Op de Waterhoeve No. 144. Honderd en derde jaargang. 1901 WOENSDAG 4 DECEMBER. FEUILLETON W. II eimburg. Vertaling van HERMINA. A I MI AAItSCIII, COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,MOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nnmmers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,15. Groote lefcters^naar plaatsruimte. J Brieven jf r a n c o aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON, Yoordam 0*9. Telefoonnummer 3. Hollands Noorderkwartier. Den 27 werd te Pnrmerend eene goed bezochte vergadering gehouden van bovengenoemde vereeniging, onder leiding van den voorzitterden heer G. Wonder. Na voorlezing en goedkeuring der notulen deelt de Voorzitter mede, dat het ledental thans 170 telt en 1 zoon van een lid dat de verschillende verslagen zijn gedrukt en reeds aan de leden zijn toegezonden en nog eenige mededeelingen van verschillenden aard meer. Vervolgens geeft de heer D. Brander rapport omtrent de prijsvraag kaasfabriek. Vier personen zonden een ant woord in, doch geen hunner voldeed aan de eischen. Ieder der 4 inzendingen werd in 't kort besproken, en men was besloten aan den inzender van het antwoord onder motto «Prijsvraag" eene prijs van f 150 uit te reiken, mits de schrijver op aanwijzing der commissie hier iets aan toe voegde, en daar iets veranderde. De vergade ring kon met deze uitspraak medegaan. De heer Dr. K. H. M. van der Zande besprak ver volgens de voederproeven welke bij mestvee genomen waren. De heer A. J. Peeck was bereid gevonden om met 14 stuks van zijn vee de proeven te nemen. Alle beesten kregen hetzelfde voeder n.l. hooi en lijn koek (Zaansche- en Vereenigingskoek). Van 14 Nov.24 Dec. bleven ze op 't zelfde voeder en werden ze eens per week gewogen. De laatste week werd 4 maal het gewicht genomen. Twee boeien vielen af, zoodat m;t 12 stuks de proef werd doorgezet en deze in twee groepen werden verdeeld. De le groep werd alleen gevoerd met Zaansche koek, terwijl de 2e groep alleen Vereenigingskoek te con- sumeeren kreeg; terwijl beiden hetzelfde- en evenveel hooi werd bijgevoerd. Voederen met koek en hooi, is volgens inleider de rationeele manier van voedering voor mestvee. Bij het begin van de proef wogen de koeion der le groep 2868 K.G. en die der 2e groep 2874 K.G. en bij het slachten was het gewicht respectievelijk 3095 K.G. en 3078 K.G. De Voorzitter deelde mede, dat deze proeven natuurlijk nog voor veel uitbreiding vatbaar waren. De verdrijving van unjer was in het voorjaar van 1900 begonnen en in 1901 voortgezet. De bevindingen hieromtrent werden aan de vergadering medegedeeld door den heer O. Nobel. Het doel der proefnemingen was na te gaan welke manier de beste was om dit lastige goedje te verdrijven of door vergiftiging óf door ver stikking, óf door kort honden. Tot nog toe vond men sterke bemesting wel d e manier om nnjer te verdrijven. De verschillende opbrengsten van het hooi werden be paald door van elk gedeelte dat verschillend behandeld was een hoopje te nemen en dit te wegen. De resultaten waren zeer bevredigend. Alleen met superfosfaat groeide de unjer nog zeer dik. De proeven zijn echter nog niet lang genoeg doorgezet om te knnnen pnbliceeren waar mede men het gewas totaal kan vernietigen. DOOR 2) Er is bijna niemand te zien in de kromme straat. Op het hobbelig plaveisel van den rijweg liggen nog de sporen van de oogstwagenskorenhalmen, hooisprieten, paarden- mesteen paar vuile kleine jongens zoeken ijverig die verloren kostbaarheden bijeen en hebben al zulke dikke bundels korenaren, dat de brnine