Honderd en vierde jaargang 1902 ZONDAG 23 FEBRUARI. Buitenland. Laatste Berichten. Stadsbericiiten. De Oorlog in Zuid-Afrika. NO» 24. fierale blad. ALKMAARSCHK COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per S maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,OV. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlën s' Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de| Uitgevers HER Ms. COSTER ZOON, Vooidam C 9. Telefoonnummer 3. DUITSCH.IiA.3iD. Het reisplan vaa prins Heinrich in de Ver. Staten loopt van 22 Pebrnari tot 11 Maart. 1 Maart begint de reis door de voornaamste steden, als Pittsburg, Columbus, Cincinnati, Chattannooga, Lookout, Mountain Nashville, Louisville, Indianapolis; St. Louis, Chicago, Milwaukee, Bufialo, Niagara, Rochester, Syra cuse BostonHarwardAlbany en West Point. Deze rondreis is van uur tot uur uitgemeten want 7 Maart moet ze alweer afgeloopen zjjn. De groote Daitsche betooging zal zijn een optocht van 15,000 leden der Daitsche vereenigingen te New-York, welke 26 Februari zal plaats hebben. HBTOKUANO. Na de in ons vorig nummer gemelde vergadering van het Nationaal-Liberaal Verbond werd te Leicester een meeting gehouden waar Bannermann de leider der liberale partij het woord voerde en den staf brak over Roseberry's vage uitlatingen eu onbegrij pelijke plannen. Hij had lord Rosebery een bepaalde vraag gestelddoch geen antwoord ontvangen en toen hjj te Londen sprak wist hij nog evenmin waaraan hij zich ten opzichte van lord Rosebery had te houden. Maar bij zijn rondtasten in den doolhof der staatkunde had lord Rosebery de hand gelegd op twee bepaalde stellingen en deze keurde sir Henry beslist niet goed. Onder gejuich van zijn gehoor verklaarde hij zich tegen de «politiek van de schoone lei" en ook tegen het niet opstellen van een beslist program. En wat de «zelfregeering" van Ierland betrof, ver klaarde spreker niet in te zienwaarom hetgelijk Rosebery beweerd hadgevaarlijk zoude zijn aan de Ieren te verleenen de rechten die elk Australisch staatje heeft. «Geen liberule partij, rip hij uit, is mogelijkdie den Ieren het bestuur over hun eigen zaken weigert". Uit New-York wordt gemeld, dat lord Panncefote, Engelsch gezant in de Ver-Staten besloten zou zijn ontslag te nemen ten gevolge van do verklaringen door lord Lansdowne in het Parlement afgelegd waarbij Panncefote door zijn regeering werd gedesavoueerd, naar aanleiding van zijn ontkende bemoeiingen tot het ver krijgen eener internationale interventie in den oorlog tusschen Spanje en de Ver-Staten. fBANHBIJK. In de «Patrie" komen nog enkele nadere bijzonderheden voor over het uitmoorden eener Fransehe wetenschappelijke expeditie op Nienw Guinea door de Papoea's. Men betreurt 25 dooden, waarvan 4 blanken, en 33 gewonden, waarbij de leider der expeditie De Remier. Slechts dr. Forster en 54 man, die op de «Salvatti", aan de knst waren gebleven zjjn er goed afge komen. De aanval werd gedaan aan de grens van de Nederlandscbe en Engelsche gebieden, in den nacht van 1 Januari, iets oosteljjk van Sileraka. Naar nog beweerd wordt zonden enkele slachtoffers door de Papoea's zijn opgegeten. 