Voor derdehalve eeuw. Op de Waterhoeve Honderd en derde jaargang, 1901 ZONDAG 8 DECEMBER. FEUILLETON, \V. II eimburg-. Vertaling van HER MINA. NO. 146. Tweede blad. ALkRAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentlën ij Per regel f 0,15. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON Voordam C 9. Altijd is het belangwekkend iets te lezen over den toestand van eigen land en volk in vroegere tijden, 't Is onze eigen geschiedenis. Het land, de steden en dorpen, die beschreven worden kennen wij sinds onze jeugd en wij stellen er belang in te vernomen hoe zij er vroeger uitzagen. Dat volk die burgers en boeren, die kooplieden en zeevaarders die regenten vlootvoogden en staatslieden het zijn onze voorouderswe gevoelen ons aan hen verwantze,zijn van onze familiewe be grijpen ze beter dan die van andere landen. We maken vergelijkingen tnsschen hot heden en het verleden we verheugen ons waar we vooruitgang en verbetering be speuren en het doet ons leed waar we het tegenover gestelde aanschouwen. Daarom boeit ons een werk als dat van professor Blok, de »Geschi ;denis vanbetNeder- landsche Volk", en nemen we met belangstelling kennis van hetgeen hij in het tijdschrift Onze Eeuw bij voorbaat te t lezen geeft over ïland en volk omstreeks 1660", een gedeelte van een hoofdstuk uit het 5de deel van zijn werk. Wij waren in den bloeitijd. Het zware werk der bevrijding en der bevestiging onzer onafhankelijkheid was verricht. Wij waren een mogendheid, een machtige zee- en koloniale mogendheid geworden en een welvarend volk. Van de »zeven provinciën" stond Holland boven aan. Slechts zelden drong de vreemdeling die ons land bezocht, tot Zeeland, Utrecht of Gelderland door, en verder kwam hij bijna nooit. Die andere provinciën schenen voor hem niet te bestaan. Alleen Holland boeide hem, trok zijn belangstelling, was in zijn oogen merk waardig en eigenaardig. En die vreemdelingen zijn in den regel vol bewondering. »Wie Amsterdam niet ge zien heeft", roept- een schrijver in geestvervoering uit heeft geen schepen gezien en weet niet wat zeewezen is". Ook Rotterdam heette het tweede Venetië. Wie kende Leiden niet, met zijn beroemden lakenhandel en zijn vooral niet minder beroemde hoogeschool en som tijds meer dan 2000 studenten Zulk een aantal steden als Amsterdam Haarlem Leiden Delft, Rotterdam DordrechtGouda binnen zoo kleinon omtrek werd nergens ter wereld gevonden. En dan de rijkdom de grooteprachtige huizen van de Keizersgracht, de nette straten de welvaartook op het land schilderijen van groote en kleine Hollandsche meesters tot in de boeren woningen de vaarten en grachten met haar »helder" water en gemakkelijke trekschuiten en de wagendiensten langs de goede wegen, welk een weelde in vergelijking DOOR 4) Een gevoel van schaamte overvalt haar, ze schreit weer tranen met tuiten. Hoe gelukkig, dat hij met broer Rob°rt dien dag een wandeltocht door het gebergte doet! Ze wil in het geheel niet uitgaan, zoolang Karei Baldanf met de vacantie thuis is I Tegen September gaat hij weer naar de Technische school. Uren lang blijft zij liggen, soezende over de toekomst, over haar eigen toekomst en wat Hanne Heidlich wel gemeend had, toen zij zeide: »Als een meisje mooi is en 't slim aanlegt, krijgt ze ook den man, dien ze hebben wil al was hij zelfs een prins!" Ze verschijnt niet bij het avondeten ze heeft hoofdpijn. Men schrijft deze toe aan de warmte en aan haar verdriet over Hanne Heidlich's vriendschap en laat haar begaan. Maar Eva staat tot elf uur voor het open raam en kijkt naar buiten, zóólang totdat er in de stille, donkere straat voetstappen weerklinken, die voor liet huis ophouden. En nu zegt een heldere mannenstem: »Goedennacht, Robert, slaap wel Morgen kom ik je met het rijtuig afhalen, als de oude heer 't niet zelf noodig heeft men kan niet weten »Goedennacht, Karei! Tot weerziens!" is het antwoord. Eva's hand beeft, terwjjl zij het venster zacht sluit. »Als een meisje mooi is en 't- slim aanlegt," zegt zij bij zichzelve, en als zij reeds te bed ligt, staart zij nog lang met open oogen vragend iu de duisternis. Ze heeft altijd gehoord, dat de jongens het een of ander leeren en de meisjes trouwen moeten zóu gaat 't te Hohenbnrg ea van de wegen en vervoermiddelen in andere landen De Hollandsche zindelijkheid wordt natuurlijk geroemd. Zij openbaart zich in do blinkend geschuurde kloppers en knoppen aan de deuren het dagelijksch wasschen en schrobben van stoepen en gangen, het poetsen en wrijven van meubelen en metaalwerk. Maar die reinheid voerde toch een vrij beperkt