II Buitenland. Nederland. Laatste Berichten. Stadsberichten. is, een kleinen, ronden kuil, 10 c.M. diep en 50 c.M. wijd. Elke week stort men er een emmer vol fijn gezifte steenkolen -, nog beter houtasch in uit. Hierop komt voor eiken emmer een halve L. gebluschte kalk en een handvol bloem van zwavel. Het blusschen van de kalk moet geschieden door het vocht uit de lucht. Doet men het met water, dan ver liest ze haar bijtende eigenschappen. Alles wordt innig met elkaar vermengd. De massa ziet dan donker grijs of grauw. De hoenders zullen er zich vrijwillig in rondwentelen. Zelfs de kalkpooten genezen er van. Na 10 a 14 dagen ziet men de korsten er af vallende dieren krijgen nieuwe schubben op loop en eenen. Ze houden op zich te krabben en het vederplukken, dikwijls een gevolg der aanwezigheid van ongedierte, wordt er door voorkomen. Nu en dan zwavelt men het goed gesloten hok. De hoenders mogen niet binnen, voordat het weder goed gelucht is. Elke week wordt het mengsel van zwavel, kalk en asch vernieuwd. Het oude mengsel wordt naar den composthoop verwezen. DCITSCHIiAND. Zooals wij reeds meldden, zal de beruchte, onlangs afgespeelde duelgeschiedenis door de nationaal-liberale partij in den Rijksdag ter sprake worden gebracht. In de partijvergadering werd besloten de vol gende interpellatie te doen «Is de Rijkskanselier bereid, inlichtingen te geven over de gebeurtenissen, die geleid hebben tot het den 4en November te Insterburg plaats gehad hebbende duel tas- schen den luitenant Blaskowitz en den luitenant Hilde brand, en in het bjjzonder daarover, of de bepalingen van 1 Januari 1897 tot aanvulling van het bevel tot uitvoe ring der verordening op de raden van eer voor officieren worden nageleefd «Welke maatregelen meent de Rijkskanselier te moeten nemen, om aan bet voorschrift, dat meer dan nog toe de tweegevechten tusschen officieren moeten worden voor komen, krachtig de hand te houden Intusschen is de kolonel van het betrokken regiment buiten dienst gesteld, en heeft luitenant Hildebrand, de tegenpartij van den ongelukkigen Blaskowitz, ontslag ge- KNfiEHANI». De Engelsche biaden houden zich nog druk bezig met de verkiezing van den heer Lynch tot parlementslid. Vernuftig rekent de Engelsche corres pondent van 't Handelsblad" uit, dat men dezen gewezen Boereneommandant niet nit het Lagerhuis zal kunnen weren. In Februari, zoo zegt hij, van 1900 werd Lynch Transvaalsch burger, en streed als zoodanig tegen Enge land. Aan hoogverraad maakte hij zich dus niet schuldig, daar hij toen geen Engelschman was. Later annexeerde Roberts Transvaal en werd Lynch dus weder Engelschman, waarna hij de wapens nederlegde. In een redevoering te Oldham, zeide de oud-minister Asquith, overigens een dergenen die lang niet met de zoo genaamde pro Boers medegaan, o.a. »De tegenwoordige toestand is niet van dien aard, dat een Engelschman dien onbewogen kan aanzien. Een stroom van beleedigingen en van vijandige woorden tegen dit land woedt over het geheele Duitsche Rijk. Do storm is ontketend door de ondoordachte woorden van zekeren minister. Doch het is iets meer, dan een voorbijgaande illustratie van den prijs, dien wij te betalen hebben voor de nieuwe diplomatie", en dat teekent den ernst van den toestand." Niet onaardig kenschetst de »Westm. Gaz." Engelands positie in de volgende woorden »Geduld en volharding zijn uitnemende deugden, maar geen van beiden zullen iemand in de gelegenheid stellen den trein te halen als men den afstand tot het station verkeerd berekend beeft en vergeten een rijtuig te nemen. Het is een pijnlijke bekentenis, dat de voortzetting van den strijd op zichzelf reeds een zeer groot nadeel is. Want het brengt verwarring in de financiën, bemoeilijkt de binnenlandsche staatkunde, en bedreigt den handel met ernstige nadoelen. Het heeft ons geleid tot maatregelen, diehoe noodzakelijk ook van een militair standpunt, groote bezwaren zullen zijn voor verzoening en voor de regeling van den toestand. »En wat het ergste is, het noodzaakt ons een onder geschikte positie in te nemen in alle vragen van buitenlandsche politiek, terwijl het ons tevens blootstelt aan het gevaar, dat de gevoeligheid in Europa op een gegeven oogenblik een practischen weg om zich te uiten