Nederland. heid de reis op die zonderlinge wijze te hebben gedaan, omdat hij als vrachtgoed veel goedkooper overkwam en had zich dns laten inspijkeren. Hij wilde naar Amerika gaan om geld te verdienen, teneinde te kunnen trouwen. Men vond bij hem in de kist ondergoed, een parapluie, een hoogen hoed, eenige boeken, papier en een pak brieven van zijne verloofde, alsmede een aantal flesschen met koffie. Hoeveel eetwaren hij medegenomen had, weet men niet. Hij moet verscheidene dagen gevast hebben. Men verwacht, dat de man spoedig hersteld zal zijn uit zijn toestand van uitputting. Intusschen heeft een rijk Amerikaan, met zijn lot be wogen, besloten hem voort te helpen. Hofberichten. H. M. de Koningin Moeder komt hedenavond te 's-Gravenhage uit Duitschland terng. H. M. de Koningin, Prins Hendrik en de geheele hofhouding vertrekken Zaterdag a.s. van het Loo naar Den Haag. Officleele tegenspraak. In de laatste dagen zijn allerlei geruchten verspreid omtrent H. M, de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Ze waren zoo dwaas en onwaarschijnlijk, dat het onnoodig was er eenige openbaarheid aan te geven. Nn echter »Reuter's Office'' die geruchten over de geheele wereld verspreid heeft, mochten ze niet onweer sproken blijven. Daarom is aan »the Central News" te Londen (het agentschap voor telegraphisch dagblad nieuws) het vol gende geseind door jhr. Van der Staal, particulier se cretaris van H. M. de Koningin *De door u gedane mededeelingen zijn zoo schandelijk en onwaar (vile and untrue) dat de Nederlandeche dagbladen er geen melding van gemaakt hebben. Ik kan niet begrijpen, hoe buitenlandsche dagbladen zulke onware berichten ont vangen en hoe deze leugens verzonnen worden." Levensmoeden. Een drama is gisteren te Gud Beierland afge speeld. Toen een der naaimeisjes van mej. Dieterich, modiste, wonende Molendijk, te 9 uur op dee winkel kwam, vond zij de deur als gewoonlijk geopend. Binnen in de woonkamer komende, lag daar de juffrouw met haar verloofde, beiden badende in hun bloed, dood op den grond. Een revolver lag naast het lijk van den man. Men vermoedt, dat hij eerst het meisje, en daarna zich zelf van het leven beeft beroofd. Een inwonend nichtje der juffrouw was uitstedig. Verstoorde feestvreugde, Terwijl den 9 in de Hoogdnitsche schouwburgzaal te 's Gravenhage het Joodsche Vereenigingslokaaleene inrichting in den geest der Toynbee Vereeniging in feestelijke stemming in tegenwoordigheid van honderden was geopend met een inleidend zangnummer van de liedertafel »Haagsch Mannenkoor", had vóór de uitvoe ring van het tweede nummer een verstoring der feest vreugde plaats. Immers op dat oogeiiblik stortte de vloer van het tooneel in met de zangers die er op stonden. Gelukkig was de val niet diep en nam de vloer een hellende richting aan, zoodat niemand gedeerd werd en allen met den schrik vrij kwamen. Dit incident was ook niet in staat om de kalmte in de zaal te verstoren. De groote vleugelpiano op het tooneel helde mede naar beneden. De oorzaak moet hieraan worden toegeschreven dat het middengedeelte van den plankenvloer niet geschraagd was. Rappe handen ruimden de planken weg en binnen een kwartier vervolgde de liedertafel het program in het vierkant vak gelijkvloers. Ondanks dit voorval had de avond een genoeglijk verloop. Rijp. In de onlangs gehouden vergadering van de afdeeling RijpGraft van den Nederi. Protestanten bond zijn tot leden van het bestuur gekozen de heereu dr. A. Jentink te Rijp en ds. J. Slot te Graft