gebied. Zij strekte zich niet uit tot het lichaam en ook niet altijd tot de kleeding. Prof. Blok hangt daarvan een weinig smakelyk tafereel op. »Zslfs in de hoogste kringen" schrijft hij »had men zekeren afkeer van wasschen, ook van handen en gelaatdie dagen lang buiten aanraking met water bleven, gelijk de bedekte lichaamsdeelen dikwijls weken en maanden lang ook onreinheid van het haar was zeer gewoon, en de vrouwen gaven in deze den mannen niets toe, overtroffen hen dikwijls in verwaarloozing der li chaamsreiniging en slordigheid, ja vuilheid van kleeding. »Morsig als een del", zoo klinkt het oordeel over Hol landsche mannen en vrouwen van dien tijd, en de »glom- mende comptoiren" worden op bedenkelijke wijzen te genover de »vnyle aensichten" gesteld." Eenigermate tot verontschuldiging van onze voorouders zon hier kunnen dienen, dat onzindelijkheid op het li chaam en een soort van watervrees te dien tijde nog vrij algemeen Europeesche gebreken waren. Of zij hier te lande inderdaad bedenkelijker waren dan elderszijn wij niet bij machte te beslissen. Mogelijk is het ook, dat ze hier meer uitkwamen tegenover de in 't oog val lende zindelijkheid en reinigingslust op het gebied van woning en huisraad. Bier was nog de gewone volksdrank. De jenever deed esrst later zijn noodlottigen intocht. De thee, nog kort te voren hoofdzakelijk in de apotheek verkrijgbaar als universeel geneesmiddel tegen alle ziekten en krankheden, begon op het voorbeeld van Parijs, als gewone drank in de mode te komen gevolgd door de chocolade en later door de koffie. Het »toeback suygen" uit de lange Goudsche pijp was reeds in zwang, doch aanvankelijk alleen in de vtoebackshuysen" en op de stoep, nog niet in huis. Weldra volgde ook het tabaksuuiven. De matig heid en eenvoud der Hollanders in het gewone dage- lijksche leven werden door den vreemdeling evenzeer op gemerkt als hun onmatigheid en pralerij bij feesten en maaltijden. »Eens weelde is altijd geen armoe", was het spreekwoord. »Zu.vel op zuivel is werk van den duivel", en boter od kaas tegelijk was overdaad. De aardappel was alleen nog in den Leidschen kruidtuin als een merk waardig gewas 'bekend, en brood, erwten en boonen, kool en spek waren het gewone voedsel. De hoogere standen gebruikten als gewonen tafeldrank ook Fransche en in de geheele wereld toe. 't Wordt als een groot ongeluk beschouwd, als iemand geen man krijgt, 't Is vreeselijk, een oude-jongejuffronw te worden zooals juffrouw Beutner, die met haar kat en kanarie voor het venster zit en van wie Dora zegt, dat ze niet in den hemel kan komen, omdat ze op deze aarde niets kwaads en niets goeds beleefd en nooit iets van -belang uitgevoerd heeft. Neen, vriendelijk bedankt! Juffrouw Beutner was zeker heel dom geweest, en wie weet hoe leelijk anders was ze niet ongetrouwd gebleven; 't moet ijselijk zijn op die manier oud te worden I Maar als mevrouw Karei Baldanf hoe heerlijk, hoe boven alle beschrijving ver rukkelijk Dat groote buiten, dat mooie, ruime huis, die beelderige tuin, en dan eiken dag uit rjjden gaan en alleen aan de huishoudster behoeven to bevelen: Vandaag eten we gebraden haas met roode kool en flensjes, en morgen kalfsgehakt met peren" en dan bomt 't op tafel. En koffiepartijtjes geven, alle dames uitnoodigen, ook diegenen, die mama nu altijd over den schouder aanzien, omdat wij geen geld hebben; en dan 's avonds tusschen licht en donker mama bezoeken en allerlei dingen voor haar mee brengen die zij en ook papa graag eten en Dora krijgt dan ook watdat spreekt van zelf. En dan te bunnen zeggen als zij haar bedanken »Kom zwijg toch dat's voor ons immers maar een kleinigheid en 't doet Karei en mij heel veel pleizier als 't u lekker smaakt Goede hemel als 't zóó eens uitkwam Als papa niet meer behoefde te zeggen »Wat zal haar lot nog eens wezen?" om op het antwoord van hare moeder: »Tob daarover maar niet ze zal wel gaan trouwen 1" er op te laten volgen: Tegenwoordig weten de mannen maar al te goed dat armoe niet gelukkig maakt en rijkdom geen schande is." Ze zou gouvernante kunnen worden, maar boe zou ze aan de middelen komen Papa is altijd zoo knorrig en verdrietig alles kost zooveel geld 1 Papa kan ook 's nachts de patiënten niet meer bezoeken, sedert hij zoo ziek is geweest na die erge verkoudheid, 't Had vreeselijk gesneeuwd, zoodat papa die uitzijn warm bed bjj een zieke gehaald was, tot aan zijn heupen daarin zonk; hij kwam bij een stervende, bij wien hij tot bet aanbreken Rijnsche wijnen en begonnen met vorken te eten. De burger zelfs de deftige burger at met