368e Staatsloterij. Stadsbericliten. 5e kl., 6e lijst, 22 Jan. Ns. 1681, 11474 en 12753 f 1000ns. 2008, 4281, 5461, 12108 en 17634 f 400; ns. 4191, 4271, 13053 en 20715 f 200: ns. 156, 2824, 4141, 5420, 11579, 12857, 14901, 15367, 15933 en 16871 f 100. 5e kl., 7e lijst 23 Jan. Nr. 20963 f 5000; nr. 6632 f 1000; ns. 414, 3920, 7974 en 14959 f 400; ns. 7434, 11550, 12159, 12254, 13074 en 18501 f 200; ns. 2102, 3033, 3305, 4733, 6337, 6419, 7739, 8941, 9557, 13511, 15356, 18060 en 18143 f 100. den herinneringsdag. Het Nieuwsblad van Nederland herinnert er aan dat het den 31 Januari a.s. honderd jaar geleden zal zijn, dat Jan Karei Josephus van Speyk te Amsterdam werd geboren, dezelfde van Speyk, die den 5en Febr. 1831, nog pas 29 jaren oud de eer der Nederlandsche driekleur redde door zich, voor Antwerpen, met zijn door storm tegen de kade dier stad geslagen kanonneer boot liever in de lucht te laten vliegen dan in de handen te vallen der Belgen. Warnenhnizen en Westwoud zijn de eenige gemeenten in Noordhollandwaar geen opcenten op Rijksbelastingen worden geheven in eerstgenoemde ge meente bovendien geen hoofdelijken omslag. Bloembollen. Het buitengewoon zachte weder noodzaakt de bloembollenkweekers hunne velden reeds van een gedeelte der bedekking te ontdoen. De hyacinthon en tulpen komen reeds boven den grond Op eene hofstede te llarmelen heeft eene bende ratten in één nacht ongeveer 10 kop geschilde aardap pelen uit een emmer water gehaald en in hunne holen onder den vloer gesleept. Van regeemgswege is een onderzoek ingesteld naar den toestand van bet geheel in verval zijnde Waaggebouw in monnikendam. Ken jubileum. De 21ste is voor Zetten een schoone feestdag ge weest ter gelegenheid van het 25jarig jubileum van ds. H. P i o r s o n als hootd der Heldringgestichten. In den voormiddag werd een samenkomst gehouden in de Vluchtheuvelkerk waarbij als feestredenaar optrad dr. J. L. Heldring predikant te Amsterdam zoon van den grooten stichter der philantropische inrichtingen te Zet ten. Deze feestrede deed uitkomen den zegenrijken invloed, die van ds. Pierson tot ieder der gestichten uitgaat en daarvan spraken ook de liederen die door de ver pleegden don jubilaris werden toegezongen. 's Middags had de receptie plaats en de aanbieding, door ds. L. G. Scholier tot Peursum te Amsterdam, van een huldeblijk namens vele vereerdersbestaande uit een ebbenhouten kistje rustende op de symbolen der 4 evangelisten gekroond door de symbolen van liefde zachtmoedigheid en weldadigheid en versierd met de ge lijkenissen van den Verloren Zoon den Barmhartigen Samaritaanvan de Vrouw die de penning verloor en den Herder met het verkren schaap op de schouders. Verder zijn de wapens van ds. Pierson en diens gade er op aangebracht, en een afbeelding van de Vlucht heuvelkerk. Het kistje bevat handteekeningen van H. M. de Ko ningin Z. K. H. de Prins-Gemaal, van H. M. de Koningin- Moeder. Verder een psalmvers van dr. Nicolaas Beets en ds. Laurillard en photo's uit Pierson's levenegeschiedenis. Eene lraaie oorkonde in oud-Hollandscb is er bijgevoegd, vervaardigd door den middernachtzendeling Velthuyzen. De verdere inhoud van het kistje bestond uit een ge schenk in geld dat ds. Pierson naar believen voor zijne stichtingen kan bes'emmen. De bewoners der gemeente Zetten boden aan een fraaie co lectie etsen naar doeken van Rembrandt. Ook van verschillende Vereenigingen werden huldeblijken ontvangen en talloos waren de telegrammen (waaronder