Op de Waterhoeve No. 19. Honderd en vierde jaargang. 1902. WOENSDAG 12 FEBRUARI. Haven- en KaaigelcL Verslag der Handelingen v. d. Gemeenteraad. Amsterdamsciiö Brieven. Buitenland. Ingezetenen, die prijs mochten stellen op de geregelde toezending van allo voor stellen van den Raaddie in de bijlagen tot het Raadsverslag worden opgenomen alsmede van het officiëele Verslag der Han delingen van den Gemeenteraadtegen den prijs van f 2,50 's jaars, gelieven daarvan te doen blijken aan den gemeente-secretaris. FEUILLETON. Vertaling van HERMINA, Deze Courant wordt Dlasdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlën i] Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON, Yoordam 0 9. Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar herinneren geabonneerden op bovenstaande belasting dat hunne ADOKTHTMIIEUïTElV, welke met einde December zijn vervallen, volgens art. 6 der ver ordening tot heffing dier belasting, nietandersdan bij vooruitbetaling kunnnen worden ge sloten, ten kantore van den gemeente ontvanger. Dat kantoor is geopend alle werkdagen, uitgezonderd Vrijdags, van 's voormiddags 9 tot 's namiddags 2 uur. Op VRIJDAG bestaat de gelegenheid tot het sluiten van abonnementen aan de Graanmarkt, 's voor middags van ÏO tot II uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 8 Pebr. 1902. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat in het ge« meenteblad van Alkmaar No. 142 is opgenomen het be sluit van den Raad dezer gemeente van 13 November 1901, waarbij zijn vastgesteld Verordeningen op het helfen en op de Invordering van een hoofdelijken omslag naar het Inkomen. Welke verordeningen, heden afgekondigd, gedurende drie maanden voor eeu ieder ter lezing zijn nedergelegd ter gemeentesecretarie en aldaar tegen betaling van f 0.40 in afdruk zijn verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 8 Pebr. 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. C. D. DONATH, Secretaris. V. Het vijftigjarig bestaan van het Grand-Théatre Van liter is met groote opgewektheid herdacht. In een vorigen brief schetste ik in algemeene trekken het feestprogramma, en dat is vrijwel gevolgd. Er is op het tooneel door onze beste artisten veel moois te zien en DOOR W. 11 O i ill t> 11 I* g*( 32) »Na het eten moet ge wat gaan slapen mama.'' »Gij ook, kind. Dan zullen we de huisdeur sluiten.'' Eva knikt toestemmend en verlaat het vertrek. Na een korte poos komt zij de trap weer op en roept uit de keukenkamer»Mama 't is gereed 1" Zwijgend eten zij een bord soep, en daarop ruimt Eva de tafel weer op, laat de gordijnen in de slaapkamer vallen en helpt hare moeder op haar legerstede terecht. .Zult ge ook wat gaan rusten Eva Ja maar beneden in de schoolkamer. Daar is 't koeier.'' Hier beneden in de stilte hoort zij niets anders dan het tikken van de klok en van haar arm, kloppend hart, dat zich zoo krachtig verzet tegen het op haar aandrin gend en niet langer te ontwijken noodlot 1 van tijd tot tijd voelt ze een huivering door de leden en mompelt ze een paar woorden »Plieht 1 Robert zegt»Plicht jegens onze moeder Hy is immers ook niet uit liefde getrouwd hij heeft te Halle ook dolveel van een andere gehouden maar, lieve hemel van liefde kon men immers niet leven Zij zou ongelukkig zijn geworden en hij er al bij En dus nu wat wilde zij dan anders Hij had nu immers alles wat hij maar kon wenschen Een tikje tegen het raam wekt haar eensklaps uit hare overpeinziugen en zij ziet het vriendelijk gelaat van Ma dame Baldauf voor zich