Op de Waterhoeve V erhuizlngen. No. 17. Honderd en vierde jaargang. 1902. VRIJDAG 7 FE BR U ARI. KADASTER. Verslag der Handelingen v. d. Gemeenteraad. Hondenbelasting. dringend uit, Buitenland. Ingezetenendie prijs moctiten stellen op de geregelde toezending van alle voor stellen van den Raaddie in de bijlagen tot het Raadsverslag worden opgenomen alsmede van bet olflciëele Verslag der Han delingen van den Gemeenteraad tegen den prijs van f 2,50 's jaars, gelieven daarvan te doen blijken aan den gemeente-seeretaris. Burgemeester en Wethouders van Aikmaar brengen ter kennis van de eigenaars of houders van Honden, in deze gemeente, dat de Commissaris van Politie is uitgenoodigd, de Hondenwelke nog niet voorzien zijn van een bonden penning, dienstjaar 1902 te doen opvangen en tegen de eigenaars of houders proces-verbaal te doen opmaken. Inrichtingen, welke gevaar, schade of binder kunnen veroorzaken. FEUILLETON W. 11 eimburg1. Vertaling van HERMINA. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Bins dag-, Bonderdag- en Zaterdagavond uitgogoven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f ©,8©j franco door het rijk f 1, 3 Nummers f Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertenttën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. J Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON, Yoordam C 9. Telefoonnummer 3. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennis dat de gewone j&arlijksche metingen voor de bijhouding van het kadaster den lOen Februari a.s. en volgende dagen zullen plaats hebben. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar, 3 Febr. 1902. G. RIPPING. Alkmaar, 4 Pebr. 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie zijn gelegd de aan hen ingediende verzoeken met de bijlagenvan lo. A. VAN REE, te Sint Maarten, om vergunning tot het oprichten van eene smederij waarin stoommachine en smeltoven in het te bonwon perceel aan den Frieschen weg, achter de brugwachterwoning aldaar 2o. A. G. BOSMAN, fabrikant alhier, om vergunning tot het oprichten van eene fabriek van verduurzaamde levensmiddelen in de vroegere [zeildoekfabriek zijnde het perceel aan de Wognumsche Bunrt, Wijk E, No. 16, en dat voor lo. op Maandag, 17 Februari 1902 en voor 2o. op Dinsdag 18 Februari 1902, 's middags te twaalf uur ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrichtingen bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethonders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 4 Februari'1902. O. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaae noodigen de ingezetenen van de verhuizingen, die in den loop van 1901 hebben plaats gehad, voor zoover dit niet reeds mocht geschied zijn, alsnog zoo spoedig mogelijk kennis te geven ter secretarie dezer gemeente, geopend van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 27 Jan. 1902. O. D. DONATH, Secretaris. BlJlTSFHIiAlVB. Prins Heinrich van Pruisen heeft de reis naar de Vereenigde Staten aanvaard. Do regeering der Unie stelt een weelderig ingerichte snel trein te zijner beschikking. De tocht door Amerika zal negen dagen dnren en zich uitstrekken over een lengte van 3000 K.M. De Prins zal 13 groote steden en 14 plaatsen van den tweeden rang aandoen. Een drom van geheime politieagenten zal voor zijne veiligheid zorgdragen. EUtlEljAlS'B. Na alle beschouwingen over den mo elijken inhoud der mededeeling van de Nederlandsche Regeering, volgt nu de beaord eling daarvan. Algemeen is de pers van meening dat da Britsche Regeering Diet anders kon en mocht antwoorden dan zij gedaan heeft De »Times'' zegt, dat Lansuowne het eenige mogelijke antwoord heeft gegeven Het blad vertrouwt, dat dit antwoord duidelijk genoeg is bm aan de critiek te vol doen en om te kennen te geven, dat noch de Britsche regeering, noch het volk met geen mogelijkheid op hun overweging zullen torngbomen. Volgens de «Morning Post" is een vredestractaat on denkbaar, daar Engeland de beide Republieken reeds ge annexeerd heeft. De Nederlandsche regeering had daarom vrijgeleide voor de gedelegeerden behooren te vragen, opdat deze de Boeren zouden overhalen om de wapens neder te leggen en niet opdat deze gezag zouden krijgen om de