Op de Waterhoeve Leerplichtwet. No. 14. Honderd en vierde jaargang. 1902 V R IJ D A G 31 JANUARI. KENNISGEVING. Huisonderwijs. Amsterdamsclie Brieven. liESXÏflPliICHTWHT. Vrijstelling van de verplichting. FEÜILLETO IV. W. *Heimburg-. Vertaling van HER MINA. AIKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnement sprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f ©,OÖ. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentlën i Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte.J Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVooidam 0 9. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALK MAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der ingezetenen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven: het kohier der Grondbelasting No. 1, voor het dienstjaar 1902, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 25 Januari 1902 dat ieder verplicht is zijn aanslag, op de bij de Wet bepaalde wijze, te vol doen en dat, heden ingaat de termijn van drie maanden binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, den 28 Jannari 1902. BURGEMEESTER en WETHOUDER-i van 4lkma r; Gelet op de bepalingen der LMKtiPLlCHTW KT; WHNSCHE1I OlIDHRIJOOfi IDHST H S VfiK van in Alkmaar woonachtige kinderen, op wie de Leerplicotwet van toepassing is of zal zijn en die zich wenschen te beroepen op een der volgende in art. 7 dier wet genoemde vrijstellingen van de verplichting, ge noemd in art.1 dier wet, t. w. 1°. het missen van een vaste woonplaats 2°. het de kinderen doen bezoeken eener inrichting van hooger- ot middelbaar orderwij3, gedurende - bniten de avonduren - ten minste 16 nren per week 3°. het hebben van overwegend bezwaar tegen onderwijs op alle binnen den afstand van 4 kilometer "an de woning gelegim lagere scholen, waar voor de kinderen plaats te verkrijgen is 4°. het niet knunen verkrijgen van plaatsing voor de kin deren op eenige binnen den afstand van 4 kilometer van de woning gelegen lagere school, ondanks aan vrage tot toelating 5°. het niet aangebroken zijn van het tijdstirj voor toe- lat'ng van leerlingen op de lage e school, waar toezegging van plaatsing Is verkregen 5°. het verbieden van het bezoeken der lagere scholen door een wettelijk voorschrift 7°. het, volgens schriftelijke verklaring van een genees kundige, ongeschikt zijn der kinderen voor het bezoeken eener lagere school of eener binnen den afstand van 4 Kilometer van de woning gelegene lagere school; TH MHRINKHRHK dat zij zich niet beroepen kunnen op een dezer vrijstel lingen, zoolang zij niet aan den Burgemeester hebben kennis gegeven voor welk kind en op weikon grond zij op vrijstelling aanspraak meenen te kunnen maken; dat deze kennisgeving zoolang de aanspraak op vrijstelling blijft voortduren en het kind DOOR 26) »Mijn kerstgeschenk, Eva 1" zegt hij halfluid. vKom maar mee, mijn beste de ondelui zitten zeker aan tafel E'a, vindt gij 't niet aardig, dat ik dadelijk met haar hier kom Komaan, kind, de trap op wel wat steil en nanw, niet waar Zoo, struikol niet O. wat zullen de oudjes verbaasd opkijken! Eva, ga vooruit en zeg, dat er nog een kerstgeschenk voor hen in aantocht is 1" Eva gaat gehoorzaam de trap ophet hart klopt haar tot barstens toe achter haar hoort zij flaisteren en kassen. Op dit oogenblik valt 't haar voor de eerste maal in hoe veel ze toch van haar broer houdt, dien ze nu zal ver liezen natuurlijk verliezen! Van na af behoort hij immers aan Tony Brenner, aan Tony, die Eva alt.yd zoo nit de hoogte heeft behandeld en dit waarschijnlijk ook verder zal doen aan die Tony, die Robert alleen neemt om haar geld alléén om haar geld 1 Lieve hemel, hoe is 't mogelijk Aan hém had zij althans nog geloofd Beiroefd en ontroerd inkt zij de deur zoo heftig open, dat de zieke man ontsteld overeind springt, om steunend achterover in zijn stoel terug te vallen. Met beide handen grijpt hij naar zijn hart. »Maar, Eva,'' roept hare moeder, »wat hebt ge van daag toch? Bedaar toch, mijn oudje, 't is Eva maar O, hemel, gauw een glas water sRobert is hiernaast," stamelt het meisje, »met met Tony Brenner Ik geloof, ze zijn geëngageerd Mevrow Ahrens loopt haar voorbij en de kamer uit. Nn klinken kreten van verrassing nit het kleine zijvertrek. nog In den leerplichtigen leeftijd valt, telkens na verloop van 13 mannden opnieuw moet worden Ingediend; dat oaders, voogden en verzorgers, die zich op de vrijstelling, hierboven sub 3" genoemd, wanschen te be roepen, dit alleen kunnen doen, indien zij aan de hier- voren bedoelde kennisgeving de schriftelijke verklaring hebben toegevoegd, dat zij tegen het onderwjjs op de daarin bedoelde scholen zóó o erwegend bezwaar hebben, dat zij hunue kinderen voorloopig liever van het door de wet gevorderde onderwijs verstoken laten, dan hen aan een dier scholen toe te vertrouwen dat deze verklaring, alvorens geldig te zijn, ook de handteekening moet dragen van den Arrondissements schoolopziener en dat formulieren voor de kennisgevingen van vermeende vrijstelling op de secretarie der gemeente voor belanghebbenden kosteloos verkrijgbaar zijn met daarbij behoorende enveloppe*. