Buitenland. Nederland. 368e Staatsloterij. Laatste Berichten. Stadsberichten. 5e lijst., 11e lijst, 29 Jan. Nr. 20001 f 15000; ns. 5888 en 18110 f 1000; ns. 6150, 11237, 15010, 17909 en 18624 f 400; ns. 1675, 10965, 11170, 13533, 15559 en 19001 f 200; ns 48, 6728, 10971, 11306, 11403, 12116, 14102,17927,18508, 18r41 en 20603 f 100. 5e kl., 12e lijst, 30 Jan. Nr. 13279 f 25000; Ns. 1855, 3128, 3568 en 14260 f 1000; Ns. 3196, 18103 en 20820 f 400; Ns. 10799, 11671, 15421, 15862, 16451 en 19094 f 200; ns. 1957, 2758, 9128, 14203 en 15650 f 100. De Oorlog in Zuid-Afrika. U.l L.i maken. Uit binnen- en buitenland komt de medewerking. Op den eersten dag zal een feest-onvertnre uitgevoerd worden door het orkest van het 7e regiment infanterie waarna opvoering van »Gier Wally" met Louis Bouw meester en mevr. Julia Coypersvan Lier in de hoofd rollen en de be6te Amsterdamsche en Rotterdamsche artisten in de andere rollen. Op den tweeden dag worden gegeven het derde bedrjjf van Fédora, o.a. met mede werking van mevr. MannBouwmeester, een fransoh stukje, aangeboden door de artisten van het Thé&tre de l'Alcazar te Brussel en een duitsch stukje, aangeboden door Max Lautenburg, directeur van het Residenz-Theater te Berlijn. Op den derden dag wordt door bet gezelschap van Lautenburg vertoond de Wildente van Ibsen. Krach tige hulp is verdrr toegezegd door de Koninklijke Ver- eeniging «Het Nederlandsch Tooneel", die alle mogelijke decoraties en tooneel-machiDerieën ter beschikking stelt, door de heeren Pauwels en Orelio van de Nederlandsche Opera, door de beste artisten van de Fransche Opera en nog door eenige anderen, wier naam schittert aan het firmament der kunBt. Op die manier zal men iets te zien en te hooren krijgen, dat werkelijk eeuig is. Vooral het aanbod van Lautenburg is schitterend hij komt met een groot en uitgelezen gezelschap en neemt alle kosten van reis en verblijf voor zijne rekening, als uiting van dankbaarheid voor de goede ontvangBt, die hij 13 jaar geleden in de Amslelstraat genoot. Wie weet, hoeveel feestredevoeringen op het oogenblik al klaar gemaakt worden en hoeveel dichters hun hart op het papier uitstorten. Dat zijn altijd onmisbare ingre diënten bij een jubilé; waren zij er niet, dan was 'took niet goed, maar zijn zij er, dan wordt het geduld van de toeschouwers er wel eeDS zwaar door beproefd. Op zulk een avond zijn bloemen de heerlijkste tolken van vereering zij zeggen niets en zijn toch zoo welsprekend. Zjj zullen zeker niet ontbreken ik voorspel Amsterdam tijdens het feest in de Amstelstraat uitverkochte bloemen winkels. DUITSCHIiAAD. 's Keizers verjaardag is te Berlijn gevierd met een dienst in Ce Kapel van het Keizerlijk Slot; alle gezanten waren daarbij tegenwoordig, ook het gebeele corps diplomatique en de minis ers. 's Middags begaven de Keizer en de Engelsche Kroon prins, beiden het grootkruis van den Zwarten Arend dragende, zich naar het arsenaal, op den weg daarheen lnide toegejuicht. De Keizer heeft een legerorder uitgegeven, waarin hij alle regimenten, die tot heden nog gei-n bjjzonderen naam ontvingen, den naam schenkt van de provincie, waar zij in garnizoen liggen. De Prins van Wales is den 28 weder nit Berljjn ver trokken. De Keizer deed zijn neef nilgeleide; evenals bij 's Prinsen aankomst was ook nu de houding van het publiek zeer koel. EAGfiliAAD. In het Lagerhuis, in antwoord op den vraag van den heer Labouchère of er eenige poging tot vredesonderhandeling was gedaan sedert de