19 02. Op de Waterhoeve m)2. Honderd en vierde jaargang. ZONDAG 5 JANUARI. Amsterdamsche Brieven. FEUILLETON. W. Heimbnrg-. Vertaling van HER MINA i. 'NOi 3» Tweede blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlosdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ff 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentlën :j Per regel f O,lö. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Evenals bij den aanvang van het vorige jaar zouden wij ook thans bij het begin van het tweede jaar dezer eeuw de opschriften kannen herhalen, die wij plaatsten boven de eerste artikelen in Januari van het jaar 1900, het laatste der vorige eeuw. Naast droeve vTelaurstel- ling" mag hoopvol Vertrouwen'' gehandhaafd blijven. Dat wij die woorden schreven en thans ten tweeden male bij de intrede van een nieuwen jaarkring herhalen met het oog op den oorlog in Zuid-Afrika zal ieder begrijpen. Die oorlog is en blijft de groote misdaad waarvoor Engelands verwaten laatdunkend gevoelloos en niet minder dom imperialisme ten eeuwigen dage verantwoordelijk blijft. Daarbjj wijkt alles wat in de laatste jaren de algemeece belangstelling wekte in heel de beschaafde wereld naar den achtergrond. Om daden te vinden die met Engelands bedrijf vergeleken kannen worden en alzoo moeten aantoonen dat wat in Zuid- Afrika geschiedt niet geheel zonder voorbeeld is in de wereldheeft een Eagelsch minister zich niet ge schaamd zelfs Armenië te noemen. Sedert 15 September durft Engeland op verder verzet de straf van levenslange verbanning zetten. De ongeëvenaarde eigenwaan van deze natie gaat zoo ver dat zij den strijd van burgers voor de onafhankelijkheid van hun land tot een misdaad heeft gestempeld. Bewoners van Britsche koloniën die hun broeders daarbjj hebben geholpen wacht de dood straf. Zoodra beschuldigingen van de soort waaraan het in oorlogen van dezen aard nooit ontbreektschending van oorlogsgebruiken misbruik van de witte vlag, dood slag of mishandeling van gewonden of gevangenen, slechts door een paar getuigenissen van wie ook bevestigd schij nen is het leven of de vrijheid verbeurd Het toppunt van onbeschaamdheid is misschien wel hierin bereiktdat de kosten der verzorging van de vrouwenkindereu en gtijsaards in de zoogenaamde concentratiekampendie allengs den naam van moord kampen hebben verkregon ruim tienduizend kinderen in een half jaar verhaald worden op de bezittingen der Boeren te velde. Werkelijk die ver. pleging is zoo uitstekend, dat het groote Britsche Rijk wel eenige vergoeding mag genieten van de onvermijde lijke kosten. Een verhaal der kosten v&n genoten onder stand ten bate van de groote mogendheid die hun huis verwoesttehun inboedel vernieldehun graan en vee roofde en hun te veld staands oogst vernielde Zoo handelt het machtige Britsche Rijk, dat bij iedere DOOR 15) De Novembermaand hult Hohenburg in esn sluier van grauwe nevelwolken, 't wordt al om drie uur donker, en dan moet het lamplicht het daglicht vervangen de luiken worden gesloten; de wind huilt door de straten. Gezellig verkeer is er niet: te Hohenburg begint het eerst als de groote schoonmaak, de groote wascb, de eerste varkens- slacht en de kermisdrukte afgeioopen zijn, dus na Nieuw jaar. Een enkel concert heeft er plaats gehad gegeven door juffrouw Muller, onderwijzeres iu pianospel en zaDg, om zooals de booze tongen beweren, tegen Kerstmis wat geld te verdienen. Overigens worden door de dameswe reld met woedenden jjver allerlei presenten vervaardigd voor de dierbare bloedverwanten en vrienden dit behoort in 1860 tot den goeden toon. Ook Eva heeft geklenrde wol op de tafel vóór zich liggen en mevrouw Ahrens borduurt een zwartzijden vest met den platten steek voor haar man de zijden stof is nog afkomstig van een oude japon. Nu en dan brandt de nieuwzilveren oliekan tot na middernacht; mevrouw Ahrens tracht het licht te verbeteren door de waterkaraf tusschen haar borduurraam en de lamp te zetten. De zieke man heeft enige boeken uit den boekwinkel laten komen om iets leerzaams voor ziju Eefje nit te zoeken 't hindert htm onbeschrijfelijk, dat zijn lieveling den eeuen dag na den anderen met zulke nietige bezig heden zoek brengt. Maar zuchtend heeft hij al die dure werken weer uit de hand gelegd zooveel gold kan hij niet besteden om eindelijk een bundeltje verzen gelegenheid zóó hoog en m9t zooveel nadruk en over tuiging opgaf vau zijn vrijheidsliefde, zijn gematigdheid, rechtvaardigheid en menschenliefde, dat da wereld er aan