B uitenland. Nederland. Laatste Berichten. Stadsberichten. De Oorlog in Zuid-Afrika. DUITSCMiAUfD. De «Hamburger Correspondent" meldt: Aan boord van het tot de Levant-lijn behoorende stoomschip »Chios" is een rat gevonden, die aan de pest was gestorven. Het stoomschip is onmiddellijk geïsoleerd, gedesinfecteerd en onder toezicht van den haven-genees heer gesteld. Het verzet der Polen in Pruisen tegen het gods dienstonderwijs in de Duitsche taal duurt onverminderd voort. Ondanks alle maatregelen en straffen weigeren de kinderen te bidden en op de Duitsche catchism us vragen te antwoorden De inspecteur van onderwijs in de provincie Posen heeft thans den ouders medegedeeld dat de kin deren bij blijvend verzet een jaar langer op school zullen worden gehouden. BSTttMIiAWD. Mag men de »West, Gazette" ge- looven, dan zou zelfs Chamberlain het optreden van zijn bewonderaars bij de voorgenomen lezing van Lloyd-George (zie ons laatste nummer) sterk hebben gelaakt en haar «onwaardig en zeer betreurenswaardig" hebben genoemd. Zou de almachtige minister van Koloniën eindelijk, hoewel laat, tot de overtuiging komen, dat het oordeel van »den man op straat'^ waarop het ministerie zich in den aanvang van den oorlog zoo gaarne beriep, toch niet geheel onfeilbaar is, en een gevaarlijk kompas, om de wereldpolitiek op te sturen 1 De «Times" verneemt uit Sydney, dat de regeering van den Anstralischen Statenbond besloten heeft een con tingent van duizend man naar Zuid-Afrika te zenden. Uit Zuid-Afrika zijn 28 militairen aangekomen die door krijgsraden zijn veroordeeld tot straffen van twee tot vijf jaren gevangenis. Zij zuilen te Dover worden opgesloten. Hun misdrijven zijn niet bekend. ZUID-AFRIKA. De berichten klinken weer heel wat beter, niet alleen heeft de Wet zieh met 800 man bij Langberg vertoond en aldaar een gevecht met den vijand gehad (bijzonderheden nog onbekend), maar ook elders zijn de Boeren weder aanvallend opgetreden. Uit Kroon stad toch wordt van den 23 geseind «Majoor Mac Hicking marcheerde met 90 man van Vredefort door het Vaaldal, toen hg plotseling werd aan gevallen door een overmachtige vijandelijke afdeeling. Een hevig gevecht ontstond, waarin de Engelschen ge dwongen werden op den spoorweg terug te trekken. Twee officieren en 5 man werden aan Eugelscbe zijde gewond." En eindelijk bevatten eenige Etgelsche bladen tele grammen van hun oorlogscorrespondenten, waarin dezen melden, dat de Boereu, die goed bei eden en van al.es ruim voorzien zijn er geen oogenblik aan enken toe te ge ven. De laatste grooto krijgsraad was belegd niet om over overgave, doch om over de zomercampagne te beraadslagen. Bijzonderheden omtrent de gevangenneming van Krit- zinger toonen, dat hij een bewonderenswaardigen persoon lijken moed toonde. Toen het commando de linie der blokhuizen naderde, werd het scherp achtervolgd door twee colonnes. Bij den aanblik van de blokhuizen en van de ijzerdraad afsluitingen hield het commando stand. Zoowel door de achtervolgende colonnes als uit de blokhuizen werd eon hevig vuur op het commando geopend. Te midden van dit vuur galop peerde Kritzinger en zijn adjudant, vooruit en bakte zij een opening in de ijzerdraadafsluiting, waardoor het ge- heele commando kon ontsnappen. Twee maal keeide Kirt zinger door de linie terng, om de gewonden ter hulp te snellen, die hjj naar de paarden droeg ten einde buune ontsnapping mogelijk te maken. Toen hg voor de derde maal terugkeerde werd bi]zeit