Honderd en vierde jaargang. 1902. ZONDAG 2 MAART. ö-evonden Voorwerpen. Hinderwet. Gemeenteraad van Alkmaar. Buitenland. Nederland. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken. - NO. 27. «erstc blad. UkUAAftSCIIi: COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8©franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,O0. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlën s[ Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVooidam C 9. Telefoonnummer 3. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een kruiwagen een band van een kinderwagen een zilveren oorknopje met rood steentje, een pot mosterd, een tabakspijpeen horloge-kettingeen portemonnaie inh. f 0,01s, een zakje gort, een ring met sleuteltjes, een knot sajet, een vrouwenmuts (hol), een pak ledige sigarenkisten, een pak kaasdekken. Alkmaar De Commissaris van Politie, 21 Febr. 1902. S. M. S. MODDERMAN Jr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ingevolge art. 8 der Hinderwet ter algemeene kennis, dat zij in huune vergadering van 27 Februari 1.1. vergunning hebben verleend aan 1°. D. J. VELTHUIS aldaar, tot het oprichten van eeue smederij in het perceel St. Annastraat, wijk C no. 21 2°. W. G. E. VALK aldaar, tot het uitbreiden der be staande brood- en banketbakkerij, in het perceel Hout- tilstraat, hoek Waagplein, wijk B no. 10. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 1 Maart 1902. 0. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bjjlagen van J. BOERSEN Jr. om vergunning tot het oprichten van eene varkenslagerij in het perceel aan het Zeghs hoek Baan- pad, wijk F No. 1 en dat op Vrijdag 14 Maart 1902, 's voormiddags te elf uren, ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrich ting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 1 Maart 1902. C. D. DONATH, Secretaris. De BURGEMEESTER van ALKMAAR roept de leden van den Gemeenteraad op tot bijwoning eener verga dering op Woensdag, Maart 19Ö2, des namid dags te één nnr, ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder vermelde punten. De Burgemeester G. RIPPING. 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken 2. Benoeming van een onderwijzer aan de eerste ge meenteschool. (Bijlage no. 5). 3. Benoeming van een adjucnt-directenr bij den reini gingsdienst. (Bijlage no. 8). 4. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van een ver zoek van A. Blom, om verhooging van wachtgeld. (Bijlage no. 6). 5. Idem, inzake afstand van grond en water op Klein Hargen, (Bijlage no. 7 en no. 68 van 1901). 6. Idem, tot het geven van een bestemming aan ter reinen in den Hout. (Bijlage no. 15.) 7. Idem, inzake het overnemen van straten enz. op een bouwterrein van de woningmaatscbappij »Alkmaar" (Bijlage no. 9). 8. Idem, in verband met het bestaande geschil tnsschen de gemeente en de Maatschappij tot exploitatie van waterleidingen in Ned. (Bijlage no. 10). 9. Idemtot het instellen van eene rechtsvordering tegen N. Timmerman, korenmolenaar te Sc. Pancras, (Bijlage no. 11). 10. Idem, tot het verleenen van eervol ontslag aan A van Kleefopzichter over den Hout en de plant soenen, onder toekenning van pensioen. (Bijl. no. 12) 11. Idem, tot onderhandsche verhuring van den kelder in het Aecijnsgebonw. (Bijlage no. 13). 12. Idem, tot het doen overschrjjden van volgnr. 84 der gem.-begrootiug, dienst 1902. (Bijlage no. 14.) 13. Vaststelling der eerste snppletoire gem.-begrooting dienst 1901. 14. Vaststelling 2e suppletoir kohier hoofdelij ken omslag dienst 1901. 15. Behandeling van reclames tegen aanslagen op het le suppletoir kohier, hoofd, omslag, dienst 1901. EMGKIjAWD. Het groote politieke nieuws van den dag is, dat lord Rosebery een manifest heeft uitgevaar digd, waarin hij aankondigt, dat hij besloten is een nieuwen Liberalen Bond te vormen. Het manifest luidt »Zij die zich vereenigen met de Chesterfieldsche staat kunde hebben besloten zieb niet af te scheiden van de liberale partij, maar zijn daarentegen voornemens met de rest van de liberale oppositie samen te gaan op de grond slagen van genoemde staatKunde. Om de grondslagen van deze staatkunde te organiseeren en te verbreiden is een vereeniging gevormd onder den naam van den Liberalen Bond (Liberal League). Eerste voorzitter i3 lord Rose bery en onder-voorzitters zijn de heeren Asqnitb, sir Henry Fowler en sir Edward Grey. Lord Rosebery zal den lOen Maart te Glasgow spreken. In het Lagerhuis deelde Ch'mberlain den 27 mede, dat Kitchener, op eigen gezag handelend, de overgave van enkele kleine Boerenleiders heeft aangenomen, onder voorwaarde dat de