Op de Waterhoeve ALKMAARSCHE COURANT. Zitting yan den Gemeenteraad op Woensdag 5 Maart 1902, FEUILLETON W. IT elmbur g-. Vertaling van HER MINA No. 30. Honderd en vierde Jaargang. 1902. Zondag 9 Maart 1903. Derde blad. VAI ALKMAAR, 's avonds 8 nnr. ATOADK1TTIA6. Tegenwoordig 14 ledeti. Afwezig de heeren Van den Botch Stoel en de Groot. Bebouwing van een terrein toebehoorende aan de wonSngmaatschapplJ „Alkmaar", overneming van straten enz. 7. In September 1901 is door den raad besloten aan den heer W. F. Stoel Sr., directeur der woningmaat schappij Alkmaar" te berichten, dat, de Raad, zonder in het minst vooruit te loopen op de vaststelling van het door hem in te zenden definitieve plan van indeeling van zijn bouwterrein, gelegen tusschen het Station en de Geestersingelgracht, geene overwegende bezwaren heeft tegen de richting van de door hem ontworpen straten, terwjjl hij werd uitgenoodigd een gedétailleerd plan in te zenden. Aan die nitnoodiging is voldaan, zoodat er thans geen bezwaar meer bestaat, om tot goedkeuring vanhetbonw- plan over te gaan en te besluiten tot overneming van de daarop geprojecteerde straten met toebehooren. De commissie 'an bijstand voor de pnblieke werken, omtrent deze zaak gehoord, heeft verklaard daartegen geene bezwaren te hebben. Alvorens echter het te nemen besluit te formuleeren, meenen zij nog de aandacht te mogen vestigen op eene zinsnede, voorkomende in het adres van den directeur der woningmaatschappij Alkmaar" waarbjj hij,»mee- »nende, dat de gemeente ook moet toonen niet alles van »enkele personen te verlangen en zal willen mededragon »aan de belangrijke kosten, die voor den aanleg en op- »hooging van wegen enz. znllen noodig zijn" verzoekt, dat de gemeente voor hare rekening wil nemen het aanleggen van het hoofdriool door den nieuwen en grooten toegangs weg, alsmede het bestraten van het middengedeelte van den rijweg. Dit verzoek inwilligende, zou de gemeente afwijken van den tot nu toe door haar gevolgden weg en daar mede onbillgk worden jegens bouwondernemersdie vroeger bouwterreinen in exploitatie hebben gebracht zonder dat de gemeente daarvoor in het minst een ofier heeft gebracht. Dit gedeelte van het verzoek behoort daarom onvoorwaardelijk te worden afgewezen. Overigens stellen B. en W. voor te besluiten, om het plan van bebouwing en rioleering van het terrein van den heer Stoel Sr. tussehen het Stationsplein en den Geestersingel goed te kenren en bij de gemeente kosteloos en vrij van allo lasten in eigendom en onderhoud over te nemen de door den adressant ontworpen straten met de daarin aan te leggen riolen, putten, kolken, brand- kranen, gasleidingen enz., o.a. onder voorwaarde, dat de bestrating enz. geheel geschiedt, naar goedvinden van B. on W., het hootdriool zijn uitmonding verkrijge in het afgesneden Kanaalvak en do te bonwen huizen, ingericht voor één gezin langs het Stationsplein en den Geester singel, een huurwaarde hebben van ten minste f 300, die in de overige straten van ten minste f 130. Bij dit punt wordt tevens behandeld het ingekomen verzoek van den heer Stoel, inhoudende, dat de gemeente ten minste he* aanleggen van het hoofdriool voor hare rekening neemt en anders hem toestaat het riool te doen uitmonden in den Singel dat de huurwaarde der huizen aan het Stationsplein en den Geestersingel een minimum-huurwaarde mogen hebben van f 250,en voor de huizeu aan den Singel het verbod om tuintjes aan te leggen worde opgeheven. De Voorzitter deelt mededat dit verzoek be reids is behandeld door B. en W., die van meening zjjn, dat het eerste gedeelte onmogelijk kan worden ingewilligd. Tegen de wijziging in de bepaling omtrent de huurwaarde DOOR 41) Cnder aan de stoep worden zij door het kamei meisje ontvangen 't is niet meer het blonde Wiesje, maar eon mager vrouwepersoon, al niet, jong meer en met zwart haar en donkere oogen, gluipende oogen, die zooals Madame bij zichzelve denkt, alles «beloeren en begluren Madame kan «Amalie" nu eenmaal niet nitstaan en Amalie is toch zoo merkwaardig gedienstig en beminnelijk tegenover Ma, dame 1 Hanne stelt dat juweel echter op hoogen prijs, daar ze kamenier tij een gravin is geweest en