ZXonderd en derde jaargang. 1901. ZO ND A G 1 DECEMBER. Buitenland. Nederland. "u JT- NO. 143. ISerste blad.< AIKMAARSCHE COURANT. Deze Coarant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door tiet geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,13. Groote letters^naar plaatsruimte.jj Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVooidam 0 9. Telefoonnummer 3. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaas brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der ingezetenen dat bij hem ingekomen en aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven: het kohier der personeels belasting No. 9 voor het dienstjaar 1901, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noord holland te Amsterdam den 28 November 1901; dat ieder verplicht is zijn aanslag, op de bij de Wet bepaalde wijze, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken, binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. R I P P I N G. Alkmaar, den 30 November 1901. DPITSCHEAWD. De Londensche correspondent van de «Vossische Zeitung'' zegt dat in Engeland zelf de haat tegen Chamberlain nauwelijks minder hevig is, dan op 't vasteland. En van den eigenlijken aanlegger van den oorlog breidt die haat zich uit tot het ganache ministerie: «Weg met Chamberlain" is, volgens genoemden correspondent, niet minder de leuze van den Engelschen arbeider als van den Duitsehen pro-BoerDe val van het ministerie zou dan ook, naar zijn gevoelen, niet veraf zijn. EWCE-CAWO. De parlementsleden zjjn de laatste weken voortdurend aan het woord. Campbell-Bannerman, te Lancaster het woord voerende, heeft, gelijk voor enkele dagen Asquith (zie ons vorig nummer), Chamberlain de waarheid over zijn beruchte rede te Edinburgh niet ge spaard. Hij zeide o.a. «Wat zullen wjj zeggen van het optreden van een minister, die de eene vreemde natie na de andere belee- digde, en die door zijn woorden de gevoeligheid opwekte van alle bewoners der grootste militaire monarchie van onzen tjjd. »Het lijdt geen twijfel of die gevoeligheid is grooten- deels het gevolg van overprikkeling, maar dat neemt de verantwoordelijkheid niet weg van een man, die op zalke gevaarlijke oogenblikken woorden gebruikt, die wellicht aanleiding kunnen geven tot een gevaarlijke spanning, ja, die zelfs in staat zijn den oorlog te verlengen". Ook Labouchère, het bekende parlementslid, dat zich van den aanvang af heftig tegen den oorlog heeft gekant, en, gelijk men zich wellicht herinnert, een der weinigen was die tegen de toekenning van 100,000 pond aan Roberts stemde, heeft in een scherpe rede de Regeering duchtig doorgehaald. Zoo zeide bij over de wijze van oorlogvoeren, dat er daarvan slechts twee voorbeelden waren, het een van Abdoel den Vervloekte die Armenië in jammer dom pelde, het ander van Weyler, die Cuba ontredderde. .Kunnen wij nog verwonderd zijn dat de vreemde mogend heden van afgrijzen vervuld zjjn Wij zelf zijn zoo gewend barbaarsche oorlogen te voeren tegen de Afrikaan3che inboorlingen, dat wij dezelfde wijze van oorlogvoeren hebben aangewend tegen een blank ras." Inmiddels is de mededeeling van de Regeering zelf, dat de totale uitgaaf van den oorlog (berekend tot onge veer 1 April a.s.) zal bedragen 172,617,000 pond sterling (f 2071,404,000) of ongeveer J 50 per hoofd voor man, vrouw en kind ven Engeland3 41 millioen inwoners, voor de belastingbetalende burgers, die indirect toch reeds zoo veel schade lijden weinig troostrijk. En zij wordt dat nog minder, wanneer diezelfde burgers in de Times- telegrammen uit Pretoria lezen, dat Kitchener tegenover de circa 20,000 nog strijdende Boeren en rebellen slechts 45,000 man over heeft ter