geloofde. Hoe diep was zijn verontwaardiging en hoe krachtig klonk zijn veroordeeling, als andere mogend heden van dan weg vau vrijheid en recht afweken en nn is er bijna geen land, waar niet uit alle kringen ui tingen van verontwaardiging opgaan over de handelingen van datzelfde brave volk. Teleurstellend in de hoogste mate blijft het, dat het gruwzaam lijden van een volksstam met zoo onuitput telijke geestkracht en vrijheidsliefde als het Afrikaansche Boerenvolk niet alleen voortduurt maar noodwendig zwaarder wordt. Engeland is fer niet zeker van, of er nog niet strengere maatregelen noodig zullen zijn. Er is zelfs een heele partij, die het voortduren van den oorlog hoofdzakelijk toeschrijft aan Engelands grootmoedigheid en menschelijkbeid. Hulp voor de Bteren van boiteu, een bemiddelend optredea van andere mogendheden is nog even, zoo niet meer onwaarschijnlijk dan een jiar ge leden maar aan den anderen kant blijkt ook en in de laatste dagen duidelijker dan iu de voorafgaande weken, hun weerstandsvermogen even krachtig, huu besluit om den strijd voort te zetten even onverwrikt. Hun taal blijft onopgesmukt, edel eu waardig, vol vertrouwen, geloof en goeden moed, en hun daden zijn daarmee vol komen in overeenstemming. Van hunne zijde blijven zij getronw aan hun besluit om den oorlog op edelmoedige wijze te voeren en hun gedrag niet afhankelijk te stellen van hetgeen de tegenpartij zich meent te kunnen veroor loven. In weerwil van da van Engelsche zijde vlijtig op- gezamelde eu te zamen gebrachte berichten.en geruchten van bedenkelijken aard, zolfs bereid om aan enkele op zich zeil staande feiten, die do Eugeischen luid laten klinken, geeti geloof te weigeren, kunnen wij van hen geloovên, dat zij ook tegen de verleiding van weerwraak bestand zijn gebleven. Laat ons ^hun onze hulde, onze bewondering niet onthouden, en evenmin onzen steun, waar en in welken vorm wij dien kunnen verleenen China is gestraft en vernederd, en betaalt schadeloos stelling. Daarmee is de zaak uit. Over de gevolgen, over de uitwerking van den gemeenschappelyken tocht der mogendheden naar Peking, gevolgen voor het Christen dom en de »negotie", valt nog niet te oordeelea, behalve dat Rusland ten opzichte van Mandsjoerije schijnt te zeggen: fy suis et j'y reste. Dit resultaat schijnt ver kregen. Wat de overigs mogendheden zullen winnen, zal de toekomst moeten leeren. te kiezen: »Albnm voor Doitsche meisjes."'t Zijn juweel tjes van poëzie doch wetenschap en kennis zullen de meisjes daaruit niet opdoen. Kon hij haar zelf maar iets leeren zooals hij gaarne zou willen doch tegenover die ingezonken droomerige oogen van het jonge meisje wordt hij driftig »In 's hemels uaam let toch op Waaraan denkt ge toch Wat hebt ge aan je hoofd Eéne gedachte stelt den armen tobber eeuigszins ge rust zijn zoon legt tegenwoordig van don morgen tot den avond ziekenbezoeken af en gedurende de spreekuren gaat de bel onophoudelijk over. Goddank I Als hij zijn zieken er nu maar boven opbrengtal dis mazel- en roodvonkpatiëntjes en die oudeluidie aan griep en rheu- matiek lijden dan bestaat er althans eenig uitzicht, dat vrouw en dochter niet behoeven te bedelen als hij de oogen heeft gesloten 1 Op de Waterhoeve heerscht ook al groote drukte, in afwachting van bet Kerstfeest. Madame Baldauf hoeft ontzaglijk veel te bedenken en te doen en nu komt er onder al die bestieringen onverwachts nog iets bij. Da tweede rentmeester, eeu bedaard stil persoon, die sedert acht jaar bij haar in betrekking is, heeft haarden dienst opgezegd en dit wel op staanden voet. Waarom Op die vraag geeft hij oen ontwijkend, blijkbaar een gezocht antwoord: »Zijn oude moeder had hem tinais noodig." En als ze hem haar spijt betuigt, bijt hij de lippen samen en zwygt haistarrig. Madame Baldanf gaat na het middageten met haar zoons te rade en vraagt bekommerd of zij de reden niet weten, waarom de man weg wil? Maurits zwygt. Karei zegt luchtig: »Wie kan dat doorgronden? Een mensch z'n wil, een mensch z'n leven laat hem maar optrekken, moeder »Dat kunt gij gemakkelijk zeggen, Karei. Maar 't is moeieljjk in dezen dm en tijd vertrouwde mensehen te vinden", antwoordt zijns moeder. »Nu, ik zal eerst nog eens een verstandig woord met hem spreken." »Ais ik in uwe plaats was zou ik mij daartoe niet willen vernederen moeder 1 Do kerel wordt nog over moedig, als hij zich gaat verbeelden dat hij onontbeerlijk is.1' Finland moet bakken voor het reusachtige Rusland en zich meer en meer