Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. De Oorlog in Znid-Afrika. ginnen te gevoelen, dat het niet kan gaan, zooals het J thans gaat. By de antirevolutionaire arbeiders heeit het ook al jaren gespooktzij hadden hun vertrouwen gesteld op Kuyper en zijn volgelingen, als Talma, Oosterbaan en I Van Vliet, die in de verkiezingsdagen nog democratischer i waren dan de sociaal-democraten. Dat er gekomen is een kerkelijk ministerie, bejammert spreker niet, liberaal of kerkeljjk, 'tis den soc.-dem. om 't even. De uitslag der verkiezingen is echter een bewijs, dat de »kleine luyden" ontwaakt zijn, en niet lang zal het duren, of ze zullen bemerken, dat ze bedropen zijn geworden. Jaren lang zijn de antir. arbeiders gepaaid met het huismanskiesrecht, bij de verkiezing werd het beloofd en nu is het geheel op den achtergrond. Een tweede punt was de vrije school, doch 't gaat zoo goed, zegt Knvper, en over honderd jaar zal men er misschien wel eens aan denken. Een derde zaak, die in de verkiezingsstrijd veel opgeld deed, was de Transvaaloorlog. Ook daarmee zijn dia ar beiders voor den gek gehouden. Wat Dr. Knyper in deze deed, noemt spr. belachelijk en diende alleen, om de kiezers een beetje tevreden te stellen. Om aan te tooneu, hoezeer de politieke strijd voor de arbeiders noodig is, werd door spr. nagegaan wat er sedert 1889 voor de arbeiders was gedaan. Tot stand kwamen de arbeidswet van '89, de veiligheidswet van '95, de stoomwet, de wet op de bereiding in het vervoer van phosphorus, de wet op de kamers van arbeid. Voor de landbouw-arbeiders werd niets gedaan. Het blijkt dus, I dat de arbeiders zelf de handen aan den ploeg moeten slaan. De arbeidswet beschermt eenigermate vrouwen en kinderen, de mannen zijn echter totaal onbeschermd. En wat is er van dit ministerie te wachten. Minister Knyper, die vóór 7 jaar op het sociaal congres van de_ arbeiders zeide »Heere God, ze kannen geen dag, geen our wachten," trekt een wet op de rusttijden in. Za kunnen dus wel wachten. Do reden daarvan is, dat men geld moet hebben, doch dat wil men niet halen van de bezittenden, maar van de arbeiders, door invoering van protectie d. i. duur der brood. Sprekende over de contróle op de arbeidswet, doelt spr. uit het rapport der inspecteurs vau den arbeid mede, dat in de 5o itspectie, dat is Alkmaar, omvattende Noord- Holland benoorden IJ en Noordzeekanaal, in één jaar voor kwamen 271 ongevallen bij de metaalbewerking voorna melijk, uit welker specifiëering spr. de conelusie trekt, dat onze indnstrie is een doorloopend moordkamp, erger dan die in Transvaal, erger dan de oorlogen in China en Atjoh. Toch is de ongevallenwet nog niet ingevoerd en zal het nog wel wat duren. Wil men verbetering, dan, spr. herhaalt het, is meevoeren van den politieken strijd voor den arbeider noodig. Dan moet hij dien voeren met de soc. dem. en daarom meent hij, is het ook noodig zich bij hen aan te sluiten en niet als de Alkmaarsche arbei- derskiesvereeniging, die in de praktijk soc. dem. is, alleen blijven staan. Als derde vorm van strijd noemt spr. de coöperatie, die het geld kan verschaffen voor de vakbeweging in de politieke actie, door van de winst te vormen weeratands en verkiezingskassen. Nog te veel coöpereert men in ons land om het voordeel voor den eigen zak. Het buiten land, vooral België geeft het bewijs welï<e groote voor- deelen de arbeidersbeweging daarvau kan trekken. Spreker eindigt met den wensch, dat de aanwezigen zullen gaan begrijpen, dat het plicht is den klassenstrijd mede te strijden, dat ze zich zoodra mogelijk bij de organisaties znllen aansluiten, doch ook znllen begrijpen dat politieke strijd noodig is, om verbetering te krijgen in toestanden als oók in Alkmaar bestaan. Als voorbeeld haalt hij uit het rapport der arbeids-inspecteurs aan de mededee'ling, dat aan de Alkm. IJzer- en Metaalgieterij bestaat een pensioenfonds voor arbeiders van 60 jaar, die ordelijk en vlijtig zijn, terwijl de directie het recht beeft te bepalen, wie daarin wo dt opgenomen. Nog sterker. De namen dier menschen worden op een zichtbaar opgehangen lijst vermeld, zeker tot aansporing van hen, die niet zoo netjes zijn. Dat noemt spr. een fijn stelsel van pension- neering 't is een middel om de hongerzweep