7 7 Op de Waterhoeve No. 145. Honderd en derde jaargang. 1901. VRIJDAG 6 DECEMBER. Amsterdamsche Brieven. Buitenland. FEUILLETON WII i m burg. Vertaling van HERMINA. ALKMAARSCHE CO III V NT. Deze OonraDt wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,0G. Afzonderlijke nummers 3 ets. Lr Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,13. Groote lettors^naar plaatsruimte. Brieven jf r a n c o aan de Uitgevers IIER Ms. COSTER ZOON, Yooidam 0 9. Telefoonnummer 3. XXV. De telefoon is tegenwoordig het praatje van dea dag. De beer Kamerlingh Onnes heeft zijn nota doen opnemen in het Gemeenteblad, waarin betoogd wordt, dat de gemeente op de telefoonjnffrouweD een waar swoating-systeem toepast. Die nota heeft blijkbaar zeer de verbolgenheid opgewekt van onzen wethouder voor de Gemeente-bedrjjven, den heer Heemskerk, zóó er?, dat deze bewindsman in de jongste raadsvergadering er onmogelijk het zwijgen toe kon doen. Dat was niet handig van den heer Heemskerk, lo. omdat hij daardoor vooruitliep op een praeadvies, dat B. en W. naar aanleiding van deze nota toch moeten uitbrengen en 2o. omdat 't zoo trof, dat tjjdens de seherpe opmerkingen van den wethouder de heer Onnes niet aan wezig was. Dat was een aantal Raadsleden te kras en zy gingen den heer Heemskerk zoo forsch te lijf, dat deze in zijn schulp kroop en nu juist niet met blijde verwach ting eerlang de behandeling van het praeadvies zal te gemoet gaan. Een andere nota, in het Gemeenteblad opgenomen en ook op de telefoon botrekking hebbende, is van deu heer K. C. Wiersma. Deze heeft weder een oude quaestie, het telefoon-tarief, opgerakeld. Voor de bezwaren van den heer Wiersma is zeker veel te gevoelen. Te Amsterdam wordt per jaar voor een abonnement per enkelvoudige aansluiting aan het Gemeentelijk Telefoonnet betaald f 90. Die som is te hoog om de telefoon binnen het bereik van het algemeen te brengen. Zij zou lager kunnen zijn wanneer niet een aantal geabonneerden gewoon waren een menigte aansluitingen per dag te vragen. Er zijn er, die per jaar 12000 verbindingen vragen hun komt een gesprek op ongeveer 1/3 cent te staan. Daarentegen betalen zij, die pl.m. 2 maal per dag opschellen 9 cent per gesprek. Over de onbillijkheid daarvan behoeft niet lang geredeneerd te worden. En de tegenstanders van een uniform-tarief baseeren zich op dit feit om te betoogen, dat te Amsterdam het bedrag, dat de veel-sprekers te weinig betalen moet worden opgebracht door de aboDné's, die weinig van de telefoon gebruik maken. Van hen maakt de heer Wiersma zich tot tolk: hij wenscht een gespre-iken-tarief met vaste grondtaxe. T Schijnt mij zeer twjjfelaehtig, dat de Raad hieraan zijn goedkeuring zal hechten. De telefoon is op het oogenblik een zeer winstgevende tak van gomeente-exploitatie. Gaat men het tarief veran deren, dan doet men vrijwel een sprong in het duister en zou de uitkomst kunnen zijn, dat het winstcijfer wegbleef. Ten overvloede blijkt het tegenwoordige abon nement geen al te groot bezwaar te zijn, want elke week brengt 10 Èt 20 nieuwe aansluitingen. En de po pulariteit van de telefoon zou zeker niet stijgen, wan neer boven een grondtaxe van b.v. 2 gesprekken per dag voor elke meerdere aansluiting zou moeten worden be taald. Er wordt wel gezegd, dat zij, die we'nig spreken, te veel betalen, Docb men kan de zaak ook uit een DOOR 3) «Madam Baldanf is bij je moeder, Eefje. Ze kwam met rijtuig en heeft Basso en de paarden weggestnnrd. Toevallig heb ik met een enkel woord gehoord, dat zij iets van jon en Hanne Hoidlich vertelde, en ze zeide dat deze geen omgang meer voor je was. Ik weet ook niet, Eva hoe ge zooveel met dat