Honderd en vierde jaargang. 1902. ZONDAG 12 JANUARI. Gemeenteraad van Alkmaar. Gevonden Voorwerpen. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. De Oorlog in Zmd-Afrika. NO» 6. Berate blad. ALRMAARSCHE COURANT. iWW Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar ff O,HO j franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlën t Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON, Voor dam C 9. Telefoonnummer 3. De BURGEMEESTER van ALKMAAR roept de leden van den Gemeenteraad op tot bijwoning eener verga - dering op Woensdag, 13 Januari 1903, des na middags te één unr, ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder vermelde punten. De Burgemeester G. RIPPING. 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. tot wijziging van den steiger- nitbonw in de Kennemersingelgracht. (Bijlage No. 92). 3. Idem, tot aanvulling der verordening op het benoe men en ontslaan van gemeente-ambtenaren en bedien den. (Bijlage No. 93). 4. Idem, inzake vermindering van den prijs van het gas, 't welk als drijfkracht wordt gebruikt (Bijlage No. 95). 5. Herstemming over het voorstel van Mr. K. A. Cohen Stuart inzake de te sluiten geldleening (Bijlage No. 96). 6. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van een verzoek om een gedeelte zand wal aan de Westlaan te mogen opruimen. (Bijlage No. 97). 7. Idem, tot het geven van eeu bestemming aan de twee aangekochte stukken grond in den Hout (Bijlage No. 1 van 1902). 8. Idem, betreffende het verleenen van eervol ontslag aan en het benoemen van een leeruar aan de gem. normaallessen. (Bijlage No. 2). 9. Idem, inzake de gemeente-begrooting, dienst 1902 (Bijlage No. 3). 10. Idem, tot benoeming van een commissie als bedoeld in art. 5 van het Regloment op de wegen in Noord holland. (Bijlage No. 4). Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tnsschen 9 en 12 nnr Een zilveren broche (Zieuwsch) een gouden ring een lichtbruin hondje een bril een muziekboekje een duifeen parapluie een geel hondje een jongenspet een bruin gevlekte hazewindhond een rozenkrans (bruin). Alkmaar, De Commissaris van l'olitie, 10 Jan. 1902. S. M. S. MODDERMAN Jr. DUITSCHIjAAD. Bij de opening van den Rijksdag veroordeelde von Bülow op zeer beleefde doch tevens zeer duidelijke wijze, Chamberlain's beruchte uitlating over het Duitsche leger in 1870. Vooral omdat de betrekkingen tnsschen Duitsehland en Eugeland zoo vriendschappelijk zijn, was de rede van den Engelschen minister bijzonder te betreuren. »Het Duitsche leger staat, ging hij voort, echter veel te hoog, zijn wapenschild is veel te blank, dan dat het door een echeeve of onrechtvaardige veroordeeling kan worden be zoedeld. »In dit geval geldt wat Frederik de Groote eens zeide van ien and, die, naar men beweerde, bet Pruisische leger had aangevallen «Laat den man zijn gang gaan en maak je er niet warm over bij bijt op graniet." Deze woorden lokten grooten bijval en veel gelach uit. Niet aangenamer voor Engelsche ooren klonk de zeer juiste opmerking van den vrijzinnigen afgevaardigde Eugen Richter »Wat betreft de houding door Cbnmberlain aange nomen tegenover het Duitsche leger, hebben alle vertegen woordigers de juistheid van Caprivi's woord bevestigd »In nationale quaesties zijn alle partijen het eens." Na alles wat hier, in vergaderingen, en in de pers daarover is gezegd, znllen wij op die zaak wel niet nader behoeven in te gaan. Wij weten wat wij aan ons leger hebben, en wij weten ook, wat wij van den Engelschen minis er moeten denken. Wij hebben wat beters te doen, dan