8tads berichte a. Veiling van Vaste Goederen. kantongerecht te Alkmaar. B U R li E R L IJ KB 8 T A N J) Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken. Arrondissements-Keohtbank te Alkmaar. wederom in geregelde orde door de stad. De rust werd nergens verstoord. De arbeiders der fabriek van de firma Nico ter Knile en Zonen, hebben besloten, dat de ongehuwden wekelijks 8 pCt. en de gehuwden 6 pCt. zullen afstaan van hun loon voor de stakende en uitgesloten arbeiders. In den «Enschedseschen Winkel" was dezer dagen een kistje geplaatst om giften voor de stakenden en uit- geslotenen. Op eene vergadering van 100 burgers te Enschede ge houden is besloten eene commissie te benoemen tot het inzamelen van gelden voor de stakers en de nitgeslotenen. Ook elders, o. a. te Utrecht en te Amsterdam, zijn der gelijke commissies opgericht. Den arbeiders mangelt het alzoo niet aan sympathie en steun. Maar 't is de vraag of indien de staking lang aanhoudt, men dien steun zal blijven schenken. De coöperatieve verbrniksvereeniging De Volharding" te 's-Gravenhage heeft besloten voor de stakende en uitgesloten werklieden in Enschede een bedrag af te zonderen van f 1500. Dit bedrag zal worden besteed door tweemaal per week 4000 brooden naar Enschede te zenden. Een gedeelte van het personeel van »De Vol harding'' heeft zich bereid verklaard, het brood kosteloos te bakken en te verzenden. margarine of boter. Het «Maandblad tegen de Vervalschingen" bespreekt de vraag of het in strijd is met de Boterwet, dat margarine of margarine-houdende boter in hotels, restaurants en banketbakkerijen gebruikt wordt, zonder dat het publiek daarvan evenals in boterwinkels door een duidelijke bekendmaking in kennis gesteld wordt. Het zegt daarvan het volgende »Het komt er in de eerste plaats op aan bij de beoor deeling of een zaak als vervalsching te beschouwen is, wat door den kooper bij den aankoop van een artisel verlangd wordt. Bij boterhandelaren kan hieromtrent natuurljjk geen twijfel bestaan. Wie een pond boter vraagt in een boterwinkel, verlangt geen mengsels, doch boter in den zin der wet, d. i. het product uitsluitend van melk afkomstig, en ontvangt hij toch een mengsel, dan is de verkooper die dit aflevert, strafbaar volgens de wet. «Doch indien iemand in een hotel of restaurant oen «gesmeerd" broodje met kaas, of een biefstuk met jus, of «boterkoek" in een banketbakkerij verlangt, dan bedoelt hij natuurlijk, hetzij een broodje met boter gesmeerd, of een biefstuk met boter gebakken of koek met boter bereid niet met margarine-mengsels. En nu de wer kelijkheid d. w. z. krijgt hij ook steeds werkelijk wat hij bedoelt, ofschoon hij het niet evenals in den boterwin kel er uitdrukkelijk bij zegt Wij gelooveu, in vele ge vallen niet, omdat wjj ons door persoonlijk onderzoek overtuigd hebben van het tegendeel, waarbij het bleek, dat «bij vergissing uit het margarine vaatje genomen was.' Zeer beslist zijn wij van me ning, dat de wet in deze aangelegenheid tusschen beide behoort te 'tredeD. In de eerste plaats wordt het publiek zonder eenigen twijfel bedrogen. Men verlangt, indien men een behoorlijken prijs betaalt, geen biefstuk of broodje met margarine, of koek met behulp van dezolfde stof gefabriceerd, al zegt men het niet uitdrukkolijk er bij, om de leveranciers niet te «beleedigen". «In de