Anisterdamsche Brieven. Bui t e n 1 a n d. Nederland. doch de huisgezinnen zijn nog niet zoo fcéel zeldzaam waar zjj ja geduld worden en beleefd behandeld, doch men blijft zien in hen vreemden en men blijft van hen staan op verren afstand, 't Is een gaan naast elkaar, niet 'n ingaan in hun denken, gevoelens in hnn belangen. De verhouding blijft min of meer als die van vreemden. En diezelfde verhouding al gaan we in dit opzicht ongetwijfeld vooruit bestaat vaak nog tusschen werk gever en werknemers, tusschen patroon en ondergeschikten, tusschen fabrikant en arbeiders, tUBSchen armverzorgers en de nooddruftigen wier belangen hun zijn toevertrouwd. Een niet met elkaar leven, een wezenlijk samenwerken en overleggen, een ingaan in elkanders lotgevallen en belan gen, een zich voor elkaar verantwoordelijk voelen, maar een ieder voor zich zonder zich te bekommeren om wat des anderen is. O neen, geen botsing, maar evenmin een aankweeking van den gemeenschapszin welke juist voor alle partjjen bron zou wezen van levensgeluk en levens verrijking. Zóó gelijkt veler leven van hen die door ban den aan elkaar verbonden moesten wezen op evenwijdig loopende levenslenen. Treurige verhouding want leven is samenleven, samen- streven, samenwerken en samenkampen. Hieruit alleen wordt voor mensch, gezin en maatschappij iets goeds geboren. O als die menschen die nu naast elkaar gaan maar eens tot spreken kwamen! Misschien zou mon dan tot elkaar komen, elkaar de hand reiken en zeggen d' een tot d' ander »Als één van ziel, als één van zin, Verbinden n ons in broedermin Zoodat wij in vreugd en pijn, Elkandren alles zijn." A. J. F. T. A. VI. Nu wjj betrekkelijk zoo lang van electorale amoties verschoond zijn gebleven, beeft de verkiezing van zeven leden der Saner van Koophandel, die in het laatst van Maart zal plaats hebben, in zekeren zin de attractie van het nieuwe De Amsterdamsche Kau er van Koophandel behoort ongetwijfeld tot de belangrijkste colleges van dien aard in Nederland. Aan hare adviezen wordt groote waarde gehecht en meestal getuigen deze dan ook van veel bennis en studie. Wanneer er een zaak van groole be- teekenis bij de Kamers aanhangig is gemaakt, dan kan men er op rekenen, dat de Commissie uit de Amsterdam sche Kamer, die daarover rapport heeft uit te brengen, zich hiervan op de meest conscientieuse wjjze kwijt en van haar resnPaat hangt gewoonlijk de heele verdere loop der beweging af. Den arbeid, daaraan verbonden, moet men niet onderschatten. Feitelijk is die zoo groot, dat de meer lokale belangen erdoor in het gedrang komen. Vele .jaren achtereen is onze Kamer van Koop handel gedwongen geweest, haar tijd te wjjden aan allerlei vraagstukken van algemeenen aard, die voor het gebeele land van de grootste beteekenis zijn, en zoo konden meer speciaal Amsterdamsche aangelegenheden, die toch w 1 degelijk op haar weg lagen, niet de gewenschte beharti ging vinden. Met het verlangen om daarin verbetering te brengen werd rekening gehouden in de groote plannen die onlangs zoo druk besproken zijn en waarmee een algeheele reor ganisatie werd beoogd. Men heeft die plannen echter niet aangedurfd. De vrees bestond nn, dat Amsterdam 't nog maar weer eenige jaren zou moeten stellen met zijn Kamer van 18 leden, die onmogelijk alles knnnen aidoen. Die vrees is echter jjdel gebleken, want vóór enkele weken bracht de Staatscourant ons een Koninkljjk Besluit, waarbij het ledental tot 25 wordt uitgebreid. Dat zevental nieuwe zetels biedt de gelegenheid om wat grooter verscheidenheid in de samenstelling