Op de Waterhoeve, No. 4. Honderd en vierde jaargang. 1902. WOENSDAG 8 JANUARI. Buitenland. FEÜILl.ETON W.§ HL eiraburg1. Vertaling van HERMIN A, ALK1IAARSC Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O.SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone adverfcntlën :j Per regel 1' O,lü. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON Voordam C 9. Telefoonnummer 3. BKliCdlE]. De «Réforme" meldt dat Tadema een bekend spreker over de Boerenzaak, te Angleur, juist nadat hij eene verhandeling over den oorlog in Trans vaal had geëindigd dood is neergevallen. JEWOHIjAIATM. De »Times'' bevat een bericht nit Ermelo van 29 December, meldende dat het totale ge brek aan nieuws uit Oost-Transvaal in de laatste dagen hoofdzakeljjk het gevolg is van het feit, dat de colonnes onder Bruce Hamilton terugkeerden naar de verschillende depots, om zich opnieuw van levensmiddelen en van frissche paarden te voorzien. De rust, die daardoor aan de Boeren wordt gegeven, is te betreuren daar 't hen in de gelegenheid stelt, te ontsnappen nit eiken hoek, waarin zij gedreven werden, terwijl de rivieren ondoorwaadbaar waren. Zulke voor vallen zijn intusschen onvermijdelijk, tenzij meer man schappen en paarden beschikbaar woeden gesteld voor het vervoer der voorraden van den spoorweg naar de vooruit geschoven depots te Ermelo en elders. Het blokhuizen-stelsel, dat reeds getoond heeft niet zulk eene sterke stelling te zijn, als men er van ver wacht had, wordt in eeuige Dnitsche bladen ernstig ver oordeeld. De «Kreuzzeitnng" en de »Berliner Neueste Nach- riehten' bevatten over den oorlog in Zuid-Afrika arti kelen, betoogende dat de oorlog voor Engeland verloten is sedert de invoering van het blokhnizen stelsel, daar dit beschouwd moet worden als een bewijs dat de Engel- schen een verdedigende houding verplicht zijn aan te nemen. In de »Tho Manchester Guardian'1, maakt miss Hobhonse, verscheidene blijkbaar aan de censuur ont snapte brieven openbaar, meerendeels handelende over verschillende terechtstellingen van personen, die zich na de uitvaardiging tran de krijgswet opnieuw bij de Bosren- commando's aansloten. Miss Hobhouse voegt daaraan toe «Wij weten in Engeland geen enkele bijzonderheid van die terech,stellingen, welke een aantal aanzienlijke fami lies der Kaapkolonie in rouw heeft gedompeld." De «Morning Loader" zegt naar aanleiding van boven genoemde brieven »Die terechtgestelden zjjn niet het uitschot des volks, maar kloeke en brave mannen, die wij dwongen, do wapeübn tegen ons op te vatten, en die wij wegens politieke misdrijven ter dood brengen als gemeene misdadigers. «De thans openbaar gemaakte brieven zullen worden bewaatd, als onze dagelijksche overwinningen en vervol ging van de Boeren reeds lang vergeten zullen zijn. De maandelijksche lijst van de Britsche verliezen in Zuid-Afrika geeft voor December een totaal van 96 officieren en 2232 man en neemt daarmede een van de eerste plaatsen in onder de maandlijsten van anderhalf jaar geleden. Het geheel der verliezen tijdens dea veldtocht bedraagt 83,736, het totaal der onherstelbare verliezen 24,299. Ook op handelsgebied zijn de berichten uit Zuid- Afrika niet rooskleurig. DOOR 16) «Ik ,aat mij niet bepraten, dat weet ge wel I Maar ik ga direct naar uw moeder en zeg haar den dierst op, als gij zoo brutaal zijt." «Zjjt gij ook zoo preutich tegen Bendert »Dat kan n niets scheien 1" Zij tast naar de deur, maar nu grijpt hij haar met zijn koude, bevende handen nan. »Ik smijt dien nond neer, als ik merk dat gij hem