ZEEMILITIE. Honderd en vierde jaargang. 1902 ZONDAG 19 JANUARI. K a a s m a r kt Graan- en Zaadmarkt te ALKMAAR geregeld wekelijks doorgaan. Gevonden IToorwerpen. Buitenland. Nederland. NO. 9. Eerste blad. ALkMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnemen'sprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO; franco door het rijk f 1,—. 3 Nummers f Q,OB. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON, Vooidam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren belanghebbendendat krachtens Raadsbesluit van 1 Februari 1888de en de gedurende de maanden Januari, Februari en Haart Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar G. RIPPING Voorzitter. 16 Jan. 1902. 0. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar Gezien de eerste zinsnede van art. 138 der militie- wet 1901. BreDgen ter openbare kennis dat lotelingen voor de Nationale Militie, die voor vol ledige oefeningen hij da militie te land zouden moeten worden ingelijfd, een der hierna te noemen beroepen uitoefenen, en verlangen bij de Zeemilitie te dienen, worden uitgenoodigd zich vóór 1 Februari as, ter gemeente-secretarie aan te melden, of te doen opgeven. De hierboven bedoelde beroepen zijn Stuurlieden, stuurmansleerlingen ee verdere zeevarenden op koopvaardijschepen van de groote en kleine vaart stuurlieden, schippers en verdere opvarenden van Rijn- schepen, aken, tjalken en kleinere vaartuigen; stuurlieden en verdere opvarenden van passagiers- en sleepbooten, joodsvaartuigen en tonnenleggers diepzee- en Noordzee- kustvissehers Zuiderzeevisschers visschers op de Zeeuw- sche wateren en op de groote rivieren; mossel- en oester- visschersschuitenvoerders en veerlieden; vletterlieden; machinisten, machinist-ieorlingen eu stokers op schepen en vaartuigen, bij spoor- of tramwegen en op fabrieken of andere inrichtingen; machinedrijvers; tremmers;"smeden; bankwerkers werktuigmakers ketelmakers; voorslagers; scheepsbeschieters scheepstimmerlieden (scheepmakers) brood-, koek- en banketbakkers; koks; koffiehuis en hotelbedienden ziekenverplegers apothekersbedienden barbiers; personeel van 's Rijks Marinewerven. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. RIPPING, Voorzitter. 0. D. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 16 Jan. 1902. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 nur Een brnine lozenkrans, twee brillen, een muziek boekje een duifeen parapluie een jongenspet een bruin gevlekt hondje eeu pakje waschgoed een huis sleutel een koperen wapentje een brain hondje een lot van de Noordhollandsche Najaarsverloting, een tabaks doos en tien zak aardappelen. Alkmaar De Commissaris vin Politie, 17 Jan. 1902.S. M. S. MODDERMAN Jr. EfSOKJLAAD. De plechtige opening van het Parle ment had den 16 plaats. De groote zaal van het Hooger- hnis bood een schitterenden aanblik. De Prins en Prinses van Wales waren vlak bij den troon gezeten, waarom heen do overige vorstelijke personen geschaard stonden. Met zeor heldere stem las Koning Edward de troonrede voor. Allereerst werd daarin gesproken over de reis van den Prins en Prinses van Wales naar d6Koloniën, waar door de banden, van wederzijdsche achting en loyaliteit, nauwer werden toegehaald. Ook de betiekkingen met de overige Staten blijven vriendschappelijk. De Koning betreurt het, dat de oorlog in Zuid-Afrika nog niet ten einde is, maar de loop der operatiën is gunstig en het oorlogsterrein veel kleiner geworden. Men hervat de industrie in mijne nieuwe Koloniën Z'gtde Koning en trots de vermoeienissen van den veldtocht blijven mijne eoldaten hun goeden wil toonen en ver dragen zij de ontberingen, die de guerilla en de eisehen der mensohlievendheid medebrengen. Het slot van de troonrede slaat slechts op binnenland- sche aangelegenheden. De zinsnede, betrekking hebbende op de humaniteit der troepen, werd door de luide toejuichingen van het Parlement onderbroken. Dit feit heeft zich nog nooit voor gedaan bij het voorlezen der troonrede. Na het vertrek des Konings ging het Hoogerhuis over tot de beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede. Op een vraag van lord Spencer antwoordde lord Salis bury, dat als de Boeren vrede wenschten, zij tot Enge land moesten komen en dat »als de oorlog niet eindigde op een wjjze, eervol voor onze wapenen en in overeen stemming met, de gebrachte ofiers'', de toekomst van Enge land in gevaar zon worden gebracht. Lord Rosebery vroeg of er vredesvoorstellen waren uit gegaan van de hoofden dor Boeven in Europa. Salisbury antwoordde ontkennend. Lord Landsdowne, minister van buitenl zaken, bestreed de meening, opgeworpen door lord