er zooveel te beter te kunnen opleggen. Hij hoopt, dat als er metaal bewerkers aanwezig zijn, zij zich eens ernstig znllen afvragen, of het geen tijd wordt om daartegen in verzet te komen. Opwekking om zich aan te sluiten acht hij varder overbodig. Ieder dient voor zich uit te maken, waar zijn j plaats is in de arbeidersbeweging en of hij mee wil voeren den strijd tot opheffing der arbeidende klasse, (applaus.) Daar niemand gebruik wenschte te maken van de gelegenheid tot debat, werd de vergadering, die niet zeer bezocht kon heeten, gesloten. Eene collecte voor de diamantbewerkers bracht f 8.71 op. Ueberbrett'l. Omtrent de voorstelling van 't Ueberbrett'l, waar van or ook hier eene zal plaats hebben op Donderdag, den 27 lezen wij ook in het Vliegend Blad voor den I Helder" een zeer vleiend oordeel. Er wordt in het desbetreffende verslag q. a. het volgende gezegd Waarlijk we zjjn niet teleurgesteld. Het tooneel was herschapen in een fraaie salonwaar de artisten zich vrijelijk bewogen en om beurten op beschaafde wijze muzikale of literairische voordrachten ten beste gaven. Zang-, declamatie- en conversatietoon alles was hoogst prijzenswaardig. De heer Oscar von Fielitz, artistiseher director und conférencertoonde niet alleen een flink regisseur te zijnmaar ook een uitstekend voordrager van moderne dichtstukken. De heer Heinz Buda ver gastte zijn gehoor op eenige zangnummersdie buiten gewoon in den smaak vielen wij noemen »Die Musik spielt" en »Die Musik kommt". Laatstgenoemd nummer vond men zoo mooi en werd zoo toegejuichtdat het voor de tweede maal gezongen moest worden. Ook Jean und Jeannette", dat de heer Buda met mej. Hilda Stadthagen zong was bnitengewoon aardig. Hot geheel werd bestaten mot de vertooning van een klnchtge titeld »Die erste Parkettreihe im Provinz Theater". Het groot getal bezoekers, den gasten, zooals de heer von Fielitz het uitdrukte, is een gezellige avond bereid. Badhuis Witte hrnU. In de week van 17 tot 22 Febr. zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen34 kuipbaden, 64 regenbaden le kl. en 83 regenbaden 2e kl., te zamen 181 baden. Vlck-typhus. Door den burgemeester dezer gemeente is aan de burgemeesters van Zaandam Koog aan de Zaan, Wormer- veer, Krommenie, Assendelft en Zaandijk, in overweging gegeven om de goederen, in aanraking geweest met lijders aan vlek-typhns Diet ter desinfectL toe te zenden aan de ontsmettingsoven van het »Witte Kruis" alhier, maar ze te onteigenen en te vernietigen. Paaachtentoonstelling te Alkmaar. De 22ste Alkmaarsche Paaschtentoonstelling zal plaats hebben op Vrijdag, 21 Maart, van 11 tot 2 uur, op het Doelenveld, alhier. Het programma met de voor waarden en de ongeveer f 700 aan uitgeloofde prijzen is kosteloos op franco aanvrage verkrijgbaar bij de secretarissen der Afdeeling Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van landbouwde heeren W. Teengs en mr. W. C. Bosman, beiden te Alkmaar. Ontsnapt. Een gevangenedie hedenmorgen van de straf gevangenis naar de Rechtbank moest worden vervoerd wist zijn geleider te ontsnappen. Een klopjacht volgde maar tot nu toe heeft men hem nog niet weder in handen kunnen krijgen. Inlijving lotellngen.Nationale militie. Ten gevolge van bet verzoek van den Minister van Binnen!. Zaken aan den heer Commissaris der Koningin, om het tijdstip van de aanstaande aflevering der manschappen voor de militie zoodanig te bepalen of te wijzigen dat de inteljjven manschappen niet op een Zondag behoe ven te reizen, is na de dag der inlijving voor deze gemeente vastgesteld op Woensdag 19 Maart. De oproepingen waren reeds uitgereikt voor Maandag 3 Maart a. s. OU1T8UBI.AAI». In het Pruisische Huis van Afge vaardigden is ter spiake gekomen het niet bekrachtigen van de kenze van den heer Kacffman tot tweede-burge meester der hoofdstad door den Berlijnschen gemeente raad. De m nister van buitenlandscha zaken, baron von Ham- morstein, weigerde de gronden voor het niet-bekraehtigen der keuze mede te deelen en verschool zich achter de opmerking dat over een koninklijke beslissing het Huis niet heeit te redeneeren. De afgevaardigde Richter viel den minister op heftige wijze over dit standpunt aan, concludeerende dat hij in strjjd met de grondwet, in strijd met oude tradities