f Veiling van Vaste Goederen. EARIJSCHE BRIEVEN. Beurs- eu Marktberichten. B II K It E R L IJ K E 8 T A NT 1) bij Alkmaars burgerij aanbevalwel de volle waarheid verkondigde. Wij twijfelden daaraan volstrekt niet en reeds de eerste indrnk bij 't binnentreden der feestelijk getooide zaal zal ieders tevredenheid en bewondering wekken. Een twaalftal aardige tentjes expresselijk voor dergelijke gelegenheid vervaardigd en onlangs te Amers foort gebruiktzijn met behulp der heeren H. Kroes Vanenburg en andere op bevallige wijze langs de wanden van het lokaal geplaatstze zijn smaakvol versierd en 's avonds door middel van lampions keurig verlicht. Van alles kan men er koopen zich aan verschillende ver snaperingen te goed doen zijn geluk beproeven door het lot of op de tombola zich e waarheid laten zeggen zijn gewicht te weten komen, voor zich zeiven of anderen grooten of kleinen een cadeau als souvenir aanschaffen zich met levende bloemen feestelijk tooien een geurig kop thee in een chineesche tentof een frisch glas bier in een kolossale ton door lieve schenksters lat n aan bieden enz., eigenlijk te veel om alles te noemen. En bij dit alles zal men moeten bewonderen de rijke samen stelling en keurige costumes der verschillende dames, die als 't ware met elkander wedijveren wie barer 't meest verkoopt en zoo de goede zaakdie allen bezielt het beste dient. Na eenige oogenblikken van bljjkbaar ongeduld bij bezoekers en verkoopsters, nam de heer pas toor H. A. Horning het woord om bij afwezigheid van den voorzitter van het com'té, een paar woor en te spreken ter inleiding en opening dezer «liefhebberij kermis". In stilte had hij reeds eenige oogenblikken de lieve dames bewonderd en niet minder het werk voor een liefdadig doel, door haar in zoo korten tijd en met zoo schitterend succes tot stand gebracht. Woorden van dank en hulde moesten hem van 't hart voor haar en anderen die er zeker ook toe hadden bijgedragen. Vooral ook voor de oudere dames mevr. Kraakman mevr. Bots en anderen wier moederlijke raad en rijpere ervaring hier zeker den on- misbaren steun hadden verleend. Hij wenschte allen daarvoor het verwachte genoegen van hun werk en de gewenschte vruchten voor het goede doel, dat zij er mede beoogden. Na een levendig applaus was in een ommezien alles leven en beweging en vermeerderde het aantal be zoekers met ieder oogenblik. Nog Donderdagavond zal deze weldadigheidsbazar geopend zijn en wij kunnen dien dus nog voor een druk bezoek aanbevelen; te meer daar men ons mededeelde dat aan het slot eene voorgenomen ver loting den gelukkigen zeker nog een aangenaam souvenir aan het feest zal kunnen bezorgen. Als de heer v. d. Aa gelukkig geweest is zullen een tweetal kiekjes, door hem genomen, dezen fancy-fair nog lang in herinnering doen blijven. Hollandsch Opera-Gezelschap. Het voornemen bestaat, bij genoegzame deelneming, op Maandag, 10 Februari, in het lokaal Harmonie, eene uitvoering te doen geven door bovengenoemd gezel schap. Ten einde te doen zien dat het zeker de moeite loonen zaldeze uitvoering bij te wonen nemen wij hieronder over wat een te Veendam verschijnend blad omtrent het optreden aldaar van dit gezelschap zegt »Dat hier gedurende de geheele uitvoering de stilte heerschte van aandachtig en bewonderend genieten, dat sommige artiesten bij open doek werden ternggeroepen, dat, wat hier zelden gebeurt, na 't slot daverende en hartelijke bravo's klonken, is alles zeker wel een bewijs van de tevredenheid der aanwezigen. En daarvoor bestond reden. De heer Beek heeft een goed werk verricht, door veel van het schoon van e®^ opera als «lanst