Nederland. Twee aaneengegroeide meisjes in het circus van Ba mum en Baily, thans te PaTjjs zullen daar een zeer bedenkelijke operatie ondergaan. De eene zuster lijdt namelijk aan een gevaarlijke koelonsteking en de eenige kans om de andere te redden bestaat in het scheiden van de beide lichamen die door een gril der natuur aaneen zjjn verbonden. gTOHm. De mailboot »Marie Henriette" van Dover naar Ostende heeft in het Kanaal een vreeseljjken nacht door gebracht. Slechts door de hulp van de »Prince Albert" is zij aan een groot gevaar ontkomen. Bij Yarmouth sloeg de Duitsehe stoomer »Gertrude'' op het strand. De be manning werd veilig aan land gebracht. Twee schoeners werden tot wrakken geslagen. Bij Brest aan de Pransche kost ging een Italiaansche driemaster de diepte in. De opvarenden redden zich in sloepen. Bij Ouessant verging de Pransche bark »Chana- zal" met 21 man. De overigen zijn door een Noorsch vaartuig gered. Op de kust van Sicilië is een onbekend Duitsch schip met de bemannng vergaan. De Italiaansche bark »Lasaro" is op weg van Hamburg naar Cardiff bij Scilly met man en muis vergaan. Eenzelfde lot onderging het Pransche barkschip »Cha- narat". Drie der booten \Verden weggeslagen en daarop sloeg een reuzengolf het geheele schip om, dat met kapi tein en 15 man zonk. De eerste officier en 5 man konden zich nog bijtijds in de vierde boot redden, doch ook deze sloeg om en de vijf matrozen verdronken. De officier kon zich echter weer in de boot hijschen en zwalkte in den storm rond tot de Noorweegsehe stoomboot Victoria" hem aan boord nam, De »Westm. Gazette' noemt den storm van Zaterdag den ergste, die sinds twintig jaar in 't Kanaal en de Noordzee heeft gewoed. De wind had een snelheid van 70 mijlen in het Kanaal. Opper-Italië wordt zwaar geteisterd door sneenwstor- men. De rivieren zijn buiten haar oevers getreden; 22bruggen zijn vernield. De berichten uit Amerika gewagen vooral van sneeuwstormen. In het Ooston van Canada is het verkeer op spoor weg en straat gestremd door de geweldige sneeuwmassa's. De toevoer van levensmiddelen naar Montreal is afge sneden want in geen etmaal heeft een trein uit de provincie de stad kunnen bereiken. Sedert jaren her innert men zich in Canada geen storm van gelijke kracht als deze. Bij Oratz is de locomotief van een goederentrein gesprongen. De machinist, de stoker, een conducteur en een bewaker van goederen zijn gedood. Als oorzaak van de ramp wordt opgegeven, dat men verzuimd had den ketel tijdig van water te voorzien. Atjeh. Bljjkens uit Indië ontvangen telegraphische berichten zijn sedert de jongste mededeelingen dienaangaande in de St.- Ct. van 4 Januari 1902 No. 3 bij de krijgs verrichtingen in Atjoh en onderhcorigheden Gesneuveld de kapitein der infanterie G. J. A. Webb. Gewond: de kapitein G. Nijpels en de le luitenant Ch. A. F. Boem, beiden van het wapen der infanterie, en de sergeanten J. Reinders, J. D. Heynen, G. J. W. Kok en P. van Boovende korporaal H. W. Waanders en de fuseliers J. Vreeven, H. Vermeire en H. W. van den Bosch. Prins Hendrik der Nederlanden is Beschermheer geworden van de Prins Hendrikstichting te Egmond- aan-Zee. lie mededeellng der Sed. Hegeering. De mededeelicg door de Nederlandsche Regeering aan de Engelsche Regeering gezonden, luidde aldos 1. Naar het inzicht van de Regeering van H. M. de Koningin ligt in de exceptioneele omstandigheden, waarin eene der oorlogvoerende partijen in Zuid-Afrika zich be vindt en die haar beletten zich rechtstreeks met de andere in verbinding te stellen een der redenen, die rusteloos en zonder einde in die streken een oorlog doen voortwoeden, die de bron is van zoo groote ellende. 