van het koninkrijk Prnisen, de verantwoordelijkheid van zich schuift voor een icgrjjpen in het gemeentelijk zelfbestuur. Wanneer de minister de redenen niet opgeeft, dan kan dit slechts zijn omdat bjj de redenen niet kent, welke de Kroon tot haar besluit hebben geleid of ze niet presen tabel acht. Ten slotte wees spreker, zonder bepaalde aanduiding, maar met bijtenden spot den koning aan als den man, die willekeurig zich met alles bemoeit, die Berlijn den verlangden burgemeester niet wil geven, voor gedenktee- kenen en standbeelden bepaalde ontwerpen voorschrjjft, ja zelfs den kunstenaar opdringt, die het ontwerp moet uitvoeren. Richter's redevoering werd aan het slot daverend toe gejuicht. Minister von Hammerstein bleef volharden bij zijn stilzwijgen. ESHjUSIjAIIIB. De scheiding in de liberale party zal waarscbijnlijK vérstrekkende gevolgen hebben. Reed3 worden enkele partjjleden en met hen een groot aantal liberale kiezers genoemd als volgelingen van lord Rose- bery. De »Westm. Gazette" wijst met nadrak op de gevolgen van de afscheiding »Ondanks het schijnbaar onherroepelijke van wat ge schied is, zouden wij wel aan sir Henry en aan lord Rosebery willen vragen om ernstig na te denken, vóórdat I zij verder gaanwant in welke positie brengen zij de leden van het Parlem nt en de duizenden libeialen in het land, die al jaren en jaren gearbeid hebben voor de party »Wannear lord Rosebery begint te schrijven op zjjn schoongemaakte lei, wat kan hij daarop zetten, daa her vorming, vrede, onderwijs, opvoeding, huisvesting voor de armeu kortom alles wat de liberale party ook wil? »Eu toch moeten de leden dier partij kiezen tusschen lord Rosebery en sir Henry, op het gevaar af, geheel onder te gaan bij de heerschappij der Tories". Deze scheuring kan, naar de Westm. Gazette" meent, slechts den conservatieven ten goede komen. De correspondent »de Times" te Pretoria wijst opnieuw op de weinig gunstige resultaten van het blok huizen-stelsel. Hij zegt o.a. Met zulk een netwerk van blokhuizen-posten, moest het schijnen aisof groote uitgestrekte stukkeu van het land volkomen bevrijd zouden kunnen worden van de Boeren. Maar ongelukkig is dat zoo niet Onder bedek king van de duisternis schijnen de Boeren, zoo zij vast besloten zijn, door ongeveer elke afsluiting te kunnen gaan; hunne tegenwoordigheid wordt gewoonlijk te laat opge merkt en het is bekend, dat geweervuur in den nacht al heel weinig zekerheid gee t. Op het eerste gezicht moge dit ontmoedigend schijnen, maar ik moet er aan herinneren, dat een jaar geleden Botha in staat was met eenige duizenden manschappen Johannesburg te bedreigen. Wanneer men op do laatste maanden terugziet, bemorst men een voortdurende voor- uitgarg. Maar zooals de zaken thans staan, heeft bet Engelsche leger, ondanks de sterkte van 200,000 man, nog niet voldoende troepen, ocu tegelijkertijd te kunnen op treden in het geheele land, dat open ligt voor den vluch tenden vijand. SFAHUK. De berichten over de onlusten zija tegen strijdig. Volgens een in den Senaat door den minister van justitie openbaar gemaakt telegram zou de kalmte te Barcelona en de overige plaatsen zijn teruggekeerd en de arbeid weder worden opgevat. Uit minder officieela berichten blijkt echter, dat die rust van zeer korten dunr is geweest. Den 23 brak te Barcelona in verschillende bedrjjven opnieuw werkstaking uit en in gevechten met de troepen werden vjjf menschen gewond. Er gaan echter nog verontrustender gernchten. Het heet dat eenige werklieden zijn gevangen genomen die bommen maakten. Verder dat eenige gevangenen hebben terechtgestaan voor een krjjgsraad wegens opruiing tot oproer, ter dood veroordeeld zjjn en reeds werden terecht gesteld. Dit laatste gerucht is wel tegengesproken, maar heeft niettemin te Madrid groote beweging gewektde werklieden nemen daar een weinig geruststellende hou ding aan en dreigen met een algemeene staking. YEBBKBlCiDE] STATEA. Na eene reis onder stormweder is prins Heinricb in Amerika aangekomen. Kolonel Evans begaf zich aan boord van het stoomschip en verwelkomde den prins. Deze ging onmiddelljjk over op de vHobenzollern", waar hij den Dnitschen gezant te Washington en generaal Brooke, den vertegenwoordi ger van president Roosevelt, ontving. Langs