Laatste jBericliten. Telegrafische Berichten. Stacisberichten. De Oorlog in Znid-Afrika. Si i K ii h K ij S,| K L S T A iS J). ONDERTROUWD. Ook als directeur-administrateur van den Plattelands- bank te Barsingerhorn heeft hij aldaar en in den omtrek uitnemende diensten bewezen. Zy n dood is oen groot verlies voor de plaats zijner inwoning en daarbuiten. Spijkerboor. In eene alhier gehouden vergade ring van bestuurders van het begrafenisfonds voor Oost- Oraftdijk en omstreken, is in de plaats van wijlen den heer J. Stil, tot Oomm ssaris van dit fonds benoemd de heer J. Oortwijn te Oost-Graftdijk. Diamantwerkers naar Dultschland. Deze week zijn, naar gomeld wordt, ongeveer een honderdtal diamantbewerkers, bondsleden, meest uitgesto tenen, vertrokken naar Udar bij Hanau, waar zij onder gunstige voorwaarden werk zullen vinden aan een dia mantslijperij, die uitgebreid zal worden. In vroegeron tijd was een karnmolen in het achterhuis of in de schuur van elke boerenwoning een sieraad en eene behoefte., Ten gevolge van de oprichting van boterfabeieken zijn zij echter geheel overbodig en zonder waarde geworden. Eenige jaren geleden kostte zolk een werktuig nog ongeveer j 100, doch dezer dagen is er te Ruinen bij pnblieken verkoop een verkocht, waarbjj nog eenige an dere voorwerpen waren gevoegd, voor den prijs van één gulden. Men walvisch te Amsterdam. In den Amstel ligt een walvisch, dat wil zeggen het beestje" ligt op 't droge. Het werd 23 April 1901 bij Spitsbergen gevangen en geprepareerd. Thans ligt het als zoodanig in een groote Rijnaak in den Amstel bij de Heerengracht en is voor het publiek tegen een kleine entrée te bekijken. Enige jaren geleden hebben wij hier ook eens een geprepareerde walvisch gehad het dier verspeldde echter zuike onaangename geuren, dat men blijde was toen bet het Amsterdam weder uit ging. Degenen echter, die dit beest behandelden, hebben dat beter gedaan, deze reus achtige koniug der Poolzeeön hij heeft de eerbiedwaar dige lengte van 22 M. en wordt gezegd wij hebben hem niet nagewogen 80,000 kilo te wegen verspre dt hoegenaamd geen kwalijkriekende geuren. Prof. Max Weber en de directeur van Artis, dr. Herbert, die het dier kwamen zien, hebben dan ook den ondernemer scbiftelijk verklaard dat het niet alien is c-en voorwerp van groote wetenschappelijks waarde doch dat het bovendien uitmuntend geprepareerd is en zij een bezoek aan deze tentoonstelling door leerlingen van verschillende instel lingen van onderwijsonder geleide van leeraren en onderwijzers, zeer gewenscht achten. Bovendien zjjn nog te zien de harpoenen enz. gebruikt bij de walvisch vangst; een haai uit de IJszee, een zeehond, e.d. alles zeer goed geprepareerd. Een tentoonstelling, die een bezoek waard is. (Handelsblad) De werkstaking te Enschede. Het bemiddelingsvoorstel van het comité uit de burgerij te Enschede is bij de partijen ingekomen. De strekking is dat de dekenwevers het werk hervatten en worden toegelaten. terwijl de loons-vermindering op de helft woidt teruggebracht. Na e-n half jaar wordt het weefloon teruggebracht tot de nieuwe loonsregeling. De dekenwevers, die dan ander weefwerk kunnen krijgen, worden hieraan ten spoedigste door de firma geholpen. Na hervatting van den arbeid worden alle nitgeslotenen toegelaten. De firma Van Heek on Co. heeft geantwoord, dat hoewel er harerzijds »ernstige bezwaren tegen het voorstel be staan" zij in verband «met de groote belangen, die hier voor de gemeente op het spel staan.