T No. 152. fierste blad. Honderd en derde jaargang. 1901. ZONDAG 22 D E CE M B E R. Amsterdamsche Brieven. Laatste Berichten. Nederland. fiNttfiUAN». i)e Oorlog iu Zuid-Afrika. ALklIAARSCIJE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80 j franco door het rijk f 1,—. 3 Nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentiën s Per regel f ©,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven ^Jf rja n cjo aan do Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVooidam C 9. Telefoonnummer 3. XXVIII. Het AO-jarig jubileum van onzen voortreffMijken tooneelspeler J.ouis Bouwmeester heeft ons een feest avond gebracht, zooals wij er nog maar zelden een heb ben beleefd. Men is bij herdenkingsfeesten op de planken wel altjjd heel mild met geschenken, toespraken, ovaties en eerbewijzen, maar ik zon mij geen jabilenm weten te herinneren, waarbij alles zoo hartelijk toeging, de hulde van zooveel kanten kwam. Bouwmeester was Donderdag avond als een vorst in het koninkrijk der kunst, een ko ninkrijk met zeer veel onderdanen. Zou ik een getrouwe opsomming geven van allen, die hem kwamen complimeuteeren, eersf in den Stadsschouw burg en daarna in het American Hotel, ik zou een paar koiom noodig hebben en dan toch nog maar in het kort vermelden, wat men te voren in Amsterdamsche bladen uitvoeriger heeft kunnen lezen. En wat de geschenken aangaat, men legge maar naast zich een lijst van wat gebruikelijk is bij dergelijke gelegenheden aan te bieden, beginnende met een salon-ameublement en eindigende met bloemstukken op Bouwmeester's feest waren al die Dnmmers present. Daarne'ens waren er nog eenige nieuwe, zooals levensbeschryvingen van den jubilaris in het beste Engelsche Fransche en Duitsehe tooneel- tijdschrift. Zóo overstelpend waren de blijken van sympathie, dat 't zelfs den held van het feest te machtig werd en zijn gevoel hem overheerschte. Bouwmeester moet wel weten, dat hij ontzagljjk veel vrienden en vereerders heeft, maar blijkbaar had hij hun aantal toch nog onderschat. Op dezen avond is hij nog eens geproclameerd tot wat hij al jaren is geweest Nederland's eerste tooneelspeler. Men heeft wel eens den wenach te kennen gegeven, dat Bouwmeester meer zon stndeeren en zich beter had moeten onderleggen voor de groote taak, die hij op zich neemt als hij onze grootste treursi eldichters vertolkt. Lk heb daarmee nooit kunnen instemmen. Stadie is natuailrjk voor ieder kunstenaar noodig, maar zij mag niet zoo ver gaan, dat de natuur er door onderdrukt wordt. De echte tooneelspeler moet in zich bebbon artistenbloed en dat krijgt hij niet door wijsheid van de scuoolnanken. Het opbruisen van dat bloed moge in toum gehonoen worden door de eischen van aesthetic* en wetenschap, maar het oorspronkelijke, het natuurlijke mag daardoor niet verstikt worden. Dit is 't juist, wat Bouwmeester zoozeer onderscheidt van zijn meeste ambtgenoeten zy zijn te veel bestudeerd, wat nog niet wil zeggen, dat zij ook veel weten. Bouwmeester heeft, wanneer hy op het tooueel is, altijd nog iets in zich van het jonge, dartele paard in de wei, zoo ec-t gracieus iu zijn bewegingen; de anderen loopen met eentonigen stap in het gareel. Waar de meeste tooneelspelers zien in een keurslijf hebben gekneld, is Bouwmeester de ontembare gebleven, de man, in wien het ras spreekt, die zich door zyu talent krachtig genoeg gevoelt om steeds zichzelf te zyn. E zyn van zijne zelfbewust eid tientallen straltjes in omloop. Een der meest recente is wel het volgende. Ter gelegenheid van zijn jnbilé had zien een eommiscie van vele leden gevormd tot het inzamelen san gelden vo-r een huldeblijk. Een heel aardig bedrag werd oni.vai.geu. Na