een van H. M. de Koningin-Moeder en van president Kruger). De verpleegden der gestichten boden ook geschenken aan, de verpleegden van Steenbeek hadden samen een fraaie sprei gehaakt en oud verpleegden toonden dat ook zij ds. Pierson niet vergeten hadden noch d»n goedeu invloed, dien het verblijf te Zetten op hun verder leven heeit uitgeoefend en deze huldeblijken werpen voorzeker het schoonste licht op den feestdag van ds. Pierson. Botercontröle. De heer C. Los, rijksbotervisiteur te Amsterdam, heeft bjj de regeering een plan ingediend, om te komen tot eene centralisatie der botercontiöle. Daartoe zal er worden opgericht een vereeniging »Algemeene Neder landsche Botercontiöle". Bij deze Vereeniging zullen zich, tegen matige, bijdrage, onder contröle kunnen stellen, alle eerlijke bereiders, hande laars en winkeliers. Deze ontvangen, ten dienste hunner afle veringen van de Vereeniging in bruikleen een gedepo- neerdeu contiöle-stempel. Beslist geweerd zullen woiden zij, die tevens in margarine handelen, tot dien handel in betrekking staan of onder de verdachten' kunnen worden gerangschikt. Het dageiijksch bestuur zal worden bijgestaan en voor gelicht door provinciale besturen, waarin zitting zullen hebben, één zuivelconsulent, één bereider, één handelaar en één winkelier. Komt de Vereeniging tot stand, dan zal (bij wijze van Regeeringssteun) gevraagd worden kosteloos onderzoek der monsters aan het nieuwe Rijks zuiveleontiöle station te Leiden. (N. v. d. D Te Oravenliage is inbraak bij nacht gepleegd in een perceel aan het Regentessenplein. Een politie agent zag op zijn ronde twee mannen voor een huis staan, die echter, toen hij naderbij kwam, wegliepen. Juist op hetzelfde oogenblik klom een ander persoon door een benedenvenster naar buiten. De politie beambte greep dezen man, die daarop van onder zijn jas een mes te voorschijn haalde en daarmede den agent dreigde over hoop te steken. Van het oogenblik, dat de agent zijn wapenstok wilde trekken, maakte de inbreker daarop gebruik om zich los te rukken en haastig weg te vluchten. De heer P. G. Duker, notaris te »uidscharwoude, heeft aan de besturen der verschillende gemeenten aan Langedijk concessie gevraagd voor het aanbrengen van electriciteit tot kraehtsomwikkeling of verlichting. En als Karei die boetedoening weigert, dan is 't voor goed uit tusschen ons beiden. Dit is mijn laatste woord in deze zaak breng hem maar die boodschap over Zij is opgestaan en strekt de hand uit om deze op den schouder van haar zoon te leggen. »Begiijpt ge mij nu?" vraagt zij. »Ja, moeder! Ik wist niet, dat Ge hebt gelijk," zegt hij zacht. »Goedennaeht, Maurits 1" herneemt zij kortaf. »Waak van nacht bij hem morgen zal ik 't doen." t (Wordt vervolgd.) De postwagen tusschen Boskoop en Gouda is den 20 op de uitreis te water geraakt. De conduc teur en de koetsier kwamen met de paarden geheel onder water, doch wisten zich te redden. Op het hulp geschreeuw schoten een twintigtal personen toe en brach ten de paarden en den wagen op het droge. Natuurlijk werd de dienst door dit alles aanmerkelijk vertraagd. Men gelooft, dat de paarden geschrikt zijn voor eenige takkenbossen, welke langs den weg lagen. Paarden Invoer. De Centrale Belgische Laudbouw-Maatschappij heeft besloten aan de Belgische Regeering te verzoeken een recht te heffen op don invoer van vreemde paarden. De invoer van Nederlandsche paarden die eenige landbouwdieren, welke nog van hier vrij aldaar mogen binnenkomen zou door een dergelijkan maatregel natuurljjk zeer belemmerd worden. Veeziekten. In de St.