I Nederland. I TE Herms. Coster Zoon. *L, j j Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. r ■-J- 1 - 1899 1900 2 Illustration 1898, 1899, 1900 3.AO "koerd, strikt rechtvaardig. Ook zon hy over een zeker aanlal een ploegbaas willen aanstellen die 's avonds de nummers ophaalt en ze 's morgens alleen uitreikt aan hen die hunne banen steeds goed in orde houden. Het verbeurde geld ban de ploegbaas om te toonen dat het geen schraapzucht ot behoelte van het bestuur is doen verdoelen tusschen twee aanliggende banen. Nog een punt van oveiweging noemt spr. de contributie. Hij i willen die voor geheel Noord-Hollands Noorderkwartier gelijk te stellen n.l. een gulden waarvoor men dan op alle aangesloten banen kan rijden. Zij die dit niet kunnen of eigenlijk niet willen geven zal men liever geen lid zion worden. Den Bond meent spr. nog steeds to zijn en te blijven in hoofdzaak een middel tot werkver schaffing en waarvoor zou men dan de contributie ver minderen De gemeenten worden z. i. meer en meer ook in dit opzicht overtuigd van het nut van den IJsbond in den winter, en dit zal, evenals te Purmerend, ten gevolge hebben eene gemeentelijke subsidie evenals daar zij 't ook na herhaalde aanvrage. Nog was spr- sterk voor het afgeven van dagkaarten tegen vermin derden prijs. Velen toch zijn erdie eens bij uitzon dering rijden en hunne bijdragen gereedelijk gestort zouden de kas wellicht nog aanmer;eljjk steunen. Nog zou Spr. willen dat elke afdeeling het publiek door enkele aanwijzingen er aan herinnerde steeds rechts te honden om ongelukben te voorkomen en tevens door aanwijzingen, zij 't dan ook minder sierlijk en kostbaar dan de Wielrijdersbond den schaatsen lijder tot gids te strekken. Een en ander zou z.i. zeer aanbevelenswaardig zijn en tevens reclame voor de werking van den Bond. Ten slotte meent spr. nog, dat een eerlijke bushouder op den duur de afdeeling voordeel aanbrengten daarvoor wel een extra belooning verdient. Hoe dit te regelen laat hy aan 't oordeel van anderen overliefst zag hij daarbij weder een vaste regel voor elke afdeeling, daar de resul taten van goedeeerlijke bushonders toch zeker door allen zullen worden bemerkt. Spr. eindigt met de verzekering dat hij slechts één en ander heeft gegeven tot overdenking en bespreking en hoopt daarvan de beste uitkomsten voor den Bond. De voorzitter dankt den spr. voor zijne inleiding, waar mede hij verzekert dat in figuurlijken zin na het ijs is gebroken n. 1. dat niet slechts door 't Bestuur alleen punten ter bespreking worden gegeven maar ook door anderen en hij hooptdat velen later dit voorbeeld zullen volgen. Uit 't debat blijkt dat men niet zoo geheel met den spreker instemt. Oterleek b.v., kan voor 50 cents plus de opbrengst van vrijwillig gegeven centen geen volk krijgen en beschouwt ook 't doel van den Bond niet als werkverschaffing maar hoofdzakelijk tot bevor dering van 't verkeer. Hoogkarspel is 't daarmede eens 50 cents is te kort, zij betaalt 12 cents per uur en geeft dan nog enkele uren vrij. Oudendijk is den vorigen winter naar Amsterdam geweestmaar is trots spr. bewering nergens meer lastig gevallen dan te Pnrmerend. Bergen vindt ook dat 't loon minstons moet zjjn een guldenmen ziet nog vaak de cent expres naast de bas werpen en dat is zeker een bewijs van menschlievendheid. Zoo heeft nog ieder zijn op-of aanmerkingen, ook omtrent