onderbande ling tusschen Kitchener en Botha waren afgebroken, verklaarde minister Balfonr dat geen vredrsvoorstellen van iemand, die gemachtigd is om namens de Bieren te spreken ontvangen zijn doch dat een mededeeling was ontvangen, verleden week Zaterdag, van de Nederlandsche Regeering, die thans onderzccht wordt. Hij stelt zich voor, zoo spoedig mogelijk aan het Huis afschriften van die mededeeling en van het antwoord der Engelsche Regeering daarop over te leggen. Zoolang de Regeering het stilzwijgen bewaart aan gaande den aard, dier ontvangen «mededeelmgen" zijn de beschouwingen daarover natuurlijk een tast n in den blinde maar begrijpelijk is het dat de Engelsche pers zich bezig houdt met den vermoodelijken inhoud van de Nederland sche nota. De «Times" zegt dat er niet de minste reden is om aan te nemen dat de Nederlandsche mededeeling van meer innerlijk gewicht is dan andere van gezag ontbloote berichten over hetzelfde onder wei p. De mededeeling is natuurlijk afkomstig van een bevriende regeering en wel van een regeering, aan wie wij herhaaldelijk op zeer duidelijke wijze toonden gezind te zijn een vrijheid toe te staan met betrekking tot de worsteling in Zuid-Afrika welke wij niet zonden denken ook aan anderen te ver leenen. Wij vertrouwen dat bet antwoord des ministers zoowel duideljj i en flink als hoffelijk en sympathiek zal zijn De «Daily News'', verwacht, dat de mededeeling een verzoek is namens de Boerengedelegeerd n om zich met de Boeren te velde in verbinding te stellen over vredes onderhandelingen op een basis van het opgeven der onaf hankelijkheid. Allp bladen wijzen er op, dat de Neder landsche regeering geen bemiddeling kan aanbieden, ter wijl zij evenmin na de besliste tegeLspraken gehandeld kan hebben als geanthoriseerd door de Boeren, De bladen vermelden veider dat de predikant Til linghan, die van plan was met een vredeszendmg naar Amerika te gaan, te Brussel een langdurig gesprek heeft zien, ze is ook nu nog niet in staat om zich te bewegen in de benauwende stilte, die haar eensklaps omringt. Ze kan 't nog niet begrijpen, ze meent, dat bij wederom be gint te spreken, en dan, als hij onbeweeglijk blijft liggen, als de vreeselijke zekerheid zich aan haar opdringt, dan wil ze 't riet begrijpen. «Papa 1" roept zij, zijn handen vattende en zoo stijf in de haren drukkende, dat deze haar zeer doen, papa, woid toch wakker, word toch wakkert'' 't Klinkt zelfs toornig, als zij uitbarst: »Papa, in 's hemels naam, antwooid mij toch 1 Ik maak mij zoo angstig 1" en daarop luik en schel »Mama! Robert!'' Zij ijlt naar de deur en de trap af, gillende «Mama Robert 1" hoewei zij weet, dat niemand 't hoort. En dan is zij plotselmg buiten op de straat en krijt opnieuw »Mama Robert mama I" »Lieve deugd, juffrouw 1 Wat is er roept Dora, die juist met haar vrijer thuiskomt, om nog een poosje on gestoord in de keuken te praten, en haar in hare armen opvangt. »Door papa papa is dood 1" kermt het jonge meisje, nu buiten kennis naast de vei schrikte dienstmaagd neervallende. (Wordt vervolgd.) gevoerd met Fischer, die hem machtigde te zeggen, dat er geen onderhandelingen, van welken aard ook, op dit oogenblik in gang zijn. Wel bevinden zich in Europa behoorlijk geaccrediteerde personen, die gemachtigd zijn het oor te leenen aan elk redelijk plan. De Boerenstaten zijn zelfs nu nog gereed om vrienden en bondgenooten van Groot Brittanje te worden, om waarborgen te geven op het stuk v^n kiesrecht en om alle nog betwiste pun