StadHberichten. In November 1874 werd de afgetreden Minister ander maal tot lid van de Tweede Earner gekozen, thans in het district Hoorn en steunde sedert bij vele gelegenheden de opvolgende Ministers van Koloniën, voor zoover deze, of schoon lid van een conservatief Ministerie, toch het streven naar hervorming op Java begunstigden. Wanneer hij af wijking of reactie opmerkte, liet hij meermalen zijn waar schuwende stem hooren. Diezelfde gedragslijn bleef hij volgen toen hjj in Sep tember 1880 van de Tweede naar de Eerste Kamer over ging, door de Provinciale Staten van Zuid-Holland als zoodanig gekozen. Niettegenstaande zijn hoogen ouderdem en zijne meermalen door ernstige ziekte aangetaste ge zondheidstoestand, bleef hij tot op het laatst de zittingen der Kamer bijwonen, waar hjj bij zijne medeleden in hoog aanzien stond. Sijbekarspcl. Toen het huis van den heer Klaver Sen. den 2 tot den middag gesloten bleef, kreeg men argwaan en besloot zich toegang tot de woning te ver schaffen door een venster in te klimmen. Binnengekomen vond men de oude lieden te bed de vrouw r-eds dood en de man bewusteloos door het inademen van kolendamp, 's Maandags was de lijder nog niet tot bewustzijn gekomen. den jonge avonturier. Ongeveer twee jaren geleden ontliep een dertien jarige knaap, J. G. genaamd, do ouderlijke woning te Rotterdam. Zooals later bleek, ging hij, zonder aangemonsterd te zijn, als scheepsjongen mede met het stoomschip «Clan- field", om vervolgens in verschillende zeeën rond te zwalken, nu eens op dit en dan weer op dat schip. Al dien tijd liet hij zijne ouders onkundig van zjjn lot, totdat dezer dagen een brief voor hen nit New-York aankwam, waarin do verloren gewaande zoon hun mededeelde, dat hij net het stoomschip «Maasdam", van de HollandAmerikaljjn, naar Botterdam zon terugkeeren. Inderdaad bleek bij de aankomst van het stoomschip de jonge zwerver daar aan boord te zijn. De politie heeft hem aan zijne ouders teruggebracht. Artls. Een hoogst merkwaardig en zeldzaam geval heeft zich in «Artis" voorgedaan één der Waterboa's (Boa murinaj van Suriname, van zoor aanzienlijke lengte 13 voet bracht een dertigtal jongen ter wereld. Deze jonge slangetjes ongeveer 65 cM. lang en van een duimsdikte die reeds geheel de kleurentcekening der ouden bezitten, zijn uiterst levendig en voortdurend in beweging zelfs bijten zij heftig naar de voorwerpen, die hun worden voorgehouden. De grootste moeilijkheid om ze in het leven te behouden is wel het geschikte voedsel voor hen te vinden tot nog toe nemen zij uit sluitend warme melk tot zich. (N. v. d. D.) Voor den spoorweg van Broek op Itangedijk, naar Blrkshorn, langs de Langedjjker dorpen is de helft van het benoodigde kapitaal reeds gevonden. Het comité heeft besloten zich nu tot de Provincie en het Rijk to wenden om subsidie. Te Heereiivecn heeft het circus-Roberti iets ver toond, wat aldaar algemeene belangstelling wekte. De heer J. Plet, veearts aldaar, bezit een ponny, welke reeds met goed gevolg uitkwam op wedrennen te Leeuwarden en Oranjewoud. Met dit dier had de directeur van het circus zich slechts enkele uren beziggehouden, en toch had «Snel" het in die weinige uren reeds ver gebrachthij kon doodliggen, zich op commando wenden' en omdraaien, als was hij reeds jaren lang «circuspaard' geweest. 