Nieuwj aarswenschen. Op de Waterhoeve No, 150. fierste blad. Honderd en derde jaargang, 1901 WOENSDAG 18 DECEMBER. NIEUWJAARSWENSCIIEN, h 25 ets. ;i contant BRANDWEER. Amsterdamsche Brieven. In het nummer van ons blad, dat op den Oudejaarsavond (DINSDAG 31 DECEMBER) verschijntzal wederom gelegenheid bestaan tot het plaat sen van van 1 tot 5 regels. De manschappen der brandweer aan de spuiten 1, 2 en 5 kunnen de hun over 1901 toekomende belooning in ontvangst nemen ten kantore van den gemeente-ontvanger op Maandag en Dinsdag 23 en 24 December a s. van 9—2 ure. De COMMISSARIS VAN POLITIE te ALKMAAR brengt in herinnering FEU1LLEÏO IV W. 11 eimburg1. Vertaling van HER MINA. ALkKlAABSCIll'! COURANT. Deze Courant wordt Blnsd» g-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar ff ©,8©franco door het rijk f 1,—. 3 Nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven ,]f rja n cjo aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVooidam C 9. Telefoonnummer 3. Artikel 188 van de Algemeene Poli'tie-Verordening dezer gemeente, luidende: »Elk hoofdbewoner van een perceelof als dit onbe woond of ongebiuikt is de eigenaar van het perceel is verplicht zorg te dragen dat bij gladde straten uiterlijk een half uur na het luiden van het klokje van het stadhuis en de kapelkerk, de straat ter breedte van ten minste een halve meter vóór langs en achter zijn perceelalsmede de stoep voor den ingang met zand aBeh turtmolm zaagsel of sintels best ooid wordt." Overtreding van deze bepaling wordt gestraft met geldboete van ton hoogste vijl gnLea. Alkmaar De Commissaris van Politie voornd., 17 December 1901. S. M. S. MODDERMAN Jr. XXVII. Van den treurigen afl ,op der boycot-plannen is reeds eenige dagen geled»n in dit bLd melding gemaakt. »Met bloedend hart", zoo se reef Wessels, de flinke voor man en ontwerper der plannen, «hebben wij ervan moeten afzien",; met bloedend hart hebben honderden warme vrienden van Zuid-Afrika vau dit besluit kennis genomen Onder de gegeven omstandigheden zon 't onzinnig ge weest zijn vol te houden. Te harder viel echter het terug trekken, waar inderdaad de kansen voor de uitvoering van het plan een tijdlang zoo bij/onder mooi hebben ge staan. De afgevaardigden van het Comité, die naar de voornaamste Europeesche havens reisden, hadden daar aan- ankelijk, behoudens een enkele uitzondering, meer succes dan zij hadden kunnen verwachten. Een tactische fout werd begaan door do twee overigens zoo kranige mannen, die naar Hamburg werden gecommitteerd. Hun woord vond er luide weerklank en eeuigebestunrderen van Ham- bnrgsche vereenigiogen van transport-arbeiders verklaarden zich zelfs bereid, de verdere propaganda voor Duitschland op zich te nemen. Dit succes had het gevolg, dat de afgevaardigden spoedig naar Amsterdam terngkeerden in de vaste overtuiging, dat Hamburg verder gerust aan zijn eigen lot kon worden overgelaten. Zoo stellig werd dit geloofd, dat men er niet aan dacht ook nog een onder houd te hebben met Paul Miiller, den voorzitter van den Duitschen Zeemansbond, die zich daardoor zeer gepas seerd achtte en weldra als tegenstander nit den hoek kwam. Men zal misschien meenen, dat waar 't een reuzentaak geldt als de verlossing van Afrika en de redding van de nog overgebleven vrouwen en kinderen, niemand door kleine gevoeligheden zich aan samenwerking zal onttrekken. Dan kent hij echter de arbeiders niet. Zij zijn uiterst ge voelig voor miskenning van hnnne positie. Zoo ging't ook Mtiller, in gewone omstandigheden zou hij