Op de Waterhoeve Honderd en vierde jaargang. 1902. WOENSDAG 29 JANUARI. Stadsberichten. NO» 13. ®e«<e blad. FEUILLETON. NV. Heimbwrg. Vertaling van HERMINA. ALKIMAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaak ff 0,8©franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nnmmers 3 ets. Prjjs der gewone advertentlën t Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte.} Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER 8c ZOONVoordam C 9. Telefoonnummer 3. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No, 22) ter kennis der ingezetenen dat bij hem ineekomen en aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven het kohier der bedrijfsbelasting No. 10, voor het dienst jaar 1901/2, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 24 Januari 1902; dat ieder verplicht is zijn aanslag, op de bij de Wet bepaalde wijze, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken, binneu welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. R I P P IN G. Alkmaar, den 27 Januari 1902. H. J. Schaper. Zondag, 26 Januari, werd in hot lokaal Harmonie'' alhier eene openbare vergadering gehouden door de Ar- beiderskiesvereeniging, waarin de heer Schaper uit Gronin gen optrad met het onderwerpHet christelijk, kapita listisch, militairistisch Kabinet. De vergadering, die goed bezet mocht heeten werd geopend door den heer Ui enbosch, die er aan herinnerde, dat in den grooten verkiezingsstrijd van dezen zomer hier door den heer Oosterbaan werd gesproken, naar aan leiding van de vraag: Waar gaan we heen? Velen zullen toen zeker onvoldaan huiswaarts zijn gekeerd men bleef in het duister en wist niet veel meer, dan dat we konden verwachten een ministerie op Chris- telijken grondslag. Van Christelijke zijde werd den arbei ders wel voorgespiegeld, dat hunne belangen bij zulk een kabinet in volkomen vertrouwde handen zouden zjjn, doch we weten nu, wat we hebben te verwachten, we weten nu hoe het staat met de behartiging van de arbeiders belangen in dat Christelijk kabinet. Om de arbeiders ook na den strjjd niet te doen in slapen achtte de Arboiderskiesvereeniging het haren plicht, om den arbeider eenig inzicht te geven in dé handelingen van het Ch istelijk ministerie en van de meerderheid in de Tweede Kamer, waarom zij het voornemen heeft, nu en dan sprekers te laten optreden, om een blik te doen slaan in dat Christelijk kabinet. Waar thans een lang gekoesterde wensch der Vereeni- ging n.l., om den heer Schaper te doen optreden, was vervuld, hoopte hij, dat het publiek in zijn verwachtingen niet zou worden teleurgesteld, waarna hij hot woord gaf aan den heer Schaper. Men weet, zoo begon spr., dat sedert jaren bij het volk in 't algemeen en ook bij de Nederlandsche natie de zncht bestaat naar sociale hervormingen. Voor ongeveer 50 jaren zong een Duitsch dichter»Er is brood genoeg voor alle menschenhanden", en wij daarentegen weten, dat er duizenden, ja millioenen zijn, die geen brood heb- DOOft ben of een sober bestaan lijden. Die toestand is niet in één klap te veranderen, d e ongelijkheid niet in enkele jaren weg te nemen maar wei is het mogelijk, maat schappelijke hervormingen in het leven te roepen, die daartoe leiden. Sedert tientallen van jaren zijn, ook in ons land, die sociale hervormingen gepropageerd en ge- eiBcht en toch hebben we er weinig van zien worden. Thans hebben we achter den rog het vierjarig bewind van een radicale regeering, een regeering van sociale rechtvaardigheid als ze genoemd werd. Ontegenzeggelijk heeft dat kabinet hard gewerkt, doch het is er niet in geslaagd om aan de verwachtingen te beantwoorden. Wat het tot stand bracht kwam er met hangen en wurgen door. Het voornaamste