Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. De Oorlog in Zuid-Afrika. enkel woord het marktgeld voor deze markt ter sprake brengt, gelooft, dat de eierenmarkt werkelijk te klein is, en voor uitbreiding op dezelfde plaats niet geschikt. Hij hooptdat zij ban blijven gevestigd waar ze is, maar weet niet of dat in de toekomst mogelijk is. Of een andere plaats bijv. hetpand van de Waag geschikt is, durft bij niet beslissen. Hij kan zich op dit oogt-nblik met de conclusie van B. on W. vereenigen, doch beveelt hen aan den aanvoer dezen zomer eens na te gaan, dan zal misschien blijken het bezwaar tegen het honden van de markt op de tegenwoordige plaats. De Voorzitter verklaart zich daartoe gaarne be reid, waarna de conclusie van B. en W. wordt aangenomen, Wijziging sfelgeruttbouw aan de Kennenerslngelgracht. II. In verbaud met den meermalen uitgesproken wensch om den steigeruitbonw aan den Kennemersingel- gracht te wijzigen hebben B. en W. den gemeente architect opgedragen, hun dienaangaande oen plan voor te leggen waarop de goedkeuring van den Raad wordt gevraagd. De kosten die op f 825 zjjn geraamd kunnen op de begrooting voor 1902 gevonden worden. De heer Stoel heeft bezwaar om de bestaande schoeiiDg weg te nemer met het oog op het riool en de put die in den Singel ligt. In plaats van een nieuwe schoeiing dichter aan den wal zon bij liever een deel willen dempen. De Voorzitter acht de bezwaren van den heer Stoel ongegrond, terwjjl de heer S o n n a v i 11 e opmerkt, dat ook de architect verklaard heeft er geen bezwaar in te zien. De heer Uitenbobch vraagt of de commissie van bijstand is gehoordwaarop de heer de Sonnaville antwoordt, dat men dit voor dit kleine werk niet noodig oordeelde. De heer Uitenbo sch zogt verder, dat hij de nood zakelijkheid van de verplaatsi g van de schoeiing ook niet inziet. De heer Kraakjman beveelt aan de zaak te ver wijzen naar de commissie van bijstand. Waar er toch een schoeiing moet blijven, waarom de oude dan niet te laten bestaan en op het plan van dtn heer Stoei inge gaan. Het komt hem voor dat het hier zuiver een kwes tie van schoonheid geldt. Nadat de zaak aan de band der overgelegde kaarten nader is toegelicht eu bekeken wordt ten laatste het vooistel van den heer Kraakman door B. en W. over genomen zoodat dit pnnt in een volgende vergadering weer aan de orde komt. Verdeeling van den Raad ln afdeellngen benoeming en aanvulling van commisslën voor 1901. 13. B. en W. noodigen den Baad uit om over te gaan lo. verdeel ng van den Raad in afdeelingen voor 1902. De secties worden bij loting samengesteld als volgt le sec'iede beeren Kraakman, de Wit, de Groot, Vonk, Bosman voorzitter de burgemeester. 2e sectie de beeren Moens, Glinderman, Luiting, Stoel en Cohen Stuart; voorzitter de wethou er Boelmans ter Spill. 3a sectiede heeren Uitenbosch, de Lange, Kool, Janssen eu van den Boschvoorzitter de wethouder de Sonnaville. 2o. Benoen ing van vier leden der commissie voor het ont werpen van verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd waarvan de burgemeester krachtens arf. 166 der Gemeentewet, voorzitter is. De commissie bestaat uit de heeren Mr J. P. Ks aakman. O. Bosman. Mr. H. Boelmans ter Spill. Mr. K. A. Cohen Staart. Dezelfde heeren worden benoemd. 3o. Idem van vijf leden waarvan een tot Voorzitter, der commissie tot de belastingzaken en eenige andere onder werpen van finantiëelen aard. De commissie bestaat uit de heeren J. de Lange C.Jz., Voorzitter. Mr. H. Boelmans ter Spill. J. F. Moens. G. T. M. van den Bosch. J. de Wit Dz. Alle leden worden herbenoemd. 4o. Idem van drie leden der commissie van bijstand, in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen. De commissie bestaat uit de heeren O. Janssen. W. F. Stoel. G. de Groot Jz. Tot voorzitter voor het jaar 1902 is door burge meester en wethouders aangewezen de heer J. M. de Sonnaville, wethouder. Herbenoemd de heer de Groot met 13 stemmen benoemd de heeren Uitenbosch en Vonk ieder met 8 stemmen. 