Honderd en vierde jaargang* 1902. ZONDAG 16 MAART. Hinderwet. Buitenland. Nederland. Laatste Bericht e. Ingezonden Stukken. Stadsberichten. NO» 33. Ee"te l»lad. ALKMAARSCHE OOI RAM. Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80 j franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prys der gewone advertentlën t Per regel f ©,1S. Groote lofcters naar plaatsruimte. Brieven franco ;aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam 0 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkma>r brengen ter algemeene kennis, dat in hunne vergade ring van 13 Maart 1.1., vergunning verleend werd aan: lo. den heer A. G. BOSMAN, fabrikant aldaar, tot het oprichten van eene fabriek van verduurzaamde levens middelen in het perceel Wognumsohe Buurtwijk E, no. 16 en 2o.de Naamlooze Vennootschap»Aukermaatschappij", directeur de beer J. C. BAANtot het oprichten van een gasmotor van ten hoogste twee paardekrachtin het perceel Luttik-Ondorp, wijk 0, No. 20. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 14 Maart 1902. 0. D. DONATH, Secretaris. KUI D- lKUIh A. Uit Heilbron wordt van den 12 geseinddat een nieuwe groote drijfjacht Zondag werd aangevangen van de Engelscho liniedie zich uitstrekt van Frankfort naar de rechterzij Ie en LindDy naar links. Vijf colonnes trokken westwaarts naar Wolvehoek op. Twee officieren met den muilentrein vertrokken vóór de opdrijvende troepen zij doorzochten de Rhenosterrivier en namen 9 Boeren gevangen, die onder rotsen verbergen waren. Ongelukkigerwijze slaagde de hoofdmacht der Boeren onder Mentz, er in te ontsnappen, door de gewone tactiek toe te passen om groolo kudden dolgemaakt vee eerst op de linie los te drijven. Bijna allen kwamen in de verwarring weg doorbrekend ongeveer halfweg door de blokhuizenlijn tnssohen Heilbron en Wolvehoek. De drijfjacht had als gevolg de gevangenneming van 50 man, een groot aantal stnks vee en levensmiddelen. BKLUIU. Ia de Belgische Kamer is bij de beraad slagingen over het kiesrecht een zeer heftig tooneel afge speeld. Na de betoogen van verschillende sprekers, die hadden aangetoond, hoe, naar ieders zienswijze, het stem recht hervormd diende te worden, nam de minister president de heer de Smet de Nayer het woord. Hij herhaalde zijne vroegere verklaringen en gispte de Bamenwerking der socialisten en liberalen ter verkrijging van 't algemeen stemrecht als eene kunstmatige agitatie, waarbij men het land voor de kens wilde stelien tusschen grondwetsherziening of omwenteling. Da regeering ver wierp het algemeen stemrecht, zeide hij, als onvereenig- baar met 's lands instelling en met den tegenwoordigen toestand. Herhaaldelijk werd de minister tegengesproken, maar de storm brak eerst recht los toen de minister zeide dat de socialisten grondwetsherziening eischten met dreigementen gelijk die, waarvan roovers op deu grooten weg zich tegenover hnnne slachtoffers bedienden. Een onbeschrijfelijke opschudding volgde, de socialisten gingen met gebalde vuisten op den minister toe en oischten dat bij tot de orde zon worden geroepen. Het einde was dat de zitting verdaagd werd. DflTSCMIiASiD. De redevoering van den minister van bnitenlandsche zaken von Richthoven (in ons vorig nummer vermeld, trekt algemeen de aandacht. Velen zien daarin een tegenspraak van de houding door den rijkskanselier indertijd in den Rijksdag aangenomen, Chamberlain's bernchte vergelijking tusschen de Engelache en Duitsche wijze van oorlogvoeren. Zeker is het dat de nu zoo duidelijk en officieel genitte Engelsch-gozinde gevoelens dei Regeering, geen weerklank vinden bij een zeer groot deel van het Duitsche volk. Tusschen