11 Nederland. i?i' i Duitscblands protectionistische neigingen aan. Zoo hoopt de »Nowosfei", dat in den Rijksdag mannen zullen ge vonden worden, die den moed zullen hebben om de geheele waarheid te zeggen en zich zullen beijveren om den Rijks dag te weerhouden van een besluit, dat een onheilspei lenden invloed hebben zal op de betrekkingen van Duitsch- land tot zijn naaste buren. EWHEIiAllTB. De interventie-geruchten houden aan, zonder echter meer vasten vorm aan te nemen. Wellicht wil de Regeering door deze voorloopers het terrein doen verkennen om te weten, wat het volk en de oppositie van eventueel te voeren onderhandelingen zouden denken. Het parlementslid Birrelte Lincoln het woord voe rende zeide o.a. »De oorlog put onze financiën en onze kracht uit en ligt als een zware last op het geweten van alle welden kende menschen. Het is de taak van de liberale party, om vereenigd, onder de beproefde leiding van sir Henry Campell-Bannerman te pogen een duurzamen vrede te doen ontstaan.'' Meer en meer stemmen gaan er voor den vrede op en terwijl het Engelsche publiek op die wijze door de staats lieden de oogen worden geopend, bevatten de bladen dagelijks berichten, die er waarlijk wel op berekend zijn, die oogen open te houden. Zoo blijkt 't thans, dat het bericht dat Fouché een paar krijgsgevangenen zou hebben doodgeschoten, een voudig een verdraaide lezing is van het feit, dat de beide bedoelde mannen in het gevecht gesneuveld zijn. Deze valsehe voorstelling is zelfs het Engelsche ministerie te kras en de minister van oorlog heeft den betrokken generaal deswege een telegrafischen uitbrander gegeven. FRAKKBIJH. Het gewone officieele jaarlijksche overzicht over den loop van de bevolking in Frankrijk levert voor 1900 een surplus van bijna 26,000 sterfge vallen op. Slechts in twee departementen nam het aantal der geboorten toe, in 58 departementen rees het cijfer der sterftegevallen boven dat van het voorgaande jaar. Opmerkelijk is nog, dat het aantal huwelijken in 1900 3332 meer bedroeg dan in 1899. TEBEEWIODE STATEST. De Boodschap van President Roosevelt aan het Congres dringt aan op een internationale overeenkomst tusschen de beschaafde natiën, waardoor anarchistische misdaden worden tot misdaden tegen het volkenrecht zooals zeeroof of slavenhandel. De president raadt voorzichtigheid aan in het optreden tegen de trusts. Hij erkent dat zij vele voordeelen opleverden hoewel er ook wel eenige nadeelen aan ver bonden zijn. Hij dringt aan op een wetwaarby de regeering wordt gemachtigd de werkzaamheden der trusts na te gaan voordat eenige maatregel wordt genomen, waardoor hunne werkzaamh den worden beperktdaar door zal men inlichtingen krijgen over datgene waar tegen verdere hulpmiddelen noodig zijn. Hij dringt aan op krachtige maatregelen voor de uit sluiting van ongewenschte landverhuizers. De President waarschuwt tegen tariefwijzigingdoch tevens erkent hij dat een meer liberale staatkunde noo dig zal zijn om grooter afzetgebied te verzekerenen geeft hij den raad om op den grondslag der bestaande rechten te onderhandelen ten einde zich deze afzetge bieden te verzekeren. De oorlog op de Philippijnen is thans geworden een strijd tegen plaatselijke bandieten en rooversdie niet anders dan als roovers verdienen behandeld te worden. De Boodschap handhaaft krachtig do Moenroe-leer en wijst op de noodzakelijkheid om de zeemacht voortdurend uit te zekeren. Eodsdlenstwaanzln. In