half overschaduwd door haar grooten strooien hoed. Doe eens open kind Doe eens open roept zij het meisje door het venster toe. Zwijgend opent Eva de voordenr en laat de oude te hooren gegeven er zijn keurige toespraken gehouden, er is een sehat van cadeanx aangeboden ea de bloemen magazijnen werden voor deze gelegenheid leeggekoeht. De hulde was oprecht en welgemeend. Maar wat toch wel iedereen moet zijn opgevallen, is, dat de aristocratie van geest en van stand, zich zoo op den achtergrond heeft gehouden. Dit kan aan niets anders worden toege schreven dan aan de achteruitzetting van het tooneel hier te lande. Terwijl in Frankrijk en Duitschland tot in de hoogste kringen wordt meegeleefd met de gebeur tenissen op sehouwburg-gebiod, schijnt 't in Nederland tot den bon ton te behooren om alle belangstelling voor de kunst de concentreeren op de muziek. Uitvoeringen in het Concertgebouw en van de Wagner-vereeniging worden gefrequenteerd door families van naam en aanzien, maar zij blijven verre van het tooneel, tenzij dit eens een enkele maal betreden wordt door artisten als Coqueiin of andere buitenlandsche sterren. Onze tooneelisten zijn daaraau zelf ten deele schuld. Er zjjn er maar zeer weinigen, dia, als dat iu hun rol te pas komt, zich salonfahig weten voor te doen. Inden vreemde staat het beroep van tooneelspeler dan ook veel hooger aangeschreven dan hier te lande. Hier is 't een zeldzaamheid, dat iemand uit da hoogcre kringen neiging gevoelt om zijn leven in plankenland te gaan doorbrengen, en wanneer dat al eens een enkele maal gebeurt, is de ontnuchtering meestal groot. Wij zien dat nu weer aan Royaards, dm het Nederlandsch Tooneel gaat verlaten. Hij voelde zich daar niet thuis en zjju collega's konden met hem niet opschieten. Ia plaats dat zjj ter wille van zijn groote talenten kleine eigenschappen voor lief namen, bliezen zij juist deze laatste op en dat had weer tot gevolg, dat Ruyaarda zich hoe langer hoe minder thuis in deze omgeving gevoel e. Waarschijnlijk is zijn heengaan dan ook maar de beste oplossing en de Raad van Beheer heeft zich gehaast in zijn plaats den heer Myir. van het Vlaamsche Theater te engageerendie avond aan avond in .Sherlock Holmes" in de Amstelatraat triomfen viert. Over tooneel aangelegenheden sprekend, dient ook met een enkel woord gewag gemaakt te worden van »Ora et Labora", het nieuwste stuk van Heijermans. Dit zal stellig meer levensvatbaarheid bezitten dan »Het Pantser", waarvan de goede quaiiteitoa verstikt zijn geworden door het hinderlijke propagandistische karakter. Toch komt 't mij voor, dat Heyermans in zijn »spel van het land" niet do hoogte heeft kunnen halen door hem bereikt in Ghetto" en .Het zevende gebod." In die stukken had hij wat te zeggen, dat hem na aan het hart lag; in .het Pantser" en ook in »Ora et Labora" heeft hij gezocht naar een onderwerp om daarmee een tooneelstuk saam te stellen. De Nederlandsche Tooneelvereeniging rekent er nu eenmaal zoowat op, dat zjj elk nieuw seizoen iets nieuws van Heyermans voor het voetlicht brengt en hij is niet gefortuneerd gouoeg om zich in het geheel niet aan zulk een verwachting te storen dat zijn factoren, die zelfs aan eeu talent als van Heyermans afbreuk doen. Ik kan mij zoo goed begrijpen de houding vanLodewijk Mulder, die na het enorme snoees, te beurt gevallen aan vrouw binnen die een mandje met muskadelperen op tafel zetmet een prachtige roode roos aan het hengsel be vestigd. .Ziedaar, Eefje, een snoeperjjtje voor je brei- en