-' meent over die bezwaren te moeten heenstappen. Mitsdien verklaarde zij zich bereid de voorstellen der comissie aan te nemen. Het organisatie comité der arbeiders deed zulks niet, op grond, dat z.i. de daarin voorgestelde loonen onaan nemelijk zijn. Vlektyphus te Zaandam. Men meldt nit Zaandam De Inspectear voor het Geneeskundig Staatstoezicht in Noord-Holland, Dr. Dozy, heeft do machtiging tot over plaatsing vau den verplaatsbaren Rijks-Outsmettingsoveu van Eukhuizen naar Zaandam verleend. De autoriteiten stellen alles in het werk, om do ziekte iot staan te brengen en verdere verbreiding te voorkomen. Ook Donderdag waren or geen nieuwe gevallen. De toestand der aangetasten blijft bevredigend. In den Gemeenteraad van Zaandam werd door den heer J. C. Keg een woord van waardeering gesproken voor de krachtige wijze, waarop Bnrg. en Weth. waren opgetreden om de vlektyphus te bestrijden en verdere smetting te voorkomen. Dlphtherltus te Zutphen. Ofschoon het aantal gevallen met doodelijken afloop tot nog toe zeer beperkt bleef, woekert de ziekte hier maar gestadig voort. Voortdurend komen er nieuwe ge vallen bijden 27 werden er weer drie aangegeven. De bewaarschool is nu gesloten. De Brltsche nederlaag bij Klerksdorp. LONDEN, 28 Febr. Lord Kitchener seir.it: Volgens rapport betreffende den aanval op het convooi Von Donops-colonne zijn 16 officieren en 451 gevangen genomen, daarvan zijn 1 officier en 105 man losgelaten. De kolonel, die het bevel voerde, is nog krijgsgevangen. De officier, die het bevel voerde, over de infanterie is gewond, dit is de reden waarom het nauwkeurig rapport vertraagd is. Zware verliezen der Hoeren. T ONDEN, 28 Febr. In het Lagerhuis las de miuister van oorlog een telegram van lord KitcRener voor, ge dateerd Harrismith 28 Febrnaii. Kitchener beschrijft daarin een tweedaagsche operatie, die op 27 Febrnari daarmede eindigde, dat de Boeren tegen de blokhuizen- linie tusechen Harrismith en den Van Reenenspas werden gedreveD. De troepen hielden het geheels land tnsschen de Wilgerivier en de Natalscha grens bezet. Do Boerenleider Manie Botha sneuvelde, 35 doode Boeren werden op den grond gevonden. Twee kleine pogingen om door te breken slaagden. Op den laatsten dag werden 450 Boeren met geweren en paarden gevangen genomen. Van alle colonnes zijn nog geen rapporten inge komen, maar er zyn meer dan 600 Boeren gedood of ge vangen buitendien werden buitgemaakt 2000 paarden, 28,000 stnks vee, 200 wagens, 60,000 schapen, 600 ge weren en 50,000 patronen. Onder de gevangenen zijn De Wet's zoon, zijn secre taris, commandant Meijer en verder een aantal veld- kornetten. Kitchener voegt erbij Deze bevredigende resultaten komen zeer van pas op den verjaardag van Majnba (lnide toejuichingen). De toestand te Barcelona. PEPPIGNAN, 28 Febr. Uit Barcelona wordt gemeld dat er volkomen rust heerscht. De kapitein-generaal con stateert in zijne proclamatie dat de toestand hoogst ernstig, bijna hopeloos is geweest. 