B u i t e n 1 a n d. Nederland. dikwijls veel onbevrucht zijn. Trouwens, 'tis dan toch te laat om te broeden. Tegen den tijd, dat 't weder guur en nat wordt, zonden de hieruit geboren kalkoenen toch te klein zijn om weerstand te bieden aan de kli- maats-invloeden. Het nest, waarin de kalkoenhennen moeten leggen en het broednest moeten zich op een rustige, halfdonkere plaats bevinden. Bij voorkeur broedt de kalkoen in struik gewas of in een ruimte, omgeven door takkebossen. Gruenhaldt beweert, dat de kalkoenhen van nature geneigd is heur eieren te verbergen, een gewoonte van haar wilde stamhouders. Verbergt zij ze zoo, dat ver nietiging door roofdieren niet waarschijnlijk is, dan late men haar stilletjes heor gang gaan. Men kan haar dan ook op die plaats laten broeden, mits zij voor wind en regen beschot iB en voeder en water binnen haar bereik geplaatst worden. Is men bang, dat de eieren op die verborgen plaats door bunzings of marters geroofd zullen worden, dan dwinge men den vogel in wagenhuis of schuur te broeden. Slot volgt. KBiGHIiAISD. Het groote nieuws van de laatste dagen, waarmede de pers zich natuurlijk druk bezig houdt, is de pas openbaar gemaakte tekst van het onlangs gesloten Engelsch-Japansche verbond. De bepalingen zijn in hoofdzaak de volgende: »Maatregelen te nemen om elkanders belangen te hoeden, wanijeer ze mochten worden bedreigd door een agressief optreden van eenige andere mogendheid of door onlusten in China of Korea, indien een van beide partijen in een oorlog mocht worden gewikkeld zal de andere party een strikte onzijdigheid betrachten en zich beijveren om anderen mogendheden te beletten deel te nemeD aau de vijande lijkheden tegen haar bondgenoot; indien eenige mogend heid deelneemt aan de vijandelijkheden tegen de eene partij, zal de andere haar ter hulp komen, samen met haar oorlog voeren en vrede sluiten bij wederzijdsch goedvinden; partjjen komen oveieen dat geen van haar zonder overleg met de andere partij een afzonderlijke overeenkomst zal aangaan met een andere mogendheid, welke bovengenoemde belangen zou kunnen schaden; de overeenkomst blijft vijf jaar lang van kracht". Zoo heeft dus Engeland ten slotte toch zijn positie van vprachtige isolatie" opgegeven en, in Europa geen bondgenoot kunnende vinden, (zelfs Duitschland niet, niet tegenstaande Keizer Wilhem's bekende Engelsche sym- pathiëen), zich verbonden met het machtige vooruit strevende eilandenrijk aan de andere zijde der aarde! Dat deze tweebond vooral rechtstreeks tegen Rusland gericht is, zou reeds duidelijk zijn, ook al was er in de bepalingen geen sprake van China en Korea. Na dit belangrijke bericht, verdient zeker de aandacht de beschouwing van een der beste Eugelsch-militaire critici over de mislukte poging om de Wet te omsingelen. Deze specialiteit wijst er op dat de operaties werden ge voerd binnen de sterkst bestaande blokhuizenlinie, die daartoe nog opzettelijk sterker was gemaakt en met een macht zeker zestien malen zoo sterk als de vijand dat deze vijand, als hij had gewild voor de insluiting, voor Maandag, had kunnen ontkomen aan do zijde van de Wilgerivier, maar dat hij dit klaarblijkelijk niet heeft, gewild en daardoor bewezen heeft de blokhmzenlinie niet als een afdoende afscheiding te beschouwen. Hij wijst ver volgens op hst pover resultaat dat is bereikt bij een krachtsinspanning waartoe elders op het oorlogsterrein de operaties een maand lang hebben stilgestaan, slechts 300 van 2000 ingeslotenen vermeesterd, en zegt op grond van dit