vervolging. Het geld is weg en 't leger ook! FBANKRUK. De mededeelingen omtrent de plun- derpartijen in China houden aan. De Eransche gezant te Peking, Pichon, die het beleg heeft mede gemaakt en thans met verlof in 't vaderland iszeide o. a. aan een berichtgever .Waar is, dat twee buitenlandsche vrouwen, in geenen deele iets te maken hebbende met het personeel der ge zantschappen, na den intocht der verbonden troepen, aau plunderingen hebben deelgenomen. Wat ons betreft, ik heb er mij dermate aan gelegen laten zijn, dat toen treinen tot wegvoering der belegerden gereed gemaakt werden, ik last gaf om alle koffers en pakken mijner landgenooten te openen, ten einde te onderzoeken of zij goud- en zilverstaven bevatten of andere voorwerpen afkomstig van plunderingen, welke in de eerste opge wondenheid na onze bevrjjding hadden plaats gehad. En dit bevel is streng uitgevoerd. Ik voeg er bij dat alleen door ons zulk een maatregel genomen werd Wat de veilingen aangaat, waarvan de Engelsche en Amerikaansche berichten gewaagd wordt, die hebben uit sluitend aan één enkel gezantschap plaats gehad en juist aan één van die welke dengenen van wie deze berichten afkomstig zijn bijzonder belang moeten inboezemen. (Bedoeld wordt de Engelsche). Die veilingen zijn drie maanden lang dageljjks gehouden, ongeveer van halfvier af tot zonsondergang toe. Zij geschiedde onder leiding van officieren des legers dat tot bedoeld gezantschap behoorde en onder medewerking van een der burgerlijke ambtenaren." Het beschaafde Europa heeft daar aan de onbeschaafde Oosterlingen een duchtige lesgegeven. ZUID-AFRIHA. Van 't oorlogsterrein absoluut geen bericht, behalve, dat van commandant Fouché aan Kitchener, waarin hij meldt, dat hij twee krijgsgevangen Engelsche soldaten heeft doen doodschieten, Daar het telegram de reden tot die terechtstelling niet vermeldt, blijft een open vraag of Pouché hier uit weerwraak ge handeld heeft, of wat waai schiji lij ker is, omdat de soldaten het er naar gemaakt hadden. Een grootsch idee De «Haarlemsche Courant" vermeldt het volgende Een warm en oprecht Boerenvriend te Leipzig die in het «Leipziger Tageblatt" gelezen heeft, dat »0. H. Ct." in nauwe betrekking staat tit Boerenkringen ver zoekt ons deze laatsten in kennis te stellen van zijn denkbeeld dat wjj hieronder kortelijk schetsen. Met voordrachten en motiëu worden de Boeren geen ziei geholpen zegt hij terecht en uit dien hoofde stelt hij voor de Engelschen in eigen haitader te treffen door Londen op honderd panton in brand te steken de gas- en waterleidingen in de lucht te laten vliegen, de haven werken in de asch te leggeu enjtcht te maken op alle oorlogs- en handelsvaartuigen welke men maar bij de kladden kan krijgen. De Boeren moeten dit denkbeeld uitvoeren en als zij 't niet kuunenmoet men Ieren hnreu en als belooning hun Ierlands onafhankelijkheid aanbieden. Als brandmiddelen gebruike men petroleum, terpentijnolie terpentijnoplossingen benzine en hars welke met slangen op het dek dor schepen moet worden gespoten. Tevens moeten de Engelsche ministeriën en de banken met dynamietbommeu vernield worden. Al deze dingen moeten snel na elkaar geschieden zoodat de Engelschmau versuft staat en hem geen tijd gegund wordt zich in staat van tegenweer te stellen. De schrijver vertrouwt dan dat Engeland na do :e slagen wel vrede moet slniten. Hoe ia het mogelijkdat nog niemand te voren op dit even eenvoudige als afdoende idee is gekom3n Wat Kroger en de Boerengeneraals niet bedacht hebben dat vindt een Duitsch particulier. Sanitaire honden. Onder dezen naam zijn de honden bekend, die reeds bij eenige Dnitsche bataljons gebruikt worden ook als helpers