Op de Waterhoeve No. 32 Honderd en vierde jaargang. 1902. VRIJ DAG 14 MAART. Amsterdamsche Brieven. Buitenland. FEUILLETON. W. II eimburg. Vertaling van HERMINA. ALKIHAARSCHË COURANT. Deze Courant wordt 1 n s d g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. PrQs der gewone advertentiën t Per regel f O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco ,'aan de Uitgevers HERMs. COSTER k ZOONVoordam 0 9. Telefoonnummer 3. KADASTER. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennis dat hij ter Secretarie der Gemeente, gedurende 30 dagen, ter inzage van belang hebbenden heeft nedergelegd eene opgave van uitkomsten, bedoeld in de artt. 15, 23 en 43 der Wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad No. 82), waarvan, ter voldoening aan art. 15, 2e lid der Wet, bjj deze afkondiging geschiedt. Alkmaar De Burgemeester voornoemd 13 Maart 1902. G. RIPPING. VIII. Zal de Koningin dit jaar Haar gewone bezoek aan de hoofdstad brengen of znllen wij daarvan verstoken blijven Ziedaar een vraag, die in Amsterdam druk besproken wordt. Met blijdschap heett men de afdoende tegenspraak vernomen van de ongunstige geruchten die in de bni- tenlandsche bladen zijn verspreid omtrent den gezond heidstoestand van H. M. en toen is bij velen de hoop herleefd, dat het Koninklijk Echtpaar zou komen. Maar aan den anderen kant is 't een niet te miskennen feit dat onze Koningin zich zeer moet ontzien en zich voor groote vermoeienissen moet in acht nemen, zoodat Haar doctoren Haar zeer ongaarne zonden blootstellen aan al de drnktendie het noodzakelijke gevolg zjjn van een bezoek aan de Hoofdstad. Zoo slingert men heen en weer en 't is een feitdat menigeen niet gerost is voordat uit den Haag de opgave komt van de data voor de komst bepaald. Tegelijkertijd zal echter die onzekerheid ten gevolge hebbendatals wij het Ko ninklijk Echtpaar in ons midden mochten krijgende ontvangst dnbbel hartelijk zal zijn. Reeds nu is er een vergadering gehouden om dit jaar een grootsche hulde- betooging te organiseereumede als protest tegen de zonderlinge verhalenwaarvan de bnitenlandsche pers maar niet genoeg schijnt te kunnen krijgen. De komst van het Hof is voor Amsterdam een zaak van niet gering belang. Ik neem grif aan, dat daarnaar in de eerste plaats gehunkerd wordtomdat men ver langt naar onze Koningin als naar een geliefde gast. H. M. is in de hoofdstad zeer populair en de Prins zal, wanneer hij dit ernstig wildit mettertijd ook zeker worden. Doch daarnevens komen nog andere overwe- wegingen die men bij de zorg van onze winkeliers om met een batig saldo de jaarrekening te sluiten ook niet over het hoofd mag zien. Als de Koningin in de stad komt zijn verscheidene industriëelen er zeker van dat zij in één week een omzet hebben die verscheidene kwade posten goed maakt. Er heerscht dan een ongewone bedrijvigheid in de stad en meerendeels door rueuschen die een volle beurs hebben meegenomen. Als de Koningin er is brengen de treinen eiken dag honderden feestgangers; de logeerkamers van families worden bezet en de hotels zijn tot het dakkamertje gevuld. Er heerscht dan een opgewekte stemming en er wordt veel geld verteerd. De stalhouders moeten 't hebben van de audiëntie en het Hof balop die dagen stroomt het g'ld hun toe. De kleermakers hebben 't druk met rokken en andor gala toilet te maken en op te frissehen de mode-magazijnen en naaisters weten wel, dat geen dame naar het bal wil gaan in een reeds vroeger gedra?eu japon. Alleen maar de witte handschoenen de witte dassen en de mooie laarzen die voor het