Rosebery, dat Enge land ten aanzien van do groote mogendheden een onwaar dige plaats innam. Hij geloofde juist het tegendeel. De eerbied en de achting voor Engeland zijn door zijne hou ding in den oorlog en door de bewezen eeDheid van het Rijk en de Koloniën gestegen. Het adre3 van antwoord op de troonrede werd daarop aangenomen. Een nieuw Blauwboek over Znid-Afrika is ver schenen, voornamelijk over de concentratie kampen. In een daarin voorkomend telegram van 14 Jan. nit Chamberlain zijn vreugde over het aanmerkelijk afnemen van de kindersterfte in Transvaal en Orangia, ofschoon de cijfers voor Natal minder gunstig zijn. Dank zjj der pogingen der overheden om den toestand te verbeteren, acht hij zich overtuigd, dat het voortzetten van die pogingen den normalen toestand in de kampen zal her stellen. Volgens de statistieke opgaaf omtrent den toestand der concentratie-ka npen in December bedroeg het geheel van de blanke bevolking 117,017. Er stierven 2380 personen, onder wie 1767 kinderen. ZUID-AFRIKA. De kracht der Boeren schijnt nog niet gebroken te zijn. De correspondent der »Daily News" bij de colonne Plainer geeft een schildering van het gevecht bij Onverwacht op 4 Januari, waar majoor Vallentin sneuvelde, en zegt daarna, dat men een geheel leger zou noodig hebben om alleen dezen hoek van de Transvaal te zuiveren. Louis Botha beeft, volgens den correspondent van de »Standard", andermaal zijne troepen samengetrokken aan de grens van Swaziland. Volgens een bericht uit Johannesburg aan »Daily Telegraph" heeft de Koningin van Swaziland opnieuw inlichtingen verschaft aan de Boeren en hen van levens middelen en schietvoorraad voorzien. Spoorwegramp. Op de lijn Brindisi Bari heeft een ernstig onheil plaats gehad. Een overstrooming had een stuk spoordyk weggeslagen. De rails waren echter onbeschadigd gebleven. Een trein met werklieden en materiaal vertrok om de dijk te herstellen. Door de slordigheid van den machinist hield de trein niet stil voor het gevaarlijke pnntmaar reed verder over de railsdiedoor geen ondergrond mear gesteundbraken. Da trein viel met donderend gewold 18 M. naar beneden. De machinist sprong nog tijdig van de locomotief en nam de vlucht, maar van de 18 werklieden, die de trein vervoerde, werden 4 op de plaats gedood en 8 zwaar gewond. Te Keulen i* een vrouw in hechtenis genomen die verdacht wordt, ruim vijftig kleine kinderen, die aan hare zorg waren toevertrouwddoor vergif te hebban gedood. Zij had eerst een inrichting voor het verplegen" van kleine kinderen te Ehrenfeld eu vestigde zich later te Briihl. Uit Batavia wordt aan de N. Ct. geseind »Te Buitenzorg is door fanatieke inlanders een moord aanslag gepleegd op de katnolieke priesters aldaar. Ean priester is ernstig gewond." Het blad teekent hierbij aan, dat er te Buitenzorg slechts twee kathoheae priesters zijn: pastoor M. J. D. Claessens en de hulppriester B. G. Schweitz. Te 's-Gravenhage is telegrapbiacb bericht ontvan gen, dat de gele koorts te Paramaribo is uitgebroken. In de Neder-Betuwe heerdcht onder de paarden ernstig influenza, waarvan enkele gevallen reeds mot doodelijken afloop. Ook onder de paarden van het remonte-depot te Mil- ligen is de influenza heerschende verklaard. Ken gasontploffing. Den 15 's morgens om 7 nar beeft ten haize van dou heer G. H. Hintzen, wethouder te Rotterdam een ernstige gasontploffing plaats gehad. Toen een der dienstboden in de tuinkamer het gas wilde ontsteken had de explosie plaats, de dnbbele ramen aan de tuinzijde vlogen met kozijnen en ai in den tuin, waarover de dienstbode ge slingerd werd en bloedend,werd verwond. Door haar angst gedreven wilde zij over het tninhek klimmen maar bleef hangen. Zij werd uit haar benarde positie gered door bootweikers, die zich tevens verdienstelijk maakten bij het blusBchen van het vuur, zoodat een aangerukte spuit geen water behoefde te geven. Door het instorten van de pui, waardoor de druk een nitweg naar bniten vond, werd geen schade van beteekenis binnenshuis veroorzaakt. Amsterdam. In een der hoofdstraten van het Muiderpoort-kwarlier speelde dezer dagen een 14 jarige knaap met zijn jonger zusje sophangertje". Hij legde zich een strop om den hals met het noodlottig gevolg, dat hij na hevige stuiptrekkingen den geest gal. Het zusje liep ijlings naar een buurvrouw om hulp, doch deze, in plaats den strop door te snijden, was zoo verstandig eerst de politie te halen. Toen deze kwam was de arme jongen natnnrljjk reeds een lijk. Te De Rijp heeft een ingezetene, die onbekend wenscht te bljjven, 50 paar schoolpantoffels ter beschik king gesteld van het hoofd der openbare school, om die aan