vriendelijk aankpt," duwt hij haar toe. «Onthoud dat Hij heeft nu haar handen losgelaten en schudt haar bij de schouders als een jong boompje. «Laat mij los 1'' zegt zij nog eens, haar best doende om hem van zich af te stooteD. j «Ik ben geen speelgoed voor deftige heeren." Met een ksvachtigen arm maakt zij zich vrij en is hem ijlings ontsnapt. Als zij eenige oogenblikken later de kamer van hare mevrouw binnentreedt, is zij even kalm als straks. Alleen haalt ze wat sneller adem en zien haar wangen wat rooder. «Kan ik Madame's laarzen losrijgen vraagt zij, en daarop bedient zij de oude dame met een half beschroomde, liefderijke bezorgdheid, zonder een zweem van vertrouwelijk heid, hoewel Madame op dit uur van den dag soms ook over het een en ander, dat haar belang inboezemt, begint te praten. «Zeg Hanne," vraagt zij, «zijt ge bij mevrouw Ahrens geweest? Hoe gaat 't o&ar?" «Ik moest het «kompelement" weerom maken en dat 't met mijnheer altijd hetzelfde was." »'t Is al heel droevig, Hanne; ik heb diep medelijden De regeering heelt namelijk in ziju onlangs gepubli ceerde handelsstatistiek moeten constateeren een achter uitgang van de goudopbrengst in Zuid-Afrika. In Natal is de productie van 403,000 pond in 1899 tot 1000 pond in 1901 gedaald en in de Kaapkolonie van 13,800,000 pond in 1899 tot 337,000 pond in 1900. Den 4 waren te Londen 744 pokkenlijders in de hospitalenin den loop van den dag werden nog elf lijders opgenomen. Te Glasgow zijn zes nieuwe gevallen geconstateerd, zoodat daar nu 27 gevallen in behandeling zijn. SPAMJK. De toestand te Barcelona is weer zeer critiek. Opnieuw zijn ernstige ongereldheden voorgevallen door de houding der werkstakende fabriekarbeiders. Vele fabrieken ziju zwaar beschadigd, eu van eenige dorpen in den omtrek hebben de bewoners zich bij de oproer lingen aangesloten. AKHE'KBïlCJDM STATUST. De gewezen candidaat der democratische partij voor 't Presidentschap Bryan heeft, in eene den 5 te Olevelmd ten gnnste der Boeren gehonden en door 4000 personen bijgewoonde samenkomst het woord voerende, verklaard er zich in te verheugen dat de oorlog Engeland zoo duur te staan kwam, dat het eene niet spoedig te vergeten les zon geleerd hebben. De redenaar prees de Boeren en spoorde hen aan om vol te honden. AFRIKA. Te Londen is den 6 het vol gende telegram nit Pretoria ontvangen Een afdeeling der Scots Greys is op weg van Brngs punt naar Bronkhorstspruitin een hinderlaag der Boe ren gevallen. Zij verloren 6 dooden en 13 gewonden. Na een gevecht, dat twee nur uunrde, trokken de Boeren terug met groote verliezen. De totale verlieseijters der Engelsehen voor Twee- fontein bedragen 9 officieren en 58 man gesneuveld 6 officieren en 92 man gewond 4 officieren en 3 man vermist. De Wet verloor bij dit govecht, zoover als bekend, 30 gesneuvelden en vele gewonden Uit Bloemfontein wordt baric itDen 4 heeft een politiemacht onder majoor Beresford in het midden van Oranje den veldkornet Leronx korporaal Erasinus en 33 man gevangen en 30 geweren buitgemaakt. De veld kornet Pretorius en tien anderen sneuvelden. Te Pretoria is een proclamatie uitgevaardigd waarin de voorwaarden ziju vastgesteld voor het toelaten van praktiseerende geneushoeren in Transvaal. Daarin komt de bepaling voor dat het verboden is vergunningen tot pruktiseeren uit te geven aan houders van buitenlandsche diploma's teuzij de wetten van het land waar die di ploma s zijn uitgegeven, gelijke rechten toekennen aan grqaalificeerde Britsche geneeskundigen. Trelnroof ln België. Een brutale