Op de Waterhoeve ZEEMILITIE. Debet en Credit. No. 7. Honderd en vierde jaargang. 1902. WOENSDAG 15 JANUARI. INSCHRIJVING NATIONALE MILITIE Voor de mannelijke geborenen van 1883 opDinsdagenV rij dag van iedere week van 12—2 ure tot 20 Januari a.s. FEUILLETON VV. 11 eimburg', Vertaling van HERMINA ALKMAAftSCHE COÜtAYL Deze Courant wordt D 1 n s d a g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, 3 Nnmmers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnunsmer 3. Prijs der gewone advertentlën sj Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER ZOONVoordam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar Gezien de eerste zinsnede van art. 138 der militie- wet 1901. Brengen ter openbare kennis dat lotelingen voor de Nationale Militie, die voor vol ledige oefeningen bij de militie te land zouden moeten worden ingelijfd, een der hierna te noemen beroepen uitoefenen, en verlangen bij de Zeemilitie te dienen, worden nitgenoodigd zich vóór 1 Februari a s. ter gemeente-secretarie aan te melden, of te doen opgeven. De hierboven bedoelde beroepen zijn Stuurlieden, stuurmansleerlingen en verdere zeevarenden op koopvaardijschepen van de groote en kleine vaart stuurlieden, schippers en verdere opvarenden van Rijn schepen, aken, tjalken en kleinere vaartuigen; stuurlieden en verdere opvarenden van passagiers- en sleepbooten, loodsvaartuigen en tonnenleggersdiepzee- en Noordzee- kustvi8schers Zuiderzeevisschersvissebers op de Zeenw- sehe wateren en op de groote rivieren; mossel- en oester- visschers schuitenvoerders en veerlieden; vletterlieden machinisten, machinist-leerlingen en stokers op schepen en vaartuigen, bij spoor- of tramwegen en op fabrieken of andere inrichtingen; machinedrijvers; tremmerspsmeden; bankwerkers; werktuigmakers; ketelmakers; voorslagers; scheepsbeechieters scheepstimmerlieden (scheepmakers) brood-, koek- en banketbakkers; koks; koffiehuis en hotelbedienden ziekenverplegers apothekersbedienden barbierspersoneel van s Rijks Marinewerven. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. RIPPING, Voorzitter. C. D. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 14 Jan. 1902. De jaarwisseling geeft als vanzelf aanleiding over bo venstaand onderwerp een en ander in het midden te brengen. Het is niet onze bedoeling geleerde bespiegelingen te houden of poëtische gedachten te ontboezemen, zooals dat op Oudejaarsavond of op Nieuwjaarsdag gebruikelijk is, al valt het niet te ontkennen, dat de menseh op die dagen ook in het afgetrokkjne, wel eens zijn balans mag opmaken. DOOR 19) Hier boven liggende, heeft zij zich al ongerust ge maakt dat er tijdens de afwezigheid een uitbarsting kon komen. Bendert vertrekt met Nieuwjaar, zooals 't zijn plan is geweest, zij zijn 't niet eens geworden, en nu komt er een nieuwe lastig, vreeselijk lastig! En tocb aan den anderen kant weer die goedaardige trek van haar Karei! Uien lang heeft hy toen zij ziek was zoo stil en geduldig als een steenen beeld a-n haar bed gezeten ze heeft hem letterlijk met geweld moeten dwin gen, dien dag de drijfjacht by te wonen, die iu het dis trict Jestadt door den kantonrechter Timpe wo dt ge houden. Hanne heeft haar al dien tijd opgepastgeen koning had beter en zorgvuldiger bediend kunnen worden. Zij sehndt het hoofd en begrijpt dien jongen niet. Zou hij misschien o >k verliefd zijn? In haar angst, of hij en Manrits soms hun zinnen op betzelfde voorwerp gezet hadden heeft ze zoo eens lai gs haar neus weg tegen Karei gezeod Dat t efje is toch een allerlief t meisje 1" Maar toen heeft hij gegeeuwd en geantwoord: «Ja, als geteha- pen voor Maarits.'' 