de dagkaarten. Die zon men, zooals Alkmaar opmerkt, iederen dag moeten terug vragen of zooals Bergen bewjjst daarvoor bepaald een bureau noodig hebben. St. Maarten zou ze willen doen exploiteeren door een kastelein wat anderen weer niet goed vinden enz. Ook het idéé om ploegbazen aan te steil u vindt nog al eenige bedenking, zoodat de voorzitterna de ropliek van Formerend, voorstelt ook in dezen niet bepaald te generaliseeren, maar dat elk voor zich met het gesprokene zoo veel 't kan zijn voordeel doe. Den afgevaardigde van Pnrmerend brengt hij daarna hartelijk dank voor diens inleiding. Het houden van elubtochtjespunt 7 c, werd door den heer J. Cock van Alkmaar toegelicht en om 't veel zijdig nut, n.l. 't ontdekken van goede of minder goede toestanden, het bevorderen van gezelligheid, het aan- knoopen en onderhonden van kennismaking met leden van den bond enz. enz. ten zeerste aanbevolen, 't Nieuws v. d. Dag, zooals meermalen werd verzekerd, nam alle toegezonden berichten betreffende ijs en IJsbond gaarne op en zon dus ook zeker willen publiceeren alles wat op dit gebied door afdeelingen maar liefst uitgaande van het H. B. werd op tonw gezet. Het plan vond veel ondersteuning van verschillende afdeelingen en zal dus bij goed weder en mooi ijs dezen winter zeker goede ge volgen hebben. In de panze werd door Borgen Qterleek en de Eg- monden de rekening nagezien en ter goedkeuring voor gedragen. Zij luidde als volgt ontvang f 535,97J, uitgaaf 309,02J saldo f 226,95 waarvan op spaar bankboekje 225,41 en in kas 1,54 terwijl de be grooting voor het volgende jaar in ontvang en uitgaaf werd geschat op f 249. Het stembureau bestaande nit Alkmaar Schagen en Opmeer, had een dubbele taak; de heeren H. S. de Vries en J. van Nienes werden met 38 en 37 stemmen her kozen maar voor de 3e vacature moest na eenige be denkingen die wijziging in het hnishoudelyk reglement veroorzaken worden herstemd en werd toen met 21 van de 38 uitgebrachte stemmen gekozen de heer B. H. Jurjens van Pnrmerend die niet meer ter vergadering tegenwoordig was. Het voorstel der afdeeling Oterleek werd gedeeltelijk ingetrokken, maar had toch met voldoende ondersteuning deze motie ten gevolge: »de ijsclub Oterleek spreekt de wenschelijkheid nitdat het H. B, bij de verschillende afdeelingen er op aandringete beletten dat de ijs banen onbruikbaar worden gemaakt of gehouden en dat de tolheffing op bijzondere eigendommen zoo mogelijk, van de leden van den Bjnd niet geschiede". Alkmaar en andere gemeenten staafden door voor beelden het lastige en onbillijke dezer vaak moedwillige vernieling en na eenige discnssie werd besloten, dat door elke gemeente voor zich desnoods met behulp van het H. B., pogingen zouden worden aangewend dit te voor komen waar een stellige politieverordening niet reeds in dit envel voorziet. Op het voorstel-Wieringerwaard volgt als beslissing dat op de bondskaarten die nog zoo spoedig mogelijk door anderen worden vervangen een zichtbaar teeken b. v. één of twee duidelijke strepeneen bestuurslid zullen kenmerken aan wien men dns omtrent alles wat de ijsverbinding en het verkeer in zijne afdeeling betreft, de noodige inlichtingen kan vragen. Het voorstel-Ondkarspel had niet ten doel art. 8 of eigen lijk art. 3 te wijzigen, maar slechts te vragen of de onbe heerde banen door den Bond niet beter konden beheerscht worden en hoe