kStiidsborichten. bevonden üToorwerpen. Kantongerecht te Alkmaar. BURttJSKLUKJB 8 T A A I). Tot leden van het hoofdbestuur van het „Weder- landsch Onderwijzers-Genootschap" zijn verkozen de heerenH. W. J. A. Schouk, met 1555 stemmen (voor vacature Amsterdam), P. H. Klenke, te Ierseke, met 1405 stemmen (voor vacature Zeeland), en G. H. van Daalen, te Assendelft, met 1008 stemmen (vacature Noord-Holland). De heeren K. Andriesse, te Amsterdam, Ph. Rank, te Middelburg, en J. Porte, te Winkel, hadden respectievelijk 346, 479 876 stemmen. Den 29 kreeg de kinderjuffrouw van den heer G., te Hilversum, die alleen thuis was, bij het aanmaken van het fornuis een vonk op hare kleeren, met het gevolg dat binnen enkele oogenblikken hare rokken in vlam stonden. Op haar gegil snelden de buren en eenige voor bijgangers toe en wisten het vuur te dooven. Het bleek echter dat het meisje zware brandwonden had bekomen. Hlerenmlshandellng. Een wagen met koeien, die te Breda afgeleverd had moeten worden, verzuimde men daar af te haken. Wagen en vee reisden door tot Esschen. Daar bleef de rijdende stal tweemaal 24 uur staan, zonder dat men wist wat ermede aan te vangen. In al dien tijd hadden de arme dieren eten noch drinken gehad, en toen men eindelijk de herkauwers eens bezocht, vond men een koe, die in den wagen een kalf had geworpen, dood met baar jong. (Vad.) Schagen. Ouder directie van den heer L. A. Schou ten, geeft Schagen'8 harmoniekapel don 1 December alhier haar winterconcert. Het programma bevat onderscheidene nummers: »The Bells of Chicago", m&rsch van J. Ph.Sonza, »Harmonie',' ouverture de conceit van L. A. Schouten, sSérénade Italienne" van A. Czbulka, »Grande fantaisie de l'opéra Macbeth" van G. Verdi. »Marche hippique de l'opérette Mamselle Colignon" van T. Chaudoir, sGavotte Circus Renz van H. Fliege, »Liod ohne Wort.e" van R. Schaab, »Dorpsschoonen", tirolienne van L. A. Schouten en »Trilby" valse de concert van T. Bon heur. Het is nu maar te wenschen, dat Schagen's beste vereeniging op muzikaal gebied een groot publiek mag trekken op dit concert, den directeur komt die eer ten volle toe. Barslngerhorn. Zoo nu en dan, weigert de motor boot Kolhorn-Schageu hare diensten. Deze week tweemaal, den 26 en den 29, moesten de passagiers uitstappen, om dat er geen beweging in de machine was te krijgen. Gelukkig is er nog ruimschoots tijd, om de tram te beloo- pen, toch is het iets zeer onaangenaams. Niettegenstaande deze stoornissen is het personenvervoer zeer bevredigend te noemen. Te Kol horn zal in de nederl. herv. kerk, een kerst boom geplaatst worden. Op een verzoek aan den gemeente raad, om de repetitiöu voor dit kerstfeest in do openbare school te mogen houden, werd gunstig beschikt. Haringcarspe). Te Dirkshorn iseeneafdee- ling opgericht van den IJsbond van Holland's Noorder kwartier. Grootschermer. Herbenoemd tot lid van hot bestuur der banne Zuidschermer van het heemraadschap den Eilandspolder, de heer C. Edel, te Grootschermer. Schermerhorn. De heeren Ootjers eu Go, die het op groote» schaal verbouwen van kool alhier zijn begonnen, zijn al eenigen tijd drnk bezig deze in de rchuren te ber gen en af te leveren. Het levert voor hen, die veel belang in tuinbouw stellen, een prachtig gezicht op de volle schuren eens te zien. De gronden in den Eilandspolder zijn, blijkens de hoedanigheid dor gesneden roode en geele kool, bijzonder geschikt