1 Maart 1902. TOESTAKD DER HOVIWUIN. Met machtiging van de Koningin antwoordde de minister Kuyper schriftelijk op de vraag van het bestuur der Nederl. Journalistenvoreeniging, dat hij de stellige verzekering kon geven van do volstrekte ongegrondheid der geruchten, die in omloop worden gebracht omtrent den slechten gezondheidstoestand van Hare Majesteit; voorts verklaart de minister, dat ham van eenig voor nemen tot bijeenroeping dor beide Kamers in veroenigde zitting niets hoegenaamd bekend is. Kederl. Heldc-Raatschappij. De Nederiandsche Heidemaatschappij", opgericht te Arnhem, den 24 Juni '88 en goedgekeurd bij kon. bi sluit van 9 Ang. '88, no. 35, onder bescherming van H.H. M.M. de Koningin en Koningin-Mosder, welke zich ten doel stelt; het ontginnen van heidevelden, dui nen en andere woeste gronden, het aanleggen en verbe teren van vloei- en kunstweiden en drainages, het aan- leggen van vischvijvers en de verbetering van het visch- water enz., had op den 27, in de bovenzaal van het O a f Central een voordracht nitgeschreveu, te houden door don heer mr. Alph. van Rijckevorsel. In eene keurige rede betoogde spreker, dat reeds in hun tijd de Germanen, Romeinen en latere bewoners van ons land om verschillende oorzaken steeds trot ch waren op en beschermend optraden voor hunne bosschen. In latereu tijd werd dit bewnstzjjn nu en dan nog oons verlevendigd, o.io. toeD in 1514 do Graaf van Nassau sen duitscher uitnoodigde om te onderzoeken welke boomeu goed en nuttig zouden zijn hier weder aan to teelen en daar het beste zouden groeien. Door voorbeel den o.a. hoe 120 miljoen H.A. in Amerika alleen noodig zijn voor de spoorleggors, hoe er 26000 houtzagerijen in de V. S. in vverking zijnwerd de pioduotieve waaide bewezen. Maar daaronboven was te letten op de hygiënische waarde en de bevordering van de vrucht baarheid en de regeling van de temperatuur in het algemeen, en zelfs op de invloed van 't volkskarakter. Spr. zinspeelde er vervolgens op dat wij Noordhol- landers, in het land zoo rijk aan productie wat landbouw en zuivelbereiding betreftwellicht niet zoo van de nuttigheid der Maatschappij zouden zijn doordrongen maar daarbij herinnerde hij aan de dninbaplantingdie geschiedde op initiatief der Maatschappij en zeker reeds door alle bewonderaars der duinen zal zijn gewaardeerd. Verder aan een en ander wat verrassing bereidde aan de bezoekers van de Peel de echte Veluwe, de omstreken tusschen Utrecht en Amersfoortooa ne woeste gronden in Drente enz. enz. Er liggen zoo verzekert spr., in Nederland no-> 600000 II.A. braak terwijl door welgezinden voort durend gezocht wor t naar werkverschaffing. W&ar in ons and men het oog richt van 't noorden tot t zn - den mag spr. met gei astheid z »ggen z 1 mei door önu jjver en de toewijding der ledenvooral von een tweetal jonge mannen die hij niet in het bijzonder wil noemen den invloed der Heidemaatschappij moeten er kennen. De Maatschappij heeft dan ook een veelomvat tend doelwaarvan elk der onderdaelen om historische, hygiënische en productieve oorzaken de meeste aanbe- veliug verdient. Na de rede vroeg o. a. mr. W. C. Bosman of do bosehbeplanting in de duinen het werk der Maat schappij is of van het Rijk En of voor beplanting van polders en wegen ook in Noordholland voor deze Maat schappij nog een en ander te bevorderen kon zijn, waarop, met de noodige ophelderingen een bevestigend antwoord volgd waaruit blijkt, dat de duinbeplanting geschiedde op initiatief en naar plan van één der leden van de Maatschappij die later staatsambtenaar werd. Het op richten eener afdaeling Alsmaar" kan in menig opzicht van groot nut zijnvoor Noordholland zoo goed als voor 't algemeenen daar reeds een voldoend aantal leden aangesloten is, wordt daartoe besloten en vastge steld dat bij eene eerlang te honden vergadering het bestuur zal worden geconstitueerd. Verder blijkt nit de latere mededeelingen van den spr. on de beide hem vergezellende heeren, dat de ver- eeniging zich ook nog ten doel