het dorp Forst (Lansitz) waren sinds eenigen tijd de leden van een boerengezin met hun knechts en meiden door godsdienstwaarzin aangetast. Zondags aten zij niets en liepen naakt of halfnaaktgebeden en be zweringen prevelend en gezangen uitgalmend in het huis en op het erf heen en weer. Een zoon uit het gezin wiens militaire diensttijd verstieken was wilde bij zijn thuiskomst niet mededoen waarop hij door de geest- dryvers zwaar mishandeld werd. De burgemeester van het dorp kon tegen het spektakel niets uitrichten totdat nu een paar dagen geleden de vrouw van het gezin in haar woning dood werd gevon den het gelaat overdekt met geronnen bloed. Naast het lyk lagen de anderen zich met vertrokken gezichten in duizend bochten te wringen. Uit de lijkschouwing bleek dat de vrouw gedood was. Al de beklagenswaar dige dwaashoofden zijn in een gasthuis opgenomen. kleeren en dan kan ik toch niet meedoen. Ik krijg immers geen dansles en mag mij niet opschikken. Ik heb toch altijd met Hanne mogen spelen, en waarom dan nu op eens niet meer barst zij uit. Ja, dat gaat nu niet langer, Eefje Hanne wordt met Paschen aangenomen en zal dan in dienst gaau dat begrijpt ge immers zelve, kind 1 Verschil van stand heeft er altijd bestaan, en hoe goed en braaf die menschen ook zijn, kunt ge toch niet langer als je gelijken daarmee omgaan. Voelt ge dat dan zelve niet Eva knikt wederom toestemmend onder toenemend snikken. »Nu, dan is 't goed,''verklaart haar vader zenuwachtig. »Als gij je oogen rood schreit en je zoo leelijk maakt, krijgt ge geen man Ik wil geen treurwilg in mijn huis hebben, bespaar je tranen maar voor later Eva houdt eensklaps op met schreien. Met gebogen hoofd wendt zij zich naar de deur en blyft op den over loop staan, 't Is alsof allen dien dag hebben samengespannen om met haar over trouwen te praten I Ze vlucht weer de trap op en doet den grendel op de deur van haar eigen kamertje. Nu werpt zij zich op haar bed, drukt het hoofd diep in de kussens en schreit. Zij komt zich- zelve zoo gewichtig, zoo'n groot mensch geworden voor. Het verzenboek, dat nog op het bed ligt, gooit ze in een hoek van de kamer. Waarom zou ze nog leeren, nu ze al zoo groot is, dat anderen, zelfs mama, met haar over trouwen spreken Karei Baldauf Dóra zegt Karei Baldanf" O, myn hemel, als Karei Baldauf dien dag toevallig eens over de brug was gekomen 1 {Wordt vervolgd). breiden ten einde den eerbied daarvoor te ver- Petroleum In plaats wan steenkool schijnt op stoomschepen als brandstof by zonder te voldoen. Vele reeders machinisten enz. hebben te Londen Don derdag de »Clam" bezocht, bestemd naar Philadelphia en uit wier boeken bleek dat zij sedert twee jaar zich veel beter bij petroleum bevond dan vroeger by de beste Walliser kool. De betrokken maatschappy wil nu acht tien stoomers op dezelfde wijze in de vaart brengen. Te BTew-York heeft men, by het lossen van het stoomschip »Palatia", een man ontdekt, die in een dicht gespijkerde kist zat en zoo de reis uit Europa had me degemaakt. Vijftien dagen had hij in die kist doorgebracht. Hij was bewusteloos van uitputting, honger en dorst, 't Is zekere Johann Beek uit Budapest. In België zullen van Rijkswege proeven genomen worden met inspuiting van sublimaat-oplossing volgens de methode-Bacelli, ter bestrijding van mond- en klauwzeer. Te San Francisco is tijdens een zwaren mist een stoompont gezonken. Vijftig opvarenden verdronken. Biljarten. Professeur Henri Wilden heeft te Brussel in een match (partie libre) met een bekend Belgisch amateur eenige wonderen op het groene laken vertoond. Een partij van 2000 punten, waarin hij 1600 voorgaf, maakte hij in vier seriën uit1412, 38, 153 en 397 of gemiddeld 500 per serie. Hij deed er 2 uur en 5 min. over. De amateur maakte 2, 4 en 2. Atjeli en Bjambl. Blijkens uit Indië ontvangen telegraphische berichten zijn, sedert de jongste mededeeiingen dienaangaande in de St.