verplichting om hen te verbannen zal worden opgeheven. De Regeering heeft daartegen geea bezwaar. Do heer Pirie vroeg, of snot het oog op de aanstaande vredelievende oplossing der Zuid-Afrikaansche quaestie. door de Regeeriug instructies znllon worden gezonden, dat de Boeren sNational Sconts" zooveel mogelija zullen worden gebruikt voor opdrachten dia hen niet in feitelijke botsing brengen met de Boerenstnjdmacht. Minister Brodrick antwoordde, dat de zaak geheel en al in handen ligt van lord Kitchener, in wiens macht hij niet kan ingrijpen. De parlementaire medewerker van de Daily News" zegt, dat er, naar hij in staat is mede te deelen, gegronde hoop bestaat, dat da doodsfraf niet zal worden toegepast op Kritzinger, als gevolg van den slechten indruk dien de executie van Scheepers maakte. Die terechtstelling heeft tal van reernten uit de Kaapkolonie naar de Boeren- commando's doen trekken. VJKRKiSST.-STATKflif. De feesten ter eere van prins Heinrich volgen elkander voortdurend op en nemen een groote plaats in onder de transatlantische telegrammen. Belangrijker echter dan de vermelding van al die feesten en redevoeringen is het volgende bericht door de Daily Mail'' nit New York ontvangen »In een interview weigerde Wolmarans iets over de voornemens der gedelegeerden mede te deelenmaar zeide hij, wij zijn van plan om op kalme wijze te werken om de sympathie van Amerika te winnen. Wij zullen twee of drie dagen te New-York blijven, en dan waar schijnlijk naar Washington vertrekkin om onze geloofs brieven van President Krnger aan President Roosevelt te overhandigen en bij hem de Boereuzaak te bepleiten. Dan znllen wij het Zuiden en Westen bereizen waar reusachtige petities aan het Congres worden voorbereid, om een sympathie-betuiging voor de Boeren te verzoeken. Weasels zeide dat het nog onzeker was of President Krnger Amerika zon bezoeken.'' KEID-AFRIKA. Aangaande den aanval der Boereu op de blokhuizen-linie, (in ons vorig nummer vermeld), wordt nader uit Pretoria van den 25 geseind Op den 23 Februari deed een Boerencommando van ongeveer 600 800 man, onder aanvoering van Alberts, Ross, de beide Botha's en enkele Transvalers, een krachtige poging om in noordelijke richting door de linie te breken, die Byng en Rimmington bezet hadden, langs de blokhuis- linie bij Vrede. Het hoofdpunt van den aanval was gericht tegen de Nienw-Zeelanders dia met groote dapperheid streden zjj beletten den Boeren hun plan nit te voerendoch leden verschrikkelijk. Zij verloren 2 officieren en 18 man aan dooden, 5 officieren en 33 man aan gewonden. De Boeren lieten 15 dooden op het slagveld en ver loren 6 gevangenen; voorts werden 70 paarden gedood, 100 paarden en 6000 stnks vee buitgemaakt. De verliezenljjst vermeldt ditmaal weder gevechten bij Tijgei klooi (22 Febr.), Bethlehem (20 Febr.), Houthoek (idem), Ventersburg Road (23 Febr.), Lietgat (19 Febr.), waar 1 officier doodelijk werd gewond, die nog denzelfdeu overleed bij Carnarvon (21 Febr.) werd een iuitenant doodelyk gewond; allen te zamen met 2 man gesneuveld en 10 gewond voorloopig ten minste. Het pauselyk feest. De Koningin heeft luitenant-generaal graaf Dumon- cean, chef van het militaire hnis opgedragen het Neder- landsche Hof in buitengewone zending te vertegenwoor digen bij de viering van het 25-jarig feest van Zijn Heiligheid de Pans op a.s. Zondag te Rome. Dr. Schaepman is eveneens naar Rome vertrokken en zal als kamerheer van den Paus bij de plechtigheid tegen woordig zijn. Het Corps Diplomatique, de katholieke leden der Staten- Generaal, burgerlijke en geestelijke autoriteiten zijn nit genoodigd tot- het bijwonen van het plechtige Te Deum, dat a.s. Zondag in de R.-Katholieke kerk in de Park straat te 's-Gravenhage bij gelegenheid van het feest zal gehouden worden. Urseu. De Begrafenis-Vereeniging Onderlinge Hulp" te Ursum, telde op I Januari j. 1. 611 leden. In 't afgeloopen jaar werd bij 13 gevallen van overlijden telkens f 60 uitgekeerd, waardoor de contributie per lid bedroeg f 1.43. Tot bestuursleden werden de heeren J. Meijer en P. de Boer herkozen. Warmenhulzen. Aan het post- en telegraaf kantoor alhier werden gedurende de maand Februari jl behandeld 47 inlagen spaarbank, uitmakende f 1898,97 11 terug betalingen, te zamen bedragende f895,27 99 telegram men, waarvan 34 uitgaande; 142 postpakketten. In Jan. en Febr. werden te zamen 15 nienwe spaarbankboekjes uitgegeven. Op den 27 's avonds verbrandde alhier een der netste, zoo niet bet netste huis van dit dorp, volgens den be woner, die alleen thuis was, tengevolge van het vallen van