vuistjes ze nauwelijks knnnen omspannen. Een wat grooter bengel verzamelt den paardenmest in een kist op wielen, die hij aan een tonw voorttrekt; een schop heeft hij niet, naar zoó gaat't ook. Een troep musschen, die zich hierdoor in haar rechten benadeeld acht, schimpt en schettert van de omgelegen daken op de roovers van den haar toekomenden buit. De goot ruikt dien dag nog afschuwelijker dan anders, wat de oude vronw Selle, de grootmoeder van Hanne Heidlich, als een voorteeken beschonwt dat er een onweer op til is. De lucht is zwaar en zit vol bacillen, volgens onze tegen woordige begrippen, maar toen dachten de menschen daaraan nog niet en in geen geval de twee jonge kinderen, die na het huis van den schoenmaker Selle bereikt hebbeD, waar Hanne met hare moeder boven woont. Haar vader slaapt in de schaapskooi op het veld. De meisjes kijken met onmiskenbare belangstelling een voorbijrijdenden jonkman na, die even groetend de hand aan de pet brengt en naar het kleine venster opziet, waar voor Hanne's grootmoeder zit en hem toeknikt. Ook zij wisselen een groet met hem en Hanne zegt zelfs: «Goeden- dag, mijnheer Baldanl 1'' Over de proef, welke graad van rijpheid de gewensehte is bij den oogst van onze landbouwgewassen, gaf de heer R. Breebaart Jz. verslag. Rapporteur deelde mede, dat granen waarmede proeven zoudon genomen worden door één hagelslag vernield zijn geworden. Spreker verkoos wind en storm boven hagel. Op een ander veld werden proeven genomen. In drie verschillende stadinms werd gesneden bijna rijp, volrijp en doodrijp. Om ook deze proef mot zekerheid te knnnen bekendmaken is nog eens een jaar proef noodig. Gerst, haver, tarwe en karwei zijn wel de gewassen die bij vol rijpheid het beste zijn om te snjjden. Da heer 0. Nobel bracht rapport uit omtrent de uit komsten van de pootgoedproefvelden. Te Andijk begon men de proeven en men kwam tot de conclusie dat slechte zoowel als goede opbrengst geheel en al lag aan de af komst. De grond had hiermede niets te maken. De heer J. Koopman rapporteur van het onderzoek naar het gebruik vau éénjarige stieren zal in zijn rapport zeer kort zijn. Het is van algemeene bekendheid dat dit onderzoek over eenige jaren loopt. Tot nogtoe loopt de zaak goed en de commissie kwijt zich naar haar beste weten van de haar opgelegde taak. Vooral wordt er gelet op de vraag: »Is het gebruik van éénjarige stieren na- deelig Uit naam der commissie wordt om tijd gevraagd tot het nog nader onderzoeken. Als plaats waar de algemeene vergadering in Maart 1902 zal gehouden worden, is Hoogwoud gekozen. De rekening over dit en de begroeting voor het volgend jaar zal onderzocht worden door de heeren Jb. Halff, G. Groot en S. de Heer. Het voorstel tot het steunen van fokvereenigingen werd ingeleid door den heer P. Schenk Dz. Iuleidor was er zeer sterk voor, doch wenschte tevens dat ook rekening werd gebonden met de vrouwelijke dieren. De kwaliteit en kwantiteit van de melk moest onderzocht worden om afstammelingen aan te hoaden. Spr. stelde voor nogmaals op de begrooting 1902 eene subsidie toe te staap. Aangenomen. Daar de genomen proeven nog niet volkomen zijn ge lakt, doch de hoop levendig Luaaen, ue geschikte midde len zallen worden gevonden om nnjer te bestrijden, stelt de inleider de beer O. Nobel voor de proeven nog maals te herbalen. De heer Hartog zag gaarne de proeven ook op bouw land genomeD. De heer Nobel antwoordt, dat hij het beter vindt eerst het grasland te behandelen en daarna op het bouwland de verkregen resultaten toetepassen. De heer Teunissen wilde