't Is ontzettend, zoolang boven in bed te moeten liggen Zelfs de dienstboden zijn dan anders dan anders Eea wig fluisteren en de hoofden bij elkander steken snibbige woorden en roodgehuilde oogen. En vraagt men naar de reden dan krijgt men enkel ontwijkende antwoorden 1 Alleen Hanne is boven alles verheveD. Zij praat mei niemand gaat altijd stil en ordelijk haar gang en doet haar werk met zedig neergeslagen oogen. Slechts'een paar malen heeft Madame ten blik van haar opgevangen, als zij zich op eens omkeerdeeen wonderlijken bijnj, Neen, wij willen laag bij den grond blijven en het over een zeer prozaïsch onderwerp hebben. Met het debet en het credit staat het bij den land bouwer-veehouder meestal treurig gesteldd. w. z. meestal weet hij bij het einde van het jaar, laat staan op eenigen anderen dag 7an het jaar, niet, hoe zich zijn credit tegenover zijn debet verhoudt. Hiermede bodoelen wij niet, dat de boer niet zou weten, of hij gedurende het afgeloopen jaar met voordeel of mot schade geboerd heeft. Hij meent dit in ieder geval wel te weten, want dikwijls redeneert hij aldus: «Bij het begin van het jaar had ik zooveel geld en bij het eind zooveel, das ben zooveel voor- of achteruit gegaan." Dit is natuurlijk klinkklare onzin. Het ere lit wordt gevormd door de gebouwde en ongebouwde eigendommen, den inventaris, het vee, de uitsta inde gelden, het geld, dat de boer van anderen voor reeds geleverde artikelen te goed heeft en het geld in kas het debet door hypo theken onbetaalde pachten, en andere schulden. Het verschil hiertusschen heet het bezit of actief. Bedraagt dit bij bet eind vaa het jaar minder dan bij het begin of is het sedert dien tijd in een passief ver anderd, dan is hij achterait-, bedraagt het meer, dan is hij vooruitgegaan. Is het actief in het verloopen jaar verminderd, dan is dit nog volstrekt geen bewijs, dat hij met schade ge boerd beeft. Te dezen opzichte hoort men soms vreemde beweringen. Er zijn nl. boereu, die als winst beschouwen dat bedrag, hetwelk ze bij het eind van het jaar meer bezitten dan bij don aanvang. Als zij dan maar heel weinig meer hebben, zeggen zij onvoordeelig geboerd te hebben. Zij vergeten dan als winst in rekening te brengen, hetgeen zij met hun gezin in het verloopen jaar «verleefd" hebben. D e lout kan vermeden worden door geregeld op te schrijven de bedragen die voor de huishouding worden uitgegeven. Daartegenover staat, dat voor den door den boer en do leden van zijn gozin ge- preBteerden arbeid eveneens een zeker bedrag als ver diensten geboekt moet worden. Als een boer_»op de flesch" gaat, is dit volstrekt niet altyd het bewijs, dat bij een slecht boer was. O neon, hot kan even goed bewijzen, dat hij te veel geleefd heeft- als «grand seigneur," Dat komt hij dan dikwijls eerst te weten, als het te laat is, en het is veelal een gevolg van de omstandigheid, dat spek, vleescb, boter, kaas, aardappels, booueu en erwten, melk, enz. enz, van eigen productie genomen worden zonder meer, terwijl een verstandig bo r dat alles als 't ware bij zichzell moet koopen. Een en ander is stellig reeds voldoende om aan te tooneu, dat boekhouden, ook voor den landbouvver-vee- bonder, van her mee-te belang, van de grootste bet-eekenis is. Hij heeft daardoor niet alleen geregeld een overzicht van den stand der zaken in het algemeen, maar ook van de onderdooien van het bedrijf in het bijzonder. En waarom zon de boer niet boek houden F Doet hy niet zaken, evengoed als een