voor deze bebouwing, terwijl de landeiijen omgeven zijn van water waarin het slik om het scheppen is, hetgeen voor den koolbouw noodzakelijS schijnt, 't Is daarom zeer te wenschen, dat deze kloeke onderneming navolging mag vinden. Texel. In den Prins Hendrik-polder, die door verbeterde cnltunr in de laatste jaren verbazend is voor uitgegaan, zullen nu ook bloembollen gekweekt worden. Voorloopig hebben zich daarmede twee bewoners van dien polder belast. Aar gezien de bollenteelt in andere deelen van het eiland uitstekend gelekt, heeft men ver wachting dat deze ook in den Prins Hendrik-polder wel zal slagen. Hoorn—Bovenkarspel. Het benoodigd kapitaal voor den spoorweg van Hoorn over Schellinkhont, Wijdenes, Hem en Venhuizen tot het station Bovenkarspel is nog niet geheel volteekend. De raming is f 800.000. Hiervan berekent men het rol lend materieel op ongeveer f 110,000, hetwelk de H. IJ. S. M. voor hare rekening neemt. Verder is toezegging gedaandoor de gemeenten en polderbesturen van ge noemde tusschenplaatsen voor een bedrag van f 230.000 door het Rijk f 230,000 en door de Prov. Staten f 150.000, waardoor nog een bedrag van f 80.000 te kort komt. Van de gem. Hoorn verwacht men nog toezegging van een gedeelte van dit bedrag. Hen wereld-plebisciet Pro-Boer. Lezer, hebt go wel eens bet onaangename, beschamende gevoel gehad van in een gezelschap te zijn geraakt, waarin uit alles bleek, dat men er u niet duldde Is het u wel eens overkomen, dat men n wegjoeg, niet door u bits toe te spreken noch minder door tot hand tastelijkheden aan nw persoon over te gaan, doch een voudig door u aan te zien met oogen, die u zeiden: men is hier niet van uw gezelschap gediend; uw spoedig vertrek zou op hoogen prijs worden gesteld. Iets vernederendere en pijnlijkere dan zulk een bejege ning is haast niet denkbaar, vooral wanneer ge er voor uzelf eerlijk en oprecht van overtuigd zijt, dat die kwet sende bejegening niet door u was verdiend, wijl hoogstens verschil in het uiterlijk, in de kostbaarheid van uw klee ding of iets van dien aard, het onderscheid uitmaakte tus schen u en de menschen, die u smadelijk wegkeken. Maar hoe duizendmaal meer vernederend en pijnlijker moet zulk een zwijgende banning zijn uit den kring, dien ge wildet binnentreden, wanneer uit de oogen, die u zeggen rechtsomkeert te maken, verwijt over uwe hande lingen, afschuw van uw persoon u toeflitsen, en ge, heen gaande, moet erkennen, dat dit verwijt, die afschuw ver diend zijn Die smadeljjke vernedering, die pijn der schaamte trefïe eiken Engelschman, waar bij zich ook ter wereld ver- tooneopdat zij hem tot nadenken stemmeopdat zij hem de overtuiging schenke, dat waar heel de wereld zich met verwijtenden blik en vol afschuw van hem afwendt, zijn land wel zwaar gezondigd moet hebben; opdat bij, die zelf misschien geheel onschuldig is aan het ver oorzaken en voortzetten van den ellendigen oorlog, zoo doende tot nadenken gedwongen, op den duur mee instemme in het koor der millioenen, die om recht vragen voor de Boeren, om beëindiging van den onrechtvaardigste en gruwelijkste der oorlogen, die in de krijgsannalen staan opgeteekend. Zij trefïe hem door, overal waar hij zich vertoont, de oogen van Pro-Boers op zich gericht te zien in den vorm van een knoopje, op de borst of in het knoopsgat gedragen door Boerenvrienden van welke nationaliteit ook, een knoopje met niets dan bet woord