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 27 Jan. 19J2. 0. D. DONATH, Secretaris. BUdGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar wenschen OUDUttS, VOOüUHV HST VKttitOlt- 6HK8 van in Alkmatr woonachtige kinderen, op wie de Leerplichtwet van toepassing is of zal zijn, te herin neren aan art. 4 der Wet, waarbij bepaald is dat, zoo aan huisonderwijs de voorkeur wordt gegeven, aan die verplichting geacht wordt niet te zijn voldaan, zoolang zij niet aan den Burgemeester bij eene door hen onderteekendc verklaring eene op gave hebben gedaan, waarvan het formulier kosteloos ter secretarie verkrijgbaar ls. Deze opgave moet leder Jaar opnieuw vóór 1 Fe bruari Ingediend worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 27 Jan. 1902. C D. DONATH, Secretaris. IV. In de eerste dagen van Febraari zal 't feest zijn in de AmsteNtiaat. Dan zal het Drand Theatre van Dcbrs. van Lier 30 jaar bebbeu bestaan en op schittereade wijze zal dtze gebeurtenis worden herdacht. De geschiedenis van dit theater is voor echte Amster dammers een blijde berinnering aan hun eigen jeugd. Men heeft er zulke prettige avonden doorgebracht, men heeft er allerlei bnitenlandsche sterren zien optreden, men beeft er tranen van ontferming geschreid en onbedaarlijke lachbuien gehad. Een tijdlang was de schouwburg van Gebr. van Lier bet brandpunt van de belangstelliug in »Myn God, wat is er gebeurd vraagt de zieke norsch, naar den adem hijgende. »Denkt niemand er dan aan om mij wat te ontzien »Papa, daar is Robert met zijn aanstaande! Ze hebben zich straks geëngageerd herhaalt Eva. »Hemelsche goedheid Ook dat nog vandaag Ik kan hen nu niet zien Zeg hen datHij weet toch ook wel, hoe zulke opwekkingen Ik kan onmogelijk 1" Na treedt bare moeder weer binnen, schielijk en ernstig. »Wel, beste man," z-gt zij zacht, »ze wachten hiernaast kunt ge niet even dóar komen Onze jongen zon 't zoo graag willen." De zieke gaat rechtop zitten, altijd nog benanwd en zwaar ademhalend. »Hoe is dat dan zoo gauw in zijn werk gegaan Verbeeld je, zo zijn elkaar straks op de wandeling tegengekomen en toen heeft bij haar g zegd wat hij op het hart had. Lang kunnen ze niet blijven; de Brenners wachten straKs mecschen, en dan willen ze hun verloving terstond publiek maken. Gaat go dus even mee D or vronw en dochter ondersteand, staat hij met groote moeite op en omhelst in de woonkamer de verlooide van zijn zoon. »Veel gelnk Veel geluk!" En daarop neemt hij, alsof dit voor hem het voornaamste van de geheele zaak is, Eva's rechterhand en legt deze in die van Tony, zeggendeRobert Tony, verlaat hóar niet, als ik eens ge weet wel Hij wuift met de hand, wendt zich om, en gaat naar zijn eigen Hamer terug. De handen van de beide meisjes hebben elkaar nauwe lijks aangeraakt. Robert roept zijn vader na »Z -ker, papa, zeker 1" Ook Tony zegt verlegen: »Zeker, papa!" »Maar nu, mama, en gy ook, Eva, nu moet ge van avond meegaan,'' verzoekt de gelukkige minnaar. »Dat zal papa wel toestemmen 't is immers ons verlovingsfeest." En Tony praat haar aanstaanda na»0, ja, dat moet ge doen 1" Moeder en dochter kijken elkander aan. Dora is niot thuis, en alleen achterblijven kan de ziese niet. »Ga jij mee, Eeije 1" »Neen, n, mama 1 Vandaag u. Ik zal bij papa blijven. het tooneel en er znllen niet veel Amsterdammers te vinden zijn, die daar nooit een voet hebben gezet. In de laatste jaren ging de onderneming echter hard achteruit en het gehalte der stukken daalde beneden het peil van een beschaafd publiek. Artisten van eenige beteekenis waren er haast niet meer, zoodat de vrees gewettigd was, dat Gehr. van Lier met heel weinig opgewektheid hun jubilé zonden hebben te vieren. Er is toen door tooneel- vrienden dikwijls overleg gepleegd over de mogelijkheid om de zaak nog eens met frisschen moed aan te pakken, of zij de daad bij het woord hebben gevoegd zou ik niet kunnen zeggen. Maar, hetzij van dien kant hulp is gekomen hetzij dat Gebrs. van Lier al hun krachten samenraapten, zooveel is