Nederland. Laatste Berichten. Stadsberichten. De Oorlog in Zuid-Afrika. a. in A t j e h en onderhoorigheden aan zijne wonden overleden de sergeant F. C. Krujjt j engewond de wachtmeester F. G. Ehren, de sergeanten A. J. Kooper en L. Kattekamp, de cavaleristen Z. Alar en P. J. H. Spindlegger en de fuseliers A. de Wispelaere, A. Brann en A. J. M. van den Steene b. in D j a m b i gewond de sergeanten J. E. Berater, C. M. W. Deetman en Ohr. Knoop en de ziekenver pleger A. van den Heuvel en lichtgewond de fuseliers H, van Dijken en G. Pietrowsky. ATJKM. van de N. R. C. te Batavia seinde De correspondent den 6 »Onze maréehanssée heelt een sterk verschanste stel ling Pensangan genomen. Daarbij werden 79 vijanden gedoodvan de onzen werden 2 gedood en 21 gewond.'' Bergen. Toen in 1892 Bergen aangesloten werd met de rijkstelegraaf door middel van den'elefoou, meenden velen dat dit een onnoodige aansluiting was. Wat zou er van en naar B. getelegrafeerd worden In het eerste volle jaar u.l. '93 werden er 483 telegrammen ontvangen en verzonden en in het afgeloopen jaar 1901 is dit getal reeds tot 1216 gestegen. Vee-uitvoer naar België. In de maand December zijn langs het grensstation Esschen uit Nederland naar België verzonden 385 stuks fokvee en 4122 stuks slachtvee, voor een waarde van ruim zevenhonderdduizend francs. Wegens tuberculose werden 48 stuks vee teruggezonden. De veeuitvoer heeft van het eiland Texel in 1900 bedragen: 36.458 lammeren, 7843 schapen, 1179 koeien, 477 kalveren, 627 varkens, 82 paaiden en 20 veulens. Ingevoerd werden ongeveer 400 jonge runderen. Kaas en Boter. Op het verzoek van de besturen der afdeelingen Leiden en omstreken, Bodegraven en omstreken, Allen, Oudshoorn en Aarlanderveen en Gouda en omstreken aan het Hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Land bouw om bij de regeering stappen te doen tot afwering van het gevaar dat onzen kaas- en boterbandel bedreigt door de plannen der Duitsche regeering om de invoer rechten op die artikelen te verhoogen en daartoe mede op te wekken bet Nederlai dsch Landbouw-Comitè, alle overige landbouwmaatscbappijen en de Boerenbonden beeft het hoofdbestuur besloten aan de besturen te ant woorden, dat door het hoofdbestuur aan deze zaak, »het Duitsche toltarief," reeds alle aandacht was geschonken dat bet evenwel meent zich voorloopig te moeten bepalen tot het aannemen van eene afwachtende houding, doch te geschikter tijd stappen hoopt te doen tot afwending van het dreigend gevaar. (Handelsblad.) Doofstommen. Door H. M. de Koningin is als blijk van belang stelling in het streven der doofstommenvereeniging »Door liefde saamgebracht'', Westerm rrkt 16 Amster dam aan haar een gift geschenken, groot f 200. Heer Uugowaard. De heer H. C. Schoevaart, stationchef is als zoodanig benoemd te Beverwijk. De ingezetenen dezer gemeente zouden den humanen en steeds hnlpvaardigen chef zeer gaarne aan dit station willen behoudendoch niet te min verheugen zij zich in zijne bevordering. Brand. Te Kelden is den 5 's nachts door onbekende oor zaak brand uitgebroken in het koffiehuis met wintertuin »de Post'' genaamd, bewoond door den beer J W. Duykers. Terwijl de man afwezig was om te informeeren naar misschien nog komende gasten, ontdekte de thniswachtende vrouw op eens brand, die zoo geweldig toenam, dat het geheele perceel is uitgebrand. Gelukkig konden de om liggende gebouwen, waaronder een hofje, behouden blijven, waarbij