en zulks in de plaats van ds. Syboltsdie vertrokken is naar Middelburg on A. Blaauw die bedankt had. De gemeenteraad alhier heeft het aanvangssalaris voor ze zijn allen even kostelijk en getuigen voor haar gouden hart en eigenaardige levensopvatting. Madame Baldauf }it heden zeer tegen hare gewoonte met de handen in den schoot in de groote huiskamer, welker vensters op het voorplein uitzien. Ze heeft iets beleefd wat haar te denken geeft en op het ronde fri83che gelaat van de voor haar leeftijd nog zoo knappe vrouw een ietwat weemoedige uitdrukking te voorschijn roept, 't Is de dag, nadat zij »dat kind" van Heidlich en Eva Ahrens by het waden in de beek verrast en de doktersvronw over den omgang van haar dochtertje met Hanne onderhouden heeft. Ze kan 't Hanne niet ten kwade duiden maar alles op zjjn plaats Dien mor gen is er eindelijk een geweldig onweer losgebarsten en toen de zon daarna doorbrak is Karei bij haar ge komen haar jongstehaar twintigjarige zoonhaar heimelijke trots en glorie, en heeft gevraagd of bij over de cabriolet en de bruinen mocht beschikken. Robert Ahrens en hij wilden een rjjtoer door het gebergte doen. Ja weljongen maar neem Maniits mee Hij heeft zich de laatste weken erg ingespannen en den geheelen zomer naar eene gelegenheid uitgezien om eens bovenop de bergen te komen." Maar de lachende trek is op eens van Karei s aange zicht verdwenen. »Och moeder, als 't moet, dan moet 't maar zie, we hadden ons zoo verheugd, Robert en ik om alleen Schaam je, Karei 1 Eeuwig en altijd wilt ge tegen woordig alleen zijn met je vriend, terwijl je broer anders altijd er bij mocht wezen Wet bezielt je toch Die stille jonren hindert je immers niet." Jawel, moeder Juist omdat hjj zoo'n sufferd is - sZoo'n sufferd P Hij P Daarvan heb ik nooit iets ge merkt Maar ik bedenk mij jongenlief dat ik de brui nen zelve noodig hebik moet met Maurits naar Char- lottenhpf om over de jonge schapen te spreken. Gij moet dus maar te voet gaan. Veel pleizier, hoor Ge hebt nog jonge beenen 1" (jWordt vervolgd). het hoofd der school bepaald op f 850 met 4 vijfjaarlijk- sche verhoogingen van f 50. Het aanvangssalaris voor de onderwijzers en onderwijzeressen is vastgesteld op f 500 eveneens met 4 vijfjaarlijkeche verhoogingen van f 50. Voor de hoofdakte wordt toegekend f 100 voor de verplichte hoofdakte f 200, voor de verplichte akte Fransch f 100, voor de andere verplichte akten f 50 (uitgezonderd handwerken en gymnastiek.) Sijbecarspel. De gemeenteraad heeft in de zit ting van den 7 o, m. besloten de huurwaarde der onder wijzerswoningen op f 150 te bepa en. De salaris-regeling had reeds gedurende een vorige vergadering haar beslag gekregen. Benningbroek. Hier en in dezen omtrek komen nog al gevallen van min of meer ernstige keelziekten voor. In Hauwert zelfs is een meisje van 8 jaar na hevig lijden aan diphteritis overledeD. Scbagen. De heer J. H. Ressing, hoofd der openb. school alhier werd den 8 aangenaam verrast door de aanbieding van een fraaien leuningstoelhem vereerd door de leerlingen der 4 hoogste klassen als bewijs hun ner hoogachting eu blijvende herinnering aan zijn verblijf alhier. Mej. Ressing schonk men eene sierlijke handwerk- doos. In het bijzijn van eenige meisjes-leerlingen der school werden de geschenken met een hartelijk woord aangeboden door mej. Altena onderwijzeres in de hand werken aan genoemde school. Den 1 Januari aanvaardt de heer Ressing zijne nieuwe betrekking te Amsterdam. Te Zaandam is opnieuw een vergadering