Honderd en derde jaargang. 1901. ZONDAG 29 DECEMBER. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. Stadsberichten. De Oorlog in Znid-Afrika. NO. 154. Eerste blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- cn Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers t O,OH. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prys der gewone advertentiën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven i]f r|a n cjo aan de Uitgevers IIERMs. COSTER ZOON, Yootdam 0 9. Telefoonnummer 3. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der ingezetenen dat bij hem inpekomen en aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven het suppl. kohier der personeele belasting No. 11, voor het dienstjaar 1901, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 24 December 1901; dat ieder verplicht is zgn aanslag, op de bij de Wet bepaalde wijze, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken, binneu welken daartegen bezwaarschriften knnnen worden ingediend. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestnur voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, den 28 December 1901. HKIi«IM. De Senaat beeft bij de tweede lezing van het wetsontwerp tegen het spol de privileges voor Ostende en Spa verworpen en vervolgens het ontwerp aangenomen. Te Brussel is een comité opgericht bestemd om eenheid en uitbreiding te geven aan het in den ban doen van alle Engelsche koopwaren. BWCïEIiAMD. De Kerstdagen zijn voor Engeland geen bigde feestdagen geweestzooals de berichten nit Znid-Afrika doen zien. De verlieslijsten der Engelsche troepen zijn ditmaal bizonder lang De colonne Darnant verloor bij den Tafelkop niet 53 man, zooals do eerste lezing omtrent dit gevecht aangaf, maar 72 namelijk 3 officieren gedood 5 gewond 37 soldaten gedood 35 gekwotst. Het bij Begin-der-lijn door de Transvalers overmande detachement der West- Yorkshire en Manches'er-regimenten verloor in hot geheel 29 officieren en manschappen gesneuveld of gewond, ter wijl de overigenter vermoedelijke s'erkte van 160 of 170 man het geweer moesten nederleggen. Betreffende Damant's gevecht bjj Tafelkop ontvingen de Engelsche bladen een telegram nit Pretoria. Het zegt dat de Eagelscheu slechts iu staat zijn geweest twee schoten te lossen toen de Boeren, die het vee hadden te bewaken, dit in den steek lieten en brutaalweg voor waarts galoppeerdon op de Britsche stelling af. Vele verdedigers vielen bij de eerste salvo's maar de overlevenden streden hardnekkig voordat de Boeten de positie konden nemen. De Engelschen maakten de kanonnen onbruikbaar. De Boeren openden toen een overweldigend vuur op de kanonniers, terwijl een andere troep, 150 man sterk, in een hinderlaag verscholen, de stelling van ter zijde onder vnur nam. Van de geheele macht van 95 man die aan het gevecht deel nam werden 75 gedooi of gowond. Aau Boerenzijde werd commandant Van der Merwe en 30 man gedo d. Groote troepen vastberaden strijders om M. Botha, Mein- tjesTaJjaard Steeokamp en Bucknall liggen nu in hinderlaag, wachtende op epn gelegenheid om de Engel schen aan te vutten. Het Engelsche transportschip sPlass-y" is den 25 te Las Palmas aangekomen met versterkingstroepen voor Znid-Afrika, bestaande nit 2243 soldaten en vele officieren. Tegelijkertijd kwam de Englishman" aan met 850soldaten. FRANHRIJR. De sympathie voor de Boeren heeft zich dezer dagen opnienw genit. In den Gaité schouwburg te Parijs werd eene matinée gegeven ten