-Ct. No. 16 is opgenomen de staat der gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland, voorgekomen gedurende de maand December j.l. Aangaande mond en klauwzeer worden daarin vermeld Uit Noord-Brabant geene Gelderland 39 gevallen bij 3 eigenaars Zuid-Holland 7 bjj 1 eig.Noord- Holland geene; Zeeland 130 bij 6 eig.; Utrecht geene; Friesland 307 bij 7 eig.; Overijsel geene; Groningen 5 bij 1 eig.Drente geene Limburg 20 bij 2 eig. Over het geheeleRijk 506 gevallen bij 20 eigenaars, waaronder 100 gevallen bij schapen en geiten en 26 bij varkens. De Provinciale Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen in Noord-Holland hield den 19 te Amsterdam zijn algemeene vergadering, onder leiding van den vice- voorzitter K. Yeltkamp. De bond telt thans zestien aangesloten vereenigingen. De geldmiddelen zijn niet schitterend, gelijk bleek uit het verslag, dat aantoonde dat er ruim tweehonderd gulden meer werd uitgegeven dan ontvangen. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren J. H. Brinkmari, te Beverwijk M. J. Hofland, te Amstelveen, en Ph. Zand, te Buiksloot. Herkozen werden de aftredende leden K. Veltkamp, te Wormerveer, en J. D. Thie te Purmerend. Besloten werd ook dit jaar een concours te houden en tot aanzuivering van het nadeelig saldo een leening te sluiten, alsook de uitgetreden vereeniging te noodzaken baar aandeel in het tekort bij te passen. Wannoer en in welke plaats het eerstvolgende concours zal worden gehouden, wordt later bekend gemaakt. Yoor eenige jaren overleed te Biervliet een inge zetene, die te voren in goeden doen had verkeerd, maar door achteruitgang in zake tot armoede gekomen was. Zijne schuldeisehers hadden in het minst geen vooruit zicht, dat zij iets zouden terug krijgen. Dezer dagen is een zoon van den overledene uit Amerika teruggekeerd en deze heeft nu alle schulden van zijn vader vereffend. Het ."Veder land soli Paardenstamboek. De afdeeling Noordholland van deze Vereeniging houdt hare een en dertigste algemeene vergadering op Maandag den 27, in het café »Krasnapolsky", te Am sterdam. De punten van beschrijving zijn: mededeelin- gen ingekomen stukken a. verkiezing van drie leden van het bestnnr, die den 1 Januari 1903 in functie tre den, in de plaats van wijlen den-heer L. Visser Cz. en van de heeren G. Kruseman en J. Glijnis, die niet dade lijk herkiesbaar zijn b. verkiezing van een lid van het bestuur, in de plaats van den heer C. Wjjdenes Gz., die be 'ankte benoeming van twee afgevaardigden naar de eerstvolgende algemeene vergadering derVereenigiug be paling van de plaatswaar de volgende vergadering der Afdeeling zal worden gebonden rekening over den dienst 1901 bespreking van voorstellen ter opname onder de punten van beschrijving voor de eerstvolgende algemeene vergadering der Vereeniging; concept-begrooting voor den dienst 1902. Koop der bevolking Oudkarspel. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1900 618 m. en 785 vr., tot. 1603. Zij vermeerderde door gebo rte met 16 m. en 23 vr., tot. 39 en door vestiging met 75 m. en 66 vr., tot. 141 zij verminderde door overlijden met 14 m. en 8 vr., tot. '22 en door vertrek met 63 m. en 61 vr., tot. 124 zoodat de bevolking op 31 Dec. 1901 bestond uit 832 m. en 805 vr., tot. 1637 per sonen. Er werden 22 huwelijken voltrokken bd er werd aangegeven 1 levenloos kind van het vrouwelijk geslaeht. St. Pankras. De bevolking bedroeg