5o. Idem van drie leden der commissie van bijstand, in betrekking tot het beheer en onderhoud van de wandel wegen de beplanting van straten wegen en pleinen. De commissie bestaat nit de hoeren Mr. K. A. Cohen Stnart. J. F. Moens. G. T. M. van den Bosch. Tot voorzitter voor het jaar 1902 is door burge meester en wethouders aangewezen de heer Mr. H. Boelmans ter Spill. De commissie blijft bestaan uit dezelfde leden. 6o. Idem van twee leden der commissie van bijstand voor de gemeentelijke gasfabriek. De commissie bestaat nit de heeren C. Bosman. J. de Lange C.Jz. Tot voorzitter voor het jaar 1902 is door burge meester en wethouders aangewezen de heer G. Rip ping burgemeester. Hei benoemd de heeren Bosman en de Lange. 7o. Idem van een commissaris van toezicht uit Oen Raad in het bestuur van de Bad- en Zweminrichting, voor onbepaalden tijd. De benoeming strekt ter vervanging van den heer P. Rentmeester. Benoemd de heer N. Glinderman met 9 stemmen. 8o. Idem van een lid van de gezondheidscommissie tot uit0. December 1906wegens periodieke aftreding van den heer Dr. R. Sleeswijk. Door de commissie is de volgende aanbeveling in gezonden; Dr. R. Sleeswijk. H. Doijer. Herbenoemd de heer Sleeswijk met alg. stemmen. 9o. Id 'id van een lid der commissie van toezicht op het stedelijk museum, tot 1 Januari 1905, wegens perio dieke aftreding van den heer G. W. Bruinvis. Door de commissie is de volgende aanbeveling in gezonden. C. W. Bruinvis. Dr. H. E. van Gelder. Herbenoemd de heer C. W. Bruinvis met 13 stem men 1 blanco. lOo. Idem van een lid van het burgerlijk armbestuur, tot uit0. December 1906wegens periodieke aftreding van den heer Th. vac Spall. Door bedoeld bestnnr is de volgende aanbeveling ingezonden G. Bossert Rz. W. F. Stoel Jr. Burgomeester en wethouders maken geen gebruik van hunne bevoegdheid aan deze aanbeveling nog twee personen toe te voegen. Benoemd de heer G. Bossert Rz. met- 11 stemmen. llo.Idem van twee regenten van bet burgerweeshuis tot uit0. December 19ü5 wegens periodieke altreding ais zoodanig van de heeren J. de Wit Dz. en M. Preijer. Door het college van regenten zjjn de volgende aanbevelingen ingezonden Vacature J. de Wit Dz. J. de Wit Dz. S. H. Smit. Vacature M. Preijer M. Prejjer. Tb. van Spaïl. Burgemeester en wethouders maken geen gebruik van bunne bevoegdheid, aan deze aanbevelingen nog twee personen toe te voegen. Herbenoemd de heeren de Wit en Preijer met 13 en 14 stemmen. 12o. Idem van een regent van het mannen- en vrouwen gasthuis tot uit0. December 1905, wegens periodieke aftreding als zoodanig van den heer M. Preijer. Door het college van regenten is de volgende aanbeveling ingezonden M. Preijer. P. de Lange P.Bz. Burgemeester en wethouders maken geen gebrnik van bunne bevoegdheid aan deze aanbeveling nog twee personen toe te voegen. Herbenoemd de beer Preijer met 13 stemmen. 13o. een lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs tot alt0 December I9t)6, wegens periodieke aftredrng als zoodanig van den heer G J. Basman. Door de commissie is de volgende aanbeveling in gezonden G. J. Bosman. J. Veenenbos. Bnrgameeatar «n wethouders maken geen gebruik van hunne bevoegdheid aan deze aanbeveling nog twee personen toe te voegen. Heroenoemd de heer G. J. Bosman met 10 st. 14o. Idem van een lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs tot uit0. December 19U6, wegens perio dieke afiredrug als zoodanig van den beer Mr. J. Verdam. Door de commissie is de volgende aanbeveling in gezonden Mr. J. Verdam. Dr. D. M Kooij. Burgemeester en wethouders maken geen gebruik van hunne bevoegheid aan deze aanbeve ing nog twee personen toe te voegen. Herbenoemd de heer J. Verdam met 13 stemmen. Daar het inmiddels over vieren is vraagt de heer Cohen Stuart of de zitting niet kan worden geschorst tot