vrede te sluiten. De «Daily News" noemt den toon van lord Lans- downes antwoord onberispelijk van stijl en kalmte, maar betreurt het, dat het een volslagen weigering is van bet verzoek der Nederlandsche RegeerÏDg. Toch is er iets bereikt door deze vriendschappelijke gedachtenwisseling en men moet der Nederlandsche Regeering oneindig dankbaar zjju, dat zij daartoe het initiatief nam. Wat thans noodig is, is eene duidelijke verklaring van de Engelsche Regeering welke de autoriteiten zijn met wie zij bereid is te onderhandelen. Lord Kitchener's broeder, generaal Walter Kit chener, is den 1 te Southampton scheep gegaan naar Zuid-Afrika. Tevens zijn 2000 man versterkingen ver trokken. ZITIB-AFRIKA. Een telegram van lord Kitchener van den 3 uit Pretoria meldt het volgende Sedert 27 Jannari werden 29 Boeren gedood25 gewond 142 gevangen genomen terwijl 48 zich overgaven 94 ge weren 2270 patronen 260 paarden 33 wagens 3250 stuks vee werden buitgemaakt. Den 4 seinde Lord Kitchener «Byng's colonnes, komende van Liebenbergvlei, vielen na een nachtelijken marsch commandant Wessels aan. Do Engelschen vermeesterden twee kanonnen welke ko lonel Firman ontnomen waren en De Wet's laatste kanon. De Boerenverliezen waren 5 gedood6 gewond en 27 gevangen. Onder de dooden was veldkornet Wessels onder de gevangenen was kapitein Muller van de Staats- artillerie. De Britsche verliezen zijn licht. De Engelschen vermeesterden bovendien drie wagens met ammunitie en 250 paarden en muilezels. De National Sconts uit Middelburg maakten dertien gevangenen Plumer maakte rabij Amersfoort zeven ge vangenen en maakte meer dan vijihonderd stuks vee bnit. Gilbert Hamilton heeft twee Boeren gedood en twee en dertig gevangen genomen." Een teleg am nit Kaapstad aan de Times meldt, dat de burgemeester zich in verbinding heett gesteld met de burgemeesters van de geheelo kolonie, ten einde een open bare bijeenkomst te organiseeren, mot het doel tegen het voortdurend belasteren van het Engelsche leger te pro testeeren. In een verzoekschriftdat hier geteekend wordtwordt tevens gevraagd dat de meeting vertrouwen zal uitspreken in Chamberlain. De openbare mooning is zeer ten gunste daarvan. FFRFEHVIBBF STATKA'. In het Hnis van Afgevaardigden is den 4 een motie ingediend, waarbij president Kruger wordt uitgenoodigd de Ver. Staten te bezoeken, wanneer het hem gelegen komt als gast van net land, en waarbij tevens een krediet van ten hoogste 25.000 dollars wordt verleend tot bestrijding van de kosten zijner ontvangst. En dergelijke motie zal in den Senaat worden voor gesteld. BR5lfs5'3-2222S5ESaB 29) Eva is vermoeid op de bank neergevallen. Verschrikt staart zij de onde dame aan, daar ze aanstonds begrijpt wat dit ongewoon bevel beteekentze heeft grooten zin daaraan niet te voldoen. Nu zegt hare moeder echter ook »Eva, boort ge niet Zij staat op en het jonge paar stapt zwijgend de donkere laan door. Zij zien van elkander bijna niets dan de om' trekken van beider gestalten, maar Eva hoort hem dui delijk ademhalen en verbeeldt zich ook, dat ze haar eigen hart hoort kloppen, 't Ruikt sterk naar reseda en rozen en ginds op de straat wordt tweestemmig een volkslied gezongen, 't Is een uitstekend moment om met de groote levensvraag voor den dag te komen. Ze zijn nn op de plek, waar de abdis staatspookachtig duikt de hooge witte figuur uit de donkere schaduwen onder den linde boom op. »Eva," begint Manrits met heesche stem »Eva, mag ik je eens iets vragen Blijf een oogenblik hier staan 1" En Eva staat stil, den rng halverwegen naar hem toe gekeerd een beeld van zwijgend protest. «Ik houd zoo ijselijk veel van je, al zoolang altoen ge nog een kind waart, Eefje Zij lacht op eens. Lnid en vreemd klinkt dat afgebro ken lachje in de stilte rondom. »Maar, Eva, gelooft ge mij niet Zij let niet op zijn bedroefden toon. «En zou ik nu soms met je trouwen luidt haar wedervraag. »Ik wilde ie juist smeeken mijn vronw te worden. Ik zal je op de handen dragen, Eva, ik weet wel dat ik niet ben als anderen, ik kan mij niet zoo mooi nitdrnkken, niet zoo dat kan ik nu eens niet, maar méar van je houden dan ik dat kan niemand, Eva En als zij zwijgt, gaat hij zacht voort, terwijl bij