was de ongevallenwet, waarvan het bekend is hoe zij werd verminkt en nog onvoldoende bleef. Ook de woningwet bevat veel goeds, doch in de practijk zal er bitter weinig van terecht komen, daar alles al hangt van de gemeentebesturen, die grootendeels samengesteld zijn uit groote heereu of landeigenaars. De pensioneering voor ouden van dagen werd bestudeerd, doch daar bleef het bij. Alles te zamen vattende komt men tot de conclusie, dat men niet kan zeggen, dat er in belangrijke mate is tegemoetgekomen aan de noodm van het volk. Is dat nu anders geworden De verkiezingen hebben, er is reeds aan herinnerd, de meerderheid gebracht aan de kerkelijke partijen, de katholieken en anti-revolutio nairen. Hoe is die meerderheid zoo uitgevallen De hou ding der kerkelijken onder het vorig kabinet is daar zeker oorzaak van geweest. En tal van mannen, die meenden dat het te ver ging met de sociale hervormingen, tal van liberaleu, vooral uit de kleurlooze middenstof, hebben óf op anti-revolutionairen gestemd, óf bleven thuis. De kerkelijken toch hebben steeds het conservatisme gediend. Alle wetten hebben ze bestreden, bijv. de onge vallenwet, waartegen dr. Knyper als tolk van de groot- industriesleo de oppositie voerde. Wel hebben de kerko- lijken voor een goed deal vóór de wet gestemd, maar bij de vermelding daarvan moet men voorzichtig zijn; in de Eerste Kamer is het gezegd, dat ze voorstemden, omdat men wel wist, dat de Eerste Kamer de wet zou verwer pen. Bij do behandeling der woningwet ging het eveuzoo. Door zrjdelingsche oppositie zorgde men, dat er zoo weinig mogeljjk van terecht kwam. De; heer de Waal Malefijt o.a. kwam ten steikste op voor de rechten der huiseige naren en da autonomie der gemeentebesturen. Voortdurend deden de kerkelijken zich voor als conservatieven, en dat heeft men bij de verkiezingen herdacht. Spreker herinnert veider nog aan de bestrijding vau het amendement in zake school voeding en kleeding door de sociaal-democraten op de leerplichtwet ingediendook daarin vindt men het bewijs, dat het conservatisme bij de kerkelijke par tijen in beste handen is. Men kreeg dus een chirsteiijk ministerie. Het christelijk zon spreker tnsachen aauhaliugsteekens (villen plaatsen, het is toen al te zot, dat dit ministerie het monopolie van christendom zou bezitten. Beter is de bijvoeging clericaal. Allen zeggen zij, dat zij niet aan de hand van den clerus loopen, toch ziju zij in dit opzicht clericaal, 25) Thuis leggen Dora en hare moeder op bedekte wijs haar medelij en met Eva aan den dag: Dora scheldt en vertelt zulke bespottelijke diDgen van die verloving dat me vrouw Ahrens verplicht is haar het stilzwijgen op te leggen. Maar zelve kan zij zich niet weerhouden om te betuigen ze zon haar pink willen verwedden dat het verdrinken van Hanne maar een flousje is geweest! Ze had die troef maar uitgespeeld om Madame's toestemming af te dwingen. Ja, Hanne was slim 1 In rniling voor een beetje koud water, zit ze nu levenslang warm en droog. Al de bewoners van de Waterhoeve zijn 't daaromtrent eens. Slim is ze De geheele Waterhoeve steekt ze in haar zak met Madame en al er bijzeggen ze allemaal. Eva heeft beiden den rug toegekeerd en is naar de huiskamer gegaan de tijden zijn voorbijtoen 't Dora gelukte het eenvoudige meisje op te winden en te bepra ten. Eva gelooft haar niet meer, haar niet en eigenlijk niemand. Maar de toekomstdie zich als een lachende vallei voor baar uitbreidde licht nu kleurloos en dor voor haar. Zij zegt op alles ja, wat moeder en broeder haar voorslaan. Sedert zij onlangs van de Baldanfs thnis is gekomen met oogen, die op eens wel tien jaar onder zjjn geworden zoo iets droevigs hebben ze aanschouwd