Honderd en vierde jaargang. 1902. ZONDAG 9 FEBRUARI. Srevonden "Voor1werpen. Buitenland. Nederland. 368e Staatsloterij. Laatste Berichten. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. No. 17253 f 70 en premie van i 3000. De Oorlog in Zaid-Afrika. NO. 18. Eerste blad. ALKIMAARSCHE OOIRAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het rijk f 1,—. 3 Nummers f O,OW. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlën j] Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte.J Brieven franco aan de Uitgevers JiERMs. COSTER ZOON, Vooidam C 9. Telefoonnummer 3. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 nnr Een pakje kanteen lederen muilband een zwarte ceintuur, een gouden overhemdknoopje een opzetkam een rozenkrans, een schelknop, een gedeelte van een fiets bel, een zilveren haakpen, een bonte boezelaar, twee pakjes geborduurde kant, drie portretten, een sportkar. Alkmaar De Commissaris van Politie, 7 Febr. 1902.S. M. S. MODDERMAN Jr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan ben ingediende verzoek met de bijlagen van D. J. VELTHUIS, om vergunning tot het oprichten van eene huis- en kachelsmederij, in het perceel aan de St. Annastraat, Wijk C, No. 21, en dat op Donderdag 20 Februari 1932, 's middags te twaalf uur, ten stad- huize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 6 Februari 1902. C. D. DONATH, Secretaris. DUITS® 11 Ij A AD. De Duitsche pers is al niet minder verdeeld in hare beschouwing over de nota der Neder- landsehe Regeering en Engeland's antwoord, als die der overige Europeesehe landen. Terwijl het »Berl. Tageblatt" meent dat »bet Eugel- sche antwoord een besliste weigering is, die het der Neder- landsche Regeering onmogelijk maakt, den draad van de onderhandelingen weder op te vatten", schrijft bijv. de »Voss. Zoitg." »Wie gewoon is tusschen de regels to .l^ze", zaI in het antwoord van lord Lansdowae een wenk zien aan de beide presidenten, om zich direct met lord Kitchener ia ver binding te stellen. Want ook in Engeland waait de wind in de richting van den vrede Alzoo genoeg verscheidenheid van meeningen om een ieder te voldoen. Do Rijksdag zal in bahandeling nemen het ontwerp van een verbeterde wet op het tweegevecht, ter tafel ge bracht door den afgevaardigde Sehrader. Daarin wordt met drie maanden straf bedreigd de eenvoudige provocatie tot een duel, het duel zelf tot minstens zes maanden. Ook de getuigen zullen vervolgd worden. Ambtenaren, die duelleeren krijgen minstens drie maanden en worden voor den tijd van een tot vijf jaar van hun functiëa ontheven. Bij de voortzetting van het rechtsgeding tegen da commissarissen der Treber-Maatschappij in Oassel hebben da deskundigen een verslag uitgebracht over de boeken. Er was nauwelijks uit wijs te worden, er komen een aantal verdichte posten in voor, echter zoo ingewikkeld, dat een gewoon koopman ze niet licht kou ontdekken. Bijzonder sterk was da wisselruiterij gedreven zoo was in het laatste jaar niet minder dan 1,930,000 mark aan disconto betaald, de directeur Smidt had met zijn eigen maatschappij 38 millioen mark wissels loopen Da indruk der deskundigen was dit nooR winst was gemaakt en op de balansen allerlei fictieve posten waren gebracht, o.a. voor leveranties die niet hadden plaats gehad. De beklaagden erkenden dat zij een jaarverslag onderteekend hadden zonder het te hebben gelezenzij werden wel eens per telephoon of telegraaf uitgenoodigd hun haad- teekening te geven eu vertrouwden steeds den directeur. EAGEUUAD. In de zitting van het Lagerhuis van 6 dezer is do Nederlandsche