wensohte meu eens iets anders te geven dan georm- kelijk is en daarvoor werd gekozen een lijfrente, waar voor men den jubilaris op zijn feestavond de polis zon aanbieden. Toevallig kwam dit Bouwmeester zelf Ur ooi e. Cf hij als voorzitter van Apollo", dat zich de be langen van oude kunstenaars en kunstenaressen aan'rekt, 't met kiesch vond, dat voor zijn oauen uag op andeie wijze werd gezorgd, dan wel, dat bij in een lijfrente zag een oaai, waarmee rijken so u wijlen hnn knecht of dienst bode begunstigen zooveel is zeker, dat hij in woede ontstak, toen het plan hem ter oore kwam. En in ant woord op de pogingen om hem tot anuere gedacüten te brengen, sliuge.de hij de commissie deze typiscne woorden toe: »Ais jullie het hart hebt op mijn feestavond met een lijfrente te komen aandragen, dan smyt ik jullie van het tooneel." Bij een ander zoa men dat niet zoo Heel serieus hebben op te nemen maar Bouwmeester is jmst iemand, om zyn woorden door daden te laten volgen De commissie was dan ook maar zoo verstandig om hals over kop een vergadering te beleggen, waaun besloten werd dan in vredesnaam maar weer de keuze te laten vallen op een salon-ameublementdit is Donderdagavond met gratie aanvaard. Zoo'n voorvalletje is werkelijk teekenend. Het bewijst, dat er tact noodig is om met een kunstenaar om te gaan het bewijst ook, dat Bouwmeester bij het klimmen der jaren de artistieke grilligheid nog niet heeft verleerd Zoodra een artist precies doet als een gewoon menscb is hij geen artist meer en zoodra hy opzettelijk anüers doet dan een gewoon mensch is hij onuitstaanbaar Bouwmeester heelt nog dat handelen en spreken by ïm pulsie misschien doet hij zich daarmee wel eens schade maar hy laat 't daarom niet na. Dat is het bloed, bet echte bloed, dat hem ook in staat stelt zijn gehoor g heel onder zyn macht te krygen Zoo.ang die natuurstem blijft spreken zoo lang zal Bouwmeester een sieraad blijven van het vaderlandsche 1 tooneel. Lloyd George, het welbekende radicile pirlements - lid, die dezer dagen te Birmingham eene politieke rede zou houden, werd daarin door het Jingo gepeupel ver hinderd. Het ging er zeer rumoerig toe, glazen werden ingegooid, deuren verbrijzeld, het platform werd bestormd en met moeite ontkwam de spreker aan de vuisten van Chamberlain's politieke partijgenooten. Er zijn bevelen uitgavaard gd om onmiddellijk nog 2000 man Yeomanry te lichten, die in Januari en Februari naar Zuid-Afrika zullen woiden gezonden. Een den 10 uitgegeven legerorder gelast de oproeping van nog zes bataljons militie. ZUID-AFKIft A. Behalve de reeds gemelde ver liezen, behelst Kitchener's weekrapport de volgende bijzon derheden Onder dekking van Bruce Hamilton's oparat'es in het oostelijk deel van Transvaal, is de Constabulary verder ostelijk doorgedrongen. Meu is bez g een post te zetten op een nieuwe lijn aan de Oliphant's Rivier, van Steen- kool8prnit naar Waterval Rivier. Lord Methuen opereert met Kekewich in het westen van Klerksdorp. De blokhuizen staan nu -'an Klerksdorp tot Venstersdorp toe, en zullen verlengd worden tot Nauwpoort. De colonnes van generaal Elliot zijn in het noord oosten van den Oranje-Vrijstaat bij Lindly, en hebben zich gevoegd bij de colon nes van Winburg. G ntsraal Knox is zuidelijk van Bloemfontein en nadert de Thaban'chu lijn. Een troepje Boeien van Philippolis is de spoorljjn over gestoken naar het zuiden van de Oranje Rivier bij Zanddrift. Theron is teruggedreven naar het zuiden vaa Doorn- Rivier. Er zijn geen vijanden meer te zien zuidelijk van de lijn Beaufort-West Sutherland-OLnwilliam. De com mando's ten noor ien van dezeu lijn sehynen samen te komen in Cilvinia. Toitelbosch