voordeele der vrouwen en kinderen in de concentratiekampen. De zaal was vol. Jhr. Sandberg, gewezen adjudant van Botha, hield, in het costnom van eten Transvaalsch st'ijder, eene zeer toe gejuichte voordracht. Men hoorde herhaaldeljjk»Vivent les Boers Vive ie Transvaal 1" De procureur der Republiek heeft zijn requisitoir uit gesproken in de geruchtmakende zaak vau den landbouwer Brière, die te Corancez zijn vijf kinderen vermoord zon hebben. De eisch luidt onthoofden. Brière, die zich gedurende het dagenlange getuigen verhoor onbewogen eu kordaat had gehouden, wendde zich tot de gezworenen en zeide zeer bewogen »Mijne heeren gezworenen, ik heb van mijn arbeid geleefd, ik heb altijd eerlijk gewerkt. Ik zweer n dat ik onschul dig ben De juiy sprak niettemin het schuldig uit. Brière komt in hooger beroep tegen dat vonnis. Hij schreef weder een brief aan zijn eenig ove gebleven kind, Geimaine, waarin bij nogmaals betuigde onschul dig te zijn. Een aaDtal personen, die daarvan eveneens overtnigd ziju, zullen zich zijne zaak aantrekken. KUIU-AFRHRA. Spraken de berichten in ons vorig nummer reeds van grootere activiteit der Boeren de Kerstdagen hebben het bericht gebracht waai nit blijkt, dat bet woord »ver8agen" niet voorkomt in het Trans vaalsche woordenboek. Een telegram van lord Kitchener uit Johannesburg van den 26 meldtdat volgens een telegram van gene raai Rundle De Wet Dinsdag aan het boofd van een aanzienlijke Boerenmacht na een kort maar hevig gevecht het kamp van Firman bjj Tweefontein overweldisrde. »Ik vrees dat onze verliezen belangrijk ziju", seint Kitchener. »De troepen onder bevel van Firman bestonden nit vier compagnieën Yeomaory met een stuk veldgeschut en een automatisch kanon. Zij waren belast met het bewaken van het hoold der blokhuizen-linie die van Harrismith naar Bethlehem loopt. »Twee compagnieën lichte cavalerie zgn uitgezonden om De Wet te achtervolgen." Nadere berichten ontbreken nog maar het is wel te denken dat Kitchener's vrees zal blijken gegrond te zijn. Te Londen is het bericht nit Hurban ontvangen dat commandant Daniel van Schilkwijck door den krijgs raad te Krngersdorp veroordeeld werd tot den kogel wegens bet schieten op een gewonden soldaat van de South African Constabulary, die zich overgegeven en de wapens had neergelegd. Generaal Botha heeft lord Kitchener verwittigd dat hij vijf gevangen Engelsche officieren als gijzelaars bij zich houdt voor het geval dat Kritzinger eau haar van het hoofd mocht gekrenkt worden. Gen brief van president Steijn. Dezer dag* n is in Europa aangekomen een brief van president, Steijn aan een particalier, welke zijn weg heeft gevonden naar het redactiebureau van de Leipziger Naehr. In dien briei die enkele weken oud is zegt de president van dan Vrijstaat dat de toestand buiten gewoon gunstig is voo'- de Boeien. Overal in de Repu blieken is men er van verzekerd dat de oorlog nooit goed zal afloopen voor de Eogelsotien. N ch hij noch andere aanvoerders denken er over een daimbreed grond af te staan veel minder de volkomen onafhankelijkheid der Republieken op te geven. Aau het slot van bet schrijven zegt de president, dat hij den strijd zal volhouden tot het einde, niet gelijk hij een jaar geleden meende -- tot het bittere einde, maar tot het gelukkige einde. BLOEMFONTEIN, 26 Dec. Gisteren verrasta generaal Hamilton het laager van Pr«torius ten Zuidwesten van Orangiu Eau Boer ward gedood, 15 gehangen genomen, 39 geweren buitgemaakt. Kolonel