wanneer in Maart of April de sporen met zaadkorrels te voorschijn komen, deze weg nemen. Het Bestnnr had zulks ook j list besproken. De heer Breebaart vindt het treurig als er voort durend proeven genomen worden eo de menschen doen zelf hieraan niet mede, om het op grooter schaal te doen. De heer Nobel vindt dat men van niemand kan eischen de proeven op grootere schalen te nemenwan neer de tot nog toe genomen proeven niets hebben uit- 't Is een lange, knappe verschijning, die tweeëntwintig- jarige jonkman op zijn stevigon vos, met zijn kaplaarzen, leeren broek, lichtgrijs wambuis, hooge pet met breede klepHij heeft blond haar, een blonden knevel, een paar goedaardige oogen, en is verbrand door do zon. De kinderen zien hem na zoolang als hij in het gezicht is. «Karei bevalt mij beter,'' zegt Hanne, »Karel is «chiquer". Grootmoeder zegt., hij is een ondeugd, en alle laarzen laat hij ook niet meer bij ons maken; maar groot vader zegt dat hij geen verlakt leer heeft, omdat hij 't hier niet zon kannen kwijtraken." »Ja, Karei is knapper, maar op het gymnasium heeft hij altijd geluierd," merkt Eva aan met iets bedroefds in haar toon «dat weet ik van Robert." «Nu, hij hoeft ook niet te leeien, zijn moeder is rijk genoeg." »0 ho 1 Alle mannen moeten veel leeren, zegt papa", antwoordt Eva. t Is ook volstrekt niet noodig dat gij met hem op- hebt; mij bevalt hij best!" herneemt Hanne. «Gij kant misschien met Manrits tronwen." Eva lacht lnid. «Trouwer. ik Met Manrits En denkt ge soms, dat Karei Baldanf met jon jou, Hanne Zij lacht opnieuw een geluid als van zilveren klokjes. «Wel, ik ben ook niet van de straat opgeraapt," zegt Hanne bleedigd, »en 't is nog de vraag wie voornamer is, gij of ik Op school in ons gezangboek staat een vers, dat begint«Wat kan schooner zijn Wat kan edeler wezen, Dan van herders af te stammen De her ders hebben het toch maar het allereerst geweten, dat Jezus was geboren En," gaat zij voort, als Eva onthutst het antwoord schuldig blijft op dezen afdoenden commen taar, »als ik ook aan Karei beval, dan neemt hij mij Moeder zajt, dat als een meisje mooi is, ze zelfs prinses kan worden, als ze 't maar slim aanlegt." Deze wijsheid wordt druk breiende verkondigd, daar Hanne wel weet, dat haar grootmoeder haar al lang in het oog heeft gekregen. Ze is op den dorpel neergehurkt en kijkt ai pratende onafgewend op haar kleine, door de gebracht. Wanneer het middel gevonden isdan zullen velen dit wel navolgen. De heer Groen heeft de proef genomen, en met heel goed resultaat. Toegestaan wordt de proeven te her halen. Zonder vele besprekingen wordt ook toegestaan het volgend jaar weder proeven te nemen, tot onderzoek welke graad van rijpheid de meest gewensehte is bij den oogst van landgebouwgewassen. Met het aanleggen van aardappelproefvelden moet nog een jaar door worden gegaan, wil men gedetailleerde uit komsten kannen toonen. Dit jaar waren de proeven reeds voldoende, blijkens een lijst, welke door den heer C. Nobel, als inleider, werd voorgelozen. Nog eenige discussie werd gevoerd omtrent de beste manier van publiciteit geven aan deze zaak. De heer Nobel gaf gaarne opgave aan verschillende couranten, zooals hij tot nog toe deed, doch voor het houden van lezingen had hij geen tijd. De heer O. Wijdenes, welke vervolgens als inleider het woord verzocht tot het subsidieeren van een te Schagen te hond n Hoefsmidcursns, raadde dit zeer aan. Echter wenschte hij, dat ieder zijn paarden liet beslaan by hen, die gediplomeerd hoefsmid zijn. Verleden jaar namen 21 leerlingen deel aan de cursus, waarvan 