Op de Waterhoeve No. 147. Honderd en derde jaargang. 1901. WOENSDAG 11 DECEMBER. Buitenland. FEUILLETON. W. Ho i i»i burg-. Vertaling van HER MINA Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het ile rijk f 1, 3 Nummers f ©,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentiën t Per regel f ©,1Ö. Groote letters* naar plaatsruimte. Brieven (franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON, Vooidam C 9. Telefoonnummer 3. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der ingezetenen dat bij hem ingekomen en aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven: het kohier der bedrijfsbelasting No. 9, voor het dienstjaar 1901/2, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 6 December 1901 dat ieder verplicht is zijn aanslag, op de bij de Wet bepaalde wijze, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken, binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. R I P P I N G. Alkmaar, den 9 December 1901. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden dat alleen de in te lijven lot lingen op het voorrecht om ingedeeld te wordenbij het korps en in het garnizoen hunner keuze aan spraak hebben welke zich door het bijwonen van het voorbereidend militair onderricht een bewijs van militaire bekwaamheid bebben weten te verwerven welk bewijs wordt uitgereikt aan do loteÜDgen, die met vrncht oen cnrsus in bedoeld onderricht hebben gevolgd, loopende over twee achtereenvolgende wlntertydperken. De Burgemeester van Alkmaar, G. RIPPING. Alkmaar, 9 Dec. 1901. DUITSCltliAMD. Blijkens te Berlijn omtrent de acti-Duit8che betoogingen te Warschau ontvangen be richten hebben de gouverneur generaal van Warschau en de voornaamste burgerlijke en militaire antoriteiten, onder wie de cnrator van het Warschaosehe onderwijs- districtbezoeken afgelegd bij den Duitschen consnl- generaa), om hnu spijt te betuigen over deo aanval op het Daitsche consulaat. De Rnssischa Regeering zal een nieuw consulaatsschild laten maken en dit laten plaatsen in tegenwoordigheid van gemachtigden van de overheid. Ook is etn vervolging tegen de schuldigen ingesteld. KNOËLAIVD. Terwjj! de oppositie-maDnen in vele redevoeringen het raadsel trachten op te lossen, hoe de Regeering, die ook naar hnn oordeel geen onafhanke lijkheid kan geven, vrede moet sluiten met de Boeren voor wie de onafhankelijkheid jnist het begin en het (inde van de gebeele zaak is, wordt door de Regeering de officieele opgave der tot nog toe geleden verliezen gepnbliceerd welke publicatie misschien metr jingo's' zal bekeeren, dan de redenrijke opposiiie. De verliezen in November bedragen 151 officieren en 3668 man. Daar- DOOR 5) Het groote landgoed »De Waterhoeve" ligt aan het eind van de verlengde Waterstraat en eindigt in een doodloo- pende steeg, die door de breede, naar het voorplein voerende oprijpoort wordt afgesloten. Aan de achterzijde vormt de lm me de natourlijke grens van het buiten. Op het door groote schuren ingesloten voorplein ligt op den achtergrond het statige en zeer oode heerenhuis. Dit heeft boven de deur het wapen van de stad Hohenbnrg met het jaartal 1698 en is gebouwd door de abdis Henrietta, gravin van S dte- Steinhausen, die den pachter van haar domein, een zekeren heer van Malthas, een aangename woning wenschte te be zorgen, toen het onde huis op het punt was van in te storten. De abdis schijnt een trotsche op pracht en weelde ge stelde vrouw te zijn geweestdie als zij iets tot stand bracht niet alleen het oog voor de prac ische maar ook voor de smaakvolle zijde daarvan had. Zoo ontstond ook dit prachtvolle huis met zijn hooge vensters beueden en boven breede trappen ruime kamers met fraai beschil derde zolderingeningeleg Ie vloeren en met houtwerk beschoten wanden. Een hoog spi's daK zette de kroon op het gebouw en beschermde verscheidene zolders boven elkaar, 't Was met roode pannen gedekt en al de half geopende ronde dakvensters staarden elk inder als de oogen van slaperige menschen aan. Toen Napoleon 1 na den vrede van Lnceville bet stift ophief en later de goederen en kostbaarheden daarvan aan zijn broeder Jeröme schonk, moest de toenmalige pachter, de grootvader van Madame van zijn gesneuveld 18 officieren en 143 man, aan bun wonden bezweken, 8 olficiereu en 50 man, aan ziekte gestorven 8 officieren en 228 man (meer dan in eenige maand sinds Juni), door een ongelnk om het leven ge komen 3 officieren en 42 man, vermist of gevangen ge- nomen 6 olficiereu en 71 man, als invalide naar huis gezonden 108 officieren en 2i0 man. Gedurende den geheelen oorlog zijn thans als invalide naar Engeland ♦ernggekperd. 