2. Inderdaad is het een geheel exceptioneele omstandig- maar trouw zjjt en blijft aan de eene, die je vrouw wordt 1" »Maar ze wil niet en een ander wil ik niet En bidden en smeeken, dat kan ik ook niet 1" »Ja, dat weet God zucht zij, zijn groote hand stroo iende, die op de leuning van haar stoel ligt. »Een stjjfkop zijt ge, een barscho korel, evenals de steenen Roland op de markt een boeman om kinderen mee naar bed te jagen en nu wilt ge, dat het meisje je dadelijk juichend om den hals zal vallen Ge zult 't dom hebben aan gelegd, mijn beste jongen 1 De een van jullie gebruikt te veel lieve woordjes en de ander te weinig Ik merk wel, dat ik er mij mee bemoeien en Eva de oogen openen moet, en dan zal ik haar zeggen Achter dien brombeer, dien linkschen kameraad, steekt een brave, trouwe, goed hartige man, die geen dier kan zien ljjden, die zijn groote handen op al je wegen onder jouw kleit e voetjes zal leggen, die een hart van goud heeft." En verder zal ik zeggen »Eeije, schaaf maar een klein beetje aan den ruwen buitenkant, terstond komt het zuivere goed voor den dag. Ge kunt met hem doen wat ge wilt, kind, aan een zijden draadje kunt ge hem leiden maar neen, dé,t zal ik haar liever niet verraden, Manrits, dunkt je ook niet Laten wij er niet meer over spreken, moeder. Ik wee t wel, dat gij mij wilt troosten 't Wordt koel en tijd om naar huis te gaan. Ik zal de kopjes in de tuinkamer brengen, de zilveren lepels neemt ge zeker mee naar binnen." »Ja, ja die neem ik mee," zucht zij bedroefd, omdat haar moedinspreken niets helpt. Ze vermoedt (hall en half, als zij hem een poosje later onder aan de trap góeden- nacht wenscht, dat Eva's weigering misschien toch ern stiger gemeend is dan zij aanvankelijk gelooft. »Morgen ga ik naar haar toe," neemt zij zich voor, ter wijl ze haar slaapkamer opzoekt. (Wordt vervolgd). held, dat een der beide oorlogvoerende partijen geheel ingesloten en van de buitenwereld afgesloten is en dat de vertegenwoordigers der Boeren in Europa zich ver stoken zien van alle middelen van gemeenschap met de veldheerendie aan het hoofd van hun troepen staan. Hieruit toch wordt de ongelegenheid geborendat de autoriteiten, die van de zijde der Boeren zonden moeten onderhandelenin twee groepen verdeeld zijn, die elk middel missen om met elkaar overleg te plegen. Het is duidelijk, dat de gedelegeerden der Boeren in Europa onmachtig tot handelen zijn, omdat ze den stand van zaken in Zuid Afrika niet kennen, en dat de Boeren te velde zich moeten onthouden van het doen van stap pen, omdat zij niet op de hoogte zijn van den stand van zaken in Europa. 3. Bovendien zijn de gedelegeerden in Europa gebon den door hun geloofsbrieven, opgesteld in Maart 1900 en die hen zoo nauw aan de onafhankelijkheid der Repu blieken binden, dat het hun zelfs niet geoorloofd zou zijn, het herstel van den stttus quo ante bellum te aanvaardenindien niet tegelijkertijd de wijze waarop later opkomende geschillen konden beslecht worden werd vastgesteld. 4. Deze omstandigheden doen de vraag rijzen of niet een aanbod van goede diensten van de zijde eener onzij dige Mogendheid met vrucht zou kunnen gedaan worden, ten einde onderhandelingen mogelijk te maken, die anders niet zouden kunnen worden aangeknoopt. 5. Uit dien hoofde ware het van belang te achten, indien zekerheid kon woiden verkregen omtrent de vraag of de Britsche Regeering genegen zon zijn gebruik te maken van de goede diensten van een onzjjdige Mogendheid bijaldien deze goede diensten zich bepaalden tot het met elkander in aanraking brengen van de onderhandelaars van beide partijen. 