zondag" ZEEMILITIE. No. 3 derate blad. Honderd en vierde jaargang. 1902. 5 JANUARI. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. 3G8e Staatsloterij. Stadsberichten. De Oorlog in Zuid-Afrika. 1899 f 8550 en f 770,25. 19u0 f 9086 en f 667,50. 1901 f 9918 en f 626. Aincrlkaansche Spoorwegen. ALKIUAARSCHË COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheeie rijk f 1, 3 Nnmmers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentiën s Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVooidam 0 9. Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar. Gezien de eerste zinsnede vun art. 138 der militie- wet 1901. BreDgen ter openbare kenr.is dat lotelingen voor de Nationale Militie, die voor vol ledige oefeningen bij de militie te land zouden moeten worden ingelijfd, een der hierna te noemen beroepen uitoefenen, en verlangen bij de Zeemilitie te dienen, worden uitgenoodigd zich vóór 1 Februari a s. ter gemeente-secretarie aan te melden, of te doen opgeven. De hierboven bedoelde beroepen zijn: Stuurlieden, stuurmansleerlingen eu verdere zeevarenden op koopvaardijschepen van de groote en kleine vaart stuurlieden, schippers en verdere opvarenden van Rijn schepen, aken, tjalken eu kleinere vaartuigen; stuurlieden en verdere opvarenden van passagiers- en sleepbooten, loodsvaartuigen en tonnenleggersdiepzee- en Noordzee- knstvisschers Zuiderzeevisschers vissehers op de Zeeuw- sche wateren en op de groote rivieren; mossel- en oester- vissehersschuitenvoerders en veerlieden; vletterlieden; machinisten, machinist leerlingen en stokers op schepen en vaartuigen, bij spoor- of tramwegen en op fabrieken of andere inrichtingen; machinedrijvers; tremmers;"smeden; bankwerkers; werktuigmakers; ketelmakers; voorslagers; scheepsbesehieters scheepstimmerlieden (scheepmakers); brood-, koek- en banketbakkers; koks; koffiehuis- en hotelbedienden ziekenverplegers apothekersbedienden barbierspersoneel van 's Rijks Marinewerven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 4 Jan. 1902. C. D. DONATH, Secretaris. DUITSClSIjANrD- De aanstaande komst van den prins van W-iles te Berlijn, wordt door de Duitsche pers met groote ingenomenheid begroet. Zoo zegt o.a. de »Voss. Zeitucg" dat hiervit blijkt: »hoe groote waarde men aan beide zijden van het Kanaal hecht aan het onder houden der] vriendschappelijke betrekkingen, die door prins Bismarck reeds van groote waaide werden geacht". Ook de Engelsehe bladen zijn van dezelfde opinie, doch laten, zoo min als de Duitsche doorschemeren dat dit Vorstelijk bezoek een meet'directe strekking zoude hebben, dan het nauwer aanhalen van vriendschapsbanden. Anders echter de »Indépendance Beige". Dit Brussel- sche blad beschouwt deze reis als het gevolg van de onderhandelingen door Von Metternich, den Duitsehen gezant te Londen, betreffende den oorlog. De plechtige opneming van den Engelsehen troonopvolger in de orde van den Zwarten Adelaar zou slechts als voorwendsel dienen. De prins van Wales is zeer geschikt om bemid delaar te zijn, omdat hij bij geen enkelo gelegenheid een staudpuat heeft ingenomen ten opzichte der Zuid- Afrikaanscho zaken. Men heeft zelfs gezegd; dat hij sterk gekant is tegen de voorzetting van den oorlog. Eerst was het bericht verspreid, dat keizer Wilhelm naar Londen zou komen om met Koning Eduard een onderhond te hebben en daarna laugs diplomatiekeD weg, zich met presi dent Kruger in verbinding te stellen om dezen tot eenige concessies te bewegen. Doch deze reis zon op