tweede plaats is de deur voor onrechtmatige concurrentie wijd opengezet, daar de margarine-gebruikende hotelhouders en restaurateurs, evenals banketbakkers, na tuurlijk goedkooper kunnen leveren dan zij die zuivere natuurbotor gebruiken. «Van veel belang achten wij het, goed begrepen te worden. Nimmer zullen wij oppositie voeren tegen het gebruik onder den waren naam van een zoo uitmuntend surrogaat als goede margarine. Doch, en hier komt het op aan, wie die stof gebruikt, hetzij om ze direct als zoodanig, hetzij in ot bij de spijzen te verkoopen, waarin of waarbij boter verlangd wordt, behoort it op duidelijk zichtbare wijze, evenals dit in boterwinkels, volgens de wet, geschiedt, bekend te maken. «De straiwet behoort de b rgers even zoo goed in winkels als in hotels of restaurants te beschermen tegen bedrog." Bergen. Den 8 trad het Holl. Tooneelgezelschap, van Amsterdam, onder directie van Barendse, Verhagen cn I'otharst, op, om voor de leden van «Nnt en Genoegen" ten tooneele te brengen: «De kiesvereeaiging te Stellen dijk', van Lod. Mnlder en «Manus de Snorder van R. Paassen. Terwijl «Nnt en Genoegen" andere jaren 2 bijeenkomsten hield, deed zij dit jaar het maar één maal, maar ieder zal dat eer toejuichen, dan alkeuren, indien op één avond zooveel te genieten gegeven wordt, als Zaterdagavond. Om hèt ijverige bestuur van deze vereeniging in staat te stellen ons meer znlke avonden te bezorgen, is het zeer wenschelijk, dat er meer loden on vooral meer donateurs toetreden tot «Nut en Genoegen." Schagen. Dan 9 gaf de Schager rederijkerskamer eene openbare uitvoering van het drama «Onschuld en misdaad" van J. Hubertus Janssen en het bijspel «Jochem Pezel, wat ben je voor een kezel" van P. Ranter. Het publiek, bijna 300 personen, was zeer dankbaar voor spel en voordrachtblijkbaar uit het herhaaldelijk applaudi- seeren. Barsingerliorn. Den 20 zal de heer Jansen, van Haarlem, te Kolhornin eene vergadering van het nut8departement eene voordracht houden. Zij zal door muzieknummers worden afgewisseld. In een vergadering van de vereeniging «Denk en Doe" te K o 1 b o rn, op den 8 werd een commissie benoemd tot voorloopig onderzoek, in zake een nieuwen rijweg door Koihorn. De weg is ontworpen van af den West- frieschen Zeedijk door den Schrinkaagpolder naar de kade, aan het einde der nieuwe streek. Komt het tot uitvoering, dan wordt het een geheel nieuwe dorpstraat met bouw terrein aan beide zijden. Gelegenheid tot het bonwen van flinke eenvoudige woningen bestaat dan tevensook in dit opzicht wordt daardoor in eene lang gevoelde be hoefte voorzien. De commissie hoopt op algemeene mede werking. „131osokóaios-Fonds", Onder leiding der firma O. P. Roos Oo. wordt op Dinsdag 18 Februari a s. in «de Brakke Grond" te Amsterdam ten overstaan van notaris vau Hoorn de verkooping gehouden van de kunstwerken bijeengebracht ten bate vau bovengenoemd fonds, ter ondersteuning van pension- en werkkracht-verzekering van de leden der Ned. Vereeniging tot bevordering der belangen van ver pleegsters en oud-verpleegsters. Waar de artisten door het schenken van hnn werk voorgingen om hunne sympathie voor dit fonds te toonen, mag zeker met recht worden vertrouwd op den krach- tigeD steun van het publiek. Bezichtigingsdagea Zaterdag 15, Zondag 16 en Maan dag 17 Febrnari, van 104 uur, in «de