alles Als dat niet is de mislukking van het blokhuizen- stelsel, dan weet ik niet wat wel zoo zou moeten worden genoemd.'' Lord Dafferiu, vroeger Oncerkoniug van Engelsch- Indië, later gedurende 5 jaren gezant te Parijs, een van Engelaud's beste staatslieden, is in den ouderdom van 75 jaar overleden. Langzaam gaat zij de gang door en tikt aan een deur waarachter zij het snorren van een naaimachine hoort. Wijl niemand antwoordt, drukt zij op de klink, treedt binnen en kan hare oogen nauwelijks gelooven. Hanne staat mid den in de kamer en voor haar knielt Riekje BiermaD, de gebochelde naaister van Hoheuburg, en schikt de plooien van een japon, die Hanne aanpasteen hemelsblauwe zijden japon met een langen sleep. Een jonge helpster zit aan de naaimachine, op de sofa liggen allerlei stoften cn mode journalen en op de tafel staan nog de ovorblijfsels van een koffiepartij, een groote koffie- en melkkan en een stuk taart. »0 foei Madam Moeder!" barst Hanne uit. Haar aangezicht on bloote hals zijn op hetzelfde oogenblik als in purper gedoopt. Madame Baldaul zegt echter met de grootste kalmte »Laat ik je niet storen Hanne Is Karei thuis Ik wilde hem even spreken »Hij zal wel in zijn kamer zijn stamelt de jonge vrouw. »Ga maar vast vooruit, moedor, ik kom dadeiijk 't Spijt mij dat ik u komst niet vooruit heb geweten 1 Maak die spelden los, Riekje ik zal straks wel verder passen." »Ik moet K a r e 1 spreken herhaalt Madame Baldauf met klem en nadruk, terwijl zij de deur achter zich sluit. »Lieve grutmompelt Riekje Bierman »dat 's m' een schrik mevrouw Baldau!Dat die oude Madam nu ook juist vandaag en dadelijk hier binnen moest komen 1" »Als Wiesje buiten op het voorplein was geweest, bad 'fc niet kunnen gebeuren,'' knort Hanne. »Datzalmeeen spektakel geven! Ik wed dut ze Karei bepraat dat we niet - aar het feest kunnen gaan Zij heeft waarlijk nog een zwart krippen voile op haar hoed »Wel, dat's toch overdreven!" zucht Riekje, Hanne helpend om den rok uit te trekkeu »het worm was nauwelijks drie maanden ond, en er kunnen immers nog ge noeg kleinkinderen komen." »Ik heb er hartkloppingen van gekregen," zegt de jonge helpster. En Hanne doet haar zwarte wollen japon weer aan met het zwartzijden boezelaartje daarover en haakt den sleutelbos in haar ceintuur. Wordt vervolgd. FRABUHRIJfc. Het »Journal" bevat het volgende verhaal afkomstig van een prelaat, die uit Rome is teruggekeerdDe paus, betreurende dat allen, die hem zouden knnnen opvolgen, langzamerhand verdwenen zijn, wil de voortzetting van de richting, die hij in het leven heeft geroepen verzekeren en heeft daarom medegedeeld dat hij, uit de volheid van zijn macht, zijn opvolger zal benoemen. Niemand zou zich verwonderen, zoo kardinaal Rampolla werd benoemdmaar in dat geval zouden er talrijke blijken van verzet komen. ZCID-AFRIHA. Ofschoon er van de laatste dagen geen oorlogsberichten te melden zyn, trekt Zuid-Afrika toch bijzonder de aandacht, door een lang artikel van den correspondent nit, Johannesburg in het belangrijkste Jingo orgaan de Times". In zyn schrijven, dat van 18 Januari dateert zegt die correspondent betreffende de Kaapkolonie, dat in het Langebergdistriet, een bergach tige streek honderd mijlen van Kimberley, de Boeren, naar gemeld wordt, een nieuwe republiek hebben gesticht, waar zij in vrede zaaien en oogsten knnnen, door de ge steldheid van het gebied. Het schoonmaken van dat district alleen zal ontzettende moeiten kosten. De hulpbronnen van de Kaapsche Regeering zijn niet voldoende om