een slechte wijze door de bevolking van het Duitsche rijk zijn op gevat eu beschouwd zijn geworden als een bepaalde tege moetkoming gedaan aan Engeland vandaar de tusscben- komst van den prins van Wales en diens aanstaande reis naar Berljjn. Thans is 't wederom Chamberlain zelf die 't woord zal voereu, en wel op 11 Januari te Birmingham, Vermoedelijk zal een antwoord op Roseberry's rede niet uitblijven, op zich zelf reeds voldoende motief om ieder Engelschman, van weike partij hij ook moge zijn, met brandende nieuwsgierigheid, naar den grooten dag te doen haken. Koning Eduard heeft van een onbekende een ge schenk van 200,000 pond sterling (2,400,000) ontvangen. De Koning benoemde daarop een commissie voor het ont werpen van plannen voor een Sanatorium voor tering lijders, bestemd voor honderd mannelijke en vrouwelijke patiënten. Naar aanleiding van de benoeming eener Staats commissie om een onderzoek in te stellen naar den steeu- kolen-rijkdom van het land, merkt »Dai)y Mail" op, dat in de ruim 30 jaren die sedert het verslag der vorige commissie zijn verloopen, heel wat is veranderd in den toestand. Er bestaat thans nog geenerlei gevaar dat de mijnen uitgeput geraken, maar wel dat de rijke aderen allengs zeer verminderen. Dit beteekent dat de productie kosten aanmerkelijk zullen toenemen en dns de Britsche nijverheid onder ongunstiger voorwaarden, zal moeten werken. Vooral is het bedenkelijk dat reeds na in Penn- sylvani de mijnen veel goedkooper kolen opleveren. Het ingesteld onderzoek is daarom van overgroote beteekenis voor Groot-Brittann FRANflilAIJ WTasschen den Ozaar en den pre sident der Republiek zijn ter gelegenheid van den Nieuw jaarsdag telegrammen gewisseld die aan hartelijkheid mets te wenschen overlaten en opnieuw een steentje zullen bijdragen tot meerdere versterking van de positie der Regeering. Trouwens het regeeriugskarretje gaat. den laatsten tijd op een zandweg Meer en meer toont Italië zich geneigd tot toenadering tot de vroegere bond- genoote de oudere Latijnsche zuster aan wie het veel verschuldigd is, en dit feit is te belangrijker, wijl, gelijk wij reeds vroeger in herinnering brachten, het Drievoudig verbond eerlang eindigt en Italië voor de vraag zal staan of hot dat zal hernieuwen. Zoow 1 de Fransche gezant te Rome als de nuntius te Parijs, (in qualiteit van doken van het corps diplo matique aid iar) hebben op de nieuwjaarsrecepties bij de staatshoofden een uiterst weiwillenden toon aange slagen. Onmogelijk is het niet dat van de feesten te Toulon in 1901 gehouden een nienwe koers in de Europeescho staatkunde zal dateeren. ïl D -Al ttlli lLord Kitchener heeft een opgave naar buis gezonden van het cijfer dor verliezen, dat dooi de Boereu geleden is tot Mei 1901 hetgeen bedroeg 2640. Sedert zijn er volgens de wokelijksche rapporten mg 1182 gesneuvelden 707 gewonden 8186 gevangen en 2172 die hun onderwerping hebben aangeboden bijgekomen. Te zarnen 14287 man. Verschillende Engelsehe bladen doen opmerken dat dit totaal zoowat even hoog is, als het effectief, dat door minister Brodrick werd opgegeven bij het begin v in 1901 als vertegenwoordigende de Boerenstrijimacht. De buit die De Wet bij Tweefontein gemaakt beeft, wordt als volgt beschreven: 67 wagens met ammu nitie 1600 tot 1800 geweren en 150 wagens met levens middelen. LONDEN, 3 Jan. Het Departement van oorlog publi ceert een schrijven van Lord Roberts, in antwoord op een brief van een dame, die d'arbij insloot een uitknipsel uit het »Deutsehes Blatt" van 15 December. Lord Ro berts geeft daarin de meest stellige verzekering dat de in dat blad gedane mededeelingen betreffende de afschu welijke handelingen van Britsche officieren en soldaten met Boerenvrouwen en meisjes te Oraugia in Transvaal, en het zenden van alle vrouwen boven de twaalf jaar uit het kamp bij Irene naar Pretoria, met onzedelijke bedoelingen, geheel en al ongegroud zijn. JOHANNESBURG, 28 Dec. Generaal Louis Botha zond een schrijven aan alle commandanten, met de opdracht den strijd voor; te zetten, daar het Engelsehe Parlement in het begin van Januari moet bijeenkomen in een zitting, waarin een voorstel zal worden gedaan om m :er geld te bestemmen voor het voortzetten van den oorlog. Het Engelsehe volk zal dit niet toestaan en daarnit zal dientengevolge het terugtrekken van de Engelsehe troepen voortvloeien. PRETORIA, 4 Januari. In den nacht van 31 December maakte de Engelsehe generaal Bruce Hamilton met zijn colonne een nachtmaiseb, waarbij hij er in slaagde een Boorenlager te overvallen. Daar de Boeren de Engelsehe strijdmacht zagen aankomen, slaagden velen er in over de grens van Swaziland te ontsnappen. Toeh werden zes Boeren gevangen genomen en 14 wagens, benevens 500 stuks vee baitgemaakt. Haringkarspel. Aan het hulpkantoor te D i r k s- horn werden in de Rijkspostspaarbank in het jaar 1901 behandeld 1846 inlagen tot een bedrag van f 15702,04 en 223 terngbetalingen tot een bedrag van f 13092,60. 36 Nienwe boekjes werden weder uitgereikt. Aan het telefoonkantoor werden behandeld 471 telegrammen als 216 verzonden en 255 ontvangen. Het telefoonkantoor zal vanaf 1 Januari op Zon- en feestdagen geopend zijn van 7 uur 30 min. tot 8 uur 30 min. ('s morgens). Scliagen. De afd. Schagen e. o. van het Nederl. Onderw. Genootschap benoemde tot haar eersten secretaris den heer K. Schoorl en tot haar penningmeester den heer J. de Grootbeiden te Barsingerhoru. Aan het postkantoor Schagen en de daartoe behoorende hulpkantoren werd gedurende het jaar 1901 ingelegd f 159490,13) en terugbetaald f 131160,30). Uitgegeven werden in dat jaar 304 boekjes. Blokker. Den 11 zal alhier het vergelijkend exameu voor hoofd der school te Westerblokker worden voortgezet met de heeren Mantel, b. d. s. te Binnen wijzend, de Vries, ond.^te Zuidscharwonde, Lanshof, ond. te Helder, v. Asperen, h. d. s. te Nijega (Fr.), Vis, ond. te Amster dam en Loopstra, h. d. s. te Blija (Fr.) Barsingerhorn. Het vei bod van het bestuur der Schager Kogge om na 1 Januari door het water der Kogge te varen, werd door het bostaar van den motor- bootdienst KolhornSchagen niet opgevolgd. De dienst gaat op de gewone wijze door aan het recht van het Koggebestuur wotdt getwijfeld, een rechterlijke beslissing wil men thans uitlokken. In 1901 werden aan h=t hulpkantoor Kolhorn 633 inlageujin de Rijkspostspaarbank gedaan, tot een bedrag van f 12427,86. In dit jaar werden 23 nieuwe boekjes uitge geven. Te Tlel is den 1 de aldaar vertoevende schipper W. de Krieger uit Leeuwen met messen aan hoofd hals en borst verwond, zoo ernstig dat, indien niet ter stond hulp was verleend de man na enkele minuten zon doodgebloed zijn. De daders zijn tot nog toe onbekeud. Men denkt dat de oorzaak van den aanval eene oude veete is. De politie doet onderzoek. Gruwelijke moord. Op Nieuwjaarsdag heeft te Oosterhout (N.