12 examen deden en 8 slaagden. Inleider stelt voor f 100.crediet too te staan. Dit voorstel wordt aangenomen. De heer A. Zijp Hz. leidde in het onderzoekeu van verschillende soorten lijnzaadkoeken. Opmerkelijk vond hij het, dat bij inschrijvingen zelden door vereenigingen mede wordt gedaan. Door invoerrechten voor de artikelen kunnen de in- landsche nooit tegen de bnitenlandsche concnrreeren. Kannen deze koeken de contróle niet doorstaan Er zallen monsters ter onderzoeking genomen worden en de resultaten gepubliceerd. Den heer Breebaart Sr. is het gebleken, dat lijnkoeken die onderwet8ch gemaakt worden hoewel met minder eiwittoch beter zijn voor het vetmesten. Do Voorzitter, is van oordeel, dat dergelijke onder zoekingen met ten doel hebben deze of gene koek in dis- crediet te brengen doeh om he^, die inlérieure koeken voedert, te waarschuwen. De practische voederproef bij mestvee werd door den heer Dr. K. H. M. van der Zande ingeleid. Het eiwit in de koeken aanwezig is voor voeding van mestvee voldoende. Voegt men meer eiwit aan het voeder toe zal dit niets geven en gaat het er weder zoo nit, als het er in gekomen is. Hat voeder wordt dan natuurlijk duurder en de uit komsten niet beter. Daar de onderzoekingen veel geld kosten stelt spreker voor Rijkssubsidie aan te vragen. Aldus goedgevonden. De heer P. Olij vond het honden van voordrachten over bijenteelt en conserveeren van groenten uitstekend. Het conserveeren van groenten is zeer noodig en het beste is hiervoor fabrieken op te richten. Een der gasten op de vergadering, bestuurslid vaD de zon verbrande handen, die zich ijverig bewegen Een paar reusachtig groote, blaawwollen kousen breit zij voor haar vader. Eva staart haar nog altijd verbaasd aan. 't Is de eerste maal, dat Hanna op znlk een stelligen toon over tronwen spreekt, en als buurkinderen spelen ze toch al sedert haar vijfde jaar met elkander, znlke heerlijke spelletjes als geen barer vriendinnen van de Middelbare Meisjesschool, die aan niets anders denken dan aan opschik en gymnasiasten zoodat ze met deze nooit eens springen en roezemoezen kan, wat de liefhebberij van Eva Ahrens is. «En Eva laat Hanne er na nog op volgen, »als gij denktdat ik later bij jon kindermeid word, zooals wij dat altijd met de poppen gespeeld hebben, dan vergist gij je, hoor 1 Ik ga niet dienen dat's volstrekt niet noodig moeder zegtik kan naaister worden natuurlijk als ik geen rijken man krijg. Maar ik krijg er een, de waar zegster heeft 't moeder voorspeld een mooien en rijken man en niet ver hier vandaan 1" Naast de huisdeur wordt nu een venster geopend en een oude vrouw met een schoone witte muts op steekt het hoofd naar huis. »Eefje, ga na naar huis zegt zij vriendelijk »Hanne moet straks de straat vegen en het varken voeren, omdat haar moeder bij Madam Baldanf helpt strijken." «Goedendag, Hanne roept Eva. «Goedendag, vrouw Selle 1" Daarop loopt zij in gedachten verdiept de Water straat nit en slaat do Ridderstraat in, waar het hnis ligt, dat door hare ouders bewoond wordt. 't Is een kwade dag voor die onde, lang beproefde vriendschap! Als Eva het smalle ouderlijke huis betreedt, dat beneden slechts twee ramen en een denr breed is, maar bovendien nog drie verdiepingen heeft, ieder met drie vensters, gaat zij de spreekkamer voorbij naar de bijkeuken, waar Dora, de dienstbode, de overhemden van den heer des huizes in het zweet baars aanschijns strjjkt. Zoodra zij Eva ziet, zet zij het strijkijzer neer en zegt, zich het voorhoofd afwisschend Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1