vindt.'' En terwijl dergelijke stemmen in Engeland zelf m allerlei nuances opgaan, meldt de «Times' uit New-York, dat de vertegenwoordigers der Europeesche Rijken er bij voortduring, scboon tot nog toe te vergeefs, bij Presi dent Roosevelt op aandringen tusschen beiden te komen. Een genoeglijke Kerstmis gaat 't Engelsche volk tegemoet 1 FRANKRIJK. In de Kamer heeft men lang ge debatteerd en gestemd over de vraag of de geheime rap porten van generaal Voyron over de schanddaden der Franschen, doch vooral ook der verbonden Europeescho troipen in China gepubliceerd zouden worden of niet. De Regeering was tegen pnbl.catie en won het pleit. Minder gelukkig was zij in de bestrijding van een voorstel om uit de te sluiten leaning schadevergoeding en pensioenen te betalen aan de families der gesneuvelden, hetwelk met 257 tegen 213 stemmen werd aangenomen. XIJID-AFRIKA. Uit Pretoria wordt van den 25 geseind «Een patrouille van een der colonnes onder bevel van Pilcher was in gevecht gewikkeld met Jonberts com mando bij Klein-Boesmansberg in de Oranje-rivier-kolonie; twaalf Boeren werden gevangen genomen waarbij twee korporaals. Een afdeeling bereden infanterie van Parijs verraste een lager en nam vier Boeren gevangen. Generaal Ha milton achtervolgde de ontvluchtende Boeren en nam er zes gevangen. Majoor Damant was in gehecht met het commando van Roos noordoostelijk van Frankforteen Boer werd gedood en vijfden werden gevangen genomen, mitsgaders wagens vee en geweren. Commandant Roos ontkwam te paard." De verliezen der Engelschen bij Villersdorp worden nog steeds verzwegen alleen wordt gemeld dat de Boe reneommandant Oosthupzen sneuveldedit is voor de derde maal in ongeveer drie weken 1 Een telegram van Durban geeft bijzonderheden omtrent het gevecht bij Heilbron. Een deel van het tweede bataljon van Kitchener's verkenners ontkwam nauwe lijks aan een gevangenneming. Ten gevolge van het aanhoudend schieten der Boeren was kolonel Wilson ge noodzaakt twee escadrons te bevelen een aanval te doen op een heuveldie door de Boeren bezet was. Het eene eskadron onder luitenant Hughes deed een aanval op de Boeren. Deze vuurden krachtig, en beschoten de eska drons van drie zijden. Luitenant Hughes trok terug totdat het andere eskadron kwam dat de Boeren in de rechterflank aanviel. De vijand trok toen terug en vluchtte. De Britsche verliezen waren twee officieren gewond zes man gedoodterwijl lu tenant Hughes er ook het leven bij liet. Kolonel Wilson's pompom beschoot den vijand, terwijl deze vluchtte en bracht zware verliezen toe. Ernstig ongeluk. In een ijzersmelterij te Detroit (Ver. Staten) is een groote ketel gesprongen. Zes en dertig arbeiders, die ernstig gewond weiden, zyn naar het hospitaal getrans porteerd, waar er verschillende reeds aan de wonden zijn overleden. Hoe een Engelschman over de Boeren denkt. Lord Cranborneeen der zoons van Engeland's Premier, den Markies van Salisbury, heeft onlangs aan een feestmaal van de Boeren getuigd «Ik heb persooonlijk in Zuid Afrika gediend en ik kan zeggen, dat ik als soldaat voor de Boeren de grootste bewondering gevoel. Wij strijden daar tegen een macht van de dapperste, volhardendste en meest bewonderenswaar dige troepen, die ons volk ooit tegenover zich heeft gehad." Nu lasteringen als van Kitchener en Chamberlain en minachtende uitdrukkingen als door Swinburne aan het adres der Boeren zijn gebezigd, mag wel eens vermeld worden, dat andere Engelschen er anders over denken. De man van de min der kleine Italiaansche Prinses Yolande heeft dezer dagen eens een bezoek mogen bren gen aan zijn vrouw, die hij al den tijd, dat zij aan het Hof is, nog niet had gezien. De gulle boer bracht, naar men berieht, in zijn blijd schap een mandje eieren voor de Koningin en een mand noten voor den Koning mede. Levering van liool voor Engelsche iegerpaarden ln Zuld-Afrlka. Men leest in het »U. D." het volgende haast onge looflijk bericht «In den laatsten tijd zag men groote massa's hooi aan het IJ liggen. En als men dan eens aan een jolleman vroeg Waar komt dat hooi vandaan en waar gaat het heen dan was het antwoord altijd van Friesland naar Zuid-Afrika. Dit is waar, maar er komt nog wat bij. Het hooi gaat namelijk naar Zuid Afrika, om daar te