nota ter sprake gekomen. Minister Balfour deelde mede dat een afschrift der nota den len Februari per mail is toegezonden aan lord Milner, en dat dezen langs telegrafisehen weg zal worden opge dragen om aan lord Kitchener te vragen die mededeeling over te brengen aan de Boerenleiders te velde. De heer Labouchere vroeg of lord Lansdowne's ant woord op de Nederlandsche nota bedoelt dit, zoo een voorstel voor een oplossing wordt gedaan door de leiders der Boerenstrijdmacht, dit voorstel aan de Britsche regeering zal worden opgezonden om advies, en of voor stellen tot het aanknoopen van onderhandelingen van de heeren Steyu of Schalk Burger eveneens zullen worden opgezonden. Chamberlain antwoordde op beide vragen bevestigend. Aan het Parlement is een staat overgelegd, van den toestand der schuld op 31 Maart 1901. Daaruit blijkt, dat de vaste schuld op 31 Maart 1901 bedroeg 551.182.152 en in het jaar sedert 31 Maart 1900 verminderd was met 1.424 744. De vlottende schuld bedroeg op 31 Maart 1901 11.133.000 tegen 8.132.000 op 31 Maart 1900. En de vlottende schuld voor den oorlog in Ziid Afrika bedroeg op 31 Maart 1901 67,000 zijnde in één jaar vermeerderd met 59.000.000. De totale vermeerdering der schuld in èéu jaar be droeg dus 62,013,839 (ongeveer 750 millioen gulden). VEK. STATES'. De Petit Bleu'' verneemt uit Newyork, dat de beweging ten gansta van de Boeren reusachtige afmetingen aanneemt. Het comité te Pttila- delphia heeft 10 millioen bandteekeningen verzameld op een petiti e ten gunste van de onafhankelijkheid der Boerenrepublieken. In Chicago, Newyork, New Yersey is het c ]fer der naamteekeningen eveneens reusachtig. Ver schillende deputaties zullen al deze smeekschriften aan president Roosevelt an hot Congres gaan overhandigen, nadat eerst in het begin van Maart een monstermeeting zal zijn gehouden. ZUID-AFRIK A. Uit Pretoria wordt van 1 Febr. geseind. Kolonel Rimington nam een Boerenconvooi ge vangen van Alberts laager in den nacht van 30 Januari, twintig mjjl oostelijk van Raitz; 22 gevangenen warden genomen, en 16 waggons, 500 stuks vee en 25 paarden buitgemaakt. En van den 4 telegrafeert Router uit Middelburg Een afdeeling van de bnrgerverkenners en verkennings- agenten nam 32 gevangenen, waarbij veldkornet Gouws twee man van den vijand werden gedood en drie gewond. Uit een aanvulling van de verliezenlijst blijkt nog dat bij de botsing van twee gepantserde treinen op 31 Januari bij Burgersdorp in het geheel vijf Engelsche soldaten werden gedood eu 27 gewond. De officieels Engelsche opgaven van het aantal soldaten en paarden, dat van Januari 1900 tot 31 December 1901 naar het oorlogsterrein in Zaid-Afrika is gezonden, toonen een cijfer van 145,786 en 112,900; in 1901 waren deze getallen 81,913 officieren en soidaten, en 129,322 paar den te zamen dus 227,699 man en 242,311 paarden. De kolaniéa -hebben aan officieren en manschappen een contingent van 16,989 man geleverd. De Aederlandsche nota. Het oordeel der Zuid-Afrikaanse/te deputatie in haar geheel, over de nota der Nederlandsche regee-ing en het antwoord van Engeland. Da deputatie der Z.