treimoof is gedaan in den nacht van Zaterdag op Zondag tnsscneu Lierre on Mortsel. In het laatste station bemerkte men, dat zes wagens waren opengebroken en leeggestolen. De gendarmerie begon met ziju vrouw en dochter," zucht Madame, «'tlszoo'n hel kind, die Eva," gaat zij voort, «zoo goed en natuur lijk en die zit daar nu te zeuren en te treuren 1 Meisjes, zooals gij, Hanne, hebt 't toch veel beter in de wereld gij kunt de handen uit de mouw steken en ie overal nuttig maken Dat arme kind daar zit zich te vervelen en te Waculeu of zich niet een vrijer opdoet, en alB er geen komt, weet zij levenslang geen raad met haar tijd Een beetje koken, een beetje naaien, een beetje lezen, en altijd onbevredigd en altijd door de gedachte gekweld «Hoe zal 't nog eens r et mij afloopen 't Zou zeker gelukkig zijn, als Eefje gauw een goed huwelijk deed 1" «Och, Madame," verstout Hanne zich hiertegen in te brengen. t is toch ook niet gemakkelijk voor ons soort. I heb geen kragen, maar menigeen heeft 't allesbehalve goed, en als ik bp moeder thuis kon zitten «Moeders arm is zacht en warm «Geloof maar, dat gij er vrij wat beter aan toe zijt, kind. Niets zoo goed als druk werk I" antwoordt de oude vrouw. «Weet ge ook of mijn zoon Karei al thuis is?" vraagt zij op eens. «Neen, Madam, liegt Haune, En daarop wenscht zij eerbiedig «Goedennacht 1" en verlaat het veitrek. Bp de trapleuning slaat een lange mannelijke gedaante en treedt op haar toe, maar zij glijdt hem ais een schaduw voorbij en ontsnapt in haar kamer, zonder te luisteren naar de halfluide smeekeude stem, die «Hanne 1 Eén woord Hanne 1" roept. Zij zet zich op haar bed en giimlacht een akelige glimlach van voldoening te wijl zij de dikke vlechten losmaakt. Op de latafel staat een bont beschilderde houten doos, waarin een minnebrief ligt, dien het jonge keukenmeisje den vorigen dag heeft gek egen. Op haar verzoek zal Hanne daarop een hoogdravend antwoord opstellen zij kan met goed scDrijven eu haar minnaar is een laken wever uit de nieuwe stad, die nu voor zpn ambacht op reis is. «Lieve hemel," zegt Hanne, de doos beschouwende, «zoo'n werkman moest 'o met wagen bij m ij aan te kloppen!" direct een onderzoek, en ontdekte achter een heg eenige kisten, waarin goederen geborgen geweest waren. Men meent, dat het gestolene eene groote waarde vertegen woordigt de trein kwam uit Duitschland. Foor de Boeren. Naar men uit Rome meldt, zijn uit Yerona twee honderd vrijwilligers vertrokken, door een Boerenoffieier aangeworven. De aangekondigde «matinés" in den Gaité-schouwbuig te Parijs op Tweeden Kerstdag heeft een zuivere opbrengst opgeleverd van f 4000. Iu de maand December heeft het damescomité aldaar nog f 5000 aan giften en goederen ontvangen, welke aan de vronwen en kinderen in de concentratiekampen zullen worden gezonden door bemid deling van de Hollandsche Comité's. Aanstaanden Za terdag wil het comité in den Ohateletschouwburg een groote soirée ten bate van de vrouwen en kinderen der Boeren geven, waarbij jhr. Sandberg zal spreken, licht beelden zullen worden vertoond«Monnet-Sully" en anderen voordraohten znllen honden enz. Een allerheftigst manifest is door het Engelsche comité tegen den oorlog, het «Stop the war committee", in 100.000 exemplaren verspreid, waarin op allerlei vragen telkens het antwoord luidt «De beul der kinderen en vrouwen", b.v. aldus Wie is de nieuwe Herodes, die, de heldhaftige strijders van Transvaal niet kunnende overwinnen in koelen bloede berekent, dat hij niettemin zijn doel bereiken zal, door