uitstekend weet te bedienen. Amalie presenteert Madame in de gang op een blad een briefje, zeggende: »Van de jonge mevrouw Baldauf aan Madame." «Wat is dat?" vraaagt deze verbaasd. «Wat zijn dat voor Dienwe modes?" Amalie antwoordt niet, maar gaat dienstvaardig met de mantels en doeken van de dames de trap op. Madame zoekt in haar zak naar haar bril, die zy natnuilijk niet kan vinden, zooals altijd als zy ongeduldig en geagiteerd is, en zegt daarop tot Eva «Lees mij 't maar even voor, kind Eva opent het sierlijk verzegeld convert en ontcijfert met moeite een visitekaartje, dat Hanne met haar ongeoe fende hand heeft bekrabbeld. Op de voorzijde staat niets meer dan «Mevrouw Hanne Baldauf'gedrukt. Eva leest «Lieve moeder Daar ik mijn huishouding in zulke goede handen als de uwen achterlaat, ben ik voor een dag of acht met mijne hebben zij geen bezwaar terwjjl zij meenen dat met het oog op de rooilijn voor de 5 aan den Singel te bouwen huizen, den aanleg van tuintjes wel kan worden toegestaan. De heer Kraakman, die omtrent enkele genoemde punten met B. en W. meegaat, stelt voor de voorwaarden één voor één te behandelen, waartegen de Voorzitter geen bezwaar maakt, evensvel acht hij bet niet onge- wenscht gelegenheid te geven tot enkele algemeene be schouwingen. De heer Kraakman daarmede meegaande, bespreekt uitvoerig de voorwaardedat slechts huizen voor één gezin mogen worden gebouwd hij ziet niet in welk bezwaar er is, hnizen met twee woningen hetzij boven of naast elkaartoe te staan. Wat zou er tegen zijn om huizen van 5 h 6 M. gevelbresdte te laten inrichten voor beneden- en bovenwoning. Als B. en W. zulks toestaan, indien de gevelbrecdte voldoende wordt geacht, voorkomt men alle bezwaren. Nog maakt hij bezwaar dat B. en W. aan den Singel de rooilijn vaststellen en stelt daarom voordat de rooilijnen daar ter plaatse op aanvraag van den verzoeker kunnen worden gewijzigd. De heer Uitenboscb vindt de indeeling van het terrein volstrekt niet mooi. In de Stuartstraat zal men aan den eenen kant huizen krijgen en daartegenover de achtergedeelten van de te bouwen hnizen aan de hoofdstraat. De heer Kraakman acht deze opmerking niet ongegrond, maar de richting van de hoofdstraat is een maal aangenomen en kan moeilijk gewijzigd worden. De heer Uitenbosch betreurt het daarom te meer, dat de heer Stoel reeds eigenmachtig de richting heeft aangegeven zonder goedkeuring van B. en W. De Voorzitter acht het niet wenscholjjk op deze kwestie die vroeger reeds werd besproken verder in te gaan. Omtrent de bestrating vraagt de heer Uitenbosch of het niet wenscheljjk zou zijn om in de hoofdsttaat een harjsteenen trottoirband te doen maken wat zeer zeker voor de straat beter is en ook netter staat. De Voorzitter vindt een dergelijke bepaling wel wat te bezwarend de heer Stoel zal daartoe niet go- makkelijk te bewegen ziju waarom de heer Uiten bosch het denkbeeld aan de hand doet, dat in dat geval de gemeente die trottoirbanden aanbrengt. De heer Bosman meentdat dit een nader punt van onderhandeling kan uitmaken tnsschen B. en W. en de Woningmaatschappijeen voorstel dat door verschil lende leden wordt ondersteund en door B. en W. wordt aanvaard. Artikelsgewijze worden verder de voorwaarden behan deld en enkele bepalingen geamendeerd. De heer Kraakman dient een amendement in, strekkendeom met behoud van den algomeenen regel dat de huizen voor niet meer dan één gezinmogen worden ingerichtB. en W. de bevoegdheid te geven om uitzonderingen toe te laten waar de gevelbreedte geen bezwaar is. Dit amendement ondersteund o. a. door den heer Uitenbosch, wordt aangenomen. Betreffende de richting van het hoofdriool stelt den heer Kraakman voorhet verzoek van den heer Stoel om dit te doen uitmonden in den Singel toe te staan waartegen do heer Bosman bezwaar maakt men zal den Singel er door verontreinigen. De heer Kraarman deelt dit bezwaar niet. De Singelgracht kaa op behoorlijke diepte worden gebracht en het riool ver genoeg nit den wal worden gelegd het zal dan evenmin stank verspreiden als het riool van de Cadettenschool in den Singel bij de Kennemerbrug en evenmin als men het zal hebben bij de uitmonding van het riool