3613 officieren en 60,363 man. In aanmerking nemende hen, die zich wederom bij hnn korpsen hebben kannen voegen bedraagt de totale ver mindering van het Britsehe leger in Zaid-Afrika 23471 man, van wie 18,798 de prooi van ziekte zijn geworden. Mag men eenige dar Londensche bladen gelooven, dan is de Kegeering b zig wijzigingen aan te brengen in de concentratiekampen. De militaire toestand schijnt na te veroorloven, dat de bewoners der kampen verplaatst en opgenomen zullen wor lea in de rustige en minder ontevreden gestemde districten, binnen een zeer beperkt gebied. Het verplaatsingswei k moet noodwendig lang zaam gaan, daar het gevaar nog bestaat van aanvallen van kleine troepen desperato's van den vijand in de meest tot orde gebrachte streken ook is veel herbouw noodig, eer groote getalen er kunnen worden opgenomen. Uit Bombay zijn bet le batalj >n van de Zwarte Wacht en het 2e regiment Essex naar Zuid-Afriba ver trokken. De sterkte van het, nieuwe Oanadeesche contingent zal waarschijnlijk van 600 tot 900 man worden verhoogd. FR.41SKR1UK. De Temps'' heeft uit Tnnis een telegram ontvangen, meldende, dat ernstige onlusten zijn uitgebroken te Soukeldjemaa in Tripolis onder de Ara bieren, die protesteeren tegen de jongste d creten b tref fende den militiedienst en de nieuwe belastingen. Er had een botsing plaats tasschen de Arabieren en de politie de gouverneur zond twee compagnieën infanterie te hulp, die met steenworpen werden ontvangen. Zes Arabie en en twee Turken werden gedood en zijn vele gewond. Voor de oase van Tripolis is ae staat van beleg afgekondigd. ®UID AFItlKA. Berichten van eenigzins belang rijke wapenfeiten ontbreken ook thans geheelmaar op merking verdient het dat alle telegrammen spreken van heinienwde Boerenactiviteit en derhalve van eorstdaags te wachten gevechten en schermutselingen. De bericht gever van de »Times" meldt dan ook dat het tegen woordige blokhnizensysteem geens ,ins voldoende is de blokhuizen s aan veel te ver uiteen en zijn or dns veel meer noodig en dei halve ook heel wat meer manschappen. Verder zegt de »Times" In bet terrein ten uoorden van den Delagoabaai-spoor- weg zijn de Boeren voor het oogonblik bevrijd van de aanwezigheid onzer colonnes het terrein is daar minder gezond dan het hooge veld doch de bergketenen bieden er tallooze gelegenheid voor de Boeren om zich te ver schuilen en hunne voorraden zijn nog zeer aanzienlijk. De Ohringstad-vallei die de Engolsche troepeu nog nooit konden binnentrekken, is verbazend vruchtbaar. Baldauf's overleden man nu aan dezen de huur betalen in plaats van aan het stift. Nadat echter Jeröme's beer lijkheid was versmolten als sneeow voor de zon nam bij het kort en goed besluit het domein te koopen van den toenmaligen eigenaar, den Pruisischen staat. Dit gelokte hem ook voor een niet al te hoogen prijsdie echter zijn gansche fortnin verslond. Nn brak er een tijd aan van werken en worstelen om het bestaan daar de j irea van den bevrijdingsoorlog zwaar en bitter op de landzaten drukten. Vervolgens nam zijn zoon het groote landgoed over, cuet hypothi ken en scholden van allerlei aard belast, en toen deze schielijk daarop kwam (e overlijden zag de toekomst er nog niet rooskleurig nit. Eerst zijn kleinzoon gelukte 'tin betrek kelijk korten tijd niet alleen eeu welgesteld, maar zelfs ijk man te worden. Niet, weinig droeg hiertoe bd de bens van zijn echtgenoot Mina Fröblich. Hij koos z ch geen vrouw onder de Hohenburgsche meisjes hoewel menigeen hirer er niets tegen zon gehad hebben met al baar hebben en houden meesteres op de Waterhoeve te word«n Furchtegot Maurits Baldanf was een eenvoudig recht schapen man geweest wars van alle pronk en praal. Waarschijnlijk bezat hij genoeg gezond veistand om te begrijpen dat een deftige dame zelfs met geld niet veel nat en integendeel veel kwaad zou kunnen stichten op zijn groote boerderijen zoo had hij zijn bens op Mina Fiöblich laten vallen die behalve een fimken bruidschat ook een gezond gestel een bescheiden aard en een echt hnisb oudelij ken zin bezat. De fijne uiterlijke beschaving van de voorname koifiesaletjes gevende dames ontbrak haar echter geheel Iu h-t hongerjaar 1847 stierf de jonge man en liet. zijn vronw met twee zoontjes en een nog zeer jong doch- ter'je achter, dat zij echter niet lang moch* behouden. De cholera sleepte den krachtigen man ais een barer eerste offers ten grave. Madame Baldanf, die hem oprecht betreurde, nam terstond en met krachtige hand het be stuur in handen. Zij had bet eenig en uitsluitend recht van voogdij over hare zonen, omdat zooals Furchtegot De Boeren maken van elke gelegenheid gebruik om den oogst binnen te halen. Graan werd overgebracht naar