Laatste Berichten. Nederland. De Oorlog in Znid-Afrika. »confetti" en toen deze op waren en zij zichfaan 't buf fet met champagne en cognac gelaafd hadden, met taar tjes en allerlei lekkernijen elkander en de tooneelspelere bombardeerden dat de voorstelling eindelijk moest ge staakt worden. De Koning, die in zijn loge de voorstel ling bijwoonde, kreeg een stnk rozijnenpudding op zijn overhemd en slingerde dit onder gejuich lachend terug. LONDEN, 26 Febr. Lord Kitchener meldt van eer gisteren uit Pretoria, dat een leeg konvooi 10 mijlen ten zuidwesten van Klerksdorp door de Boeren is aange vallen en na een scherp gevecht vermeesterd. Het eskorte bestond uit. het vijfde batt. yeomanry en drie comp. Northumberland fuseliers met twee kanonnen. Bijzonderheden niet bekend do Boeren kwamen blijkbaar van verre af en worden vervolgd. De toltariefcommlssle tegen de Dultsche Regeering. BERLIJN, 26 Febr. Dj toltariefcommissie heeft met 14 stemmen tegen 10 aangenomen het door de regaering bestreden compromisvoorstel tot verhoogiug van de maximum- en minimum-rechten voor de vier voornaamste graansoorten. Twee leden onthielden zich van stemming, twee leden waren afwezig. (Overgenomen uithet Nieuws v. d. Dag.) Men gevaar voor het Hooldlstrict. (Een ziekte in de kool, die men nog niet weet te bestrijden). I. Noord-Holland levert jaarlijks enorme hoeveel heden kool aan 't buitenland, en 't ligt voor de hand, dat alles wat de koolteelt benadeelt, direct groote finan- cieele schade berokkent aan duizenden. Met alle kracht werkt men samen om verkeerde in vloeden te weren, tot men voor 't onmogelijke staat. En zoo staat men thans voor een ziekte, die, zoo zij niet gestuit wordt, de verschrikkelijkste gevolgen na zich zal slepenwant die ziekte bedreigt de ge- heele koolteelt, omdat zij geen enkele soort of variëteit spaart. Gelukkig bezitten wij een Phytopathologisch Insti tuut, met den hoogst-bekwamen en ijverigen Prof. Dr. Ritzema Bos tot directenr, naar wien thans duizenden kooltelers uitzien als naar den reddenden engel. Zij begrijpen, dat hulp thans alleen van de wetenschap komen kan. Voor wij willen aangeven, wat beproefd zal worden, de ziekte te leeren bestrijden, wenschen wij eerst iets mede te deelen over het verloop der ziekte. Oorzaak is een bacterie, Pseu domonas campestris. Voor 'teerst werd de ziekte beschreven door den Amerikaan Erwin Smith in 1897, zoodat het karakter der ziekte pas enkele jaren bekend is. Bij ons kwam de ziekte reeds voor in 1895, doch door verschillende omstandigheden kon er toen geen voldoende aandacht aan gewijd worden. Kenteekens van deze ziekte zijn lo afvallen van de buitenste bladeren, waardoor de kooltjes klein worden 2o. afvallen van de onderste bladen aan den stengel3o. de blijvende bladeren toonen zieke, zwarte, slappe, leerachtige plekken, bij witte kool met bruine randen 4o. inwendig aangetast, dat gedurende den winter erger wordt5o. de stengels zijn vaak rottend, vol scheuren, hol6o snijden wij een stengel door, dan i de kring van houtvaten zwart of bruin gekleurd, w.it doortrekt tot in de nerven der bladeren; 7o. deze gekleurde houtvaten zitten vol bac teriën, Houtvaten vindt men in stengel en bladeren (in de z.g. aderen) en dienen om 't water en voedsel uit den grond opgenomen, te vervoerenals die dus verstopt raken door de vele bacteriën, dan staat de voeding stil, wat bij jonge plantjes gemakkelijk is aan te too nen- Bij oudere planten worden de