ook toe gankelijk te maken voor 't publiek, dat slechts voorstel lingen op oen minder groot tooneel kan bijwonen. Ook in de bescheiden vorm, waarme® de «Faust hier werd gegeven, maakte het kunstwerk een diepen en blijvendon indrnk. Er lag over de geheele uitvoering een artistiek waas, oen waas van piëteit voor de schoonheden van het werk, dat stempelde tot een créatie van rang. Dit was natuurlijk vooral te danken aan de artiesten. Zij hadden een moeilijke taak. Is «Faust", de groote opera, naar Goethe's wereldbekend drama, waarvoor een Duitsche volkssprook hem de stof leverde, door Barbier en Carré in een libretto bewerkt en door Gounod op muziek gezet, op zich zelf reeds vol moeilijkheden, hoeveel bezwaren moeten er dan niet te overwinnen zijn waar deze opera door een klein getal kuustenaars wordt gegeven. Maar wat deden deze niet 1 Vol toewijding gaven zij zich geheel bij de vertolking van het meesterwerk. Daar was mej. F. Fransman, zij zong de partij van Margaretha. Wat werd zyde coloratuurzangeres van veel talent, bewonderd in de groote »juweelen aria," wat paarde zij telkens en tel kens weer een kostelijk spel aan haar zilveren zang. Wat was zij indrukwekkend in de kerkcène, als daar binnen het Dies irae, hier begeleid door een seraphineorgel, weer klinkt, als zij, na haar val, in wanhoop neerknielt om te bidden, hoe grootsch was haar knnst bij haar slotgang »Euglenschaar, gij, lichtend en rein, Laat mij voor eeuwig by u zijn." «Een groot deel der hartelijke toejuichingen waren aan deze kunstenares gewijd. En dan de heer Philippe^n. Weer hebben we hem bewonderd om zijn mooi sonoor stem geluid, nu eens vol en krachtig, dan trillend met weeken sympathieken klank. De heer A. Leeuwin gaf hier een Mephisto, zoo goed als we maar zelden hebben gezien Zjjn spel en zang waren in vele momenten inderdaad meesterlijk. De heer Albers ontwikkelde vooral in de steifscène dramatische kracht, gepaard met zeer goeden zang, terwijl mevrouw Jeanne van Westerhoven, als Mar tha, veel sncces had in de ietwat humoristisch getinte scène, waarin zij, pas weduwe geworden, zelfs Mephisto met haar verliefdheid op de vlncht drijft. Mej. Stommerik Siebel, had ook zeer goede momenten. Sommige der achter de coulissen gezongen koren waren zeer goed. De bege leiding op do piano mag onvoorwaardelijk worden g noemd In één woord, de geheele opvoering was een groot en onbetwist succes." Aan Alkmaar's ingezetenen zal dezer dagen eene in teekenlijst voor deze uitvoering worden aangeboden. Kindervoeding en kleeding. De Vereeniging voor kindervoeding en kleeding alhier, goedgekeurd bij kon. beslait van 14 Dec. 1901 die het vorig jaar in de maand Jnni werd geconstitu eerd en daartoe in staat gesteld door de bijdragen harer leden en andere haar welgezinde ingezetenen gedure dezen winter aan vele behoeftige schoolkinderen eenige kleedingstukken verstrekte hield den 22 ten Stadshuize haar eerste vergadering, ter vaststelling van haar regie. ment en ter benoeming van een commissie tot het nazien der rekening. Ofschoon de jaarvergaderingin de maand Maart te honden zeer zeker van meer belang zal zijn komt het ons niet ongewenscht voor om ook thans een en ander uit de mededeelingen en besprekingen in ruimer kring bekend te maken. Uit de notulen van de secretaresse en de mededeelin gen van de presidente, mevr. Boelmans ter Spill, bleek, dat de Yereen'ging, opgericht met 55 leden thans on geveer 200 leden rijk is, een aantal dat bemoedigend mag heeten doch zeker nog te klein isom haar in staat te stellen ook in de toekomst in alle gevallen te voorzien. Na afloop der werkzaamheden, werd