des avonds. Verschillende leden hebben bezwaar daar tegen de heer Kraak man zou liever een anderen dag wilkn, of de andere punten uitstellen. De Voorzitter is niet voor het laatste; de dis- cussiën in den raad duren gewoonljjk nog al lang, dus een volgende vergadering zou het hetzelfde gaan ^even wel de heeren moesten bet zelf weten, doch het laatste punt zou hij gaarne afhandelen. Alzoo wordt besloten, zoodat de punten 12 en 14 der agenda worden uitgesteld tot de volgende vergadering. «Iet sluiten vs>n eene geldleen! ng. 15. Den 18 Sept. 1.1, besloot de raad tot het aan gaan van een geldleening groot f 57ü00. Gedeputeerde Stateu der provincie konden zich echter niet vereenigen met de iu het raadsbesluit vastgestelde wijze van aflossing n.l. iu de jaren 1902—1911 f1000; in de jaren 191 2 1921 f 2000 en in d« jaren 1922 - 1930 f 3000. Eene aflossing van mnstens f 2000 per jaar was naar het oordeel van Gedeputeerden meer gewenscht, waarom zij verzochten het raadsbesluit in dier voege te wijzigen. Op het schrijven der Staten werd door B. en W. eer antwoord gezonden, waarin de vastgestelde wijze van aflossing werd verdedigd, o. a. op grond, dat de leening strekt tot betaling dei kooppenningen van twee inei.en- dum overgenomen stukken grond in den Hout en de per- ceelen aan de Kaasmarkt, uitgaven in het bijzonder ge daan ten voordeele van volgende geslachten, terwijl werd opgemerkt, dat in de tijdperken 1912 1921 en 1922— 1930 het rentebedrag vermindert. Op dit antwoord werd san Gedeputeerden een heel kort bericht gezonden, waarin zij te kennen gaven hun eerste meening te blijven handhaven. B. en W. stellen nu voor de aflossing te wijzigen, en het besluit van den raad te veranderen, zoodat de ver langde goedkeuring kan worden verkregen of wel van de beslissing van Gedeputeerde Staten in hooger beroep te gaan. De heer de Lange begrijpt niet dat Gedeputeirde Staten niet kondon goedkeuren de eerste wijze van aflos sing en wel de thans door B. en W. voorgestelde, die f 3000 meer aan rente zal eischen, daar de leening voor langer tijd zal worden aangegaan. Hij meent echter een ander stelsel van aflossing te moeten voorstellen, en wel om in de eerste 10 jaren f 1500 en in de volgende jaren f 2000 af te lossen. In 31 jaar is dan de leening geamortiseerd. De oorzitter meent, dat als de leening langer dunrt, wel meer rente moet worden betaald, doch in de verschillende jaren wordt minder afgelost. De rente daar van zon z. i. eqnivaleeren met de meerdere rente. De heer de Lange is echter van oordeeldat de gemeente er nadeel van heeft indien een leening langer dnurt. De heer Kraakman zegt, dat het ter wille van een aflossing van f 1500 per jaar noodig is de leening te verdoelen in aandeelen van f 500 terwjjl hij toch meentdat de geldschieters kever aandeelen van f IOOO hebben. De Voorzitter acht het mogelijk de leening te splitsen in 38 aandeelen van f 1000 en 38 aandeelen. van f 500. De heer Moens is het met den heer Kraakman eens, dat stukken van f 1000 meer courant zijn voor het overige kan hij zeer goed meegaan met het voorstel van den heer do Lange doch het blijft de vraag of Ged. Staten daarmede genoegen zullen nemen. De heer Cohen Stnart is van gevoelen dat de Raad noch op het bemiddelingsvoorstel van B. en W. noch op dat van den heer de Lange moet ingaan. Hij zou willen voorsteilen in hooger beroep te gaan bij de Koningin. De handelwijze van Ged. Staten vindt hij zeer vreemd. B. en W. zetten uitvoerig uiteen de mo tieven voor de voorgestelde wijze van aflossing, en daarop antwoorden Ged. Staten met een kort briefje We blijven onze meening handhaven'', alsof men wilde zeggen Wij willen het nu eenmaal zoo en dus hebt ge maar te gehoorzamen. Zij spreken zich in het geheel niet uit over de principieel» vraag, of het billijk is het toekomend geslacht ook voor zijn deel te laten bijdragen in de kosten van een leening voor werken