is djor kolonel Doran verlaten. Sprinkhanenplaag. In verscniilande strekou van Spanje zijn te zameu 300.01)0 band rs door .mtzaglijke massa's neergestreken sprinkhanen verwoest. De schade is onberekenbaar. Spoorwegongeluk. PADERBORN, 2'J Die. H tWestfalische Volksblatt" meldt dat hedenmiddag bij Nenenbeken een personentrein ten gevolge van mist gereden is op den D-trein naar Bjrlyn, die wegens een ongeval op een vrij l aanvak stil stond. Er moeien meer dan 20 personen gewond zijn er zijn reeds b dooden gevonden en er zonden nog meer on der de pninboopen liggen. KaSSEL, 20 Dec. De spoorwegdirectie maakt bekend, dat de personentrein 399 nadenmiddag bij Altenbekeu op oen D-trein 31 reed, waarvan de laatste wagen sterk Deschidigd werd. Tot dasver is vastgesteld dat 5 personen zjju gedood en 10 zwaai gewond. Barslngerhorn. Te Kolltoi n werd den 19 eene vet-adoring gehouden van net Nnlsdepartement. Besloten werd in Januari eene volksvoorlezing te doen honden. Tevens werd eene commissie benoemd, om met üet bestaar der af eeling van den Bond voor Staats- pensioueenng in ouderhandeling te treden, om gezamenlijk volkslezingen te doen Honden, aan beider doel bevorderljjk zyude. De ee.ste stalen vischbotter te Kol a or n is thans in aanbouw, op de werf van den heer de Boer, te de Lemmer. De laatste nienw gebouwde, in '89 en '90, waren nog van houtijzeren dmfde men voor de visscherij nog niet aan. Schagen. In het lokaal Cérès alhier, zal den 23 de 4o algemeene vergadering worden geboadeu van de vereemg ug van ond-leerlingen der Rijkslanabouw- winter8chool te Sch igen. Van deze vereeuigiug zyu bijna 50 dier ond-leei lingen lid. Behalve de gewone punteu bevat het programma de volgende meer belangrijke: Voorstel van het bestnur om aan elk lid der vereenigiug eene verzameling der meest voorkomende grassoo.ten te verstrekken; voo.-stel tot het stichten van een laboratormm voor melkonderzoek prac- tische mededeolingen omtrent caltnnr en vei koop van bloembollen, te geven door den heer G. Nobel te Lutje- Winkel en eene inleiding van den heer H. K. Koster, te Wieringerwaard, ozer »Het melken." Uangedijk. Door den heer F. 0. Fleischer alhier weid samengesield en uitgegeven de eerste jaargang van een »Laug«-dijker almanak.Het boekje is versierd met een goedgelijkend portret van den oad-burgemeester, den heer U. Kroon Mz., bevat tal van nuttige opgaven, ver- eenigingBlysten, adveriemiën en een paar aardige ge sohiedknnoige herinneringen van Broek op Langendijk Spoorwegen. Met ingang van den 16 is op het geheele Neder- landsche spoorwegnet het aliniden bij het vertrek der tremen, afgeschaft. Darten Hoogerhuls. Een der inspecteurs van het Staatstoezicht op krank- zinnwon heeft verleden week Marten Hogerhuis in de strafgevangenis te Leeuwarden onderzocht. Geen spoor van krankzinnigheid werd aanwezig bevonden. Veeziekten. In de »St.-0t. No. 297 is opgenomen een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland gedurende de maand November jl. Daarin worden ver meld aan mond- en klauwzeer: In Noord Brabant geenein Gelderland 1 in Znid- Holiand 1; in Noord-Holland 5 bij 1 eigenaar te Haarlemmermeer in Zreland 50 bij 2 eige' aren (waarvan 45 te Dnivendijke en 5 te Noordgouwe) in Utrecht geene; in Friesland 854 bij 22 eig. (waar onder 92 in Barredeel, 195 iu Fe werderadee', 175 in Idaarderadeel, 75 in Leenwarderadeel, 47 iu f-cboterland, 70 in Tietjerksteradeel enz.); in Overijsel geene; in Gro ingen geene; in Drente geene in Limburg geene. Over het geheele Rijk 911 gevallen bij 27 eigenaars waaronder 257 gevallen bij schapen en geiten en 51 bij varkens. Utrecht. Het Dagelijksch B stnur dezer gemeente heeft den 20 een bezoek gebracht aan President Krnger. 