Het H B. zeide toe, te znllen trachten daarin verbetering te brengen door te pogen daar een ijsclub op te richten en die gedeelten desnoods met sub sidie van het H. B. over te dragen aan aangrenzende afdeelingen. In dien geest was reeds gehandeld door Oterleek met Ondorp en nu werd beloofd desgevraagd 1500 M. aldaar braak liggende tegen vergoeding van f 25 in orde te honden. Dergelijke pogingen verzekert de voorzitter zijn reeds door het dag. bestuur aangewend ook betreffende de Huigendijkbrng. Den voorzitter restte nn nog de bespreking van punt 7a Districtverdoeliug en punt 8 de IJskaart. Met opzet had hij tot 't laatst gewacht en laar de tijd dit vorderde, zon hij kort zijn, en wij kunnen dns zijn voorbeeld volgen. Om alle op- of aanmerkingen aan te hooren, en het al of niet grondige te kunnen beoordeelen, meende spr., moest het 7tal leden van 't bestuur gedurig elk op een afzonderlijk punt en dus steeds verdeeld zijn, of zoo ze bijeenbleven, al heen en weer trekken en op een reizend reisge'.elschap gaan gelijken. Toch zon daardoor nimmer het Bestuur geheel op de hoogte komen van wat elke afdeeling vroeg, uit gebrek aan bekendheid met lokale toestanden. Daar. m zon bij voorstellen den arbeid te verdeelen on in elke eenig=zins voorname plaats, b.v. Alkmaar, Hoorn, Pnrmerend en andere b.v. als districten een controleur aan te stellen, die met het onderzoek naar een en ander in bet bijzonder is belast en daarna in overleg treedt met het H. B. Zijns inziens zon daardoor het werk Veel geleidelijker en gemakkelijker gaan en hij raadt ten stelligste aan daarvan eens een proef te nemen. De IJskaart eindelijk, waarvan een concept in licht druk aan de afdeelingen werd toegezonden, kon nog na tuurlijk niet aller goedkeuring wegdragen. Dringend werd daarom verzocht, door middel van ge kleurde of gestippelde lijnen, ieder voor zich van uit zijn eigen gemeente naar de naastbijgelegen plaatsen op te geven, nog onbeschreven bruikbare verbindingen, over tochten enz. Emdeljjk zou men zoodoende komen tot een flink bruikbaar geheel, dat, bij groote hoeveelheden verspreid, goedkoop genoeg zon zijn om ia ieders bezit te geraken. De voorzitter sprak hierbij den wensch nit, dat van Purmerend tot Amsterdam en van Alkmaar tot den Helder door het ontstaan van Afdeelingen van den IJsbond de kaart spoedig geheel Noord-Holland zou te zien geven. Na de gewone rondvraag, die geen bijzondere punten van bespreking opleverde, dankte de afgev. van Bergen den voorzitter voor zijne uitstekende leiding en deze de ruim 80 aanwezigen voor hunne balangs'elling, alsmede de pers voor hare zeer gewaardeerde tegenwoordigheid en daarop werd de vergadering met een hartelijk »tot weer ziens" gesloten. Zitting van 26 Nov. 1901. P. R.. Hoogwoud wedsrspannigheid 5 dagen gev. V. B.. Wervershoof, mishandeling, f 15 boete, snbs. 10 dagen hecht. J. V., Grootebroek, wederspaunigheid, f 10 boete, snbs. 10 dagen hecht. G. v. R., Anna Paulowna, mishandeling, f 8 boete, snbs. 8 daveu hecht. J. B., Uitgeest, mishandeling, 6 dagen gev. K. de V., Rijp, appèlzaak, f 6 boete, snbs. 1 dag hecht. J. W., Egmondbinnen, verwijzing Hooge Raad,vrygespr. Landverhuizers. Uit het rapport van den commissaris-generaal voor de emigratie in de Ver. Staten over het vorige jaar blijkt, dat 487,918 landverhuizers den AmerikaaD- schen bodem hebben betreden dit cijfer is 9 pOt. hoo- ger