6. Allicht ware de Regeering van Hare Majesteit de Koningin te beschouwen als voor deze taak aangewezen naardien de gedelegeerden der Boeren zich in Nederland bevinüen en alleen bij deze Regeering geaccrediteerd zjjn. 7. Bijaldien de Britsche Regeering dit gevoelen mocht deelen, zou er aanleiding voor de Regeering van Hare Majesteit bestaan om aan de gedelegeerden der Boeren de vraag voor te leggen of zij bereid zouden zijn zich naar Zuid Afrika te begeven, om met de leiders dei- Boeren aldaar overleg te plegen, ten einde na een verblijf aldaar, waarvan de duur zou zijn vast testellen (b.v. van 14 dageu), naar Europa terug te keeren. voorzien van vol machten, die in alle gebeurlijkheden voorzagen en die hun bevoegdheid gaven tot het slntten van een vredesverdrag, dat zoowel de Boeren in Europa als de Boeren in Afrika op onlosmakelijke wijze bond. 8. Volgde op die vraag een bevestigend antwoord, dan zou het noodig zijn dat de Regeering van Zijne Britsche Majesteit aan de Nederlacdsche Regeering drie brieven van vrijgeleide toevertrouwde, die de Boeren-gedelegeerden in staat stelden zich vrijelijk naar Afrika te begeven, en den vooraf bepaalden tijd vrijelijk te verkeoren en vrijelijk naar Europa terug te komen. Bovendien zou het dan noodzakelijk zijn dat het Britsche Gouvernement hun het vrije gebruik van een telegrafischen code toeliet, ten einde de plaats te doen aanwijzen, waar gemelde gedele geerden de Boerenleiders zouden kannen ontmoeten. 9. Na hun terugkomst zou de Regeering van Hare Majesteit de Koningin hen- in aanraking kunnen brengen met de gevolmachtigden door de Regeering van Zijne Britsche Majesteit voor dit doel aangewezen, en zou zjj aan deze heeren volgaarne de noodige localiteit voor hunne beiaadslagingen ter beschikking stellen. 10. Do Regeering van Hare Majesteit de Koningin zou daarmede haar taak als geëindigd beschouwen. 11. Het behoeft geen betoog, dat desniettegenstaande de mogelijkheid blijft bostaan, dat de aldus aangeknoopte onderhandelingen niet tot het doel zouden leiden, maar de mogeljjkheid van het tegendeel is evenmin uitgesloten en bij dien stand van zaken schijnt het gewenscht het aanknoopen van onderhandelingen te bevorderen, in de hoop dat deze bet gewenschte gevolg hebben mogen. En met het oog op de moeielijkheid, die er altoos voor een oorlogvoerende party in ligt om hiertoe den eersten stap te doen zou het zaak kunnen zijn, dat een derde zich hiertoe leende en dienst deed als tusBchenschakel." Het antwoord der Engelsche Regeering luidde aldus Ministerie van Buitenlandsche Zaken 29 Januari 1902. Sir, U heeft de goedheid gehad mij den 26en dezer eene meöedeeling van de Nedorlandeche Regeering voor te leggen waarbij werd voorgestelddat de Regeering van Zjjne Majesteit met het doel, om een einde te maken aan den oorlog, vrijgeleide zou verleenen aan de thans in Nederland verblijihoud nde gedelegeerden der Boeren, ten einde hen in staat te stellen met de Boerenleiders in Zuid-Afrika overleg te plegen. Voorts werd het denkbeeld geopperd dat de gedele geerden na afloop van dit overleg naar Europa zouden terugkeeren met volmacht tot het sluiten van een vre desverdrag met dit land, en de Nederlandsche Regeering geeft te kennon dat zij in dat geval later haar msschen- komst zon verleenen tot het samenbrengen van de ge volmachtigden der Boeren met de gevolmachtigden die door^de Regeering van Zijne Majesteit mochten worden aangewezen. De