Dumonlics nam, ten zuidwesten van Orangia, den veldcotnet Jacobas Dutoit en 28 Boeren gevangen 50 geweren werden bait gemaakt. STANDERTON, 22 L)ec. In het gevecht tusschen een afdeelmg oereden inianterie en de Boerenmacht onder Britz, in bet district Begiu-der-lijn op r9 December ver loren de Engelsehen tien dooien en 15 gewonden. Opstand In Argentinië. NEW-YCRK, 28 Dec. Een telegiam uit SiutUgo maakt melding van een revolutie die in Aigentinië uitgebroken is. Hosteloozc maaltijden te Amsterdam. Iu de Toevlacht voor behoefiigen, volkslogement en gaarkeuken aan deu Bi ueu-Amstel, was op de Kerst dagen telkens aau 500 armen hier ter stede een warm middagmaal bereid. Den eersten dag aardappelen met snijboonen en worst den vo genden erwtensoep met worst, eu aan allen werd bij uet heengaan een sinaas appel uitgereikt. Een der slaapzalen was tot dit doel in gericht, afdeelmg na afdeelmg kwam binnen en ging verwarmd en welgemoed naar nis. Ook was in het Paleis voor Volksvlijt voor 1500 be- boeftigen een warme maaltijd bereid door het Lager des Heils. Iu de concertzaal zaten zij aan lange tafels de reus achtige zaal was geheel gevuld. De commissioner O isandry leidde de bijeenkomst de geheele stal van officieren eu minderen was mede aan wezig. Het maal bestend uit snijboonen en aardappelen en rookworst, terwijl bovendien nog 1500 kerstbroodeu on sinaasappel u werden uitgedeeld. Tij lens het mid dagmaal werdeu liedaien gezougen en werden deor een orkest, versterkt door het orgel, muzieknummers uit gevoerd. Aanbesteding. Door het Provinciaal B -stuur vau Noordholland is bij enkele inschrijving aanbesteed het driejarig onder houd der werken van het Noordzeekanaal gedurende de jaren 1902, 1903 en 1904 in drie peiceeien. (Riming per jaar: le perceel f 27,500, 2e perceel f 15,000, 3e f 27,000). le perceel, minste inschrijver J. Dil te IJmmdon, voor f 27,900 2e perceel, minste inschrijver V. P. Braun Zu. te Beverwijk, voor f 15,720 3e perceel, miuate inschrijver A. van Boven te Amsterdam, voor f 33,700. Het vernieuwen en hersteilen van de voorziening der boorden van het Nooidhollandsch kanaal. (Raming f 4000). Minste inschrijver A. Kiijnen te Helde voor f 4097. Door het prov. bestuur van Noord-Holland werd den 27 aanbesteed het onderhoud der duinen op het eiland Texel en aan den vasten wal van Noord-Holland, ge durende de jaren 1902, 1903 eo 1904, behoorende tot de rij(szeewerken in Noord-Holland. Raming le perceel f 6000, raming 2e perceel f 10.000, raming 3e perceel 1 9000. Minste inschrijvers, le perc. f 5460 J. Helenius 2e perceel G. Ruigewaard Egmond aau Zee f 9869, 3e per ceel G. Ruigewaard Egmond aan Zee f 8742. Schoort. In bet afgeloopen kwartaal werd aan de lagere school te «roet gespaard f 70,50 en teruggevraagd f 22,08 gedurende het geheele jaar werd ingelegd f 240,32 en teruggevraagd 1154,91 saldo f85,41. Akersloot. De verpachting vau dijk en rietgewas van den W-stwouderpolder voor 1902 bracht op f 1167 25 tegen f 918 voor 1901. Uitgeest. Den 2en Kerstdag is des avonds in de kerk der herv. gemeente het Kerstboomfeest voor de leerlingen der zondagschool op de gewone wijze gevierd onder leiding van den heer ds. A. H. Clausen, en met medewerking vin de dames der zondagschool. Vele be langstellenden waren in het kerkgebouw saamgekomen, om getuige te zgn van de blijdschap der kinderen, die, vóór den fraai versierden Kerstboom gezeten, onthaald werden en geschenken ontvingen. Do liederen, door