Honderd en vierde jaargang. 1902. ZON D~ A G 9 MAART. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. i)ö Oorlog in Zuid-Afrika. NO. 30. Kerste blad. 1LKMA1RSCHE COliRANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en «aterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f j franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f ©,O0. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prys der gewone advertentlën t Per regal f ©,1ft. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers II ER Ms. COSTER 8e ZOONVooidam C 9. Telefoonnummer 3. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestnur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der ingezetenen dat bij hem ingekomen en aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven het kohier der personeele belasting No. 12, voor het dienstjaar 1901 executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 6 Maart 1902; dat ieder verplicht is zijn aanslag, op de bij de Wet bepaalde wijze, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken, binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestnur voornoemd G. R I P P I N G. Alkmaar, den 8 Maart 1902. DUITgCHl.AWD. In antwoord op de onlangs ge- honden, door ons gemelde, interpellatie over Dnittch- lands hondiog tegenover de weigering der Engelsche Regee ring om de ambulances van het Roode Kruis op het oorlogsterrein in Zuid-Afrika toe te laten, heeft thans minister von Richthofen zich bepaald tot de zeer vage verklaring, dat de Regeering zou voortgaan pogingen in het werk te stellen, om de menschlievende bedoelingen der Duitschers tot haar recht te doen komen. Wat den uitvoer van paarden betreft bestond dien aangaande geen enkele statistiek en was er ook geen wet die dezen uitvoer ?erbood. Zulk een wet zou zoo zij bestond bovendien veel schade aan den Duitschen landbouw toebrengen. Een motie, door de socialisten voorgesteld, waarbjj gevraagd word, de sterrekundige instrumenten naar Peking terug te zenden, werd door den Rijksdag verworpen. KW©KI.AMD. De redevoeringeu-wedstrijd tusscheu Rose berry en Bannerman, - de leiders der beide fracties van de liberaie partij, houdt nog steeds aan. Thans is laatstgenoemde weder aan het woord geweest; volgens de telegrammen was bij ditmaal bijzonder gelukkig en werd zijne rede niet slechts luide toegejuicht, doch heeft zij in Engeland algemeen grooten indruk gemaakt. Rose- berry is nu weder aan de baurt, en zal zeker niet lang op zich laten wachten. De verliezenlijst voor Februari geeft de volgende cijfers Gesneuveld zijn 16 officieren en 115 man, aan ver wondingen gestorven 7 officieren eu 33 man, aan ziekte bezweken 18 officieren en 507 man, vermist werden 18 man, en als invaliden zijn naar Engeland teruggekeerd 101 officieren en 2266 man. Totaal 144 officieren en 2978 man. Sinds het begin van dea oorlog zjjn 489 officieren en 4956 manschappen gedood 1752 officieren en 20,096 man gewond (waarvan 173 officieren en 1730 man stierven), 378 officieren en 8987 vermist ca gevangen genomen (waarvan 5 officieren en 97 man stierven en 1 officier eu 71 man nog steeds vermist zijn), 304 officieren en 12,030 man gestorven aan ziekten, 23 officieren en 616 man gedood by toeval, 2832 officieren en 65,869 man invalide naar huis gezonden, (waarvan 473 gestorven zijn en 4988 ongeschikt zijn verklaard voor den dienst, en 548 thans nog in het hospitaal vertoeven. Bi; de invaliden waren 7849 gewonden, zoodat thans het guheele verliescijfer bedraagt, van den aanvang af 110,483 officiereu en soldaten. FRANKRIJK, Den 5 is op het mjjnwerkers- congres te Alais met 124 tegen 105 stemmen besloten onverwijld de algea.eene werkstaking in Frankrijï te proclameerende eischen zijn 8-urige werkdageen minimum-loon en een pensioen van 2 francs. President Loubet ontving een eigenhandig schrijven van den Czaar om hem te herinneren aan zijne belofte een tegenbezoek aan Rusland te brengen. Het bezoek dat 4 dagen zal duren zal vermoedelijk in einde Mei plaats vinden. VBBEBN.