-A. Republieken, thans in haar geheel te Den Haag aanwezig, heeft zich als volgt uitge laten naar aanleiding van de mededeelmgen der Neder landsche regeering in het den 5 verschenen Oranjeboek »Ook wij hebben natuurlijk met belangstelling de mede deeling van de Ned. regeeriug aan de Engelsche gezien en het antwoord van den Engelschan minister. Wij erkennen en waardeeren de goede bedoeling der Nederlandscho regeering om een einde te willen maken aan dezen rampzaligen oorlog, zooals wjj alle pogingen op prjjs stellen, die ten doel he'oben een zoodanigen vrede te bewerkstellingen als waarop wij meenen recht to hebben. Dat een persoonlijk overleg tasscben de in Europa verblijvende gevolmachtigden en de regeoringen in Afrika gewenscht is, spreekt vanzelf. Dat de deputatie echter »geen instrnctiëa van hare regeeringen heeft gehad, geen invlojd zou behouden heb ben bij de vertegenwoordigers der Boeren in Zaid-Afrika, noch eene stem bij hunno beraadslagingen sedert Maart 1900", alleen afgeleid uit het feit, dat hunne geloofs brieven van dat tijdstip dateeren, is alweer eene van de vele onjuiste gevolgtrekkingen, die door de Britsc'ae regeering zoo dikwijls gemaakt worden. Daarlatende de msdedeelingen en instrnctiën zoowel door President Kiuger als daarvóór en daarna van tijd tot tijd door anderen gebracht, wenschen wij, behalve met verwjjzing naar andere van Engelsche zijde gepubli ceerde communcaties, als afdoe ide te herinneren aan hot feit dat, toen er sprake was van vredesonderhandelingen in Juni 1901 bij de regeeringen der twee Zuidafrikaansohe Republieken, die regeeringen toen duidelijk getoond hebben niets ter zake te willen doen zonder President Kruger eu de deputatie te erkennen en te raadplegen. Deze zaak i3 aan de Britsche rogeering bekend, daal de communicatie dienaangaande door hare bemiddeling per kabel is geschied. Sedert is er niets gebeurd wat op eenigerlei wijze de volmachten of den invloed der deputatie raakt of wat den minsten grond geeft voor de bewering der Engelsche regeering. Dat op zulk een voorstel der Nederlandsche regeering afwijzend is beschikt, heeft ons niet verrast. Het versterkt ond integendeel in onze meen'ng eene opinie die door onze bnrgers in Afrika wordt gedeeld dat, sinds den tijd dat de oorlog door Engeland ia uitgelokt en de Republieken tot den strijd gedwongen, geen wijziging is gekomen in de politiek der Engelsche regeering, die ten doel heeft, alles in het werk te stellen ons volk nit te roeien en dus alle pogingen reeds in den aanvang te verijdelen, die zonden kunnen leiden tot een voor ons eervollen vrede. De toekomst zal leeren ten aanzien van de bezwaren der Engelsche regeering met batrekking tot den tijd van drie maanden, dia volgens hare bewering noodig zon zijn voor eene heen- en terugreis (Jer deputatie of die termijn te lang moet worden geacht in het belang van den vrede. De bewoordingen waarin het antwoord der Engelsche regeering is gesteld versperren den weg aan elke gedachte van de zijde der deputatie om een verzoek tot de Britsche regeering te richten voor een vrijgeleide of anderszins". Akersloot. Da raad dezer gemeente haett besloten om f 100 toe te staan aan de commissie tot drooglegging van het Alkmaarder meer, tot dekking van de voorloopige onkosten. In Friesland maakte het ijs vele slachtoffers. Te Huizum verdronk een 10-jarig meisje; te O.deboom een 14-jarig meisje te Sneek een 10 jarig meisje. itiarten Hogerhuis. »Marten Hogerhuis is de nog overige gevangenis straf kwijtgescholden door H. M. de Koningin. Hij is reeds in vrijheid gesteld." Dazo kwijtschelding van straf aan Mirten Hogerhuis is geschied wegens gezondheidsredenen. Yan de drie gebroeders Hogerhuis bevindt zich thans nog alleen Wubren, die tot twaalf jaar werd veroordeeld, in de gevangenis. Het is juist eau jaar geleden, dat, ter gelegenheid van het huwelijk van de Koningin aan Marten Hogerhuis (evenals aan Wiebren Hogerhuis) een afslag van drie jaar werd verleend, terwijl bun broeder Keimpe toen van verdere straf werd