bij den geneeskundigen dienst t velde. In een pas verschenen werk van dr. Hensgen over de vrijwil lige sanitaire kolonnes", deelt de schrijver merkwaardige staaltjes mede van de geoefendheid dezor langharige Schotsche herdershonden. Zij brengen niet alleen stipt stukken over en ammunitie naar de voorposten, maar zijn vooral ongeëvenaard in hot opsporen van gewonden. Bij veldslagen komt het vaak voor, dat gewonden eon schuilplaats zoeken om zich tegen verder onheil te be veiligen en daar dan later jammerljjk omkomen, omdat zij niet bijtijds worden opgespoord en verpleegd. In dit opzicht nu hebben do honden getoond voortreffelijke diensten to bewijzen. Bij een proefneming, door dr. H. bijgewoondspoorde een daartoe afgerichte hond alle manschappen, die zich over een groot terrein verscholen hadden, in korten tijd op en bracht telkens bi richt. H et zelfde meldt de chef van een sanitaire kolonne omtrent een anderen hond. Personen die door de kolonne trots nauwkeurig onderzoek niet konden worden ontdekt, werden door Castor in hnn schuilhoeken opgespoord. tiroote spoorwegramp ia Amerika. In den nacht van den 28, had op de Wabashlijn bij Seneca een spoorwegongeluk plaats. Een in westelijke richting gaande trein bestaande nit twee met landver huizers bezette wagens en vijf andere wagens, geraakte in botsing met een uit de andere richting komenden trein. De landverhnizerstrein werd verbrijzeld en geraakte in brand. De oostwaarts gaande trein kreeg eveneens zware schade. Volgens de laatste berichten werden 80 personen gedood en 125 gekwetst, onder wie 25 ernstig. Hen kostbare lading. Vijftien millioen gulden aan goud is door de Wil helm der Grossa" te Cherbourg ontscheept. Gedurende de reis vau New-York was de schat in een geblindeerd vertrek door acht speuragenten bewaakt. De goudharen, in 88 vaten vervat, zjjn in bijzondere wagens naar Parijs vervoerd. Aan inkomende rechten is er een ton, aan vracht f 3500 betaald. Een oplicbter om respect voor te hebben. De jnry te Bern heeft zekeren Mayer tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Hij was bestuurder van het Museum aldaar, wa^nit hij herhaaldelijk kunstvoorwer pen ontvreemde en die ten eigen bate verkocht. Voorts wist hij een oudheidkundig genootschap een manten ver zameling ter waarde van 170000 fr. afhandig te maken. Op het rijtje af lichtte hij daarna opeen rentenier voor 20000een antiquaar voor 30000 een schilder voor 15000; een tooneelist voor 200 J0; een predikant voor lOOüO een voorzanger voor 8000 een tweeden luitenant voor 6000 en zelfs een der slimste advocaten der stad voor 30000 frank. Een mooi mengsel. Onder het opschrift »Ook een opinie" ont'eent de «Spectator" aan Conan Doyle, den bekenden schrijver der deteetive-serie Sherlock Holmes, de volgende merk waardige uitspraak over de Engelschen «Maar die Engelschen 1 Ah 1 Neem een Goth, een Hun, een Vandaalmeng die door elkaar en doe er een Bar- barijschen roover bijneem dan dit schepsel en maak het dronken en gij hebt een Engelschman. Welk oord is voor hen beveiligd Overal kunt gij ze vinden, behalve in den hemel." De slagersvereeniging «de Eendracht" te leenwar- den heeft ter kennis van de ingezetenen gebracht dat in de laatste dagen vier koeien lijdende aan gortigheid (tuberculose), door eenige slagers (bij name genoemd) in den handel zijn gebracht, Benoemingen. Tot lid van het Dagelijksch Bestuur van den polder Schellinkhout is gekozen de heer K. Hoeb Pz.; tot hoofdingeland de heer G. Poseh. Benoemd tot directenr van de tram HoornEnk huizen in de plaats van den heer Wil mar die naar Tiel vertrekt de heer Kuneman, gepensionneerd officier bij het Indische leger. Heerliugowaard. Na