keizer Wilhelm en president Roosevelt zijn hartelijke telegrammen gewisseld, an de zijde des keizers vol warmen dank, ook uit naam van het Duitsche volk voor de gastvrijheid prins Heinrich bewezen, en van den president, holde brengend aan den prins, voor de wijze, waarop hij Duitschland en zijn keizer vertegen- wooidigd heelt. In de zitting der tariefcommissien werd o.a. aange nomen het voorstel Gamp om op roode kool, witte kool en savoije kool een recht van 2 Mark 50 pf. te heffen. EnSGMIiAWD. Het groote Engeland heeft opnieuw een les gekregen van de kleine Zuid-Afrikaansche repu blieken! Het vertrouwen door de Regeering uitgesproken, dat de Booren den gewonden generaal lord Methnen goed zonden behandelen is niet beschaamd geworden. Den 13 deelde minister Brodrick in het Lagerhuis mede, dat generaal De la Rey, lord Methnen heeft vrij gelaten Een telegram van lord Kitchener meldtdat lord Methnen te Klerksdorp is aangekomen en dat zijn toe stand goed is. Deze daau van De la Rsy wekt by de pers bijna algemeen bewondering op. De »Times" zegt o. a.»De la Rey plaatste menschlievendheid en ridderlijkheid vóór aJle andere overwegingen." Slechts de »Morning Post" en Daily Chronicle'' schrjj ven de vrijlating van Methnen toe aan zwakheid. De »Daily Telegraph" heelt een onderhond gehad met een Britsch officier, die De la Rey heeft bevochten, over Methnen's nederlaag. Deze schrijft het succes der Boeren voornamelijk toe aan de waarschijnlijke omstan digheid dat Metouen grootendeels nieuwe yeomen bij zich had. De officier merkte verder nog op, dat De la Rey na zijne overwinning baas is over geheel westelijk Transvaalvan den spoorweg naar Mafeking tot de blokhuizenlinie van Klerksdorp naar Ventersdorp en noordelijk tot de Magaliesbergen en het land ten noorden van Rustenburg. Hij zou, wanneer hy dat wiide Mafeking kunnen afsnijden en zelfs deze plaats of Vrijborg knnnen nemen doch de oifieier verwacht zelf nietdat de Boeren daartoe zullen overgaan. Behalve den moreelen schok Engeland toegebracht heeft de nederlaag van lord Methnen der Regeering opnieuw getoondhoe krachtig de bijna overwonnen gewaande vijand nog is. Allerlei maatregelen zullen ge nomen worden om het geleden verlies goed te maken Lord Kitchener zal zich persoonlijk aan het hoofd der troepen plaatsen om de operaties tegen de Wet te leiden Verduistering. - Omtrent den wegens verdaistering gearresteerden A. Wijtman, te Watergraafsmeer doelt het Hbld. o m. nog de navolgende bijzonderheden mede Bij den man, op wiens aanklacht bij werd gearresteerd, wist hij eerst Oostenrijksche effecten ter waarde van f 2000 los te krijgen. Hij vertelde, dat Keizer Prans Jozef oud begon te worden, dat hij spoedig kon sterven, en dat dan deze effecten zeer zonden dalen, en niet veel meer waard zonden zjjn. Hij zou hem wel betere effecten ver schaffen, en hij bewoog werkelijk zijn slachtoffer deze waarden af te geven. Tot een bedrag van f 9000 wist hij s icees9ievelijk van dezen man los te krijgen. Zoo deed hij ook bij tal van anderen. Een dame, die ruim oen jaar in Watergraafsmeer woont, werd ook door hem bezocht en hij bood zich aan effecten voor haar te verbandelen. Zij liet naar hem informeeren. Zij kreeg als antwoord, dat Wijtman, hoewel arm, een zeer eerlijk en respectabel man was, zeer slim in den effectenhandel. Zij gaf Wijtman effecten en hij zeide, dat hij haar spoedig andere er voor in de plaats zon geven. Hij had ze nog niet, omdat de effecten nog rvie' uitgegeven waren. De dame heeft nooit andere effecten gekregen, eD, de hare is zy kwijt. Een bakker had solide Russische effecten. Wijtman vond dat ze