van Reijnecom. Dat het riool volgens het voorstel van B. en W. door rijksgrond moet worden gelegd kan bezwaar opleveren. Bovend en brengt men het vuil in het afgesneden Kanaalvak, een niet stroomend waterterwijl in den Singel bij behoorlijke uitdieping wel strooming kan worden gebrachten tot die uit dieping is vroeger reeds besloten. De hear Bosman herinnertdat ook het riool van den Geest door rijksgrond in het Kanaal is gebracht dat zal dus geen bezwaar opleveren. Ds heer M o e n s is het geheel met den heer Bosman vriendin Ulla van Lindner naar Berlijn gegaan en hoop dat ge mij dit niet kwalijk zult nemen. Hanne." Madame Baldauf is van kleur verschoten. Zij neemt Eva het kaartje nit de hand on vraagt bits aan Amalie, die de trap weer afkomt «Waar is mijn zoon «Mijnheer is van murgen al vroej naar Rnhleben gereden." «Wanneer is mijn schoondochter vertrokken «Van middag. Mevrouw Lindner kwam mevrouw tegen twaalf nnr afhalen. Met den trem van drie uur zijn ze nit Rnhleben gegaan." «Breng mij de koffie boven I" zegt Madame na een kort stilzwijgen. «Als mijn zoon terugkomt, moot ik hem spieken. Waarschuw mij dus!" «Best!" lispelt Amalie, en Madame voert Era naar een groote, nette bovenkamer naast de hare, welker ouderwet- sche gestreepte gordjjnen en berkehonten met verschoten katoen overtrokken meubels een eeuvoudigen, maar gezel- Bgen indruk maken. «Ziezoo, kind, maak 't je nu gemakkelijk en kom dan hij mij. Ik slaap hier naast je. Ge kunt ook die kamer doorgaan en behoeft niet te tikken, boor 1 Kom maar gauw 1 Ge zult wel dorst hebben." Nadat Eva zich gauw het Maartsche stof nit de oogen gewasschen en het door den voorjaarswind verwarde haar wat in orde gebracht heef*, treedt zij aan het open venster en kijkt naar buiten in den tuin. De schoonheid van de natuur treft haar opnieuw haar, die gewend is slechts een nauwe, smerige straat voo zich te zisn. Hoe veruk- kelijk, hier in dit frissche, door hooge hoornen omringde buitenhuis to wonen, door die kronkelpaden daai beneden te wandeion, de rozen te verzorgen, die de ondo tuinman ju;st van haar beschermend omhulsel ontdoetEn van dit alles kan Hanne genieten en toch heeft ze daarvan al ge noeg en verlangt weer naar wat anders 1 Op eens deinst zij achteruit. Ginds bomt een man het middelpad af en neemt zijn spessai tpet van het blonde haar eens. Dat een riool in den Singel niet zal hinderen kan hij niet toegevenzelfs bij de Kennemerbrug zou hij het liever zien verwijderd men kan zeer goed be merken, dat het er ligt (door verschillende leden wordt dit bevestigd.) Nooit zal hij zijn stem geven, om in de Sin gelgrachten nieuwe riolen te brengen. De heer Uitenboseh kan ook zeer goed met het voorstel van B. en W. meegaan, te meer daar door den Voorzitter een verbinding, door een duiker b.v., tusschen Kanaal en «Doode Gat" is in vooruitzicht gesteld. Da heer Kraakman handhaaft zijne meening, dat door het riool te doen uitmonden in niet-stroomend water, d. i. benoorden de Tesselsche brug men de zaak niet beter maakt. De heer Bosman meent toch dat het afgesneden Kanaalvak geschikter plaats is daar dit veel dieper is dan de Singel ter wijl de heer Moons nog opmerkt dat het hier geldt den afvoer van een geheele wijk. Nadat nog door don heer Kraakman is betoogd dat men toch weldra maatregelen zal moeten nemen voor de geregelde wat.orverversching in de Singels en ook in den Hontwaardoor men tegemoet zal komen aan de geopperde bezwaren sluit de Voorzitter deze langdurige discussie. Het voorstel Kraikman wordt slechts gesteund door deu heer Glinderman, waarna het door don voor steller wordt ternggenomen. Op het verzoek van den heer Stoel, dat de ge meente tegemoet zal komen in de bosten van het riool, wordt afwijzend beschikt. De overige artikels geven geene aanleiding tot be langrijke besprekingen, waarna ten slotte het voorstel, met enkele wijzigingen zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekenrd. Cteschll met de Maatschappij tot exploitatie van waterleidingen In Nederland. 