eenigen ernstigen indruk te maken iu het groote oproerige gebied, westelijk van den spoorweg. In ernstige overweging is genomen om een lijn van blokhuizen te bouwen over een lengte van 300 mijlen van Victoria West over Calvinia tot aan de zee. Er mogen uitstekende redenen zijn om zulk een lijn aan te leggen, maar het is moeilijk in te zien, waarvoor zij zal kunnen dienen en in hoeverre men het daarin opsluiten van troepen en de fiuanciëele uitgaven er voor zal kun nen verantwoorden. De Boeren- toch zullen voldoende ruimte hebben ten Noorden en Zuiden dier linie en bovendien zal een linie van zolk een ontzettende lengte, die niet wordt gesteund door een spoorweg, blijken nauwelijks een afdoende af sluiting te zijn. De correspondent zegt: Do schets die ik ontwierp moge er toe bijdragen, voor het Engelsche volk in het moeder land, om zich een denkbeeld te vormen van de nitge breidheid der opgenomen taak en dan de noodzakelijk heid om krachtige maatr gelen te nemen. Indien wij aannemen, dat de oorlog voor het aanbreken van den winter uit zal zijn en wij blijven in gebreke om de noo- dige maatregelen te nemen voor de voortzetting er van, zullen wij nogmaals voor ons optimisme duur moeten betalen. De gescheiden tweeling. De operatie om de Hindoesche tweelingzusters, die bij Bamum Bailey te zien zyn geweest, te scheiden, is geschied. De beroemde dr. Doyon heeft de operatie gedaan in 20 minuten; de verbloeding was slechts ge ring. De chloroformtoediening moest met groote voor zichtigheid geschieden daar beide meisjes zeer zwak waren. Toen zij uit de narcose ontwaakten, zeiden beiden gelijktijdig nWij zijn geseheiden." De gezondheidsberichten over de tweelingzusjes Rodica on Doodica zijn zoo gnnetig mogelijk. De gevolgen der operatie schijnen dus bevredigend te zijn doch het tweetal is zeer zwak en de longtering heelt reods zooveel vorderingen gemaakt dat beider toestand ernstig bljjf't. Volksbond. In de 28ste algemeeue vergadering van den Volks bond, Vereenigiiig tegen Drankmisbruik, werd besloten de in 1899 uitgeschreven prijsvraag voor een handleiding ton dienste van het onderwijs in het alcohol-vraagstuk iu de twee hoogste kiassen der Kweekscholen voor ou derwijzers en onderwijzeressen en op de Normaallessen opnieuw uit te schrijven. Het gewijzigd programma is thans verschenen en bij den algemeenen secretaris van den Volksbond, W. O. van Haefleu te Utrecht, ver krijgbaar. Hollandsche paarden naar Duitschland. Nu de verkoop van Nederlandsche paarden naar Duitschland een zoo belangrijke rol speelt, zal het menigeen belang inboezemen te vernemen dat in 1901 niet minder dan 7737 paarden, hoofdzakelijk l'/i-jarige, nit Nederland naar Duitschland werd n verzonden, tegen ongeveer 150 naar Frankrijk. In 1900 bedroeg de uitvoer naar Duitschland zelfs 8440 stuks. O. P. Dure sfaadplaatsen. De verpachting van staadplaatsen op de kermis te Dordrecht brengt elk jaar meer op. Verleden jaar werd reeds een hooge opbiengst verkregen f 5007, 56, maar dit jaar werd het cijfer nog tot f 7330,85 opgevoerd. Elf poffer tjeskramen brachten nu op J 1682 tegen f 1375,45, twee plaatsen voor stoomcaroussels f 4471,75 tegen f 2550 in 1901. Men meldt uit Dlnxpcrloo aan de »Wintersw. Ct." Dinsdag 11. had len gemeentehuize een formeele vecht partij plaats tnsschen den burgemeester en deD heer P. Het is niet de eerste keer, dat er hier ten gemeentehuize gebakkeleid is. Naar men zegt, moet de heer P. een aan klacht ingediend hebben bij den strafrechter. Aanvaring. Volgens bij de