naai- kinderen, maar de roos is voor jou. En hier ze krijgt uit een geknoopte, met groene zijde gevoerde reticule een vijftiental eieren „deze zijn voor je moeder en jou, net versch gelegd. Hebt ge nog rooden wijn P Nog genoeg Goed maar gjj moet ook daarvan meedrinken hoor! Ge moet je best doen weer sterk en gezond te worden en kom eens weer by mij, kind I Ge kunt gerust komen, niemand zal je eenig kwaad doen ik heb 't tegenwoor dig erg stil en eenzaam. Maar doe zooals jezelve wilt morgen of overmorgen behoeft 't nog niet dadelijk denk er maar eens over Mij zijt ge altoos hartelijk welkom 1" En als zij dit gezegd heeft, streelt Madame Baldauf de wang van het meisje dat zwijgend tegen de tafel leunt. .Groet je moeder, kind klinkt 't haar nog eens in de ooren en daarop is de bezoekster verdwenen. 't Is Februari geworden. Madame Baldauf zit in de schemering in de groote hniskamer van »de Waterhoeve", en hare gedachten zijn even somber als de grauwe hemel buiten, waar de wind dikke regenwolken voortdrijft. Zij heeft V6ei beleefd sinds dien dag in Augustus, toen Manrits Eva Ahrens tot vrouw vroeg. Haar stellige hoop is niet verwezenlijkt, Eva is nog schuwer en ontoegankelijker geworden dan vroeger, en in den laatsten tijd gaat het ernstige, in zichzelf gekeerde meisje onder nieuwe en zware zorgen gebukt, zoo dat 't letterlijk wreed zou wezen, haar tot een verloving te dwin gen, nog afgezien daarvan, dat Maurits zijne moeder na drukkelijk heeft verboden in dit geval eenigen invloed op het jonge meisje uit te oefenen. Eva's moeder is sedert kerstmis ernstig ongesteld; Eva past haar op en houdt ook de scho 1 aan. De zieke wil volstrekt deze hare kostwinning niet verliezen. Een bepaalde ziekte is 't niet. Madame Baldauf zegt: .Zij sterft, omdat ze nu geen man meer heeft, die haar met zjjn eeuwig klagen eu knorren op de been heeft gehouden; nu hij dood zijn .Kiesvereeniging van Steilendjjk", den tooneelarbeid er verder bij gelaten heeftnu betreurt men 't algemeen, dat van zijn bekwame hand maar één stuk verscheen en dat is altijd aangenamer dan wanneer de kritiek achter uitgang heeft te constateeren vanwege overproductie. Zou 't aan de vrees daarvoor ook niet te wijten zijn, dat deze winter voorbijgaat zonder dat wij iets van Doctor Juris hooren Een ander onderwerp, waarover ik onlangs uitvoerig schreef, doet nu opnieuw van zich spreken de quaestie vau de salarleering onzer telefoonjuffrouwen. Men zal zich herinneren, dat onlangs de heer Kamerlingh Onnes zich haar lot aantrok en een nota bij den Raad indiende, waarin tot de gemeente als exploitante van de telefoon dienst tamelijk onvriendelijke dingen werden gezegd. Sedert kwam ook nog een adres in van het bestuur der Vereeniging van Gemeente-telefonisten, waarin verzocht werd in plaats van een voorloopige, een definitieve dienst regeling voor de telefonisten te willen vaststellen en daarbij op verschillende punten te willen letten. B. en W, hebben beide stukken in een praeadvies beantwoord. Het eigenaardige daarvan is, dat men, als men den aanhef en het middenstuk leest, den indruk krijgt, dat er van de aangevoerde grieven niet veel overblijft, totdat aan het slot plotseling toch een verhooging wordt voorgesteld. De loonen voor een telefoniste le kl., nu bedragende f 8—f 10 por week, willen B. en W. brengen op f 10 f 12, die voor een telefoniste 2e kl., bedragende f5 f 7, op f 6—f 9, en de betaling van een leerling-telefo niste willen zij van f 3 op f 4 brengen. Dat is dus in allen gevalle een