8. Het voorstel van B. en W. om den eisch der Duinwaterleiding-maatschappij tot betaling eener som van f 2535.40, zijnde de kosten van het verleggen van buizen bij ds brug aan de Peperstraat en de brug op Zeven huizen met rente en k-sten in rechte te bestrijden, werd in de vergadering van 10 Juli 1901 in handen gesteld eener speciale raadscommissie, die in de raadsvergadering van 3 September d a v. rapport uitbracht, welk rapport in eene zitting met gesloten deuren, den 25sten Sep tember daarna gehouden in behandeling werd genomen. In die zitting werd besloten hnn collega uit te noodigeu om met do bedoelde maatschappij, na gehouden overleg met de heeren Kraakman, Bosman en 0 >hen Stuart, in onderhandeling te treden, ten einde een proces zoo mo- geljjk te vermijden. Aan deze nitnoodiging is voldaan, doch de gehouden onderhandelingen hebben niet tot het gewenschte resul taat geleid. Daarom stellen B, en W. in overleg met de heeren Kiaakman, Bosman en Cohen Stuart op nieuw voor, den eisch der Duinwatermaatschappg in rechte te bestrijden, onder aanbod der betaling van een nader te bepalen bedrag, vertegenwoordigende de meerdere kosten door de Maatschappij gemaakt, doordat zij, na gebonden overleg harer deskundigen met den gemeente-architect, een zinker heeft doen maken van het Kaasmarktplein naar don Voordam, in plaats van bij de brug aan den Djjk, ter vervanging van de vroegere bovenaardsche buis. Goedgekeurd. Rechtsvordering tegen Hf. Tim nierman te St. Pancras. 9. In verband met een rechtskundig advies van Mr. W. C. Bosmau stellen B. en W. voor te besluiten tegen N. Timmerman eene rechtsvordering in te stellen tot vergoeding van de schade, ten bedrage van f 217.44 aan de gemeente berokkend, wegens het vernielen van de leuning der Sint Annastraatsbrug over het Luttikoudorp en het beschadigen van het vaste hoofd dier brug. Op voorstel vau den heer Kraakman werd dit punt behandeld in besloten zitting waarin het voorstel werd goedgekenrdnadat was bepaald, dat de vordering niet meer zal bedragen dan f 200. Verleenen van eervol ontslag en toekennen van pensioen aan A. van Kleef. 10. De heer A. van Kleef, opzichter over den Hout en wuift haar daarmee toe Karei Baldauf in een donker grijs loden jachtbuis, met kaplaarzen en rijzweep, de teugels van het paard over den arm De groote bruin komt met gebogen hoofd achtir hem aan. En plotseling bekruipt haar een angstig gevoelze had nog niet hier moeten komen, ze heeft haar krachten overschat, het oude knagende leed meldt zich met ni nwe kracht aan. «Eefje roept Madame nu, terwij! ze de deur van haar slaapkamer opent, «ik wacht al lang, kiud. De koffie wordt koud." Weldra zitten zij op de bovenkamer aan de ronde tafel, die voor de sofa st at. Madame in de gemakke lijke kussens gedoken en Eva op een ouderwetsehen leunstoel naast haar. Ook hier esnvoudige meubels, witte gordijnen, wit ge schaarde vloer een onde spiegel tnsscbec de ramen, ginds op de latafel, een vervaarlijk groot meubelstuk met koperen beslag, de pendule in tempelvorm, de pilaren van albast, bet voetstuk van ebbenhout, de wijzerplaat vóór den slinger in den vorm van een stralen schietende zon. Madame heeft een grijs lustren huisjapon aangetrokken en een schoone muts met al eens gewasschen geelzijden linten opgezetzo is zuinig op haar kleeding en voor in huis is zoo iets goed genoeg. Haar breimandje staat alwoer naast haar bord en de naalden rammelen in haar dikke, groote handen. «Ik verlang naar de koffie, kind," zegt zij. Juist als Eva inschenkt, wordt do kamerdeur achter haar geopend en treedt Karei binnen. «Dat ziet er hier gezellig nit Dag, mama, da?, juf frouw Era!" roept hij; «krijg ik ook een kopje?" Hij nadert glimlachend de tafel et. drnkt zijne moeder de hand. Eva merkt, dat hij wonderlijk rood ziet en dat zijn blauwe oogen erg waterig staan. Met een lomp en haastig gebaar laat hij zich in een stoel neervallen. «Al lang terug vau Hohenburg vraagt hij met een eenigszins dikke tong. Madame werpt hem een ontstelden blik toe en daarop komt er een vreeseljjk bedroefde uitdrukking in hare oogen. «Zoo wat een uur geledon," antwoordt zij op gedruktea toon. «Eu gij waar zijt gij geweest «Casino te Rnhleben, Bredfeld gaf een lunch Hij hup wijn nit Port Port van zijn oom gekregen jiatate

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 9