ons hier langer met hem bezig te honden." HARELAAD. Gelijk te denken was zijn de Jmgo- bladen oiterst verstoord over von Bülow's antwoord op Chamberlain's aantijging Dat de Duitsche Rijkskanselier het zonder omwegen belee. igend voor 't Duitsche leger acht, bij het Engelsche vergeleken te woiden, is voor de zelfverblinde en zichzelfvergoder.de Engelschen juist niet heel aangenaam. De »Times" zegt Wat de Duitsche Rijkskanselier zeide over de Edinburger redevoering v»n ChambfrlaiD, zal teleurstellend zijn voor allen, die hoopten vriendschap pelijke gevoelens te zien ontstaan tnsschen het Engelsche en het Duitsche volk. «Noch de kanselier, noch de interpellant vonden een woord van afkeuring voor den vloed van onwaarheden, waarmede de Duitsche pers vooitdurend bezig is de eer van het Engelsche leger te bevlekken. Deze stroom van beleedigingen heelt een diepe e voortdurende verontwaar diging gewekt bij alle klassen van het Engelsche volk, en von Bülow had wel iets knnnen doen om die te be zweren. Doch hij heeft de gelegenheid daartoe verzuimd en indirect da meening van het Duitsche volk gevleid, door te zeggen dat het een geringschatting van het Duit- sdhe leger is het te vergelijken met het Eageisehe. Ho kan er niet verbaasd over zijn, wanneer zijn houding hem door het Engelsche volk kwalijk wordt genomen." De «Standard" schrijft o.a.«Het antwoord van von Bülow op de redevoering van Chamberlain zal in Enge land met oprecht leedwezen worden vernomeu. De Rijks kanselier heeft eeu toon van berisping aangeslagen, die zeer veel had van beleediging." KUID-AFKIKA. De aanstaande opening van het Engelsche parlementdat dan opnieuw voor de vraag gesteld zal worden van waar de ontzettende tonnen, noodig tot voortzetting van den oorlog, te bekomen, doet weder de berichten opduiken dat de overgave dar Boeren diet slechts ophanden doch zelfs zeer ophanden is. 15 Ja nuari is de datum men heeft dus nog slechts een paar dagen geduld te oefenen Zie hier het Reuter telegram van den 7 uit Standerton, dat dit belangrijke nieuws meldt «In de laatste maanden deden kleiue Boerenafdeelingen herhaaldelijk pogingen om de lijn over te trekken, maar zelden konden zij daarin slagen, daar de blokhuizeu-ünie nu voltooid is. D Boeren moeten vechten en zich over geven of trachten naar h t Noorden door te breken. De Boeren verklaren dat een groot deel van Botha's mannen beBtaat uit Natalsche rebellen, die niet Willen hooren van het nederleggen der wapens door hunne Transvaalsche stamgenoóten, hoewel de laatsten zich g larne zouden overgeven. Van de 50 Boereu die onlangs poogden de wapens in te leveren konden er slechts tien outsnappen aan de waakzaamheid der Nata'sche Boeren. Openlijk wordt du 15 Januari genoemd als dag, waarop de Transvaalsche Boeren algemeen de wapens zullen nederleggen. Zij die zich reeds hebben overgegeven ver klaren dat degenen die zich weuschen over te geven omdat zij er genoeg van hebben voortdurend been en weer gesleept te wordeu desnoods geweld zullen ge bruiken om de Engelschen te bereiken." Nu de vrede zoo ophanden ia, zou het wal dwaas wezen, als de Engelschen si.h nog uitsloofden belang rijke krijgsdaden te verrichten. Vandaar dau ook zeker het bericht uit Durban, dat de Engelschen zich hebban meester gemaakt van een laager bij Carolina dat door 150 vrouwen werd bewoond en door vijt mannen bewaakt. Een roemvol slot aan dezen krijg WOLVEHOEK, 10 Jan. De Wet, die een grooten troe penmacht bij zicb had, geraakte Woensdagmorgen in ge vecht met Delisle, die do Boeren hevig liet beschieten