is zjj wonderlijk lusteloos en meegaand geworden. Als zij met hare moeder den slotberg afwandeltwaar 't op zulke feestdagen a'tijd druk en woelig is, ontbreekt haar het blijde Kerstmisgevoel van vroegere jaren ten eenenmale en is er geen spoor van KeretmiBStemming in haar binnenste. Ook thuis is de versierde denneboom dit maal niet in staat om deze by haar op te wekken. Zij dekt de tafel evenals eiken dag in de keukenkamer, en verheugt zich dat haar zieke vader zich ter eere van Kerstmis door zijn zoon de trap laat afleiden om een kalkoen het jaarlijksch geschenk van een dankbare pa tiënt mee te verorberen. Zoo heeft het viertal den eer sten Kerstdag altijd in de kleine kamer bij lkander gezeten al zoolang als zij zich herinneren kan. En hare moeder neemt ook nu evenals elk jaar, maar thans met een langdurigen blik op den man aan hare zijdehaar met rooiien wjjn gevuld glas op en zegt terwgl hare oo«en vochtig worden de oude spreuk die zij als meisje uit den mond van haar vader, den joviaion ouden houtvester gehoord heeft»Over een jaar, zooals nu 1 Niet beter en niet slechter 1 Dan kunnen wjj tevre den zijn hiet waai Zjj klinken met de glazen en drinken de ouders met bezwaard hart, Eva lusteloos en onverschillig, en de jonge dokter onder heimelijk voorbehoud, dat hoezeer hij 't ook in 't algemeen daarmee eens is, een kleino verandering hem toch aangenaam zal zijn. Hij verlangt naar een eigen hmselijken aard, te ontsnappen aan al dat getob, aan die lacht van de ziekenkamer, die hij beroepshalve toch al genoeg moet inademen. »Gaat ge van avond uit, Robert!" vraagt zijne moeder »Ja; ge weet wel, mama, vandaag is er een partij bij de Bienners." »U ja, dat 's waar Een vragende blik dwaalt af naar haar zoon; zjj weet, dat de Brennero jacht op hem maken. Tony Brenner is, ondanks haar groote huwelijksgift, tot hiertoe door niemand tot vronw gevraagd, is klein, bleek, een weinig contrefait, en staat over het algemeen als niet zeer beminnelijk bekend. Ook is zij even oud als Robert. En bovendien is de gierigheid van hare ouders in de stad spreekwoordelijk geworden. Zou hij wezenlijk Zij zwjjgt en zucht. »Dè,ar zal het nieuwste engagement wel stof tot con- dat hun politiek gebaseerd is op een kerkelijk dogma. Wat hebben de arbeiders van een dergelijk kabinet te wachten Men beroept zich tzaarne op den bijbel, doch het spreekwoord zegtIeder ketter vindt in den bijbel zijn letter en bij Shakespeare vinden we: zelfs de duivel beroept zich op de Schrift. Het komt er dus op aan, wie den bijbel uitlegt. De kerkelijke partijen nu beroepen zich bij voorkeur Diet op de schoone spreuk Zoo min een kemel door het oog eener naald gaat, zal een rijke het Koninkrijk Gods ingaan, of de arbeider is zjjn loon waardig," maar op de tekst: Zoek eerst het Koninkrijk Gods en al het andere zal u in den schoot worden geworpen". Onder hilariteit merkt spr. op, dat waar de arbeiders het eerste deden bij de stembus, het laatste wel wat op zich laat wachten. Onbehoorlijk zou het zijn nu reeds in beschuldiging te treden van deze regeering, maar wat er worden zal van alle mooie beloften kan de troonrede ons reeds leeren. In die troonrede treden twee zaken op den voorgrond de invoerrechten en het snelvuurgeschnt. Deze beide zaken geven spr. al het recht te spreken van een christelijk- kapitalistisch-militairistisch-kabinet. Het kapitalistisch karakter komt bijzonder uit bij de kwestie der invoerrechten. Bij do verkiezingen is gezegd, en dat zou nog een democratisch standpunt kannen genoemd worden, dat die rechten geheven zonden worden met het doel de nationale nijverheid te beschermen, doch later is het in de Kamer uitgesproken dat die invoer rechten