de behoeftigste kinderen nit te reiken. Benoeming. Benoemd tot hoogheemraad van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland Mr. M. G. P. del Court van Krimpen, te Velsen. (Jltgeest. Den 15 en den 16 's avonds stroomde bet naar het lokaal van de »Ooievaar." Vooral den len avond was de zaal te klein, om eene plaats te geven aan allen, die genieten wilden van de komische voor drachten van ons terecht zoo gunstig bekend soirée-va- riée-gezelscbap. Ook nn weder waren er veel aardige nummers bij. Vooral mogen genoemd worden »'t Inhalen van den nieowen Burgemeester", groote komische spectacle- scène, en »De vroolijke handelsjoden." Beide avonden was er na afloop bal, onder leiding van den heer L. Esch- weiler, van Amsterdam. Hotorrij tulgen. Het provinciaal reglement op het rjjden met mo torrijtuigen in Noord-Holland treedt op 24 dezer ij in werking. Sijbekarspel. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier hebben zich niet minder dan 34 sollicitanten aangegeven. De markt is dns nog goed voorzien den gedenkpenning. Als hulde aan de gastvrijheid door Koningin Wil- helinina op de ^Gelderland" aan President Kruger aan geboden, is, naar »De Tel" meldt, door den Belgischen beeldhouwer Hippolyte Léroy een medaille gemodelleerd en geslagen, welke aan de voorzijde de beeltenis onzer Koningin draagt. Exemplaren in goad zijn hiervan aangeboden aan Ko ningin Wilhelmina, aan President Kruger eu aan den commandant van de »Gelderland", baron Sweerts de Landas Wyborgh. Aanbesteding. Door het Prov, Bestuur van Noord-Holland werd den 16 aanbesteed: Hat onderhonden vau en het doen van herstellingen en vernieuwingen aan de gebouwen der Ryks Hoogere Burgerschool te Alkmaar, van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot en met 31 December 1903 Raming ƒ2720. Minste inschrijver IV. v. d, Voort te Alkmaar voor 2626; bet onderhou den van en het doen van herstellingen en vernieuwingen aan het Rijksarchiefgebouw (voormalige vleeschhal) te Haarlem, van den dag der goedirenring van de^mbesteding tot en met 31 Decembor 1903. Raming *00. Minste inschrijver A. Ringkema te Haarlem, voor 782. Brand In den Grooten IJpolder is den 16 's nachts brand ontstaan in een op zich zelf staande schuur, in gebruik bij den landbouwer J. Vlegels, die op eenigen afstand van daar een bouwhoeve bewoont. Het ergste is, dat niet alleen graan en stroo is vernield, maar ook twaak paarden en elf stuks hoornvee in de vlammen zijn omgekomen. De schnur was op den gewonen tijd gesloten, en eerst omstreeks twee nur werd net vuur in den omtrek gezien. Ü8 oorzaak is nog onbekend. moordaanslag. Te Ylissingen trachtte den 16's avonds de serg-ant der infanterie W. zijn compagnies-commandant den kapi tein G. van M., !e spreken over eene naar zijne meen mg onrechtvaardige straf van 4 dagen arrest, door den kapitein opgelegd, wegens slordigheid in administratie. De serg-ant, die onder den invloed van sterken drank verkeer le, had ziju geweer bij zich. De kapitein duwde hem de deur uit, doch de sergeant wist deze weder te openen en loste door die opening een schot nit zijn geweer, dat later bleek een losse patroon te bevatten. De politie arresteerde den man. Stranding. Het Dnitsche stoomschip Offenbach" van Australië en Java naar Amsterdam bestemd, is in den nacht van den 15 benoorden Noordwijk gestrand; verscheidene sieep- booteu vertrokken ter assistentie. Amersfoort. In den nacht van Donderdag op Vtijdag werd brand ontdekt in de zeeppoedeiiabriek van Chr. Pleines. Dra was alles in lichtelaaie tengevolge der licht brand bare stoffen. Aan het behouden der fabriek viel niet te denken. Ze is met de magazijnen, kantoor lokalen en woonhuizen totaal nitgeorand. Alles was tegen brandschade verzekerd doch bet bedrijf zal zeer lang stilstaan. De eigenaar met zijn zoon was jnist op reis naar Duitsehland. Yan de aangrenzende perceelen ging het meest nabijzijnde in de vlammen op. Groot is de materieele schade. Barst nger horn. Den 16 werd te K o 1 h o r n, eene openbare vergadering gehouden van de afdeeling Kolhorn, vau den Bond van Staatspensioneering in ver- eenigiog met het departement Kolhorn, der maatschappij tot Nnt van het Alganuen.Er waren ongeveer 250 per sonen opgekomen. Als spreker trad op de heer Perio van Arnhem, redacteur van »de Nederl. Pensioenpartij'', met het onderwerp: Nog wreedor dan Engeland? Er bleek o. a., dat na ruim een jaar, de bond 3 afdee- lingen telt. Een zeer verkwikkelijk debat had plaats waarvan het resultaat was, dat nog 28 aanwezigen zich bij de afdeeling aansloten zoodat die nu 96 leden telt.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1