door zijn aitillerie ile Duitsche Rijksdag. BERLIJN, 10 Jan. Heden protesteerde Von Bülow, krachtig tegen de beschimping van Chamberlain door den afgevaardigde L.ebermann von Sonnenberg. De kanselier breeht een lans voor de eer van het Eog-lsche leger, waarin er ook velen zijn, die wisten te sterven en be treurt het gebeurde, dat reeds te lang de openbare mee ning in beide landen bezighield. Hij hoopt, dat in de toekomst het streven, om met Engelan - in goede en vriendschappelijke betrekkingen te leven, door niets zal worden veistoord. Dri Rijkskanselier, die onder voortdurenden en krachtigen bijval van alle zijden van bet Huis spreekt, besluit met de verklaring, dat hij de redevoering over het behoud van de goede betrekkingen met Engeland, te Hamburg door den bij het Engelsche Hof benoemden gezant graaf Wolff Metteruich gehouden, ten zeerste goedkeurt. Nadat de Rij skanselier zijn redevoering heeft geëin digd, spreekt de conservatieve afgevaardigde Oortel. Hij acht het volkomen begrijpelijk, dat de algemeene verontwaardiging over Chamberlan's redevoering ook in den Rijksdag op minder behoorlijke wijze uiting heeft gevonden. Wat den oorlog in Zuid-Afrika betreft de vloek zal blijven rnsten, op hen die dien strijd veroorzaakten, en op hen, die geduld hebben dat hij met voorbeeldelooze wreedheid werd gevoerd (levendige t, oejuiching). De verdere beraadslaging werd tot morgen verdaagd. Wlerlngerwaard. Den 8 's avonds werd op een der akkers alhier een giijouard aangetroffen, die daar zooals bleek doornat van bii.nen en buiten zijn roes uitsliep. De politie bracht hem naar het cachot. Den volgenden morgen was hij blykbaar ziek, waarom hij naar het Armhuis ter verpleging werd gebracht. Hij zegt Tempelmans te heeten en van Middelburg afkomstig te zijn. Een kistje zonder negotie er in duidt het beroep van den ODwelkomeo logé aan. lfarlngcarspel. Dat de uitbreiding vau den groentebouw en de gunstige financieele uitkomsieu -ai die teelt een merkbaren invloed uitoefenen op de koop- waarde der landerijen, is onlangs gebleken hij den verkoop van landerijen in het Waarland onder deze gemeente, waar voor enkele perceelen tot f 20C0 per H.A. werd betaald. Ongeveer zes jaren geleden zou de prijs dier perceelen de helft lager zijn geweest. draft. Gedeputeerde Staten van Noord-holland hebben de regeling der onderwijzers-jaarwedden in deze' gemeente, waarbij het aanvangssalaris op het minimum bepaald was, niet goedgekeurd. De raad dezer gemeente heeft den 9 tot ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd den heer P. Schuur man en zulks in de plaats van den heer W. Koppen, die bedankt had voor deze betrekking. Het raadsbesluit, waarbij aan de ingezetenen dezer gemeente vrijdom van tol te Graft is toegestaan, is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Station te Haarlem. De Burgemeester van Haarlem gaf in den Raad, op grond van inlichtingen door hem aan den Raad van administratie der H. IJ. S. M. gevraagd, de verzekering, dat de bouw van een nieuw station aldaar in elk geval doorgaat. Ren mlllioenenerfenls. Het aantal erfgenamen van Pieter Teyler van der Hulst, in 1778 te Haarlem overleden, wordt geschat op ruim 1200 en de erfenis op 60 millioen gulden. Verdronken. In het Overijselscbe kanaal is den 8 nabij Aimeloo een bootje met vier personen omgeslagen. Twee van hen, vader met zijn zoon, kwamen bij bet ongeluk om het leven. Te Kwadijk is de hofstede van T. Klaasen door een onbekende oorzaak eene prooi der vlammen geworden. Twaalf stuks vee zijn daarbij omgekomen. Droevige