der Kamer te brengen. Zoo hebben 't de Winkeliersvereeni- ging, de Vereeniging voor den Koffiehandel, de Make- laarsvereeniging en nog eenige anderen meer 't begrepen en zij hebben nit haar midden candidaten aangewezen, die meer in het bijzonder voor deze vakken zullen kunnen opkomen. Met de Kiesvereenigingen is overleg gepleegd en zoo zal binnenkort een lijst gepubliceerd worden, die er zeer bont zal uitzien, maar daardoor tevens bewijst, dat hier een leemte was aan te vullen. Ik noemde: de Makelaars-Vereeniging. Voor haar is 't zeker van groot belang, dat eindelijk eens iemand in de Kamer zitting neemt, die verstand heelt van de belangen harer leden. De oude makelaardij verordening toch, die nog steeds van kracht is, behelst de bepaling, dat naar de antecedenten van hen, die zxh voor de betrekking van makelaar bij B. en W. aanmelden, door de Kamer van Koophandel een onderzoek zal worden ingesteld. Dit voorschrift is al jaren lang alleen maar nageleefd door de zoogenaamde makelaars in onderscheidene vakken, omdat voor hen de enquête zonder veel moeite kon plaats hebben, terwijl het een doode letter is gebleven voor de makelaars in mobilair, onder wie jnist het grootste ge vaar schnilt voor ongewensehte elementen. Een tijd lang kostte het dan ook niet de geringste moeita dit make laarschap machtig te worden. Toen de gevolgen van dit noodlottige systeem niet uitbleven, zijn B. en W. er eindelijk toe overgegaan om de namen der candidaten te publiceeren en tegelijkertijd die van de personen, uit wier attesten bleek, dat deze candidaten aan de eischen der verordening voldeden. Van dat oogenblik heeft de Makelaars-Vereeniging de taak op zich genomen, die de Kamer van Koophandel van zich had geschoven omdat zij geen tijd had voor deze bemoeiingen. Er vormde zich een commissie, die na elke publicatie van B. en W. onder zocht, of de sollicitant werkelijk voor eene benoeming in de termen viel en het resultaat van dat onderzoek geregeld aan den Raad meedeelde. Het gevolg d arvan is geweest, dat men zich in den laatsten tijd nog wel eens tweemaal bedenkt, eer mtn zich, zonder daartoe ten voile gerechtigd te zijn, voor het ambt van makelaar in mobilair aanmeldt, want de Raad hecht veel waarde aan de deugdeljjk gebleken adviezen der Makelaars-Ver eeniging en benoemt of wijst af gewoonlijk in overeen stemming met de conclusie dezer rapporten. Dit is nu wel heel goed om tot betere toestanden te komen, maar toch ligt er iets verkeerds in, dat men officiense hnlp aan vaardt, omdat de officieele, waarover men bij een goede, regeling moest knnnen beschikken, in gebreke blijft "Worden er thans een of meer makelaars in d« Kamer van Koophandel gekozen, dan zal hnn zeker bet onder zoek worden toebedeeld, waardoor do Kamer aan de op haar rustende verplichting voldoet. Met een beleefde dankbetuiging zal men dan aan de Makeluars-Ve>eeni- ging beduiden, dat men nn zelf bet werk zal doen. Cor rect zon dat zeer zeker wezen. Wat ons overigens in deze dagen bezig houdt zijn mee- rendeels dingen van droeven aard. Telkens worden wij opgeschrikt door het bericht, dat deze of gene, die zich door zijn daden boven anderen onderscheiden heeft, door den dood is weggenomen. In de afgeloopen week werd op denzelfden dag en op hetzelfde uur het stoffelijk over schot grafwaarts gedragen van .