dan een voorafgaand jaar. Als volgt zijn de groepen naar de nationaliteiten verdeeld135.495 Italianen, 113.390 Oostenrijkers en Hongaren, 85.257 Rassen, 36.573 Ieren, 2-3.331 Zweden, 21.651 Dnitschers, 12.248 Noren en 12.214 Engelsehen. Het Handelsblad vermeldt het volgende: Hoe eigenaardig de sympathie voor de Boeren ook in Dnit6chland soms v or den dag treedtbewijst een voorval te Straatsburg. Bij het 9e Pruisische regiment huzaren aldaar diende zekere luitenant Baker, een En- gelschman van geboorte. Hij was rijk, deed aan alle vermaak mede, en was in de stad zeer gezien. Toen de oorlog uitbrak, kreeg Baker last om aan het tochtje naar Pretoria deel te uemen. Hij vroeg een kort verlof aan, nam een genoeglijk afscheid van zijn jonge vrouw en zijne voorname vrienden en vertrok met de «gent lemen in khaki." Maar evenals zoovelen van zijn overmoedige landge- nooten werd ook hij gewaar, dat de oorlog geen kin derspel was. Een Boerinkogel vond den weg naar zijn hart. Zijn weduwe verhuisde naar Engeland. De vorstelijke inboedel van haar woning te Straatsburg werd nn dezer dagen in veiling gebracht. Toen zag men iets, wat nooit is gezien Een ge mompel liep door de zaal, dat men de dingen niet koopen moest, die behoord hadden aan een van de beulen der Boerenvrouwen en kinderen. En op het oogenblik, dat de veiling zon beginnen, gingen allen heen, uitdragers, kooplui en liefhebbers, zonder dat er één bod gedaan was op de prachtige meubelen en het antieke porselein. Oranje-Nassau's Oord. Het is den opperrubijnen in ons land toegestaan om, ingevolge hnn gedaan verzoek, aan de stichting Oran- je-Nassan Oord te Renkum de vereischte bijzondere in richting voor de ritueele verpleging van Israël, patiënten te doen verbinden, nagenoeg op de door hen zelf om schreven voorwaarden. Het. bestuur der stichting zal on verwijld de noodige plannen doen opmaken en tot de inrichting overgaan, waartoe het te gelegener tijd met de heeren opperrabijnen in nader overleg zal treden. Arnh. Ct. 4TJGH. Het »Alg. Hbl" ontving den 21 het volgende tele gram uit Batavia Majoor Van Daalen is uit het Gajoegebied te Melaboeh Westkustaangekomen De pretendent-sultan is ontsnaptDe poging om Tjoei Nja Dinn (de weduwe van Toekoe Oemar) gevangen te nemen, mislukte. De Atjehers verloren Midooden. Het belangrijke van dit bericht is vooral hier in ge legen, dat de colonneVan Daalen er in geslaagd is om door nog onbekende streken van het binnenland, waar de troep geen vivres kon vinden, uit het Pedirgebied zoo ver Zuidelijk door te dringen en ten slotte Melabach aan de Westkust te bereiken. Ook voor de kennis van het binnen land in de streken van het groote Laoet Tawar-meer, is deze stoute tocht dus van beteekenis. 27 November. Een officieel telegram uit Djambi meldt, dat het volk uit Merangin is afgetrokken naar Geloe Batang Asei en de bezetting van Loeboe Resam verplaatst is naar Moeara Limoen, ter verhindering van ophitsing der bevolking door kwaadwilligen. Het ageeren is voorloopig gestaakt wogens choleragevallen. Het Witte Kruis. Do Noordhollandsche Vereeniging tHet. Witte Kruis hield den 26 te Amsterdam haar 41ste algemeene ver gadering onder voorzitterschap van dr. P. J. Barnonw, die in het bijzonder de afgevaardigden van de zes nienwe afdeelingen welkom heette en mededeelde dat nog twee nienwe afdeelingen zijn gesticht, n.l. B>venkarspel