bladeren geel, wat op honger wijst. De bacterie is dus schadelijk a. door verstopping der voedingskanalen, b. door het afscheiden van stoffen, nadeelig voor de plant. Het is nog niet bekend, waarom de bacteriën juist de houtvaten opzoekenalleen als de plant zeer ver ziek is, tasten zij ook andere deelen aan, misschien uit gebrek aan iets beters. De g oote vraag, die eerst dient te worden opgelost, is deze hoe, waar en wanneer komen de bac teriën in de kool Komen zij door den wortel, den stengel of de bla de en naar binnen Wanneer wij bladnerven tot haar uiteinden vervol gen, dan eindigen zij aan de randen in z.g. w at er p o r e n, zeer kleine openingen. En nu beeft E. Smith door proeven aangetoond, dat bacteriën door die poren naar binnen kunnen gebracht wordenbij beeft dus de planten geïnfecteerd. Doch boe geschiedt dit in de vrije natuur En hier staat men nu voor de groote moeilijkheid. Nemen wij am, dat de bacteriën in den bovengrond vertoeven, dan kunnen zij bij droog weer wel door den wind op de bladeren worden gebracht, en zoo in de poren komen, evenals bij slag egen enkele aarddeeltjes opspatteren en zoo de besmetting kunnen overbrengen. Doch dit zijn slechts vermoedens. De infectie kan nog anders geschieden. E. Smith nam eenige naakte slakken (de be kende, zonder huisje) en dompelde die in een oplos sing, waarin bacteriën aanwezig waren ca ze er uit gebaald te hebben, plaatste hij de slakken op gezonde koolbladeren, en wat bleek na enkele weken? Dat al de aangevreten bladeren besmet waren door de bac teriën m. a. w., de slakken hadden de ziekte verbreid. Maar wat de slakken kunnen, vermogen nog meer dieren, b.v. aardvlooien, tupsen, koolvliegen, tal van andere insecten en wellicht ook de rattenen aan ratten beeft meu in het kooldistrict geen gebrek. Verbreidt de rat ook de pest niet Met beslistheid is evenwel nog niet te zeggen, wie de verspreiders der ziekte zijn. Ook weet men nog niet op welken tijd de be smetting geschiedt in de jeugd, als de koolplantjes nog op de bedden (banen) staan, of op verderen leef tijd, als zij uitgeplant zijn op de groote koolakkers. Sommige ervaringen Jeiden er toe te besluiten, dat de infectie zoowel op de bedden als op 't land kan geschieden, al naar de weersgesteldheid is. Veel vermoedens, doch geen zekerheid. En toch, daarop komt het aan. De wijze van koolteelt in Langendijk geeft anders wel aanleiding tot verspreiding der ziekte. Vrucht- wisseling schijnt men niet te kennen, ten minste niet toe te passen, op sommige stukken teelt men al meer dan 20 jaar achtereen kool. En op de bedden, waarop men zaait, hetzelfde verschijnsel. Of de vijanden zich dus prettig en snel kunnen ver meerderen Ook de bemesting leidt tot uitbreiding der ziekte. Al wat rot is laat men staan op het veld m. a w. de misdadigers laat men ongemoeid, 't Kan moeilijk slechter. Elke zieke kool, die blijft, bederft het vol gende jaar wie weet hoeveel andere. Zoo'n zieke kool behoorde op 't vuurwaardoor alle bacteriën ook zouden verbranden. Of anders in een put met veel ongebluscbte kalkde kalk zou dan wel voor een warm bad voor do bacteriën zorgen. Een algemeen gebruik is het, stengels in de sloot te werpen, om die later na rotting weer op te bagge ren. En nu is het waar, dat in het water veel schijnt dood te gaan, want veel ziekten neemt men niet waar. Of het zoo blijven zal, is een a dere vraag. Hoe Prof. Ritzema Bos zich nu voorstelt proeven te nemen om de ziekte