dood. Dezer dagen zijn op verschillende nlaatsen in ons land een drietal kinderen op droevige wijze om het leven gekomen. Te Spaubeek (Limburg) is een kind van ruim 10 jaar in de nabijheid van een hakselmachine gekomen, met zijn halsdoek tnsschen het raderwerk der machine geraakt en toen het pogingen deed om zich te bevrijden werd het door de omstrengeling van dien doek om den hals zoodanig biklemd, dat het weldra was bezweken. Te Baarsdorp is het zevenjarig dochtertje van den landbouwer Van Ope'al in een mestvaalt gevallen, met het treurig gevolg, dat het daarin is g stikt. Het is al daar het derde kind, dat op zoo noodlottige wijze is omgekomen. St. Pancras. De landbouwvereeniging alhier heeft besloten onder hare laden een wedstrjjd te houden in het telen van de vroegste kool. De pnjswinuer zal zijne kool aan de vereeni.ing moeten afstaan om daarvan zaad te telen, hetwelk zoodoende onder het bereik van alle leden kan komen Voor de batrekking van onderwijzer aan de openbare school alhier hebben zich 22 sollicitanten aangemeld. Hldwoud. Deze gemeente zal dit jaar zeer ver fraaid worden door den aaubouw van een villa voor reke ning van den heer Avis, burgemeester, tegenover de van ouds bekende uitspanning «Halfweg Médemblik". foor de Boeren. Bij den heer Joh. G. Stemler Cz. te Amsterdam is verkrijgbaar gesteld eene sproken !e briefkaart, met eene teekening van Joh. van Braakensiek, die ongetwijfeld opgang maken /.al en waarvan de opnrengst komt ten bate van het Fonds der strijdende Boeren. De kaart, die 4 ets. kost en in den handel wordt gebracht, door den Internationalen Bond «Union d'indépendance", te Amster dam, voert het voor Engeland waarschuwende mot o Zoo gij het roer niet wondt, Vrees de <w der volken. Het kegelspel en de Koeren. Om de Boerengevaugeneu op Ceylon, en zoo moge- ljjk later ook andere ge angenkampen te bi lpen in het verkrijgen van eene kegelbaan met toebehooren, onge twijfeld aliergtjwenscht om de moordende vervel.ng te 1 erdrijven, heeft de Vereeniging tot bevordering van de kegelspört, te Rotterdam eene oproeping gedaan om steun, ten einde voorloopig alleen het kamp op C< ylon te helpen aan kogelballen men is daar in de gelegenheid om ge schikt hout voor de baan zelve te krjjgen voor ballen ontbreekt echter het geld. De oproeping draagt ook den naam van onzen stalgenoot, den heer A. de Vries, Koor straat, die zeke. ook wel geneigd zal zijn bijdragen voor dit doel in ontvang te nemen. De Aaluur. Van den uitgever J. G. Broeso ontvangen wij eene proefaflevering van het reeds vele jaren bestaande maand schrift «De Natuur", dat zich ten doel stelt, het be schaafde publiek op populaire wijze bekend te maken met het nieuwste en wetenswaardigste op natnnr weten schappelijk gebied. De prijs per jaar van het tijdschrift, thans ziju 22sten jaargang intredende, bedraagt f 5,20. Een lange lijst van medewerkers, vele zeer bekende namen, waarborgt groote verscheidenheid en eene behandeling van den stof op bevattelijke wijze. Nationaal Huziek-t.'oncours. Het bestuur van net Stedelijk Muziekkorps (ge meentelijk Muziekkorps) te I*urinerend, directeur de neer J. P. Gioot, verzoekt ons te melden, dat het, daar toe aangezocht, in de laatst gehouden bestuursvergade ring in beginsel heeft besloten nog dit jaar een Groot Nationaal Muziek-Concours voor dilettanten harmonie ën fanfarekorpsen te Purmerend te houtiou. De heer M. J. H. Kessels te Tilburg zal worden nitgenoodigd steun te verleenen aan de organisatie.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1