ontheven. Moord te Bussum. Heisteegde vermoedelijke moordenaar is naar Amsterdam vervoerd. In tegenspraak met zijne aangifte bij de politie blyft hij nu alle schuld ontkennen. Het 6-jarig zoontje van Speller heeft zeer verzwarende en duidelijke verklaringen afgelegd. De moeder van het vermoorde meisje heeft bij het vernemen van de vreese- tjjding, eene hevige bloedspuwing gekregen. Haar toestand is ernstig. Iicvend verbrand. Te Groningen is vrouw Vos, 49 jaar ond, verkoold in haar woning gevonden. Men vermoedt, dat zij in be schonken toestand met een brandende lamp is gevallen en,op die wijze in brand is geraakt. Toen men dooreen opgeschoven raam zich toegang tot haar woning had ver schaft, smeulden haar kleeren nog. Het leven was reeds geweken Hensbroek. Den 5 dezer is in de kolfbaan van den heei G. Winkel, alhier, door de leden ?an de socie- te't een kolfwedstrijd gehouden, waarvan do nitslag was dat de volgende heeren de prijzen behaalden: J. Hage naar de le pr. met 107 punten, G. Wmkel de 2a prijs met 102 p., O. Mus de 3e pr. met 95 p., J. J. Willige de de 4e pr met 82 p. en de sarieprijs de heer J. Hagenaar. Aan die wedstrijd werd door 15 leden deelgenomen. Den horbergier van Galik, te Haarlemmermeer, is eon groot ongeluk overkomen. Tarwjjl de man bezig was met het omhalen van een boom, brak het touw, de boom viel, met dat gevolg, dat die op den ongelukkige neerkwam. Zwaar gewond werd hij opgenomen, zoodat men vreest voor 't behoud van zijn laven. Te Amsterdam is een schildersknecht, die werk zaam was op een zolder, door een noodlottig toeval uit het zolderraam op straat gevallen. In zeer bedenkelijken toestand werd de ongelukkige naar het Ziekenhuis vervoerd. Eeu ongeluk. Te Nieuwersluis heeft een treurig ongeval plaats gehad. Dinsdagmorgen jl.des morgens om 6 nnr werden in de sloot naast den straatwegdicht bij het tweede hek van »0 ver-Holland", eeu koetsier met rijtuig en paarden gevonden dia er den heelen nacht hadden ingezeten Den vorigen avond om half twaalf was bedoelde koetsier van Loenen vertrokken, zoodat men veronderstelt dat hij ongeveer twaalf uur te water is geraakt. Hij zat tot aan de borst in het water en lag met het hoofd op den kant met het rijtuig op zich zaodat hij zoodanig beklemd zat, dit hij zich niet kon loswerken. Iu dien toestand werd hij nog levend gevonden doch een klein half uur 1 iter gat hij den geest. De paarden stonden naast elkaar in de sloot en zijn behouden gebleven. De koetsier was een knecht van den heer v. d. L te Utrecht, en had 28 jaar op denzelfden stal gediend. Naar men vermoedtmoet de man reeds eenigszins ongesteld zijn geweest toen hij uit Utrecht vertrok. (»U. D.'') Schermerliorn. Dat het ijs nog niet vertrouw baar isondervonden den 5 twee kinderen van T. D. alhier. Terwijl zij beiden op het zwet aan het schaatsenrijden waren, zakte de jongste, een knaap van omstreeks 13 jaar, er door. Zijn oudere zusje, hem wil lende helpen, trof hetzelfde lot, wat gelukkig door een paar baren werd opgemerkt, die er in slaagde, hen op het drooge te brengen. Scliagen. Naar ons wordt meegedeeldwil de heer Th. Roep alhier pogingen in het werk stellen tot het oprichten van een operette-gezelschap alhier. In de eerste plaats zal dan »Marijtjo van Scheveningen" worden opgevoerd 16o lijst. No. 5837 f 100 moet zyn f 4 O 0. 5e klasse, 17e of 1 atste lijst 7 Febr. PARIJS7 Febr. Een telegram uit Marseille aan de sPatrie" meldt dat de Boeren-officiaren Servage en Locks daar nit Kaapstad zijn aangekomen. Zij zijn belast

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1