Brakke Grond", Nes 53, Amsterdam. Voor iedere inlichting, schriftelijk óf mondeling, stelt de firma O. F. Roos Co., (welke geheel belangeloos dezen verkoop behartigt) zich gaarne ter beschikking. Tentoonstelling. In de rotonde van het Museum van Kunstnijver heid te Haarlem is geopend eene zeer belangrijke tentoonstelling op decoratief gebied. Een groot aantal decoratieve ontwerpen, zeer interessant, zoowel van klenr als van teekeningwelke vervaardigd werden door den heer Mansveld te 's Gravenhage, zullen in het museum eenigen tijd te bezichtigen zijn, voordat ze naar de ten toonstelling te Turijn worden gezonden. Schoorl. De raad dezer gemeente heeft gevolg gegeven aan den wenk van Ged. Staten en de salaris regeling van het onderwijzend personeel herzien. Voor onderwijzers is het aanvangssalaris alsnn f 500, na 5 jaar f 550, na 10 jaar f 650, Da 15 jaar 700 en na 20 jaar f 750; voor hoofden het aanvangssalaris f 900, het welk na 20 jaar verhoogd wordt tot f 1000. Het overige is onveranderd op het minimum gebleven. Deze regeling is bereids goedgekeurd. Aan deze gemeente is voor 3 jaren vrijstelling verleend voor het geven van onderwijs in vak j. Van den nieuw te heffen hoofdelijken omslag, die de Kon. goedkeuring heeft verkregen, wordt van het jaarlijksch zuiver inkomen als onbelastbaar afgetrokken f 300. Het percent wordt elk jaar door den raad bepaald. De regeling van het herhalingsonderwijs, waarbij voor de meisjes 3 avonduren waren uitgetrokken is niet goedgekeurd. Botsing. Nabij Kwadijk—Edam zijn den 7 's avonds twee goederentreinen tegen elkaar geloopen, waardoor belang rijke materiëele schade werd veroorzaakt. De hoofdcon ducteur, een remmer en een persoon van het dienstper soneel werden gewond. De beide machines zijn voor loopig onbruikbaar. SBoor een hond gered. Den 8 ontstond in de Mauritsotraat te Rotterdam een begin van brand. Terwijl de vader reeds naar zijn werk was gegaan, lag de zoon nog te slapen. Eensklaps werd deze gewekt door zijn hond, die op zijn bed was gesprongen en hem in het gelaat krabde. Wakker gewor den vond hij de kamer vol rook en was het nog juist bjjtijds om den brand te stuiten. Ëen belangrijk legaat. Door wijlen jonkvrouw A. Faas Elias, onlangs te Baarn overleden, is aan de Diaconie der herv. gemeente aldaar f 100,000 vermaakt, benevens een hofje met 7 woningen aan de kerk werd f 5000 gelegateerd. deen plelzlerrelsje. De predikanten uit den ring Holwerd, die de vaca ture-beurten op Ameland moeten vervallenzegt de «Berg. Ct.", maken in den dienst niet altijd pleizierreisjes naar het eiland. Wel is de reisgelegenheid er iets op verbeterd nu het zeilschip is vervangen door een petro- leummotor, doch een deel van het overstroomde strand kan steeds niet bevaren worden door te weinig diepte van water. Op een boerenwagen of op den rug van den schipper moeten de passagiers dan aan wal worden ge bracht. Kort geleden zat ds. D. van W. bij zoo'n vaca ture-beurt den beurtman op den rug, doch de krachten van den lastdrager bezweken onder den te zwaren last en eensklaps lag daar de goede prediker in 't zilte nat te spartelen. En de verdiensten kunnen de kosten van de reis niet eens goed maken. Er wordt slechts pl.m. f 7 met eene vacature-beurt naar Ameland verdiend. Badhuis Witte hruls. In de week van 3 tot 8 Febr. zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen29 