ïlir. Henry Tindal, die midden nit zijn werk te St. Petersburg werd wegge rukt, en dat van Klaas Hls, een der veteraan-socialisten, die in de dagen van het Volkspark zooveel van zich deed spreken. Maatschappelijk stonden deze beide mannen zeer ver van elkander verwijderd, maar toch is er tusschen hen overeenkomst. Beiden aanvaardden den strijd en beiden waren van hun goed recht overtuigd. Zij hebben beiden voor hunne overtuiging geleden. Maar Klaas Ris heeft nog op aarde de rnst mogen vinden zijne partij- genooten stelden hem in staat zijne laatste levensdagen in kalmte door te brengen. Jhr. Tindal is daarentegen heengegaan te midden van de beslommeringen, die hij zich op den hals had gehaald door zijn systeem van water zuivering door middel van ozone. Zijne vrienden hebben hem herhaaldelijk voor oogen gehouden, dat deze uit vinding, hoe schoon ook op zichzelf, hem veel verdriet zon bezorgen, omdat, wilde hij haar in toepassing brengen, hjj daarvoor alles moest opofferen. Hij zon het voor treffelijke van zijn systeem moeten bewijzen, bij zou daar voor al zijn bezittingen in de waagschaal moeten stellen, want vóór dien tijd zon niemand voor hem in de bres springen. Ondanks dat voornitzicht heeft hij den kamp aanvaard. En nu was hij te St. Petersburg, waar hi) was uitgenoodigd een installatie volgens zijn systeem in te richten 't scheen alsol al de zorgen van zooveel jaren zouden beloond worden daar komt plotseling de doM en rnkt hem weg uit zijn arbe.d. Als de volledige triomf zal komen zal hij daarvan geen getuige meer zijn. Tragisch is ook het verscheiden van Mevr. Albregt Kngclman. Haar is ten minste bij haar leven nog ge bleken, dat men haar knust wist te waardeeren. Zjj had echter nog zooveel knnnen en willen presteeren. A's ïKomische Alte" was zij eenvoudig onovertroffen wan neer zij in die rul kon optreden gaf zij aan een stuk leven en kit nr. Dinsdagavond trad zij nog in »Frascati" op en Zatermiddag gaf zij den geest. Zij was een brave vrouw. Wel treurig is 't, dat zij ondanks haar 68 jaren nog maar geen rust kon nemen het pad van den tooneel- speler in Nederland leidt, helaas, maar zeer zelden naar een onbezorgden ouderdom. BUliOIE. In antwoord op eene vraag betreffende het vormen van een neutrale streek voor de vrsscherij in Fransche en Nederlandsohe wateren, verklaarde de minister van Bnitenlandsche Zaken, dat het centrale comilé voor de zeevisscherij de plaatselijke comité s ovgr zoodanigen maatregel zal raadplegen de nuttigheid van internationale onderhandelingen daarover was nog niet gebleken. EW©HIiAND. Het nieuwe Blauwboek over de con centratie-kampen toont eene vermindering van het aantal sterfgevallen. De algemeene meeniug schrijft dit toe aan het feit, dat alle kinderen beneden het jaar, waarschijnlijk dood zijn. Uit de opgaven, in dat Blauwboek blijkt dat. in dertien maaudeo, sinds 1 Januari 1901, in de kampen 18,000 menschen zijn omgekomen, onder wie meer dan 14,000 kinderen. De veldmaarschalk sir Neville Chamberlain (sinds 1886 geponsionneerd), die zich in verscheidene veld tochten o.a. iu Afghanistan onderscheidde en indertijd opperbevelhebber van het leger te Madras (Br.-Indië) was, is overleden in don ouderdom van 82 jaren. Hij behoorde, tot do weldenkeuden in Engeland, die vaak hnn stem verhieven tegen den oorlog en Groot- Brittannië's optreden in Zuid-Afrika. De pokken te Londen nemen toe. Het aantal ziekte gevallen bedraagt thans 1204. XU1D-AFRKKA. De colonnes van Dolisle en Fanshawe hadden den 16 een treffen met een groot aantal Boeren onder De Wet, bij Trommel, op 48 kilo meter ten noordwesten van Reitz. Daarbij werden 10 Boeren gevangen genomen en een heliograaftoestel buit gemaakt. De Wet zou aan de Boeren gelast hebben uiteen te gaan om de colonnes te ontwjjken. De »8tandard" verneemt van den 18 nit Pretoria, dat in den nacht toen verwacht werd dat Ben Viljoen als gevangene van Machadodorp naar Pretoria zon worden overgebrachtde Boeren de lijn tusschen Machadodorp en Dalmanntha hadden ondermijnd met het klaarblij kelijk doel den trein te vernielen en den generaal te ontzetten. Een goederenwagen die vóór de locomotief van den gepantserden trein was geplaatst, deed de mijn springen; de wagen werd in stukkon geslagen, doch de trein bleef ongedeerd. Het plan der Boeren zou echter in elk geval mislukt zijn, daar Ben Viljoen niet te Machadodorp maar te Dalmanatha in den trein werd gebracht. De nieuwe stadsraad van Pretoria heeft den 16 zijn eerste vergadering gehonden. De voorzitter deelde mede, dat Pretoria de zetel der Regeering zal blijven on dat het Hooggerechtshof in April zal bijeenkomen. In de Engelsohe stad Hereford is een 185-jarige overledennamelpk de olifant »Gus", die een zekere vermaardheid had, vooral omdat hij eens twee kinderen van verdrinken bad gered door hen met zijn snnit uit het water te halen. Men had gehoopt den kolossns te behouden, tot hjj de uiterste grens van een olifantsleven (150 of 160 jaren) had bereikt. Maar al de geneesmid delen, welke men hem gaf zelfs een extra-sterke grog, waaraan men 16 flesechen whiskey, rum en cognac ge spendeerd had mochten niet baten. Aardbeving. De stad Sjamacha in Russisch Transkaukasië is door een aardbeving geheel verwoest. Het aantal slachtoffers loopt in de duizenden. Er staan nog slechts twaalf huizen. De kerk, de mos kee de kazernen en andere openbare gebouwen zijn in gestort. De gevangenis en de gebouwen van het districts- bestunr zijn zwaar beschadigd. Vijfentwintigduizend menschen moeten er zonder on derkomen en voedsel zijn. Deze stad, reeds in de oudheid bekend als Samekka telde in 1891, 24000 inwoners. Hoewel zij in 1858 en 1872 door aardbevingen zwaar werd goteisterd, bezat zij nog een aanzienlijken handel. Purmerend. Het openstaan van een deur gaf aan de gemeente-politie vermoeden dat in het kantoor van de beeren Gebr. Stnijt, kaashandelaren aihier, was ingebroken. Bij onderzoek bleek de veronderstelling jnist te zijn. Om het slot van don brandkast was men reeds bezig gaten te boren, De inbreker is bljjkbaar gestoord, want er wordt niets vermist. Vllssliigen. Onder de met het stoomschip »Kur- fnrst" nit. Afrika den 18 alhier aangenomen passagiers waren 2 dochtertjes van generaal Lonis Botha oud 12 en 7 jaar. Zjj waren te Vlissingen afgehaald door den heer Fischer en zijn naar Brnssel vertrokken. Amsterdam. Alhier is in den ouderdom van 67 jaren overladen mevrouw J, M. Salomonson Wertheim. Vele waren hare zorgen en bemoeiingen in het belang van de ziekenverpleegsters, die door het heengaan van deze hoogbegaafde vronw eene oprechte en trouwe vriendin verhezen op wier hnlp en steun zjj steeds konden rekenen. Gedurende vele jaren wijdde zij hare Beste krachten aan den verplegingsarbeid van »het Witte Kruis". Mevrouw SalomonsonWertheim was, als erkenning harer verdiensten door de regeering benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassan. Dezer dagen zag men op het Rembrandlplein iemand op een dak bezig met lood van den dakgoot te snijden. De politie werd gewaarschuwd eu deze wendde pogingon aan opdat de dakenlooper haar niet kon ontsnappen. Inmiddels maakte de man allerlei gevaarlijke sprongen over de daken in zijn haast om te ontvluchten. Bij een dezer struikelde hij. Hjj werd zwaar gekneusd opgenomen en naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Stolzse-Wery. Diploma