Pro-Boer er op, in dezen vorm. Pro-Boer I De Rus verstaat dat, en de Duitscher, en de Fransch- man, en do Noor en de Deen en de Spanjaard, en... ja, welke landsman verstaat dat niet Maar de Eügelscbman verstaat dat 't allerbest. Pro-BoerDat ééne woord heeft bij de laatste paar jaar leeren verstaan als de zwaarste aanklacht, die ooit Groot-Brittannië naar het hoofd is geslingerd. Pro-Boer! Dat woord zjj voor hem de blik van afschuw en verwijt, die hem, overal waar hij zich vertoont, doet verstaan, dat men van zijn gezelschap niet gediend is, zoolang /ijn land niet met zijn vorfoeiljjk menscbonwaardig werk van moorden, rooven en brandschatten ophoudt. Boerenvrienden, laat het U duidelijk worden, dat een vriend der Zuid-Afrikaansche Boeren, vrouwen en kinderen deze woorden tot U spreekt! Fabrikanten, groot- en détailhandelaren in knoopjes, waarom zijn die dingen, die knoopjes, met alleen het woor 1 Pro-Boer er op, niet reeds lang te koop Grooten en kleinen, rijken en armen, geleerden en eenvoudigen, directeuren en redacteuren van dag-, week- en maandbladen, teekenaren der groots geïllus treerde bladen, koopt zoo'n knoopje en speldt het op nw borst, zoodra bet in den handel komt. Schaamt u niet dat ge een eerljjk man zyt dat ge een hoog denkbeeld van zedelijkheiden recht b ebt! Schaamt u niet door het dragen van het knoopje te verklaren, dat ge... m e n s c h e n moord afkeurt! Schaamt u niet mede te doen aan een wereld plebisciet, waarvan de moreele beteekenis grooter zal blijken dan welke aabsiag ook op den geldbuidel der Eugelschen. Wij hebben deze regelen doen vertalen in de talen van de meeste der beschaafde landen, in elk waarvan milli oenen Pro-Boers wonen, en hebben afdrukken in negen talen aan de voornaamste Buitenlandsche bladen van Europa en Amerika ter plaatsing gezondeD. Slaat OEze opwekking in, dan zal eerlang de Engelsch man geen voet meer kunnen verzetten buiten zijn land, of oveial staart het hem aan, en roept het hem toe: Ga van ons wij dulden u niet in ons gezelschap. Wij zijn Pro-Boer! PRÜ-BOER. Amsterdam, November 1901. Men verzoekt ons mede te deelen dat zondag, den 1 December, des morgens te 10) uur, do dienst in de kerk der rcmonstrantsche gemeente zal worden vervuld door den heer ds. A. M. A. Keijnders, remonstr. predikant te Amsterdam. Onderwijs. De heer G. J. van der Ploeg, alhier, slaagde den 28 voor het examen wiskuude (m. o.). De beer J. 5S. Ij. Bartels, alhier, staat op een voordracht aan school no. 4 te Nijmegen. Boycot. Het boycot-comité hier ter stede deelt ons mede, dat het tot vrijdagden 29, toe ontvangen heeft aan toezeggingen nit deze stad voor giften ineens f 562,65 voor wekelijksche bijdragen f 26,225 voor maendeltjksche bijdragen t 5,25. Ook deelt het comité mede dat waar schijnlijk spoedig eene openbare vergadering zal worden belegd waarop de beteekenis van den boycot zal worden uiteengezet. „Madame Sang-Cicnc". Sedert er in onze stad een gerucht liep welk gerucht spoedig officieele waaiheid werd dat de heereu Stoel en Spree met hnu troep uit Amsterdam een 4tal abonnementsvoorstelliugen zouden geven hoorde men van verschillende zijdeD met kleinachtendo woorden sprekeu van wat men verwachten bon. De een beweerde dat de voorstellingen op twee personen dreven, de ander had niet veel vertrouwen in de frischbeid der costumes, de derde lachte al bij voorbaat om het niet passende too- neeldecoratief