kuipbaden, 63 regenbaden le kl. en 69 regenbaden 2e kl., te zamen 161 baden. „Faust". Eene operavoorstelling in Alkmaar maar fragmentarischeene zoogenaamde solisten-voorstelling der opera «Fanst' gaf men dus zonder de groote en sembles en ook zonder orkest-. En toch, deze opvoering, hoe onvolledig ook, zooals zij hier gegeven is, is zij zeer goed geslaagd. De uitvoerders waren: mej. Fransman «Margaretha mevr. Jeanne van Westerhoven «Martha", mej. Stommerik «SiebeT' en de heeren Phlippcan «Fanst", Albers «Valentiju", Leeuwin «Mophistopheles", personen met aangenaam soms mooi klinkende stemmen, al zou den wij mej. Fransman soms meer kracht toegewenscht hebben en het orgaan van den heer Phlippcan enkele oogenblikken uitgezonderd wat gerolleerd niet helder klonk. De uitspraak van allen was duidelijk en de zang steeds zuiver alleen «Valentjjn" zong het gebed in het tweede bedrijf niet in den toon; in zijn stervens-scène, in het vierde bedrijfwas hij daarentegen zeer goed. Dior Ph. werd, om een enkele plaats te noemen da caratine uit het derde bedrijf zeer mooi voorgedragen eveneens het dno tusschen «Faust" en «Margaretha", door hem en mej. F. De partij van «Mephistopheles" had in den heer Leeuwin een uitstekend zanger en speler van 't begin tot 't einde hebben wij hem met belang stelling gevolgd. De partijen van «Martha" en «Siebel" zijn meer ondergeschikte rollen. De duo's trio's en kwartetten klonken uitstekend costumes zeer fraai en Valentji een bekwaam begeleider. Met goedkeuring van de familie Ibink Meienbrink en in overleg met den heer commissaris van politie, ligt bij den heer A. Fngclsman, Grand Bazar National, Laat, een lijst ter xnteeksning, om deze, voorzien van handteekeningen, aan den raad in te zendon, met het verzoek, als nagedachtenis aan den heer P. H. Al. Ibink Meienbrink, bij eventueel aan te leggen straten, een der straten Pieter Melenbrinkstraat te Doemen. Sioop der bevolking en gezondheidstoestand te Alkmaar, over Januari 1902. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Febr. 1902 9065 mannen en 9575 vrouwen, te zamen 18640 personen. Geboren werden 21 jongens en 14 meisjes, samen 35 kinderen, dat is 22.5 per 1000 per jaar. Als levenloos aangegeven werden ingeschreven 4 kin deren van het mannelijk en 1 van het vrou wel ijk geslacht. In deze maand overleden 10 mannen en 9 vrouwen samen 19 personen, dat is 14.9 per 1000 per jaar. Aan besmettelijke ziekten bij de wet aandegeven over leden geene. 1 Geval van roodvonk en 1 van diphtherit.is werden geconstateerd. Het sterftecijfer, dat voor Alkmaar 14.9 was, bedroeg voor Rotterdam 18.3, 's-Gravenhage 18.4, Amsterdam 13.3 Utrecht 17.6, Groningen 12.6, Antwerpen 13.8, Parijs 19.9, Londen 19.3, Weenen 17.9, München 21.1, Ham burg 17.1, Keulen 18.1, Bern 19.6, Ohristiania 11.3, Moskou 15.7, Brussel 19.1, Berlijn 19.0, Petersburg 16.5, Dublin 23.5 en Edinbnrg 20.4. GETROUWD. 9 Febr. Bernard Joseph Hilbers, wdnr. van Maria An- thonia Clasina Palear en Anthonia van Dam. Arie Overtoom en Maartje Zonneveld. Jan Stins en Klaasje Peereboom. GEBOREN. 8 Febr. Jan Johan Gerard Hendrik, z. van Johan Ge rard Hendrik Elfrink en Cornelia Jacoba Ris- seenw. Frederik Lodewyk, z. van Adrianus Johannes Gilles en Grietje Seheerman. 10 Alida Catharina, d. van Gijsbertus Pieter van Beekum en Maartje Kooij. 