l"g. van KERKORGELS, Muziekinstrumenten. Honderd en vierde jaargang. ZONDAG 9 MAART. Nederland. Veiling van Vaste Groederen, Advertentiën. A. SPANJAARD, Alkmaar. Muziek van alle Uitgaven. STEARINE-KAARSEN Uitslag veiling. FABRIEK REPARATIE-INRICHTING voor alle HANDEL in Piano's, Orgels en onderdeelen. van de Stearine-Kaarsenfabriek „AP0LL0", f 2245.-. NO. 30. Tweede blad. 4LKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt i n s d a g-, Donderdag en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ©,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentiën s Per regel f 0,15. Grootu letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Telefoonnummer 3. Onze Grondwet spreekt van koloniën en bezittingen in andere werelddeelen maar eigenlijke koloniën, in den ouden zin van volkplantingen, hebben wjj niet. De laatste die wij bezaten, de Kaapkolonie, hebben wij aan Enge- lannd moeten afstaan. Dat gemis valt te betreuren. Het klimaat van onze overzeesche bezittingen, hoe uitgestrekt en vruchtbaar zij wezen mogen, gedoogt niet de vestiging van ons volk om er te blijven, landbouw en veeteelt te drijven steden te bouwen, fabrieken en handelsinrich tingen te stichten, het land te bevolken en het inderdaad te maken tot eene Nederlandsche kolonie. In dit opzicht is Engeland boven andere natiën gelukkig. Het zijn vooral de groote eilanden iu de Zuidzee, die de Nederlandsche namen dragen van Nieuw-Holland Nieuw-Zeeland Tasmauië, waar de Engelsche koloniën zijn gevestigd en zich ontwikkelen tot belangrijke en invloedrijke deelen van het Britsche Rijk, die het moeder land te hulp komen in zijn zwaren strijd in Zaid-Afrika, maar ook allengs meer gehoord willen worden, waar het de wereld-politiek van Groot-Brittannië geldt. Yan dit >Groot-Brittann;ë der Zuidzee'', raeer bepaald van Nieuw-Zeeland, geeft de heer E. B. Kielstra in de jongste aflevering van het tijdschrift Onze Eeuw ons een schets. Dit eiland is ongeveer zoo groot als Groot- Brittannië en Ierland te zamen en telt eene Engelsche bevolking van omstreeks 775.000 inwoners, terwijl de reeds bijzonder weinig talrijke inlacdsche bevolking helaas, haar gewone lot deelt,waar zich Europeanen vestigen allengs afneent. Ais men dit land hoort beschrijven als vruchtbaar en gezond, dan is het te begrijpen, dat eene Europeesche bevolking van nog geen millioen Groot-Brittannië en Ierland tellen op omstreeks dezelfde oppervlakte ten minste 40 millioen inwoners waar voor een zoo uitgestrekte en rijke bodem beschikbaar ligt, zich mag verhengen in bjjzonderen voorspoed en in een weelde van instellingen, waarvan men in het oude, overbevolkte Europa zich nauweljjbs een denkbeeld kan maken. In zulk een nieuwen staat, gesticht door in de hoop op lotsverbetering uit Engeland vertrokken ondernemende menschea, zonder armlastige, geneel van anderen af hau kelijke burgersheerscht natuurlijk algemeen kiesrecht van mannen en vrouwen. Men heelt er een arbeidsdag van acht uur, een minimum-loon van acht shilling (f 4.80) per dag, pensioen voor alle 65-jarigen, die minde, dan een pond sterling (f 12) 's weeks te verteren hebben, een staatslevensverzekering enz. Merkwaardig is het ongetwijfeld dat toen iu 1825 in Engeland de Nieuw-Zeeland-Oompagnie werd opgericht met het doel om er een volkplanting te stichten en deze na aanvankelijk mislukte pogingen in 1829 de Engelsche regeeriug trachtte over te halen om bet eiland in bezit te nemen, het verzoek werd geweigerd. Destijds meende de regeering, dat Engeland koloniën genoeg had 1 Toen evenwel ook Franschen er zich kwamen vestigen die begonnen met er 20,000 hectaren land van de inlandsche bevolking te koopen voor 30 bijlen, en later tegen soort gelijke prijzen nog 150,000 hectaren aankochten kwam in 1839 de Engelsche »Nieuw-Zeeland-Land-Maatsclrappij tot stand, en werd in 't begin van 1840 Nieuw Zeeland door Engeland verklaard tot een onderhoorigheid van Nieuw-Zuid-Wallis, doch reeds in het einde van hetzelfde jaar