zeker niet zijn afgeweken van het gevoelen van andere uestnurderen van vakvereenigingen, maar nu men hem had overgeslagen schreef hij een stuk aan de Vorwflt'ts'', waarin bij krachtig tegen den boycot waarschuwde. Er is daarna wel moeite gedaan om Paai Miiller tot andere gedachten te brengen maar wanneer naen pas een artikel geschreven heeft, dat zeer de aandacht trekt, verandert men niet zoo licht van opinie. Dit bezwaar zou intusschen nog wel te overwiunen zijn geweest. Doch geheel onverwacht deed zich een ander voor. De georganiseerde Hambatgsche dokarbeiders hadden zich buiten het Amsterdamsche comité gewend tot be stuurderen van de sociaal-democratische arbeiderspartij Engeland en van hen ten antwoord gekregen, dat een ntopie was te meenen, dat de Engelschen door een boycot zouden worden gedwongen toe te geven. Of dit aUvies geheel partijdig en belangeloos was is moeielijk mol zekerheid te zeggen. Eau feit was echter, dat het eerste enthonsiasme der Hamourgers er door tot beneden het viiespunt haalde en zij naar Amsterdam schreven, dat zij zich aan de beweging moesten onttrekken. Toen reeds is er ernstig over gedacht om een proclamatie de wereld in te zenden ter verklaring van de onuitvoerbaar heid van den boycot, 't Was weer Wessels, die dit wist te verhinderen. Eerst moest Hamburg opnieuw en met nog grooter inspanning bewerkt worden; leverde dit geen resoltaat op, dan ee.st was er reden voor wanhoop, Wessels met een vakgenoot gingen naar Duitschland maar zy moesten weldra constateeren dat er met de Hamburgers niets meer te beginnen is. Hier in Nederland gingen de zaken ook nietzooals men wenscüte. Iedereen heette wel-is-waar te gruwen van de moorden in Zuid-Atrika, maar van geld geven opdat de arbeiders niet het slachtoffer zouden worden van hun nobel initiatief, was men niet thuis. Het eerste geld beuoodigd voor de propoganda vloeide al dadelijk DOOR traag slechts door de bemoeiingen van het dagblad De Telegraaf, dat als Pro-Boer-Orgaan ook deze beweging steunde kwam het vereischte bedrag bijeen. Daarna had men geld noodig voor het te houden congres. De Telegraaf, die waarschijnlijk de mislukking in het verschiet zag deed hiervoor geen beroep op haar lezers, met het gevolg dat er nog geen f 100 aan het Comité werd toegezonden. Iets beter ging 't met toezeggen van steun voor het geval de boycot doorging maar toch hadden die cijfers tweemaal grooter moeten zijn, hadden de arbeiders daaruit de overtuiging kunnen patten dat men hnn niet de kastanjes nit het vnnr zou laten halen, maar achter hen fondsen waren die hnune gezinnen voor gebrek vrijwaarden. In den kring der werklieden was 't het Nationaal Ar beiders Secretariaatdat voor de zooveelste maal ver deeldheid bracht. Dit had de beweging geheel onder zijne vleugelen willen nemen, doch het Comité mocht dat niet doen omdat bet den boycot vrij wilde houden van de politiek en het N. A. S. daarvan een social stisch agita tie-middel wilde maken. In plaats van vereenigd werd toen in twee linies gestreeld naar het doelwaarbij het N. A. S., getrouw aan zijne richting den oorlog ver klaarde niet alleen aan den strijd in Znid-Afrifea maar aan alle oorlogen ter wereld met name op Atjeh en de Philippijnen. Het publiek kwam daardoor op een dwaal spoor; inderdaad dachten velen dat de socialisten zich ten eigen bate van bet plan hadden meester gemaakt wat toch feitelijk niet het geval is geweest. Intnsschen is ook daardoor veel financiëele bijstand weggebleven, die anders verleend ware geworden. Wesse