feest ten Hove verkocht worden vormen een aardig sommetje. Om dan nog maar niet eens te spreken van de leverantiën van allerlei levens middelen aan het Paleis en van al de bloemen die worden aangeboden. Amsterdam kan zoo'n buitenkansje best gebruiken want zoo florissant is 't met do meeste winkeliers en magazijnhouders niet gesteld. Bovendien zijn er geen tentoonstellingen in zicht of andere bijzondere attracties om de vreemdelingen ie lokken. Des te meer hoort men van allerlei schadelijke toe standen. Een crisis als de diamant-industrie thans weer doorleeft is noodlottig voor duizenden. Bekende kooplieden die het volle vertronwen genoten hebben tekorten; twee hunner zitten in voorarrest wegens frau duleus bankroet. Wie weetwat de eerstvolgende dagen ons zullen brengenwant waar men staat tegenover passiva van tonnen worden meestal door een val anderen meegesleurd. Ten overvloede is er nog niets dat wijst op een compromis tnsscben de Juweliers-Vereeniging en den A. N. D B. Men zal gezien hebben dat mijne voorspelling omtrent hot sluiten der fabrieken door de Vereeniging van Eigenaren van Diamantslijperijen maar al te goed is uitgekomen uit een journalistiek oogpunt was 't wel aardig dat de Alkmaarsche Courant dezen primeur had maar toch zou 't mij nog liever geweest zijn, wanneer ik geen reden had gehad dit te releveeren. Want de verbittering der Bondsleden is daardoor ont zettend toegenomen en 't is alleen aan hnn krachtige organisatie te danken dat deze nog in bedwang wordt gehouden. De Bond verzekert, dat er nog genoeg molens overblijven, waar het werk kan worden geslepen van de niet-georganisearde juwelierszoodat een deel van het aldns verdiende" loon ook verder kan worden gestort in de Weerstandskas. De uitkomst zal moeten leeren in hoaverx-e deze afdracht niet verruinuert. Maar ai zou die veel geringer zijn, dan nog geloof ik niet, Jat Polak en zijne vrienden zullen adviseeren om het hoofd in den schoot te leggen. De fondsen van dan Bond moeten eerst totaal zijn uitgeput voordat wordt gecapituleerd; zou dit geschiedendan kan men eï zeker van zijn dat de periode san rust die volgen zoq niets anders zon wezen dan een toerusting voor den nieuwen strijd. Een loonsgeschil kan uit den weg geruimd worden door van beide kanten wat toe te geven maar waar 't een be ginsel geldt is schipperen oneindig veel moeilijker. En toch zal er iets moeten gevonden worden want als het conflict maar blijft voortduren, krijgt da nijverheid een knak, waarvan zij zich niet zoo gemakkelijk zal herstellen. In de bouwwereld is 't ook nog verre van vredig. Maar hier ontberen de stakers en uitgeslotenen de sym pathie van het grootste deel van het publiek. Ieder voorjaar zoodra er volop werk is komt dezelfde stag natie voor menig gezin brengt op die manier de beste iMM'WHIlilliMia—BH—g—WI—H—3ülÏD Hl W tijd van het jaar niet anders dan een zich nog dieper steken in schulden. Gelukkig, dat ten minste het haven bedrijf thans ongestoord zija gang gaat; Amsterdam heeft op het oogenblik al meer dan genoeg stakingen. De Kamers van Arbeid hebben al heel weinig gedaan om geschillen tot een vreedzame oplossing te brengen. Niettemin worden er nog voortdurend mannen ge vonden, die ook deze week nog weer een ganschen avond staan te oreeren over het nut van deze instellingen. Zoo'n betoog laat zich wel aanhooren, maar ach, de bittere werkelijkheid. Te Amsterdam ten minste brengt het geld daarvoor uitgegeven al heel weinig rente op. DU1TSCHEiASTD. Wij vermeldden onlangs het ver zoek van de Duitsche Boeren-hulpbond door