even haar schouder aanraakt «En moeder, Eva die oude vrouw ze is zoo bij zonder op je gesteld zij rekent opje voorde toekomst Zij keert zich piot-reling om en staat nu vlak tegenover hem. »Neen barst zij nit, »ik kan niet, neon doe maar geen verdere moeite 1 Zeg aan mama, dat ik naar hnis ben gegaan ik voel mij wezenljjk niet pret tig. Neem mij niet kwalijk, hoor Het volgend oogenblik is zij verdwenen, schielijk, bijna in galop en naast het standbeeld van de abdis staat een man onbewegelijk, alsof hij ook van steen is geformeerd Na een poos komt hij met loome schreden in het tuinhuis terng. «Zijt ge daar al weer V' vraagt Madame Baldauf. Manrits staat zóo, dat het licht uit de ktmer op zijn aangezicht valt, en aanstonds heeft zijn moeder alles begrepen. Waar is Eefje »Naar hnis," antwoordt hg. »Ze voelde zich niet recht prettig." Mevrouw Ahrens staat ijlings van haar stoel op en slaat haar doek om. «Och, alweer niet wel I" klaagt zij Dan ga ik ook maar dadelijk En ik had mij zoo op dit koele uurtje verheugd Zij gunt zich den tijd niet om goedendag te zeggen en hoort nauwelijks Maurits' aanbod »Mag ik n tot aan destraat vergezellen, mevrouw »En hoe kwam dat dan zoo op eens Ze zal toch niet weer ziek worden vraagt zij, naar den adem hijgende door het snelle loopen. Hij zwijgt en heeft ondanks zijn lange beenen moeite om haar bij te honden. Maar eindelijk, als zij al de poort in den muur naderen, zegt hij zacht«Ik heb Eva iets gevraagd en op een gunstig antwoord gehoopt Mevrouw Ahrens bljjft plotseling stilstaan, een gevoel van blijdschap en verrassing maakt zich van haar meester Een eigenaardige onderscheiding is een van de krijgsgevangenen on St. Helena te beurt gevallen. De gevangene, een Franschman was archivaris in het de partement de l'Ain toen de oorlog uitbrak trok hij naar Transvaal om in de Boerengelederen mee te strijden. Hij werd gevangen genomen en in zijn gevangenschap op St. Helena vatte hij alle studies weer op en zond verschillende geschriften aan de Fransche «Academie des inscriptions et belles lettres." De belletristische krijgsge vangene beeft nn de mededeeling ontvangendat zijn werk met de groote gouden medaille bekroond is. »Ik weet niet of je goed begrijpt, Baldauf stamelt zij. «Ik heb Eva mijn hand aangeboden," herneemt hij na een oogenblikkelijk stilzwijgen op vasten toon, »maar ze heeft mij bedankt." «Neen, neen dat hebt ge verkeerd begrepen, Maurits, dat's onmogelijk, dat's Hij antwoordt niet. Zwijgend opent hij de kleine poort en treedt op zijde, om den uitgang naar de straat voor de opgewonden vrouw vrij te laten. Zij wil nog iets zeggen en steekt hem de hand toe, maar hij ziet 't niet. «Ik zal met haar spreken," murmelt mevrouw Ahens, zich haastig verwijderend. «Goedenavond, Baldauf 1" «Goedenavond!" zegt hij ook, maar zijn stem klinkt diep ontroerd en is nauwelijks verstaanbaar. Dood bedaard keert de zoon naar zijne moeder terug, die hem nog altijd onder de veranda zit te wachten. «Gaat ge nog niet naar bed vraart hij, terwijl hij zijn pet afneemt en zijn dik blond haar opstrijkt. «Och, Maurits, ik wilde nog even met je praten Heeft ze straks «neen" gezegd?" «Kort en bondig «Neen!" moeder." «Nu, een tweede maal zal ze wel ja zeggen, kind Geef den moed maar niet op «Ia vraag 't haar niet weer, moeder." «Maar i k wei Wacht maar ik weet hoe dat gaat Ik heb ook eerst tweemaal neen gezegd." «We zullen dat punt laten rusten, moeder! Maar eigenlijk hebt gjj dat blauwtje op uw geweten," gaat hij voort, «ge hebt mij zóólang bepratt en er op aangedron gen, dat ik vergat, hoe ik voor alles eerder deng dan voor een gelukkig minnaar en mij met znlke dingen niet bad moeten inlaten, 't Is immers altijd zoo met mij gegaan," laat hij er bitter op volgen «zelfs gij hebt mij uitgelachen, als ik n wilde liefkozen." «Schei nu uit, dwaze jongen beknort zij hem, «ik hond evenveel van je als van den ander. Dat gij levens lang geen schootkindje, geen speelpopje waart met je bovennatuurlijke lengte, dat's mijn schnld niet, en dat de vrouwen en meisjes je niet naloopen, zooals ze Karei doen, dat beschouw ik lang niet als een ongeluk, wanneer ge

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1