ten in behandeling te nemen. De Regeering beeft aan het Parlement de aanvraag voorgelegd om een aanvullend crediet van 5,000,000 voor het, jaar eindigende 31 Maart 1902, tot dekking der grootere uitgaven voor den oorlog in Znid-Afrika. De pokken-epidemie blijft zich nitbreiden. Koning Edward moet van plan zijn zichzelf, en ook het personeel van zijn huis te laten inenten. VEREEAieDE STATEST. Te Chicago hebben de afgevaardigden van 200000 Poolsche inwoners groote volksbjjeenkomsten gehouden waarop moties van af keuring werden aangenomen tegen de wreede handelingen der Pruisische overheden in de Poolsche provinciën. De inschrijving geopend voor de kindoren vanWreschen heeft tot nu toe 140000 M. opgebracht. ZUID-AFRIKA. Lord Kitchener seint den 27 nit Johannesburg Over de afgeloopen week rapporteeren de colonnes 31 Boeren te hebben gedood 20 gewond 322 gevangen genomen te hebben 53 hebben zich over gegeven en 243 geweren zijn buit gemaakt. In de noord oostelijke Kaapkolonie is de vijand zoo verminderd dat generaal French een gedeelte van zijn troepen uit deze streek heeft teruggetrokken in het westen naderen de voorbereidselen haar voltooiing duch tengevolge van de groote afstanden is de voortgang noodwendig zeer lang zaam. Generaal Bruce Hamilton verraste bij een nachtmarsch op 25 dozer een Boerenlager bij Nelspan tusschen Er- melo en Bethel. De Boeren vluchtten en werden mjjlen ver achtervolgd; zij verloren twee dooden, 4 gewonden en 82 gevangenen, waaronder de veldcornot De Villers, kapitein De Jaeger van de Staatsartillerieen L. de Jaegerlid van den Eersten Volksraad. Alle voorraden in het laager werden genomen. Aan de Engelsche zijde werden een officier ernstig en twee man licht gewond. Bij Rietvlei is een nederlaag geleden door een af gedwaald deel eener BritBche patrouille, Het verlies bedroeg 8 dooden en 5 gewonden benevens 41later weer losgelaten gevangenen allen Yeomen. Het isantal krijgsgevangen Boeren, die door Beyers uit het kamp te Pietersburg bevrijd werden, wordt door Daily News" geschat op ongeveer 1000. Westgraftilijk. Op de voordracht van onder wijzeres aan de openbare lagere school alhier, zijn ge plaatst de dames I. O, Sander, te Stompetoren II. .1 G. Lankester, te Amsterdam III. A. Schoenmaker, te Venhuizen IV. J. J. van Albada, te Hoorn. Rijp. Tengevolge van het bestuur der vennooten van de Maatschap, ij tot bevordering van Nijverheid alhier, om de exploitatie v$n de lijnbaan te staken is de vorige week bet werkvolk aan do baan ontslagen. De Maatschappij zal nu trachten de lijnbaan te verhuren. Schagen. Den 28 vergaderde alhier de raad der gemeente. Het pioces-verbaal der kasopname ove' bet 4e kwartaal wees als ontvangsten f 70337,89, uitgaven f 65304,40®, in kas f 5033,48®. B. en W. van Barstnger bom berichtten, dat het voorstel omtrent het bek aan de hamlijn nabij Haringbuizen door den raad aldaar was overgenomen en het hek bereids geplaatst. Van Ged. Staten waren weer bemerkingen ingekomen op de teruggezonden verordening, regelende de onderwijzersjaar wedden. Besloten werd met Ged. Staten mee te gaan maar nu de huis huur van f 75 op f50 te brengen. Nadat nog besloten was het puntvacature hoofd der school in een volgende vergadering te behandelen en enkele vrager waren ge daan en beantwoord, werd de vergadering gesloten en ging de rand over in comité. St. Pankras. Uit een voordracht, bestaande uit de heeren: J. Tiomp, Broek in Waterland; P. Spree, Schellinkhout en A. van Vuure, Oostzaan, benoemde