-Ct. van 5 November j.l. No. 259, bij de krijgs verrichtingen a. in A t j e h en onderhoorigbeden, g e w o n d de le luitenant der infanterie F. P. A. van Gheel Gildemeester, de onder-luitenant W. N. M. de Haas, de sergeant F. C. Krnjjt en de korporaal P. C. van Rees. b. in D j a m b i, aan zijne wonden overleden de sergeant B. H. M. Simon, en g e w o n d de sergeant J. B. Wens, de fuseliers C. J. W. Simonis, J. van den Heuvel en L. Fruanje en de hoornblazer P. Volkers. Hofberichten. Be gezondheidstoestand van H. 1H. H. M. de Koningin heeft voor het eerst na Haar ongesteldheid eene wandeling gemaakt. Naar aanleiding van de bovenstaande mededeeling zijn wij gemachtigd te berichten dat het herstel van H. M. een voldongen feit is. De ziekte laat geen andere herinnering na dan de ondervonden zeer groote teleurstelling. De benoemingen besluiten en andere stukken worden weder geregeld aan de Koningin ter teekening opge zonden. De benoemingen worden voorloopig nog zooveel moge- 1 ijk in één besluit verzamold. (Handelsblad). Jhr. van Tets. De toestand van Jhr. van Tets, adjudant van H. M., die, zooals onlangs vermeld is, nog steeds op het Loo verpleegd werd was in de laatste dagen zooveel verer gerd dat eene oporatie noodig werd geacht. De geneesheeren verklaarden pertinentdat de operatie niet anders dan in een ziekenhuis kon geschieden. Van daar dat de patiënt den 3 naar het diaconessenhuis te Utrecht is overgebracht. Volgens latere berichten is de operatie geschied en is de toestand van den patiënt bevredigend. Men schrijft aan bet N. v. d. D. uit Noord-Holland »Nog steeds duurt de afsluiting van den berm van den jaagweg der »®es steden", nabij Oosthuizen, voort. »Hot mag wel verwondering wekken, dat men b omen heeft geplant op dien berm, zonder toestemming van Gedeputeerde Staten, zooals art. 24 van het Provinciaal reglement voorschrijften nog vreemder is het, dat in dien weg is gegraven en gespit om hekken te plaatsen, teneinde het trekken onmogelijk te maken. Ook dat gra- van was toch niet geoorloofd, zonder vergunning van Gedeputeerde Staten. »Maar het zonderlingst van alles is, dat de »Zes Steden" die »de trekvaart" moeten onderhouden, het vtrekken" onmogelyk maken door aan den kant boomen te plaatsen. Indien men boomen wilde plaatsen, waarom die dan niet geplant aan den Westkant, waardoor het trekken niet belemmerd zou zijn Schipbreuk Uit Rotterdam meldt men Het stoomschip »Mesacria", van de firma W. H. Mul ler en Co., groot 500 ton, volgeladen met ijzeren platen hetwelk Dinsdag 26 November van Middlesbro is vertrokken is vermoedelijk tijdens stormweder in de Noordzee met man en muis vergaan. De bemanning bestond uit 13 personen, waaronder 5 gehuwden. De gezagvoerder heet Prul, Groninger van geboorte, doch evenals de andere bemanning woonachtig te Rotterdam. Voor de Xuld-Afrikaansche Republieken. Het totaal der bij de Nederl. Zuid-Afrik Veree- niging gestorte gelden