dienen als voer voor de Engelsche legerpaarden. Ieder die weet, dat het in den Zuidafrikaanschen oorlog vooral op de paarden aankomt, zal begrijpen dat deze hooiuitvoer geen kleinigheid beduidt. Dat de ellendige Hollaudsche geldzucht in den 80-jarigen ooi log er geen been in deed zien om te leveren aan den vijand, is al erg genoeg geweest. Daarmee benadeelden de kortzichtige kooplui alleen hun eigen land. Maar het wordt toch nog wat minder mooi als men steen en been roept over de mnnitieleveranties van Krnpp en intusschen zelf fourage levert tot bestrijding van een broederland Fit de kampen. De onderwijzer J. Hoogeveen, die sedert Augustus in bet kamp te Mafeking krijgsgevangen is, na geruimen tijd onder generaal De la Rey gestreden te hebben, schrijft aan zijn op Urk gebleven gezin o. a. dat ook de onderwijzer C. F. B. Gangel met zijn zwakke vronw en 5 kinderen van Ottoshoop in dit kamp is overgebracht.In één week tijds stierven in dit moordkamp hun twee jongste kinderen. Zoowel Hoogsveen als Gangel waren nu vier jaar geleden te Urk onderwijzer. In de tent van Hoogeveen woont nog een Hollander, Steenhuis geheeten. Siberische boter. In de laatste dagen wordt in Friesland Siberische boter ingevoerd, die er gereede koopers vindt. De qualiteit is goed, de bewerking uitstekend, zoodat zjj gescnikt is voor de consumptie en voor het bakkersbedrijf. Bovendien is zij aanmerkelijk goedkooper dan de Friesche boter. Van uit Friesland wordt zij naar andere provincies ver zonden. Men verwacht algemeen dat deze concurrentie zich niet zal bepalen tot het winterseizoen, maar ook des zomers zal voortduren, wijl de zuivelindustrie in Siberië reusachtig toeneemt, getuigen de volgende cijfers. In 1899 bedroeg de uitvoer van boter uit Siberië nihil, in 1900 163,065 centen ars met eene waarde van 772,610 ponden sterling, in 1901 (over 9 maanden) roods 310,536 centenaars met een waarde van 1,363,211 ponden sterling. Uit Warder is een adres gezonden aan Gedepn teerde Staten van Noord-Holland, om te klagen over het plaatsen van hekken op den berm van den jaagweg bij Oosthuizen door de diroctie der «Zes steden waardoor het onmogelijk is geworden aldaar een paard als trek kracht te gebruiken, zooals dit sinds eeuwen geschiedt door de veerschuit op Hoorn. Een ander-i klacht is bij Gedep. Staten ingediend door het bestuur van de banne «Upeudam en Watergang," ook wegens handeling van het «College der Zes Steden,' dat een brug herstelde, maar die n et maakte op de wijdte welke door de poldeikeur is voorgeschreven. Eerst aldus meldt men eisch'e de opzichter der «Zes steden daartoe f 750 bijdiage van den polder, en thans vraagt het college zelf f 18.750. (N. v. d D.) Te 's (iravenhBge is een geheel-onthouderskof- fiehuis en hotel in een perceel aan de Prinsengracht no, 16 geopend door eene naamlooze vennootschap,, die zich daartoe had gevormd. Te Berg Ambacht heeft dezer dagen dr. E. J. van der Mijle geneesheer aldaar, behalve vrjje genees kundige hulp aan de moeder, aan den vader een zilveren remontoir-horloge voor den jonggeborene ten geschenke gegeven waarin gegraveerd staat «Voor Gijsbert Blonk, zoon van Arie Blonk Gz. en Lena Bergeijk, zjjnde de 5000ste kraamvrouw, geholpen door dr. van der Mijle, te Groot-Ammers, 10 November 1901." Botsing. Door den dikken mist reden den 27 op de Leid- schevaart niet ver van dt remise der Eerste Ned.! Elect. Tram-Maatschappij een zandtrein en een electrisch tram- rijtuig tegen elkander. De wagenvoerder De Roode van Zandvoort kwetste zijn voet zoodanig, dat deze waar schijnlijk zal moeten worden afgezet. Twee passagiers, wilddrijvers, bekwamen vrij ernstige verwondingen. Nijmegen. Den 27 kwam bij vertrek van een trein de perron-controleur D. tusschen den in beweging zijnden trein en het eerste perron, tengevolge waarvan hij eene ernstige verwonding aan het rechterbeen kreeg. Te Wudvroenhoven is erne 82-jarige vrouw bij hot aanmaken van oen kachel in brand geraakt en levend verbrand. Haar 80-jarige man, die ziek te bed lag, kon geen hulp verleenen. Toen de buren te hulp kwamen, vonden zij een verkoold lijk. Appelen bewaren. Nu de appelen dit jaar zoo buitengewoon duur zijn, zal menige huisvrouw het nuttig vinden te weten, hoe zij moet doen, om den