da vingers. Maar de weelde volgde al spoedig op de welvaartzoowel in kleeding als in spijs en drank. Schrijvers bestreden haar in hekel- of spotdicht en ernstig betoog, van den preekstoel werd er tegen vermaand en de stedelijke regeeringen achtten nieuwe bepalingen tot haar beperking noodig. Dat er ook armoede heersehte, bewijzen de talrijke stichtingen, armenhuizen, werkin richtingen en weeshuizon. Da bedeeling aan de huis zittende armen bedroeg te Amsterdam in sommige jaren niet minder dan f 690.000 en in 1660 werd er daar enboven alleen door de Gereformeerde diaconie tot een bedrag van f 238.000 bedeeld. Toch was naar algemeen getuigenis de armoede in Holland minder dan elders. Onder de volksdeugden worden genoemd gezond ver stand en ondernemingsgeest, werklust en werkkracht gednld en volharding, vrijheidszin in denken, spreken en schrijven, zuinigheid en spaarzaamheid. Naast slim heid en handigheid en verstandig overleg bij ons volk vinden wij vermeld zijn wantronwigen aard, zijn neiging om den vreemdeling te minachten en misbruik te maken van zijn onervarenheid naast de zacht om hem na te apen, mindere betrouwbaarheid in zaken, hardnekkigheid, die voor overtuiging onvatbaar maakt, langzaamheid in het besluiten, koelheid, teruggetrokkenheid en zelfzucht. De Engelsche gezant William Temple, een goed en oopartijdig opmerker en in zjjn oordeel ons gansch niet vijandig, roemt den eenvoud en degelijkheid van mannen als De Rnyter en De Witt, en niet geheel als uitzonderingen, vindt hier veel goeds en veel te prijzen, veel dat wij bij anderen voor hebben, maar ten slotte, zegt hij, zon men toch liever willen reizen dan wonen binnen dit grond gebied, waar het land beter is dan de lucht, het voordeel meer gezocht wordt dan de eer, waar men meer verstand dan geest bezit, meer goedhartigheid dan vroolykheid, meer overvloed dan genot kent, waar men meer vindt op te merken dan te begeeren, waar men meer menschen ontmoet, die men kan achten dan die men kan liefhebben. Voor een Hollander is dit tafereel van vroegere toe standen met het oordeel van vreemdelingen inzonderheid belangwekkend, omdat het zjjn eigen volk geldt, omdat hij allicht dit verleden met het heden zal gaan vergelijken, en zich zal alvrageD, of de deugden en gebreken van het ras, ook bij veranderde tijden en zeden, wellicht thans nog zijn te herkennen. van den morgen in de ijskoude kamer bleef om daarop in zijn natte kleedeien en met den koudeu oostenwind weer huiswaarts te gaau. En toen had hij die jichtpijnen gekregen en van dien tijd af had elke dag nieuwe zorgen gebracht. Dit alles weet Eva. Zij weetdat de meeste families haar vader dien pijnlijken man, wiens krachten thans zoo dikwijls te kort schoten, eenvondig thuis lieten en de hulp van zijn jongere collega's inriepen, die beter de knnst verstonden om zonder korzelig te worden hen met raad en daad te dienen. Slechts in enkele hnisgezinnen is hij dokter gebleven, in hnisgezinnen, waar hij eensin zware ziekten dag en nacht onvermoeid behulpzaam is geweest. Eemge dankbare harten zijn er toch altijd op de wereid, bijvoorbeeld Madame Baldanf, wier man door pap» in diens korte zware ziekte met de grootste roewijding als geneesheer en vriend is verpleegd. Madame Baldanf houdt Dr. Ahrens en zijn geheele familie ondanks alle3 dan ook met onverzwakte dankbaarheid de hand boven het hoofd. Madame Baldanf is ook een vriendin van de doktersvrouw. Hoe dikwijls zij, als Eva om de drie maanden de hnishnnr komt brengen de woning van Dr. Ahrens is haar eigen dom heimelijk weer een tientje in het couvert bij de quitantie steekt, weet Eva wel is waar niet; maar hare moeder des te beter, die het huishoudgeld bestiert en soms niet weet hoe zij 't zal aanleggen met die kleine som toe te komen. En dan al die groenten en vruchten en die stukken vleesch in den slachttijd en de vastenavondkrake- lingen zonder tante Baldanf zon het leven al heel kleurloos en vervelend zijn 1 O als Dora 't eens bij het rechte eind had en Karei Baldanf 1 Het meisje drukt het gloeiende hoofd in de kussens alles wat ze ooit van liefde gehoord heelt, siaat haar leven dig voor deu geest, 't Is heel weinig, maar toch genoeg om te voelen dat de liefde voor elke vrouw de Alpha en Omega, het kort begrip van alles is. Ze maakt plan in alle opzichten voorbeeldig te worden, mama in de keuken te helpen strijken te leeren te naaien en te breien en fatsoenlijk en bedaard over straat te gaan. Als ze dien scho ltijd maar achter den rug had 1 Met Kerstmis zal

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 5