in haar geheel te leeren kennen en daardoor ook haar te leeren bestrijden, willen wij in het volgende nummer mededeelen. Drooglegging der Zuiderzee. Het dagelijksch bestuur vaa de Zuiderzeevereeni- ging is dezer dagen op audiëntie geweest bij den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Het bestuur heeft aan doa minister het groote belang dezer zaak uiteengezet. Naar wij vernemen zijn de denkbeelden van minister De Marez Oijeus omtrent bet plan vrijwel ia overeen stemming bevonden met de gedachten van het dagelijksch bestuur, zoodat de commissio een bevredigenden indruk van 's minister m ening ontving. Het college voor de zeevisscherijen en 's Rijks Water staat zijn bereids door den minister over het plan gehoord. (Haarl. Ot.) Een gedenkteeken. Bij het comilé te Nijmegen is reeds t 10,0(0 ingekomen tot het stichten van een monument voor bisschop Hamer en zijne gezellen, die met hem den mar teldood gestorven zijn. Het gedenkteeken zal vermoedelijk een standbeeld zijn van mgr. Hamer. In een opschrift zullen de namen van de met d3n bisschop vermoorde missions' issen vermeld worden. Voorts zullon er nog eenige voorstellingen uit de Chineesche christenvervolging on bas-relief bij aange bracht worden. Tot hoofdingeland van da banne Wervershoof is herkozen de heer 0. Oad on tot lid van hef dage- lijksch bestuur do hoer J. Koopman. Te Tilburg is de 15-jarige G. v. d. L. uit Boxtel, die in de koperslagerij van do firma B. S to Tilburg, bij het, gebruik van benzine in brand geraakte, aan de gevolgen zijner verwondingen in hot Ziekenhuis overleden. Molens In rouw. Wie thans iu de Sehermeer komt, zoo meldt men aan de »N. R. Ct." uit Scherme'horn, merkt aau ieder der twee en-vijftig molens van dien polder iets eigenaardigs op. Sfaan de molenwieken in deu winter op dagen van rust gemeenlijk zoo, dat ze een staand kruis een optelteeken vo-men, terwijl ze daarentegen in don zomer aau een vermenigvaldigteeke» doen dankeD, nu hebben ze een stand, dia tusscben beide het midden houdt. Het is, of de wieken, nit dan winterstand in den zomer- stand willende overgaan, in haar kwartcirkeldraai halver wege zijn blijven stekon. Wat dat beteekent Het is het rouwteekon van de watermolens en wel het teeken van den droeven rouw, wegens het overlijden vau don dijkgraaf des polders, den heer S. de Jongh. Telkenmale als er oen lid van het polderbestuur overleden is, moeten de molens hunne wieken eenigen tijd bij rust in dien stand vau droeven rouw zet'en. Van »droeven" rouw, want enkele malen ziet men ook esn molen het teeken van »blijden rouw'' vertoonen n.l. als den molenaar een kind geboren is. Dan schijnen de wieken halverwege te zijn blijven steken bij hare poging om van don zomerstaud in den winterstand over te gaan. Amsterdamsche Kegelbond. In de op Maandag 24 Februari jl. gehouden Ver gadering van bovengenoemden Kegelbond is besloten ter gelegenheid van het 12jarig bestaan, een gr >ot natio naal kegelconconrs te houden op de banen van het gebouw »Parkzicbt"' t,e Amsterdam. De wedstrijd, te houden op 8, 9, 10 eu 11 Mei ek zal bestaan uit: A.Korpswedstrijd, B. Personeele wedstrijd medailles (3 kaarten) C. Kampioen-wedstrijd, D Perso neele wedstrijd, Kunstvoorwerpen (2a kaarten). Mr. Jacob van Lcnnep. Ter herinnering aan onzen onderhoudenden en gees tigen romanschrijver mr. Jacob van Lennep, willen de heeren H. J. Schimmel, voorzitter, dr. H. Kiowiet de Jonge, F. Labonchère, mr. Frank van