Laatste Berichten. Stadsberichten. Beurs- en Marktberichten. BURGERLIJKE STAND. Oterleek. Den 15 trad de heer Vispredikant te Midden Beemster alhier voor een dertigtal belang stellenden op om te spreken over het bevorderen van de pogingen om te komen tot Algemeene Staatspensio- neering van alle burgers in Nederland, zonder verplichte premiebetaling. De kosten zouden moeten gevonden worden door het invoeren van hoogere belastingen op alcoholische dranken op het vermogen successierechten en het invoeren van belasting op tabak, sigaren en andere artikelen van weelde. Op zeer bevattelijke wijze wist de spreker eeD paar uur de hoorders over dat onderwerp bezig te houden en aan het einde van de rede (van de gelegenhe'ó tot debat werd geen gebruik gemaakt) sloten zich drie personen als lid der hier gevestigde afdeeling aan. Benningbroek. Aan het hulpkantoor der poste rijen alhier zyn in 1901 in de afdeeling postspaarbank behandeld: 161 inlagen tot een bedrag van f 9Ü00.38 38 terugbetalingen ad f 7691,77^. 17 Nieuwe boekjes werden uitgegeven. Oostwouil. De ned. horv. kerk alhier bezit uit gestrekte landerijen die in groote perceelen aan enkelen als grasland verhuurd worden Nu begint zich hier eene slrooming te doen gevoelen om, evenals te Midwoud, die landerijen in kleine stukken ook als bouwland te ver huren teneinde den minderen man in de gelegenheid te stellen er van te profiteeren en zoodoende zijn lot te helpen verbeteren. Men schrijft aan het »N. v/d D." van de Langodijk «De heer Morra, handelaar in Kunstmeststoffen te Alk maar, die de Langedijker bouwers steeds behulpzaam is in het zoekeD naar middelen ter bestrijding van planten ziekten, verschafte in het afgeloopen jaar aan eenige bou wers te St. Pancras een middel ter bestrijding van de »zieke kool". «Het middel gaf daartegen geen baat, doch toevallig bleek het uitstekend te werken tegen de ook groote schade veroorzakende «draaihartigers", waarbij de uitslag inder daad verrassend wasJ KG. van het door den heer Morra verstrekte middel werd aangowond op eene plan- tenbaan van anderhalf twee are. Het gevolg was, dat de op deze wijze behandelde planten geen enkelen «draai- hartiger" vertoonden, terwijl het overige gedeelte op den zelfden akker vol zat met deze zieke planten. Da proef zal natuurlijk worden voortgezet." Twee nieuwe Indische romans, n.l. van Thèrè3e Hoven »Van Koningsplein naar gang Net&pan" en van H. Z. Zegers de Beyl: «Mater Dolorosa" zijn by de firma Valkhoff en Co., te Amersfoort ter perEeom in het voorjaar te verschijnen. LONDEN, 17 Jan. In antwoord op verschillende vragen naar aanleiding van von Biilow's beroep op verzekeringen die hij zou hebben ontvangen betreffende Chamberlain's redevoering te Edinburg verklaarde de heer Balfour in het Lagerhuis, dat officieel over dit onderworp geen ver zekeringen zijn gevraagd. Chamberlain beeft geen beschul digingen wegens barbiarschheid geuit, noch tegen het Duitsehe leger, noch togen eenig ander leger, zooals wordt aangeduid in een der vragen. In een niet-officieel gesprek met den Duitschen gezant werd dit uiteengezet door den markies van Lansdowne. Naar de meening der Begeering behoeft niets gezegd te worden, ter verklaring of intrekking van Chamber Iain's redevoering. „Meer dan Koningin." - De opvoering van dit drama op Donderdag, 16 Januari, doi# het