in de eerste plaats moeten dienen om de schat kist te stijven. Daardoor krij/en ze een kapitalistisch merk. Eveuals de accijnsbelasting hebben wo bij die invoerrechten een progressie in omgekeerde richting en voor een democratische regeering zou het een eerste plicht zijn het geld te halen van waar het zit n.l. bij do grooten. Dat heeft men nooit gedaan getuige bet feit, dat de vermogensbelasting 7 millioen opbrengt eu de suikerbelasting 14 millioen Nooit heeft men »het pen ningske der weduwe versmaad" en ook nu doet men dat niet. Minister Kuyper heeft wel gezegddat men door de invoerrechten niet in de eerste plaats de arbei ders zal treffen uech Pierson heeft terecht opgemerkt dat het onmogelijk is den arbeider daarbjj te sparen en waar de regeering zegtdat wat daardoor door den arbeider wordt betaald afgetrokken wordt van de ver zekeringspremie voor het pensioen acht spr. deze re geering niet in staat dat juist te berekenen. Altijd zijn de kerkelijken voor het kapitalistische belastingstelsel geweestdat leert ons de geschiedenis. versatie opleveren," merkt vader Ahrens aan, wiens bevende vingers met zijn wijnglas spelen. »Dat kunt ge begrijpen, papa," stemt Robert toe. »Zóo iets is nog nooit vertoond »Zeg dat niet," herneemt de zieke, die altijd gaarne onderricht en terechtwijst, »dat weet ge toch wel beter, Robert. Misschien hier te Hohenbnrg niet, maar anders zoolang de wereld bestaat en menschen bevat. Zelfs de goden daalden al tot de stervelingen neer, en was zooge naamde mésalliances onder deze laatsten betreft, wel, daar van zijn voorbeelden te overLodewijk de veertiende trouwde met Madame de Maintenon en een aartshertog van Oostenrijk met de mooie Philippine Welser. De oude Dessauer met Anneliese Fönse en een koning van Dene marken met een juffertje Rasmussen. Karei Baldauf volgt het voorbeeld van beroemde mannen, als hij Hanne Heidlich tot vrouw neemt, en hij zal nog wel door anderen gevolgd worden, 't Is eigenlijk al iets zeer gewooos en ook Hohenburg zal zich bij dat ongehoorde feit neerleggen en mevrouw Hanne Baldanf op een goeden dag in do beste kringen opnemen geloof dat vrij. In elk geval heeft de jonge man een mooie vrouw uitgezocht 1" Wel wat opgedrongen uitgezocht," mompelt Robert spottend, terwijl bij opstaat om nog eenige ziekenbezoeken af te leggen. De oudelni gebruiken nog een kop koffie en zondereu zich vervolgens af. Eva gaat met een boek aan het venster in Robert's kamer zitten Dora is uitgegaan met haar Frits, deu huzaar, trotsch op haar nieuwen bonten muts en mof, die de familie Ahrens met opoffering van eigen wenschen haar als kerstgeschenk vereerd heeft, 't Begint al te schemeren, 't is doodstil op straat, de kinderen, die op de bevroren goten tot nu toe glijbaantje hebben gespeeld, zijn verdwenen om binnenshuis onder den boom te spelen de geheele stad schijnt hopelooB stil en verlaten. Eva slaat het boek open; 't bevat gedichten met illustra ties. Zjj heeft altijd zooveel van die zoetvloeiende verzen gehouden, ze kon zoo heerlijk dwepen met die verheven gedachten van onze groote dichters nu laten ze haar koud, komtn ze haar voor de eerste maal flauw en over dreven voor. Geeneen van de met geweld in haar hart vertreden bloemen richt zich daaraan weer op. 't Walgt haar letterlijk als zij leest: »Hij, de heerlijkste van allen Alles lengen 't Gaat zoo heel anders in de wereld toe De menschen bedotten elkaar met die mooie woorden, de liefde is zoo anders, zoo geheel anders in de werkelijkheid dan de dichters haar beschrjjven! Zij neemt het boek driftig op, alsof ze haar toorn daaraan wil koelen, en werpt 't in een hoek van de sofa!

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1