V er huizingen. Honderd en vierde jaargang. 1902. ZONDAG 2 FEBRUARI. Gevonden Voorwerpen. dringend uit, Buitenland. Nederland. Telegrafische Berichten. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken. NO. 15. Merite blad. ALKMAARSCHË COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Bonderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnemen'sprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlën i Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVooidam C 9. Telefoonnummer 3. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tnsschen 9 en 12 uur Een builtje, inh. 411/2 cent, een insigne, een zilveren horloge, een vermoedelijk gouden manchetknoop, een sigarenkoker, een sportriem, een lorgnet, een kinderzak, een kinderoverschoen, een blauw gekleurd hondje, een handwagen, zestig postzegels van een cent. Aan de Gemeente-Reiniging Twee groote zilveren lepels, waarvan een gemerktP. A. M., een groote vork, gemerkt: P. 0. 18*/x060, een paplepel, twee kleine vorken, een vleeschvork, tien kleine lepeltjes, een krnisje (goud), een zilver ringetje. Alkmaar De Commissaris van Pol itie, 31 Jan. 1902. S. M. S. MODDERMAN Jr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar noodigen de ingezetenen van de verhuizingen, die in den loop van 1901 hebben plaats gehad, voor zoover dit niet reeds mocht geschied zijn, alsnog zoo spoedig mogelijk kennis te geven *er secretarie dezer gemeente, geopend van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 nar. Alkmaar, 31 Januari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis: dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bij lagen van G S. GROENEWOUD, om vergnnninc: tot het verbouwen van zjjne bakkerij, in het perceel aan Payglop, Wijk A, No. 4, en dat op Woensdag, 12 Februari 1902,'s middags te twaalf uur ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 29 Januari 1902. C. D. DONATH, Secretaris. BFI.G1H. Het neelt den 30 in de Kamer weder duchtig gespookt! Het debat gold de vraag of de officier van justitie ontvankelijk is in zijn verzoek om den soci- aal-democratischen afgevaardigde Smeets wegens een re o lntionare redevoering te vervolgenhet was bnite p woon rnmoerig. Er werd geschreeuwd en gescholden, ja zelfs werden klappen uitgedeeld; de social-st Gonters noodigde den clericaal Verhagen uit mede naar buiten te gaan »om eens lustig saam te vechten''. Het gevolg van al dit geharrewar is, dat men omtrent de beantwoording der zaak zelve geen stap verder gekomen is. UNIttUHi AND. Daar de juiste inhoud der nota's ge wisseld tnsschen de Engelsche en Nederlandsche Regee ringen nog steeds niet bekend is, is er een breed veld voor allerlei gissingen en beweringen en alle bladen staan dan ook vol met vage beschouwingen over wat er eenor- zijds wellicht voorgesteld, anderzjjds misschien geantwoord is, en wat vau deze beide .onbekenden'' het vermoedelijk resultaat kan zijn. En evenzeer verdiept men zich in de thans nog onoplosbare qnaestie of dr. Knijper op verzoek van Salisbury, van Kroger of wellicht op eitren initiatief opgetieden is. Niet onjuist is zeker de opmerking vaneen blad, dat zegt, dat het niet heel duideljjk is, hoe de Nederlandsche minister-president namens de Boeren zou knnnen hebben schrijven de Boeren te velde zijn, na Kitchener's proclamatie van 15 Sept. rebellen, en Krnger heeft, volgens een der jongste redevoeringen van Cbam- berlu in zelf, niet den minsten invloed meer op den gang van