'Toch vergat hij zijn eigen meester niet, en toen deze hem even floot, stond hij op het punt om zjjne artistieke opleiding in den steek te laten en die aan zijn waren patroon op te offeren De avond was een echte triomf voor »Snel", maar niet minder voor den directeur van het circus. Schagen. Den 2 gaf Schagen's harmoniekapel een welgeslaagd concert, in het Noord-Hol), koffiehuis. Vooral schoon klonken «Hond" ouverture van E. Pan- dertfantasie de l'operettaNo. 66 van J. Offenbach en de nit een muzikaal oogpunt zoo geroemde Sardbande van A. Gzibulka. De tonen van toetsen en vedel maakten het «bal na" van het programma tot het langste beweegljjkste nummer. Ursem. Tot voorzitter der commissie tot wering van schoolverzuim in deze gemeente is gekozen de heer J. Hille tot secretaris de heer J. Medeinblik. Barslngerhorn. In de polders Waard en Groet werd al weder met suikerfabrikanten gecontracteerd voor het bouwen van suikerbieten. De prijzen zijn nage noeg als het vorig jaar. Nu de vorst geweken isis de veldarbeid in deze polders met kracht aangevangen. Zuid- en Woord-Schermer. Den 2 herdacht do heer J. Ditmars, hoofd der school, den dag waarop hij voor 25 jaar dit ambt aanvaardde. De gansche gemeente was in vlaggentooide schoolkinderen brachten den jubi laris eene aubade en vereerden hem een geschenk. Overigen feestelijkheden moesten wegens ongesteldheid van den beer Ditmars achterwege blijven. Hij kan zich zeker overtuigd honden, dat zijn arbeid door de ingezetenen dezer gemeente boogelijk wordt gewaardeerd. Wederlandsch Paarden Stamboek. Het Bestuur maakt bekend, dat de keuringen voor de toekenning der Rijks- en Provinciale bijdragen en snbsi- diën voor hengsten, zullen plaats hebben: te Schagen op Maandag 17 Maart e.k., te Hoofddorp op Dinsdag 18 Maart e.k., te Beverwijk op Woensdag 19 Maart e.k., telkens des voormiddags tien ure. Voor deze kenringen zijn nit het Provinciaal subsidie beschikbaar voor hengsten geboren in 1899 of vroeger, zeven snbsidiën ad f 250.en wel 2 voor het Noorder-, 2 voor het Midden- en 3 voor het Zuiderdeel voor hengsten geboren in 1900zes aanhoudingspremiën ad f 150.Voorts uit het Rijkssubsidie, behoudens minis terieels goedkeuring, voor elk deel, voor hengsten van 3, 4 of 5 jaar oud, een onderhoudsbijdrage van f 400. en een bediag van f 800.voor onderhoudsbijdragen voor hengsten op de eilanden Texel, Terschelling en Wie- ringen te stationneeren. De toekenning der drie onderhoudsbijdragen van f 400. heeft onder de volgende voorwaarden plaats a. de hengsten moeten ten volle bekroningswaardig zijn; b. do bekroonde hengsten zullen minstens 2 achtereen volgende jaren, tegen een dekgeld van ten hoogste f 25.in het deel der Provincie, waarin de be kroning is geschied, beschikbaar moeten worden gesteld c. de eigenaar is verplicht minstens een getal van 50 merriën bij den hengst toe te laten d. aan denzelfden hengst zal de premie niet meer dan tweemaal mogen worden toegekend, wanneer in vol gende jaren deze premiën opnieuw mochten worden uitgeloofd. De bijdrage wordt in tweo termijnen uitbetaald, ver vallende op den 15 Augustus van het jaar waarin de kenring plaats had, en het daarop volgende jaar. Bovendien wordt onder bovenstaande bepalingen een premie van f 400 uitgeloofd voor den besten hengst van 3 tot 6 jaar. Hiervoor wordt eene extra kenring gehonden op Don derdag 20 Maart, des v.m. elf nre, te Baverwjjk. Door de Kenrings-Commissie zal worden bepaald, welke hengsten daarnaar kunnen mededingen. Voor Wieringen is eene onderhoudsbijdrage beschik baar van f 200.