verbetering. Zij zal worden verkregen, omdat het publiek heeft geklaagd over de slechte bediening der toestellen, want die klacht is de oorsprong geweest van de beweging ten gunste der juffrouwen. Als zij nu nog niet vlug genoeg bedienen of ook nog verkeerde aan sluitingen geven, krjjgtn zij dan nog meer 't Is te pro- beeren, en ik vrees dan ook, dat in het vervolg by het telefoneeren veel gednld nuttig blijven zal. DUITgCMJLAWD. De 25ste gedenkdag van de intrede des keizers >n den actieven dienst bij het eerste garde-regiment is den 9 te Potsdam plechtig gevierd. Op de godsdienstoefening volgde een appel voor het regiment, waarbij de Keizer een toespraak hield, en door het regiment een parademarsch werd gehouden. Door voormalige leden van het regiment werd den Keizer een geschenk aangeboden, bestaande in een zilveren afbeelding van het gedenkteeken van het regiment op het slagveld van St. Privat. Des avonds had een feestmaal plaats in de kazerne van het regiment. De kroonprins' prins Heinrich en de oudste zonen des Keizers woonden de plechtigheid bij. Den 7 hield de Rijkskanselier bij een feestmaaltijd van den Daitschen Landbouwraad een toespraak, waarin hij er den nadruk op legde, dat van een tegenstelling in landbouwzaken tuBschen den Keizer en hem natuurlijk is, zinkt zij ineen 't ontbreekt haar zenuwen nu aan een spoorslag." Dokter Robert Ahrens heeft deze diagnose met een droevig glimlachje aangehoord en eindelijk gezegd: »'tKan wel zijn, dat papa's dood do oorzaak van die algeheele uitputting is." De zieke heeft koorts, eet niet en spreekt nanweljjks Eva zit aan haar bed en tracht zoo vroolijk en ongedwongen mogelijk te praten, maar hare moeder staart haar slechts met doffe, bedroefde oogen aan. Madame Baldauf gaat er dikwijls heen eu dan is de zieke kalmer, vooral als Madame zegt: .Eefje zal niet verlaten zijn, mevrouw Ahrens, maak u over haar maar niet bezorgd." Natuurljjk is Madame overtuigd, dat als Maurits en Eva op zulk een moment op eens als geënga geerd paar bij haar ziekbed stonden, de beterschap onmid- delijk volgen zon. Ze heeft dit ook aan Manrits gezegd en het denkbeeld geopperd, dat als men Eva dit eens aan het verstand kon brengen, zij wel toegeven en zich met hem verloven zou. Maar toen kreeg ze een uitbranderl De anders zoo kalme en bedaarde man is haar bijna aangevlogen. Hij bedankt voor een vronw, die zich op zoo'n manier laat dwingen, hy heeft bovendien alle huwelijksplannen voor goed laten varen hij wil geen enkel woord meer daarvan hooren. Zoo ging 't dus zeer stil en vervelend op de Waterhoeve toe. Als alle zaken, het landgoed betreffende, waren afge handeld, hadden moeder en zoon elkaar niets meer te zeggen, tenzij het gesprek soms op Karei en Hanne viel. En, ja, nu en dan gaven deze stof genoeg tot praten en overleggen, en voor Madame was 't soms een welkome afwisseling, als zij kon laten inspannen om naar Charlottenhof te rijden. Eens was er zelfs een periode aangebroken, toen Madame weer met een verruimd hartademhaalde, toen namelijk de ooievaar op het hooge dak van het onde heerenhuis neer streek en klapperend een zoon in de gereedstaande wieg naast Hanne's bed had gelegd. En toen Madame zag, hoe de jonge vader zich met vochtige oogen over het kind heenboog, wendde zij zich om, trad naar het venster en vouwde de banden, biddend en dankend. Toen kuste zij het kind op de groote blauwe oogen, die zoo op die van den vader geleken. »Ik houd evenveel

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1