Lannep, dr. M. F. van Lennep, C. D. Minnaert, J. Brninwold Riedel, L. Simons, F. Smit Kle.ne, O. Tilanns en H. S. M. van Wiekevoort Ciommelin, secretaris-penningmeester, Raam- singel 42, Haarlem, een poging doen, op 24 Maart as., den honderdsten gedenkaag zjjner geboorte, een groot aantal exemplaren van zijn romantische werken, in de bekende 12 deeltjes van Sythoiï's uitgaaf, ten geschenke te zenden aan Natsbibliotheken volksboekerijen Nederlandsche openbare boekerjjen in Noord- en Zaid Nederland, Indië, (O. en W Znid-Afrika, Amerika, benevens aan de Boeren- krijgsgevangenen. De firma A. W. Sythoff heeft van haar ingenomenheid en groote belangstelling in dit denkbeeld doen bljjken, door aanstonds beschikking te geven over 150 stel van die uitgaaf en zich bovendien bereid te verklaren, zooveel exemplaren als verder ter verspreiding mochten gewenscht worden, tegen kostenden prijs af te staan. Alle worden voorzien van een portret des schrijvers met vergun ning der Koninklijke Academie van Wetenschappen geno men naar een olieverf conterfeitselin het Trippenhuis aanwezig en gekaft in een omslag dat door een onzer beste boekbandteekenaars is ontworpen. Zjj verwachten dat velendoor toezending van een bijdrage aan een van hen znllen willen medewerken aan deze feestzendingwelke zeker den schrijver veel meer welgevallig zon zijn geweest dan de onthulling van een beeld of ander gedenkteeken te zijner eere. Groenteteelt. Hoe grooten omvang de groenteteelt aan den Langendijk heeft verkregen, blij kt o, a. hieruit, dat alleen op de markt te Broek op Langedijk in 1901 wer den aangevoerd 3.600.000 bloemkoolen, 3.200.000 roode kooien 900.000 gele en 1 200.000 witte kooien, ruim 1.000.000 bossen wortelen, benevens eene aanzienlijke hoeveelheid uien, aardappelen enz. Hiervoor weid ont vangen f 500,000 f 600,000. Bij de restauratie van de Ned. herv. kerk te Me- dembllk heeft men dezer dagen bij het schoonmaken der mnren onder de kalklaag der pilaren muurschilde ringen gevonden uit 1602. Voor zoover nu reeds zicht baar bebben ze weinig geleden. (N. R. Ct.) Export naar Polen. De Vereeniging tot bevordering van den Neder- landschen Export te 's Gravenhage doelt mede Polen heeft sedert eenigen tijd eene vijandige houding aangenomen tegenover den Duitschen handeldie tot dusverre iu dit land i ijzonder bloeide. De oorzaak van dezen omkeer is te zoeken in de jongste ongeregeldheden, waarvan de stad Wreschen, in Prui- sisch-Polen. het tooneel was. Uit de dagbladen heeft men gezien, dat Poolsche scholieren, die geweigerd hadden iu het Duitsch te bidden, zesr streng zijn gestraft. De ouders protesteerden tegen deze maatregelen van da Dnitsche school, waarvoor sommigen hunner met twee- eneenhalf jaar gevangenisstraf moeten boeten. Groote verontwaardiging heeft gewekt, dat men die ouders heeft geboeid, om hen naar de gevangenis te leiden. Men spreekt na slechts van wraak, en men bereidt zich voor om alle handelsrelaties tusscheu Polen en Dnit- schers af te breken. Te Krakau is een groote meeting gehouden, waar een besluit is genomen, strekkende om voor altijd de Duit- sobe producten uit Gallicië te boycotten. Een te War schau verschjjnend blad heeft bij do binnenlandsche in- dastrieelen en handel iren eeu onderzoek ingesteld om vast te stellen, welke artikelen uit Duitschland werden ingevoerd, en of er mogelijkheid bestaat hen door ge lijksoortige van andere herkomst'te vervangen. De lesultateu van dit