Kon. Paketvaartmaatschappij uit Batavia ontvangen telegraphisch bericht, is haar ss. vJapara", len anker liggende te Soerabaja, aangevaren door het ss vjomina" (van de firma Wm. Ruijs en Zo nen te Rotterdam) op Zaterdagnamiddag 6 uur. De Nomi na" zonk, de bemanning is gered. De »Jomina" wilde voor den boeg van de »Japara" overvaren en zonk met alle lading aan t oord Zaterdagnamiddag 8 nar. De boeg der Japara" werd ernstig boschudigd de lading is gelost geworden. Vergiftiging. Een bewoner van de Plantage Kerklaan te Amster dam, liet, omdat hij zich niet prettig gevoelde, door de dienstbode zuivenngzout balen. Vermoedeljjk bracht de meid haar boodschap verkeerd over, want later bleek öat zij zuiingzout had meegebracht. De toestand van den bewoner, dien iets kwaads vermoedende, net vergift innam, is bedenkeljjk. Amsterdam. Iemand, die zich had bemoeid met een straatstanoje, dat hem niet aanging, werd door een politieagent uitgenoodigd mede naar net bureau te gaan en aldaar nader uiteen te zetten wat hij op zijn licht ontvlambaar gemoed had. Pruttelend voldeed hij aan het bevel, maar nauwelijks was de man in de ngentenkamer aangekomen en had hij daar een oogenblik geluisterd naar het voorlezen van de courant, waarmede een der politiedienaren zijne collega's aangenaam bezighield, of zijn heele gelaat veranderde. Hij begon als een dolleman te dansen,slaakte de onzinnigste vreugdekreten en noemde, nadat hem herhaalde malen instantelijk geboden was zulks te doen, de oorzaak van zijn plotseliugen gemoeds- ommekeer. Hij had zooeven hooren voorlezen, dat op het nummer van de Staatsloterij, waarvan hij een twintigje had, de honderdduizend was gevallen. Een 81-jarig alleen wonend man in de Daniël Stalpert- straat werd den 10 in bewusteloozen toestand op den vloer zijner woning gevonden, met het aangezicht dat zeer ver schroeid was, in een aschbak van een kachel, 't Is ge bleken, dat de ongelukkige den vorigen dag 's morgans door een beroerte getroffen werd, terwijl hij den kachelbak met heete asch trachtte te verwijderen. De arme man is den volgenden dag aan de gevolgen overleden. (N. v. d. D.) Te Leiden is het lijk opgehaald van een jongen man, die na eene tooneelvoorsteliing zijn meisje thuis gebracht hebbende, niet in zijne ouderlijke woning terug was gekeerd. Het lijk lag voor het huis in het water, waarin hij waarschijnlijk door uitglijden is gevallen en verdronken. De Naamlooze Landbouw- en Han- delsvereeniging „Landed ijk en Omstreken" zal 25 Februari bare jaarlijkscbe Algumeene Vergadering houden. Op den beschrijvingsbrief komen o. a. de volgende voorstellen voor Van de afd. KoedijkHet verdeelen van een partij groente onder twee of meer kooplieden worde niet meer toegelaten Van de afd. St.-Pankras: De winterkool worde niet meer in voorkoop verkocht, doch alleen voor dadelijke levering Van de afd. ZuidscharwoudeOveral worden in gelijk tijdbestek en op dezelfde voorwaardeu de ratten verdelgd Van de afd. Oudkarspel: Men verzoeke den kooplieden binnen 14 dagen na levering der groenten te betalen Van het Hoofdbestuur: Zoodra de laadplaats te Broek o/L. gereed is, worden producten, op de markt te Broek o/L. gekocht, niet meer geleverd aan de stations Noord- Scharwoude of Heer-Hugowaard. Ook zal in deze vergadering Prof Ritzema Bos, uit Amsterdam, het plan voor de door het Rijk gesubsidieerde proefnemingen in 1902 betreffende de bacterieziekte in do kool nader toelichten. Te AlMasserdam zakten drie knapen op eene breede sloot door het ijs. Twee van hen bereikten het