eene Zondagvoorstelling, door de rederijkerskamer «Harmonie" gegeven, ter ge legenheid van haar 25 jarig bestaan, werd een tweede uitvoering zeker met verlangen tegemoet gezien, te meer daar de Dinsdag, door uitgebreider programma, door het optreden van oud-leden, enz. meer tot den eigenlijken feestavond werd gestempeld. Tot die vergadering waren rederijkerskamers uit de omliggende dorpen aitgenoodigd. Na het openingswoord van den leider der feestelijkheden, den heer Brugman, die tevens in 't kort de geschiedenis van «Harmonie" naging en hulde bracht aan allen die tot haar bloei hadden medegewerkt, werden, evenals Zon dag, ten to&neela gebracht «De vloek of RUI der Eeco in de Huyghenwaert" en «Papa gaf permissie". Ten slotte werd door de ond-leden nog ten beste gegeven «Paketten voor Dames" van v. Maunk, dat mede zeer in den smaak van het publiek viel. Na afloop der voo stelling werd am «Harmonie" eene bloemenhulde gebracht door de rederijkerskamer Schagen, die tevens een gelegenheidslied ten gehoore bracht. De bijeenkomst werd evenals Zondag besloten door een bal. Veehandel in Friesland. De handel in rundvee was op de jongste markten vrij drnk. Door buitenlandsche kooplieden werden goede inkoopen gedaan ook voor Holland en andere provincies werd gekocht. De aanvoer van melk- en kalfvee was in verhouding tot de meerdere vraag te klein, met het ge volg dat de prijs van dit vee opliep. Vette koeien, met minder aanvoer, zeer goed gevraagd ook hier gingen de prijzen omhoog, zoodat voor de beste soort 31 '/2 cent per */j kilo betaald werd; een prijs, welke in verscheidene weken niet gemaakt kon worden. Stieren voor de slachtbank waren daarentegen minder gevraagd en goedkooper in prijs, vooral tengevolge van mindere vraag voor Holland. Vette kalveren waren vrij wel in één doen, graskalve- ren met vrij wat minder aanvoer behoorlijk gevraagd, een gevolg van het bijzonder schoone herfstweder. Hrer en daar ziet mtn dit jonge vee nog in de weide. Over het geheel was er goede handel in wol vee, zonder grooten invloed op de prijzen. Vette varkens waren zeer willig met hooge prijzen en grooten omzet, hetzelfde gold voor vette biggen. In Lon densche biggen was zeer drukke handel, de prys liep zeer hoog, voor de besto exemplaren werd evenveel per kilo betaald als voor de vette varkens. De aanvoer was 100 stieren, 300 vette koeien, 700 melke- en kalfkoeien, 200 vette kalveren, 300 graskalve ren, 200 nuchtere kalveren, 150 pinken, 2400 schapen en lammeren, 120 vette varkens, 200 magere varkens, 600 yette biggen, 350 kleine biggen. De prijzen zijn Vette koeion, le qualiteit 271/a 3iVa ct-> 2e qualiteit 25—27 ct., 3e qualiteit 18—21 ct., stieren 2124 ct., vette kalveren 3d35 ct., vette schapen 2125 ct., vette varkens 2022ct., Londensche biggen 2021 iji ct. per 1j2 Kilo. Melke- en kalfkoeien t 140f 220pinken f 55 f 75, graskalveren f 40— 160, nuchtere kalveren f 7 f 9, weideschapen f 15—f 19, melke schapen f 16 f 20, lammeren f 15f 20, magere varkens f 32—f 45, klerne biggen f 1.f 1.30 per week. (N. v. d. D.) Baarn. Een paar dagen geleden ontstond in de woning van het Raadslid H. Daatzelaar brand in het vertrek, waar twee kinderen van 5 en 3 jaar sliepen. De bi and werd toen spoedig geblnscht, maar de kleinen had den hevige brandwonden gekregen. Thans is de jongste aan de wonden overleden de toe stand van het oudste Kind is redelijk wel. Verdronken. Te Delfzijl is men algemeen onder den indruk van een voor den Eemsmond voorgevallen droevig ongeval. Vier loodsen van Delfzijl zijn aldaar over boord geslagen en verdronken. Alio vier de mannen waren gehuwd.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1