8PAWJH. De reeds gemelde onlusten in Spanje nemen steeds grooier afmetingen aan. Wat er precies voorvalt is inoeielijk te zeggen daar er op alle berichten een strenge censuur wordt uitgeoefend. Vermoedelijk geldt het hier echter niet alleen een botsing tusschen patroons en werklieden, doch zjjn ook de Carlisten duchtig aan het stoken. Uit Barcelona, Saragossa en Valencia komen telegrammen over werkstakingen; in eerstgenoemde plaats kwam het tot een bloedig treffen met de troepen, die vnnr gaven en velen der opstandelingen kwetsten en doodden. Op fhunne beert hebben de werkstakers, eenige arbei ders vermoord, die het werk wilden hervatten, en een bakker, die de broodprijzen verhoogd had. Ondanks de bescherming door de troepen verleend kon de tramdienst niet worden hersteld. De markt heeft gebrek aan levensmiddelen. De werkstakers beletten den slagers om vee te slachten. De werkstaking strekt zich thans ook tot de nabij gelegen plaatsen uit. De onlusten hebben een beslist anarchistisch karakter aangenomen. ZUIB-AFR1K.A. «Lord Kitchener meldt van den 20 uit Pretoria. «Volgens een bericht van generaal Gil bert Hamilton geraakte hij Dinsdag, bjj een tocht in de richting van Nigel, slaags met de Boeren bij Klippan, toen een afdeeüng van het 2e regiment dragonders, dat naar den linkervleugel was gedetacheerd, omsingeld en afgesneden werd. Twee officieren werden ernstig gewond, twee man gedood, 6 gewond, 46 gevangen genomen, doch later weder iti vrjjheid gesteld. Hamilton's macht was zwak en niet in staat de Boeren nit hun sterke stellingen te verdrijvenhij zette daarom zijn tocht naar Nigel voort. Kolonel Mackenzie, die ten noorden van Banaghar opereert, nam tien Boeren gevangen." Zie hier dus, wat er in twee weken voorviel 7 Februari: Aanval der Boeren op Cijferfontein, wes telijk van Johannesburg tusschen Krngersdorp en Roode- poortdrie Engelsche officieren gesneuveld of gewond (onbekend aantal doode, gewonde of vermiste Engelsche soldaten). 10 FebruariAanval der Boeren bij Van Tondershoek (Waterval Rivier) oostelijk van Johannesburg. Erkenning van een verlies door de Engelschen, zonder opgave van verliezen. 13 Februari Aanval van de Boeren bij Kliprivier, westelijk van Johannesburg, op de bereden infanterie van Malta; ongeveer 72 dooden en gewondon en 150 gevan genen. 18 FebruariAanval der Boeren bij Klippan met 56 dooden, gewonden en 150 gevangenen voor de Engelschen. Na noemt de verliezenlijst nog voor 6 Februari een Boerenaanval bij Middelpoort, 70 kilometer ten noord westen van Sutherland, waarbij volgens de «Petit Blen" 8 gesneuvelden en 21 gewonden, waarvan 1 officier, vielen, waarschijnlijk tegen Maritz commando. De aardbeving te Sjemacha. Het aantal lijken onder de rnïnen van Sjemacha ge vonden, is reeds tot dnizend gestegen, en men vreest dat dit aantal nog niet de helft maar slechts oen derde deel van het totaal der slachtoffers uitmaakt. De Regeering heeft haar maatregelen genomen om het leed zoo goed mogelijk te verzachten zoo ontvangen de gehuwde ambtenaren, die door de aardbeving alles ver loren hebben, zes maanden salaris, de ongehuwden drie maanden. De stad heeft 50,000 roebels voor de nood lijdenden beschikbaar gesteld, de Tsaar heeft 5000 roebels gezonden. De werkstaking tc Hnschede. Zooals reeds gemeld is heeft de firma de fabrieken Kremersmaten en Kortesteeg dea 20 aangezet. Zij zal deze laten doorloopen ten einde hen die willen de gelegenheid te geven ten allen tijde aan het werk te gaan. Er hebben slechts 2 arbeiders daaraan gevolg gegeven. De commissie, welke door den Burgemeester is benoemd, met opdracht nit de boeken der firma loonstaten op te maken der stakende dekenwevers over het geheele jaar 1901, bracht het volgende rapport uit: «Aan den Heer Burgemeester der gemeente Enschede De Oommissie door UEA. benoemd om nit de boeken der firma van Heek Co. alhier over het jaar 1901 loonstaten op te maken"oor zooverre het betreft de