door den heer Ripping gezegd, dat hij tot zijn groote verbazing en schrik had gehoord, dat in de Oommissie tot wering van school verzuim bezwaren waren geopperd tegen het werken der vereeniging, dat men niet in alle opzichten goed kan noemen, en jnist omdat het hier een nog zoo jonge vereeniging betreft, zon hij gaarne weten, of het bestuur bereid zou zijn, om omtrent die geruchten de noodige intormatiën in te winnen daar bij het van groot belang acht, dac men ook buiten de vereeniging wordt doordrongen van het nut dat zij sticht. De presidente autwoordt, dat de hoofden van scholen, ook de heer Reiziger, die tevens lid der commissie tot wering vau schoolverzuim is, hunne tevredenheid over het werk der Vereenigirg hebben betuigd. Tot de com missie heeft men zich niet gewend, doch er is geen bezwaar, om alsnog haar te vragen wat men meent in het werk der vereeniging te moeten afkeuren. Op voorstel der secretaresse, mevr. de Lange, wordt daarna besloten, een sameuspreking te houden met de heeren van de commi sie tot wering van schoolverzuim, terwijl zij het betreurt, dat geen dier heeren, waaronder toch ook leden der vereeniging zijn, tegenwoordig is. Nog wordt door den heer Ripping wenschelijk geacht, dat door het Bestuur overleg wordt gepleegd met de rapporteurs van Liefdadigheid naar Vermogen, welken wenk het Bestunr zal ter harte nemen. Door een der leden wordt nog aanbevolen, om tot stijving der kas de een of andere vereeniging te vragen een liefdadigheids voorstelling te geven, een middel, dat het Bestuur voor den volgenden winter zal overwegen doch waartoe het dezen winter nog niet meende te moeten overgaan. Van harte hopen wij, dat ook het volgend jaar een dergelijk middel niet noodig zal zijn, terwijl wij het vertrouwen uitspreken, dat, wanneer binnenkort het eerste jaarverslag der vereeoigiug verschijnt, veel vooroordeel zal verdwjjneu en zal veranderen in warme sympathie, waarvan zeer velen blijk mogen geven door toe te treden als lid, waartoe men zich kan aanmelden bij mevr. de Lange de Lange, Kennemerstraatweg. GETROUWD. 22 Jan. Johannes Jacobus Maats en Geertje Swager. GEBOREN. 22 Jan. Gatharina Petronella d. van Bernardus Anto- nius Kolkman en Catharina Wilhelmina Smit. Cornells Nicolaas z. van Cornells van den Brink en Maria Alida Koorn. OVERLEDEN. 21 Jan. Cornells Groenland 23 j. 22 Pieterz. van Pieter Wit en Maria Elisabeth de Moor, 3 j. en ruim 10 m. Dirk, z. van Hendrik de Rover en Gnurtje van Veen, ruim 2 jaar. 22 Jan. Door den Notaris Mr. A. P. H. DE LANGE, in »de Muizenvreugd'', te Alkmaar. 1 Huis en erf, onder Oudorp, A 592, 1.12. St.r. G. Bos Wz. f 1100, 2. id. id., A 593, 0.85. Str. dezelfde 1095, 3. id. id., A 594, 1 19. Str. M. Bregmau 1270, 4. id. id., A 595, 1 30'. Str. O. Kaaijk Wz. 1165, 5. id. id., A 596, 1.18. Str. G. Bos Wz. 1220,— 6. id. id., A 597, 1.14. Str. D. Kistemaker 1300, 7. E'f, A 598, 1.17. Str C. Keizer 215, 8. Erf, A 599, 2 50. Str. dezelfde 500, Atslag 29 Jan. a.s., des a ronds ten 5 nnr, in boven genoemde herberg. 21 Jan. Door den notaris M. GOUVERNE, Herberg, a/d Voormeer, nabij de aanlegplaats van de «Alkmaar Packet", no. 33, 297 cent. Str. H. Jansen f 4100, Niet verhoogd. ii. Parijs, 19 Januari 1902. Ons vorig schrijven eindigden wij met even te wijzen op het hooge millioenen-cjjfer dor jaarlijksche uitgaven van de stad Parijs. Zoo nn en dan willen wij nagaan, wat men doet met al dat geld beginnen wij dus heden met de heeren van den gemeenteraad. Deze gemeenteraad kost ons ongeveer 800 duizend iranken per jaar, de presi dent of voorzitter ontvangt een salaris van 60.0 freene