s en zijne mede-Comitéleden achtten 'tonder deze omstandigheden niet veiantwoord het internationaal con gres van transportarbeiders te laten doorgaan. Men zou daar toch niet hebben kunnen besluiten tot bet procla- meeren van den boycotwant op alle plaatsen w >ar men zich solidair had verklaard, was dit geschied onder voorwaarde dat ook in geon andere gioote haven En- geische schepen zonden worden g lost of geladen. Waren de Hamburgers aan hnn woord trouw gebleven dan zou men ook te Autwepen hebben mee edaan en van de houding dezer stad hing weer groo-.endoels Rotterdam af. Liever dan als dolleman door te zetten wat men zich eenmaal in het hoofd had gebaald werd afstand geiaati van een plan, dat waarschijnlijk te mooi was om wer kelijkheid te worden. Na zijn er natuurlijk een aantal menscheu, die erg jammeren en spreken van dnizeuden, waarop het comité had kunnen rekenen. Toen ovenwei het noemen van der- gelyke bedragen iuvloed bad kunnen oefenen werd ge zwegen. Met-dat al schijnt 't mij, dat de werklieden geen reden hebben om berouw over hnn daad te gevoelen. Zij heb "en iets gepoogd dat heilzaam bad kunnen zijn en al mislukt zoo iets, dan moet men toch z ch moer bevredigd gevoelen dan een ander, die maar heeft afgebroken wat nog niet eens goed was opgebouwd. De daad der arbeiders 8) Zij staat nog een oogenblik rond te kijken, als in ge dachten verdiept. Eindelijk blijven hare oogen op de beeltem van haar man rosten. »Wit zondt gij zeggen, oudje? vraagt zij halflnid, het poitret toeknikkend, dat met den gedraniden lok op het voorhoofd, den hoogen rokskraag en den geplooiden jabot haar zoo kalm nit de lijst aankijkt »Toen ik jong was, hadt gij zou iets niet gedaan 1 Hoe komt bij er toch aan? Hij heelt zich van avond tns-scben de meisjes bewogen, alsot hij niets op zijn consciëntie ha en toch weet hij, dat er eone is, die zich de oogen om hem nit het hoofd schreit en een goed woord van hem afbedelt. Dat is meer dan jengdige lichtzinnigheiddat is slechtEn hij was altijd zoo'n goed kind, zoo eerljjk en oprecht, en hij beeft mij altijd alles gezegd Dan sloeg hij de armpjes om mijn bals en stamelde «Karei altoos zoet wezeD, Karei nooit jokken." Hij jokte dan nn ook niet, eigenlijk niet. Hij ver zweeg alleen. Peinzend gaat zij op en neer. Zij is nauwelijks te her kennen, zoo bleek zijn baar bolle wangen. Zij zet haar hoed met de gele rozen en linten af en drukt de hand werk tuiglijk tegen het voorhoofd. De melodie van een wals klinkt haar nog in de ooren, een zachte, weemoedige melodie. Ze ziet alles weer zoo du delijk vóór zich op het pleiD voor het kleine hontvestershnis draaien en zwenken de paren, de pupieren lampions zijn aangestoken, het bosch op den achtergrond lijkt een zwarte mnnr. »Op vleugels van den nacht,'' heet de wals juist een geschikte titel Al dat gewoel heeft zij een poos aangestaard gelach, ge praat, gt ümster <e; mengden zich met de tonen van de mu ziek onafgewend volgt zy haar zoon met de oogen. Hij huuüt een jong, slank meisje in de armen Eva Aürens zij trekt zich eenigszins preutsch terng, zooals een Kind dat doei. Nu, dat vijhieujarige kind is zeKer nog niet gevaarlijk voor hém, maar Manama Baldauf heeft een gevoel, alsof ze het jonge meisje bij de hand nemen en zeggen moet »Kom mee, Entje, dat 's niets voor jon 1" Ook mevrouw Aniens, die naast haar zit, schijnt 't maar half goed te vinden, dat Eva met de groote menschen danst. «Maar, mevrouw An.ens, op zoo n buitenpartij 't is immers geen bal," had zij weikltugJijk