zaken inderdaad de Engelsche Regeering heelt zich den weg, dien zij zoo gaarne zoude gaan, zelf geheel afgesneden Een nieuw blauwboek is verschenen over de enqaête naar aanleiding van de beweerde knoeierijen waaraan Engelsche officieren zich zonden hebben schuldig gemaakt tij het aaDkoopen vau paarden voor Zuid-Afrika in Oos- tenrijk-Hongarije. De conclusies van de eoqaöte-commissie besluiten tot een verwijt te richten aan bedoelde officieren, niet wegens knoeierjjen, maar omdat zy paarden gekocht hebben tot buitensporig hooge prijzen, zoodat Engeland bijvoorbeeld een nadeel van 12,000 leed op het eerste contract. ZUID AFltlKA. De .Standaard" verneemt uit Pretoriadat kolonel Wilson's colonne den 25 Januari Frankfort bereikte na ternauwernood ontsnapt te zijn aan het gevaar, afgesneden te worden. Bij aankomst aan de Wilgerivier werden tweehonderd man door de drift gezonden ten einde eenige verspreide vijandelijke aldeelingen bjjeen te drjjven. Het overige deel der Engel sche macht, onder kolonel Wilson's bevel, bezette een stelling drie mijlen meer achterwaarts. Bij het aanbreken van den dag toen enkele gevange nen waren gemaakt werd de vooruitgeschoven afdeeling plotseling aangevallen door ongeveer 900 Boeren van alle zijden kwamen zij opzetten hevig vurende op de Engelsche colonne. De terugtocht op de drift werd met goed gevolg vol bracht doch bij de poging om de drift te doorwaden bLek het dat de Engelsche afgesneden waren. Door een charge slaagden zij er in den hoofdtroep te hereiken. Een escorte met 14 gevangenen werd nog onder hevig vnnr genomen voor dat zjj kolonel Wilson konden be reiken eenigen werden gedood. doch de rest ontsnapte. Toen de troepen weder bij elkaar waren trok de ge- heele colonne-Wilson terug op Frankfort, veertien mijlen ver vechtende en van kopje tot kopje terugtrekkend. Deze terugtocht was zeer moeilijk daar de colonne voortdurend moest zorgen niet overvleugeld of omsingeld te worden. Eon telegram van lord Kitchener van den 31 meldt French rapporteertdat zijn colonnes 26 Boeren ge vangen en een gedood hebban in het noordoosten der Kaapkolonie behoorende tot Fouché's commando, dat nu geheel uiteengedreven is. Den dood van kolonel Damoulin moldend zegt Kit chener dat Damoulin bij Abrahamskraal aan de Reit r vior den 28 Januari werd aangevallen door het com mando van Nienwhoudt. Na oen hevig gevecht weiden de Boeren met verliezen teruggedreven. Op 27 Januari nam majoor Driscoll een klein Boeren- lager bij Makawsdrilt, waarbij hij 17 gevangenen maakte waaronder do veldcornets Venter en Grobhelaar. Deze laatste stierf aan de bekomen wonden. Majoor Driscoll trekt nu op tegen de Boereu die kolonel Dumoulin aanviel n. De laatste Engelsche verliezenlijst geeft de namen van 10 gesneuvelden 21 gewonden 3 vermisten eu 24 aan ziekte overleden. Het Engelsche transportschip .Titangel" heeft Las Palmas op de huisreis gepasseerd nit Zuid-Afrika met 727 gewonden en na volbrachten diensttijd repatrieerende soldaten meebrengende. Schending der onzijdigheid. Het .Berliner Tageblatt" verneemt, dat er op het oogeublik in Oost-Pruisen voor het Engelsche leger groote aankoopen vau paarden worden gedaan. Dat ras wordt bij het Engelsche legerbestuur zeer op prijs gesteld, omdat het lichte, taaie en vlugge dieren oplevert, die voor den oorlog in Zmd-Afrika uitstekend geschikt zijn. Brj een Berlijnsche firma moeten er 10.0u0 stuks besteld zijn Daarvan zijn tot nog toe duizend