-STATEN. De »Morning Post" ver neemt uit Washington, dat de Boeien-gedelegeerden een formeel verzoek richtten tot den Staatssecretaris Hay om interventie van de Vereenigde Staten in den Znid- Afrikaanschen oorlog. Hay verzocht hun niet om hnnne petitie achter te laten voor overweging zooals gewoonlijk gedaan wordt met v rzoekeu aan de administratie maar gaf onmid dellijk een afwijzend antwoord. Toen hem het verlangen werd kenbaar gemaakt om de zaak breedvoerig te bespreken, deelde Hay den gede legeerden mededat de regeering niet bereid was tot zulk een bespreking en maakte hij op beleefde wijze aan het onderhoud een einde. ®UID-AFKIIAA. Dit de optimistische verwach tingen van de Jingo-partij omtrent een spoedig einde van den oorlog niet gedeeld worden door de bevoegde beoordeelaarsdie zich op het terrein vaa den strijd zelf bevinden bewijst de oorlogscorrespondent van de »Daily Mail'', die den 2 uit Pretoria seint: Na in overweging genomen te hebben elk voordeel dat wij in de laatste maandeu behaalden, moet ik erken nen dat ik niet inzie waarom do oorlog ditmaal niet even lustig als voorheen voort zou gaan in het -. olgende jaar. Zelfs over twee jaar kunnen onze troepen nog in het noorden van Transvaal bezig zijn. Tijding van Andree 1 De »Frankf. Ztng." verneemt uit New-York De Manitoba-Hudson baai Compagnie heeft uit deNoordelijke factorij-Churchill bericht ontvangen, dat een Btam wilde Eskimo's, drie maunen, die in een groote kajak of in schuiten door 't luchtruim zweelden, mot pijl en boog hebben doodgeschoten. Deze tijding schijnt op Andree betrekking te hebben en eenig vertrouwen te verdienen, daar de factorij een tameljjk uitvoerig bericht over de uitrusting van den luchtballon inzendt en meldt dat de wilde Eskimostam, dien de lieden van de factory ont moetten, in 't bezit was van messen, tabak en patronen en deze voorwerpen, niet wilde overgeven. Scheepsramp De Amerikaanscbe stoomboot «Waesland", van Liverpool naar Philadelphia, met 114 passagiers en 89 man equipage, is bij Anglesea gezonken, nain aanvaring te zijn geweest met de stoomboot »Harmonides, uit Hous ton, welke laatste alle personen redde en aan boord nam. Amerlkaansche giften. In de Amerikaanscbe bladen vindt men een stati stiek der giften, welke in 1901 voor inrichtingen van algemeen nnt zijn gedaan, van 5000 dollars en hooger. Zij bedragen te zamen niet minder dan 107,360,000 dol lars enkel voor onderwijs leering en weldadigheid. Bovenaan staat Carnegie met 31 millioen, waarvan de heift voor openbare boekerijen. Hij verschaft daartoe de middelen aan elke gemeente, die bereid is de onderhouds kosten zelve te dragen. Dan volgen de 30 millioen die mevr. Stanford voor do universiteit van Californië heeft geschonken. John Rockefeller en Pierpont Morgan gaven elk ongeveer 3 millioen enz. Miss Heien Gould ten minste evenveel maar zij wil er geen openbaarheid aan geven. Opmerkelijk is hiernaast de klacht van de «Oburch Economist" dat de giflen en legaten voor kerken en kerkelijke gemeenten in de laatste jaren sterk afnemen. Het blad voegt er bij, dat van 7516 Presbyteriaansche gemeenten 2141 in 1901 geen enkel lid bij kregen de helft der overigen niet meer dan 5, bd slecht 1605 