geantwoord, «andere heeren nalen haar ook nog niet at, mijn Karei alleen, en zoo eens mee in het rond «Maar lot eens op, adame Baldauf, hoe opgewonden Eva er uitziet 1 Ze heeft een kleur als vuur. Nu zal't haa op school niet meer bevallen Gisteren nog een wild kind, nu een jonge dame 1 uat komt soms op eens, mevrouwtje, al net als met de rozen gisteren nog een groene knop en vandaag in vellen bloei 1 Ze wordt toch ook al gauw vijftien, niet waar Mijn grootmoeder was niet veel onder, toen ze al ging trouwen." Dit alles zeiden hare lippen, maar ze denkt er an ders over en wacht ongeduldig, dat hij er genoeg van heeft om het kind te laten ronddraaien. Het lieve schepseltj schijnt echter in ziju smaak te vallen, hij danst maar ailyd met haar. Zoodra de wals nit is, rjjden zij naar hnis Madame Baldanf en mevrouw Ahrens met Eva en juffrouw Bentner De doktersvrouw en de onde juffronw doen elkaar allerlei lange verhalen, maar zij en Eva zwijgen. Mot groote, dwepende oogen kijkt het kind naar den helderen sterren hemel op een glimlach speelt haar om de lippen. Zon die Eefje zich ook eens de oogen uit het hoofd moeten schreien over zóó iemand denkt de ontroerde vrouw Als die onbekende Lina daar in de verte na ouk zoo'i lief, omchnldig ding is? 't Zon toch schandelyk zijn van Karei Heelt zoo'n bengel dan het recht zich aan te stellen als een kapel, die van de eene bloem naar de andere vliegt? O, ze zal hem eens onder handen nemen, hem kapittelen, dat 't hem geel en groen voor de oogen wordt. Maar bij nader inzien geeft ze het denkbeeld op hem ter verantwoording te roepen éen punt is er, waar het ver trouwen tusscben zoon en moeder ophoudt. Zuchtend legt zij zich te ras en en bidt voor den ondeagenden bengel, dat hij niet lichtziuuig, niet slecht moge worden 1 Eva is half dronken van verrukking t,hu s gekomen ze kan 't niet verkroppen, ze moet baar geluk in woorden brengen, en ze heelt niemand anders dan Dora, dan de onbeschaafde, onverstandige Dora, die afgodisch veel van het kind houdt. Dora brandt natuurlijk van verlangen om het een en ander te hooren, en ze is ook trotsch, dat hare mevrouw en Eva door Madame Baldauf in haar rijtuig zijn afge haald. Zij helpt het bevende, gloeiende kind met het uit- kleeden en zegt telkens: «Ge hebt er beelderig uitgezien, Eefje Ik zou wel eens wllen weteD, ol een van de an eren zoo keurig was als gij 1 En hebt ge ook gedanst En nu kan zij zich niet langer inhouden «Driemaal heeft hij met mij gedanst, Dora Driemaal En zoo ernstig heeft hij met mij gesproken O, en dat vond mama niet goed en was er boos over «Juffrouw Eva" en »u" heeft hij tegen my gezegd O, Door, Door, hoe vindt ge 't toch Met open mond haalt zy diep en zwaar adem. «He, ik bad 't mij nooit zoo heerlijk voorgesteld «Wat niet vraagt Dora arglistig. Zy aarzelt een oogenblik met haar antwoord. «Als als men iemand liefheeft, Door 1" fluistert zij «maar zeg 't toch in 's hemels naam niet aau mama't is toch ook eigenljjk niet waar I" Dora lacht «Wel neen, ik zal 't niet zeggen, Eva. Ik zal wel oppassen Maar nn ziet ga wel, dat als ik iets merk, ik 't nog niet zoo mis heb. Nn, droom maar prettig en vergeet niet aan mij te denken, als gij de jonge Madame Baldauf zijt." «Neen, Door, dat zal ik nooit vergeten, daar knnt ge op aau," verzekert het kind plechtig, het meisje de hand toestekend. «En gij verraadt mij niet, niet waar Zeg eens «Waarachtig «Waarachtig herhaalt Dora, terwijl ze het licht uitdoet. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1