brutale nest opbobt Ze is geen geschikt gezelschap voor je, ge wordt nn al zoo'u groot meisje Eva trekt de wenkbrauwen samen ze weet best dat Dora haar dierbare Hanne niet kan uitstaan. »Nn, knor maar niet als je moeder soms iets zegt," gaat bet meisje voort, «papa voelt zich vandaag weer heel akelig, en ge kunt toch ook met fatsoenlijker meisjes omgaan, zeg ik maar." «Madame Baldanf zal wel verbaasd zijn zegt Eva nu hoogst ernstig. «Hanne beweerde daar zoo even, dat zij met Karei zou gaan trouwen." «Watl?" roeptDora, «wel, hoe astrant I Hoe durft ze zoo iets in de gedachte mmen Karei Baldanf 1 Hij zal 't wel laten Als Karei Baldanf een van jullie neemt, dan is 't jon, Eefje 1 Ik heb wel gezien hoe hij je onlangs nakeek, toen ge hem op straat tegeDkwaamt. En waarom anders zou zijn moeder zoo dikwijls hier komen en zich zooveel aan je gelegen laten liggen Dat was toch niet noodig Pas maar op, Eefje, over drie jaar is 't zoover, maar dan krijg ik iets van je, als gij de jonge mevrouw van de Waterhoeve zjjt." ander oogpunt beschouwen. Iemand, die twee gesprekken per dag voert, heeft feitelijk geen telefoon noodig en wil hij zich toch die lnxe veroorloven, dan mag hij niemand hard vallen, die vac het toestel het gebruik maakt, waarvoor het is aangebracht. I3 't ook wel zoo'n voordeel, wanneer de 4000 abonné's van het oogenblik met nog eenige duizenden zouden worden vermeerderd Voor de gemeente beteekent dit hoogere uitgaven voor meer toestellen meer multiplex- tafels en meer bedieningskosten. Voor de bestaande abonné's is de kring van aansluiting nu reeds uitgebreid genoeg. Eeu telefoon moet blijven een middel voor zakeljjke mededeeliagen en zij is onwaardeerbaar voor mannen van zaken. Deze zaken behooven werkelijk nog niet zoo'n omvang te hebben om eene uitga7o van f 90 per jaar voor abonnement ruim vergoed te krijgen door besparing van postzegels, looperskruiers, rijtuigen enz. Door een lager tarief komt de telefoon onder menschen die veel beter deden hunne boodschappen maar op de oude manier te behandelen en zij die daarvan het goede gebruik maken ondervinden ervan den last. Zoodra de telefoon wordt getrokken in de rij der moderne conver satie-middelen en iemand die niets beters te doen heeft, een ander opschelt, dio 't misschien verbazend druk heeft, houdt zij op dienst te doen ter vergemakkelijking van het verkeer in een stad. Wil men een gesprekken-tarief, daarvoor is veel te zeggen maar men ga daarbij niet uit van het beginseldat men de aansluitingen zoo goedkoop mogelijk moet makenmen stelle de vaste grond-taxe op minstens dezelfde som als het tegenwoor dige abonnement en sta daarvoor 20 gesprekken per dag toe zoodat degenen die de telefoonjuffrouwen geen halt uur van den dag met rast kunnen laten dan toch nog wat extra's moeten betalen. Zeker zullen er wel lszers zijn, die met deze beschou wingen niet kunnen meegaan. Maar zij weten waar schijnlijk niet, dat te Amsterdam bij het bestaande, te hoog geachte tarief reeds nn het bezit van oen telefoon eenig geduld voreiseht. Moesten er na nog eenige dnizenden aansluitingen bij komen, dan zou men wel verplicht zijn zich onder de geheime nummers op te geven. Reeds thans zijn er daarvan een groot aantal. Deze nummers komen niet in het telefoon boekje voor en zijn alleen aan inge wijden bekend. Da bezitters kunnen aldus met de ge abonneerden in de stad sprekenzij worden alleen opge scheld door hen, van wie men mag aannemen, dat een gesprek van belang is en zij zijn niet blootgesteld aan het gevaar te.kens weer van hun werk te worden afge roepen door dezen of genen, die inlichtingen of iets der gelijks begeert. Liever dan het tariet