meer dan 10 nieuwe leden hadden aan te wijzen. LONDEN, 7 Maart. Bij de beraadslagingen over de legerbegrootmg in het Ligerhuis verklaarde de minister van oorlog, St. John Brodrick, dat de berichlen uit Zuid- Afrika doen zien dat de yoet, waarop de operaties thans wordeu gevoerd, recht geven te verwachten dat de Britscbe strijdmacht in Zuid Afrika aanmerkelijk verminderd zal kunnen wordeu lang voordat de negen maanden om zijn gedurende welke het leger in Zuid-Afrika op dezelfde sterkte zal kunnen worden gehouden zonder de voorlig gende begrooting to overschrijden. Naar alle waarschijnlijk heid zal het garnizoen van Zuid-Afrika zoodra de tegen woordige crisis voorbij is tot 15.000 man Britsche troepen teruggebracht kunnen worden bovendien zullen daar plaatselijke en politietroepen zijn. Cecil Hhodes. KAAPSTAD, 7 Maart. Rhodes is weer ingestort; zijn toestand geeft reden tot ongerustheid. Ken middel tegen mond- en klauwzeer. BERLIJN, 7 Maart. In de vergadering van de begroo- tingscommi8sie uit bet Pruisische Huis van Afgevaar digden deelde geheimraad Kirchner, van het ministerie van ouderwijs, mede, dat het gelakt is een zeker werkend immunisatie-middel tegen mond- eu klauwzeer te ontdekken. Men mag aannemen, dat het spoedig zal gelukken een praeparaat samen te stellen, dat voor elk veehouder de mogelijkheid zal openen zijn geheelen veestapel tegen ge ringe kosten te immuniseeren. Professor Loefller uit Greifswald, die da onderzoekingen verricht, heeft ook de geneeswijze van Bacceid beproefd, doch bevond, dat diens middel gevaarlijk en niet afdoend is. JTlr. A. van Waamen vau Kemnes. f De Voorzitter der Eerste Kamer, is na eene kort stondige ziekte den 7 overleden. De heer Van Naamen, die het Voorzittersambt sinds 1889 vervulde, heeft ook in die hoedadigheid de buiten gewone vereenigde vergaderingen der Staten Generaal geleid, welke door de ziekte en den dood vau Koning Willem III waren uoodig geworden, namelijk voor de beöediging van Koningiu Emma als tijdelijk Regentes in 1890 en als Regentes voor Koningin Wilhelmiua, en in September 1898 do vereenigde vergadering in de Nieuwe Kerk te Amsterdam ter inhuldiging van Koningin Wilhel- mina. Namens de Staten-Generaal legde hij destijds den eed van getrouwheid af. De thans overleden Staatsman werd geboren te Zwolle in 1828 en promoveerde in 1852 te Utrecht in do rechts wetenschap. Bij de invoering van de Schoolwet van 1857 werd hij schoolopziener in het district Ommen en in 1861 in het district Kampen, welke betrekking hij bleef ver vallen tot 1880. In 1866 werd hjj door het district Zwolle gekozen tot lid der Tweede Kamer. Bij bleef lid tot 1879 en werd toen door do Provinciale Staten van Overijsel gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten en het volgende jaar tot lid der Eerste Kamer. Iu 1889 volgde hij den heer Schim- melpenninck van der Oye op als Voorzitter dier Kamer. De heer Van Naamen werd algemeen geacht om zijne groote kennis en zijn warmgevoelend hart. Ieder herinnert zich nog de spontane hartelijkheid van den welkomstgroet dien hij richtte tot President Kruger bij diens komst in ons land. Als voorzitter der Eerste Kamer zal tijdelijk optreden de heer Geertsema, als oudste lid, en bij diens verhin dering de heer Cremers. (N. v. d. D.) Warotcnhulzen. Vrijdag jl. werd hier bet erger lijk schouwspel bijgewoond, dat een vader door de politie zijn bij hem inwonenden gehuwden zoon met vrouw; zijn huis liet nitzetten. Tengevolge het inisbraik maken van sterken drank door den vader, hadden van tijd en wijle minder aangename huiselijke tooneeien plaats. Veehandel In