schadeloosstelling ook van 6000 fr., en voor rijtnigkosten 9720 fr. Deze heer heeft verder zijne secretarissendie kantoorheeren kosten tezamen 29.100 fr., zoodat wij kunnon rekenen, dat de president van den parijschen gemeenteraad en zijne bedienden reeds meer dan 50 duizend franken ontvangen. Vervolgens komen de raads leden, die jvolgens de wet wel is waar geen salaris ge nieten, maar die te Parjjs het beslait namen zichzelveu eene schadeloosstelling te verleenen zoodoende krjjgen die heeren, zonder salaris, toch jaarlijks tezamen 480 duizend franken. Daarbij komt nog het personeel, nit sluitend verbonden aan den raad, en dit personeel besta»' uit 26 bedienden en 32 agenten, wier gezamenlijk salaris 288.400 franken bedraagt. Oei 1 zooals men hier zegt als men veel gepraat heeft, daar hebben wij voorloopig cijlers genoeg. Sedert verscheidene dagen trekt hier een zeer onschuldig artikel algemeen de aandacht, het is een artikel van al lereerste levensbehoefte, en wel de melk. Wij spraken eens met eenen geneesheer, vreemdeling, en deze ver klaarde ons, dat nergens de levensmiddelen zoo erg ver- valscht worden als hier het geval is. Het dagblad »le Matin" ging reeds te velde tegen de vorvalsching van alle wijnsoorten, tegen het slechte drinkwater, en is thans eene «campagne" een waren veldtocht begonnen tegen de vervalschte melk. Deze drank is hier zeer dnur, te Parijs is het niet mogelijk ongeveer goede melk te krijgen, goedkooper dan 50 centimes per liter, buiten Parijs moet men 40 centimes betalen. Kreeg men dan tenminste nog maar voor dien prijs zuivere melk, zooals die van de koe komt, doch helaas, dat behoort tot de vrome wecschen. Uit ondervinding weten wij, dat toen wij ons eerste kindje hier koemelk zonden geven, onze dokter ons het adres opgaf van een dépot, hetwelk de melk direct van de boerderij ontving in gesloten onver zegelde flesschen. In de boerderij wordt de melk een weinig afgeroomd, de voerman, die ze naar het dépöt brengt, voegt er water bij, en maakt van de 10 liter er 11 of meer. De dépothonder, die weet, dat hij toch vervalschte melk verkoopt, wil graag ook wat extra ver dienen, en wij weten het bij ondervinding, de melk, die door zooveel handen gaat, heeft bij aankomst in onze woning de helft van hare voedende bestanddeelen ver loren. Wij waren verplicht ons te wenden tot eene »va- cherie" binnen de muren van Parijs daar heeft men het nadeel, dat de koeien altijd op stal staan, en dus niet genoeg in de frissche lacht komende melk van die dieren is alzoo minder krachtig, maar wij hadden het gelnk, dat de vrouw daar tenminste een braaf mensch was, die ons bezwoer, dat wij voor 60 centimes per liter van haar eerlijk en echt zuivere melk van louter gezonde koeien zonden krijgen. Wij gelooven, dat de vrouw woord hield, maar wat was dan hare eigene melk van 50 cen times, en die van «cremiers" on kruideniers van 30 en 25 centimes. Het parijsch chemisch laboratorium heeft eens in alle wijken der 20 arrondissementen onzer groote stad bij verschillende melkverkoopers, overal monsters genomen, en niet één enkel monster bevatte zuivere, geheel onvervalschte melk. En hoe zon het anders mogelijk zijn Onder de talrijke brieven, welke het dagblad «Ie Matin" ontving, wees een der correspondenten op een melkdépot, hetwelk eiken ochtend vroeg 2700 liter melk ontvaDgt van de boerderijen, en in den loop van den dag verkoopt dat dépot 3000 liter melk en 70 liter room. En vergeet nietdat de bezorgers van die melk aan de klanten, onderweg, de melk nogmaals voor de derde of vierde maal doopen. Bedenken wij, dat de doctoren hier in alle