bemiddeling der Rogeering tot de Eegelsche Regeering gericht, om de goederen voor de concentratie-kampen bestemd, vrij van rechten en vrachtvrij te mogen verzenden. Den 11 deelde de minister van bnitenlandsche zaken von Richt hoven in het hnis van afgevaardigden het telegraphisch ingekomen antwoord mede. De Engelsohe Regeering zal beide wenschen zooveel mogelijk inwilligen, doch behoudt zich het recht voor de zendingen te doen onderzoeken. Minister von Richthoven greep deze gelegenheid aan om gematigdheid jegens de Engelsche verwanten'' te prediken. Hij zeide: «De offers die Engeland aan goed en bloed veil heeft, maken het begrijpelijk en menschelij dat Engeland's prikkelbaarheid wordt verhoogd, waardoor elk hard woord dnbbel hard wordt gevoeld, doch ook elke vriendschappe lijke toenadering dubbel dankbaar wordt aanvaard. Uw wenBch is niet alleen om de Boerenvrouwen en kindoren te helpen, maar ook de gewonden en zieken dit nu is onmogelijk zonder den steun van het Engel sche volk. Om ons dien te verzekeren moesten wij ons ontbonden van het opwekken der prikkelbaarheid dat is geen flik- flooierij. Deze staatkunde willen wij slechts handhaven ter wille van het Duitsche volk, en ten gunste van de Duitsche belangen. Daarom is een beetje rechtvaardiger beoordeeÜBg, wat betere verdeeling van licht en schaduw noodzakeljjk. Dan zal in de toekomst ook het zenden van ambu lances naar Zuid-Afrika mogelijk worden (Toejuichingen). Zoo wij ons meer voelen en gedragen als verwanten en neven van Engeland znllen wij onze gemeenschappelijke bloedve wanten in Zuid-Afrika ook des te beter en af doende kunnen helpen." EllSGiüLlMD. De indrnk van De la Rey's over winning is in geheel Engeland verpletterend. En dat is waarlijk geen wonder Niet slechts was de bevolking dank zij de geruststellende verzekeringen van regee- ringswegein de laatste weken meer en meer in den va9ten waan gebrachtdat het einde vau den oorlog te voorzien was, dat binnenkort een groot deel der troepen gezegd heb, wat zij doen moet en Madame beter is, dan natuurlijk ik kan toch ook de school niet opgeven. Ik beloof je," gaat zij voort, als bij zonder antwoord wil ver trekken »aan Hanne te schrjjven tn haar te verzoeken zoo gauw mogelijk thuis te komen maar na hier weggaan neen Hjj is echter al in de ziekenkamer verdwenen en Eva hoort hem en Manrits fluisterend spreken, Tegen den avond rijdt hij weg. Eva heeft hare plaats naast het bed weer ingenomen. Door de ijskompressen is de zieke wat kalmer geworden, Manrits, die blijven wil totdat Karei terugkomt niemand weet waar hij is s'aat in de woonkamer van zijne moeder aan het venster en ziet naar den somberen avondhemel op, donkergeel gekleurd, waar de wolken zich verdeelen. In het geheele huis heerscht eon bijna huiveringwekkende stilte. Plotseling klinken voetstappen op de trap, zachte voet stappen, de deur van de woonkamer wordt behoedzaam geopend en Karel's stem vraagt haastig: »Hoe is 't met mama Hoe staat 't er mee «Slecht genoog 1" is het antwoord. »'t Spijt mij vreeselijk, maar zie, Maurits, ik kan die eeuwige zedenpreeken wezenlijk niet langer aanhooren I De drommel weet hoe 't is gekomen ik ben anders nog al geduldig van aard, maar ééns is't daarmee gedaan. Ik heb haar indertijd zonder tegenstreven dom en welhaar zin gegeven maar un moet ze mij ook niet langer plagen 't is nu eens zóo en wie zich brandt, moet op de blaren zitten.'' «Die zaak is afgedaan, Karei. Misschien komt moeder gauw wat bij. Ik hoop 't voor ons allen, vooral voor jon." «Als ik dat had kunnen voorzien! Maar üoe