 bataljons Engelsche infanterie nit Bombay naar Zuid-Afrikazjj zullen binnenkort worden gevolgd door nog twee bataljons voetvolk en twee regimenten nuzareu. Miss Hobhonse is te Londen aangekomen, haar zenuwgestel is door de ondervonden behandeling dermate geschokt, dat zij zoo min mogelijk personen mag spreken en zich niet laat interviewen. FRA.lVli.KUK. Te Denain staakten den 21, 4337 mijnwerkers, de beweging breidt zich daar dagelijks uit. In Anzin zijn nu reeds 17 van de 20 pntten zonder arbeiders van de 15,000 arbeiders is echter nog een derde, dat zich niet bij de stakers heeft aangesloten. Uif Rijssei wordt aan de »Siècle" bericht, dat de mijn werkers een algemeenen tocht naa Parijs in den zin hebben voor het geval, dat hun plannen schipbreuk lijden. 36UIO-AFRIKA. Behalve berichten van talrijke terechtstellingen van zoogenaamde rebellenkomt er niet veel nieuws door, daar de censor de blykbaar voor Maar ze waren niet Eugelsch, dat zag er leelijk uit, ze hadden hun vrijheid lief en dat was heel erg en daarginder onder die golvende heuvelen in de verte was hier en daar goud te vinden, en dat was hun ongeluk. Het Engelsche opperbestuur hoeveel beter was dat niet De Engelsche taal, was zij niet veel mooier dan de hunne De Engelsche vlag was zij niet veel grootscher Vreemd toch, dat zij er niet zoo over dachten. Maar zij waren ook wilden" en wat zon je nn van »wilden" anders verwachten? Zoo gaat altijd de gang der beschaving de groote wagen van den Jaggernant rijdt immers altijd over wilden"? dat heeft hij steeds gedaan, dat zal hij altijd blijven doen, en in dien wagen zitten Engei schen 't is hunne beschaving, zjj hebben haar gemaakt, het is hnn land, zij hebben 't veroverd. En je kunt toch doen wat je wilt met hetgeen je hebt van je zélf? Maar hadden zij het land wel veroverd Piet vond van niet, Piet's vrouw en Piet's twee jongens en Piet's jeugdig dochtertje vonden van niet. Maar dan waren 't ook wilden", wat zouden ze te vertellen hebben En bovendien, de wagen van Jaggernant doemde eerst op in de schemerende verte ze hadden den dreun nog niet gevoeld, nog niet, maar hij wès op de komst Ze hoorden nog maar in de verte 't gedrean der ka nonnen en 't schril gefluit der geweerkogels, nog maar in de verte 't gestamp, 't gestamp van soldaten op marsch. Piet en z'n beide jongens trokken te veld. »We zijn Hollanders", zeiden ze. 't Is óns land, de Transvaal, we moeten 't verdedigen, verdedigen onze vrouwen, onze kinderen, onze huizen, onze vlag. Die En geischen hebben zélf 'n land, zélf 'n huis, ze hebben zélf 'n vlag en vrouwen en kinderen waarom zonden we niet houden mogen wat van óns is 1 We hebben vroeger 'n land gehad en ze namen 't ons af we Engeland ongunstige berichten zoodanig besnoeit dat er met zekerheid niets over valt te zeggen. Zoo wordt over het reeds gemelde gevecht bij Villiersdorp nader geseind »In het gevecht by Villiersdorp met het commando van Boys sneuvelde de Britsche bevelhebber en werden drie officieren gewond. Een afdeeling spoorweg-sappeurs werd door de Boeren gevaugen genomen. Bovendien waren er nog meer verliezen. De sappeurs werden door de Boeren omsingeld nadat commandaut Buys was ver sterkt door het commando Ross. Blijkbaar heeft de Brit hier duchtig klop gehad, maar eerst druppelsgewijs -zullen de verlieslijsten ons mede- deelen wat er eigenlijk geschied is. Omtrent het gevechtwaarbij prins Radzewill gewond werd verneemt men uit Pretoria nog het volgende Bij Blauwkrantz vielen de B eren de achterhoede aan van een EngePcho colonne die vee opbracht. Het ge vecht duurde vier uur en de Boeren