mogelijke kwalen van maag- en ingewanden steeds eene melkkuur aanbevelen, dat ouden van dagen, zwakken en vooral jonge kinderen uitslnitend van melk moeten leven, dan kunnen wij gerust zeggen, dat die vorvalsching van melk een diefstal is, ja nog erger, een moord, ge pleegd op duizenden zuigelingen. Voegen wij er nog bij, dat de voerlieden dier melkwagens als dollen over de straat rijden, zich aan politiereglementen van rechtshonden enz. in het minst niet storen, U omverwerpen en dan de zweep over de paarden leggen, zonder te vragen of hnn slachtoffer dood of levend is, dan hebben wij in het kort de «campagne" van onzen grooten confrère «le Matin" weêrgegeveD. Eene oproeping van dit blad om een bond te vormen ter bestrijding van de vervalscningen op alle gebied ontving zooveel instemming, dat in drie dagen tijds de bond reeds klaar kwam met statuten, bestuur, enz. Hetgeen ons steeds verwondert, is dat men in groote steden als b.v. Parijs, met kazernes vol soldaten, een leger van politieagenten te voet, te paard en per rijwiel nog steeds hoort spreken van nachtelijke aanrandingen. Het is waar, wij werden nog nooit aangerand, maar het kan toch wel eens gebeuren, en het mooiste van de zaak is, dat wij niet eens het recht hebben een wapen te dragen. Gij znlt allicht denken, dat een flink man, met een rotting gewapend, zich wel verdedigen kan, doch bedenkt dan tevens, dat b.v. op Belleville twee van die dievenbenden voor eenige dagen geleden tegen elkander stre den, elke bende was minstens dertig man sterk, en dat ging elkander te lijf met dolken, pistolen, enz. Het is zóó ongelooflijk, dat indien de meest ernstige bladen en de rubrieken der rechtszaken ons het niet ten stelligste vertelden, wij zouden meenen romans te lezen. Hier zijn wij aan die faits divers, aan dat «allerlei" in de couranten reeds zoo gewend, dat niemand er meer op let, en er moet al iets heel ergs gebeuren, om ons in dit opzicht nit onze rustige rust wakker te schudden. Voor de be woners der wijken van Belleville is het echter zeer ge vaarlek 's avonds laat naar hnis to komen, elk oogenblik kunnen zij dan overvallen en beroofd worden, om een halt nar later zwaar of licht gewond door de politie te woiden opgeiaapt. J. M. T. Schagen, 23 Jan. Aangevoerd 6 paarden t 30 a 130, 0 stieren f —0 af 0 veulens f a 10 gelde- koeien t 120 a 160, 47 vette koeien f 170 a f 230, 7 kaltkoeien f 150 a f 200, 0 vaarzen of pinken f 0 a 0, 0 graskalven f a ,18 nuchtere kalveren f 9, a 16,50, 0 m. schapen f a 100 vette id. f 16 a 23, 425 overh. f 12 a 18,50, 0 lammeren fa 7 magere varkens f 15 a 18.—, 25 vette varkens f 48, a 48 ct. p. K.G., 23 biggen f 12,a 14,350 kop boter per P. 55 a 60 ct., 3000 kipeieren f 3.25 a f 3,75. Amsterdam 22 Jan. Friesehe Dokkumer Jammen f 1.80 a 2,40 Franeker Jammen f 0.a 0.Borger f 1.90 a 2.Magnums 1.Ï0 a 1.85, Zeenwsche Spni- scb Jammen f 2.50 a 3.Poters 1 1.30 a 1.40, Flak- keesche f 1.85 a 2.60, Blauwe f 2.10 a 2.25, Geldersche Bliuwe f 2.20 a 2.30, Pruisische Hamburgers f 3.20 a 3.40, Andijker Muisjes f 0.a 0.Westlandsche Zand muisjes f 0.Wolkamm. f 0.a 0.alles per HL. Amsterdam, 22 Jan. Ter veemarkt waren aanvoer en prijzen ai- volgt: 176 vette kalveren le qml. f 0.85 a 0.—, 2e qual. f 0.85, 3e qual. f 0.75 per Kg., melk en kalfsoeien 0— graskalveren ct., 27 nuchtere kalveren f 9 a 11, 1 schapen f a lam meren 10 a 283 vette varkens f 0.45 a 0.48 per P., Rijnkanters f 0.49., vette ossen a ct. per P. Haarlem 22 Jan. Aangevoerd 1 vette koeien f 190 a —0, 5 paarden t 0 a 0, 44 vette schapen f 13 a

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 3