niet solide waren. Hij had andere, die meer zonden opbrengen. De bakker liet zich door zijn geloofs genoot bepraten en gaf voor f1700 effecten; hij kreeg er, weliswaar, andere voor in de plaats maar, naar de bakker beweert, niet vesl waard. De meeste bedrogenen zijn lieden, die nog wel een stootje kunnen verdragen; alleen de man, die f9000 ver loor, zijn eenigst bezit, is geheel geruïneerd. Hij had als groentenboor zijn geld veidi nd en als oud man meende hij van dit kapitaaltje eeuigszins te kunnen leven. Hij bezit niets meer. Reeds vier maanden geleden wilife hij zijn geld Wjjt man terughebben, maar deze wist hem voortdurend om den tuin te leiden, totdat eindelijk een aanklacht tegen W. werd ingediend. Brutale Indringers. Een brutaal geval van indringing, klaarblijkelijk met bedoeling van diefstal, heeft zich den 12 te Amster dam voorgedaan. In een benedenhuis inde Huidekoperatraat woont het hoogbejaarde echtpaar van Holland alleen met een dienst bode.'s Avonds terwijl de 88-jarige vrouw des huizes met het dienstmeisje alleen thuis was werd er gescheld en een als heer gekleed persoon van middelbaren leeftijd vroeg aan mevronw, die hem open deed of de beer Van Holland thuis was. Toen op deze vraag ontkennend was geantwooi d vroeg de mau verder of de dienstbode dan wel thnis was en zoo ja, dan moest ze dadelijk in het Binnen-Gasthnis komen, waar een harer familieleden, door een ernstig ongelnk getroffen, was binnengebracht. Het meisje dat te Amsterdam een znster heeft, kreeg daarop permissie naar bet Gasthuis te gaan, maar alvorens daarheen te gaan deed zij de deur, welke het beueden- met het bovenhuis verbindt open en verzocht de bovenburen op te letten of de oude dame soms iets noodig had. Het meisje was nauwelijks weg, of dezelfde heer belde opnieuw aanditmaal was hij in gezelschap van een tweeden persoon, evenals hij van middelbaren leeftijd de heeren zeiden voor een woning te komen en verzoch ten een oogenblik op den heer van H. te mogen wachten. Zonder daartoe nitgenoodigd te zijn, gingen de beide minnen naar de achterkamer. Daar gekomen greep een hunner de onde vrouw vast, wierp haar op den grond met het hoofd tegen een paar gesloten alkoofdeuren de ander reikte een vloerkleedje aan, waarop de beide schurken probeerden het hoofd van de onde vionw daarin te wikkelen en met een stuk er van haar den mond te stoppen. Voor hnn dit echter gelakte was mevronw Van H., die zich ondanks haar hoogen leeftijd krachtig ver weerde, er in geslaagd om hnlp te schreeuwen. Toen daarop de bovenharen, mevronw Müssler en haar dienst bode kwamen toesnellen kozen de kerels het hazenpad. Zóó ver ging echter hnn brutaliteit, dat zij even later, terwijl de buren nog bij mevr. v. H. waren, opnieuw aanschelden, maar toen begiijpelijkerwijs niet opengedaan werden. Gelukkig heeft de doorgestane schrik voor de dame geen nadeelige gevolgen gehadalleen zijn haar gezicht en de mond gezwollen teu gevolge van haar val en het geweld, haar door de indringers aangedaan. Ü3 heer Van Holland, die van oordeal is, dat de be drijvers van deze laffe misdaad met het huisgezin bekend moeten zijn geweest, heeft de zaak in handen der politie gegeven. Schoorl. Brachten de gemeentegronden (z.g. jaag- kade) het vorige jaar bij publieke verhuring op f 1080 wat algemeen zeer hoog genoemd werd thans is de huur prijs nog weer f 36 hooger en bedraagt f 1116. Bond van Hfederl. Onderwijzers. - Het aantal leden en voorstanders van dezen bond bedroeg op 1 Jan. 1902 6299. Tot heden hebben zich weer 277 nieuwe leden aangemeld, zoodat dit aantal nu tot 6576 is geklommen. Schagen. De zangvereeniging »Euterpe" alhier geeft den 6 April een introdnctie-coucert. Tot vice-voor- zitter der vereeniging werd gekozen de heer J. Ranke. ©raft. Den 13 had alhier de verhuring plaats van het grasgewas van de wegen en dijken van de Graf- termeer. Deze verhuring bracht voor dit jaar f 132 op, tegen f 129 in het vorige jaar. Tot lid van het bestuur werd herkozen de heer P. Mul. Be vrijlating van Methnen. LONDEN, 14 Maart. In het Lagerbuis vraagde de afgevaardigde Grant, den minister van oorlog, op welke voorwaarden lord Methnen is vrijgelaten. De heer St. John Brodrik antwoordde dat hij niet wist dan bekend gemaakt was. meer Alkmaarsche I.oten. Met het oog op de aanstaande Paischtentoonstelling, welke op Vrijdag 21 Maart alhier zal worden gehouden op het Doelenveld vanwege de Atdeeling Alkmaar der Hollaudsche Maatschappij van l andbouw, is met vergun ning van de bevoerde autoriteiten oei e verloting ge organiseerd. Omtrent de beteekenis van deze loting bestaat allerlei misverstand. Velen denken, dat daarin een middel gevonden wordt, om de onkosten die de afdeeling ver plicht is ten behoeve van de Tentoonstelling te maken, ta bestrijden. Deze meening is geheel onjuist. De Afdee ling betaalt z lf al de onkos'en, daartoe in staat gesteld door eene bijdrage van de gemeente en van particulieren. De opbrengst der verkochte loten wordt geheel besteed ten bate der verloting zelve. De regeling is aldns: door het bestuur der Afdeeling worden verschillende deskundigen nitgenoodigd, om be langeloos als keurmeesters op te treden ter keuring van het op de Tentoonstelling ingezonden vee. De prijzen, die voor het beste vee worden uitgekeerd, worden uit de kas der Afdeeling voldaan. Voorts wordt benoemd eene commissie van deskundigen voor den aan oop van vee en voorwerpen voor de ver loting. Ook deze commissieleden verrichten hunne diensten gratis. Voor het bedrag dat voor de verkochte loten is gemaakt, worden op het Tentoonstellingsterrein vee en voorwerpen voor de verloting aangekocht. De bedoeling van de verloting is mitsdien geenszins winstbejag, daar de eigenaars der loten den vollen prijs daarvan terug ontvangen. De loting dient alleen om meer luister aan de Tentoonstelling bij te zetten, doordien de inzenders van zeer goed vee en andere artikelen de kans loopen, behalve, om een prijs te krijgen, evenzeer om te verkoopen. De bonders van loten ontvangen gezamenljjk de volle waaide der loten terug in den vorm van vee of van andere artikelen. Zij hebben daarbij de kans om be langrijke prijzen te winnen voor de som van vijftig cent. De Secretaris der Afdeeling W. O. BOSMAN. Cadettenschool' Voor het toelatings-examen tot de Cadettenschool zijq voor dit jaar 60 plaatsen opengesteld, als 35 voor den dienst hier te lande en 25 voor den dienst in O.-I. Historisch ©enootschap. Het Historisch Genootschap te Utrecht benoemde o. a. tot honorair lid onze vroejere stadgenoote mej. M. W. Maclalne Pont en onzen stadgenoot, den heer dr. A. F. Brult. President Krnger. In antwoord op een aau Staatspresident Kruger gezonden telegram, van wege den Bond van Oud-Onder- officieren alhier, Z.H.Ed, gelukwenschende met de schit terende overwinning door De la Rey op de Engelschen behaald ontving de secretaris van bovengenoemde ver eeniging het volgende antwoord WelEdelgeboren Heer. Zijn HoogEd. de Staatspresident der Znid-Afrikaansche Republiek draagt mij op U zijn hartgrondigen dank te betuigen voor nwe gelnkwenechen naar aanleiding van de overwinning behaald door generaal De la Rey. Ik heb ds eer te zijn UEd. dw. dn,, C. VAN BOESCHOTEN Hoofd van Dienst.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1