gehouden voor de oprichting van een onderlinge stoombootdienst tusschen Zaandam en Amsterdam. Medegedeeld werd, dat daar het benoodigde kapitaal niet bijeen was te krijgen onderhandelingen waren ge voerd met de firma Yerschure Co., te Amsterdam, waarmede een voorloopige overeenkomst tot samenwer king was tot stand gekomen op den volgenden grondslag: Kapitaal f 200,000, waarvan f 130,000 door de Zaansche aandeelhouders en f 70,000 door de heeren Verschore in te brengen. De zetel is te Zaandam; de heer Verschure wordt directeur, van vijf commissarissen worden 3 door de Zaandammers en 2 door de firn a Verscbnre benoemd. De dienst zou worden ondernomen met nieuwe booten, terwjjl voorloopig gebruik zal worden gemaakt van huur- booten Te Amsterdam zal men kunnen beschikken over den steiger aan de Rnyterkade, nabij do Tolhnisboot. Na langdurige besprekingen werd aan het Comité mach tiging verleend om op dezen grondslag de onderhande lingen voort te zetten. Alleen een dertigtal verklaarden zich er tegen sommigen omdat nu het karakter eener zuiver Zaansche onderneming verloren ging, anderen omdat aan de kleine aandeelhouders niet het stemrecht zon verleend worden. Harlngcarspel. Tot molenmeester van den Ring- polder is herkozen de heer G. Visser'te Sint Maarten en tot hoofdingeland de heer H. Koojj te Dirkshorn. Tot voorzitter van dien polder (vacature Govers) werd ge kozen de heer J. Swan, te Dirkshorn en tot hoofdinge land (vacature J. Brommer Sr.) de heer P. Bruin Gz., te Sint Maarten. Haarlem. Omtrent het geval van den slagers knecht, die, na ontslagen te zijn, in een aanval van ra deloosheid zich de hand afsneed, wordt nader gemeld, dat de heer Heek zijn meesterknecht K. heeft ontslagen wegens belangrijke diefstallen van vieesch gedurende eenige jaren gepleegd. De justitie is reeds in de zaak gemengd en K. heeft in het gasthnis een volledige be kentenis afgelegd. Hat ontslag was dns alleszins ge rechtvaardigd. Storm. Den 8, des morgens 6.40, moest de spoorbrug over de Koningshaven te Rotterdam worden dichtgedsaaid ten behoeve van het treinenverkeer. De storm was echter zoo hevig, dat de beide brugwachteis daarin niet konden Blagen. Wijl zij geen gemeenschap met den wal hadden, moesten zij door geschreeuw en seinen hun toestand ken baar maken hetwelk eerst na gernimen tijd gelukte, in een roeiboot ging toen spoorwegpersoneel ter assisten tie. Eerst om 8.20 was de brug gesloten. Tengevolge van dit oponthoud onderging het treinen verkeer aanmerkelijke vertraging. Aan weerskanten van de brug stonden treinen te wachten. Zelfs moest van het station Delftscbo poort een extra-trein naar Amsterdam worden ingelegd. Gelukkig was de D-tiem naar Duitsch land reeds gepasseerd. Den 8 zijn te Utrecht een 6-tal in aanbouw zijnde huizen gedeeltelijk omgewaaid. Te ®aandam heeft in den nacht van den 9 een hevige storm gewoed, vergezeld van een zwaren don derslag. Waarschijnlijk door een rukwind zijn twee per sonen te water geraakt en verdronken nl. de heer C. B. van 'tKalf en een matroos van een in de haven liggend schip. In het dagblad »Het Volk" wordt medegedeeld, dat Marten Hogerhuis in de gevangenis te Leen warden krankzinnig is geworden. Blijkens uit Leeuwarden ontvangen bericht is die mededeeling niet juist. De bedoelde pei soon is welvarende Een 56 jarige juffrouw te Rotterdam, die nog al wat geld bezat, trad onlangs in het huwelijk met een 24jarig jonkman. Thans is deze uit hunne woning aan den Bergweg verdwenen en wordt hij tevens verdacht van dieistal van f 36.000 aan geldswaardige papieren ten nadeele van zijne vrouw. De heur H. Paul, civiel ingenieur, te Leiden, heeft van de commissie tot drooglegging van „Het Lan genieer" (N.