echter het water veel schade beeft aangericht. Alles was verzekerd. Gestikt. De voermansknecht F. van de Wejjer, uit Hilversum, die op bezoek was bij zijne moeder te Bstarn, heeft bij bet eten bet ongeluk gehad, dat een stukje vleesch hem in de luchtpijp schoot, en hy binnen weinige oogenblikken daardoor is gestikt. aan lange kettingen boven bet plaveisel en uit de verte hooren zij het getoet van den klepperman. In de gang van Ahrens' woning brandt een olielampje en uit de keu kenkamer klinkt Eva's stem ondanks het late uur nog luid en vrooljjk. Ah, ze zijn nog op 1" mompelt Robert, daarheen gaande. »Luister eens, Eefje, breng een blad met twee glazen in mijn kamer, natuurlijk ook warm water Karei Baldauf en ik willen een glas pnncb drinken." »Doe geen moeite," zegt Karei, nn ook naderbij komende en voor Eva buigende, die, met een hoog bont gestreept boezelaartje vóór, jnist nienwe olie in de lamp giet. »Ik maak excuses, juffrouw AhrensRobert heeft mij mee getroond Laat ik n geen last aandoen!" »'t Is volstrekt geen last," antwoordt zij vriendelijk, terwijl ze haar half verheugd, half verschrikt gezichtje naar hem opheft. »Ik zal 't dadelijk brengen, Robert het water is nog warm. Leg er wat hont onder, Dora dan kookt 't binnen vjjf minuten Als de heeren in Robert's kamer verdwenen zijn, staat Eva een oogenblik stil en haalt diep en benauwd adem Onwillekeurig strijkt zij met de hand over het haar en trekt haar boezelaar recht en voelt daarbij, dat bare hand beeft. Ze krijgt uit de keukenkast de verkeerde glazen, vervolgens het verkeerde presenteerblaadje en blijft ein delijk bij de kenkentafel staan. »Breng 't nn maar naar binneD, Door 1" »Ik 'k Zal wel oppassen 1 Met dien jongenheer sta ik op geen vriendschappelijken voet Yoor hem doe 'k niets meer dan 'k moet 1" is het knorrige antwoord. »Zie zoo, daar kookt het water gaat zij voort, 't in een vooraf verwarmde, porseleinen kan overgietende, »goeden moed maar, joffrouw Eefje 1" Het jonge meisje neemt aarzelend het blad op. Bij de deur blijft zy staan. »Ik heb zoo'n angstig gevoel, Door »Wel, waarom »Zie ik er wel ordentelijk nit, Door?" »Om doodelyk van je te worden Ik Z8g niets »Foei, Door ik »Ik zeg niets 1" Wordt vervolgd. De ongelukkige laat eene weduwe met vijf nog jonge kinderen na. Delft. De koetsiers Haneveldt en Schildknecht verdachten in de bekende zaak van den verdwenen en later dood nit den Trekvliet tnsschen Den Haag en Delft opgehaaiaen kellner znüen den 23 Januari terechtstaan voor de Haagsche Rechtbank, doch uitsluitend wegens diefstal van het horloge, dat aan den kellner behoord heeft. Verdediger is Mr. L. A. Micheels. Utrecht. Onder de vele gelukwenschen, welke President Kruger met Nieuwjaar ontving, was ook een telegram van den Vorst van Monaco, hetwelk door den President telegraphisch werd beantwoord. Heldeontginnlng. Door de raad van Groningen is besloten om aan den Bond van Orde door Hervorming toe te staan gratis afstand van 210 lasten (371,700 K.G.) compost voor hcideontginning te Ide. Als eene bjjzonderheid kan worden medegedeeld, dat te Deventer ééa persoon 2000 (zegge twee daizend) felicitatiekaartjes aan de post heeft afgegeven ter bezorging. Wanneer die persoon in een paar couranten eene adver tentie had geplaatst, had hij zich zelf en de post heel wat werk bespaard. Veehandel ln Vriesland. De aanvoer van melk- en kalf koeien was niet groot. De handel in dit vee was over het