11 Anna Catharina, d. van Willem Brakenhoffen Margaretha Johanna Hopman. Ariejan Anto- nins z. van Johannes Winter en Geertrnida de Graaf. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bjjlagen van W. G. E. VALK, om vergunning tot het uitbreiden van zijne brood- en banketbakkerij, in het perceel aan Honttil, hoek Waagplein, Wijk B, No. 10, en dat op Maandag, 24 Febrnari 1902's morgens te elf uurten stad- hnize gelegenheid wordt gegeven, om tegen hot oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 10 Febrnari 1902. C. D. DONATH, Secretaris. Zitting van 11 Februari 1902. P„ R., gedetineerd, zwervende, diefstal, 4 weken gev. J. B. B., Alkmaar, J. C., zwervende, (in hechtenis), bedelarij, ieder 14 dagen hecht. J. v. D., Enkhuizen, mishandeling, 6 weken gev. P. B. T., J. F., H. N. F., Zijpe, diefstal, ieder 5 dagen gev. J. G., C. P., gedetineerd, diefstal met inbraak, 8 dagen uitgesteld. 10 Febr. Door den Notaris Mr. A. P. H. DE LANGE te A l km a a r, in het koffiehuis „de Tabakshandel". la. Tuin, Nieuwpoortslaan, 1.51. Str. J. BaWer f 240 b. id. id. 1.48. Str. dezelfde J> 250 c. id. id. 1.44. Str. J. N. Zandvoort 225 d. id. id. 1.40. Str. F. J. Qnax 240 e. id. id. 1.35. Str. J. Balder T> 245 id. id, 1.31. Str. D. Kistemaker 240 ff- id. id. 1.27. Str. K. Kniper 220 h Tain, id. 1.36. Str. dezelfde 220 i. Loods en tuin, d. 27.35. Str. P. Bak T> 1520 k. Tnin. id. 14.75. Str. J. Twisk Jr. 905 1. id. id. 25.22. Str. dezelfde S> 1505 2a. id. id. —.65. Str. C. v. d. Hilst 80 b. id. id. 1.90. Str. dezelfde 390 3. Huis, erf, steeg, a/d SnaarmaDslaan, .82. Str. M. Bregman 1650 4. id. id. 0.84. Str. O. Pijper 1550 5. id. id. 0.85. Str. G. Meijer 1540 6. id. id. 0.87. Str. Jb. Brouwer 1555 7. id. id. 0.86. Str dezelfde 1560 8. id. id. 0.88. Str. C. Meijer 1560 9. Koffiehuis «Tuinzicht", a/d Vior Sraten, 1.44. Str. W. Boldewijn 2510 10. Huis en erf, aldaar, 0.85. Str. K. Bakker 1710 11. id. id. 0.83. Str. C. v. d. Hilst 1700 12. id. id. 0.91. Str. J. Balder 1530 13. id. id. 1.05. Str. dezelfde 1345 14. id. id. 1.11. Str. S. Bregman 1105 Afslag Maandag, 17 Febr. a.s., des avonds to 6 uur, in bovengenoemd koffiehuis. Zitting van 7 Febr. 1902. J. A. L., Ondorp, D. P., Ursem, P. J., Bergen., P. L., Zuidscharwonde, P. R., Rijp, H. C. P., Castrieum., P. G. D., N. W., J. C. K., A. J. K., W. S., Alkmaar, dron kenschap, de le, 3e, 5e, 6e, 7e, 9e en 11e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e f 2 boete of 1 dag hecht., de 4e f 1 boete of 2 dagen hecht., de 8e en 10e ieder f 2 boete of 2 dagen hecht. N. v. D. Kz., L. v. D. Kz., Egmond aan Zee, konijnen- delven, de le 1 0.50 boete of 1 dag hecht., de 2e f 1 boete of 2 dagen hecht. J. F. Az., W. P. Jz., T. S. Jz., Egmond aan Zee, strooperij, de le en 2e ieder f 0.50 boete oi 1 dag hecht., de 3e f 1 boete of 1 dag hecht. P. de J. Cz., C. S. Jz., Egmond aan Zee, loopen over verboden grond, de le f 2 boete of 2 dagen hecht., de 2e f 1 boete of 1 dag hecht. N. B., Noordscharwoude, drankwet overtreding f 5 boete of 3 dagen hecht. P. J. S., N. S., J. W. v. H. A. v. G., J. W. S., P. B., A. R., Alkmaar, J. v. R.,Limmen, G., D. Egmond aan Zee, overtreding politieverordening, le, 2e, 4e en 9e ieder f 1 boete ot 1 dag hecht., de 3e, 5e en 7e ieder

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 3