kon ik weten, dat zij ju st aanleg had voor zoo'n toeval Ik vind 't vreeselijk. Wat zegt de dokter Maurits antwoordt slechts met een zwijgend gebaar en Karei zegt gemelijk »Nn, maak mij nog maar niet ang stiger dan ik al btn Moeder heeft Goddank een krach tige natnnr Wie past haar op »Voorloopig Eva Ahrens. Wanneer komt je vrouw thuis?" »Wel, allemachtig dat weet ik nietroept hij met DOOR 43) «Mag ik je verzoeken een oogenblik hiernaast te gaan," zegt de dokter tot zijne zuster en Maurits. Eva en Maurits staan in de zitkamer van de onde dame. »Vertel mij toch hoe 't is gekomen, juffrouw Eva vraagt hij, zich het zweet van het voorhoofd wisschende. «Lanrens zegt, dat moeder met Karei heeft getwist Maar waar zit Karei dan na?" »Ik weet 't niet," antwoordt Eva. «Hij is het hnis uitgegaan »Hebben ze dan wezenlijk getwist Ja, erg «En waar is mijn schoonzuster »Te Berljjn." »Te Berlijn Weet ge haar adres Eva schudt zwijgend en ontkennend het hoofd. «Weet ge ook niet, wanneer zjj terugkomt »Neen 't Zou zeker het beste zijn, als we moeder naar huis konden transporteeren," zegt hij eigenlijk, meer tot zichzelf dan tot haar, daar het joDge meisje zich alweer van hem heeft afgewend. Zo staat daar, de handen in elkander drukkend en blozend van verlegenheid. «Daaraan is geen denken, Maurits 1" antwoordt in hare plaats de geneesheer, die juist binnentreedt, »'t is hier een geval van volbloedigheid, een sterke aandrang van bloed naar het hoofd en wel voornamelijk naar de hersenen, die licht tot hersenontsteking kan leiden. Rust, de allergrootste, de absulnutste rust, en zorgvuldige oppassing Maurits valt hem verschrikt in de rede: «Mijn schoon- zuster is niet thuis, en Karei «Er zijn genoeg vrouwspersonen hier," troost Robert hem. «Ik zag daar iemand met zoo'n langen neus, laat die «Noen, niet Amalie," komt Eva hiertegen op. «Tante Baldanf kan haar niet uitstaan. Zeg mij maar wat ik doen moet, Robert. Ik blijf natuurlijk hier." «Eu je scnoolkinderen vraagt hij koel en kortaf. «Die moet Dora maar gaan afzeggen. De paaschvacantie is toch op handen, en al was dit niet het geval, kan en wil ik de zieke niet alleen laten." Hij trekt een knorrig gezicht, maar antwoordt niet en wendt zich tot Manrits, zeggende«Onmiddellijk ijs Er is hier zeker een ijskelder Manrits knikt toestemmend, en bij ontstentenis van den heer en de vrouw des huizes, gaat hij heen om ijs te bestellen. «Aanstonds neemt Robert nu zijne zuster -mder handen «Wat is hier eigenlijk voorgevallen? Is 't waar, dat Karei zijn moeder om zoo te zeggen de deur heeft gewezen, omdat zij zich te veel met zijn zaüen bemoeide «Ik weet 'c wezenlijk niet. Ik weet alleen, dat ze erg getwist hebben. Madame was boos, dat Hanne alleen naar Berlijn is gegaan, geloof ik." «'tis een dwaas ides van de oude dame, om het karretje, dat zjj in de modder heeft gereden, nu weer daaruit te willen halen en propos hiervan moet ik je zeggen 't past niet dat gij hier blijft." «Laat dat maa' aan mij over, Robert dat kan ik alleen beoordeelen 1 ik verlaat de onde vrouw nietzij heeft ons in onzen nood ook nooit aan ons lot overgelaten." «Dat's waar, maar zij liep daarbij geen gevaar in netelige posities te geraken of haar goeden naam op het spel te zetten." Eva haalt verstoord de schouders op. «Mjjn goeden naaui Wie denkt aan zulke oogenblikken daaraan 1 Ik niet! Maar ik zal dien trouwens wel weten op te honden. Nn de vrouw des huizes ontbreekt, kan ik Madame niet aan huurlingen overlaten. Als Hanne terng is en ik haar

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1