onderzoek, waarmede 20 ko lommen van bedoeld blad gevuld zijn, zeggen ons veel belangrijks. Iedereen is het eens, dat men het monopolie van den Duitschen handel, dat zwaar op Polen drukt, moet be strijden maar die taak is allesbehalve gemakkelijk. De groote macht van den Daitschen handel wordt verklaard door 1. Levering van goedkoope artikelen, welke zich aan passen bij de behoefte der cliëntèle 2. Lange en ruime credieten 3. Nauwkeurige kennis van de afnemers 4. Voortdurend onderhouden voeling met de koopers, door middel van prijscouranten, handelsreizigers, reclame, enz. Toch zijn er nog vele artikelen, voor de levering waarvan Duitschland niet in aanmerking komt, o. a. Wijnen en spiritualiën, met uitzondering der Rijnwijnen parfumerieën (een Berlijnsch kuis doet er slechts geringe zaken in); luxeartikelen (articles de Paris), waarvan de afzet vermindert door de economische crisis zeer fijne chirurgische instrumenten, koloniale producten, als koffie, thee, verder manufacturen, zaden, emaillewareu, enz. Artikelen, voor welke men zich moeilijk tot andere landen dan Duitechlaud kan wenden, zijn o. a. Land bouwwerktuigen naaimachineschemische producten (Zwitserland levert slechts kleine hoeveelheden), ijzer- kramerijon en kleine artikelen van metaal (Solingen enz.), rijst, borstel waren, fijne wollen goederen, optische in strumenten van mindere quaiiteit, rijwielen, thermome ters, er<z. Velsen. Iu antwoord op een door het gemeente bestuur aan don minister van Waterstaat gedaan verzoek om niet eer over te gaan tot opruiming van den brug te Velsen over het Noordzeekanaal voor en aleer de stoompout zal bljjken te voldoen aan redelijke eischen, is door den minis er in toewijzenden nin bescnikt. Vlekiyplius. Den 25 zijn door den burgemeester van Zaandam bij publicatie, de wenken en raadgevingen bekend gemaikt, die door den inspecteur van het geneeskundig staatstoe zicht in Noordholland, dr. Dozy, don inwoners ter op volging zijn aanbevolen om verdere verbreiding der ziekte te voorkomen. Met het oog op het gevaarlijk en zeer besmettelijk karakter der ziekte beveelt ook de burgemees ter dringend aan deze voorzorgsmaatregelen in acht te nemen. De oorsprong der ziokte is onbekend. Zooveel mogelijk wordt bevorderd, dat de zieken in de barak worden opge nomen. Bij weigering wordt eeu post bij de woning ge plaatst, om te zorgen, dat niemand de woniug kan bin nenkomen zonder bekend te zijn met het gevaar voor anderen, dat hij zon veroorzaken, in welk geval proces- verbaai wordt opgemaakt wegens overtreding van art. 8 van de epidemiewe'. Door de zorg van het gemeente bestuur is een gebouw ingericht voor personen, die in aanraking zijn geweest met lijders, doch nog niet ziek zijn. Te Koog a/d Zaan zijn drie mannelijke personen en te Zaandijk één vrouwelijke door de vlektyphus aangetast. Nieuwe gevallen zijn sedert Zaterdag noch ie Zaandam, nog in beide andere gemeenten voorgekomen. De toestand der lijders wordt in het algemeen, de omstandigheden in aanmerking nemend, bevredigend genoemd. De Hollandsche Spoorwegmaatschappijzoowel als de Stoombootdienst Alkmaar Packet", hebben geweigerd besmette goederen bestemd voor den ontsmeltingeoven te Alkmaar, te vervoeren. Om die reden heeft de burge meester machtiging gevraagd voor de overbrenging van den verplaatsbaren rijks-ontsmettingsoven van Enkbuizen naar Zaandam. Deze zal dan geplaatst worden op

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2