de kinderen gszongen, werden op het orgel begeleid door mej. Cath. Schipper. Men verzoekt ons mede te deelen da: Zondag den 29 de dienst in de kerk der remonstrantsche gemeente zal vervuld worden door den heer dr. H. J. Gioenewegen rem. pred. te Rotterdam. Uoon en arbeidsduur Timmerlieden. Eene commissie nit de burgerij bestaande uit de heeren G. Looman F H G. van der Hoeven H. J. Vonk, J. J. Bak, H. vin der Heij H. Boelmans ter Spill. G. de Groot Jz. G. J. Ooms, K. Bakker Dz. en W. H. Matthijsen door de Tim erlieden-vereeniging daartoe aangezocht heeft de vraag van genoemde ver- eeniging om eene loonsverhooging voor de timmerlieden van 2 cent per our in ernstig onderzoek genomen. De leden waren eenparig van oordeel dat: A. daar de oonstandaard van de timmerlieden hier ter plaatse lager is dan in veel andere plaatsen van Noord- Holland, als den Helder, Haarlem, Zaandam, Schagen, Beverwijk, Wormerveer Koog Zaandijk, Purmorend enz. er iu de toekomst vrees bestaatdat de goede werklieden zeer ten nadeele van patroons en inge zetenen in andere plaatsen waar hun werk beter betaald wordt, aibeid zullen zoeken; B. de levensbehoeften in genoemde plaatsen niet duurder, eerder minder duur ziju dan hier 0. het timmervak zijnde onder de ambachten een van de meest moeielijke, niet in verbind daarmede betaald wordtte meer nietomdat ieder vakman zijn eigen gereedschap moet bekostigen D. een werkdag van 12 a 13 nar inderdaad te veel vergt van het lichaam en kwamen daardoor tot de slotsom, dat: 1°. met ingang van 1 Maart 1902 het loou der timmer lieden met 2 cent per unr verhoogd behoort te worden 2°. de patroons in hunne rekeniugeD, bij invoering van die verhooginghet uurloon op 24 cent behooren te stelleü, wanneer het een bekwaam vakman is 3°. geen werkdag langer dan 11 nren de rusturen daar bmten gerekend mag duren. Zij noodigen de werkgevers uit, zich van af 1 Maart 1902 aan bovengenoemde onder 1,2 en 3 omschreven bepalingen te houden. Op de gecombineerde vergadering der Oommissie met patroons waren vertegenwoordigd het bestuur der Timmer lieden-vereeniging ^Verbetering d >or Eendracht" zoo- m de dat van do afdeelmg bouwvakken van den Ned. R. K. Volksbonddie allen genoegen namen met het besluit der Commissie. Valseli geld. De commissaris van politie alhier, verzoekt ons te willen mede.deelen, dat wederom is in beslag genomen een valsch guldenstuk, voorzien vau den beeldenaar van wijlen Z. M. Willem III en het jaartal 1846. Collecte. Wij vernemen, dat in den loop der volgende week, van wege de Moederljjke Sociëteit, alhier, eene schaal- collecte hier ter stede zal plaats heoben die wij gaarne in den warmen steun der ingezetenen aanbevelen. Stedelijke Muziekschool. Op Donderdag, deu 2 Januari, hoeft, in het lokaal Harmonie, alhier, eene openbare les plaats van de leerlingen der Stedelijke Muziekscnool, onder leiding van den directeur den heer J. M. Otto., des avonds te 7 ll2 nnr. Spijsuitdeeling Blijkens achterstaande adverteate heeft deAlge- meene Commissie tot Spijmndeel ng, alhier, het voor nemen om, te beginnen op vrijdag 3 Jauuari, iederen maandag, woensdag en vrijdag, te elf uur in den voor middag, in hwar gewoon lokaal aan het Gasthuis, kaarten verkrijgbaar te stellen ad 5 cents, die reeht geven op een portie warm eten. Deze kaarten worden niet op naam gesteld en zijn alléén geldig op den dag waarvoor zij door de Oommissie worden afgegeven.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1