tot een eigen kroonkolonie verheven onder een Engelschen Gouverneur met een Wetgevenden Raad. De door allerlei avonturiers verkregen en hoe verkregen landconcessiën waren ongeveer alle door de nieuwe maatechappij overgenomen maar na onderzoek door een Koninkljjken Commissaris werd dit landbezit van tien millioen hectaren slechts voor 140,000 hectaren recht' matig verklaard. De rest werd aan de inlandsche bevolking teruggegeven neentot domein verklaard en door de regeering verkocht. De kolonisten die dit land indertijd van de Nieuw Zeeland-Land-Maatschappij hadden gekocht, waren begrij pelijkerwijze hoogst ontevreden. Meer ontevreden waren nog de inlanders, de Maori's, die onlangs zouden hebben aangeboden voor Engeland in Zuid-Afrika te gaan vechten die het op onrechtmatige wjjze, hun afhandig gemaakt land, niet terugkregen. Twee oorlogenwaarvan de laatste jaren lang heeft geduurd en den Engelschen heel wat last heeft veroorzaakt, waren daarvan het gevolg Eerst iu 1870 was alle ernstig verzet gebroken en in 1883 kwtm de »Koning der Maori's" formeel in onder werping. Later bracht hij een bezoek aan Engeland en in 1891 nam hij zitting in dan Wetgevenden Raad der kolonie. Reeds in 1852 had inmiddels Nieuw-Zeeland een groote mate van zelfbestuur erlangddat in 1855 nog werd uitgebreid. Het bestaat uit zes provinciën met een bonds- parlementeen hooger- en een lagerhuis en een verant woordelijke regeering. Met schapenteelt en woluitvoer worden schatten verdiend veel meer zelfs dan met de rijke goudmijnen. Later kwam daarbij de steenkoolexploi tatie de uitvoer van bevroren vleesch en van zuivel producten. En toch bleef de tegenspoed niet uit. Het leven is er ten gevolge van da buitensporig haoge invoerrechten, om de eigen industrie te beschermen uitermate duur. De inkomende rechten op uit den vreemde ingevoerde goederen, bedragen gemiddeld 24 percent van de waarde; op sommige artikelen 331/, percent, üe werkeloosheid nam in 1886 zoo sterk toe dat do regeering gelukkig in het bezit van zoo uit rekte en zoo vruchtbare domeingronden, aan ieder ha sgezin 12 tot 24 hectaren aanbood tegen een rente van 5 percent dor geschatte waarde, behoudens vrijstelling voor de eerste twee jaren, en een voorschot uit de openbare kas. Werkstakingen kwamen vroeger veel voor maar daaraan is een einde gemaakt door de oprichting van een centraal scheids gericht, dat alle geschillen beslist, wanneer de verzoe- uingsraad er niet in geslaagd is ze op te lossen. Dat ook hier alles geen goud is wat er blinktblijkt wel uit do algemeene arbeiderspeneioneering op 65-jarigen leeftijd. Vroeger kon de oude arbeider meestal met licht werk een half- of kwart-locm v irdienen het volle mi nimum-loon bedraagt acht «uiiliiig per dag maar dat druklo de loorien van anderen. Nu is hom alle arbeid verboden en hij wordt gepensioneerd met één shilling (60 cents) per dag. In dit dure land niet veel. Van de werkverschaffing van overheidswege maken 5000 mannen gebru.k tn velen verhuizen naar Zuid- Afrika. Er zijn er die van den toestand een weinig aanlokkelijk beeld geven en de toekomst donker inzien. Eerljjküeid in het bestuur is ver te zoeken. De ulge- meene kas wordt ter beschikking gesteld van de Parle mentsleden en hau vrienden. Het Kamerlidmaatschap wordt eene kostwinning, üe nijverheid bezwijkt onder de lasten die zij moet dragen de arbeidswetgeving wordt gezegd mislukt te zijn, en do schuldenlast van den Staat neemt jaarlijks toe. Politieke wetten hebben de natuurlijke ontwikkeling bedorvenen jammer en ellende zullen het einde zijn. Ongegrond schijnt dit ongunstig oordeel niet. Of het overdreven is zal de toekomst spoedig genoeg leeren. ©verstrooming te Ojapara. Het »Alg. Hbl." kreeg de volgende telegrammen uit Batavia »De districten Oendan en Klamboe deel uitmakende van de afdeeling Koedoes, staan blank, een meter onder water. Een maand tijds zal er noodig zijn voor het drogen zonder meer. De ellende is enotm groot." Het gouvernement