—. Zij, die genegen zijn hunnen hengst aldaar te station neeren, moeten tijdens de keuringen te Schagen, Hoofd dorp of Beverwijk hiervan aangifte doen bij de Oommissie en den hengst aldaar voorbrengen. De hengsten, die in rang volgen op de geprimeerden, komen voor dit stationnement het eerst in aanmerking aan te wijzen door de Kenrings Oommissie. Mocht men te Wieringen tot aankoop van een premiewaardigen hengst beslniten, dan vervalt bovenstaande bepaling. Voor Texel is eene onderhoudsbijdrage van f 250, beschikbaarvoor Terschelling f 350. Deze bijdragen worden toegekend aan de beste der aldaar aangeboden hengsten, mits bekroningswaard. De naar aanhoudingsbijdrage of subsidie mededingende hengsten moeten in het Stamboek zjjn ingeschreven, of op de kenring daarvoor zijn opgenomen of goedgekeurd Er zal vóór de premiekeuringen gelegenheid worden ge geven ter opname van hengsten in het Stamboek. Hengsten, geboren in 1899, in 1601 bekroond, moeten op de hierboven genoemde keuringen opnieuw worden voorgebracht. (Zie alinea 2 van art. 8 van het in 1898 gewijzigde reglement. Houders van fokpaarden worden er aan herinnerd, dat de merriën, met welke zij naar eene aanhoudings- premie willen mededingen, in het Stamboek moeten zijn ingeschreven, of op den dag der kenring daarvoor zijn goedgekeurd. Daarbij moeten zij door een door de Rijks commissie goedgekeurden Stamboekhengst zijn of wor den gedekt. Indien eene geprimeerde merrie ontjjdig haar venlen verwerpt, is de eigenaar verplicht, hiervan onmiddellijk eene, door twee bekende getuigen geteekende verklaring op te maken en deze den Secretaris toe te zenden. Het Bestuur behoudt zich de bevoegdheid voor, de standplaats van de met snbsidiën ot bijdragen bekroonde hengsten aan te wijzen en herinnert belanghebbenden aan het Reglement, waarbij is voorgeschreven, dat geprimeerde hengsten tot den 15 Augustus van het kenringsjaar, binnen het bepaalde deel der Provincie moeten zjjn ge bleven en als dekhengsten werkelijk gediend hebben. Aangifte moet geschieden, bjj den Secretaris te Alk maar, 8 dagen vóór de hierboven genoemde kenrings- dagen. In de aangifte moet vermeld worden naam, kleur, ras, feekens, afstamming en geboortejaar van den hengst. Volgorde der Keuringen: a. Stamboekkenring. b. Premiekeunng van 3-jarige en oudere hengsten. c. 2-jarige hengsten. De voorjaarskeuring van hengsten, ingevolge de Wet van 21 Jnni 1901, Stbl. No. 156, heeft plaats Donderdag 13 Maart, des voorm. 101/., uur, in de Militaire Manege te Haarlem. Scbermerhorn. Den 26 Februari werd in het restaurant »Krasnapolsky'' te Amsterdam eene algemeene vergadering gehonden van de Coöperatieve Veieeniging »de Voreenigde Tuinbouwers". In deze vergadering werd door den secretaris, den heer Oortman Gerlings, te Hoorn, verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar, terwijl de rekening, die door de finantieele commissie vooraf was onderzocht, werd goed gekeurd. Uit het verslag, den 340 leden der vereeniging toege zonden, bleek van af de opening op 18 Jnni 1901 tot en met 31 Dec. 1901 aan het veilingsgebouw te Amster dam geveild te zjjn voor een bedrag van f 14299,'Së1^ aan groenten, ooft en bloemen. Hoewel dit bedrag beneden de verwachtingen is ge bleven, mag voor de toekomst worden verwacht, dat de leden door eene algemeene toezending hunner producten meerdere levensvatbaarheid aan hunne inrichting znlleu schenker), die voor den tuinbouw van zoo'n groot nnt kan zijn Het percentage voor den verkoop word weder vastge