verscheept. Aanvanke lijk gingen deze paarden in kleine zendingen tot vijftig stnks over Hamburg naar Londen. In den laatsten tpd geschiedt de verscheping te Rotterdam waarheen de paarden in groote getale meest in extra-treinen verzon den worden. Het .Tageblatt" acht dit opkoopeu van paarden in strijd met Dnitschlands onzijdigheid, vraagt of de regeering hiermede bekend is en welice maatregelou zij tot handhaving van die onzijdigheid denkt te nemen In België zjju de aldaar genomen proeven met het geneesmiddel van Baccelli tegen mond- en klauwzeer als mislukt te beschouwen. um meer zekerheid te hebben, zalien van Regeerings- wege opnieuw proeven worden genomen. Vrije hloembollenlnvoer In de Ver. Staten, De Amerikaan Jbiill, die consol te Amsterdam is geweest, heeft in zijn geboorteplaats Miunesota een voor dracht gehouoeu over Amerikaansche en Hollandsche handelsbetrekkingen, voornamelijk om aan te dring-m op afschaffing van de inkomende rechten op Hollandsche bloembollen. Hij merkte op, dat de protectionistische stemming in Holland toenemende was, en hoewel er geen onmiddellijk gevaar bestond, dat Nederland een recht op Amerikaansch moei zon plaatsen, was het toch verstandig den Nederlandschen bollenuitvoer niet te bemoeielijien De Amerikaansche uitvoer naar Holland bedroeg 89 mdlioen dollar en de invoer 17 millioen met znlk een gunstige handelsbalans was het verkeerd, Nederland niet meer ter wille te zijn. De Ver. Staten bochten voor 300,000 dollar bloembollen, waarop 75,000 dollar rechten komen. Da heer Hill stelde de vraag of desnoods de mealfabri - kanten dit bedrag niet zouden willen betalen, ia plaats van de goede gezindheid van Nederland Verliezen. Waarschijnlijk zullen de meelfabrikanten uit Minne apolis en Minnesota een stap bij het Congrc^ doen om tot afschaffing der bedoelde inkomende reeaten te geraken. (Handelsblad) het getal malaria-gevallen sedert eenige jaren weder sterk uit en daarom wenschte de heer S. na te gaan of zich deze uitbreiding door geheel Noo-rdholland voordoet. In het Weekblad van het Tijdschrift voor Geneeskunde geelt hij na een overzicht van de uitkomsten van dat onderzoek. Hij kreeg een schal van mededeelingen en heeft daaruit een kaart samengesteld, waarop voor elke gemeente der provincie wordt aangeduid of er malaria voorkomt en in welke mate. Slechts enkele gemeenten zijn geheel vrij en wel de meeste Noordzeeplaatsen of die dicht er bij zijn gelegen (Egmond, Schoorl, Heiloo, Wijk aan Zee, IJmniden, Velzen, Zmdvoort) en de gemeenten het Gooi behalve Naarden. In alle anderen kwam malaria of dagelijks of sporadisch voor. En daar werden ook de malaria-mnggen (anopheles) waargenomen, zoodat aangetoond, gelijk de heer S. eindigt, .dat echte malaria in Noordholland nog steeds voorkomt en in haren klassieken vorm." (Handelsblad). Te Oudkarspel heeft onder vele blijken van be langstelling en waardeering de heer P. Eecen Pz. zijne 25-jarige werkzaamheid aldaar als gemeente ontvanger herdacht. Den jubilaris werd door het gemeentebestuur een gouden remontoir als souvenir aangeboden. Te Ben Boek (Limburg) was de landbouwer Diederiks door de duisternis in een sloot gelooDen. Toen hij er zich had uitgewerkt, werd hjj door een stoomtram gegrepen en overreden. De ongelukkige was terstond dood. Stompetoren. Alhier is aan het hulpkantoor gedurende de maand Januari op de Rijkspostspaarbank ingelegd f 929,555 in 27 klagen en terugbetaald f315. Schoorl. Bij de onlangs