droge en snelden huiswaarts met de tijding, dat hun makker was verdronken. Mejuffrouw Van der Linde snelde onverwijld ter hulp zij haalde den knaap in bewusteloozen toestand onder het ijs uit en mocht er in slagen, hem na zeer veel moeite weer tot bewustzijn te brengen. Hulde aan President liruger. De korpsen te Utrecht in garnizoen, hebben allen hun mnziekeorps. De genie de veldartillerie de infan terie de vesting artillerie rukken uit met de muziek aan het hoofd en da vroolijkste krijgsmuziek weergalmt opgewekt en beider langs de ruime singels en heirwegen. Maar in den laatsteu tijd z'et men meermalen iets ge beuren dateenvoudig in de betoogingtoch iets bij zonder aantrekkelijks heeft. De Maliebaan passeerende, worden trom en hoorn geroerd totdat vóór zeker punt een waarschuwende bekkenslag bet sein geeft om de mu ziek te laten invallen. Dat punt is de wouing van Pre sident Kruger. Met eutraia wordt het Trans vaalsche Volkslied aangevangen om, juist de woning voorbijgaande, de bekende wijze met geestdrift te doen weerklinken. Al is de muzikale outwikkeling der korpsen verschillend, dit lied is met zorg ingestudeerd en klinkt met gloed uitgevoerd, waarlijk treffend, 't Maakt den indruk vau een bede voor Republiek en President uit het bart van den Nederlandschen soldaat, zegt het N. v. d. D. Scherineer. Den 12 zijn als hoofdingelanden van de Schermeer herkozeu do heer D. Akkerman met 164 en de heer J. Schipper met 175 stemmen en is in plaats van den heer C. Groot Dz., overleden, als zoodanig gekozen de heer Jb. Koning met 43 stemmen: Er waren ingeleverd 195 stembriefjes. Haringkarspel. Door de kiezers uit het oostelijk deel der gemeente is tot den gemeenteraad het verzoek gerichtde gemeente iu stemdistrieten te verdeelen eu in bet Waarland een stembureau te vestigen. Verordening op de Winkelsluiting. De hoeren W. Havers, H. Koekebakker en W. F. Poptie, respectievelijk voorzitter, secretaris en penning meester van het Comilé voor vervroegde winkelsluiting te 's-Gravenhage, optredende namens de Vereeniging voor vervroegde winkelsluiting aldaar, hebben een adres ge zonden aan den Haagschen Gemeenteraad, inhoudende het verzoek bij gemeenteverordening de slaiting van winkels, kantoren en magazijnen te regelen. In de uitvoerige Memorie van Toelichting zegt adres sant, dat op verbetering van den tegenwoordigen toestand moet worden aangedrongen, zoowel nit een bygiëniseh oogpunt als in hot belang van de geestelijke outwikkeling en het familieleven der winkelbedienden. Doch ook voor de winkeliers en patroons is wijziging gewenscht, omdat zij even goed rust noodig hebben en in nog grootere mate tijd behoeven, om zich ta ontwikkelen en zich op de hoogte te houden van al datgene, wat met hun vak iu verband staat. Door particulier initiatief kan geen verbetering tot stand komen, zegt adressant verder. Nergens heeft het particulier initiatief in zoo groote mate fiasco gemaakt als bij zijn pogingen in deze aangelegenheid, ook in Duitschland en Engeland was dit het geval. Het staat dus vast, dat de overheid mout optreden en het beste komt het adressant voor, dat door ue overheid geen regeling van arbelds- en rusttijden van winkel-, kantoor- en magavjjnbedienden worde gemaakt maar sluiting van winkels, kantoren, magazijnen, enz. op een bepaald uur worde voorgeschreven. Ten slotte verdedigt adressant do meening, dat de Gemeenteraad de bevoegdheid bezit, eene verordening, regelende deze materie, vast te stollen.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2