winkelier of een koopman f loerenden blik watrmeo het meisje haar scheen aan te kijkeD. «Wat is 't F Wilt ge iets?" had zij gevraagd. De don kere oogharen waren alweer neergeslagen. «Neen Madam niets 1" Ja en eens, nu omstreeks een week geleden, toen zij den tweeden dag ziek en koortsig te bed lag, Karei naast haar zat en Hanne haar telkens nieuwe konde kompres sen op het gloeiende voorhoofd legde, toen had zij, plot seling de oogen opslaandebij het schijnsel van het uachli'Cbt Kaïel eu Hanne fluisterend naast elkaar mid den in de kamer zi n staan, zyn hoofd dicht Dij bet hare zóó dient, alsof hij haar juist op Ue wang ot oogen gezoeud had; en de woorden: «Straks, als zy slaapt meende ze ook nideijjk verstaan te hebben. Met inspanning had zij zich halverwege opgericht. «Wat zal er strazs gebeuren F Wie moet er slapen Ze herinnert zich, hoe beiden eerst stokstijf zijn bljjveu staan en hoe Hanne toen op haar bed is toegesneld en gezegd heeft «De jonge mijnheer zegt, dat als Madam straks slaapt, hij ook misschien een uur of wat zal gaan liggen maar Madam is heel heeseh Madam moet onder de dekens blyven eu niet spreken En Madame vroeg niets meer, het koortsige bloed deed haar alles voor de oogen dwarielen. Half bewusteloos, uieis dan een geweldige loowneid in al hare leden voe lend had de klank van Hanne's stem haar gekalmeerd eu dis verklaring haar. gerustgesteld, eu toeu was zij in dien wonderlijken toestand tnsschen slapen eu waken gekomen waarin iautaisie eu werkelykneid zich zoo nanw ve.eemgeu. Spoedig daarop was ook Karei heen gegaan en toen zy een oogeublis tot helder bewustzijn kwam had zij Hanne achterover in den leunstoel by haar bed zien zitten de oogen bezorgd op haar gevestigd. Toen zy den volgenden morgen wakker werd en zien wat beter gevoelde had zij wederom gevraagd«Wat moest er eigenlijk gebeuren, Hanne, als ik sliep F Mijn zouu was van uaebt toch niet ziek, omdat hij naar bed wilde gaan F" Maar Hanne had verwonderd het hoofd geschud en alles ontkend. Ze wist van niets Madam had den Het boekhouden is vooral voor den boer nitoist leer zaam. Bemerkt een koopman, dat een of ander artikel niet meer met winst verkocht kan worden, dan moet hij zich vaak bij het feit neêrleggen. Niet alzoo de boer. Een goede boekhouding leert hem niet alleen, dat hij met schade of wel dat hij met voordeel boert, maar zij leert hem ook, op welk onderdeel van het bedrijf verlies geleden en op welk onderdeel winst behaald is. En dat is voor hem zeer noodig te weten, want de winst met een bepaald onderdeel verkregen, kan tot niets geredu ceerd worden dan een schadepost van een ander bedrijfs onderdeel. Er is misschien geen bedrijf, waarbij de boekhouding meer ingewikkeld is dan bij het landbouwbedrijf en desniettegenstaande wordt er in geen enkel soort be dry f minder boek gehouden. De boer, die goed boekhoudt, die weet, waaraan hij de schadeposten te wijten eu waaraan hij die winstposten te danken hoeft,, leert kennen de beteekenis en de waarde van het spreekwoord: «Zelfs een ezel stoot zich geen twee malen aan denzellden steen." Tegen de moeite van hot boekhouden behoeft de land bouwer niet op te zien. Als de boel geregeld wordt bij - gehouden, is 't waarlijk g-.en reuzenwerk en de 'ijd, aan het boekhouden besteed, wordt goed be'aald. Eu het boekhouden èa het maken van een begrooting vóór man tot het pachten van een boerderij overgaat, kannen veel teleurstellingen voorkomen. KFiFIMUilFUHX. «Elke halve cent is er één", zegt het spreekwoord, doch op het gebied der zuivelbereiding kan men