-Br.) een Duitseher bij eene vechtpartij een 22-jarig gehuwd man met een sikkel of rietmes zoodanig in het hart gestoken, dat de man onmiddellijk dood ter aarde viel. Omt-ent den moordenaar vermeent men dat de man kermisreiziger van beroep een uit zijn aard kalm man zou wezen die waarschijnlijk door sarren en vechten van pollerjongens tot de daad is gebracht. De verslagene werd met het rietmes tweemaal in het lichaam gestoken eens in de borst en den tweeden keer in 't onderlijf zoodat de ingewanden zichtbaar werden. De getroffene viol neer, werd onmiddellijk door een paar omstanders opgeheven, maar blies in hunne armen den laatsten adem uit. De dader die bekend heeltis gevankelijk naar Breda gevoerd. Nederland en de Zuid-Afrikaansche Republieken. Eerstdaags vergadert het hoofdbestuur van den Bond van het uit Zuid-Afrika verdreven N. Z. A. S. M. personeel om te spieken over de mogelijkheid van een spoedige nilkeering door het Engelsehe Gouvernement aan de Nederlandsche schade-eisehers. In verband hier mede zal eene deputatie van het hoofdbestuur een bijzon dere audiëntie bij den Minister van Buitenlandse e Zaken aanvragen. Werkstaking;-Diamantbewerkers. Te Amsterdam werd den 2 eene vergadering gehouden van do besturen der gecombineerde diamantbewerkers- yereenigingen waarin werd besloten, als tegenmaatregel van de uitsluiting door de juweliers een algemeene werkstaking te proclameeren voor alle leden van de Amsterdamsche Juweliers-Vereeniging. Op de fabrieken van alle werkgevers die bij den A. J. V. zijn aangesloten en dit is het geval met de meeste en de voornaamste juweliers is dus het werk neergelegd. Ook de personendie bezig waren het vroeger ont vangen werk af te maken leggen den arbeid neer zoodat men zeggen kan dat het werk grootendeels stil ligt. 4500 diamantbewerkers zijn door dazen maatregel wer keloos. Be oeming. Tot secretaris van den polder »Wijdenes en Ooster- ieek" iB benoemd de h'er 0. Mantel Lz.tot penning meester de heer A. Ham Pz. Itompetoren. Bij de op 2 dezer gehouden ver pachting van gras- en rietgewas van djjken en wegen om en in deu polder Schermeer heeft het grasgewas opgebracht f 11802 en het riet f 833. In 1898 waren deze cijfers f 7746 en 1 737. Oterleek. In dit dorp is in den loop van het vorige jaar niemand overleden. De doodsklok heeft eenmaal geluiddewijl iemand uit een andere gemeente hier werd begraven. Het kerstboomteest is hier den 2den Kerstd g uitste kend geslaagd. Daar er flink op de lijst was geteekend, werden aan de kinderen, behalve vele versnaperingen fraaie ea nuttige geschenken uitgereikt. Als premie voor de geabonoeerden op bet Finan cieel Weekblad voor den Fondsenhandel is in den handel gebracht een »Adas der Amerikaansehe Spoorwegen". De atlas geeft een beknopt antwoord op de vragen Waar ligt de spoorweg hoe groot zijn haar kapit al en obligatieschuld, hoeveel ont vangt zy brnto en netto welke dividenden keert zij uit Van iedere lijn die in den atlas behandeld wordtgeeft een op vrij groote schaal geteekend kaartje een duidelijk overzicht. De 18 opgesomde lijnen zijn die waarvan de aandeuien aan de amsterdamsche beuis eene gereede markt vinden. 4e kl., 4e lijst, 3 Jan. No. 18208 f 2000 no. 20057 1 100. Gewelfschildering. Naar het Centrum verneemt, zrjn voor rekening van het Rjjk aangekocht, om geplaatst te worden in het Rijksmnsenm te Amsterdam do prachtige gewelfscbilde- ringen voorstellende het laatste oordooi afkomstig uit de Groote ol St. Laurentiuskerk te Alkmaar. Deze schilderijenwelke men e mgon tijd verloren meendekwamen ongeveer zes jaren geleden in 't bezit

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1