Nederlandsche Regeering geeft te kennen dat zjj, mocht dit plan Zijner Majesteits Regeering aannemelijk voorkomen aan de gedelegeerden de vraag zal stellen of zij bereid zijn de bedoelde reis naar Zuid-Afrika te ondernemen. Hieruit mag dus worden afgeleid dat de mededeeling die ik van U ontving, door de Nederlandsche Regeering uitsluitend op hare eigen verantwoordelijkheid gedaan is, en buiten opdracht van de gedelegeerden of de leiders der Boeren. Zjjne Majesteits Regeering heeft die mede deeling met den meesten ernst overwogenen terwijl zjj ten volle de motieven van mtnscheljjkheid waardeert, üie de Nederlandsche Regeering tot het doen van dit voorstel geleid hebben acht zjj zich verplicht te blijven bjj het besluit eenigemaanden nadat de Boeren de vijandeljjkheden begonnen waren door haar genomen en tor openbare kennis gebracht dat het niet in hare bedoeling ligt, da tusschenkomst van eenige vreemde mogendheid in den Zuid-Arfrkaanschen oorlog te aan vaarden. Mochten de gedelegeerden der Boer«n zeiven een ver zoek om vrijgeleide aan Zjjner Majesteits Regeering wenschen te onderwerpen, dan is er geen reden, waarom zij het niet zonden doen, maar Zjjner Majesteits Regee ring is uit den aard der zaak buiten staat zich ten aan zien van zulk eene aanvraag te verklaren, zoolang zjj die niet ontvangen heeft en in staat is hare juiste betee- kenis en de gronden waarop zjj berust, te beoordeelen. Intusschen zjj het mij veroorloofd er op te wijzen, dat het Zijner Majesteits Regeering voor het oogenblik niet duidelijk is, dat de gedelegeerden nog eenigen invloed zonden hebben op de vertegenwoordigers der Boeren in Zuid-Afrika of eonige stem hebben in hun raad. Volgens de verklaring der Nederlandsche Regeering hebben zij geen geloofsbrieven of instructiën van latere dagteekoning dan van Maart 1900. Aan den anderen kant had Zjjner Majesteits Ri geering begrepen, dat alle regeeringsbevoegd- heden, die tot onderhandelen inbegrepen, thans uitsluitend berusten bjj den heer Steijn voor de Boeren van de Oranje-Rivierkolonie en bjj den heer Schalk Burger voor die van de Transvaal. Is dit zoo, dan ware het bljjk- baar het snelste en meest afdoende middel om tot eene schikking te geraken dat de aanvoerders der Boeren in Zuid-Afrika zich in rechtstreeksche verbinding stelden met den opperbevelhebber van zjjner Majesteits troepen, die reeds last heeft bekomen om elk voorstel, dat hjj mocht .outvangen, onmiddelljjk ter overweging aan zjjner Majesteits Regeering op te zenden. Onder deze omstandigheden is Zjjner Majesteits Re geering tot het besluit gekomen, dat, indien de Boeren leiders in onderhandeling mochten wenschen te treden, mat het doel om den oorlog te doen eindigen, de on derhandelingen niet in Europa, maar in Zuid-Afrika moeten plaats hebben. Bovendien mag niet uit het oog verloren worden, dat indien aan de gedelegeerden der Boeren de tjjd moet worden gelaten om naar Znid-Afrika te gaan, aldaar met de leiders der Boeren te velde overleg te plegen on naar Europa terug te keeren om den uitslag hunner zending mede te deelen, er ten minste drio maanden zouden verloopen, gedurende welke de vjjandeljjkheden zouden voortduien en wellicht noodeloos veel menscheijjk lijden zou worden veroorzaakt. Ik heb enz. (w. g.) Lansdowne. Baron Gericke van Herwijnen. Kort aangebonden. Maandagavond bevond zich op de Volharding VII", varende tusschen Leiden en Nieuwve'n, een bruidje, dat te Koudekerk zon afstappen. Ze werd daar aan den steiger gewacht door haar bruidegom. Bjj het ontladen nu van eenige meubeltjes, voor