en Berkhout. In 't geheel telt de vereeniging thans 73 afdeelingen. De voorzitter herinnerde eraan, dat op denzelfden dag te 's-Gravenhage de eerste vergadering gehouden wordt van de in de provincie Zuidhollacd opgerichte vereeni ging »Het Groene Kruis" die hetzelfde beoogt als »Het Witte Krnis". De voorzitter sprak een waardeerend woord over den arbeid van degenen aan wie de oprichting dezer Znidhollandsehe Vereeniging te danken is. Tot leden van het hoofdbestuur, ter vervalling der vacaturen, ontstaan door de periodieke aftreding van de heeren J. G, van Eden, D. van Leijden en dr. M. Nie- meijer, werden benoemd de heeren A. B. Dievenbach, pastoor der oud-katholieke gemeente te Zaandam, F. O. Fleischer, doopsgezind predikant te Broek op Langedijk en G. Looman, gemeente-architect to Alkmaar. Dr. P. Ankersmit werd herkozen tot lid der com missie van beheer van het Herstellingsoord te Hilversum. Tot voorzitter der banne Spanbroek is gekozen de heer H. J. K. van der Steen; tot hoofd-ingelandde huer P. Vriend. De ingelanden van den Leijerpolder, onder Oude Niedorp, hebben tot hoofd-ingeland bij het bestuur van de strijkmolens der Niedorper Kogge gekozen den heer A. Strijbis, en tot molenmeester den heer J. Ligthart. Oterleek. De heer H. ter Hoeven heeft zijn paard, dat sedert eenige dagen vermijt was, in den Anna Pan- lownapolder teruggevonden. Door het lezen van een cou rantenbericht hierover, kreeg een vriend van ter H. ver moedens, die tot opsporing van hot vermiste paard, aan leiding gaven. Het gemeentebestuur van Vclsen schrijft d. d. 20 November jl. aan dr. Hendrik Maller, consul-generaal van den Oranje Vrijstaat »In de openbare vergadering van den Gemeenteraad van 19 Nov. jl. is besloten aan een der nieuw geprojec teerde straten te IJmuiden den naam te geven van Pre- sident-Steynstraat, als eerbiedige hulde aan het dappere volk van den Oranje-Vrijstaat, dat znlk een hardnekkigen strijd heeft te voeren en zooveel moet lijden voor het behoud van zijn vrijheid en onafhankelijkheid en aan zijn heldhaftigen President. God geve Zuid-Afrika de einde- lijke zegepraal van het recht." Ontploffing. Te Almenum (Fr.) heeft eene geweldige ontploffing in de koolteer-distilleerderij «Perseverantia" plaats gehad, waarbij eene machine, welke eene waarde had van f4000, geheel is vernield. Een werkman, die in de nabijheid werkte, wist nog intijds te ontkomen. De ontploffing had een brand ten gevolge, welke eerst een dreigend aanzien bad, doch later met behulp van brandspuiten werd geblnscht. Het werkend personeel had jnist vijf minnten te voren de fabriek verlaten. De schade moet aanzienlijk zijn. „fe. - v TimcniFïEN (VOOR OUD.) Per jaargang. Klsevlers Maandschrift 1899,1900 f 2.AO Olds 1900 l.AO Nederland 1895 1.2A Tijdspiegel 1894, 1895, 1896,1897, 1899 1.2A Woord en Beeld 1899 2.2A Dahclnt 1895, 1896, 1897 I.SO Oartenlaube 1895, 1896, 1899 1.80 Uilenspiegel 1892,1893, 1894, 1895,1896, 1897 O.AO FUegendeBlatter 1897,1898 l.AO Ueber Land and Meer 1895, 1896, 1897, London News 1898, 1899 3.AO Cornhill Magazine 1900 2.- Revue des deux mondes 1900 A. lllustrlrte Zeltung 1900 3.AO Punch 1900 2. Nord und Slid 1900 3. Tour du monde 1900 2.AO Oraphlc 1900 3.AO Magasln d'éducatloa 1900 2. Aanvragen te richten tot de Boekhandelaars Drukkery v. Herms. Coster en Zion, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 6