van de telefoon te veranderen moeten de krachten ingespannen worden om de bedie ning te verbeteren. Men ceemt een telefoon om Bpoedig wat aan een ander te kunnen overbrengen en wanneer men dan, zo als nog wel eens gebeurt, lang moet wachten op een aansluiting om ten slotte met den verkeerde verbonden te worden, dan is dat om uit z'n vel te springen. Het jonge meisje, eigenlijk nog een kind, lennt tegen den post van de keukendeur en staart met groote oogan voor zich nit. Een diepe blos is haar naar voorhoofd en wangen gestegen. «Ik trouw niet, Dora hoe komt ge er aan Nooit Nooit 1 Ik blijf altijd bij mama." «We spreken elkaar nog wel eens nader," herneemt Dora. «Wat zondt ge anders willen doen, Eefje Kikvor- schen naar Jetuzalem drijven Laat dat maar aan anderen over, die gebocheld en leelijk zjjn zoo'n mooi meisje als gg En ge zult eens wat ondervinden, de liefde is het heerlijkst op de wereld, en, weet ge, in de liefde is er geen verschil, die is voor armen en ryken even verrukke lijk 1 Van avond komt mijn vriend bij mij op de stoep, maar zeg t niet aan je moeder, Eefje 1" En half binnens monds begint Dora een ond volkslied te zingen, dat in ongekunstelde taal het geluk van zulk een samenkomst Vermeldt. Zij let daarbij minder op haar strijkwerk dan op het venster van een zijgebouw achter het oude kasteel, waarin zich de «huzarenkamer" bevindc en waar zij weet dat haar vriend zich ophoudthij is gedurende zijn diensttijd bij de handwerkers van het bataljon ingedeeld. «Maar Door, als nu niemand mij hebben wil klinkt 't aarzelend van Eva's lippen. «Och kom, is het antwoord, «deze of gene zal je wel willen hebben. Als t Karei Baldanf niet is, dan een ander Maar, go znlt eens zien, Karei Baldanf wordt je man. En als ge maar eens op een bal kunt gaan,'' spiegelt zij het adem loos luisterende kind vervolgens voor, «wie ban dan mooier zyn dan gij Soms die lange staak, de dochter van den burgemeester Of dat rossige meisje van Schmidt, en hoe ze allen verder heeteu Maar ga nu je schoolwerk maken, zoodat ge klaar zyt als ge van avond met je papa gaat wandelen Eva vliegt de trap op en hoort, op de tweede verdie ping gekomen, hoe Madame Baldanf beneden aan de huis deur van hare moeder afscheid neemt. «Gij hebt 't immers niet kwalijk genomen, mevrouw Ahrens verontschuldigt de corpulente vrouw zich nogmaals, «maar ik begreep dat ik t u moest zeggen. Adieu, mevrouw Ahrens Kom nog Waarschijnlijk zal men de toelatingseischen wat hooger moeten stellen en daarmee in verband zal 't nuttig zijn de salarissen te verhoogen, opdat meer meisjes uit den beschaafden stand zich opgewekt gevoelen als telefoniste in haar onderhoud te voorzien. Het bestaande personeel eenvoadig maar meer geld te geven, omdat 't niet aan de verwachtingen beantwoordt, zou zeker de grootste dwaasheid zijnde ongeschikte elementen zullen voor betere moeten plaats maken 't is hard voor degenen, wien het treft, maar de meisjes hebben 't zelf in haar macht om to blijven. Nn zij in de laatste maanden zooveel belangstelling hebben gewekt kon eene voreeniging natuurlijk niet nit- bljjven. Daartegen ban niemand bezwaar hebben. Glad verkeerd is 't echter, dat zich aan het hoofd dier ver- eenigingsbehoefte heeft gesteld mevrouw Verslujjs-Poel- man die geen telefoniste is en alleen als revolutionair woordvoerster bekend staat. Zoo iets irriteert maar en brengt de zaak niet verder. Waarom is nu b.v. de ver loofde van den brochure-schrijver Veritas, over wien ik 't in mijn vorige correspondentie hadniet naar den voorgrond gekomen zij w s de aangewezen persoon ge weest voor organisatie. Vrees voor nadeelige gevolgen zou toch geen der