wel zeggen, dat elke halve cent onder bepaalde omstandig heden tot een gouden tientje aangroeit. Op zuivelboerderijen, waar men boter maakt, vinden de centrifuges meer en meer ingang. Het is echter niet voldoende een centrifuge te bezitten, maar men moet er ook goed mede werken. Door de gewei schte snelheid van beweging, door verwarming der melk op de ver- eischte temperatuur, door een oordeelkundige regeling van den melktoevoer ar het juist stollen van do room- schroef, alsmede door pynlijke zindelijkheid, w-iar het 't reinigen van het werktuig betreft, moet meu de scherpte va ontrooming tot het maximum trachten op te voeren. Elk tiende deeltje van een procent vet, meer in de on- dermelk achterblijvende dan het te bereiken minimum, komt den botermaker op groot geldelijk verlies te staan. Het hier beneden gegeven staatje geelt een overzicht van de verliezen, welk- de veehouder kan lijden door slordig met de centrifuge om te gaan. De getallen in de eerste kolom (aan de linkerhand) geven van boven naar bene 'en de hoeveelheid per dag verwerkte melk in kilogrammen (103 Kilo 100 L. De breukcjjfers in de bovenste ry van links naar rechts geven de percenten vet, die rmer dan noodig is, in de ondermelk zijn achter gebleven. Do andere getallen geven het verlies, dat per jaar geleden wordt bij verschillende hoeveelheden per dag verwerkte melk, uitgedrukt in Ki logrammen boter. vorigeu nacht erge koorts gehad en voortdurend gepraat, mijnheer Karei en zij hadden zich geducht aagstig ge maakt en bijna den dokter gehaald Madame had gezwegen een bewijs van het tegendeel kon zij niet aanvoerenen zij gelooft zoo graag het beste van alle menschen. Maar zij peinst en peinst en meent dat zij krankzinnig zal worden als ze nog langer hier zoo werkeloos moet liggen. Zij smacht er letterlijk naar weer iets om handen te hebben wat haar op an dere gedachten zal brengen die nacht heeft zoo'n akeiigen indruk by baar achtergelaten. Nu verheugt zij zich weer op het bezoek van Eva, die haar moet helpen om de tafel met de Keistgescheuken voor de dienstboden in de groote zaal in orde te maken. Al sinds den vorigeu dag brandt de groote, wit porcelei- nan kachel, zoodat Madame daar niet opuieuw kon kan vatten. Zood a zij heeft ontbeten Hanne zai wei aan stonds met de bouillon komen zal zij opstaan zich kleeden en naar beneden gaan. Hanne kan haar gemak kelijke fauteuil op relletjes in da zaal brengen en Eolje moet 's middags bij haar blijven ze znllen samen beven eten en bij die gelegenheid zal zy met het meisje eens over Maunts spreken. Een verloving met Kerstmis is altijd zoo aardig I En tegen den avond, ais haar twee jongens van de jacht terugzjju, zai zij Maurits verzoeken. Eva met het versieren v»o den Kerstboom te helpen, terwijl hy zoo n beetje zie te dutten in haar leunstoel wie weet mis schien geeft de boom hem moed en vraagt hij Eeije dan wel F Ze zou dien zieken man, den dokter, eu zijn viouw, die eeuwigdurende tobster, dat pleiziertje zoo hartelijk gun nen Dat Eefje in zoolang niet bij haar is geweest, be- kojjmert baar niet; zij schrijft a-t veeleer aan meisjes achtige beschroomdheid toe en zou 'l met eens aardig hebben gevonden, als het meisje, nu ze gauw negentien wordt en terwijl er twee volwassen zoons aan huis ziju, nog even dikwyls en vrij bij haar in en uit was gegaan. Terwijl de patiënt dit alles overlegt, brengt Ue jonge dokter Madame's boodschap aan moeder en zuster thais over. «Ik heb geen tyd, mama," beweert het jonge meisje. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1