weer een ander maar reeds geno g van de vóóroordeelen, die door de opvoering van »Madame Sans-Göne", op donderdag, den 28, in de Harmonie, voor een groot deel ongegrond bleken te zjjn. vMadama Sans-Gönè" is goed gespeeld! In hoeverre het Nederlandsche stuk eene vertaling eene bewerking is van bet ooispronkelijke van Victorian Sardou den maker van zooveel pakkende tooneelspelen, is onsniet bekend. Zeker heeft de heer M. Spree eel verdienste, door zoowel het platte, alledaagsche ordinaire als het nu en dan ernstige en.gevoelige iu goed en juist Nederiandsch te hebben overgebracht. Het stuk is als de meeste van Sardou op effect maken berekend. Voortdurend geett de hooldtegenstellingeene gewezen waschvrouw, die als hertogin nooit de manieren, de taal van haar vroeger bestaan verloochent, telkens tot komische tooneelen aan le ding. Maar uit de hoofdtegenstelling volgen nog hon derd andere contrasten. De hertogin tegenover haar be dienden, tegenover haar dansmeester, tegenover h ar leve ranciers, tegenover prinsessen, tegenover Napoleon. En daarbij komt nog, dat de degelijkheid, de ware trouwe lielde voor den echtgenoot, de vaderlandsliefde het gezond verstand, in één woord alle goede hoedanigheden ver- eenigd zijn aan de zijde der ongemanierdheid, en al wat ijdel, zot, egoistisch, onmanschlievend is aan de zijde d.:r hooggeplaatsten wordt gevonden. In het tooneelspel voert de eenzijdigheid haar triomf, door het te laten voorkomen, alsof alleen uit den mond der ongemanierde maar werkelijk goed aangelegde waschvronw-hertogin de treffendste doch zeer harde waarheden ongestraft gezegd worden, zelfs aan een Napoleon I. Met entrain ging het stuk over de planken. Alle mee werkenden brachten hun aandeel bij in de goede op voering, hoewel natuurlijk de grootste lof toekomt aan mevr. Spree— Möncb, daar zonder een goede Madame Sans Gèoe het stuk niets is en naast mevr. Spree aan den heer Spiee als den uitbeelder van Napoleon. Mevr. Spree—Mönch is eene uitstekende actrice. Zjj is zich geheel meester op de planben en kent haar rol ter dege. Vandaar, dat ze zoo natuurlijk is in haar doen en laten. Het reageeren op 't een of ander woord of de een of andere handeling was zoo spontaan mogelijk. Zij heeft in haar stem een ruime toonenreeks van de zoetste zacht heid tot de vlijmendste scherpte. Hare actie is altijd bevallig. De heer Spree was een verdienstelijke Napoleon. Van hem en de andere tooneelspelers verwachten we evenals van mevrouw Spree nog veel goeds en schoons. Was er dan niets aan te merken op hun spel? Een kleinigheid bier en daar, die bewees, dat ook deze tooneelspelers niet volmaakt zijn. Eén voorbeeldeen der acteurs sprak nitm&uie, in plaats van mania. 't Samenspel waB zeer te prijzen de groepeeringen waren soms niet juist van wege het kleine tooneel de regie bad ook beter kunnen zorgen voor de requisieten. Onderscheid te makeo tusschen Style Louis XVI en Style Empire is moeilijk, maar 't is zeker dat er in den tijd van Napoleon nog geen Weener leunstoelen waren en dat er dus geen Ko ingin van Napels of eene andere zuster van den Keizer op kon of mocht plaats nemen. Zou het der directie Stoel en Spree zoovel kosten aan moeite en geld, indien zij requisieten, die hier moeilijk of in 't geheel niet te krjjgen zijn, meebracht Wat onder alles bijzonder uitmuntte was de kleeding. De costunms, die ryk en schitterend en kostbaar behoor den te zijn, waren het. Er was, zoover wij knnnen nagaan, hier geen leemte, geen tegenstrijdigheid, geene vergissing. Het publiek, vrjj talrijk opgekomen, bleek zeer voldaan. Het juichte eene enkele maal bij open doek toe. Voor de vrouwen en kinderen In Z.