voorraad appelen zoo lang mogelijk geheel ongeschonden te bewaren. Plaats geheele gave appelen in een groote houten kist, zoodanig, dat de vruchten elkaar niet raljen. Wanneer de bodem bedekt is, strooi dan een flinke laag droog zand op de appelen, stapel op het zand weer een andere laag appelen, dan weer zand, enz. tot de kist, die in den kelder geplaatst is, bijna vol is. De bovenste rij appelen wordt weer met zand bedekt. Op die wijze be handeld, rimpelen de appelen niet en kan men ze goed houden tot ver in bet voorjaar. Barslngerhorn. Den 26 werd te Kolhorn eene openbare vergadering gehouden van den Geheolont- houdersbond, welke goed bezocht werd, de entree was dan ook slechts 5 ets. Sprekers waren Ds. Scholte, van Znidscharwoude en Ds. Briedezij schetsten de drank ellende in haren geheelen omvang, waren >r van over tuigd, dat bestrijding plicht was, eu achtten het een eersten plicht ook bij anderen dit plichtbesef te wekken de leden dezer wel is waar kleine afdeeling kuunen bij elke plaatselijke vergadering, bij elk volksvermaak enz. ontwaren, dat hunne beginselen ingang vinden ook bij n i e t-leden. Ilrsem. Door de goede zorgen van kerkvoogden en notabelen der Ded. herv. gemeente alhier, zijn in het kerkgebouw twee vulkachels geplaatst uit het magazijn van den heer W. van Vnure te Alkmaar. Zondag 1.1. waren zij voor het eerst in gebruik en afgaande op de toen Opgedane ondervinding, gelooven wij dat 't zeer in den smaak zal vallen in een verwarmde kerk te komen 't kerkbezoek zal er ongetwijfeld bij winnen. Brand te Schiedam. De leerlooierij der firma Mervenee is afgebrand. Oorzaak onbekend, alles verzekerd. Frsem. Benoemd tot heemraad van den Noorder IJ en Zeedijk, de heer J, Kos, burgemeester dezer ge meente. Grootscheriner. Herbenoemd tot heemraad van de Noordeindermeer de heer J. Smit Czn., alhier. Stompetoren. Mej. C. Sander alhier is geplaatst op de voordracht als onderwijzeres te Zuiderwoude, gem. Broek in Waterland. Het Hof van Arbitrage. PARIJS, 27 Nov. De afgevaardigde Berry heeft den minister van buitenlandsche zaken doen weten, dat hij hem morgen zou interpelleeren over de weigering van den raad van administratie van het Haagsche Hot van Arbitrage om in onderzoek te nemen de klacht van de Zuidafrikaansche Republieken over de aanhoudende schen ding van het oorlogsrecht. Be lluitsche Rijksdag. BERLIJN, 27 Nov. In antwoord op de interpellatie van den afgevaardigde Bassermann over de Insterburger duel-affaire verklaarde de minister van oorlog, generaal Goszler, dat beide officieren zich met elkaar hadden moe ten verzoenen. De Keizer heeft de zaak zeer grondig be studeerd en heeft zijn beslissing genomen. Hij heeft be vonden, dat in dit geval niet gehandeld is naar zijn kabi netsorder van 1897 over raden van eer voor officieren en heeft bevolen dat aan deze kabinetsorder ten volle recht moet wedervaren. Wij kunnen den Keizer slechts dank baar zijn dat hij hier met zijn gewone energie den juisten weg heeft aangewezen. Het leger, ging de minister voort, is geen kweekplaats voor het tweegevecht. Van 1897 tot 1901 hadden in het leger 24 duels plaats. Het leger vat het vraagstuk van den tweekamp ernstiger op dan de burgerij. Men moet erkennen dat het officie skorps met voorname kalmte beleedigingen beantwoordt. (Bravo rechts.) Vervolgens werd overgegaan tot de bespreking van de interpellatie, waarbij verschillende redenaars den eisch stelden, dat krachtiger maatregelen, verder strekkend dan de keizerlijke kabinetsorder, zullen worden genomen tegen het tweegevecht in het leger. Hiermede was de interpellatie afgehandeld en werd de verradering gesloten. Men verzoekt ons mede te deelen dat zondag, den 1 Decemberdes morgens te lOi uur, de dienst in de kerk der evang. luth. gemeente zal worden vervuld door den heer ds. A. J. Adriani, van Warmenhuizen. Begrafenis ds. J. Bouvln. Den 27, 's namiddags A1/2 ure, werd het stoffelijk overschot van ds. J. Boavin ter aarde besteld. Velen had den zich naar de begraafplaats begeven om hunnen herder en vriend den laatsten groet te brengen. Regenten van het Rijksopvoedingsgestichtde directeur met een aantal opvoedelingen, de leerlingen der Christelijke School

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2