vergenoegen daarvan een deel te wor den als elk ander. Wereldgebeurtenissen van anderen aard hebben niet plaats gehad. Pruisen gaat voort alle ontwikkeling van het Poolsehe element in zijn oostelijke landen tegen te gaan en aan het Duitschs de overwin ning te verschaffen; maar in de Oostenrijksche Staten duurt de strijd tusschen rassen en talen voort zonder besliste overwinning zonder dat de partijen vooralsnog veel verder komen dan elkander te kwellen, te hiuderen en in bedwang te honden en den algemeenen gang van zaken te belemmeren en te vertragen. Als het geen hartverheffend tafereel is dat wij van de volken en volksstammen in hun onderlinge verhoud ngen geven is het wel omdat de stof er voor ontbreekt. De Europeescho vrede is behouden ondanks veel gepleegd onrecht en veel strijdende belangen, maar ook dank zij de velerlei strijdige belangen doch de oorlogslasten zijn niet verminderd, noch schijnen in de eerstvolgende jaren te zullen verminderen. Het nieuwe jaar begint voor een groote klasse van arbeiders, de diamantbewerkers, niet zeer opgewekt. Na een tijd van rust is er plotseling weer een ernstig conflict gekomen. Ik mag niet aannemendat mijne lezers zich voor alle bijzonderheden omtrent het ontstaan daarvan zullen interesseeren. Zij zijn dan ook van ondergeschikt, belang de groote zaak, waarom 't hier gaat, is de eisch der Amsterdamsche Juweliers-Vereeniging, dat de machtige en goed georganiseerde A. N. D. B. zal doen vervallen de bepaling, dat degenen, die niet bij een vakvereeniging zijn aangesloten, met samen mogen arbeiden met de georganiseerdan. De bestnurderen van den A. N. D. B. hebben betoogd, dat met dezen eisch de werkgevers traden op het terrein der werklieden, aan wie het recht behoorde te blijven naar goedvinden bepalingen van hnishondelijken aard te maken. Tot zekere hoogte is dat ook ontegenzeglijk waar. Doch do juweliers van hun kant zeggen, dat 't ook volstrekt niet hun bedoeling is, zich te mengen in huis houdelijke aangelegenheden, zoolang deze niet zoodauig zijn geregeld, dat zij daarvan stoornis vinden in hun bedrijf. En bij de gewraakte bepaling is dat wel degelijk het geval, zooals een der leden van de Vereeniging, de juwelier Asscher, heeft ondervonden. Wat hem heden is overkomen kan morgen den ander geschieden vandaar dat de werkgevers zijn partij hebben gekozen. De A N. D. B. beeft daarop zijne leden saamgeroepen en op deze vergadering is met overgroote meerderheid van stemmen besloten den wensch der juweliers te trot- »Dien overmoed zal ik wel fnuiken, laat mij daarvoor maar zorgen, Karei", is het antwoord. »Ik deuk dat hij iets verkeerd heeft begrepen en met een verkeerde op vatting mag niemand mijn huis verlaten." Zij brengt de hand aan de Bohel en zegt, als Haune binnenkomt»Ga eens even naar het rentmeestershuis kiud en vraag of mijnheer Bendert oven hier wil komen." Zij weet niet of, zij goed heeft gezien, maar bij het vale licht van den korten Novembmdig lijkt Hanna's gelaat aschgrauw. sSeheelt je wat, Hanne »Neen, Madam, ik ben bovenst best," is het te Hohen burg algemeen gebruikelijke antwoord. Het meisje gaat de kamer uit en Karei volgt haar een seconde later. Na eenige oogenblikken verschijat de rentmeester. »Er steekt toch niets achter, Bendert dat ge wegwilt? Zeg mij ronduit de waarheid, man Wij hebban immers altijd goed nset elkander overweg gekund." »Best, Madam. Van uw kant is er ook niets gebeurd, dat mij voortdrijft. Ik ben graag hier geweeit, dat kan ik eerlijk betuigen, maar 't is nu ik heb't u al gezegd mijn oude moeder Ik rSmoesjes, Bendert 1 Je zuster woont immers bij de oude vrouw Maak mij dat niet wijs Voor den dag met de waarheid 1" Maurits, d e in deu grooten leunstoel van ziju overleden vader bij het venster zit, staat op en stoot de as-ch van zijn sigaar. Moeder," zegt hij bedaard, hij zal 't liever niet zeggen laat hem met rust 1" »Ik wil 't toch weten, ik heb het recht daartoe," houdt zij vol. »Nu, dan zal ik 't u zeggen, moeder Er is een liefdesgeschiedenis in het spel, niet waar, Bendert?" »Gid ja, mijnheer Baldanf," stemt de jonge man aarzelend toe, »en als men iets niet kan verkroppen, moet men niet eiken dag daaraan herinnerd worden,'t Is beter, als ik maak dat ik wegkom »En dus om een meisje vraagt Madame belangstel lend. »En wie is dat dan? Soms Klaartie Bore? Of steekt ze hier in huis Ik hoop toch niet dat jonge kind, die Hanne Pleidlich met haar effen gezichtje

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 5