gewond. Schagen. De vierde algemeene vergade ing der vereeniging van ond-leerlingen der Rijkslaudbouwwinter- school op den 23, alhier, weid met een passend woord geopend door den voorzitter den heor J. Best Nz. te Berkhout. Hierna las de seoretaris de uitgebreide en zorgvuldig gestyleerde notulen en het jaai vei slag der vereeniging, waarbij met genoegen we d vermeld de welgeslaagde excursie in Juni ondernomen naar het Westland de Nederl. Oliefabriek te Delft en de Centrale guano-fabriek te Botterdam. Medegedeeld werd door den voorzitter dat de Bond van zuivelfabrieken in Noordholland en de Ver eeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Holl. Noorderkwartier elk f 100 subsidie hadden toegestaan aan het op te richten station voor melkonderzoek. Omtrent deze aangelegenheid werd besloten dat het bestuur zal voortgaan met de voorbereidende werkzaamheden en daar over tene buitengewone leden-vergaderiug zal uitschrijven, om een definitief besluit te nemen. Tot bestuurslid der vereeniging werd gekozen de heer G. Nobel te Lutje- Winkeltot lid der comm. v. toezicht op het station voor melkonderzoek de heer K. Wit te Schagen en tot leden der finantieele commissie voor 19ü2 werden bij acclamatie benoemd de heeren P. Bbsbo H. K. Hosier en J. Jimmink. De heer G. Nobel te Lutje-Winkel hield hierna eene lezing over de cultuur en den verkoop van tulpen. In kenngen vorm behandelde hij de geschiedenis dezer teelt, de bedrijfsinrichting, bet bmoodigde bedrijfs kapitaal de cnltnnrde oogst en den handel in dit gewas. Een luid applaus der vergadering was het wel verdiende loon voor deze zaakvolle rede. Over hei onder werp «Het melken" ing leid door den heer H. K. Koster te Wieringerwaaid, werd een uitgebreide gedachtenwisse- ling gevoerd. Met dankzegging aan de aanwezigen en de beste wenschen voor den bloei der vereeniging sloot de voorzitter deze goed bezochte bijeenkomst. «Als jongens en studenten nu jaHij wist ook best waarom en ik eigenlijk ook. Nu zal hij hier zeker als leider van dejeunesse dorée optreden en ik moet werken en mijn brood verdienen dat stemt niet goed overeen geestelijke belangen kunnen ons ook niet vereenigen en dns wat blijft er dan over Waarom kijkt ge mij zoo teleurgesteld aan, schapekopje «Oik ik maar daar roept mama 1" En in een omzien is zij uit de kamer van haar broer verdwenen en in de keuken wnar mevrouw Ahrens en Dora over een ziekensoepje beraadslagen. Wordt vervolgd). Vóór Zandvoort is den 21 door den mist een stoomschip met steenkolen op de tweede bank aan den grond geraakt. Door de kustwacht werd hiervan tele- pboniscb bericht naar IJmniden gezonden en werden de bemanning en de voerlieden der Reddingboot gewaar schuwd, om zoo noodig hulp te kunnen verleenen. Door den opgekomen vloed kwam de boot weder vlot en kon zij met eigen kracht zee kiezen, zoodat geen hulp behoefde verleend te worden. Nog demelfden avond kwam de boot behouden te ITmniden aan. Voor de Boeren. President Kruger ontving dezer dagen bezoek van den predikant Scbaefer, nit Remscheid, tot bet aanbie den van ongeveer 10.000 Mark bijeengebracht door kinderen in Westfalen en Rheinland voor een Kerst geschenk voor de arme Boerenkinderen. De President was zeer getroffen. -- Men meldt aan het J*f. v. d. 1), Het verkeer te water tnssehen Groningen en de Ooste lijk daarvan gelegen plaatsen is gestremd en wel vrjj plotseling. In de laatste dagen hebbeD de vaartuigen nog alle Groningen bijna kunnen bereiken, maar verder ook