gezelschap «Stoel en Spree", was be trekkelijk eene teleurstelling. De eerste drie bedrijven pakten niet en de beide laatste bevredigden niet. Dat ligt aan het tooneelstnk bovenal. Als men op het pro gramma leest, dat de vijf bedrjjven achtereenvolgens in 1795, 1799, 1801, 1807, en 1809 spelen, voelt men al, dat er, wat de kunst betreft, iets niet in den haak is. De klassieke eischeneenheid van plaats, van tijd en handeling, mogen voor tweederde plaats en tijd vervallen zijn, er is geen goed tooneelstnk of het moet voldoen aan de voorwaardedat elk nieuw tooueel natuurlijk volgt uit het voorgaande, of meewerkt om de hoofdgedachte beter te doen uitkomen, een hoofdkarakter in het licht te stellen. De schrijver Emile Bergerat heeft vijf grepen uit de geschiedenis van JoEéphine de Beau harnais gedaan, vijf grepen, waarin zij voorgesteld wordt in verband met Napoleon hij heeft het huwelijksleven van beiden doen zien, maar hoe de verhoudingen zich telkens gewijzigd hebben, dat moet verteld worden dat hoe zweeft in de tusschenliggende tjjdruimten. Aan de geschiedenis is de auteur trouw gebleven, ten minste in hoofdzaken. Vandaar dat mevrouw J. Spree—Monch zeer goed speelde in de eerste bedrijven, door iets van Madame Sans-Gêue te vertoonen. Van Joséphine de B auharnais wordt immers vermelddat ze geen goede opvoeding had genoten maar dat ze schoon en vlug van geest was. Ze was wel gehuwd geweest met een burggraafmaar haar vader was havenmeester op Martinique. De laatste bedrijven waren ook in overeenstemming met de historie «De kwestie van de scheiding gaf tot hevige tooneeleu aanleiding. We hebben die nu moeten aanschouwen in de hofzalen zooals we ze de vorige maal hebben gezien in «Voerman Henschel" in eene Silezische herberg. De historische waarheid is gehaudhaafd; op 't laatste oogen- blik geeft Joséphine noode toe. Aan de gerechtigheid der kanst zou beter voldaan zijn geweest, als Joséphine zich een bedrijf vroeger door de liefde voor Napoleon (die liefde was er nog volgens het laatste tooneel van het 5e bedryf) had laten o erhaien natuurlijk na een harden inwendigen strijd om vrijwillig afstand te doen van haar tyrannmken echtgenoot. Ze was dan in hoogeien zin «Meer dan Koningin" geweest. Het spel der medewerkenden was over 't algemeen goed. Toch zyn er enkele opmerkingen te maken. In het eerste bedrijf waren de acteurs te rad en te onduidelyk in hun spreken. Lucien Bonaparte sprak flink, maar was wat stram in houding en gebaar. De heer M. Spree vertoonde een typischen Napoleon soms scheen het bewegelijke van den held iet of wat overdreven. Mevrouw J. Spree—Mönch heeft de zware rol van Josephine met groot succes gespeeld. Zij en de heer Spree dragen een stuk. Hoe komt het, dat generaal Junot geen plaatsje op het programma heeft? Hij had eene te groote rol, (zeer goed gespeeld om haar te beschouwen als een aanvulling van tooneelen, die misschien ongewerkt zijn om een, hier onmogelyk te leveren tooneel in eene kerk, te vervangen. Nog een bijzonder prijzend woord dient gewijd aan de costumes en de grimeZij waren mooi, historisch en waar. In de laatste bedrijven o. a. was Napoleon de Napoleon van het bekende portret door David geschilderd. Voor de vrouwen en kinderen in Z.