steld op 8 Tot voorzitter werd herkozen de heer W. Balk Wz., te Ooster Blokkertot leden van het bestuur werden gekozen de hceren P. de Vries, te Aalsmeer en J. Wal- raad, te Boskoop tot commissaris de heer van Oudewater te Heemstede. Aangezien men meende, dat meerdere bekendheid van de werking der Vereeniging moest wo den gegeven, werd het bestuur een erediet van f 100 toege staan tot het onderzoeken op welke wijze het best propa ganda voor de vereeniging kan worden gemaakt. Tentoonstelling van fotografiën. De Directeur van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem heeft gedurende eenigen tijd de Rotonde van hef Mnseum van Kunstnijverheid beschikbaar gesteld voor het houden eener tentoonstelling van fotografiën bij eengebracht door het bestuur der Amateur-Fotografen- Vereeniging te Amsterdam. Deze verzameling is bestemd om te worden gezonden naar de Speciale Tentoonstelling van fotografiën, die te Turijn in het park Valentin zal geopend zijn, gedurende den tijd, dat de Eerste Inter nationale Tenstoonstelling van decoratieve kunst aldaar zal gehouden worden. De afdeeling Hoorn en Omstreken der «Holland- sche Maatschappij van Landbouw" heeft be sloten, het hoofdbestuur te wijzen op het onpractisch ingerichte jaarboekje en de aandacht te vestigen op den Reiswijzer van den Wielrijders-Bond, welke zeer doel matig is. Ook zon de afdeeling gaarne het »Ned. Landbouw weekblad" veranderd zien. Volgens Dr. Van der Zande is dit geheel een qnaestie van redactiedaarom zon een bevoegd en deskundig redacteur moeten aangesteld worden. Geen snbsidie werd toegekend aan de Vereeniging van oud-leerlingen der Landbouwschool te Schagen. Deze ver eeniging had geldelijken steun verzocht, ten einde een station op te richten tot onderzoek van het gehalte der melk. De afdeeling grondde hare afwijzende beschikking op de overweging, dat het doel van dergelijk station nooit kan zjjn, dat het melkgehalte op ééne plaats kan onderzocht worden. Dan wordt door de verzendingskosten dit onderzoek veel te dnur. Op alle dorpen moet een des kundige aangesteld worden. Bovendien kunnen de kaas- fabrieken zeiven het melkgehalte onderzoeken. Als afgevaardigde naar de vergaderingen van Hollands Noorderkwartier werd benoemd de heer Stapel. De vereeniging voor den aanlog van een proeftuin voor fruitteelt in den BaDgert (nabij Hoorn) zal geldelijk gesteund worden door het nemen van 25 aandeelen. Be werkstaking te Enschedé. Het volgende schrijven is door het bnrgercomité aan het organisatie-comité verzonden «Naar aanleiding van de tusschen ons en nw comité gisteren gehouden conferentie, meenden wij na ernstige bespreking geen wijzigingen in ons bemiddelingsvoorstel te kunnen brengen. Wij bevelen onze voorstellen nogmaals ter ernstige overweging aan, hopende, dat deze alsnog tot het gewenschte resultaat mogen leiden. De fabriek Ris?tersbleek te Enschedé is den 1 stop gezet. Wij ontvingen het verslag over 1901 der socië teit tot bevordering van natlonalen handel en indnstrle. Bij dat verslag is gevoegd do balans en een voorstel tot het doen van afschrijving en nitkeeren van dividend, waaruit blijkt, dat een winst is gemaakt van f 23.262.15. Directeuren stellen voor om afteschrijven alle op richtingskosten en 1/2 van het meubilairte zamen f 14.210.69, in de reservekas te storten f 905.18, als dividend over het gestorte kapitaal ad f 206.800 nitte- keeren 6 °/o aan de oprichtersbewijzen elk uittekeeren f 1.03 en het saldo ad