stelt: «voor alle belang hebbenden de gelegenheid te openen tot het ontvangen van adviezen en inlichtingen omtrent alles de maatschappij betreffende, en dat deze zooveel mogelijk steeds kosteloos worden verstrekt. Dat, daartoe in staat gesteld door eene subsidie van de iegeering, telken jare in verschil lende gewesten van ons land pro fweiden worden aange legd, terwijl in bijzondere gevallen voor corporatiën en gemeentebesturen ook de opname kosteloos kan geschie den enz. Met een woord van dank o.a. aan den spreker voor zijn keurige rede, sluit de voorzitter deze, helaas niet druk genoeg bezochte vergadering. Feestavond Volksbond. Lnidens achterstaande advertentie heeft, in het lokaal Harmonie, op Donderdag, 6 Maart, een foestavond plaats van de afdeeling Alkmaar van den Volksbond ver- eeniging tegen drankmisbruik, waartoe de leden vrijen toegang hebben, doch die ook vior niot-leden legen een geringe entiée toegankelijk is. Welwillende medewerking is toegezegd door mevrouw Henriette Doijer-Kranenborg, piano mej. Sjonk Tigier Wijbrandi, zang, en mej. Anna Gouwe, viool. De Volksbond geeft alom in den lande blijken van een krachtig leven, het ledental breidde zich in den laatsten tijd kolossaal uit, talrijke nieuwe afdee> lingen verrezen er, en het moet gezegd worden, dat de Alkmaarsche afdeeling aan dien opwekkenden arbeid tot propaganda voor het beginsel der Vereeniging krachtig meedoet. Moge ook deze avond goed en naar wensch slagen. „Ueberbrettl". In het verslag over het «Ueberbrettl'' in de Prov. Groninger Courant staat o.a. het volgende Zooals men weet zijn de leden van het gezelschap bezoekers van den salon des heeren von Fielitz, die zich op de meest aan gename wijze met zijn gasten onderhoudt en amuseert. Het publiek luistert naar wat er in dien salon wordt ge zongen, gespeeld en voorgedragen. Zoo is 't ook. Directeur von F. is de ziel van het gezelschap. Op veelal komische wijze verzoekt hij deze of gene gast iets ten gehoore te brengen en vertelt dan het publiek wat ten beste zal wordon gegeven. Alleraardigst kan hij voor den dag komen, zoo o.a. met zijn aankon diging van de pauzemet het bekend maken, dat de voorstelling geëindigd is en met zijn verhaal hoe hij zich het tooneel ingericht dacht bij de voordracht van »die Haseinnss door mej. Stadshagen en den heer Heinz Buda. Hetgeen aangeboden werd, werd zeer goed, soms met veel bijval ontvangen. De voordrachten bestonden uit zangnummers, solo's en dno's van de dames Stadthagen en Leglan en de heeren Lange en Buda, gedichten zeggen van mej. Orth en het uitvoeren van een tooneelstnkje. Directeur von F. trad met sncces op als «conférencier." Hoogstwaarschijnlijk treedt het gezelschap, woensdag, 12 Maart a.s., hier weder op. Kleuwe boot. Den 27 Febrnari is van de werf „'t Honds- bosch", alhier te water gelaten een nieuw gebouwd schroefstoomschip gtnaamd «Alkmaar Packet Nr. 9" en bestemd voor den dienst van Zaandam op Amsterdam van den stoombootd.enst «Alkmaar Packet". Hut nieuwe stoomschip heeft eene lecgto van 105 Eng. voeten bij eene breedte van 15 Eng. voeten en 2 Eng. dnimen het zal worden voortlewogen door eene c mponad- stoorrimachine van 125 iudicatenr-paardekrachtendie daaraan eene snelheid van ongeveer 12 knoopen zal geven. Het schip zal geheel elrctrisch worden verlicht met stoom verwarmd en geheel ingericht worden naar de eischen des tijde. Het voorneman bestaat binnen zes weken het schip in dienst Ie stellen. Cadettenschool. De «St, -Ct." bevat, eena me ledeeliug van den minis ter van oorlog dat voor de toelating tot de Cadetten school te Alkmaar in de maanden Jnli en Augustus a.s. een examen zal worden gebonden. Voor dit examen worden opengesteld 35 plaatsen voor jongelieden met bestemming voor den dienst hier te lande 25 plaatsen voor jongelieden met bestemming voor don dienst in Nederlandsch Indië. Aanmeldingen worden vóór 15 Mei ingewacht bij het Departement van Koloniën. Nadere bijzonderheden wor den vermeld in de »St.