geheel stadig, in kalfkoeien was de handel vlugger, wijl Belgische koop lieden kochten. Niettegenstaande de aanwezigheid van verscheidene vreemde kooplieden, die zaken deden, was de prijs eer lager dan hooger. Misschien zat hem dit ook in de kwaliteit. Ook in vette koeien was de handel niet zoo ving, als we dat sedert ettelijke weken gewoon zijn. De slagers voos al ten plattelande hebben nn den slapsten tijd want menig boer heeft zelf geslacht en zija deze hnnne afnemers minder ialiijk. Stieren voor de slachtbank met niet grooten aanvoer stille handel. Vette kalveren met beteren handelen meer- dereD omzet. Wolvee met kleiner aanvoer dan de laatste weken, over het geheel met vluggeren handel, doch zonder hoog-re prijzen. Vette varkens met vluggen handel, biggen voor export naar Engeland zeer gewild. De aanvoer was: 450 melke- en kalfkoeien, 125 vette koeien, 50 stieren, 100 vette kalveren, 250 nuchtere kal veren, 2000 Bchapen en lammeren, 80 vette varkens, 350 vette biggen, 100 magere varkens, 200 kleine biggen. De prjjzen zijn Vette koeien, le qnaliteit 28 301/;! ct., 2e qnaliteit 25—271/i ct., 3e qnaliteit 20—22 ct., stieren 23—251/2 et., vette kalveren 33—37^ ct., vette schapen 22—251/, ct., vette varkens 201/223et., Londensche biggen 2021^ ct. per '/a Kilo. Melke- en kalfkoeien t 125f 210ossen f 175 f 200 pinken f 40f 60 nuchtere kalveren f 6.50— f 9,50, weideschapen f 17—f 21, lammeren f 15f 2 magere varkens f 44—f 56, kleine biggen f 1.15—f 1.30 per week. (N. v. d. D.) Den treurige ramp. Op Nieuwjaarsdag 's morgens vroeg werd de zwaar geladen motorpakschuit uit j Rotterdam, bestemd naar Haarlem, op de hoogte van den Laakerpolder bij het Norzemeer door een zware bui overvallen en omgeworpen, terwijl zjj met nog drie andera schuiten werd gesleept De schipper en zijn knecht geraakten in het water de laatste kon zich zwemmende redden maar de schipper verdronk, eene jonge vronw met twee kinderen en een derde op komst nalatende. Na voortdurend dreggen werd eerst Vrijdag zijn lijk opgehaald. De lading nit 500 kisten sinaasappelen, vaten spiri turaliën en verhnisgoederen bestaande, ter waarde van f 5000, was niet verzekerd. moord op een rijksveldwachter. In den nacht van den 3 waren de rijksveldwachter, brigadier-titulair van Sommelsdjjk, A Dubbel, met den particulieren jachtopziener H. Zaayer, op surveillance, wegens de herhaalde strooperijen in den omtrek aldaar. Onder Nienwe Tonge ontdekten zij eenige stroopers, die voorzien van een z.g. lichtieflector, op de Zeenwsohe eilanden veel in gebrnik, hun miedadig^werk verrichtten. Dnbbel trok er heen, doch op het oogenblik, dat hij een banner wilde grijpen, doofden de stroopers het licht. Tegelijkertijd kreeg Dnbbel een vol schot hagel in de borst en was onmiddellijk een lijk. De man had 10 dienst jaren en laat eene weduwe met 3 kinderen na. Uit Botterdam wordt nader gemeld, dat het dood schieten van den rijksveldwachter R. Dubbel, te Nienwe Tonge, gebleken is bjj ongeluk geschied te zijn. De dader, Leendert Nelissen, heeft bekend. Hij is niet gearresteerd. Dijp. Op voorstel van directeur en commis sarissen van de Maatschappij ter bevordering van Nijver heid is door üe vennooton dier Maatschappij besloten om de sedert jaren bestaande touwslagerij niet meer in eigen beheer te houden. De laatste jaren werd steeds met verlies gewerkt. Harlngcarspel. De Vereeniging »Door ons, voor ons" tot uitkeering bij ziekte mag zich