een brandende petroleumlamp. De naburige gebou wen leden hoegenaamd geene schade, alleen ontving een daarvan nogal water, waardoor aan kleederen en bedde- goed schade werd toegebracht. In den beginne had de brand een vreeselijk aanzien, doch de hoogo muren beer den voorzeker het overslaan op andere panden. Niets werd gered, doch alles was flink verzekerd. Nederlandsch Paarden Stamboek. De vergadering van de afdeeling Noordhoüand van bovengenoemde vereeniging heeft plaats op Dinsdag 11 Maart 1902, des middags 12 nre, in »De Doelen" te Purmerend. Schagen. In den morgen van den 27 ontstond er brand in de kleermakerswerkplaats van den beer R. de Moei. Een tweetal spuiten werd de vlammen gelukkig spoedig meester. Wijl niet alles in genoemde werkplaats verzekerd was, is de niet verzekerde schade nog aan zienlijk. Den 27 had in het Noordhollandsch Koffiehu's alhier eene algemeene vergadering plaats van de vrijzinnige kiesvereeniging »Scb>igen." Slechts 12 van de 50 leden waren ter vergadering opgekomen. Na huishoudelijke werkzaamheden gaf de herziening van het reglement aanleiding tot langdurige besprekingen, in de eerste plaats over den naam der vereeniging, die bepaald werd te zullen zijn Vrijzinnige Kiesvereeniging. Eveneens gaf tot langdurige besprekingen aanleiding het al of niet deelnemen aan gemeenteraadsverkiezingen. Be sloten werd zich daarvan te onthouden. De contributie werd in plaats "an op 1 0.50 op minstens f 0.50 per lid be paald. Aftredende bestuursleden zullen niet meer dadelijk herkiesbaar zjjn. Nog werd besloten zich aan te sluiten aan den Vrijzinnig-Democratischen Bond. Voor de propaganda besloot de vereeniging f 0.10 per lid te bestemmen. Als andere kiesvereemgingen in het district Alkmaar dit voorbeeld <olgen, kan er in die richting tenminste iets gedaan worden. Volkszang. De »Vereeniging tot verbetering van den Volks zang" te Amsterdam wendt weder eene poging aan, om de eenheid in den zang te bevorderen. Zjj heeft bij den nitgever W. Verslnys te Amsterdam onder den titel Volkszang' een bundeltje uitgegeveD, een 12tal liederen inbondende, waarvan zij een 6tal reeds vroeger het licht had doen zien Haar bedoeling is nu, die liederen te brengen zoo mogelijk in alle scholen en huisgezinnen en ze daardoor te maken tot het eigendom van het geheele volk 1 Dat zij in dat streven den steun moge ondervinden van velen, die met haar overtuigd zijn, dat verheffing van het volksgezang eene zaak van groote beteekenis isDe prijs van het bundeltje (slechts 15 cents) zal zeker geen bezwaar opleveren, terwijl voor ieder die de Vereeniging in de bevordering van haar streven behulp zaam wil zijn op aanvrage bij den secretaris (den heer P. Blokker Nz., Nassankade 86) een present-exemplaar verkrijgbaar is. Alektyphus. Door den Commissaris der Koningin in Noord- Holland is bepaald, dat de indeeling der miliciens dezer gemeente met het oog op de epidemie, dit jaar niet te Amsterdam, doch alhier zal geschieden. Na aanwijzing van hun korpsen zal aan die militairen onbepaald verlof worden gegevon. Den militairen, die te Zaandam met groot ver of vertoeven, is aangezegd dat zij, zoolang de ziekte heerscht, niet naar hun garnizoen mogen terugkeeren. Den 28 kwamen geen nieuwe gevallen en geen sterf gevallen voor. (Handelsblad). Warmenhulzen. De raad besloot voor 55 mille, de polder voor 60 mille bij te dragen in het kapitaal der Noorder Stoomtram-vereeniging. De banne verhoogde de som met 25.000. Export naar Polen. Als nader toelichting (zie ons vorig nummer), wordt het volgende nog gemeld Aan den eenen kant moet men met het verleenen van crediet niet al te angstvallig zijnwanneer men met solide firma's te doen heeften aan den anderen kant uiterst voorzichtigwanneer geene bewijzen van solidi teit aanwezig zijn. Om in Polen tot zaken te komenmoet men zich vooral toeleggen op den aanmaak van massa-artikelen. Tevens dient men de cliöntèle geregeld te laten bezoeken door reizigers die Poolsch en Russisch moeten kennen of ten minste Duitsch. Verder is het bepaald noodigdat mfSn verbinding aanknoopt met een bankier, om op de hoogte te blijven van den algemeenen handelstoestand en van de positie der afnemers. Rolhorn. Alhier is op 54 jarigen leeftijd over leden de heer T. Koomen Azn. een der oprichters van de kaasfabriek alhier en jaren lang directeur-boekhouder dier innchting. Hjj was lid van den Raad der gemeente Barsingerhorn (waaitoe Kolhorn behoort), penningmeester der afdeeling van »Het Witte Kruis" en secretaris van den polder Waard en Groet.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1