-Ot." Nr. 50. Professor Chambly. Blijkens in dit nummer geplaatste advertentie zal Woensdag, 5 Maart, in de Harmonie eene «groote inysteriense séance" worden gegeven door professor Cbam- bly. In tal van binnen- en buitenlandsche bladen wordt hij ten zeerste geroemd. De «Echo dor Gegenwart" van Aken zegt, dat by op het gebied van het spiritisme alles in de schaduw steltwat te dier plaatse vroeger trots mad. Fey Cumberland Nerelli en anderen werd ver toond. De »N. Gron. Ct." schrijft van hem «Van alle kunstenaars op hot gebied van magie en illusie, die dezo stad (Groningen) in den laatsten tijd hebben bezocht, is de heer Ohambly zeker 8en der beste, zoo niet «de beste", en voorts dat hij den naam van «toovenaar", diu hem in bet Oosten werd gegeven niet tevergeefs draagt." Het «Dagbl. van Z.-H. en 's-Gravenhage" laat zich als volgt o rei' hem nit: «De heer Chambly heeft zich in zijn eigenaardig vak een goeden naam verworven en mag daarin dan zeker ook een der grootste specialiteiten genoemd worden." En op deze wijze gaat het in eena groote menigte dagbladen voort. De heer Chambiy is tevens voorzien van een aantal attesten van Vorsten en andere hooggeplaatste personen alia vol van betuigingen van du meeste tevredenheid over 'tg en door hem op het gebied der «tooverkunst'' werd ve< richt; zoo ontving hij van de keizerlijke koninklijke wetenschappelijke ver eeniging te Serajéwo is Bosnië een eere-diplomaterwijl Zijne Koninklijke Hoogheid der Hertog van Parma, voor wien hij tweemaal optrad hem tot bbwijs zijner hooge tevredenheid een vereerend getuigschrift schonk. Med, Bond van Oud-onderofficlcren. Betreffende den stand van den plaatseljjken schiet wedstrijd op de schietbaan in de Niewe Doelen, kunnen wij mededeelen, dat de volgende seriën voor een prijs in aanmerking komen. (Maximumpunten 200)): 185, 184, 183, 179, 179, 178, 171, 169, 169, 167, 164, 163, 162, 150, 144. De schutter, die in aanmerking komt voor de verguld zilveren medalje, heeft in 5 seriën 455 punten gemaakt. Zeker zullen velen bnnne seriën tiachten te verbeteren eu anderen eene goede serie daarnaast of tns schen brengen. Er zjjn geschoten bijna 600 sieriën wanneer 1000 seriën worden gemaakt, stelt de afd. 20 prijzen beschikbaar, die op nader te bepalen datum fees telijk zullen worden uitgereikt. De korpswedstrijd zal plaats hebben op donderdag, 3 Ap'il a.s., 's avonds 7 uur. De wedstrijd der kaarten eindigt 28 Maart. 27 Febr. Jacob Baakenkamp, te Helder en Neitje Hoek- ma, alhier. Willem Fredrik van Hartrop, te Leiden en Cornelia Johanna Gehrels, te Alkmaar, onl. te Amsteidam. GEBOREN. 27 Febr. Beletje Catharina' Maria, d. van Jacob Hout- kooper en Maartje Groot. Catharina Clasina, d. van Nieolaas Pieket en Anna Maiia Pater. Wilhelmus Cornells, z. van Wilhelmus Mooij en Anna Maria Pater. OVERLEDEN. 28 Febr. Reinonwtje Stam, wed. Johannes Keuris, 60 j. Apolonia van EijzereD, eehtgen. van Pieter Krijns, 35 j. en 8 m.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2