Vriesland. De aanvoer van melk- en kalfkoeien was grooter dan in de vorige week en de handel ging beter, doordat Belgische kooplieden goede inkoopen deden van de eerste soort. Vooral b.ste kalfkoeien werden door deze koop lieden gekocht. In vette koeien was de aanvoer minder, met het gevolg, dat de prijs daalde, gemiddeld met 1 ct. per kilo. In stieren was de handel beter met meer omzet en betere prijzen. Vette kalveren waren goed gevraagd de prijzen waren, vooral voer de beste soorten, vast. In den zeer vlaggen handel in nuchtere kalveren is eene kentering gekomen wijl de Engelsche markt voor dit vleisch met aanmerkelijk lagere prijzen afkwam. Ge middeld was de prijs wel t 2 por stuk lager de opkoopers maakten slechte zaken. In wolvee, met niet groeter aanvoer, zeor weinig handel. Vette varkens met drukken handel en hooge prijzen, vette biggen eveneens, magere varkens behoorlijk goed gevraagd; jonge biggen tamelijk gevraagd. De aanvoer was: 900 inelke- en kalfkoeien, 180 vette koeien, 170 vette kalveren, 90 stieren, 0 pinken, 2000 nuchtere kalveren, 400 schapen en lammeren, 100 vette varkens, 400 vette biggen, 150 magere varkens, 350 kleine biggen. De pryzen ziju Vette kooien, le qualiteit 28— 3ÜJ ct., 2e qualiteit 2628 ct., 3e qualiteit 2124 ct., stieren 24-26'/j-— ct., vette kalveren 36451/2 ct., vette schapen 2224 ct., vette varkens 2124 ct., Londensohe biggen 2021 ct. per 1/2 kilo. Melke- en kalfkoeien 1 125f 235 —ossen f f pinken f 52f 65, nuchtere kalveren f 6,9, f 10,weideschapeu f 17 f 22, lammeren f af magere varkens f 32—f 44, kleine biggen f 1.15 f 1.25 per week. (N. v. d. D.) Omtrent den dezer dagen tot ridJer 3e kl. der M. W. O. bevoiderden sergeant L T. Kloet deelt de Arnh. Ct. mede Onze voormalige stadgenoot de sergeant der artillerie L. T. Kloet, die in 1896 voor zijn heldhaftig gedrag bij de krijgsverrichtingen iu Atjeb bij kon. besluit werd be noemd tot ridder 4de klasse in de Militaire Willemsorde, hij was onder het vuur van den vijand een gezwollen sterk stroomende rivier te paard overgezwommen, om aan de andere zijde der rivier een lijn te bevestigen, waarlangs paarden, manschappen en vlotten met kanon nen en ammanitie [konden worden overgebracht, is tnans voor zgn opnieuw heldhaftig gedrag in het voor jaar van 1901 bevorderd tot lidder 3de klasse in de M. W. O., wegens het met goed succes alleen bedienen van een kanou, nadat de bedieningsmanschappen waren gewond oi gesneuveld, en bij een latere gelegenheid het wegdragen eu verbinden van een gewond officier. Dit is wel de hoogste onderscheiding, die een mindere te beurt kan vallen. Voor deze laatste feiten weid bij ook per telegram bevorderd tot adjudant-ouderolficier, dd. officier. De stoompont te Velgen. De Haarl. Ct. meldt het volgende De autoriteiten enz. te Velsen zijn door de heeren dr. J. W. Schuit en J. S. Hoek te Beverwijk, als voorzitter en secretaris van de vroegere «commissie tot behoud van de Velsei voetbrug", die van 1893 tot 1899 telkens van zich deed hooren, uiigenoodigd om eon bijeenkomst bij te wonen op Vrijdag 14 Maait a.s. 's avonds half acht in hotel «Terburg" te Beverwijk. Het doel van deze bijeenkomst is alsnog een bespreking en een gedachtenwisseling uit te lokken omtrent de com municatie over het Noordzeekanaal, en nu bij de her haalde proefnemingen met de stoompont, volgens de stel lers der oproeping gebleken is, dat er gevaren dreigen ten opzichte van eenigszins dragelijk verkeer, te beraad slagen over eventueel te nemen maatregelen tot het ver krijgen van een behoorlijken overgang.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1