-Afrlka. Met hartelyke dankbetuiging aan de gevers, is voor de vrouwen en kinderen in de kampen in Zuid-Afrika, sedert de laatste opgaven, bij ^Alcmarla" ontvangen Schoolcoliecte W. S. P. Hoff f 10.32* A. P. Zeilma ker f 3.86*, H. B. S. f 32,22. Coll. Oenkerk f 113,53*, Jongelings-vereeniging «Ti- mothous", Kiel (Windennen) f 84,70*, Mevr. R. te A., speelavondjo f 1.40 Mevr. V. v. D Amsterdam f 10, restant boycot Koog a/d Zaan f 19,41*, schoolcoliecte f 77, (totale schoolcoliecte f 2772,71), collecte dr. B. de H., Rozendaal f 160.80, opbrengst van een concert te Oels, bij Breslan, door G. P., f 136,50, H., te Vaals (Limburg) f 7,80, maandelijkscbe collecte te Zwijndrecbt (vereeniging van collectanten) f 25, collecte te Brussel f 303 44, totale ontvangst f 51,757,56. Kwitanties van door «Alcmaria" naar Zuid-Afrika ge zonden gelden zijn gekomen van nit de Kampen bij Pretoria van f 1020, van kamp Johannesburg f 300, van kamp Krugersdorp f 300, van kamp Norvalspont f300. Arbeiders- b iesvereenlglng. Zondag den 26 des namiddags 1 uur, zal in de groote zaU van de Harmonie, als spreker optreden de heer J. II. Schaper, lid van de 2de kamer, met hot. onderwerp het. christelyk, kapitalistisch, militairistisch Kabinet. Verder zal de cursus over «de Geschiedenis d er Arbei dersbeweging" aanvangen Donderdag, den 20, des avonds 8Va nnr> in d0 kleine zaal van de Harmonie. Leider van dezen cursus is de heer Dr. H. E. van Gelder, terwijl reeds een 30 ta.i arbeiders aan den cursus deelnemen. Uectillcatle raadsverslag. Onze vorslaggever laat in het verslag van de mid dagzitting van den gemeenteraad den heer C. Bosman zeggen, dat de verlaging van den gasprijs, bij den aanvang van 1902, de rekening over dat jaar oen tekort doet oplevoren van p. m. f 14000. Dit nu is niet juist. De heer Bosman het ft gezegd, dat de bedoelde verlaging, bij gelijk gasverbruik eene mindere ontvangst ten gevolge zou hebben over een jaar van ongeveer f 13009 ht 14000 en dat z. i. de rekening over 1901 dientengevolge niet schitterend zju mogen boeten. De nauwkeurige uitkomst dier rekening is thans natuurlijk nog niet bekend. Feestviering Vincentlus-Vereeniging. Wij vernemen van het bestuur van de Vincentius- Vereeniging, dat de heer dr. H. J. A. M. Schaepman geen gevolg geven kan aan zijne toezegging, om Zondag, in de feestvergadenng, als spreker op te treden, wegens eene hevige verkoudheid. Het mocht er in slagen van den hoogleeraar aan de Universiteit te Amsterdam den heer prof. J. V. de Groot, te verkrijgen dat deze in zyne plaats zal optredm. Hoezeer velen het zullen be treuren, des heeren Sehaepmaus gloedvol woord te missen, het redenaarstalent van zijn plaatsvervanger mag groote verwachtingen wekken. Zooals wij bereids berichtten heeft op Dinsdag den 21 des avonds te 6''2 nar de opening plaats van den fancy-fairin het lokaal «Harmonie". De dames die zich mei de regeling daarvan hebben belast op verzoek van het bestuur van de Vincentius-Vereeniging, hebben zich heel wat moeite getroostom aan dit deel van het feestprogramma zooveel mogelijk luister bij te zetten. Zij wisten de tentjes te verkrijgen, die ook te Amersfoort werden gebruiktwaar deze onder leiding van een be kend architect werden vervaardigd eu toenmaals zeer veel tot het succes van de feestelijkheid bijbrachten. De bedienende dames zullen verder meest allen gecustumeerd zijn, wat zeker den aardigen aanblik der zaal met weinig