het aanvangende jong huishou dentje, verleende de dekknecht der boot aan het bruidje de behulpzame hand. Of het daarbjj nu tusschen die beiden wat te vertrou- weljjk is toegegaan Genoeg de bruidegom ergerde zich aan beider gedragen, sprong aan boord, trok het mes, en in minder dan geen t jjd lag de dekknecht, zwaar ver wond in de zijde, néér. De ongelukkige is, na de eerste hnip, naar Leiden vervoerden in het ziekenhuis opgenomen, waar hem de laatste sacrementen werden toegediend. Bjj geruchte, vernamen wij, dat bjj kort daarna zou zjjn overleden. De dader, die aanvankelijk was gevlucht, is later aan gehouden en heeft bekentenis van zjjne hoogst treurige daad afgelegd. D. v. G.") Haarlem. Bjj het afbreken van de woning van wjjlen Mevr. de Wed. Heshuysen, aan het Spaarne is, in eene nis in deu muur, een antieke kast gevonden met kostbaar porselein. Onlangs meldde het N. v. d. D. dat het bestuur der banne „llpendam en Watergang" zich had be klaagd bjj Gtdep. Staten van Noord Holland over hande lingen van do »Directie over de wegen en vaarten der Zes Noord-Hollandsche Steden", in zake den bouw van bruggen, langs het Noord-Hollandoche Kanaal. Bjj hot polderbestuur is nu een schrijven ontvangen van den Commissaris der Koningin, die daarin mededeelt, dat overleg wordt gepleegd door Gedep. Staten met de bedoelde directie en dat vermoedeljjk een goede uitkomst zal verkregen wordeD. SI oord. Te ISussum is den 4 een zestienjarig meisje ge dood. Zjj was dien avond alleen in de tapperjj van haar oom en tante Spellen, die samen naar Laren waren gegaan. Een bjj hen inwonend commensaal heeft zelf bjj de politie aangegeven, dat hjj het meisje had vermoord. Omtrent de aanleiding tot zjjne noodlottige daad is nog niets met zekerheid bekend. De naam van hef, vermoorde meisje is Daatje de Leeuw. Zjj was overgekomen om 'op de kinderen te passen en te bedienen, terwjjl haar oom en tante naar het St. Antonius- feest te Laren waren. De dader, genaamd Van de Heisteeg staat bekend als iemand, die dikwijls misbruik maakt van sterken drank. De justitie uit Amsterdam stelt een ondeizoek in. St. Fancras. Aan den raad dezer gemeente is door de Gedeputeerde Staten van Noordholland voor den tjjd van drie jaren vrjjstelling verleend tot het geven van onderwijs in de vrjje- en orde-oefeningen der gym nastiek aan de openbare school. Zaandam. Vanwege de Vereeniging tot opbeuring van de Weekmarkt, alhier, heeft een Paaechtentoonstel ling piaats van stieren ossen melk- en fokvee, vette runderen vette varkens en schapen op Donderdag 20 Maart a.s., op het Marktterrein (Gedempte Oudegracht.) Schagcn. Onder voorzitterschap van den heer K. Breebaart Jz. had den 5 alhier, de jaarvergadering plaats van de hengstenvereoniging «Holland's Noorderkwartier." Medegedeeld werd na een woord van hulde aan de na gedachtenis van den heer Billroth, dat de hengsten voor f 100U0 waren verzekerd tegen eene premie van f 267,22'^ dat gedekt wer en 270 paarden voor f 825. De ontvangsten hadden bedragen f 87_00,30, de uitgaven f 8663,6772, de schuld der vereeniging bedroeg f 1642,22, waarvan werd afgelost f 740. Als bestuursleden werden herbenoemd de heeren Jhr. Mr. P. van Poreest en O. Schoen, benoemd J. de Veer te Scaagen. Het voorbestaan der vereeniging werd met 5 jaar verlengd. Er werd besloten geen dividend uit te keeren, 32 leden woonden de vergadering bij. Voor den middag werden een paar der hengsten buiten gebracht en wekten terecht de bewondering van hen, die naar de dieren kwamen zien.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2