A voor de znivere toepassing van het correspondentieschrift en vertrouwdheid met het systeem »Stolze-Wéry" werd verstrekt: Aan de dames L. Slin- genberg, onderwijzeres, 's-Gravenhage; E. G. Slotemaker, Arnhem O. L. D. Wesselman verpleegster, Utrecht A. E. van Wijk, Utrecht; en aan de heeren Ernest van Aelst, leerling handelscnrsus pensionaat St. Lonis, Weert W. E. van Winsen, Amsterdam W. C. Mtilock Honwer, Rotterdam; M. 3. G. Hakkertwinkelbediende, 's-Gra venhage; H. M. van Nes, onderwijzer, Amsterdam; J. M. H. Nijst, leerliog handelscnrsus pensionaat St. Lonis, Weert; J. Th. Olivier, Apeldoorn; E. A. de Vries, Groningen en J\ Wissink Hzn., Tiel. Over het proef schrift van 1 candidaat moest afwijzend worden beschikt. Drukwerken. Een heer, die op een postkantoor de ambtenaren wel zag praten en sigaren rooken, maar met spoedig genoeg naar zijn zin werd geholpen, vroeg of het woord druk werken op de bus buiten, soms ook drnk werken voor de heeren binnen bon beteekenen. Generaal Verspyck. Den 18 vierde de gepensionneerden luitenant generaal van het Indische ieger Jhr. G. M. Verspyck, adjudant- generaal van H. M. de Koningin en kanselier de Neder- laudsche ridderorden, zijn 80-sten verjaardag. De Generaal ontving een groot aantal blijken van sympathie. H. M. de Koningin zond een prachtig bloemstuk iu een kristallen vaas eu met een begeleidend schrijven. Pj ins Hendrik bracht hem een persoonlijk bezoek, en de Koningin-Moeder liet door den intendant jhr. DeRanitz overreiken een portret van wijlen Koning Willem III, die Verspyck zoo hoog vereerde, naar de schilderij van Jos. selin De Jong en met een oigenbandigen zeer watrdoerend bijschrift en handteekening van Koningin Emma. Voorts getuigden een aantal bloemen en gelnkwenschen uit het binnen- en buitenland van een algemeene belang stelling. He werkstaking te Knschede. Een kennisgeving van de firma Van Heek Go., dat zij den 19 hare fabriek weer zon aanzetten, was een gevolg van eene aanschrijving van het bestuur der fabri- kanten-vereeniging in verband met voorstellen, die het aan de algemeene vergadering wenschte te doen. In een zeer drnk bezochte vergadering van stakers en nitgeslotenen is besloten, dat de nitgesloteuen den arbeid niet zeilen hervatten, dan wanneer alle uilgesiotenen worden toegelaten en dat de dekenwevers niet znllen be ginnen, voordat een loonregeling getroffen is. Volgens het »Hbld." zal de firma niet antwoorden op het schrijven, waarin haar dit werd meegedeeld. Uit Deventer meldt men Niemand heeft bij de opening der fabriek te Enschede het werk hervat. Den 19 maakten de stakers en de aan geslotenen in volmaakte orde een wandeltocht, met het doel do onwaarheid te bewijzen van het gerucht, dat de uitsluiting geëindigd is. Vlissingen. Den 18 had op de werf De Schelde" een droevig ongeluk plaats. Een 25-jarige ongehuwde werkman kwam in de machineloods in aanraking met een drijfriem, die hem een paar malen medenam, eer de machine kon gestopt worden. Vervolgens rolde hij tegen een stuk ijzer aan, tengevolge waarvan hij bijna oogen- blikkelijk dood was. Schippers en schaatsenrijders. Een schip, dat door de trekvaart van den Haar lemmermeerpolder op weg was naar Gonda, is, naar ge meld wordt, door een bende schaatsenrijders bestormd, die den schipper dreigden, als hjj verder het ijs bedierf. Op zijn verzet is hij ernstig mishandeld, zoodat eenige rijksveldwachters van Amsterdam er heen werden gezonden om assistentie te verleenen.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2