Pelgrims Rest en daar gemalen totdat de molen voor een veertien dagen geleden vernield werd. Daarna werd het graan naar het Sabiedrift gezonden. Tarwe wordt over het geheele land vervoerd en zorg vuldig verborgen voor later gebruik. In westelijk Transvaal was er deze week een Boeren- beweging merkbaar van een zuidelijke richting naar het gebied tusschen Rustenburg en Zeerusi waar duizend man bjjeen zijn. Kemp en- L'ebenberg met 300 man en Dutoit met 100 man blijven ten noorden van Wolma- ranstad. In den Vrijstaat is De Wet woder ten zniden van Heilbron met 1000 man. Schipbreuk. Naar men uit Bombay meldt is een stoomboot met bedevaartgangers naar 't graf van »Koveriua", »den apostel der Hindoes", te Goa, gezonken en zijn 140 pel grims verdronken. Sog goed afgcloopcn, Den 8 op het oogenblik, dat de luxe-trein Ostende- Weenen het. station van Frankfort a/d Main naderde,weiger de het remtoe8tel te werken In weerwil dat de machinist met volle kracht achteruitstoomde, vloog de trein over de stootblokken heen op het perron, verbrijzelde de zuilen van het stationsgebouw wrong de massief steenen muur uit elkaar en werd eerst in de wachtkamer tweede-klasse tot staan gebracht. Een groot wonder is, dat zoowel het treinpersoneel als de reizigers er mei den schrik afkwamen. He Bereslna. In het Russische dorp Btudjanka, waar Napoleon in 't eind van November 1812 met zijn leger op den terugtocht van Moskon de Ber-sma overstak, heeft een grondeigenaar Kolodeieff een gedenksteen opgeri-ht, waarop in medaillons de borstbeelden van Napoleon I en Alexan der I z|jn aaugebracht. Het opschrift vermeldt enkel genoemd teit. Het gedenkteeken ia in tegenwoordigheid van vele RusaiscLs nooidairibtenaren onthuld. Antieke tapijten. Te Parijs zijn twee kooplui in oudheden tot een half jaar gevangenis en 100Ü fres. boete veroordee d, die nienwe tapijtwerken mot notensap, natte aard, puin- steenpoeder enz. een bedrieglijk voorkomen van oudheid wisten te geven, waarna ze die aan goedgeloonige lieden buitenaf die muchioefabrikaat van handwerk niet konden onderscheiden, wisten aan te praten, voor overblijfsels van aristocratische huishoudingen. Eme dame, die voor twee stuks 13.000 tres. betaald had, wtrden door een kenner de oogen geopend en zoo kwam 't winstgevend bedrijf nit. De Hongaar Beck, die te New-York aan boord van het stoomschip »Palatia" in een dichtgespijkerde kist gevonden werd, waarin bij vijftien dagen doorbracht, gelijk in ons vorig nummer is gemeld, blijkt uit zninig- 't in zijn testament uitdrukte mijne huisvrouw met baar gezond verstand, gevoel voor recht en liefde tot de kinderen mij wenschelijker dan een vreemde man voor komt!" Zoo had Madame Baldanf onbeperkte macht om met de nagelaten bezittingen naar goedvinden te handelen. Alleen ingeval zij wenschte te hertrouwen, waren eeuige bepalingen, ook omtrent het aanstellen van een voogd gemaakt. 't Werd destijds te Hohenbnrg als iets ongehoords be schouwd, dat een vronw met zulk een uitgestrekte bezit ting onder haar beheer geen curatorgeen mannelijk toezicht boven zich zou hebben en nu bovendien haar zonen nog moest opvoeden. Wat zon men daarvan bele ven Madame Baldanf bekommerde zich echter in het minst niet om al die praatjes. Zij hield boek, ze deed de huishouding ze reed langs velden en akkers, ze be stierde rentmeester en opzichter, veehoeders en knechten; ze was om zoo te zeggen overal tegelijk en voedde boven dien nog haar zonen in alle fatsoenlijkheid en christe lijkheid op. Mokken en morren duldde zij in hare omge ving niet. De gezonde, nu bijna vijftigjarige vrouw, wier roode wangen getuigen van het frisscho bloed, dat haar door de aderen vloeit, kan geen tegenspraak verdragen. Ze wordt licht boos en zet dan een geweldige stem op »Mijn wil geschiedt! Een ander heeft hier niets te zeg gen Dan komt er verwarring Gy of ik bnigen of biekeu Zoo denkt zij er over en zoo handelt zij ook. Madame Baldanf beeft zich ieders acnting weten te verwerven zjj is een persoon te Hohenbnrg hoewel zij niet nauwkeurig spreekt ze heeft nooit zniver Hoog- duitsch geleerd en hoewel zij zich soms wonderlijk toetakelt. Madame Baldanf heeft namelijk eeue bijzondere voorliefde voor de gele kleur: hoeden en mutsen, linten, huizen en Bchuren voertuigen en hoezen bij haar is alles goed. Daarom no*mt het volk haar »de gele Mien." Al de armen te Hohenbnrg hangen haar echter als klissen aan en wenschen haar het eene »God zegene u 1" na het andere toe. Allerlei anecdoten zijn er van haar in omloop, niet minder dan van wyleu »Maria Theresia" en den nouden Frits" en later vau den vonden Wrange!";

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1