op 1 Jan. 1901 391 m. en 375 vr., tot. 766. Zij vermeerderde door geboorte met 12 m. en 18 vr., tot. 30 en door vestiging met 58 m. en 53 vr., tot. 111 zij verminderde door overlijden met 5 m. en 8 vr., tot. 13 en door vertrek met 19 m. en 16 vr., tot. 35, zoodat de bevolking op 31 Dec. 1901 bestond uit 437 m. en 422 vr., tot. 853. Schermerhorn. Door het bestuur der Tuin- bouwveieeniging, daartoe uitgenoodigd, hield de hoer O. F. J. Brands, inspecteur van de coöperatieve raiffeisen- banken enz. te Utrecht, den 18, alhier, in eene verga dering van leden der vereeniging, eeue lezing over de wer king en samenstelling dezer banken. De vergadering werdbehalve door den Rijkstuin- bouwleeiaar voor N.H., den hter J. G. Hazeloop, ook door een groot aantal leden en gasten bijgewoond. De Bpreker, die van Utrecht komende, de aansluiting der tram had gemistwaardoor hij eerst twee uur na het uitgeschreven nar met de lezing kon aanvangen, hetgeen in de vorige werkzaamheden van dien avond eenige stoornis bracht, stelde de voordeelen van oprich ting van een afdeeling dezer banken duidelijk in het licht. Na het eindigen zjjner rede werd de vraag, of de ver gadering de oprichting van zulk eene afdeeling zou wen- schen, door verschillende personen in bevestigenden zin beantwoord, zoodat in een nader te bepalen bijeenkomst de statuten zollen worden vastgesteld en een bestuur zal worden gekozen. 't Is te verwachten, dat deze stichting alhier in eene groote behoelte zal voorzien. Benoeming. Tot directeur van de stoomtram Alkmaar Haarlem is benoemd de heer J. van Veen, te 's-Her- togenbosch. Moord. Men meldt nit Twelloo aan de »Zutph. Ct." Toen de landbouwer Bensink, onder Wilp, j.l. Vrijdag met zijne vrouw van de markt te Deventer thuis kwam, vond hij zijn 5-jarig zoontje dood op het bed liggen. Zijn oudere broeder had hem achter het huis in voorover liggende houding dood gevonden, terwijl de pet aan stukken gesneden, op eenigen afstand van het ljjkje lag. Dadelijk werd er aan een misdaad gedacht, welk ver moeden zekerheid is geworden, nadat de gerechtelijke lijkschouw aan het licht heeft gebracht, dat het kind geworgd moet zijn. Justitie en politie zijn ijverig in de weer om den schuldige te ontdekken. Te Schiedam viel de conducteur van E., bij het uitstappen van den trein, op het perron. Daar hij zich niet ernstig bezeerd had, maakte hij de verdere reis naar Amsterdam mede. Aldaar aangekomen, viel hij bij het oversteken van het eerste spoor met het hoofd op de rails en bleef bewusteloos liggen. Gelukkig werd dit op gemerkt door twee beambten, die hem nog intijds vóór het binnenkomen van den trein uit Haarlem wegtrokken, waarna hij naar het Gasthuis is vervoerd. Bij onderzoek bleek, dat de man hersenschudding heeft gekregen zijn toestand is zeer ernstig. Zuid- en Noordschermer. Voor de vacante be trekking van hoofd der school te Driehuizen (aan vangssalaris f 925) hebben zich 19 sollicitanten aangemeld. Barslngerhorn. Van wege het nutsdepartement zal den 24 een voordraehtenavond worden gehouden te K o 1 h o r n. De av. nd zal worden opgeluisterd door het fanfarecorps terwijl dooi' verschillende personen, leden van het departement, voordrachten zullen worden gehouden, zoowel op muzikaal als op letterkundig gebied. De toegang is geheel vrij, ook zullen aan onvermogende bezoekers 100 bons voor koppen chocolade worden uit gereikt. Oterleek. Het »Nut" alhier hield den 21 eene vergadering met dames, die door een talrijk publiek werd