bedroeg 1 Dec. f 1,321,264,925 en werd in totaal ongeveer f 715,000 uitgegeven. Het totale bedrag, dat het Middelburgsch Dames comité ontvangen heeft tot 1 Nov. is f 44,771,72. De waarde der goederen tot dusverre in natura ont vangen, bedraagt f 62 025. Voor al deze gaven betuigt het comité zijn harte- lij ken dank. In het jongste Engelsche Blauwboek over Znid- Afrikawaar sprake is van de gezindheid der Boeren tegenover de Britten, wordt o.a. bericht, dat een meisje in het concentratiekamp te Belfast (Oost-Transvaal) voor don luitenant, die haar les gaf in het Engelsch, een opstel maakte waarin zij verklaarde»Ik zal mijn best doen Engelsch te leeren, om den Khaki's te kunnen toeroepen j Hands up 1" (Geef u over). Ik ben 12 jaren oud. Dit is mijn eerste opstel in de Engelsche taal." Veeziekte. Onder het vee van een landbouwer te Haarlem mermeer komen gevallen van mond- en klauwzeer voor. Brand. In den nacht van den 4 heeft te Amsterdam een vreeselyke brand gewoed waarbij een man en 2 kinderen zijn omgekomen. De brand ontstond op den zolder van perceel 43 in de Marnixstraat, en binnen ongelooflijk korten tijd ston den van 8 perceelen de kapgedeelten in brand. Door de brandweer en eenige burgers werden ver schillende menschen, die in gevaar verkeerden in veilig heid gebracht. Sommigen waren bewusteloos. In de brandgangdie als noodgang was aangelegd over by na 30 perceelen vond men den 48jarigen Bronk- horst gestikt door den rook, evenals de twee kinderen Luberti, oud 9 en 6 jaar, die hij zeker heeft willen redden. De aanwezigheid van de brandgang is volgens oordeel van de aanwezige vakmannen ooizaak geweest van de snelle uitbreiding en ernstige uitwerking van den brand. De ettelijke meters lange gang beeft letterlyk als een schoorsteen de vlammen naar alle zijden heengezogen en ook den voor de slachtoffers zoo noodlottig geworden rook. Dit kan men nagaan als men weet, dat Bronkhorst dood werd gevonden in bedoelde gang boven perceel 9, terwijl de brand is ontstaan in het bovengedeelte van perceel 43. Be boycot. In »Het Volk" deelt J. K. v, d. V. mede, dat de totaal-indruk van de gesprekken, met tal van actieve strijders in de socialistische en Trade Union-beweging te Glasgow gehouden, deze was, dat bij de georganiseerde arbeiders te Glasgow bitter weinig symphatie voor het boycotplan bestaat. Op een paar uitzonderingen na, twij felaars, waren allen overtuigd, dat het gewenschte doel: de vrede in Zuid-A'rika, er niet door zou worden bereikt. Een dokwerker vertelde, dat er ruimschoots dokwerkers te Glasgow zouden te vinden zijn om naar Europeesche havensteden te worden getransporteerd voor de lossing van Britsche schepen. Brand. Te Rotterdam is den 2 brand ontstaan in de ban ketbakkerswinkel van W. Verlaan, aan den Stationsweg. De brand woedde hoofdzakelijk in den kelder, waarin 150 bossen spaanders lagen, en breidde zich van daar verder uit. Eerst drie uur later was de brand door drie spuiten gebluscbt. De schade is zeer aanzienlijk, vooral aan de Sint-N colaas-étaLges. De Heer Verluan was voor f 10,000 verzekerd. Wlerlngerwaard. Het aandeel dezer gemeente in de lichting voor de nat. militie is vier. Den 30 is alhier ten voordeele van de vereeniging Vrije Liefdadigheid", tot ondersteuning van zieken, door eenige gezelschappen uit deze gemeente een zeer goed geslaagde uitvoering gegeven, die zeker wel een 'batig saldo van pl.m. f 150 beeft