geleidelijke uitroeiing van het ras, door langzaam al de kleinen te doen omkomen, die later te wapen zou den SDellen ter verdediging van hun land en hunne vrij heid pDe beul der kinderen en der vrouwen Wie heeft zijne plaats aangewezen onder de groote misdadigers, van welke de nakomelingschap zich met af grijzen zal afwenden en die men, voor de eer der menseh- heid, in eeuwige vergetelheid moest kunnen begraven De gevloekte aller natiën, Enge'ands echandviek, «de beul der kinderen en der vrouwenChamberlain Schipbreuk. De stoomboot Wallawalla", van San-Francisco vertrokken, is den 3 22 mijlen van Mendocino aan de Californische kust tengevolge van eene aanvaring met een zeilschip, dat kalm zjjn weg vervolgd moet hebben, gezonken. De bemanning telde 60 koppen en er waren 64 passagiers aan boord, meest goudzoekers, die naar Klondyke wilden. De zee was onstuimig, er hing een dichte mist en de stoomboot zonk in 35 minuten. De meeste passagiers sliepen op 't oogenblik van de ramp. Er ontstond eene paniek, maar velen vonden eene plaats in de sloepen en werden door een ander schip opgenomen, dat hen op Trinidad aan land zette. Verscheidenen echter werden krankzinnig en bezweken. Volgens de laatste be richten werden 27 mensehen vermist. Atjeh en Ojambl. Bljjkens nit Indië ontvangen telegraphische be richten zijn sedert de jongste mededeelingen dienaan gaande, in de St.-Ct. van 4 December 1901, No. 234 bij de krijgsverricatingen Karei Baldauf heeft zijn Havelock omgeworpen, den tninsleutei in zijn zak gestoken, en is de achtertrap naar beneden en den tuin door gegaan, van waar hij door de kleine, zich in den voormaligen ouden stadsmuur bevindende poort in een der donkere stegen uitkomt, die rechtstreeks naar de markt, voeren. Het onderlijk huis begint hem geducht tegen te staan, hij kan al die poenigheid daar niet dulden, alles is even ouderwetsch degelijk, alles even saai en vervelend. Zijn broer eeuwig en onveranderlijk dezelfde, altijd kalm altijd bedaard, wiens trage bewegingen en lang zame spraak op zijn zenuwen werken, en die niettemin een wonderbaarlijk talent bezit om alles in huis en hof en stallen op te mei ken en zich letterlijk niets te laten ontgaan. Alles even vervelend 1 De behandeling van zijn moeder, de inrichting van de huishouding, de doodsche sti te in de kleine stad, die het opwekkend gefluit van den locomotief nauwelijks by name kent, die geen gezellig verkeer, geen café's, geen uitstalvenster3 heeltwaar bet mannelijk perso neel avond op avond in den zoogenaamden Gemeentekelder bijeenkomt, rookend en drinkend en oude beschimmelde anecdotes of sinds jaren afgehandelde politieke quaesiios telkens opnieuw ophalend. Alles vervelend de kastelein, de kelluer8, vervelend ook de mooie Hohenburgsche meisjes, die aan niets anders dan aan trouwen denken het ver velendst van alles nog die bekoorlijke blonde heks met haar donkere wenkbrauwen, die hem dugolijks onder de oogen komt. Wat zou ze zich wel verbeelden die domme meid Bij de deur van den Gemeentekelder ontmoet hij dokter Ahrens, zijn ouden speelkameraad, die hem meedeelt dat 't daar binnen weer om te «stikken" en het bier niet te drinken is. «Waar gaat ge heen?', vraagt Karei Baldanf. «Naar huis. Naar mijn kamer." «Al n»ar bed?' «Nog niet! Hebt ge zin, ga dan mee!" «Zoo laat nog Stoor ik je niet «Ge stoort daar niemand; de familie huist boven." Ze gaan dooi de donkere stiaten terug; 't sneeuwt en t is bitter kond. De dun gezaaide lantarens schommelen

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1