niet dan bijna. Terwijl de stroom in het Winschoterdiep reeds lang opgehouden had, ging er in het Drentsehe diep in de richting naar Groningen en het Winschoterdiep een vrij sterke stroom. Door de ingevallen vorst is het ijs in het toch niet heel wijde kanaal opgejaagd, zoodat het kanaal als verstopt is. Vele schuiten, waarvan enkele met 10 tot 12 paarden bespannen, hebben den strijd moeten opgeven. Stoom booten zijn blijven liggen. Deskundigen verzekeren, dat ook bij een matige vorst de scheepvaartverbinding gedurende eenige weken, zoo niet den gebeelen winter, zal zijn gestremd. Schoorl. De Raad dezer gemeente heeft de ol- gende ealatisregeling voor het onderwijzend personeel vastgesteld a hoofden met minder dan 20 dienstjaren f 900 (met vrije woning en tuin, huurwaarde t 150; 20 en meer dienstjaren f 950b onderwijzers aanvang- salaris f 500, met 4 jaarljjkscho verhoogingen van f 50 c onderwijzers, die de hoofdakte bezitten f 100 meer d vergoeding van hnishuur voor gehuwde onderwijzers f 50; e voor het herhalingsonderwijs f 0.60 per lesuur. draft. De heer D Smit, secretaris dezer gemeente, is benoemd tot lid van het bestuur van het Zeevarend fonds te Graft. tirootschermer. De beer G. J. Offerhaus, cand. tot den H. Dienst, te Oostwold, heeft het beroep naar de Ned. herv. gemeente alhier aangenomen In den ring Rijp znllen dns weldra alle predikantsplaatsen vervuld zijn, iets, wat sedert jaren niet heeft plaats gehad. Schagen. Den 22 vergaderde in het lokaal Céres alhier de atdeeliog Schagen e. o. van den Smedenbond «Hollands Noorderkwartier". Het vrij belangrijk te kott van verieden jaar was volgens de rekening en verant woording veranderd in een klein batig saldo. Het aantal leden der vereeniging is thans 43. Besloten w-rd pogingen aan te wenden de nog niet aangesloten smeden op ce wekken toe toetreden als l d. Van de aftredende bestuurs leden, de heeren Hoepma, te Schoorl, D. Roggeveen Lz., te Schagen en Jac. Met, te Heerhogowaard, wecschte de heer Hoepma voor eeno herkiezing niet meer in aan merking te komen. In diens plaats werd gekozen de heer J. Visser ie Oadcarspel, terwjjl de andere heeren werden herkozen. Eveneens werd als lid van bet hoofdbestu ir bg acclamatie herkozen de voorzitter der vereeniging, de L. J. Wissekerke te Kolhorn. Besloten werd minstens 4 vergaderingen per jaar te houden, waarvan 2 in den zomer op een dag in de week. Sommige leden hadden gemoeds- of andere bezwaren tegen het very aderen op Zondag bij wijze van proef znllen na om te beginnen de zomervergaderingen in de week worden gehouden. Eene tariefregeling voor smklsweik zal door het bestuur in overweging worden genomen, opdat er meer eenheid kome in deze zaak. Voor den prijs van het hoefbeslag is men al sinds een paar jaar tot oveieenstemming ge komen. Het jaarverslag zal gedrukt woiden in het vak blad «De smid- en koperslager." Eene voiandering in het regiement maakt het na mogelijk een tweeden keer in elk geval te vergaderen, al is het voorgeschreven aan tal leden dan ook niet aanwezig. Voor een veertien dageu moest rs.l. de vergadering om laatstgenoemde reden wor den uitgesteld. Den heer J. H. Ressing is namens eenige onder wijzers der openbare lagere school een fraai boekwerk als aan denken aan zijn verblijf alhier aangeboden. Ook de oud-leerlingen der school hebben oen vertrekkenden onder wijzer met een stoffelijk blijk hunner hoogachting bedacht. Benoemingen. Beuoemd tot heemraad van den polder Katwoude, C. Middelbeek, te