bezocht. Behalve eenige voordrachten van gewone leden, werd men vergast op bijdragen van den heer K. Sanders, van Stompetoren en Mej. VisAsjes, van Drie huizen, die bijzonder in den smaak vielen van het ge zelschap, dat dan ook hoogst voldaan huiswaarts keerde. IJftgeest. Eindelijk mag ons drukke station zich iu eene betere verlichting, nl. met acotyleengas, ver hengen. Het nienwe licht voldoet uitstekend. Niet minder dan 37 fraaie lantaars zijn er geplaatst. De leden van »Nut en Genoegen" hadden deze week het voorrecht, den heer A. Vogel, 2en luitenant bij de Inf. te Delft, voor hen te zien optreden.'t Was inderdaad een avond van Kunstgenot. Het schoone heldendrama »Starkadd" van Alfred Hegenscheid, zóó rijk aan afwis seling en boeiende tooneelun werd door den hoogst begaafden spreker nit het hoofd voorgedragen, met alle personen in stem en actie getypeerd, op eene wijze, ver boven onzen lof verheven, Zelden of nooit klonk zóó'n welgemeend applaus als bij deze gelegenheid, en de voorz., de heer H. J. Garvelink, sprak dan ook stellig in den geest van alie aanwezigen, toen hij den spreker een har telijk tot weerziens toeriep. Men verzoekt ons mede te doelen dat Zondag den 26de dienst in de kerk der remonstrantsche gemeente zal vervuld worden door den heer ds. A. O. de Regt remonstr. pred. te Oude Wetering. A. J. Koetzee te Heiloo. Op Vrijdag, den 24, des avonds te halfacht unr, zal de heer A. J. Coetzee, in het koffiehuis van den heer J. Ruyter, te H e i 1 o o, als sproker optreden. De toe gangsprijs, ad 25 cents, is ten voordeele der Afrikaner zaak. Verkoop voor afbraak. De uitslag van den openbaren verkoop bij inschrij ving van: a. de afbraak van een woonhuis met twee loodsen en hetgeen daarbij behoortb. de boomen, strui ken en andere gewassen, staande op de door de gemeente aangekochte tuinen, tusschen den Doodweg en de Znider- houtlaan, op den 23, door B: en W. gehouden was als volgt. Ingeschreven door: M. Bregman, f 235 M. Zomerdijk Sz., f 193,50 Santvoort en J. Smit, f 175 J. Dorregeest, f 158 J. Huiberts, f 152 G. J. Engering te Limmen, f125; J. Obdam, f121; A. de Munk, f 100 H. Lonw, f92,50; T. Kaandorp, 182,50; J. T. van den ldsert, f 75 J. Korenman, f 52,50. Aan den hoogsten inschrijver gegund. Aanbesteding. Burgemeester en Wethouders hebben op 23 dezer aanbesteed: lo. het verven van eenige gemeente-eigen dommen 2o. het zink- en loodwerk enz., behoorende tot de onderhonds- en vernienwingswerken der gemeente- eigendom.- en voor 1902. lo. Ingeschreven door: H. de Groot Jr. f 970 M. Lak, f 950 wed. A. B. Boogh f 931,50 0. van der Meer, f 890 B. A. van Geenhnysen, f 875. Gegnnd aan den laagsten inschrijver. 2o. Ingeschreven door: J. H. Ooijevaar, f 545;W. F. Adolf Jr., f525 C. Kieft, f519; Th. Spuiman, f518; G. H. ArbousSr.,f 510; F. Rike, f 449,50 G. H. Arbona Jr., f449; J. Koppens, 1 449; Aan den heer Koppens, by loting met den heer G. H. Ar bons Jr., toegewezen. Fancy-fair. Tot slot der feestviering van de Vereeniging „Vin centlus a Paulo", omtrent wier 50jarig jubilé reeds in het vorige nummer een eu ander werd medegedeeld was gekozen een far cy-fair in het lokaal Harmonie. Dinsdagavond te 7 unr zou deze geopend worden en reeds vroeg genoeg waren er bezoekers aanwezig, zeker om zich te overtuigen of de aankondiging per circulaire hierover verspreid en die op zoo eigenaardige, eenvoudige maar tevens dringende wijze deze poging tot liefdadigheid

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2