40-Jarlg jubileum. Amsterdam. Den 19 beeft JLouls Itouw- mei ster zyn 40jarig knnstjabileam gevierd. Na nfl >op van de tooneelvoorstelliug, waarvoor de heer Bouwmeester gekozen had »Herodes", werd den jubilaris een warme hulde gebracht. Namens de Koninklijke Vereeniging »Het Nederlandsch Tooneel" ontving de hier Bouwmeester een zilveren lau werkrans. Het geschenk dat door de feea'commissie namens vele vereerders werd aangeboden bestaat uit een salon- amenblement. Verschillende knnstvereenigingen br ebt. n den jubilaris hnide en mt binnen- en buitenland kwamen van cle artisten en bewonderaars warme woorden van sympi'nvoor den grooten kunstenaar. Het publiek dat gefieel de zaai vulde, gaf door geestdriftige bijvalsbetui gingen uiting aan zijn instemming met dit hu debetoou. De heer Bouwmeester, getrofiau door alle eerbewijzen, sprak in een korte toespraak zijn warmen dank uit, waarop na afloop der voorstelling het fe'st iu meer inti- men kring werd voortgezet. htoombootdlenst ZaandamAmsterdam. Met algemeene stemmen besloot Ue gemeenteraad van Zaandam den gemeente steiger te vernuren voor f 877 's jaars aan de Zaauiandscke Stoombootonderne- miug in vereeniging met de fiima Verscbnre Co. te Amsterdam. Inmiddels heeft de heer 0. Bosman te Alkmaar reeds met het oog op de te verwachten concurrentie de vracht- I ryzen met ongeveer een derde verlaagd. Te Wateriagen is een paard en rijtuig te water geraakt. Een löjange jongen, die onder de wagen ge raakte, is omgekomen. De broeder van den ongelukkige verloor van den schrik de spraak. Amsterdam. Een kantoorbediende die zich on derweg niet heult opgehouden, heeft, terwijl hij van een kantoor op de Heerengracht naar zijn patroon terug keerde zeven bankbiljetten van f 1000, twee van f 300 en een van f 60 veiloren. üchagen. De uitslag van de verpachting der marktgelden alhier, voor 1902, den 19 gebon den, is als volgt: paarden en runderen f 1081 pach ter O. Wit Cz. varkens en biggen f 120. J Sorj leis konynen en gevogelte f 61, C. Wi'; c iptubokken, schapen, lammeren, bokken, geiten I liüt), P. de Wilde boter, kaas en eieren f 350, P Posker. Tezamen f z712. Het loopende jaar braent de verpachting f 2238 op. Vergiftigd. Dezer dagen klaagde een 4ljarige kellnerin te Rotterdam over maagkramp. Een Engelsen zeeman gaf haar een recept, dat door den apotheker werd klaar ,-e- maakt. Kort na het gebrnik van de med cijnen over leed de vrouw onder hevige smarten. De justitie beeft net lijk verzegeld en de rest van de medscyuen in beslag genomen. finkhuizea-Stavoreu. De tweede stoompont, bestemd voor het vervoer van goederenwaggons o 'er de Zuiderzee,»Enknaizen'' genaamd, hield den voorgeschreven proeftocht op de reede van Texel. Er werd een suelneid behaald van 10,36 Eng. mjjien, ter wijl vereischt was 9 Eug. mjjleu. Da ponl ligt tha is te Eukhmzen en wordt Maandag, den 23, in dieust gesteld. Vleeschvervoer naar Uonden. Wegens het aans aaud Kerstfeest wordt door de Stoomvaart-Maatschappy »Zeeland" op D nsdag 23 en Woenodag 25 dezer geon vleesch verscheept. In verband daarmede zal de snolgoederentrein op de Staatsspoorwegen van Groningen en Leeuwarden met loo pen op Maandag 23 en Dinsdag 24 dezer, en evenmin op den Eeisteu Kerstdag. Donderdag Z& December (Tweeden Kerstdag) zal de sneigoed rentrein wèl loopen zoodat het daarmede vervoerd vleesch op Vrijdag 27 December te Vlissin^en verscheept kan worden voor de aanbieding ten ver voer zal Donderdag 26 December op do gewone wijze gelegenüeid bestaan. Zondag 22 en Woensdag 25 dezer len Kerstdag) wordt geen vervoer aangenomen.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1