stakende dekensvevorsmost UEA tot haar leedwezen meedeelen dat zij dezen opdracht niet heeft kunnen uitvoeren omdat uit de loonboeken die juist en regel matig gehouden zijn volgens het oordeel der geheele Oommissie wel het loon per getouw, maar niet het juiste loon per wever kan worden vastgesteld, waarom de com missie meent haar mandaat te moeten neerleggen." Tot hoofdingelai den van het waterschap Beeinster zijn gekozen de heeren J. C. van Merlen R. A. Laan eu K. Edel. Herstemming tusschen de heer P. van Diepen en F. Oiy. Te Westwoud is tot lid vau het dagelijksch bestuur dier banne herkozen de heer 0. Snip tot hoofd ingeland de heer C. Blom, en tot secretaris-penningmeester de heer 0. Schouten allen to Westwoud. Tot lid vau het dagelijksch bestuur der banue Oud(|k, is gekozen de heer J. Laan Czn., en tot hoofd ingeland de heer G. Laan Azn.beiden aldaar. Tot bestuursleden der banne Ilpendam en Water gang zjju gekozen de heerenC. Roele en L. Klaver. Do heer D. Schreuder heeft ontslag genomen wegens hoogen onderdom. Westgraftdijk, Aan de heeren R. K. Koppen Zoon alhier is opgedragen het maken van een kaasfa- briek in de Schermer, nabij de ijzeren brug. Dit is de 4e kaasfabriek, die in de Schermer gebouwd wordt. Hen jubileum. Op 1 [April 1903 zal de heer J. W. F. Feith, te Beemster 50 jaar de Evangeliebediening waargenomen hebben dan zal hij emeritaat vragen. De vergadering van stemgerechtigde ingelanden der banne Hedembllk heeft besloten behoudens goed keuring deor GeStaten - eene geldleening aan te gaan van f25.000, tot aankoop van de tiendrechten der gemeente Medemblik. ëijbekarspel. Door gedeputeerde staten van Noord Holland is voor een tijdvak van drie jaar verlof verleend van de verplichting tot het geven vau onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen (art. 2 lett. j.) aan de beide scholen alhier. Schagen. Den 19 hield de heer Zelvelder, in het lokaal Cérés, eene propoganda-lezing voorde vrijz.-democr. partjj. Een veertigtal belangstellenden woonden deze lezing bij, dia geleid werd door den voorzitter der alhier be staands kiesvereenigiug, de hear H. Feissar. Het debat bepaalde zich tot een paar vragen over pensioen, verze kering en evenwjjdige vertegenwoordiging. Barslngerhorn. De 20 trad in nntsdepartement op de heer Jansen, van Haarlem. Daar aan elk lid een tiental vrijkaarten was verstrekt, zoo was de vergadering buitengewoon talrijk bezocht. De voordrachten van den heer Jansen voldeden den aanwezigen zeer de afwisseling hiervan door eenige muzieknummers verhoogden het ge noegen. Hen vrek. In het Friesehe dorp Drogeham is een man over leden, die met een neef in een bekrompen woning leefde en maar twee stoelen bezat, zaodat, wannetr hij bezoek kreeg, de neef zoolang staan moest. Hij was zóó gierig, dat hij zichzelf noch zijn neef behoorlijk kleedde. Even wol heeft hij een vermogen van circa f 40000.nagelaten. Hoed atgcloopen. Men schrijft nit Drongelen dd. 18 Febr. aan de »'s-Hert. Ct." Meer dan tweeduizend schaatsenrijders vermaakten zich den 20 op het ijs in den Nieuwen Maasmond, die pas dicht ligt en dus nn niet zoo buitengewoon sterk was. Maar ach, hoe spoedig was 't nit met de pret. Eensklaps raakt een gedeelte ijs los en begint mot een 700-tal Bchaatsrijders te drijven. Nn Klagen en jammeren geen gebrek zoodat een paniek ontstond zoowel bij de schaatsenrijders op 't vaste als op 't drijvende gedeelte. Gelukkig bood het personeel der stoompont direct hulp, dat met een schietschouw alle drjjvenden behouden aan wal kon brengen. Maar geen enkele