de raad den 29 met algemeene stemmen tot onder wjjzer aan de openbare school den heer J. Tromp, te Broek in Water land, tijdelijk als onderwijzer werkzaam te IJmuiden. Heerhugowaard. Den 27 is bij den heer P. van Rpn vergadering gehouden van «het Witte Kruis Na opening der vergadering en lez n der notulen kwam de penningmeester aan het woord met rekening te doen overjl901. Daaruit bleek, dat ontvangen was f 698,67' en uitgegeven f 701,36^. Eene eou, missie tot het nazien der bescheiden, daartoe aangewezen, adviseerde tot goed keuring. Uit het jaa'veislag van den secretaris merkten wij op dat de Vereenigin* 317 leden en 5 donateurs telt. Bij de verkiezing vau een voorzitter, secretaris en twee bestuursleden werden achtereenvolgens beuoomd de hee ren O Appel J. de Geus, J. Zijp en J. Bos. Na de mtloting van 10 aandeplen in het renteloos voorschot en de benoemiDg van den heer A. C. G. Post tot eerelid der vereeniging, werd de vergadering gesloten. Inbraak. Te Haai lem werd den 28 's nachts de zoon van den heer Westendorp, horlogemaker in de Groote Hout straat aldaar, tegen 4 uur wak er door bet blaffen van den hond. Hij zag een man in de kamer onmiddellijk sprong hij op en b gaf zich naar de gau van waai uit twee revolverschoten op hem werden gelost, gelukkig zonder hem te treffan intnssehm was de indringer ver dwenen. Deze had zich vermoedeliik door den tuin toegang verschaft. Ofschoon de politie terstond velschillende maatregelen nam, is hij neg niet opgespoord. Te Halfweg werden den 27, 14 jonge paarden naar Beieren verzanden, aangekocht ter monsteiing al daar en aangevoerd uit IJ- en Haarlemmermeerpolders prijzen f 150 a f 220. Amsterdam. Men meldt, dat door eene belang rijke bestelling van spoorwegmateriaal door de Hoil. spoor aan de Kon. fabriek van stoom- en andere werk tuigen, de groote massa w rklieden, die wegens de ma laise het vorige jaar waren ontslagen, bijna allen weder aan de fabriek geplaatst zijn geworden. Bemiddelingsvoorstel der Ufederlandsche Regeering. Bij den aanvang der zitting van de Eerste KameJ bevestigde de premier dr. Knijper, op eene vraag van den heer Pjjnacker Hordijk, de juistheid van het bericht dat door onze Regeering aan de Engelsche Regeering eene mededeeling is gedaaD, betreffende de zaak der Boeren. Over den inhoud dier nota kon thans niet gesproken worden zoolang de Engelsche Regeering die niet heeft gepubliceerd of er op heeft geantwoord. Naar op zeer goeden grond kan verzekerd worden is ook de Znidafrikaansche depntatie ten eenenmale onbe kend met den inhoud van het schrijven dior minister Balfonr ontvangen van de Nederlandsche Regoering. De „mededeeling" van de Wed. regeering. LONDEN 29 Jan. De »St. James' Gazette" ver neemt dat de nota van de Nederlaudsehe Regeenng in zeer vriendschappelijke en beleefde bewoordingen is gesteld en uiting geeit aan de diepe droefheid waarmede het Nederlandsche volk de vijandelijkheden in Zuid-Afrika ziet voortduren en zijn oprechten wensch dat de vrede spoedig tot stand mag komen. De Nederlandsche regeering laat verslaan dat zij bereid is eiken weg om tot een oplossing te komen te verge makkelijken en het stuk eindigt met de verklaring dat Nederland zijn diensten ter beschikking van de Britsche regeering stelt ingeval zich de gelegenheid mocht voor doen dat het als vriendschappelijk tusschenpersoon zou kunnen handelen. PARIJS 29 Jan. Dr. Loyds, die heden naar Brussel vertrok verklaarde aan een redacteur van de »Patrie" Ik ben door mijn