Katwoudein het bestuur van het hoogheemraadschap van den Hondsbosscheen Duinen tot Petten: tot dijkgraaf, jhr. inr. P. van Forrest, te MelFoo;tot hoogheemraad vanwege de afdeeling Water land, J. Wildschut, te Jisp en tot hoogheemraad van wege de afdeeling de Schager ea Niedorper Koggen, J. Breebaart Kz., te Winkeltot heemraad van het Am bacht van West-Fiieeland, genaamd Drechterland, van wege de Wester-Kogge, O. de Groot, te Avtnhorn en vanwege de Zuider-Kogge, K. Honter, te Schellinkhout. Voor de verschillende vacatures van het hoogheem raadschap van den Hondsbossche en irulnen tot Petten zijn herkozen als hoofdingelanden de heeren nu. II. P. 31 Kraakman, te Alkmaar; J. Kootnen Hz., te Winkelmr. G. P. Donker te Bsnningbroek respectievelijk zitting hebbende voor het vierde district van Duinkavel, de Schager- en Niedorper Kogge en de Vier Nooider Koggen. Gekozen zijn de heeren jhr. mr. H. Gevers, te Heems kerk, voor het vijfde district van Duinkavel, in de plaats van den heer A. v. Nieues (overleden) en W. Duin, te Hen^broek, voor Geestmer-Ambacht, in de piaats van den heer P. Baan, die tot hoogüeemiaad werd gekozen. Tot lid van het bestuur der banne Broek in Water land is benoemd de heer Jn. vau den Borg, aldaar en tot hoofdingeland voor het hoogheemraadschap «Water land" de heer D. Ubbels. Tot bestuurslid der banne Monnikendam is gekozen de heer K. Kroon. Tot bestuurslid van den Slootgaardpolder (Schagen en Niedorper Kogge) is gekozen da heer C. Limmen te Harencarspel. Tot molenmeester van de Westerkamperpolder (Schager- en Niedorperkogge) is gekozen de heer P. Borst, te Oude-Niedorp. Marlngcarspel. Tot molenmeester van dan Ring- polder is gekozen de heer K. Koog, te Dirkshorn in de plaats van den heer J. Swan, die onlangs tot voorzitter werd benoemd. Voor de Vogels. De «Nederlandscbe Vereeniging tot bescherming van Vogels" vei zoekt iedereen vriendelyk de vogels bij dit gnre weder niet te vergeten en door eenig voedsel te gev n ze to helpen konde en honger to trotseereD. Qevechten. LONDEN, 23 Dec. Een telegram van lord Kitchener nit Johannesbutg van 21 dezer meldt: De Wet viel den 18en December met ongeveer 800 man generaal Dartnell aan bij Landberg in het district Bethlehem. De vijand chargeerde tot binnen 150 yards, doch werd na eenige uren vechtens teruggi dreven met een verlies van ongeveer 20 man. Wij hadden een gesneu velde twee officieren en tien man gewond. Generaal Dartnell marcheerde 120 mijlen in drie en een halven dag zonder trein. Generaal Spens meldt dat 200 man bereden infanterie die, in verschillende troepjes veideeld, hoeven doorzochten in bet district Beginder-lijn (Transvaal) we den aan gevallen door 300 Boeren en 40 gewapende Kaffers onder Britz. De Boeren voerden een vastberaden charge uit en overweldigden de Britsche macht voord«t generaal Spens ter hnlp kon komen. De verliezen waren zwaar, doch bijzonderheden zijn nog niet ontvangen. Twee officieren werden gevaarljjk gewond. In de Oracjerivierkolonie marcheerden de kolonels Damant en Remington in evenwgdige richting, totdat ze bij het aanbreken van den dag op 20 D cember Ta- felkop bereikten. Plotseling verrasten 800 Boeren onder M. Botha kolonel Damants voorhoede en stormden zij, niettegenstaande de dappere verdediging, een kopje, van waar zij de hoofdmacht en de kanonnen bestreken. Zij behielden deze stelling slechts kortkolonel Damant ver dreef hen voordat Remington aankwam, maar zjjn verlie zen zijn zwaar. Kolonel