liefhebber bond zijne schaatsen nog een onder iedereen ging verschrikt huiswaarts. Een 86-jarige heer nit Lippenhuizen deed dezer dagen, toen het vrjj hard woei, nog per [schaats een tocht naar Gorrediik en weer terug naar zjjne woonplaats. De krasse oude heer was vergezeld van een 6-jarige k eindochter. Spoorweg BoveucarspelHoorn. De kosten van aanleg van een spoorweg, van af het station Bavenkarspel via Venhuizen naar Hoorn, zullen pl. m. f 300,000 bedragen. Aanleg en exploitatie, znllen door de Holl. IJzeren Sp. Mij. geschieden. ANTWERPEN, 21 Febr. De «Etoile Beige" meldt, dat doctor Albrecht, die de beide doohtertjes van mevrouw Botha uit Transvaal medebracht, heden te Antwerpen is aangekomen. Doctor Albrecht weigert journalisten te ontvangen. Men zegt, dat hij belast is met een speciale geheime zen ding bij president Krnger. Dr. Albrecht had een lang onderhond met den bekenden Vlaamscben letterkundige Pol de Mont, een werkzaam voorstander der Boerenzaak wat er verhandeld werd is niet bekend geworden. De heer Albrecht onderhield zich aan tafel met enkele personen, en zeide in antwoord op hem gedane vragen, dat de Engelschen nooit Transvaal zullen bezitten hun toestand in Transvaal is veel kritieker dan men in Enropa gelooft. De oorlog zal nog langen tijd duren. De Boeren zullen zieh niet onderwerpen. Het blokhnizenstelsel zal aan, de Boeren eenige men- scheu kosten, maar zal het eindresultaat volstrekt niet veranderen. Dr. Albrecht is naar Utrecht vertrokken, en zal morgen door Krnger worden ontvangen. Men meent dat hij belang rijke berichten overbrengt. Onlusten In Spanje. MADRID, 21 Febr. In de Kamer zeide de minister van binnenlandsche zaken, iu antwoord op hem gestelde vragen, dat een interpellatie over de gebeurtenissen te Barcelona hem nu zeer ongewenscht voorkomt. Hij weet niets van een bijeenkomst der consols te Barcelona. In Saragossa is alles rustig. De minister van oorlog verklaarde, dat hij besloten is alle onlusten krachtig te onderdrukken. Bjj de botsing van gisteren is een doode eu een gekwetste gevallen. De heer Menchetta veroordeelde heftig de strengheid der censuur, die belet dat de waarheid omtrent de onlusten bekend wordt. De minister van binnenlandsche zaken ontkende dat de regeering eenig telegram, waarin over den toestand te Barcelona wordt gesproken, zou hebben achtergehouden. MAD IID, 21 Febr. Officieele berichten nit Barcelona van hedenmiddag 2 uur melden Hier heerscht volmaakte rust. Een groot aantal rijtuigen bewegen zich in de straten. Te Valencia en Saragossa is alles rustig. Volgens een officieeie nota is er tot nog toe geen enkelen grond voor het bericht, dat Maandag werk stakingen znllen uitbreken te Madrid. Br. A. V. Krull Jzn., predikant bij de ned. herv. gemeente alhierkomt voor op een drietal voor Haarlem. Hxamen. Mej. M. Kos, van Ursem, leerlinge der Industrie ën Huishoudschool alhier, slaagde den 20 te 's Gravenhage voor het examen fraaie handwerken. Cadettenschool. Hier te lande zal in do maanden Jnli en Augustas e.k. een examen worden gehouden voor toelating van jongelieden als cadet bij de Cadettenschool te A 1 k maar. Voor dit examen worden ogengesteld 35 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst hier te lande 25 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst in Nederlandsch-Indiö. Ouders of voogden, wier zonen of papillen aan het examen wensehen deel te nemen, behooren de k nnisgeving daarvan (ingericht op de wijze als bij het in de St.-Ct.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1