hadden 5 gesneu velden en 15 gewonden. Volgens beweringen woonden president Steyn en de Wet het gevecht bij. Dit en de bij oeging dat aan den Engelsehen kolonel Wilson zijn paard onder het lijf werd doodgeschoten doet ons sterk vermoeden, dat hier een belang!ijk gevecht geleverd is met den onvermijdelijken nasleep van vele Engelsche verliezen aan dooden en gewonden. Het gevecht bij FHllersdorp. LONDEN, 25 Nov. Lord Kitchener seinde onder dag- teekening van 23 Nov, nit Pretoria Uit een nader rapport van majoor Fishers gevecht bij Villiersdorp op 20 November blijkt dat in den nacht van den 19e eenige patrouilles, welke uit zijn post te Rietfontein waren afgebonden, een weinig voor de positie van het Zuidafrikaansche politiekorps aan de Kalkspruit, om een rug te beletten welke Zanddrift bestreek, den vijand in het bezit van den rug vond. Majoor Fisher rnkte bij het aanbreken van den dag voorwaarts naar den rug en werd zoowel van de noord- als van de zuid zijde aangevallen, maar nam een stelling in, die hem goede bedekking gaf. Om negen uur des morgens sloegen de paarden bij het zuidoostelijk einde van de positie op hol en in de verwarring slaagde de vijand erin Fisher's positie uit te vinden. Majoor Fisher en kapitein Langmore werden doodelijk gewond. De afzonderljjke troepjes welke door den vijand, die ongeveer 350 man sterk was, werden gevangen geno men, werden alien gedwongen zich over te geven voor 10 nur des ochtends. De colonne vau kolonel Rimington kwam om elf uur op de plek aande vijand was toen met uitzondering van een kleine achterhoede afgetrokken, na de gevangenen te hebben vrijgelaten. Kolonel Rimington nam den gewon den Boeren-commandant Buys gevangen. PRETORIA, 25 Nov. Na commandant Buys gevangen genomen te hebben, zette kolonel Rimington de rest van zeiden niets we trokken verder en zochten en vonden een ander land voor ons. Waren ze toen tevreden Neen 1 Ze kwamen ons achterna." »Je hebt goud" zeiden ze »wij willen dat heb ben. Wij maken betere wetten wij hebben 'n betere regeering. Wij zijn een grooter volk. Geeft ons je goud. Jullie bent wilden", jallie bent barbaren, wat won je met dat gond Geeft het ons, of wij zullen je te pletter rijden met onzen Jaggernantswagen. We zullen je wèg- vegen van 't oppervlak der aarde. Wij zjjn de Engelsche natie hoor je 't Geeft ons je goud," En dat wilden ze niet. »We zullen vechten" zeiden ze »we zullen vechten voor onze vrijheid we zullen bidden tot onzen God en Hij zal ons beschermen tegen 't beschaafde volk." En de strijd raasde over de toppen der heuvelen en in de dalen. De »wilde mannen" vochten voor vrjjheid en de Engelsche natie vocht voor gond. »'t Zal niet lang duren" zeiden de Eugelschen veen paar weken, een paar soldaten, een paar harde woor den. Daarmee is't gebeurd.' Maar de stryd raasde door. Hoe merkwaardig I De Engelsche natie werd telkens geslagen, vernederd door een handjevol wilden." Nooit vertoond 1 1 »We moeten leeren te vechten op hun manier", zeiden de Engelsche soldaten. »We moeten hun krnit gebruiken, 't is beter dan 't onze en hnnne geweren, ze zijn grooter en hnn manier van doen ze is verstandiger." Vreemd dat een beschaafde natie zon moeten leeren van wilden." »We kannen ze niet vermorzelen", zeiden de Engei schen »nog niet." Dat is óók vreemd 1 »Zend ons méér soldaten, méér, méér 1schreeuw den zij. Wat is dat Engelsche volk dapper! Wat 'n moed!! Twaalf tegen één wat vijftig, honderd van hun geoefende soldaten tegen één ongednlden vwildeman." De wildeman" is een lafaard hjj kruipt wèg, hij

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1