beroepsgeheim gebonden. Maar ik kan n wel verklaren dat het onwaar is dat de gedele geerden van de regeeringen der Znidafrikaansche Repu bliek en van den Oranje-Vrijstaat in zake den ooi log de tusscbenkomst van de Nederlandsche Regeering zon den hebben ingeroepen. Het is evenzeer onwaar dat zij aan dr. Kuyper zonden hebben opgedragen vredesvoor stellen te doen. »Men heeft gesproken van voorstellen aan de Britsche regeering ter overweging voorgelegd, einde den vrede te verkrijgen. Dat kan niet zjjn. Er zijn geen ver schillende voorwaarden. Er is slechts één vooi waarde die den oorlog kan doen ophouden en deze kent de Britsche regearipg zeer goed." Een jubileum. Maandag, den 3, herdeDkt de heer Th. Groen den dag, waarop hjj vóór veertig jaar lid werd van het Stedelijk Muziekkorps, wat tevens werd toegevoegd aan de d.d. Schutterj). Al dien tjjd heeft hij zich doen ken nen als een ijverig lid, die meermalen eeist als trombonist en thans op den euphonium zich in verschillende solo partijen wist te doen waardeeren Nog bij het laatste concours, waaraan het korps deelnam, werd met lof van dien muzikant gewaagd, waar de verslaggever o.m. zich aldns uitdrukt: »De tuba-solo werd uitmuntend voor- »gedragen bedoelde mnsieus hield de eer op van het korps, voordracht en edele toon waren zeer te loven. «Wanneer ik mij niet vergis, was dit de verdienstelijke trombonistwelke het vorige jaar het recitatief uit Lohengrin" zoo uitmuntend uitvoerde. Zulke artisten «begrijpen onder alle omstandigheden hanue verheven roeping." Dit laatste zullen voorzeker ook allen toe stemmen, die den invloed van zijn bazuingeschal gevoelden, wanneer hij, bjj zoo menige hooge gelegenheid, mede dienst deed op het koor in de St. Laureutius keik alhier. Zijne medeleden zullen dezen dag natuurlijk niet ongemerkt laten voorbijgaan. Een stoffelijk blijk van waardetriog werd hem reeds toegezonden, en die avond te halt negen zal den jubilaris eene serenade worden gebracht. „Blidcrdyk." Het is een genoegen eenige mededeelingen te kun nen doen over de opvoering op den 29 an het blijspel in 3 bedrijven «Groote Dagen van H. M. Dekking. «Bilderdijk" heeft haar ruem gehandhaafd, lo door de keuze van het stuk een oorspronkelijk werk, Neder- lan-sch van taal, van gegevens, van inhuud 2o door bet spel der verschillende en verscheidene dilettanten. Het aardige tooneelspel beviel het tahijke pnoliek wel, ma>r de bedrijven, waar n het verdeeld was, wa en alle wat lang. Ook vertoonden zij niet alle een pakkeud slot. Het tooneel was zeer goed aangekleed. De meeste, zoo niet alle medewerkenden speelden, als hef hebbei s, zeer goed, enkele uitstekend 1 Onder de nieuwe krachten merkte men zeer goede op. Als het geoorloofd is eene opmerking t" maken, dan dient er gewezen te worden op het slependi in spr- ken en bandelen, dat velen eigen is. Alen kan wel vingger en toch duidelijk spreken. Daarvoor moeten de roden beter ingestudeerd zyn, zoodat men den sonifljur bijna Diet noodig heeft. Deze was voor in de zaai nog al eens te hooren 1 Ook zou het zeker wenschelijk zijn, dat het spel op den aangegeven tjjd begon, nu was het by na een nalt uur later. Aanbesteding steenen. Bjj de aanbesteding, door B. en W. dezer ge meente, op den 30, gehouden voor de levering vau 240009 straatklinkeis (waalvo m) werd ingeschreven door P. Messtlaar, alhier, f 15,15 firma Carol Peters, te 'sHage, f 17,15; J. B. Mjjnlief, te Dodewaard, f 15,33

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2