voor de toekomst. De beantwoording van die vraag is zeer zeker van belang, vooral voor gemeenten als Alkmaar die in welvaart toenemen en zullen komen te staan voor belangrijke uit gaven. Hij denkt hier en hij hoopt dat zijn rechter buurman (de heer Luiting) dat niet onaangeuaam zal vinden bijv. aan de kwestie van een abattoir en andere hooge uitgaven waarover in geheime zitting al eens werd gesproken. Deze vraag hebben Ged. Staten niet beantwoord en daarom acht hij het noodzakelijk in hooger beroep te gaan, betgeen bij ook meer in overeet stemming acht met de waardigheid van den raad. Bjj het natezen der verschillende missives van Ged. Stateu krijgt men het idéé van een stuk nit den oaden tijd, een stijloor g, wit- gedast regentenstuk nit vroegere eeuwen. Hij maakt er daarom een bepaald voorstel van om in antwoord op het zijns inziens onbehoorlijk Drietje vun Gedeputeerden een hoogere beslissing nit te lokken. Het voo"stel wordt in stemming gebracht, doch de stemmen staken. Tegen stemden de heeien Glinderman, Moens, de Lange, Stoel, Kraakman en Janssen. De beeren de Groot en de Wit waren reeds vertrokken. In de volgende vergadering komt het voorstel dus weer aan de orde. Niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. X1J1II-AFU1KA. Lord Kitchener seint oit Belfast van French rapport te hebben ontvangen, dat Kritzmger, de welbekende Boerenaanvoerder, gevangen is genomen. Is dit bericht juist, - en dat is helaas zeer waarschijnlijk, dan is dat ongetwijfeld ean zeer zware slag voor de zaak van vrijheid en recht. Wel is waar zonde Krilzingei's commando onttnapt zijn en hijzelf slechts tengevolge van een verwonding den vijand in banden gevallen zijn. maar de man zelf, en vooral het prestige dat zijn welverdiende naam van dapper en handig aanvoerder uitoefende, zullen aan de B orenzijde noode gemist kunnen worden. Her haaldelijk is 't echter reeds gebleken, dat kranige bevel hebber den Boeren niet ontbreken, Botba en de la E y bleken waardige opvolgers van Jon bert en Cronjé en ook thans zal er onder Kritzii gers onder-bevelhebcers wel een te vinden, die, in zijn schooi gevoimd, zijn voetstapp n weet te drukken. De verliezenlijst spreekt weer van verschillende scher mutselingen by Bethel 10 December, Oliviershoek den lie, De Wetsdorp en Palmietfontein den 12e, Cradock den 13e, en nog van Ermelo op 7 November en Fraserburg op 3 December. Bij deze gelegenheden ziju acht man, waai bij één officier, gewond, 1 gedood en 1 vermist. Dan is er nog gevechten bij Klipfontein en Jouberlsvlei, beide op 12 December met deze verliescijfers: 2 gesneuveld en zwaar gewond 4. Nog woidt van 27 November een treffan vermeld bij Leeuwtontein, waarbij drie man zwaar, en drie man, waaronder twee geneesheeren, licht gewond werden. Aan ziekte zijn tien man overleden. LONDEN, 18 Dec. De regeering is voornemens om indien de loop der znken in Zuid-Afrika dit noodig maakt omstreeks half Januari meer dan duizend man van de garde-brigade naar het front te zenden mot het doel het blokhuizen sielsel uit te breiden en meer effectiet te maken. Heropening van de fitelagoa-lljn. LORENZO MARQUES, 19 Dec. Heden is alhier door vertegenwoordigers van lord Milner en den gouverneur- generaal yan Mozambique een overeenkomst geteekeud, betreffende de wederopenstelling van de Delagoa-jijn voor het gewoon verkeer tegen dezelfde tarieven als vóór den oorlog, en den invoer van inlanders uit het Portageeeche gebied naar de mijnen. De overeenkomst treedt onmid- de lijk in werking. Haringcarspel. Den 17 vergaderde de raa i dezer gemeeDto. Na voorlezing en goedkenring der notnlan van de vorige vergadeiing en na enkele mededeelingeu werden gratificaties verleend aan de hoofden van scholen te Kerk buurt eu Diikshorn ieder van f 30, en aan de onderwijzeres te Dirkshorn f 10. Over het voorstel van B. en W. om

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2