f 908.64 te schrijven op nieuwe rekening. In deze onderneming, die ten doel heeft goede zaken in naamlooze vennootschappen omtezetten, zjjn in het eerste halfjaar tot stand gebracht zeven zaken, waarvan het blijktdat ze van de soeieteit veel stenn ontvingen. Poging tot moord en zelfmoord. Een onderwijzer te Slochtereu, die oneenigheid had met zijn meisje, de dochter van een landbouwer, zag zich het huis van haar ouders ontzegd. Hjj wist de woning binnen te dringen en loste twee schoten op het meisje, die haar slechts schampwonden bezorgden. De jonge man richtte daarna het wapen op zichzelf en bracht zich een doodelijk schot toe. Verdronken. Te Haarlem zakte den 1 op den Singel een acht jarig jongetje, A. P. W., ter hoogte van het Institunt- Prins door hot ijs, nadat hij te voren door leerlingen van die school gewaarschuwd wa3. Op zijn hnlpgeroep bega ven zich toen cp het ijs de elfjarige J. W. K., een nego- tiekoopman G. D., de timmermansgezel L. H., en ten slotte J. A. B., bediende aan de school, die echter allen mede door het ijs zakten. Hoewel mer. daarop met ladders en touwen de dren kelingen trachtte te redden, verdwenen de beide knapen in de diepte, en konden eerst na een half unr worden opgehaald. Drie geneesheeren beproefden nog de levens geesten op te wekken, doch het beeft niet mogen baten. Volksbond. Op het a.s. Donderdag te geven concert znllen de volgende nummers worden uitgevoerd: 1. Sonate no. XI Mozart, viool en piano. 2. Loverkens (4 liederen) van Nicolaï. 3. Fantaisie über Motive uit de Oper Tannhau- ser (Wagner), piano-solo. 4. Pastorale van Sitt en Mo derato van Dancla, viool en piano. 5 Pas nis Angelicas van César Frank zang viool en piano. 6. Andante en Scherzo, van David viool en piano. 7. 4 Liederen, van SpoelOoster, Theodotus en Valerius. 8. La Gaviota van Verhey en Slaapliedje van Gottfr. Mannsolo voor piano. 9. Caro imio ban van Giordani, zang, viool en piano. Met aandrang wekken wij onze stadgenootea op om ait concert te gaan bijwonen, dat toegankelijk is gesteld voor 25 cents of 10 cents naar verkiezing. Gebouw Spaarbank. Voor het door het bestuur der Spaarbank te stich ten gebouw aan de Nieuweslootis uitgeschreven eene beperkte prijsvraag onder bouwkundigen buiten Alkmaar. In de laatst gehouden vergadering is bekroond geworden het plan van den heer J. A. G. van der Steur, bouw kundige te Haarlem. Werkstaking Enschedé. Naar wij vernemen werd door de afdeeling Alk maar van den Ned. R. Kath. Volksbond voor de werk stakers en uitgeslotenen te Enschedé reeds afgezonden f 25, voor do diamantbewerkers te Amsterdam f 10. Een goed voorbeeld voor de andere werklieden-ver- eenigingen te dezer stede. Hoogere Burgerschool. Bij kon. besluit is bepaald, dat voortaan candida- ten voor Rijks Hoogere Burgerscholen geheel of gedeel telijk kunnen worden vrijgesteld van het toelatings-oxamen, indien dej directeur der R. H. B. S. van oordeel is, cat daartoe termen bestaan. Naar wij vernemen is door den directeur der Rijks Hoogere Burgerschool alhier, kort uiteengezet op welke wijze gehandeld zal worden bjj de aanstaande toelating tot de H. B. S. Voortaan zal daar toe slechts éénmaal 's jaars, in de eerste helft van Juli gelegenheid bestaan, Hoofden van scholen, welke candi- daten voor de aanstaande toelating hebben voorbereid, kunnen op aanvrage aan den directeur der H. B. school met deze regeling in kennis gesteld worden.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2