bij voortduring in de belangstelling d< r ingezetenen verheugen. Het getal leden was bij het einde van 1901 na een halfjarig bestaan reeds geklommen tot 103. Het eerste halfjaar was voor de vereeniging zeer gnnstigslechts enkele malen was uitkeering noodig, zoodat het nienwe jaar met een aardig kassaldo kan beginnen. Den leerlingen van de Zondagschool werd Zondag, den 5, het gewone jaarlijksche feest bereid, waarvoor in de herv. kerk een prachtige kerstboom werd geplaatst die met zijn vele lichtjes een aardig effekt maakte. Een rnim onthaal op allerlei versnaperingen viel den kleinen ten deel, terwijl eene tombola het feest besloot. behagen. Den 5 had in het Noord-Holl. koffiehuis alhier de eerste uitvoering plaats van de bekende k nder operette »De prins van Sind". Onder leiding van den heer Th. Roep zongen de kinderen heel aardig onderscheidene koortjes en de in de operette voorkomende solo's. Mej D. Zijdewind begele dde op de piano. De aardige cos tnnms waren van den heer H. Meijer te Alkmaar. Een niet overtalrijk publiek woonde deze eerste uitvoering bij. Den 6 ontstond, waarschijulijk door de kachel, een begin van brand in de woning van den beer Prins op de Bierkade alhier. Doordat men den brand spoedig meester wist te worden was de schade gering. Doop der bevolking Oudorp. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1900 408 m. en 413 vr., tot. 821. Zij vermeerderde door geboorte mét 13 m. en 12 vr., tot. 25, door vestiging met 48 m. en 61 vr., tot. 109; zij verminderde door overlijden met 10 m. en 3 vr., tot. 13, door vertrek met 38 m. en 40 vr„ tot. 78, zoodat zij in den loop des jaars vermeerderde met 13 m. en 30 vr., tot. 43. De bevolking bedroeg dus op 31 December 1901 421 m. en 443 vr., totaal 864. LONDEN, 6 Jan. Met betrekking tot de verrassing van de Scots Greys seint Reuter nog uit Pretoria van 4 Januari Terwjjl de colonne deze week Bronkhorstsprnit binnen trok, werden op een henvel eenige Boeren gezien. Een eskadron Scots Greys werd hen achternagezonden, maar vond een grootere macht dan verwacht was. De Scots Greys werden afgesneden en verloren zeven gesneuvelden en tien gewonden. De Boeren werden ten slotte verdreven. Uede van Chamberlain. LONDEN, 7 Jan. In een rede te Birmingham gehouden, legde Chamberlain den nadrnk op de eisehen van het imperialisme. Hij zeide o. a.Zelfs al zon een catastrophe ons wegvagen nit de geschiedenis, dan nog zonden onze afstammelingen en stamverwanten in Australië en Canada steeds onzen naam en faam blijven dragen. De lasteringen van vreemde natiën zijn te wijten aan afgunst. Het is de plicht van het Britsche volk, op zichzelf alleen te rekenen in zijn splendid isolation, omringd en gesteond door het stamverwante volk van Australië, Canada en de andere koloniën. Hoezeer spr. ook den oorlog betrenrde, hij verkoos den oorlog met al zijn kwaad en ellende bo ven een laffe overgave door Engeland van zijn positie en erfdeel. Alle opofferingen zonden verkieslijker zijn dan dat Engeland zon afdalen tot den rang van een gevallen staat en het vertrouwen verliezen van de stamverwante natiën, die in de toekomst zijn mededingers zullen zijn in macht en voorspoed. LONDEN, 7 Jan. Lord Londonderry, de spostmaster- general" sprak gisteravond te Chester en betoogde daar dat er geen sprake van kon zijn dat den Boeren eenige onafhankelijkheid werd gelaten. Do losse nederlagen" die de Engelsche soldaten hebben getroffen, waren