-Afrika. Met harteljjke dankbetuiging aan de gevers, is voor de vrouwen en kinderen in de kampen in Zuid-Afrika, sedert de laatste opgaven, bij „Alcmaria" ontvangen: Collecte Terwolde, f87 Naaikrans te Tilburg, f 65.11s collecte Vlieland, I 46; id. Numansdorp, f 154; nage komen coll. Helder, f 38 schooicolleete f 248.47, (to tale schoolcoll. f 1742.77s); collecte Oterleek, f 68.88; Christ. Nat. Werkmansbond te Goes, f 9N. N. te Alkmaar, f 25 Fran B. B Heidelberg, f 5 collecte Libau (Koerland), f 280; Hotel Schleitner, Linz, f 5; coll. Wieringerwaard, f 181.75, zoodat het totaal der ingekomen gelden bedraagt f 39945.87. Uit Mtinchen en Parijs is bericht gekomen van voor »Alcmaria" ingezamelde gelden. In deze week is aan verschillende kampen een bediag van f 1800 verzonden. Houdshovsche. In de op den 28 gehonden vergadering van den Hondsbossche en Duinen tot Petten werd eene voordracht opgemaakt ter vervulling der vacature, ontstaande door de periodieke aftreding van den dijkgraaf jhr. n r. P. van Foreest, bestaande uit genoemden heer, alsmede de heeren J. Breeb&art Kz., te Winkel en J. Wildschut, te J.sp. Verdor weiden de beide laatstgenoemde heeren, die beiden aan de beurt van periodieke aftreding waren als hoog heemraad, weder als No. 1 op de voordracht daarvoor geplaatst. Ten slotte werd de heer W. Tengsalhier periodiek aftredend als secretaris-penningmeester, in die zelfde vergadering herkozen. ON OERTKOUWD. 28 Nov. Hendrik Willem Hasselo, wednr. van Maria Petronella Breebaart, te Zutpbeu, en Jacoba Cornelia Ohmstede, alhier. Pieter Kwantes, alhier, en Anna Cornelia Schoonhoven, te Anna Paulown», onl. alhier. GEBOREN. 27 Nov. Henri André Marie, z. van Caspaius Martinus Johannes Bottemanne en Josephina Catbarina Veerman. Helena Josephina, d. van Albertns Donatus Rij naars en Maria Emerentia Hillaria Schouten. Johannes Dammes z. van Koenraad Theodoras van Tol en Helena Allegonda Scheelings. 28 30 Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een ceintuur, een wollenmuts, een jongensmuts, een zilveren oorknopjeeen bontje, twee honden (gele), een schuitje van een naaimncbine een ijzeren schroefjjeen huissleutel, een haakkleedje. Alkmaar, De Commissaris v in l'olitie, 29 Nov. 1901. S. M. S. MODDERMAN Jr. Zitting van 29 November 1901. G. M., Leiden dronkenschap, f 1 boete of 2 dagen hecht. K. de G., St. Pancras, overtreding leerplichtwet, f 2 boete of 1 dag hecht. P. de G., Heerhngowaard overtreding boterwet, f 2 boete of 1 dag hecht. J. v. d. P., Egmond aan Zee, overtreding draukwet, 2 maal 0,50 boeto of 2 maal 1 dag hecht. G. R., W. M., Alkmaar, orde verstorenieder f 3 boete of 2 dagen hecht. P. H., Zuidscharwoude, nachtrustverstoren 1 3 boete of 2 dagen hecht. J. B. Jz., L Z. Kz., J. B, Jz., Egmond aan Zee, G. B., Schoorl, jachtwetovertreding, de le 2e 3e, ieder t u,50 boete of 1 dag hecht., de 4e f 3 boete of 2 dagen hecht. J. S. Bz., Wijk aan Zee, J. v. d. P., Egmond aan Zee loopen over verboden grond de le f 3 boote of 2 dagen heebt., de 2e f 1 boete of 2 dagen hecht. H. H,, Rijp, K. P., Wormervear, P. B., West-Graft-

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2