Damant zelf werd gevaarlijk gewond, twee officieren en twintig man sn uudden, drie officieren en zeventien man werden gekwetst. Kolonel Remington achtervolgde de Boeren eeni.en tijd krachtig en dreef hen over de Wilgerivier, wtarop zij zich in alle richtingen verspreidden. De Bieren lieten zes dooden achter. Kolonel Remington Dam vjjl gevangenen, onder wie commandant Key deler. De colonne van kolonel Parks in bet district Nijlstroom werd den 19 December aangevallen door boiler en Tri- chardt met een pompom. De vijaud werd afgeslagen na nren strijdens met achterlating van acht ««sneuvelden, onder wie Krieze en veldkornet Mahon benevens drie gewonden. Onze verliezen waren z ven gesneuvelden, zes officieren en achttien man gewond. Wegens het Invallend Kerstfeest zal de courant UO^UFlUUAUAVOKll 1Ï1KT verschijnen. fiilnderkleedlng en voeding. De Staatscourant no. 300 bevat de goedgekeurde statuten van bovengenoemde Vereeniging alhier. Kvang. luth. gemeente. Tot. secundus lid der Syuode van de Evang-Luth. kerk in het Koninkrijk der Nederlanden, in den ring Haarlem is gekozen door de tot dien ring behoorende gemeenten de heer ds. J. F. Ternooy Apcl, evaug. luth. predikant alhier. Men verzoekt ons mede te deelen dat Zondag den 29de dienst in de kerk der remonstrantsche gemeente zal vervuld worden door den hoer dr. H. J. Groenewegen rem.-pred. te Rotterdam. Badhuis Witte Kruis. In de week van 16 tot 21 Dec. zijn in het bad huis van het Witte Kruis genomen: 30 koipbaden, 54 regenbaden lo kl. en 78 regenbaden 2e ki.te zamen 162 baden. Kerst feestviering Aed. Protestantenbond, afd. Alkmaar. Een bezoeker zendt, ons het volgende ter opname waoraan wij gaarne voldoen. Welk een vriendelijken aanblik bood de zaal van «DiligonGa" iu den avond van den 23. Vooraan zaten de kinderen der Zondagsschool en achter dezen een groote schare van ouders en belangstellenden zoodat de zaal geheel gevuld was. Na het zingen van een Kerstlied door alle aanwezigen opende de voorzitter de bjjeenkomst met eene korte uit eenzetting der boteekenis van het samenzijn en een wel komstgroetin bet bijzonder gericht tot ouders en kinderen, waarna deze laatst,en een lied aanhieven, hetwelk gevolgd werd door de verklaring van den Kerstboom bij monde van mej. v. d. V. waarop weer de jeugd een lied deed booren terwjjl inmiddels de boom was ontstoken en een vriendelijk licht dood schijnen. Nadat de jeugd was onthaald op chocolade o a., weid de feestviering voortgezet door de voordracht van een boeiend verhaal op uitnemende wjjza verteld door mej. B. Wederom kindergezing en audeimanj wetden de kindereu getracteerd, waarna de voorzitter nog eens het woord nam om een afscheidswoord te richten tot hen die de school verlaten. Eu toen brak voor de jeogd het lichtpunt aan, want geschenken werden uitgedeeld. Kortom: hot was voor ouders en kinderen wederom een heerlijke avond die goede herinneringen zal achter laten en het was nit aller hart gegrepen toen do voor- zi ter de bijeenkomst sloot met een hartelijk woord van dank tot de dames onderwijzeressen aan wier goede zorgen het welslagen van dit feest to danken was hen toewenschend nieuwen lnst bij de hervatting van hun sehooneu arbeidhet uitstrooien van zaden van ernst en vroomheid in der kinderen hart. Blijve de Nederlandscbe Protestantenbond niet het minst door zijn Zondagsscholen werken ten zegen van velen ten zegen van het opgroeiend geslacht 1

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2