laatste opflikkeringen van verslagen troepen die tengevolge van het blokhuizenstelsel in het nanw waren gedreven. NEW-YORK, 6 Jan. Bryan zeide nog in zijn rede te Cleveland dat het een schande is dat de regeering der Vereenigde Staten nog niet officieel symphatio voor de Boeren heeft betnicd. Aanbesteding. Den 4 had alhier door lurg. en weth. de openbare aanbesteding plaats van de onderhonds- en ver nieuw ingswerken der gemeente-eigendommen voor 1902, in 7 perceelen met den volgenden uitslag Perceel I. a. Gewoon onderhond der gemeente-gebou wen raming 1 1898, ingeschreven door: P. v. d. Waal f 1694, J. Dorregeest f 1666, O. Grootegoed 1 1585, F. Rike f 1549, H. de Rover f 1500, N. van der Voort f 1490. b. Riol d, raming f 1094, ingeschreven door J. Schoen 1126, P. van der Waal t 1125, F. Rike f 1079, J. Dorregeest f 1055, C. Grootegoed f 1005, N. van der Voort f 990. c. Stucadoorwerk, raming f 770, ingeschreven door J. van der Menlen f 713, W. Harms t 707, D. H. Horstmanshoff f 698, H. Jansen f 690. d. Smidswerk, raming f 600, ingeschreven doorC. Bestemau f 496, D. van Vliet 1 492, A. v. d. Linden f 470. e. Zink- en loodgieteiswerk, raming f 364, ingeschre ven doorJ. H. Ooijovaar f 545, G. H. Arbons Sr. f 510, F. Rike f 499, J. Ooppens f 469, G. H. Arbons Jr. f 410. Perceel II het doen van eenige vernieuwingen aan de gebouwenschoollokalen en onderwijzerswoningen schoolmenbelon enz., iaming f 1229, ingeschreven door: P. van der Waal f 1394, F. Rike t 1324, H. de Rover f 1201,21, C. Grootegoed f 1138, J. Dorregeest f 1088. Perceel IIIhet doen van eenige vernieuwingen aan de bruggen, raming f 3420, ingeschreven door J. Dor regeest 1 3800, Spruit en Wils f 3350, F. Rike f 2699. Perceel IV. het verrichten van voeg- en inboetwerken n de waimuren het af boenen daarvan alsmede het doen van eenige vernieuwingen daaraan, raming f 2141, ingeschreven door: Spruijt en Wils f 2300, J. Dorregeest f 2200, P. van der Waal f 2168, F. Rike f 2121, O. Grootegoed f 2069, J. Schoen f 2042. Perceel V, het verven van eenige gemeente-eigendommen, raming f 638, ingeschreven door: M. Lak f 9ol,95, C. van der Meer f 925, G. Friedt f 913,85, K. Knijper Zonen f 897, P. Langedijk f 890, B. A. van Geenhnijsen f 875. Perceel VI, het leveren en vervoeren van de benoodigde materialen voor buitenwegen, voetpaden enz., raming f 2793, ingeschreven door J. Ligthart f 2450, Sprnijt e n Wils f 2390 N. van der Voort f 2360, Perceel VII het onderhouden vun den Hoeverweg van af den Bergerweg bij Alkmaar, tot het dorp Eg- mond aan den Hooi, even voor de ondei wijzeiswouing met de daarbij behoorende kunstwerken alshet tol huis met toebehooren 3 bruggen en 10 duikers, raming f 1156, ingeschreven door D. Homma f 1478, J. Ligt hart f 1400, Spruit en Wils f 1254. Raming van het geheel f 16103. Combinaties. Perc. I afd. a en b en perc. II en IV ramiag f 6362, ingeschreven door F. Rike f 5757, C. Grootegoed f 5397; perceelen VI en VII, ramiDg f 3949, ingeschreven door G. Rnigewaard f 3773, Spruit en Wils f 3625 J. Ligthart f 36C0, J. Oldenburg f 3488. Gegond aan G. Grootegoed perceel Ia en b perc. II en IV voor f 5397 aan H. J. Jansen perc. Ic voor f 690; aan D. van Vliet perc. Ic? voor f 492 aan F. Kike perc. III voor f 2699 aan J. Oldenburg, Bergen perc. VI en VII voor f 3488. De perceelen I« en V zullen op nader te bepalen dag opnieuw worden aanbesteed.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2