opgeleverd. Stompetoren. Aan het hulpkantoor alhier is ge durende de maand November op de Rijkspostspaarbank ingelegd f 855,10 in 20 inlagen terugbetaald f 73. Warmen hulzen. Aan het post- en telefoonkantoor alhier, zijü gedurende de maand November behandeld 21 inlagen spaarbank, 322,97 5 terugbetalingen, f 1053: 159 postpakketten, en 98 telegrammen, waarvan 30 uit- St. Pankras. De heer J. A. van Beelen, onder wijzer aan de openbare school alhier, is door den raad der gemeente Velsen benoemd tot onderwijzer aan de school te IJmuiden. Alhier is opgericht eene afdeeling van de Noordhol- landsche Vereeniging »het Witte Kruis" met 170 leden. Een bestuur is benoemd en een reglement vastgesteld dat aan de goedkeuring van het hoofdbestuur werd on derworpen. Hoorn— Bovenkarspel. Nu de Hollandeche Spoorwegmaatschappij zich be reid verklaard heeft om de lijn HoornBovenkarspel in exploitatie te nemen heeft het Voorloopig Comité voor den aanleg van dien locaalspoorweg zich nog eens tot den gemeenteraad van Hoorn gewend om geldelijken steun. De raad had het eerste verzoek van de hand gewezen, wijl hij vooraf wecschte te weten welke maatschappy de lijn zou exploiteeren. (N. v. d. D.) Rijp. Door het departement Rijp van de Maat schappij tot nut van 't algemeen is a hier een voorschot bank opgericht. In de onlangs gehouden vergadering van het Nut zijn de statuten en het huishoudelijk reglement vastgesteld. Tot leden van bet bestuur zijn benoemd de heeren W. J. van Vloodorp Dr. Van Leeuwen A. van Aken B. Koker en W. J. ten Dam Ham. Hoorn. Den 4 werd hier met f ene toespraak van den districtsschoolopziener, den heer Van Rijsens, de cursus tot opleiding van onderwijzers voor de hoofdacte geopend. Op initiatief van de schoolopzieners in de ar rondissementen Hoorn en Medemblik, de heeren Jelger- huis Swildens en Holsheimer is deze nuttige inrichting tot stand gekomen. Zij telt reeds over de 30 deelnemers, waaronder 5 onderwijzeressen, wel een bewijs, dat zij in eene behoefte voorziet. Br. Starlngs almanak. De uitgever W. E. J. Tjeek Willinnk te Zwolle, zendt ons hare uitgave, den 55sten jaargang van dr. Staring's almanak voor den Nederlandschen landman, voor het jaar 1902. vin den almanak vin i de waarheid, Gortjan 1 De Krante en 't Weerglas bedrug alleman". Aldus luidt het tegenover ons wel niet zoo waardeerend motto op den titel. Dal de heeren echter aan de cou ranten exemplaren zenden om er de aandacht van het publiek op te vestigen, bewijst wel dat zij het met dat motto niet zoo ernstig meenen. Wij zullen er ons niet door laten weerhouden het gebruik van dit boekje den landman dringend aan le bevelen. Zij vinden er tal van gegevens in, die hun bij het bedrijf te pas komen, ook ten opzichte van bemesting en veevoederen. Deze jaar gang bevat bovendien eenige zeer leerrijke artikeltjes, waaruit menigeen onder onze landbouwers wat leeren kan. Zoo vindt men er een beschouwing in over het tijdig ploegen der graanstoppels met het oog op de bestrijding van schadelijke dieren en plantenziekten. Verder eene opgave van aanbevelenswaardige soorten appels en peren voor den handel om in het groot te worden aangeplant. Ook een artikel, behelzende een en ander over vruchten teelt aan muren en bij gebouwen, alsmede eene bespre king van de hoenderteelt van den landbouwer. Geen man der practijk verzuime zich dit nuttige boekje aan te schaffen.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2