telefonisten behoeven te hebben want de directeur van den dienst zou zich wel tweemaal be denken eer hij een meisje ontsloeg waarbij hij den schijn op zich zon laden dat hij het h ilige vereenigingsleven aanrandde. Dat zou hem in dea Raad opnieuw het pres tige doen verliezen dat er na de laatste discussies toch al niet op vooruitgegaan is. In gemeente dienst woont men in een glazen hnis. DlHTSCUr.4A.aiD. De rede van den Rijkskanselier tot inleiding der tariefwetten (zie ons laatste nummer) wordt zoowel door de Dnitsche als door de vreemde persen druk besproken. De liberale Duitsche bladen laten zich zeer scherp over de rede nit, waarin von Bülow zich geheel aan ue zijde der agraiïers schaarde. De «Voss. Zeitg. merkt op, dat de beslissing over het lot van het ontwerp niet slechts afhangt van de houding van het Centrum, maar meer nog van die der vreemde regeeringen en van de stappen die deze nit tegenweer znllen nemen. De Engelsche bladen kouren de wetten scherp af, zoo zegt b.v. de «Morning Post" Tot ongeluk van de Dnitscbe regeering valt de behan deling van dit onderwerp samen met een tijdperk waarin de arbeidsloonen gezonken zijn en in de fabrieken hon derden arbeiders worden ontslagen. En de geheele handig- h0id van graaf von Billow zal geen hongerlijden en fabrieksarbeider overtuigen, dat de zaak van den Oost- Piuieisehen landbouw dringender is dan zijn nood.... «De geest van het ontwerp zooals het daar ligt'is in directe tegenspraak met de staatkunde die Duitschland in de laatste jaren heeft gevolgd.'' En ook de Russische bladen binden den strijd tegen eens gauw met Eefje oen kopje koffie bij mij in het prifél drinken; ik houd zooveel van het kind. Ze herinnert mjj altijd aan mijn overleden Marietje!" Weer vaart het kind een schok door deleden als deze woorden tot haar doordringen. Zon Dora wezenlijk golijk hebben Zij hoort, hoe hare moeder de trap opkomt, en vlucht een verdieping hooger daar blijft zij staan en wacht, totdat zij haars vaders kamerdeur heeft hooien openen en sluiten. Nu zoekt ze haar eigen kamertje op, zet zich op haar bed en neemt een verzenboek ter hand, waaruit ze een ballade van Schiller moet leeren. Maar ze denut aan heel andere dingen. «Eva Eva 1" klinkt de stem van hare moeder. Het kind springt zoo haastig op, dat ze bijna een stoel omgooit, die haar in den weg staat. «Ja, mama I" Het volgend oogenblik is ze een verdieping lager. Hare moeder staat haai daar by de dear te wachten. «Kom eens binnen 1" Eva's hart begint zoo loid te kloppen als zij 't nog nooit heeft gevoeld. Haar vader, die voor zijn schrijftafel zit, draait zich haif om en zegt verdrietig over zyn schouder' heen: «Hoor eens, Eva, die vriendschap met Hanne Heidlich moet na nit zijn. Ge zijt na al zoo groot, bijna een volwassen meisje, en met Paschan over een jaar zult gij je belijdenis doen. Ge voert enkel kattekwaad mt, zooals vandaag weer dat geplas en geploeter in het water, en dat komt niet te pas, zeg ik je 1 Als daar nu eens een officier van de huzaren was voorbijgekomen of je broer met Karei Baldanf of zoo hadt gij jé immers moeten doodschamen." Eva slaat, de handen voor het gelaat en snikt hart brekend. Hare moeder neemt het bind glimlachend in de armen. «Zoo n groot meisje 1 Ge knnt over een paar jaar tronwen en «O, mama! Lieve mama!" snikt het meisje. «En dns, Eva, ga gaat nu niet meer naar Hanne," vervolgt hare moeder. «Ge behoeft daarom niet onvriende lijk tegen haar te zijn, maar sluit je bij de anderen aan 1" Eva knikt toestemmend. «Ja, ja maar die zitten altijd bij elkaar en praten over de dansles en haar mooie

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1