verhoogen zal. Behalve op den Dinsdagavond zal de fancy-fair geopend ziju op Woensdag en Donderdag, van 1 tot 10 uur. De enttóe bedraagt 10 cents voor kinderen 5 cents. Aanbesteding. Bij de op den 14 gehouden aanbesteding van het bouwen van een burgerwoouhnis, a/d Oudegracht, alhier, voor den heer J. M. Visser, naar plannen en onoer be heer van den architect K. Bakker Dz,, is ingeschreven door J. de Graaf voor f 3055, A. de Munk f 2ö29G. Baas f 2560, H. J. Bek t 2495, J. Dorregeeat f 2475 VV. Anderson f 2432, J. T. v. d. Idsert f 2345, alltn te Alkmaar. Gesplitst gegund aan J. T. v. o. ^«.rt en W. Anderson. De heer H. Boyer arr.-ingenieur alhier, is toe gevoegd aan den inspecteur van den Waterstaat in de 2e insp. te 's-Gravenhage, in zijne plaats is alhier be noemd de heer Cf. Hooseboom, thans arr.-ingenieur te Brielle. Volksvoordracht. Den 17, ditmaal iets later dan gewoonlijk, opende «Volksvoordrachten" de reeks voor het seizoen met de uitvoering van eenige muziekstukken voor viool en piano, en zaDg en piano en een lezing van den heer L. M. van den Berg alhier. Ook thans weder was 't vrij talrijke publiek geheel onder den indruk van het schoone vioolspel onzer begaafde stadgenoote rnej. Gouwe; met ingehouden adem werd haar spel genoten, en daverend applaus viel haar na ieder stuk ten deel. Niet minder opgetogen toonde bet auditorium zich over de zangnummers door den hoer van Arnhem ten beste gegeven. Opnieuw mocht deze ervaren, dat dit eenvoudige leekenpubliek zijn schoone zang weet te waardeuren en op prys te stellen. De heer Koger begeleidde beide executanten op de piano, op de hem eigen even verdienstelijke als bescheiden wyze. Het woord van dank door den president aan deze drie trouwe be kenden van «Volksvoordrachten'' was zeker dubbel en dwars verdiend. De heer van den Berg, volgens zyn eigen zeugen een débutant in 't spreken, hield een zeer aardige eu interessante lezing over enkele specerijen, haar voor komen en bewerking, een en ander verlevendigd en ge ïllustreerd door belangwekkende geschiedkundige mede- deelingen. Wij hopen dezen jeugdigen spreker nog meer malen voor het volk te zien optreden, hij heeft blijkbaar den slag om wetenswaardige en wetenschappelijke zaken in een aangenamen en populairen vorm weer te geven. Hij spreekt flink en duidelijk, af en toe ontbreekt een kwinkslag niet, kortom deze appel is niet ver van den stam gevallen 1 Ook hem kwam 's president's dankbetuiging ruim schoots toe. ONDERTROUWD. 16 Jan. Bernard Joseph Hilbers, wednr. van Maria Anthonia Clasina Paleari, en Anthonia van Dam. Evert Johannes Porck, wednr. van Aaltje Wagenaar, en Pieternella Schuijff. Arie Over toom, te Egmoudbinnen en Maartje Zonneveld, alhier. mr, Caspar Jacob de Lange, alhier en Anna Hirschig, te 's-Gravenhage.Theodoras Ransijn, te Amsterdam en Johanna Cornelia van Loon, te Tilburg, onl. alhier. Eloris Albertus van der Menlen, alhier en Guurtje Zwaan, te Eg moed aan Zee, onl. alhier. GEBOREN. 14 Jan. Hendrik Willem, z. van mr. Philippus Bosman en Johanna Maria Waalewijn. 17 Johannes, z. van Izaak Prederiks en Antje Bijvoet. OVERLEDEN. 16 Jan. Rensje, d. van Gerrit Witsen en Trijntje Bos, 14 weken. Koedijk. Ondertrouwd. 20 Dec. Arie Half en Trijntje Hopman. Jacob Kioft en Anna Ranzijn. Geboren. 2 Dec. Wijntje, d. van Dirk van der Wonde en Antje Zwart. 