-H.) eene opdracht ontvangen tot het ont werpen van een plan met begrooting. Te Rotterdam loste den 8 een 22-jarige ver pleger uit het krankzinnigengesticht Meerenberg, A. J de Reus genaamd, een revolverschot op den kantoorbe diende W. P. van der Steen. De kogel drong hem door da overjas en verdere kleedingstukken en veroorzaakte een lichte huidwond. Daarna loste de R. nog twee re volverschoten op de straatsteeoen. De dader werd tirstond gegrepen. Hij kou geen reden voor zijne daad opgeven en verklaarde zijn slachtoffe niet te kannen. Ook Van der S. verklaarde zijn aanrander nooit te voren gezien te hebben. Het N. v. d. D. meldt het volgende Dat vele eenvoudige lieden in de meening verkeeren dat het hoogste rechtscollege in ons land, de Hooge Raad, bij machte iB al hnnne grieven voldoende op le lossen, is bekend. Zelden echter zal het geval zich echter hebben voorgedaan, dat men om herstel van vermeend onrecht te zoeken, eene voetreis maakte over een afstand als van Enschede naar Den Haag. Dezer dagen meldde zich bij de boden van den Hoo gen Raad een schaapherder aan, die nit eerstgenoemde plaats den langen weg geheel te voet had afgelegd om een naar zijn beweren bem toekomend bedrag van 8000hetwelk de rechtbank te Almeloonaar hij zeide hem niet had willen toewijzendoor den Hoogen Raad hem toegekend te zien. In een uitvoerig request had de man, zoo goed en kwaad als het ging, zijne grieven uiteengezet. Hij kreeg den raad, zich met een bewijs van onvermogen tot de Advocaten-kamer te wenden. Den 5 vergaderde te O o s t h n i z e n de afdeeling ,Kdam— ZecvangMtorpenen de Puriner" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw," onder leiding van den Voorzitter, den Heer H. J. Oal- koen, te Edam. Nadat den leden, die in grooten getale (p.m. 45) waren opgekomen, een welkom was toegeroepen, vestigde de voorzitter nog eens hnn aandacht op de »Rijks-Winter- Landbiuwschool" te Schagen, die (onder leiding van haar voortreffelijken directeur, den heer C. Nobel, die bijgestaan wordt- door een staf van knndige mannen), een zegen kan zijn voor talloos vele jonge landbouwers. Spreker hoopte, dat men kennis zoude maken met een voortreffelijk ge schrift van den heer J. L. T. Groneman, teWieringer- waard, waarin de aandacht wordt gevestigd op deze gezegende inrichting. De exemplaren, bij het bestuur voorhanden, werden ter lezing afgestaan. Daarna werd het woord gegeven aan den Zuivelconsu- lent van Noordholland den heer dr. Schei), van Hoorn, die op uitnemend duidelijke en eenvoudige wijzo over kaasbereiding sprak, en alle aanwezigen van het begin tot het einde boeide. Een warm applaus volgde, en de Voorzitter was de tolk van alle aanwezigen, toen hij dr. Scheij een woord van grooten dank bracht. Hij wees er verder op, dat de heer Scheij steeds bereid is, geheel belangeloos, raad te geven, daór waar men zijne voorlichting inroept, terwijl die heer daartoe ook gaarne in persoon de fabrieken en hoeven bezoeken zal. Ten slotte deelde de Voorzitter mede, dat, in het begin van het volgende jaar, in het »Landbonw Weekblad" eene oproeping zal geplaatst worden aan fabrikanten om mede te dingen bij een wedstrijd voor maaiwerktnigen, die het bestuur zich voorstelt in 1902 te Edam te honden. (N. v. d. D.) Het Boycot-plan opgeheven. Het Uitvoerend