het dok stond een dichte menigte, die geest driftig joichte. Bryan, de ond-candidaat voor den Amerikaanschen piesidentszetelprotesteert in een brief, gepubliceera in een New-Yorksch blad, heftig tegen het zenden van een buitengewocen gezant naar de Engelsche kroningsfeesten, Zoo'n maatregel, meent hij, strijdt tegen alle denkbeel den waarop een republiek gegrondvest is, en kan be schouwd worden als een goedkeuring van den Zuid-Afri- kaanscben oorlog. ZIIID-AFR1UA. Lord Kitchener seint den 22 nit Pretoria, dat kolonel Park, met de bereden troepen en drie honderd man National Scouts een Boerenmacht ver raste bij Nooitgedacbt in het midden van Botha's berg, en 164 gevangen maaktebenevens alle wagensmuil dieren, enz. Onder de gevangenen bevond zich veldkornet Dntoit, G. Jonbort, H. de Jager en luitenant Viljoen. De Engelsche verliezen waren nnl. De drie officieren, die bij den jongsten tegenslag, aan het tweede regiment Dragonders bij Klippan over komen gekwetst weiden, zjjn aan hun wonden overleden. Brand te Mew-York. Er ontstond den 23 biand in een wapenfabriek waarin kruit en kogels waren geborgen. Het vuur ver breidde zich naar het Park Avenne-Hotel. De logeer gasten ijlden naar de ramen, roepende om hulp. De brandweermannen snelden met ladders te hulp. Velen waaronder sommige vrouwen wierpen zich uit de vierde verdieping op straatanderen zjjn in den rook gestikt. Vjjftien personen verloren het leven bij dit onheil. Vjjt- tig menschen zijn gekwetst. Mijnramp. Een groote mjjnramp wordt uit Coroea bericht. In de kopermjjnen bjj de stad Capsala zjjn namelijk 600 menschen door eene instorting om het leven gekomen. LONDEN, 24 Febr. Lord Kitchener seint: Over de afgeloopen week rapporteeren de colonnes, dat gedood zijn 24 Boeren, gewond 12, gevangen genomen 379, onder wie de veldkornet Grobelaar104 Boeren kwamen zich overgeven. Be toestand in Barcelona. PERPIGNAN, 24 Febr. Van heden wordt nit Barce lona gemeld De alcade heeft medegedeeld, dat het aantal dooden sedert 17 dezer 56 bedraagt en bet aantal gewonden onberekenbaar is. Men zegt dat" het arbeidsgeschil is opgelost, de metaal- bewerkerspatroons zonden hebben toegestemd in een 91/2 uurs werkdag. Pr'ns Heinrlch in de Vereenigde Staten. WASHINGTON, 24 Febr. Prins lleinrich kwam hier om 10 u. 20 min. des ochtends uit New-York aan en werd ontvangen door de Staatssecretarissen van buiten- landsche zaken en van marine, de hoeren Hay en Long. De prins begaf zich naar het Witte Huis. WASHINGTON, 24 Febr. Prins Heinrich reed met een militair escorte naar bet Witte Huis, geestdriftig toegejuicht door de menigte. De president ontving hem in privé. Da prins reed vervolgens naar de Dnitsche ambassade, waar hjj gedurende zjjn verbljjf alhier logeert. Nadat de president hem' daar een tegenbezoek had ge bracht, bezocht prins Heinrich de gezantschappen en het Capitool. Typbus. Te Zaandam zjjn enkele gevallen van vlaktyphns voorgekomen. In eene familie zjjn reeds vjjf personen gestorvendie allen met den eerst aangetasten of andere ljjders in aanraking zjjn geweest. Daarna zijn weder vjjf nieuwe ziektegevallen voorgekomen waarvan vier bij kinderen (drie uit één gezin). Van de aangetasten is ook een overleden n 1. de barbierdie een der ljjders thans overledentijdens diens ziekte heeft geschoren. Omtrent het ontstaan dier ziekte verkeert men nog in het onzekere. Ook te Koog aan de Zaan komen gevallen voor, alle bij personen, die den eerst aangetaste hebben bezocht. De burgemeester van deze laatste plaats waarschuwt in de *Zaanlander" de ingezetenen driDgend zich niet noodelooR bloot te stellen aan het gevaar voor besmetting. Volgens latere berichten is na een herhaald bezoek van dr. Dozy, inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht, de vlektyphus epidemisch verklaard. Maatregelen zjjn genomen voor verdere verbreiding. Alle gezinnen waarin nog ljjders zjjn worden door politieposten bewaakt. De oude school op het Fransche pad wordt ingericht voor observatieplaats. Verdronken. Uit het Noord-Hollaudsch Kanaal, tusschen Jisp en Beemster, is het lijk opgehaald van een jongen man, bij wien gevonden werden een gouden horloge en eene por tefeuille met bankpapier en brieven.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2