24 Pieter, z. van Pieter Mulder en Antje Half. Warmcnhuizen. 1-31 Dec. Ondertrouwd. Johannes Berkhout en Maria Beukers, beiden alhier. Dirk M sch en Klasina Beukers, beiden alhier. Geboren. Anna Catbarina, d. van C. Pastoor en E. Pastoor. Geertruida Maria, d. van C. W. Stadegaard en M. Imming. Catbarina Theodora, d. van P. Stet en Catharina Baltus. Overleden. Antje Pastoor, 46 j. (ongeh.) Trijntje Zoon, wed. van Cornells Stet, 59 j. Alkmaar, 17 Jan. Kleine kaas f 30.commissie f 28,5o, Middelbare f81.Aangevoerd 271 stapels, we gende 126461 Kgr. Alkmaar, !7 Jan. Aangevoerd 785 mudden. Tarwe f 7.a 7.25, rogge f 5.50 a 5.75, gerst chev. f 5.50 a 5.60, haver f 3.55 a 4.10 brnine boonen f 7,25 a 0, rood mosterdz f a geel id. 0.—a .0, kar- weizaad f a groene erwten f 16.50 a 0, grauwe id f 17.75 a vale id. f 0.apaar- deboonen f 6.75 a 0.blauwm.z. f citroenboonen f 11.a duiven id. f 0.— a 0.witte id. f 11 a 11,50, kanariezaad f 0. Alkmaar, 18 Jan. Aangevoerd 4 paarden 1 50 a 110, 4 koeien en ossen f 160 a 2(10,vette kalveren a per pond a ct., 22 nuchtere kalveren f 8 a 20, 171 magere schapen f 10,a 16, lammeren f 0 a ,57 magere vark. f 15.a 17.244 biggen f 8. a 13.—, 7 bokken eu geiten f 2 a 4, 0 bokjes f 0. a 0. boter, per P. s middags 12 uren) f 0.55 en0.625, aangevoerd 2820 P., kipeieren f 1.en 1.25 per 25. Amsterdam i7 Jan. Priesche Dokkumer Jammen f 1.80 a 2,40 Franeker Jammen f 0.a 0.Borger f 1.90 a 2.Magnums 1.70 a 1.85, Zeenwsche Spui- sch" Jamuien f 2 50 a 3. Poters t 1.30 a 1.40, Flak- keesche f 1.85 a 2.60, Blauwe f 2.10 a 2.25, Geldersehe Bliuwe f 2.20 a 2.30, Pruisische Hamburgers f 3.20 a 3.40, Andijker Muisjes f 0.a 0.Westlandscbe Zand muisjes f 0. Wolkamm. f 0.a 0.alles per HL. Delft, 16 Jan. Boter. Per vat f 50.a 64. per Kg. f 0,a 0.Aangevoerd 117 achtste en 30 zestieude vaten, wegende samen 2680 Kg. Meppel, 16 Jan. Boter, per '/8 vat l0 soort f 26. a 2e soort f 24.a 3e soort f 22.a per 1.5 Kg. f 1.75 a 2.Aangevoerd 6200 Kg. Edam 16 Jan Aangevoerd 120 st.nksj boter 65 a ct. de 5 Hg kipeieren f 4.75 a 5.25 per 100. Leecwarden 17 Jan. Boter f 49.Aangevoerd 10 vierde, 12 achtste en 7 zestiende vaten. Boter. Noteering van de commissie van do lo qua- liteit fabrieksboter f 49 Kaas. Nagel f 22.a 27. AangevoerdKg. Leiden, 17 Jan. Aangevoerd 0 paarden f a 25 stieren f 72 a 256, 103 kalf- en melkkoeien f 110 a 252, 95 var> koeien i 91 a 208, 19d vette ossen en koeien f 119 a 268 of f 0.52 a 0.66 per Kg 0 graskalveren f a 49 vette ido. f 41 a f 105, f 0.75 a 0.90 per Kg., 4; nucht. id. f 5.a 18. 1616 vette schapen f 16.a 31.of f 0.45 a 0.46 per Kg., 276 weide dito f 11 a 18.0lammeren! a 84 magere varkens f 13 a 31 of a ct. per Kg., 163 biggen f 5 50 a 12. 413 runderen, 89 kalveren, 1891 schapen, veulens f a 0. Kaas. Aangevoerd 30 stapels. Gondsche f 18 a 27.50, Leidsche f a per 150 Kg. Zwolle, 17 Jan. Boter, per kg. f 1.15 a f 1.30, per "4 vat f 23.a f 26. afwijkende f a 2e soort f a per x/16 vat f a Aangevoerd 148 achtste en 107 zestieude v. en 1160 stukken, wegende samen 5330 Kg. Zaandam, 16 Jan. Aangevoeru 10 stapels kleine kaas, hoogste pi ijs f 27. Schiedam, 17 Jan. Makelaars f 9,Jenever f 13. Beurscommissie f 8 V 41 Stemming willig. Ruwe Spiritus f 71/», Spoeling-Oommissie f 1.70, Amst. proef f

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2