Comité, kennis genomen hebbende van de ingekomen berichten nit binnen- en buitenland maakt het volgende bekend: lo. dat nit de ingewonnen informatiën gebleken is, dat op enkele uitzonderingen na, bijna alle landen, als: Duitsch land, Noorwegen, Zweden, Denemarken en Belgiede ondoorvoerhaaiheid van den boycot bepleiten eD niet de minste poging in die landen is aangewend, om de haven arbeiders van de zaak op de hoogte te brengen of ge noegzame propaganda daarvoor te maken 2o. door het ontaktiesch en ongevraagd optreden van het N. A. S. en het P. A. S. te Amsterdam, die daardoor niet alleen onze beweging ontzettend veel schade hebben toegebracht, maar ook verschillende organisatiëa in opstand met elkaar brachten die slechts ten nadeele kon uitloopen voor die organisatiën 3". doordat ons onmogelijke voorwaarden gesteld werden om te kunnen voldoen aan de aanvragen om steun voor reisgeld der afgevaardigden der verschillende havens om het Internationaal Congres bjj te wonen. Redenen waarom het Uitvoerend Comité in zijne ver gadering van Zondag 8 December de boycot der Engelsche handelsvloot door gebrek aan eenheid van de verschillende organisaties tot zijn diep en innig leedwezen heeft moeten opheffen en dientengevolge bet congres der Internationale Transportarbeiders op 15 December a.s. niet kan plaats hebben. Het Uitvoerend Comité ontkent pertinent dat de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij in Nederland tw:st en tweedracht in de beweging heeft gebracht, zij die deze bewering uitten, zijn öf niet op de hoogte öt willen zich zelf schoonwasschen ten koste van anderen. Wij constateeren integendeel dat geen enkele partij in on9 land zich meer geïnteresseerd heeft vóór en mede gewerkt heeft tot slagen van den boycot dan de Sociaal Democratische Arbeiderspartij in Nederland. Onzen oprechten dank aan allen, die ons financieel stennden, terwijl aan de ons goedgezinde Pers een woord van lof toekomt voor de aan ons verleende hulp in deze edele en schoone zaak. Het uitvoerend Comité: A. O. Wessels, secretaris Noderl. Scheeps- en Bootw. Bond. G. Westra, voorzitter afd. Amsterdam Binnenschippers Bond. J. Hobbij, voorz. »Recht en Plicht." J. A. Hengsterman, vice-voorz. »Recht en Plicht." J. M. van Oogen, voorz. »Dok en Veem.' F. G. Barens, voorz. der Graanwerkers-Vereeniging »Door Eendracht Verbonden." W. J. Hermans, voorz. Machinisten- en Stokers Bond. H. Potjewijd 8eoret.-penningmeester van den Alg. Nederi. »Zeemansbond." J. J. van Oogen, voorz. Handels- en Pakhuis-bedienden. Haas-uitvoer. Door 136 firma's hier te lande, allen belang heb bende bij den uitvoer van kaas naar Duitschland, is een adres gericht aan den minister van buitenlandsche zaken, waarin zij de aandacht vestigen op het groote nadeel, waarmede die uitvoer wordt bedreigd door het wetsvoorstel tot wijziging der invoerrechten, dat dezer dagen in den Dnitschen Rijksdag in behandeling komt. Bij dat wetsontwerp is voorgesteld om het invoerrech t op kaas, thans 20 Mark per 100 K.G. te brengen op 30 Mark. Om de beteekenis van deze verhooging nader aan te toonen, wijzen adressanten er op dat Duitschland in de laatste jaren in steeds toenemende mate een zeer btdangrijk afzetgebied is voor de Hollandsche kaas. De uitvoer die in 1895 bedroeg ongeveer 4,500,000 K.G., was in 1900 gestegen tot 9,065,000 K.G., dus ruim het dubbele tin een tijdvak van zes jaar. De meerdere of mindere vraag van Duitschland, is in

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2