verschaft voeding aan twintig dui zend Inlanders van Patian Djoewana, die door de over strooming alle3 verloren. Den 6 's morgens vroeg zijn twee schepen beklemd geraakt tnsachen de spoorwegbrug over do Gonwe bij Oouda. De brng kon dientengevolge niet sluiten en het spoorwegverkeer ondervond eenigen tijd groote belem mering. De spoorwegdirectie nam terstond krachtige maat regelen. De treinen liepen tot aan de Gonwe-brng en terng, zoodat de reizigers moesten overstappen op de schepen, welke nog vastzaten in de brng. Tegen ongeveer twaalf uur was men er in geslaagd de brng wederom dicht te krijgen, waarmede de versperring was opgeheven en het verkeer weer geregeld kon voortgaau. Het spreekt van zelf, dat het oponthoud van zoovele uren, een groote stoornis in den treinenloop veroorzaakt had, en verschillende treinen nn kort na elkander de reis moesten voortzetten. Een aantal reizigers naar Engeland en naar Amerika misten hunne aansluitingen. Ken ongeluk. Onder Overveen was een tuinman aan het werk in het riet. Hij wilde zijn pijp opsteken en daarbij viel een vonkje in het riet, dat vlam vatte. De man wilde het blnsschen maar geraakte daarbij zelf in brand. Eer dat hulp nabij was, was hij deerljjk gekwetst. In een draag baar werd hij door vijf man en een veldwachter naar het Gasthuis vervoerd. Werkstaktng te Enschede. Honderdtwaalf stakers hebben eene geheime stem ming gehouden over het voorstel van het Burger Comité. Op ééa na stemden allen tegen. te Alkmaar, door den Notaris M. GOUVERNE op Donderdag 6 Maart. Van perceelen te Alkmaar. 1. Winkel- en woonhuis aan de Voormeer, wijk nrs. 22, 23 en 24, 205 centiaren. Str. 0. van der Oord f 1875, 2. Woonhuis, Limmerhoek, wijk no. 7, 48 centia.en Str. S. Prins Az. f 1205, 3. Winkel- en woonhuis, Keetgmcht, wijk no. 4, 71 cent. Str. L. Jansen f 1190, 4. Woonhuis, Laat, wijk no. 203, 56 centiaren. Str. P. Langedjjk 1 1500, 5. Pakhuis, Laat, wijk no. 184, 51 centiaren. Str. J v. d. Berg f 1200, 6. Winkel- en woonhuis, a/d Laat, wijkno. 33, 92 cent. Str. H. Jansen f 2220, 7. Winkel- en woonhuis, Botorstraat, wijk no. 19, 107 centiaren. Str. B. Pekelharing f 4870, 8. Winkel- eu woonhuis, a/d Korte Niouwesloot, wijk no. 15, 191 centiaren. Str. G. Diepen f 3725, 9. Pakhuis, a/d Achterstraat,, wijk no. 49, 112 cent. Str. H. Duinmeijer f 1340, 10. Woonhuis met werkplaats,Veerestraat, wijk no. 7, 107 centiaren. Str. H. Jansen f 1400, 11. Woonhuis Ramen, wijk no. 9, 41 cent. Str H. B. J. Lanmann f 1305, 12. Heerenhuis Oudegracht, hoek Brillensteeg, wijk no. 180, 133 cent. Str. S. Bregman f 3315, 13. Winkel- en woonhuis, Ritseroortwijk no. 5, 187 centiaren. Str. W. Duinmeijer f 4610, 14. Womhnis, Lindegracht, wijk no. 3, 41 centiaren. Str. W. F. de Jong f 855, Da afslag en combinatiën zullen plaats hebben op Don derdag, 13 Maart 1902, des avonds 6 uur, in het koffie huis van den heer A. Peperkamp. It. Pancras. Geboren. 13 Febr. Jan, z. van Jan Madderom en Maria Gerritsen. Adritis, z. van Hypolitns de Rooij en Johanna Berdina Stenneman. Stemmen Ruilen Verhuren. HARDE, W 1TTE en ZUIVERE te ICHIBDAH. Bekroond: te Weenen 1873 met de Verdienst-Medalje; te Parijs in 1878 met de Gouden Medalje; te Amsterdam In 1883 met de Bonden Medalje; te Antwerpen in 1885 met het Kerc-Uiploma (hoogste onderscheiding.) te Parijs in 19©0 met Brand Prix. Zijn verkrijgbaar bij alle voorname winkeliers Deze kaarsen vonken niet na en geven zeer weinig rook bij het uitblazen. Het Hals met Bovenwoning en Erf aan de Doelen straat te ALKMAAR, Nra. 31 en 32, kadastraal sectie A No. 1343, groot 2 aren, 15 centiaren, thans gebezigd voor MELKSL1JTERIJ, en in hnnr bij J. WATER, heeft op den 6 Maart 11. bij de veillDg kannen gelden De afslag zal plaats hebben op Donder &g 13 Maart 1902, 's avouds ten 5 nre in het koffiehuis »deHoop", aan het Waagplein, te Alkmaar. Het perceel is inmiddels uit de hand te koop. P. A. DE GELDER, Notaris.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 5