gehouden verpachting der zandmennerij te Hargen, die om de 6 jaar plaats heeft, waren 5 biljetten ingeleverd. Hoogste inschrijver was de heer A. J. Peeck, alhier, voor f 5409, wien de gunning is toegewezen. De helft dezer som komt ten bate van het rijk en de helft vloeit in de gemeentekas. Veehandel In Friesland. De aanvoer van melk- en kalfkoeien was op de jongste markten wel zoo groot als verleden wéék, de toename gold meer melk- dan kalf vee. Ofschoon er geene vreomde kooplieden ter markt waren, giDg de handel in melkkoeien vrij wel, de omzet was vrij druk en er werden goede prijzen bedongen, niette genstaande het aangevoerde over het geheel niet van beste kwaliteit was. In kalfveo ging bij stuggen handel niet veel om. Vette koeien blijven gevraagd, de prijs van de eerste kwaliteit was hooger. Stieren voor de slachtbank, waarvan de aanvoer vrij groot was, waren wel zoo goed gevraagd als verleden week en de prijzen wareD iets stijver. Vette kalveren, met niet grooten aanvoer, met weinig verandering. De handel is stadig en blijft stadig, de prijs loopt nn eens 1 cent hooger dan weer 1 cent lager. In wolvee was de handel niet drnkde omzet ging nogal. Vette schapen waren lager in prijs. Vette varkens met flinken handel, hooger in prijs. Voor de beste kwaliteit werd tot 23^2 per V, kilo betaald, de norm piijs was 22'/2 cant. Londensche biggen voor export waren in verhouding goedkooper, wijl de Engelsche markt lager afkwam. Magere varkens behoorljjke handel; kleine biggen met tamelijken omzet, doch eerder lager d»n hooger in prijs. De aanvoer was: 700 melke- en kalfkoeien, 150 vette koeien 175 vette kalveren, 100 stieren, —0 pinken, 400 nuchtere kalveren, 2000 schapen en lammeren, 200 vette varkens, 600 vette biggen, 150 magere varkens, 350 kleine biggen. De prijzen zijn Vette koeien, le qualiteit 29— 32 ct., 2e qualiteit 26—29 ct., 3e qualiteit 20—22 ct., stieren 22'/226x/2 ct., vette kalveren- 30—36 ct., vette schapen 22—24 ct., vette varkens 21—23 ct., Londensche biggen 19Vi^lli Per Vï kilo. Melke- en kalfkoeien t 125f220, ossen f f pinken f 45f 70, nuchtere kalveren f 8, 10—weideschapen f 15 f20, lammeren f 16 a f 20,— magere varkens f 32 f 48, kleine biggen f 1f 1.25 week. (N. v. d. D.) per Bof berichten. Prins Hendrik wordt aanstaanden Maandag nit Mecklenburg terugverwacht. Balaria In JVoordholland. In het begin van October j.l. zond de heer Schoo arts te Krommenie, aan alle bakende geneesvundigen in Noordholland een vragenlijst omtrent malaria in hun gemeente, met verzoek die lijst na enkele weken inge vuld terng te ontvangen. In de Zaanstreek breidt zich 1 Februari 1902. Oorlog In Zuid Afrika. De Minister van Boitenlandscae Zaken had heden och tend een langdurig onderhoud met de Koningin, na eeDe conferentie met Minister Kuyper. De bekendmaking der officiöele med«deeling en het antwoord der Engelsche Regeering wordt in het begin der volgende week verwacht. Eerste Hamer. Aangenomen werd de marinebegrooting, na eenig debat, waarbij de minister verklaarde het voornemen te hebben, voor de stelling-Den Heidereen schip, type Regentes, aan te boawen. Bij de begrooting-financ ën bepleitte do heer Welt de urgentie eener herzioning der ongelijk werkende wet op de gebouwde eigendommen. De heer van Nierop wenschte bij de amortisatie van scuuld niet altoos 3 pOt. scbnld te delgen, maar ook 2'/2 pOt., vooral met het oog op aeue conversie.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1