zeker, dat op het oogenblik in de Amstelstraat weer de drukte heerscht als van ouds. Dat is aan bet importeeren van nSberlock Holmes" te danken. Om dit stuk goed te kunnen spelen is Marcel Myin van het Vlaamseh Theater te Brussel geëngageerd en zijn de enkelen, die nog aan het Theater tronw waren geblevenmet flinke krachten versterkt. Naar Londen werd getogen om leering op to doen ten aanzien van de mise-en-scène en de vervulling der voornaamste rollen vervolgens werd prachtige reclame gemaakt, en, werkelijk het doel is volkomen bereiktiedereen wil »Sherlock Holmes" zien en de gebroeders van Lier wrijven zich avond aan avond vergenoegd in de handen, nu zij van den rand van den afgrond zijn weggetrokken en een blij verschiet zich voor hen heeft geopend. Ik geloof, dat er maar heel weinigen in de stad zijn, die den wakkeren tooneel-directeuren dit succes misgun nen. In de wereld der tooneel-artisten met al haar jaloezie en al haar gepeuter voor kleine ijdelheidsbelangetjes staan zij buitengewoon gunstig aangeschreven. Zij zijn niet de ongenaakbare mannen, die over het wel en wee beschik ken van degenen, die zich onder hnnne leiaing hebben gesteld in het Grand Thé&tre lijkt 't meer op een groote coöperatie, waarby in de magere maanden de directeuren dubbel lijden en in den beteren tijd de artisten voor- trefia ijk beloond worden. Ook met het publiek staan Gebrs. van Lier op een uitmuntenden voet, zij weten zich te schikken en te plooien en wijken gaarne eans van den regel af, indien daardoor de goede verstandhouding kan bewaard blijven. Nergens is men ook zoo mild met het geven van vrij biljetten als hier, en bij elke voorstelling zijn dan ook »de luitjes van de diaconie" sterk vertegen woordigd. Maar die goedgeefschheid werpt toch ook wel haar Drente af en in ieder geval verhoogt zjj de popula riteit van de directeuren, di9 vroeger of later weer haar loon vindt. Hoezeer de Amsterdammers met het Grand Thé&tre ophebben ondervindt rnimscboots de commissie, die gelden bijeenzamelt om de jnbilenm-feesten zoo schitterend moge lij K te maken. Bij een vijftal ingezetenen ontving zij precies zooveelals heel Amsterdam onlangs opbracht voor de Bouwmeester-hnlde. Wanneer dat zoo voortgaat kan de enveloppe, bij dergelijke feestelijkheden te over handigen, er een worden van veel beteekenendon inhoud. Onder de artisten is ook buitengewoon veel animo om bet driedaagsche herinneringsfeest tot een evenement te Breng Tony thuis, Robert," gaat zij voort»als gij dan terngkomt om je voor do partij te kleeden, neemt ge mama mede. Ik zal haar gauw wat opschikken, en dan ga ik rustig bij papa zitten." Een uurtje later is Eva met haar vader alleen en hare moeder naar de familie Brenner gegaan, voor de eerste maal met het gevoel, dat zij nu een persoon van gewicht is als aan- staa de schoonmoeder van het rijkste meisje te Hohenburg. De patiënt ligt evenals altijd op de sofa zijn wezens trekken hebben een wonderlijke verandering ondergaan. Eva heeft de courant opgenomen en wacht slechts om met voorlezen te beginnen, totdat haar vader zegt»Nukind, ik lnister." Maar in plaats daarvan zegt de zieke eensklaps met gesloten oogen en een bitteren trek om den mond, halfluid, alsof hij heeft vergeten dat zij bij hem zit »Een leelijk klierachtig juffertje, die aanstaande schoon dochter ik begryp den joegen niet. Om haar geld natuurlijk alleen om baargeld! Als ik maar wist dat Eva verzorgd was, dan dan zou ik gerust zijn!" Hij ziet bij deze laatste woorden zijne dochter aan, die de co irant in haar schoot laat zinken en het bleek, slaperig gezichtje luisterend naar hem toewendt. Zijn oogen hebben zoo'n vreemde uitdrukking, zoo goedaardig als anders nooit, zoo medelijdend, en ze glinsteren zoo raar. Diep getroffen, valt ze naast hem op de knieën en streelt zijn handen, Ar m kind arm, lief kind 1" zegt hij langzaam. ïMaak u maar niet bezorgd, papa," fluistert zij, »alles zal zich wel schikken Biyf maar bij ons, papa »Ocb, kind, ik ten mama en jou maar tot last," her neemt hij, maar het spreken kost hem blijkbaar groote moeite. »Geef mij een glas water is Dora al thuis? Laat mama halen Kind, ik vrees Hij hijgt naar den adem en heit zich overeind, zich aan baar schou der vastklampend »Ga mama halen Robert mijn borst Een kortstondig gerochelde oogen wijd geopend, tast hij kramp chtig met de handen om zich hee zijn aange zicht is pijnlijk verwrongen en dan valt hij zwaar ach terover op het kussen. Als verstijfd van ontzetting heeft Eva dit alios aange-

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1